Gul onthaal 250.000 ste bollenluchtbrugpassagier Bollenstreek geen „glazen stad Alphenaar bij botsing gedood Kandidaten voor de gemeenteraad JONGEN (7) DOOR AUTO GESCHEPT Bestuur Stroppie wil soos ophef fen Recreatie niet beo Ireigd d oor ontwikkeling in ENGELSE GASTEN ONTVANGEN IN NO EN LISSE: MRS. MAY ENTWISTLE (43) GELUKKIGE Daden Verkoop condooms buiten besloten ruimte verboden Naar de bollen Oegstgeest Leiderdorp Na ongeregeldheden in Ter Aar PAGINA 6 LE1DSCB DAGBLAD WOENSDAG 22 APRIL 197j (Door Cees Combee) ROTTERDAM/NOORDWIJK/LISSE Mrs. May Entwistle (43) uit Bury bij Manchester stond gisteren op het Rotterdam se vliegveld Zestienhoven wel een beetje vreemd te kijken. Zonder dat ze het wist was ze ineens het middelpunt van een intense feestvreugde. Zij was de 250.000ste passagier van Clarcksons bloembollenluchtbrug van de Engelse vliegvelden naar Zestienhoven. Die dag in de Bollenstreek zal haar nog lang heugen. Mrs. May Entwistle kon 's avonds overladen met geschenken huiswaarts keren. Ze zal het gastvrije onthaal in Holland niet spoedig vergeten. 13 jaar bestaat nu deze bloem bollenluchtbrug en in die tijd werden door Clarckson maar liefst 250.000 Engelsen overgevlogen om iets te zien van de bollenvelden achter de duinenrij tussen Leiden en Haarlem om te genieten vann de kleuren weelde van de Keukenhof. Het be gon met eendaagse tochten, die la ter wreden uitgebreid tot meerdaag se. Die tochten van één dag bleven echter bestaan en zeer veel Engelsen maken er gebruik van. Voor nog geen honderd gulden heen en weer is een spotprijsje, zo redeneren ze. Grondlegger van deze „tulip-tours" is de Rotterdammer W. Vermaat van Europa Express. Hij zegt tevreden: In 1956 zaten we in ons Rotterdamse kantoor te praten en te overwegen hoe we ons omvangrijke wagenparkt ook in het voorseizoen rendabel zouden kunnen maken. Opeens kwa men we op het idee, dat we mis schien in het buitenland iets met Keukenhof konden doen. Maar wat. Er is toen door de Rotterdamse reisorganisatoren nagedacht. Niet zo heel erg lang, want de Maasstadbe woners zijn de mensen van „Geen woorden, maar daden!". De blik viel op Zestienhoven en Engeland, Ineens wist de heer Vermaat het. Hij nam het vliegtuig en vloog naar Londen. Daar stapte hij bij het «toen nog zeer kleine) reisbureau Clarckson binnen. ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen aan den Rijn zullen, indien de raad daarmee akkoord gaat, geen voorbehoedmiddelen buiten een be sloten ruimte mogen worden ver kocht. Het college stelt voor in de algemene politieverordening hierover een bepaling op te nemen. Onder dit verbod valt ook het in een waren- automaat voorhanden hebben van anticonceptiva. Tevens wordt voorgesteld aan de heer H. A. Luijben uit Aarlanderveen het visrecht voor de Kerkvaart en het Wijde Gat. voor de duur van zes Jaar te verstrekken. Er werd daar uitvoerig over de sa menwerkingsplannen gesproken. Men zag er wel wat in. Toen het bollensei- zoen 1957 was aangebroken vloog een eerste chartertoestel tijdens 't week einde met Engelsen naar Rotterdam. Daar stond de bus van Europa Ex press klaar om hen door de Bollen streek en naar Keukenhof te voeren. ,t Begin was er. De heer Vermaat: Dat kleine be gin is uitgegroeid tot een machtige organisatie. Er landen nu dagelijks en vooral tijdens de weekeinden vele Engelse chartertoestellen op Zestien hoven met Engelsen, die „naar de bollen" gaan. Er blijven velen ook meerdere dagen in ons land. Zij lo geren dan hoofdzakelijk in Noord- wij kse hotels. Het zijn mensen, die naast het gezicht op de bolbloemen nok nog wat frisse lucht aan de Hol landse Noordzeekust willen in ademen. Wij regelen hier alles voor Clarckson en beschikken zelfs over een kantoortje op Zestienhoven. Vijf weken lang is d aardoor een groot deel van onze bussen in bedrijf. Op drukke dagen komt het meermalen voor. dat we de hulp van collega's moeten inroepen. Zo was het dan vandaag feest op Zestienhoven en in de Duin- en Bol lenstreek. Een totaal verraste mrs. Entwistle werd, toen zij met de on geveer 120 andere passagiers uit het chartertoestel van de Engelse lucht vaartmaatschappij „Brittania" stap te begroet door Nationaal Bureau voor Toerisme-dii-ecteur Jan Strij kers en door de Rotterdamse wet houder Polak. Met bolbloemen na tuurlijk, want ze kreeg naast een fors boeket voor haar zelf haar gewicht in tulpen. Deze kleurige bolbloemen zullen worden overhandigd aan de patiënten in de ziekenhuizen van Manchester. Van Zestienhoven ging het n aar' het Noordwijkse hotel „Zeezicht" Op weg naar ziekenhuis overleden Een automobilist uit Voorhout, die op de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest voor een stel eenden temde, is met zijn wagen geslipt en in de sloot terechtgekomen. De Voor- houter liep hierbij een hoofdwond op, terwijl de auto ernstig werd be schadigd. BODEGRAVEN De zevenjarige Jan Grotendorst is gisteren kort na twaalf uur op weg naar het zieken huis overleden aan de verwondingen die hij kort te voren vlak voor zijn ouderlijke woning aan de Emmaka- de had opgelopen Toen omstreeks twaalf uur vanuit de richting Reeuwijk over de Goudse- weg een personenauto naderde, die werd bestuurd door een Reewijk-er, holde de jongen achter een bal aan, die over de weg rolde. De automobi list had de jongen ter hoogte van het Shell pompstation aan de kant van de weg zien staan en naar hem zien kijken. De chauffeur trok daar uit de conclusie dat de knaap de na derende auto zag aankomen en zou wachten. Tot zijn grote ontsteltenis liep de jongen echter toch achter de bal aan, en werd toen door de auto gegrepen. De knaap werd op de mo torkap geslingerd en kwam daarna in de Goudsevaart terecht. De automobilist sprong vrijwel on middellijk in het water, haalde de jongen er uit, en bracht hem naar het Shell station. Inmiddels was ook de vader van het jongetje, die aan de overzijde van de vaart woont al toe gesneld. Op weg naar 'n Gouds ziekenhuis werd zuurstof toege diend, omdat de jongen mo gelijk toch te veel water had bin nen gekregen. Het mocht niet ba len, want bij aankomst in Gouda bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. Volgens de politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft de automobilist niet boven de maximum toegestane snelheid van 50 kilometer per uur gereden. Op Keukenhof overfiandigt burgemeester drs. A. J. Berends als voorzitter van de Stichting Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof, aan mrs. May Ent- whistle een fraai boeket. De „feestelinge"die getrouwd is met 'n slager en twee kinderen heeft, was zeer enthousiast over de on- aan de Enasmusweg. Ook Clarckson- directeur mr. P. M. Gullick behoorde tot hen. die deze bijzondere vlucht hadden meegemaakt. Aan de Engel se gasten werd door de Noordwijkse Horeca een welverzorgde lunch aan geboden. waaraan het Nederlands Zuivelbureau een bijzonder „kaasca chet" had gegeven. WV-directeur W. Th. M. Rovers bood symbolisch aan mrs. Entwistle en alle andere tulpen-gangers een boeket tulpen aan. Die zij gister avond, voor ze in het vliegtuig stap ten, ontvingen van Rotterdamse VVV-mede werksters. Horeca-Noordwijk overhandigde aan mr. Gullick. dircteur van Clarck- son-Tours. als herinnering aan deze dag een speld met een zilveren tulp en Noordwijk Actief schonk alle pas sagiers een specifiek Noordwijk se lekkernij: een tablet badchocola- de. Het feest werd d aarna voortgezet in Keukenhof. Daar begroette burge meester drs. A. J. Berends, die te vens voorzitter van de richting Na tionale Bloemententoonstelling Keu kenhof is, de Engelse gasten met een vriendelijke toespraak, waarin hij iets vertelde over het totstandkomen van Keukenhof en over alles wat ex- te zien is. Een bijzonder woord richt te hy tot de 250.000ste. Zy werd in een antieke auto door de hof gere den en kreeg daarna als aandenken aan deze zeer bijzondere dag een broche met de zilveren tulp. Een Keukenhof-onderscheiding, die slechts enkelen vóór haar te beurt is gevallen. Veel te snel was het tijdstip van vertrek naar Zestienhoven weer aan gebroken. verwachte hulde. Over Keuken hof zei ze: Bijzonder mooi. 'k Heb geen spijt, dat ik deze tocht ge maakt heb. M'n vrienden heb ben niets teveel gezegd. Zij waren hier vorig jaar". (Foto LD/Holvast) VOORSCHOTEN Op het Voor- schotense gemeentehuis hebben acht politieke gx-oeperingen him kandida tenlijsten voor de gemeenteraadsver kiezingen op 3 juni ingediend. Behalve de door ons x-eeds gepubli- peringen de VVD, KVP, Frot. Christ. Groep en de PvdA nemen voor de eerste keer deel aan de vex-kiezingen de P.P.R., D'66, SGP en CPN Lijsttrekkers zijn voor VVD: mr. R. W. baron de Vos van Steen wijk; P C. G. (AR en CHU), W. Iestra; KVP: drs. A. F. van der Laan; PvdA dr. P. S. Pels; D'66: J. Goosens; PPR: J. W. SliekerSGP: L. W. Streeder en CPNL. Gen-its. De gemeenteraad van Voorschoten zal in de nieuwe zittingsperiode uit leden bestaan nu 17). Behalve de door ons reeds gepu- ceerde kandidatenlijst van de Prot. Chr. Groep, de VVD en de PvdA in Oegstgeest hebben zich voor de stemming op 3 juni a.s. gemeld onder staande partijen: D'66: 1. P. Oüvier, 2. mevr C. A. van Lookex*en Campagxie, 3. E. Bos nia. 4. A. F. Luyendijk, 5. A. Wij- land. 6. mevr. G. A. van Geldex-en, 7. mevr. M. H. Riemersma, 8. Th. H. ten Berge, 9- J. Wessels, 10. G. P. va» Rees. CDU: 1. J. J. Busscher, 2. a v. d. Luit. KVP: 1. J. J. Thorn, j. mevr. M. E. Gouverneur, 3. mr. c! P. C. M. Oomen, 4. drs. E. R. J. v. 4 Mast, 5. J. E. W. Colsen. 6. P. $5 Groenendijk, 7. drs. M. I. A. Spieks- ma, 8. N. C. Koch, 9. C. J. v. Velzen. PPR: 1. mevr. H. I. M. vaai Eerd, 2. mevx-. M. B. C. Beckers, 3. K. j. Beckers, 4. mevr .E. M. Stronk, 5. A. van Veen, 6. H. E. J. Godding, 7, H. Bosscher, 8 .K L. M. v. Eerd, 9, mevx'. J. M. Godding, 10. J. A. M Smit, 11 mevr. A. W. M. Krudde. Gisteren is de lijst voor DS'70 Lei. derdorp voor de gemeenteraadsver. kiezing ingediend met daarop ver. meld de volgende namen: 1. J. Nie. vaart, 2. L. Jongeman, 3. mevr. M. Doorn-Blok, 4 W. D. C. van den Wijngaard, 5. P. Braamzeel, 6. A, Fons, 7. J. A. Pison en 8. G. Zonne- veld. Verwacht wordt dat de heer J. Nievaart (thans wethouder voor de PvdA) in de raadsvergadering van a.s. maandagavond een verklaring zal afleggen. TER AAR Na de ongeregeld heden en vechtpai-tijen die zondag avond tijdens de dansavond, zowel in als daarbuiten, van sociëteit ,.'t Stroppie" in Ter Aar uitbraken, heeft het bestuur te kennen gegeven de soos te willen opheffen. Men heeft, om hier over te spreken ,voor vrijdag een vergadering uitgeschreven. De exploitant van het Parochiehuis heeft, na deze gebeurtenissen, geen interesse meer voor dansavonden. Bovendien heeft de Raad van Beheer van dit gebouw de sociëteit meege deeld de zaal niet meer voor dans- avonden beschikbaar te stellen Dit is voor het bestuur aanleiding geweest om tot opheffing van de soos over te gaan. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEID- SCHENDAM De 34-jarige Al- phense onderwijzer J. van Harten is gistermiddag bij een frontale botsing op Rijksweg vier om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde bij een van de doorsteken door de middenberm, waar in verband met de reconstructie van de weg het verkeer over de oos telijke rijbanen wordt geleid. Om het verkeer zo vlot mogelijk te laten doorstromen zijn op de hal ve weg nu vier rijbanen gecon strueerd door middel van gele doppen in de weg. NOORDWIJKERHOUT (GPD) Op grond van financiële achtergronden, een overschakeling naar de bloementeelt onder glas vergt een inves tering van 75 tot 100.000 gulden per arbeids kracht, is niet aan te nemen dat het glasareaal in de komende tien jaar meer dan tot 10 a. ge middeld per bedrijf zal uitgroeien. Dit gemiddel de betekent dan ook, dat bij een aantal bedrijven de oppervlakte glas blijft toenemen tegenover de rest waar de groei zal stagneren. Zelfs een aan tal bedrijven met glas zullen geheel verdwijnen. De verwachting is daarom dat na 1980 de totale oppervlakte glas niet of nauwelijks zal toenemen „Hoe men de- toekomstige kassenbouw in de bol lenstreek ook bekijkt, van het ontstaan van een glazen stad is geen sprake", dit concludeert hel instituut van Stad en Landschap uit Rotterdam In een rapport dat is opgesteld in opdracht van de bloembollenstreekgemeente Hillegom, Lisse. Sassenheim, Warmond, Voorhout, Noordwijk en Noord wij kerhout, die het tijdens de komende raadsvergaderingen zullen gaan behandelen. Het onderzoek is ingesteld om een inzicht te kunnen krijgen over de ontwikkeling van de kassenbouw in de bollenstreek en over de gevol gen daarvan voor onder meer de recreatie. Hier over zegt het rapport dat het thans aanwezige open larxdschap in zijn algemeenheid niet zal verdwijnen. Het kassenareaal zal in de toekomst met ongeveer 30 procent uitbreiden. Na 1980 is nauwelijks enige toename te verwachten. De ge middelde oppervlakte glas per bedrijf zal van omstreeks zes are in 1968 stijgen tot 10 are in 1980. Bij een totaal van ruim 750 bedrijven met bloembollenteelt onder glas betekent dit ongeveer 75 kassen in 1970. Op de rond 58 hectare cultuur grond in de bollenstreek maakt dat maar één tot twee procent uit. De aanblik van het landschap zal dan ook weinig of niet veranderen mede door dat de meeste kassen nabij en achter de bedrijfs gebouwen liggen. De samenstellers van het rapport zien twee edenen waarom het trekken van bolbloemen in ;assen en schuren in de bollenstreek perspectie ven biedt. Allereerst verwachten de deskundigen dat de export van bolbloemen weieens sterk kan stijgen, vooral naar de EEG-landen en ten tweede omdat het de bollenteler de gelegenheid biedt in de winter de onrendabele arbeidsuren te benutten De overgang naar bloemisterij onder glas zal echter niet stormachtig zijn. Op langere termijn wordt ook geen verdere ont wikkeling verwacht daar de mening heerst dat de afvloeiing eerder sterker dan zwakker zal zijn dan wordt becijferd. Het rapport: „Dat is ook niet te verwonderen. Naast vrij veel te investeren kapitaal vergt het glasbëdrijf een grote inzet van de onderneming en het vereist een uitstekend vakmanschap. Een dergelijk bedrijf met slechte kansen als de prijzen dalen past niet goed in de huidige consumptiemaatschappij". Ook voor emi gratie van glastuinders van buitenaf behoeft men volgens het rapport niet te vrezen. Geen glazen stad, die bollenstreek, al zijn de mogelijkheden voor de bedrijven van één tot twee hectare iets gunstiger. Het rapport gaat ook in op de recreatiebehoef ten „omdat veelal uit dat oogpunt de bouw van kassén met enige zorg wordt gadegeslagen". V001 de plaatselijke bevolking, die in beroep nauw is verweven met het bollenbedrijf is er weinig be hoefte aan recreatie in het omringende land schap wordt gesteld. Anders wordt het wanneer het de niet in of bij het bollenbedrijf geïnteres seerde mensen betreft. Voor deze bewoners biedt het gedurende vele jaargetijden monotone land schap ontsierd door allerlei bouwsels en kassen weinig. In nog sterkere mate geldt dit voor de in dc ;tad werkende forensen. Het aantal werknemer.' in het bollenbedrijf zal op den duur zeer sterk dalen met daarentegen een stijging van het aan tal forensen. „Ook voor de stedeling van de grote bevolkingscentra als Leiden en Kennemerland is het van belang dat het landschap zo goed moge lijk wordt verzorgd. Het cultuurlandschap staat in de bollenstreek nummer één, het recreatief gebruik komt duidelijk op de tweede plaats. Deze karakteristieken behoeven niet te worden weg gemoffeld, maar kunnen zodanig „gevat" worden dat aangenaam recreëren voor de stedeling mo gelijk wordt. Dit zou men kunnen bereiken door het maken van aantrekkelijke routes met als pleisterplaatsen restaurants, tulipgardens en pic- nicplaatsen. Het rapport vraagt ook aandacht voor de be bouwing en waarschuwt daarbij tegen flatbouw „Het lijkt er op dat hier en daar in landschappe lijk opzicht reeds over de schreef is gegaan". Veel kritiek wordt geuit op het oostelijke weidegebied langs de Ringvaart. „De zelfkant van de bollen streek": de bebouwing is hier en daar zonder barmhartigheid tegen de Ringvaart neergezet alsof er geen vermoeden bestond van de land schappelijke mogelijkheden. De opkomst van de watersport biedt voor deze vaart boeiende pers pectieven. Het is wenselijk dit landschap met forse middelen te beïnvloeden om de geschiktheid van dit landgebied voor de watersport van Ben- nebroek tot Warmond, zo niet van Haarlem tot De Kaag volledig uit te buiten. Een beeld van de ravage na de botsing in Hazerswoude. waar bij slechts een persoon werd ge loond. (Foto Leidsch Dagblad) Op het moment dat het ongeluk gebeurde reed een lesauto vanuit de richting Leid ende noordelijke door steek door, achter deze auto reed een bestelwagen. De bestuurder van de bestelwagen, een inwoner van Rot- tei-dam, wilde de voor hem rijdende gaan inhalen juist toen deze van de uiterst rechtse baan evexieens naar de binnenbaan kwam. Om een bot sing' met de lesauto te voorkomen, gooide de bestuurder van de bestel wagen het stuur om en reed de baan voor het tegemoetkomende ver keer op. Daar reed de heer van Har ten en een botsing kon niet meer worden voorkomen. De heer Van Har ten werd op slag gedood, de bestel wagenchauffeur liep lichte verwon dingen op. De auto's werden ern stig beschadigd. Twee personen auto's kwamen gis teravond omstreeks zes uur op de grens van Alphen aan den Rijn en Hazerswoude met elkaar in botsing. Het liep allemaal bijzonder goed af, want slechts een persoon werd ge- I wond De botsing ontstond doordat de bestuurder van een in de richting Leiden rijdende personenauto een inwoner van Alphen aan den Rijn zich vei'giste in de snelheid van een personenauto met caravan. Om niet tegen de achterkant v. d cara van te botsen week hij uit naar links en kwam op het linker weggedeelte terecht. Hierdoor Kwam hij frontaal in botsing met een personenauto be stuurd door een inwoner van Am sterdam. De verloofde van de Am sterdammer, een inwoonster van Noordwijk, die naast hem zat raak te gewond. Zij werd naar Ziekenhuis Rijnoord overgebracht. De bestuur ders en een naast de Alphenaar zit tende Koudekerker kwamen met de schrik vrij. De auto's werden zwaar beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6