In strijd met staatsbelang SiSi Sinas 99 Wij moeten af van negativiteit Prof. Querido: „Abortus legaliseren is onjuist" beernink wil geen lijst publiceren van vertrouwensfuncties lllllll Studenten bezetten faculteit Weinig automobilisten gebruiken autogordel bij botsing 30 gewonden benjamin fox leider van de "zwarte explosie" op de antillen Eis van drie maanden voor mensensmokkel Hlilll! Doodvonnis aanbevolen voor lid Manson-clan S.JJ.O. I gebruik moet aantrekkelijker worden 9?0 WOENSDAG 22 APRIL 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA T (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bij het kamerdebat over de veiligheids diensten wilde minister Beernink fin Binnenlandse Zaken gisteren giet ingaan op het verzoek van velschillende woordvoerders om ven lijst van alle zogenaamde vertrouwensfuncties bij de rijks overheid te publiceren, zodat ie der kan weten welke kansen men heeft bij sollicitatie of bevorde- naar een dergelijke func tie. Wel wilde hij een zo uitgebreid mogelijke lijst geven, maar een vol- zou in strijd zijn met het staatsbelang, zo betoogde mr. Beer nink. Met nadruk stelde deze be- ïindsman dat als men voor een functie is afgewezen op grond van antecedenten-onderzoek, men daarvan dan in kennis zou worden gesteld. Nooit communist Tot twee keer toe werd aan mi nister Beernink verzocht zijn uit spraak te verduidelijken dat je nooit een communist aan de kroon zal voordragen voor benoeming tot bur gemeester. Vooral mejuffrouw Goud- jmit (D'66) was hier nieuwsgierig naar en wees op de communistische wethouder Verheij, die volgens haar in Amsterdam uitstekend werk ver richt. „Er is staatsrechtelijk niets te- een CPN-er aan te voeren", er- Ie mr. Beernink, „maar bij de vraag of een communist geschikt moet worden geacht, zeg ik „nee". wordt bij de reeds begonnen reorga nisatie van de BID uit te gaan van de gedachte dat de inwinning van buitenlandse inlichtingen geschiedt onder de verantwoordelijkheid van de minister van algemene zaken. De eerder genoemde motie-Wie- benga, waarin gepleit wordt voor af schaffing van de bepaling dat het lidmaatschap van een bepaalde po litieke partij iemand ongeschikt maakt voor een bepaalde functie, werd zowel door de regering als door de woordvoerder van de regeringspar tijen afgewezen, omdat het lidmaat schap van zo*n partij al voldoende zou aantonen over de geschiktheid van de kandidaat. Over de moties zal volgende week woensdag worden gestemd. DEN HAAG (GPD) In de PvdA fractie is het gistermiddag tot een conflict gekomen na de redevoering ran drs. Fransen in de Tweede Ka mer over de veiligheidsdiensten. Het Kamerlid had er bij minister Beer nink naar geïnformeerd of de ge ruchten waar zijn dat er geheime lijsten bestaan waarop personen slaan die in eon bepaalde situatie ronder vorm van proces zullen wor den gearresteerd. Hü sprak over deze lijsten zjjn verontrusting uit, omdat hjj vond dat deze zaak nog „open" zal moeten blijven. Na alle sprekers vroeg het Kamer lid Goedhart het woord en verklaar- mede namens het pas benoemde kamerlid Schuytemaker dat hjj zich nadrukkelijk wilde distanciëren van opmerkingen van zijn collega's Franssen. „De regering moet alles doen om staatsgrepen van uiterst rechts tot uiterst links onder alle omstandigheden te voorkomen. Het heel goed dat de regering derge lijke lijsten heeft, waarbij men wel moet hopen dat er weinig fouten staan", aldus de heer Goedhart. minister wees daarna op de op vattingen van de communisten over taak van de politie, de BB en op taak van de burgemeesters in bij- rondere omstandigheden. De PSP-er Wiebenga diende giste ren, na de motie die hy twee jaar ge leden al had ingediend, nog een mo tie in. waarin gevraagd wordt de ac tiviteiten te staken om aantekening te maken van gegevens (visa en der gelijke) in paspoorten. Evenals drs. Schmelzer. die namens de drie confessionele partijen reeds had ver klaard de motie onjuist te vinden omdat hij juist van het nut over tuigd was, verklaarde minister Beer nink deze motie niet te kunnen aan vaarden. Premier De Jong zei geen behoef te te hebben aan een motie van me juffrouw Goudsmit waarin gevraagd UTRECHT (ANP) „Het legali seren van abortus provocates in een nieuw wetsartikel is onjuist en onge wenst. Ten eerste omdat dan de abortus ten onrechte een uitzon deringspositie krijgt ten opzichte van andere medische behandelingen. Ten tweede omdat uit dit nieuwe wette lijke voorschrift beperkingen zou den kunnen voortvloeien, die thans niet bestaan". Dit schrijft prof. dr. A. Querido oud-hoogleraar in de so ciale geneeskunde aan de universi teit van Amsterdam, in „De Zieken- fondsgids". Een abortus, op medische indicatie verricht, is in ons land niet straf baar. Evenmin als voor een andere medische indicatie heeft 't zin, deze voor de abortus wettelijk te om schrijven, aldus prof. Querido. Beschouwt men de abortus als ge lijkstaande met iedere andere ge neeskundige ingreep, dan kan ook het probleem „de vrouw is baas over eigen lichaam, alleen zij heeft te be slissen of zij een kind ter wereld zal brengen of niet" vervallen, meent prof. Querido. „Natuurlijk heeft een vrouw het recht om zwanger te worden, maar als zij eenmaal zwanger ls en dan hulp bij een arts zoekt om de zwan gerschap te verbreken geldt haar „baas in eigen buik, in eigen lichaam" volgens hem in precies de zelfde mate als voor leder ander, die bij een arts hulp zoekt. Het respect dat de arts moet opbrengen voor de menselijke integriteit van de patiënt speelt in elke patiënt-arts relatie een rol. Deze relatie heeft echter op dit punt iets van een eenrichtingsver keer vindt hij. ,Als een patiënt een ingreep weigert dan is die weigering beslissend. Deze wens wordt door de arts, uiteraard na poging tot overreding en voorlich ting, gerespecteerd. Maar als de pa tiënt welke ingreep dan ook verzoekt komt onmiddellijk de eigen verant- Moord op musicus LOS ANGELES (Reuter) Een jury in Los Angeles heeft de dood in de gaskamer aanbevolen voor de als „hippie" betitelde Robert j Beausoleil, die ervan wordt be- j schuldigd dat hij vorig jaar juli j de 34-jarige musicus Gary Hin- man heeft doodgemarteld. Beausoleil (22) staat als eerste te recht van de Manson-familie, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor een reeks van acht moorden, waaronder die op de filmster Sharon Tate, dej vrouw van regisseur Polanski. De po litie is nog op zoek naar een zevende man die volgens haar betrokken was by de moord op Hinman. Beausoleil was gearresteerd op 7 augustus, toen hij in Hinmans auto reed. Hij had geen aandeel in de ri tuele moorden in Polankski's woning, die de avond daarop plaatsvonden. De rechter zal op 12 mei uitspraak doen. woordelijkheid van de arts in het ge ding, die zich immers met de uitvoe ring van die ingreep zal gaan be lasten. Hij zal voor de uitvoering moeten overwegen, of er 'n indicatie bestaat, of doel (vervullen van de wens van patiënt) en middel (de verzochte ingreep) beide redelijk zijn. Bij deze overweging is uiteraard de wens van de patiënt een belangrijk element, maar nietb eslissend", aldus prof Querido. .,Ik kan niet inzien waarom de abortus in zo'n geval als uitzondering zou moeten worden be schouwd". AMSTERDAM «GPD) —Ongeveer 150 studenten hebben gisteravond het instituut voor de wetenschap der politiek van de Amsterdamse univer siteit bezet. Zij kwamen binnen na het indrukken van een ruitje. De algemene studentenvereniging Amsterdam heeft inmiddels een ver klaring uitgegeven waarin zij zegt achter de actie te staan. De studen ten zijn het niet eens met de nieuwe structuur die voor de universiteit van Amsterdam ls voorgesteld. Tijdens de bezetting willen zy een ontwerp voor een andere structuur maken. Na overleg met het universiteits bestuur heeft de politie zich verder niet met de bezetting bemoeid. Ongeveer duizend jongelui, hebben gisteravond in Amster dam met een optocht gedemon streerd tegen het Griekse kolo nelsbewind. Zij deden dat na af loop van een bijeenkomst in de Westerkerk, waar gesproken was over de onderdrukking van de Grieken, in het bijzonder de be handeling van de gevangenen en over de beperking van de vrijheid van meningsuiting. De optocht, over de Dam en het Rembrands plein naar het Amstelveld, verliep rustig. AMSTERDAM (GPD) Twee jaar gevangenisstraf had Cor H. in Oost-Duitsland al opgeknapt, drie maanden wil de Amsterdamse offi cier van justitie hem hier nu nog zien uitzitten Cor's straf omdat hjj dik geld heeft willen verdienen aan het smokkelen van mensen van achter het ijzeren gordijn naar het Westen. In Oost-Duitsland was Cor tegen de lamp gelopen, toen hy een pas poort afstond waarop een Oosteuro peaan naar het Westen zou moeten reizen. In Polen vielen twee Neder landse meisjes door de mand en dat bracht Cor voor de Nederlandse rechter, omdat hij zou hebben aan gezet tot verduistering van Neder landse paspoorten. De mensensmokkel kwam twee Jaar geleden in het daglicht te staan door de Amsterdamse koopman Jan H„ het Amsterdamse contact van de Westduitser Heinz Loeffler. Deze Duitser is een groot organisator waar het gaat om het smokkelen van Oosteuropeanen naar het Wes ten. De Amsterdammer is voor zyn activiteiten tot 9 maanden gevange nisstraf veroordeeld. De werkwijze was met de Neder landse meisjes in Polen niet anders dan met bijvoorbeeld de Amsterdam se jongens Ruud Sternau en Lood van Bennekom, die ook geen schijn van kans meer hadden toen zij een maal him paspoorten in Oost-Berlijn hadden afgegeven. Ze kregen forse gevangenisstraffen, al hoefden zij ze door de bemoeienis van de Neder landse militaire missie in West-Ber- lfjn niet helemaal uit te zitten. De truc bestond herin dat een Ne derlander naar het Oosten reist, daar zijn paspoort afgeeft opdat een Oost europeaan ermee naar het Westen kan ontkomen, waarna de Nederlan der aangifte doet van verlies van zijn paspoort. Maar de truc is by de Oosteuropese politie zo overbekend geworden dat een dergelijke aangif te van diefstal op slag wantrouwen wekt. „Het ls toch algemeen bekend dat dit soort affaires achter het yzeren gordijn bijzonder ernstig worden ge nomen", zo hield de president van de Amsterdamse rechtbank de ver dachte Cor voor. „Ze hadden zelfs aangeboden hun paspoorten af te ge ven", was het verweer, maar de of ficier van Justitie, mr. A. Haber- mehl, vertrouwde dat getuigenis van onschuld niet zo erg. De meisjes za ten ln financiële moeilijkheden; het afstaan van haar paspoorten zou hen 400 gulden als beloning voor haar medewerking opleveren.. Ondertussen verdienden de organisatoren van de .„mensensmokkel kapitalen, want de Oosteuropeaan die van hun hulp gebruik wilde maken, moest forse sommen storten. DEN HAAG (ANP) Daar slechte 8.5 procent van alle automobilisten buiten de bebouwde kom een auto gordel gebruikt is de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid van mening, dat de over heid de aanwezigheid avn gordels wel kan verplichten (in nieuwe auto's per 1 januari a.s.>, maar dat tegelijker tijd het gebruik ervan aantrekkelij ker zou moeten worden gemaakt. De stichting acht het dan ook van be lang, dat er een motievenonderzoek LEUVEN Belga Gisteren heeft zich op de weg tussen Leuven en Brussel, een botsing voorgedaan tus sen een Nederlandse touringcar uit Geulle in Limburg en een vracht auto. Van de 39 inzittenden van de tou ringcar zijn er 2 ernstig gewond en 28 in mindere mate. De twee inzit tenden van de vrachtauto liepen ern stige verwondingen op. De gewon den zijn overgebracht naar zieken huizen. De vrachtwagen die uit de rich ting Brussel kwam en die een in haalmanoeuvre aan het uitvoeren was. moest op een gegeven ogenblik remmen voor een auto die links wou afslaan. Bij het remmen op het vochtige wegdek week de vrachtwa gen naar links uit en kwam in fron tale botsing met de Nederlandse tou ringcar die in de richting Brussel reed. komt, gericht op het veraangenamen van het gebruik van gordels. Dit staat in een vandaag gepubli ceerd rapport van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid, die naar de aanwezigheid en het gebruik van autogordels een onderzoek heeft ingesteld. De ge gevens van dit onderzoek zullen ge bruikt worden voor een statistisch ongevallenonderzoek, waarvan de verwerking in 1971 zal aanvangen. De stichting heeft geconstateerd dat autogordels maar weinig worden gebruikt: buiten de bebouwde kom waren in 22 van de onderzochte auto's gordels aanwezig, maar slechts 39 van de inzittenden van die auto' had de gordels vastgegespt. Gebleken is, dat de diagonaalgor del relatief het meest aanwezig is, maar het minst wordt gebruikt. De I driepuntsgordel wordt relatief veel gebruikt. Mannen maken meer ge- 1 bruik van de autogordel dan vrou- wen. Mannen gebruiken de gordels ook op een betere manier, d.w.z. ze 1 laten er minder speling in dan vrouwen. Oudere automobilisten, zo ls gebleken, hebben over het alge meen vaker gordels in hun auto's dan jongeren. In oudere auto's ko men minder gordels voor dan in nieuwere. ADVERTENTIE 3 bekertjes of driekantjes voor (Door Gerard Habraken WILLEMSTAD (GPD) De ac tiviteiten van de Black-Power be weging op Curacao worden door de blanke minderheid argwanend ga degeslagen. Wat wil Benjamin Fox met zyn uit de V.S. meegebrachte beweging? Een tweede 30 mei? De recente Black Power-explosie op Tri nidad werkt zeker niet geruststel lend. Is Fox een eenling of wordt hij van buiten of gesteund? Vanaf een barkruk aan de Pool-bar van Hotel Cara?ao Intercontinental de telefoon onder handbereik leidt hy de Black-Power aktiviteiten n de Nederlandse Antillen. „Myn elefoon thuis wordt afgeluisterd". De hotelleiding is met zijn gere- ,elde aanwezigheid niet zo gelukkig. De hotels op Curacao zijn er ook oonder bordje: „Alleen voor blan- cen" in geslaagd, de kleurlingen bui en het gezichtsveld van de Ameri kaanse toeristen te houden. Om een rel te voorkomen wordt Fox aan de bar geduld. Toen hy echter enkele weken gele den zonder de voorgeschreven jas en das in het casino paradeerde ,werd hem verzocht de uitgang op te zoe ken. Fox bleef en kreeg zijn rel: vier politieagenten moesten hem naar buiten dragen. Een paar dagen later herhaalde deze show zich ln het Hilton hotel. Benjamin Fox ziet het als een doelbewuste demonstratie van zyn Black-Power. „Ik ben die avond met opzet zonder jas en das het casino Ingegaan, omdat er ook Amerikanen in hemdsmouwen rondliepen. Die werden natuurlijk ongemoeid gela ten". Benjamin Fox noemt zichzelf een Afro-Antilliaan. een naam die hij propageert voor alle Antilliaan se kleurlingen. „Wy moeten van het voord neger af. die naam is ons door de blanken opgedrongen. Waarom eigenlijk? Hollanders komen uit Holland, Ita lië. Waar ligt myn negerland? Fox is echter meer Ameri kaan dan Antilliaan. Na de lagere school op Curacao volgen vijf Ne derlandse jaren. Daarna vestigt hy zich in de VS- Zijn tien Amerikaan se jaren komen tijdens een gesprek niet helemaal uit de verf. Zakenbrie ven met een indrukwekkend brief hoofd moeten als bewijsmate riaal dienen voor zijn bewering, dat hij in New York aan het hoofd stond van een belangrijk computer centrum annex reisbureau. Vreemd is. dat hij op Curacao, waar compu terdeskundigen zeker niet onder de categorie werkzoekenden vallen, geen emplooi kan vinden. New York brengt hem in ieder ge val wel in contact met Black-Power. Een korte vakantie op Curacao is 't begin van de samenwerking met Stanley Brown en zijn Vito-bewe- ging. 30 mei 1969 zit hy in het KLM- toestel uit New York, dat boven brandend Willemstad een rondje draait. Aan een radioverslaggever naast hem onthult hy: „Dat is mijn werk. „Stanley Brown is myn adju dant". Nog op de rolbaan wordt hij door een politiemacht uit het toestel geplukt. Na een verhoor van vyf uur mag hij gaan. Twee dagen later wordt hfj met groot militair vertoon in zijn suite in het Hilton hotel ge arresteerd. Fox de „braintrust" achter de mei- onlusten? De rechtzaak tegen hem wordt een anti-climax. Black-Power en 30 mei komen niet ter sprake. Benja min Fox wordt tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij in 1968 zijn hotelrekening met een ongedekte cheque heeft betaald. Volgens Fox heeft Black-Power op de Nederlandse Antillen even veel bestaansrecht als in de VS. „Op Curacao wordt een bevolking die voor 90 pet. bestaat uit kleurlin gen geregeerd en uitgebuit door een klein groepje blanken. Rassendiscri minatie wordt hier anders gespeeld dan in de VS in New York kan iemand tegen je zeggen: „Ik haat je, omdat je zwart bent". Geen enkele blanke op Curacao durft zoiets te zeggen, maar hy laat je wel duide- lyk merken, dat hij hetzelfde denkt. De blanke Curacaoënaars zyn de grootste misdadigers. Zy delen hier de lakens uit en vergiftigen de hele samenleving op de Nederlandse An tillen. Op een sluwe manier maken zy hierby gebruik van de diensten van de lichtgekleurden, die zo graag tot de blanken gerekend willen wor den. Als voornaamse doel van de Black- Power beweging ziet Fox: ,Mun volk bevryden van het minderwaar digheidscomplex, dat ons door de blanken is opgedrongen. Kyk maar naar de televisie of naar de film: het I is altyd de blanke die wint. Als Tar- zan als een aap door de bomen slin gert, hoeft hy maar een keer een schreeuw te geven en meer dan vyf- I tig kleurlingen gaan voor hem op de I loop Cleopatra was een kleurlinge, maar in de film moest haar rol wor den gespeeld door een blanke. Alles I wat mooi is, is blank. Een blanke wordt altyd schoonheidskoningin. Wy moeten van deze negatieve in stelling af. Ik wil myn volk leren welke positieve rol wy hebben ge- speeld in de geschiedenis. Met een I aantal medewerkers ben ik bezig aan een huis-aan-huls actie in de buitendistricten. De mensen vragen ons om te komen praten. Het volk moet opnieuw opgevoed worden. Ik wil myn volk weer een eigen cul tuur teruggegeven. Ons verleden en onze beschaving liggen in Afrika, niet in Europa. Black-Power en geweld. Blykbaar een moeilyk onderwerp. Fox heeft meer bedenktyd nodig: „Ik propa- geer geen geweld. Wy zullen niet gauw aanvallen, maar onze leefregel ls: leer om leer. Als Ik niet kryg waar lk recht op heb, dan neem ik het. Het kan me niet schelen welke i middelen ik daartoe moet gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7