Leidse raadsverkiezing: 1 elftal in politieke strijd KVP-kamerfractie; oog voor Leidse problemen Mevr. Kerling flora - nova - 1970 ^Gespreksgroepen' over derde wereld evoluon PAT VAN ZEVENTIEN GEREGISTREERDE PARTIJEN (WAARONDER 2 WONINGLIJSTEN) POLITIEK PORTRET (I) Gepromoveerde verpleegsters in Leidse AZ C. Egas houdt diesrede voor St. Augustinus ''Operatie" met kastanjebomen op Witte Singel Briefda n Kamer over Leidse pvof. If iersma Niet gelukkig met Wet op Financiële Verhoudingen II JOENSDAG 22 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBMB PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN De verkiezing van de gemeenteraad op 3 juni jrdt in Leiden een politieke strijd met één elftal. Van de ze itien geregistreerde partijen hebben er gisteren elf kandi- jenlijsten ingediend. Zes partijen, die aanvankelijk misschien innen hadden, doen dus niet mee, o.a. de twee woningnood- iten. Het beroep tegen de geldigheid van één van de twee, it overigens werd afgewezen, is dus vergeefs gevoerd. Blijven er naast de thans in de raad vertegenwoordigde partijen nlA, KVP, VVD, prot. chr. groep (AR, CH en SGP), PSP, jerenpartij en CPN als nieuwkomers D'66, PPR, DS '70 en iden Kabouterstad. De Kabouters vormen de jongste epering en zij dienden ook het hun kandidatenlijst in. De ove- tien waren er al vóór de mid- hoewel de sluitingstijd pas om 5 was. Toen vergaderde een maliteit het hoofdstembureau. [komt vrijdagochtend opnieuw by- om half tien in openbare zitting iet stadhuis. üedurende twee dagen daarna kan j bij Gedeputeerde Staten beroep ekenen. Gebeurt dit niet, dan kan daarna de lijstnummering wor- vastgesteld. Gebeurt dit wel, dan Kt de procedure worden afgewacht, fist staat, dat de Partij van de Ar il lijstnummer 1 krijgt. Daarom een groot deel van de huidige idsleden verzocht. De socialistische Sie kreeg daarbij steun van PAK- PSP. Zoals bekend vormen beide met de nieuwkomers in de raad D'66 en PPR het Leis progres sief akkoord, uitgaande van een over eenkomst en een gezamenlijk pro gramma. De PvdA had deze steun nodig, om dat de fractie is geminiseerd door het uittreden van leden, die nu als DS'70 een eigen kandidatenlijst hebben in gediend. De SGP, die zich wel had laten re gistreren, is evenals vorige keren op genomen in de prot. chr. groepering met AR en CH, die met een geza menlijke lijst uitkomt en op basis van hetzelfde programma samen werkt met de KVP. De lijstaanvoerders zijn het zitten de raadslid mevr. Kerling voor de Partij van de Arbeid, de huidige wet houders Menken voor de KVP, Harm- sen voor de prot. chr. groep, mevr. Den Haan voor de VVD en Sannes voor DS'70, de zittende fractieleiders Nijssen voor de Boerenpartij, mevr. v. d. Blom voor de CPN en Ampt- meijer voor de PSP. Lijstaanvoerder van D'66 is de heer Oosterman, van de PPR de heer Schepel en van Lei den Kabinetsraad mevr. Heemskerk. Voor de 39 leden tellende Leidse raad zijn 184 kandidaten ingediend, onder wie 27 dames. De kandidaten lijsten zien er als volgt uit: P.v.d.A. C. A. Kerling-Simons; M. van Aken; Th. J. Dirks; W. G. den Dubbelden: D. C. J. van Peype; J. van Baaren; A. Verboon; J. A. van der Horst; C. J. D. Waal; R. J. in 't Veld; L. Jon ker; H. C. Kwik; H. van Dam; E. W. van Seters-Banen; H. H. van der Neut; J. G. Duivesteyn jr.; B. Hane- veld; R. Hartman; B. Werk; P. L. Schoonheim; H. Slijkhuis; M. L. Bomhoff-van Rhijn; A. H. D. Wep- ster; M. G. N. van den Ende; L. P. Meyer; M. Wolters; H. A. den Bes ten; S. Serdijn; M. Ouwerkerk; mej. E. Spaan; W. R. Ruitenberg; H. J. Heering; H. van Eek; J. van Eijk; J. Bloem; G. J. Augustinus; H. Ph. Mi- likowskiR. H. Fuchs; M. Zonder van; A. Vondeling. J. van Zijp; A. L. H. Tolenaar-Roe broek; J. J. M. Castelein; W. Th. van der Holst; J. M. Silvester; J. M. Men- tink-van der Klaauw; H. P. J Huying; W. A. M. van Rijn; A. W. M. van den Ham; A. M. van der Meijden; A. H. R. M. Denie. V.V.D. N. A. den Haan-Groen; mr. F. Portheine; dr. J. P. Duyverman; mej mr. A. Kappeyne van de Coppello; drs. M. de Jong; drs. W. D. J. Doc- ter de Leeuw; J. G. C. Wiebenga; Th. H. Wessels; A. J. J. van der Zanden: M. A. Th. Zoutendyk-Meijs; mr. W. A. Entzinger; P. J. J. Taffijn; drs. J. M. J. Morsink; K. Went; W. H. van Dam-Nederhoed; drs. J. H. B. M. Hermans; mr. T. van Praag-Taconis C. Elzenga; N. P. Langerak; drs. J Bezem er. Prot. Chr. K.V.P. S. Menken; mr. H. E. A. Driessen; mej. M. C. J. van Buel; J. Lijten; M. G. J. Ham; mr. dr. J. A. M. Corne- lissens; S. V. Cornelisse; M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen; P. L. Stroink; (Van één onzer redacteuren) Mevrouw C. A. KerlingSi mons, lijsttrekker van de PvdA, voelt zich op het ogenblik best thuis in de Partij van de Ar beid. „Beter zelfs dan in 1955 toen ik lid werd. De partij was toen min of meer op een dood spoor geraakt. We hadden erg veel oudere leden, maar nu blijkt de PvdA weer aantrek kingskracht uit te oefenen op de jeugd. De jongeren, op wie we hebben zitten wachten, zijn gekomen. In de jaren '50 kon den we geen wijkcommissaris strikken; de organisatie binnen de partij dreigde volledig vast te lopen. Nu hebben we zelfs weer een wachtlijst. Dat is ook de reden dat ik geen begrip kan opbrengen voor de „vier" die nu deel uitmaken van DS '70", zegt de charmante en rad pratende mevrouw Ker ling. „Eerst zeurden ze dat er geen jeugd kwam. De Jeugd komten dan verlaten ze de partij. Ik begrijp er niets van Van de werkelijke motieven weet ik niets af, maar ik weet zeker dat ze dieper liggen dan de inhoud van de PAK-overeen komst en het optreden van Amptmeijer". Daarentegen is mevrouw Ker ling verheugd over de „ideeën wereld van „Nieuw Links" bin nen de PvdA, al geeft ze toe dat hun optreden soms iets „te hard" is geweest. Ze hebben hun stempel gedrukt op de vernieu wing, al wil ik niet beweren, dat de hele vernieuwing alleen aan Nieuw Links te danken is ge weest. In Leiden, bijvoorbeeld hebben we geen echte groepe ring „Nieuw Links" gehad. Toch zyn er veel vernieuwingen ge weest in de afdeling". Een positief punt in de afge lopen vier jaar, dat mevrouw Kerling nu in de Leidse raad zit, vindt zij, dat er een groep is ontstaan, die belangstelling heeft voor de Leidse problema tiek, met name voor de binnen stad. „We hebben nu een Co- P. S. Harmsen; A. J. Kret; J. C. Elsgeest; mr. I. Geelkerken-Brusse; A. LeeuwenburghJ. G. Lamers; J. Breuker; ir. M. Houtman; C. Boers- ma; C. H. Vink; H. J. Haverkamp: D. van 't Zelfde; J. Schouls; W. Bleijie; dr. C. la Lau: N. Kuiper-Ha- zewindus; E. H. Chardon; J. van der Ende; P. Moerman; C. J. Jongejan. P.S.P. H. Amptmeijer; C. Walle; G. J. de Bruyn; P. van 't Zelfde; G. W. van der Meiden; E. P. Bronstring; W. J Meijers; F. L. Vollemans; C. Polder man-de Vries; E. R. Frans; D. A. van Dokkum; J. T. Koopmans-Scho tanus; W. H. Koopmans; A. van de Zande; M. Oudshoorn; M. de Bie. Boerenpartij mité Stadsherstel, het City-cen trum en er komt een raad voor de binnenstad. Als iemand een aantal jaren geleden had ge zegd: „Zullen we een hearing houden over de binnenstad", dan zou de man uitgelachen zijn en werd er gezegd: Hoe haal je het in je hoofd?". Al was er toen een rolveger door het cen trum gehaald, dan had er nog niemand geprotesteerd. Op het ogenblik is die interesse er ge lukkig, alleen vrees ik. dat het nu een beetje laat is". Wensen heeft mevrouw Ker ling genoeg. „Ik zou graag wil len. dat de mentaliteit wat ver anderde. Ik kan me vreselijk ergeren, wanneer iemand op de toegangsweg naar het zwembad De Vliet zyn auto parkeert, ter wijl tien meter verder een leeg parkeerterrein aanwezig is. „Ook een verandering van de „men taliteit" in Den Haag zou haar erg welkom zyn. Financieel gezien is de toestand in Leiden rampzalig; de huis vestingsproblemen zyn enorm groot. Maar Den Haag blyft de verouderde richtlijnen handha ven en doet alsof er niets aan de hand is. Wanneer ik wist dat er ook maar een klein kansje op suces zou zyn, zou ik er di rect voor zyn om met de voltal lige raad naar het Binnenhof te marcheren en daar met grote spandoeken te protesteren. Maar dan moesten we wel een pak papier kunnen overhanriivpr waaruit blykt, dat we geen holle kreten slaken". Natuurlyk komt ook het PAK ter sprake. ,De wethoudersclau sule is een van de punten in de overeenkomst die me erg aan spraken", zegt mevr. Kerling „Het standpunt van de wethou der wordt nu nog te vaak ver sluierd door compromissen bin nen het college. Als we als PAK er in slagen een meerderheid in het college te krygen moet dat anders worden. Iedereen zal straks een duddeiyk oordeel kun nen vellen over het optreden van een wethouder. Zyn per- soonlyke standpunt zal duide lijker naar voren komen. Overigens, al zouden we de meerderheid in het college niet halen, dan zal de PvdA in PAK- verband toch even hard blyven werken voor een betere situatie in Leiden. Mevr. Kerling denkt daarbij vooral aan een betere verhou ding tussen kiezer en gekozene „De gang van zaken binnen een gemeente is zelfs voor insidert op dit ogenblik moeily k te be grijpen. Ik weet dat uit eigen ervaring., hoewel ik politiek steeds als hobby heb beoefend. - kwam ik in 1966 in de raad als een vreemde. Het is logisch dat d; buitenstaander er halemaal niets meer van begrypt. Als PAK zuilen we daar de komende vier jaar zeker iets an gaan doen (Foto LD/Holvast) T. H. Nyssen; W. J. J. Pompe; C. Koppen; A. J. M. Schmal-Deckers; E. P. del Prado. Comm. Partij J. M. van der Blom-Vylbrief; D. Hoeven; H. J. van Vliet; E. H. Koen; LEIDEN In de aula van het Aca demisch Ziekenhuis vond gisteravond de jaariykse byeenkomst plaats van verpleegsters die het afgelopen jaar in rang zyn bevorderd. Het was voor het laatst dat de direoteur-genees- heer van het AZL, dr. M. W. Jongs- ma. de verpleegsters by deze gelegen heid kon toespreken. Eind van dit jaar bereikt hy immers de pensioen gerechtigde leeftyd. In zyn toespraak wees hy er onder meer op, dat de bevordering by het AZL geen automatisme is, maar zeer select plaatsvindt. Zr. E. N. Wevels, directrice van het AZL, overhandig de de gepromoveerde verpleegsters een aandenken of bolemen. De gepromoveerden waren zr. E. F. van Creveld (hoofdverpl.-A), zr. A. W. Cassée (hoofdverpl.i, zr. E. S. P. Pluyter-Wenting hoofdverpl.-docen- te), de zusters A. van den Berg, M. A. C. S. van Maasdam, W. Wendt, K. Rusbach, N. J. Saaman, C. Beerents, E. Ch. Meier, D. Stirnat, M. Noord- vliet. V. v. d. Krol. H. H. Veen, C. T. Krösschell en M. Duym (allen eerste verpl.), M. Th. G. Hiltmann Schoon (eerste verpl.-doc.), C. H. E. Gerst en B. Wier inga (beiden eerste verpl.- instructriezuster)M. C. Roorda (vroedvrouw eerste verpl.) en A. Ko ning-Verkuil (eerste verpl.). E. A. van Caspel; N. Holswilder; H. Zandvliet; P. van der Veen; J. van Gellecum-Uyttenboogaart; J. van der Blom; D. Teske; W. F. van Riet; M. Delfos-Overvliet; G. G. Oosterveen; N. J. van Royen; O. I. J. M. van Dig- gelen-Bouman; J. H. Wegman. D'66 ADVERTENTIE weekend-tip Ga eens met uw gezin naar het Evoluon in Eindhoven; een permanente expositie gewijd aan de mens, natuur en techniek. U kunt er kennis maken met de wonderen der wetenschap en een blik werpen in de toekomst. Het is een onvergetelijke ervaring voor jong en oud. Het Evoluon staat in Eindhoven, direkt aan de rondweg en is het hele jaar geopend (behalve op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag). Dagelijks van 10-18 uur. Op zon-en feestdagen van 12-18 uur. Er is een modern zelfbedieningsrestaurant, „aktie expo", gesticht door Philips. B. D. Oosterman; W. Kuyper; J. L. M. van Heugten; J. de Feyter; W. M. van Rooyen; W. F. K. Bischoff- Heemskerck; H. K. Loose; A. W. Cra mer; E. E. Hesse; D. Sonneveld; I. H. M. Hendriks; R. R. J. van Stra ten; W. F. Harmsen; A. J. van den Berg; W. F. C. Hardeman; A. C. F. de Wit. P.P.R. C. Schepel; C. H. du Gardyn; F. G. Kleinhans; M. A. Otten - Schol tenB. C. M. van der Kaay; L. Nieuwenhuis; B. J. M. Bunnik-van der Linden; J. E. G. P. C. Damen; G. C. M. Broek mans; N. J ,W. Tetteroo; A. W. W, M. Biegstraaten; J. A. A. J. Duin dam. DS'70 S. Sannes; H. Zunderman: A. Ver snel; W. R. Vos; J. Reurich; G. A. Spierenburg-Beekhuizen; J. F. Bree- develd; Chr. M. Bossaert; J. F. van der Blom; H. F. Cohen; Joh. G. Fok- kema. Kabouterstad A. A. J. M. Heemskerk-van Wyck; J. B. M. de Haas; F .A. M. van der Klaauw-Koops; J. B. L. R. van Dyk; C. G. M. Ruys-Warmerdam; F. Ger- kema; G. J. A. Bakker. LEIDEN Ter gelegenheid van de 77ste dies-viering van de roomskatholieke studentenvereniging Sanctus Augustinus, zal de heer C. Fgas oud-Staatssecretaris van CRM) volgende week woensdag 's middags om drie uur een diesrede uitspreken in het „Eigen Huis" Rapenburg 24. LEIDEN Rond de oude kstan- jebomen langs het water van de Wit te Singel worden momenteel greppels gegraven. Hierin wordt bomenvoer gestrooid. Dit maakt deel uit van een „opera- - tie", waarby te zyner tyd de bomen op deze plaats gaan verdwynen in verband met de werkzaamheden voor het universiteitsplan en elders zullen worden geplaatst. Voor deze ingreep zyn de wortels te ver van de bo men gegroeid. Om de „kluit" kleiner te maken worden de wortels nu met bomenvoer naar de stam teruggelokt, aldus een mededeling van een woordvoerder van de gemeente. LEIDEN In het Hervormd Cen trum by de Hooglandse kerk werd gisteren een gespreksavond georga niseerd door de r.k. werkgroep „Ge spreksgroepen", voor alle leden van gespreksgroepen in Leiden en omge ving. Kapelaan Kloosterman, voor zitter van de werkgroep die uit zes leden bestaat, opende de avond en heette de veertig aanwezigen har telijk welkom De heer G. J. van VIymen, natio naal directeur van de NOVIB, dit is de Nederlandse Organisatie voor In ternationale Bystand, was uitgeno digd om te spreken over het onder werp ontwikkelingshulp Hij be gon met te zeggen, dat hy niet lang aan het woord wilde blyven, aange zien hy veronderstelde, dat een ge spreksgroep niet de hele avond naar een monoloog wil luisteren maar lie ver ook in de gelegenheid zou wor den gesteld haar woordje te doen. Hierin had de heer Van Vlijmen vol komen geiyk, getuige de geanimeer de discussie die op zijn inlei ding volgde. De heer Van Viymen meende, dat er teveel aandacht wordt geschonken aan kleine projecten, veelal in samen werking met zending. Hy zei dat er meer aandacht moet worden be steed aan zogenaamde politieke ont- niblikaties MONUMENTENWET. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, zulks ter voldoe ning aan het bepaalde bij artikel 9. le lid. der Monumentenwet, dat de door de Minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk bij beschikking van 6 april 1970. no. O/MA-155.982 I. vastgestelde derde aanvullende lijst van monumenten, betrekking hebben de op het pand Levendaal 8/14 en de buitenplaats Rhijnhof. ter gemeente secretarie. afdeling Openbare Werken, kamer 111, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Lelden, 21 april 1970. De Burgemeester voornoemd. VAN DER WILLIGEN. wikkelingshulp De inleider bedoelde hiermee dat de ontwikkelde landen hun economisch bestel moeten rich ten op de ontwikkelingslanden, zodat dezen in staat worden gesteld beter handel te kunnen dryven met de ontwikkelde landen, zodat zy werke- ïyk economisch een hoger peil be reiken. LEIDEN /DEN HAAG De Haag se journaliste Dorothée L. van der Scheer heeft aan het presidium van de Tweede Kamer een brief geschre ven en afschriften aan de minister president en de minister van Justi tie gezonden, waarin zij een ervaring vertelt met de ter benoeming als staatssecretaris van Justitie voor gedragen Leidse prof. mr. K Wiers- ma. Zy deelt in de brief mee, dat de heer Wiersma zich niet aan een huurovereenkomst met haar hield voor zyn woning in Leiden, een huurverhoging oversloeg, het toege zegde bedrag voor het derven aan huur niet betaalde en het huis niet leeg opleverde, maar wel tegen haar wil ingrijpend verbouwde. Mej. v. d. Scheer deelt mee. dat de overeenkomst is gesloten nadat zy het betreffende huis had geërfd, zy zegt de Kamer de inlichtingen te hebben moeten verstrekken, omdat zy aanneemt, dat de politieke ver antwoordelijkheid van prof. Wiers ma zich ook zal uitstrekken op het terrein van de wetgeving inza ke het erfrecht. ADVERTENTIE Nog 4 dagen in Boskoop VAN BLOEIENDE - PRODUKTEN UNIEKE SHOW BOOMKWEKERIJ Geopend op werkdagen van 10-22 uur en op zondag van 12-22 uur. Voorlichting aan tuinliefhebbers. Gelegenheid tot kopen en meenemen. Per „West Nederland" goedkopere, gecombineerde bus-toegangskaarten. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN/DEN HAAG De KVP- kamerfractie is beslist niet gelukkig met de Wet op de Financiële Ver houdingen, die de uitkeringen aan de gemeenten regelt. Burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam deel uitmakend van de „Zuid-Hol- land-equipe" in de KVP-tweede-ka- mer-fractie liet daarover gisteren geen twyfel bestaan toen hy sprak over de slechte financiële situatie waarin Leiden op het ogenblik ver keert. „Leiden is een van de gemeenten, die onder deze wet te ïyden hebben. De structuur van de wet, slechts ge baseerd op inwonertal en gebiedsop- pervlakte, past niet meer in het pa troon van functies die vele gemeen ten mopten verrichten", aldus de KVP-woordvoerder, die erkende dat de zaak met verfyningsuitkeringen niet rechtgetrokken wordt. Dat zyn slechts lapmiddelen. Als er voor de gemeente Amsterdam een speciale re geling moet worden gemaakt duidt dat erop, dat er nogal het een en ander mankeert. „Leiden is biykens de brochure „Leiden in last" een gemeente met byzonder hoge uitgaven voor maat- schappelyke zorg", aldus burgemees ter Kolfschoten. ,Dat veroorzaakt ruim dertig procent van het tekort op de begroting. Voor 1960 toen de Wet op de inanciële Verhoudingen nog niet in werking was getreden kon via byzondere uitkeringen veel worden bygestuurd. Dat is nu onmogelyk. De Leidse problemen hebben hier en daar cx'reme kanten gekregen, die in vergciyking met de andere 900 ge meenten, in bepaalde gevallen een uitzondering op de regel zou kunnen betekenen", formuleerde burgemees ter Kolfschoten heel voorzichtig. Draagkracht Hy gaf ook toe dat Leiden door de geringe draagkracht van een groot deel der bevolking in een moeiiyke positie is geraakt al vond hy de „uit tocht van de draagkrachtigen" geen specifiek Leidse zaak. ,,Er zyn veel gemeenten waar het inwonertal te rugloopt. In Amsterdam en Den Haag is het zelfs nog erger dan in Leiden. De randsteden blyken in vele geval len een zeer sterke aantrekkings kracht te hebben. Ondanks zyn pessimisme over de huidige L'(keringen aan de gemeen ten zafc burgemeester Kolfschoten ook enkele lichtpunten voor de ge meente Leiden: „De laatste herzie ning van de wet biedt misschien en kele mogelykheden. De uitkering per inwoner wordt vergroot, de hectare toeslag wordt verdubbeld en er ko men uitkeringen uit de reserve van het gemeentefonds. Bovendien kun nen enkele gemeenten aanspraak maken op een uitkering voor speciale onderwyskosten". Sprekend over de elektriciteitscentrale zei burgemees ter Kolfschoten dat nog steeds geen beslissing over een nieuwe plaats van vestiging is genomen. „Wat voor my wel vaststaat is dat het aantal utili- teitsbedryven in Zuid-Holland dras tisch verminderd moet worden. Ik zal het ogenblik pryzen dat de sa nering onder de waterleiding- en elektriciteitsbedryven is voltooid, al dus burgemeester Kolfschoten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3