VREDESTEIN VOpgedane ervaringen doorgeven' Gouden Groen-Wit had Gasten in eigen huis Raadslid P. Fakkel in Leiden overleden Uw macht over het stuur TWEE LEIDSE STUDENTEN NAAR VN-JEUGDVERGADERING i Kerkelijk leven GEMEENTE LEIDEN Onderwijs- congres in Leiden Leids raadslid visitekaartjes en spreekuur politie ytAAKTDAO 20 APRIL 1070 PAGINA 3 Voor iedere auto heeft Vredestein de ideale band. Een assortiment met wereldfaam. WILLEM CLAASSEN (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Twee jonge Leidenaars gaan midden juli naar New York, zonder dat het hen één cent kost. Toch wordt het geen snoepreisje voor Willem Claassen, 21 jaar en student in de rechten, en Wil Rikmanspoel, 22 jaar en student klassieke talen. Zij gaan wel degelijk met een „missie", als twee van de vijf Nederlandse jongeren, die deelnemen aan de wereldjeugd- vergadering die van 9—18 juli in Amerika wordt georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Verenigde Na ties. Wil en Willem zyn gekozen uit >n vijftigtal andere Nederlanders jssen de 16 en 25 Jaar. Behalve de- ie leeftijdseis werd er van de „sol licitanten" voor de wereldjeugdver- gadering verlangd, dat ze zich be hoorlijk kunnen uitdrukken in het Engels of het Frans. Bovendien moesten ze al eens getoond hebben een daadwerkelijke belangstelling voor de internationale politiek te be zitten. Dat de keus op hen is gevallen, bewijst al dat ze die belangstelling op één of andere manier aan de dag hebben gelegd. Wat Willem Claassen betreft: hy heeft een jaar in Ameri ka gestudeerd. Daar heeft hij zich onder meer bezig gehouden met het vraagstuk van de internationale be trekkingen. In die tyd heeft hij ook NED. HERV. KERK Beroepen te Vlissingen J. Oudhoff te Rossum; te Hasselt C. den Boer te Zeist; te Biervliet W. A. G. Meeuse te Ammerveen toez. ite Nieuwer- Icerk a/d IJssel J. Simt te Putten; te Harmeien B. de Graaf te Meeuwen (toez.) door de G.S. tot legerpredi- kant W. S. Cuperus, kand. te Wad- dinxveen; te Smilde P. v. d. Veer te Muiderberg. Aangenomen naar Hee rewaarden J. Klinkhamer te Leeuw arden. die bedankte voor Wehe en voor Zuurdijk (streekgemeente Mar- neambt)Bedankt voor Zwartebroek- Terschuur J. N. Vlijm te Krimpen a/d IJssel; voor Setten en Andelst E. J. Schimmel te Harderwijk. GREF. KERKEN Bedankt voor Heemstede T. Kuiper te Dwingeloo. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Oost-Flevoland C. G. Bos te Zwolle. GER. KERKEN Vryg. (buiten verb.) Beroepen te Sliedrecht A. Koers te Gorcum; te Haarlemmermeer O. H. van Ommen te Zaandam. GEREF. GEM. Beroepen te Veenendaal A. Hoo- gerland te Werkendam. Bedankt voor Vinkhuizen-Andijk G. J. v. d. Noort te Capelle a/d IJssel. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen de benoeming tot le- gerpredikant A. D. de Bliek, voorma lig zendingspredikant in Zambia. een vijftal weken stage gelopen by de VN. Hij weet dus zo'n beetje hoe de werkwijze van de Verenigde Na ties is. Wat verder die „daadwerke lijke belangstelling voor de interna tionale politiek" aangaat: Willem Claassen is momenteel landelijk voorzitter van de Studentenvereni ging voor Internationale Betrekkin gen, SIB. Die belangstelling voor de we reldpolitiek blykt bij Wil Rikmans poel weer op een heel andere wy ze. Hij is voorzitter van de Leidse Pax Christi groep en contactpersoon voor het Leidse Vredeskontakt. Waarom willen ze allebei zo graag naar de wereldjeugdvergadering van de jarige VN? Willem Claassen antwoordt het eerst op deze vraag: „Het hele VN-wezen interesseert mij bijzonder," zegt hy. In een bó ven de afzonderlijke landen staande organisatie als de VN ziet hij de enige mogelijkheid om internationa le strubbelingen uit de wereld te helpen. Hij meent, dat vraagstukken als de „leefhygiëne" ln de VN-or ganisatie geregeld moeten worden. „In de jeugdassemblee zie ik een unieke kans voor de jeugd om zich uit te spreken. Ik hoop dat wy in New York tot bepaalde conclusies kunnen komen, die een impuls kun nen geven aan de impasse waar de VN door de houding van verschei dene staten momenteel in verkeert." Wil Rikmanspoel hoopt in Ameri ka een stuk ervaring en inzicht op te doen. „Ik vind het bijvoorbeeld onduidelijk wat een Nederlandse po litieke afvaardiging nou precies doet bij een VN-vergadering. Het is be langrijk om wat van dat werk te weten en om de daar opgedane er varingen hier in Nederland door te geven." Beiden zyn het er over eens. dat die ervaringen bij hun terugkeer uit Amerika op zo ruim mogelykesc Amerika op zo ruim mogelijke schaal moeten worden verspreid.. Niet alleen hun vrienden en hun di recte werkkring moeten er van pro fiteren. Ze denken bijvoorbeeld aan een persconferentie en een tv-uit- zending, waarin ze achteraf kunnen vertellen hoe het hen in New York is vergaan. Volgens de verwachtingen zullen er tegen de duizend Jongeren in juli bijeenkomen te New York. Daarby zyn ook „afgevaardigden" uit lan den die nog niet zyn aangesloten by de VN. Het laat zich nog niet voor spellen hoeveel dat er zullen zyn. De jongeren van het Nederlands Vakverbond hebben inmiddels ge protesteerd tegen de samenstelling van de Nederlandse vijf mans dele- Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal Japanse taal- en let terkunde de heer D. Bins (Zwolle); kandidaats niet westerse sociologie de heer H. S. van Eyk (Leiden) LEIDEN In een reeks van fes tiviteiten rond haar 50-jarig bestaan heeft gymnastiekvereniging „Groen- Wit", die momenteel meer dan 500 leden telt, haar donateurs en leden zaterdag vergast op een gezellige ouderwetse toneelavond, zoals de heer Driessen het noemde. De heer Driessen', voorzitter van de feestcom missie, sprak een speciaal welkoms woord tot wethouder Menken, die op elke avond van Groen-Wit aanwezig is. In januari vierde de vereniging haar gouden jubileum en ze heeft daarna nog diverse evenementen ge organiseerd om dit heuglyke feit te vieren, o.a. een filmavond voor de jeugd. Ook gaf de vereniging een demonstratie van haar kunnen en op 2 mei a.s. wordt er een circus middag georganiseerd voor de aller kleinsten van de vereniging. Het toneelstuk, een klucht in drie bedrijven, getiteld „Gasten in eigen huis" werd op voortreffelijke wijze gebracht door .Decorum", het to neelgezelschap van de personeelsver eniging van de L.B.F. Het toneelstuk handelt over een familie, bestaande uit ouders, dochter en opa, die op het punt staan te emigreren naar Au stralië. Op het laatste ogenblik wil opa niet mee en gaat er tussen uit, terwijl hij niet in de gaten heeft dat hij de passagebiljetten en het geld in zyn zak heeft. De familie kan' dus niet vertrekken aangezien ze opa niet kan vinden. De familie die het huis met inboedel heeft overgenomen ar riveert en zo wordt men gast in eigen huis. De nieuwe familie brengt ook nog een zoon mee die verliefd wordt op de dochter zodat deze ook niet meer weg wil. De meest ingewikkelde situaties doen zich voor die goed en met zeer veel vaart gespeeld werden. Na het toneelstuk zorgde „Het Trio Muuze" ervoor dat er gedanst kon worden tot twee uur. WIL RIKMANSPOEL gatie. Naast de twee Leidse studen ten maken daar deel van uit: één werkende jongere, één scholier eoi één leerling van het hoger beroeps onderwijs. Ook van andere kanten zijn protesten gerezen tegen het te kort aan werkende jongeren in de ploeg, die daardoor niet meer re presentatief zou zijn voor de Neder landse jeugd. Willem Claassen zegt daarover: „Dat NW-protest vind ik een beet je dom. Stel dat je de eis voor spreekvaardigheid in het Engels of Frans laat vervallen. Je kunt dan nog zo'n goeie kerel zijn, in New York maak je je daarmee echt niet verstaanbaar." Niet vrijblijvend Willem Claassen is niet bang, dat net negen dagen durende jongeren- congres op de agenda staan als discussiepunten: ontwikkelings beleid, menselijk leefmilieu, hand having van de vrede ontaardt ln een vrijblijvende mini VN-vergade ring. „Als je de algemene VN waar devol vindt, dan kan dit toch ook een opbouwende gelegenheid zyn," argumenteert hij. Wil Rikmanspoel tenslotte: „Het belangrykste is, dat je een stuk pu bliciteit haalt, waarmee ook het werk van de VN weer eens onder de aandacht komt. Dat was uiteinde lijk ook het doel van VN-secrefcarls Oe Thant toen hy deze jeugdverga- dering organiseerde." ADVERTENTIE RECEPTIE KONINGINNEDAG Ter gelegenheid van de verjaardag van H M. de Koningin zal Mr. G. C. van der Willigen, Burgemeester van Leiden, op donderdag 30 april a.s. te 12.00 uur voor de burgerij recipiëren in de Burgerzaal van het Stadhuis (ingang bordes, zijde Breestraat). Voor de receptie worden in het bijzonder ook uitgenodigd vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen, instellingen en organisaties, alsmede van het bedrijfsleven. LEIDEN Waarheen gaat dehet eerst in het seizoen een druly- bezet en op de ligweide ivas nog fotograaf als de eerste lentezon ke dag had. Je kon er nog niet plaats, maar er toas animo om de zondag eer aandoet? Juist, over de hoofden lopen, de terras- I van zon en water te genieten, nam zwembad De VUet, dat voor I stoeltjes waren nog niet allemaal (Foto LD/Holvast) LEIDEN Naast Amsterdam. Utrecht en Haarlem is ook Leiden uitgeroepen tot /kabouterstad" Dat gebeurde zat er dag aan het eind van de middag onder veel ludiek vertoon voor het kabouter stadhuis aan de Breestraat 66. De Leidse kabouters die woensdag al van zich deden spre ken door een geldstempel-actie en nog eerder door het beplakken van verkeersborden met doods koppen richtten vlak voor hun stadhuis een houten vrijheids beeld op. Vervolgens- werd een proclamatie voorgelezen waarin Leiden tot kabouterstad numme zoveel werd uitgeroepen. Op de foto (LD/Holvast) een beeld van dit historische ogen blik voor het pand Breestraat 66. Op de parkeerplaats waar an ders de ganse dag auto's staan, plantten de kabouters een monu ment van „eerlijk" hout in de grond, ten teken dat Leiden nu een stad in de Oranje Vrijstaat is. LEIDEN De Sint Augustinus Vereniging van rk onderwijsgeven den in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, sectie kleuterleidsters, organiseert donderdag een congres in de Leidse Stadsgehoorzaal. Drs. T. A. C. M. Gerritse. docent van een pedagogische academie in Nymegen. spreekt over „Contact met kleuters" en drs. J. Th. Bonnoma, psycholoog en leider van het Nederlandse Insti tuut voor dove en slechthorende kin deren. over „De problemen van het dove kind" LEIDEN Het Leidse raadslid Van der Horst (PvdA) heeft burge meester en wethouders schriftelijk gevraagd of zy het ook een goed idee vinden om de ambtenaren van de gemeentepolitie in Leiden kaartjes met naam en rang te laten uitreiken bij het geven van waarschuwingen en processen-verbaal, zoals dat al LEIDEN Na geruime tijd ziek te zijn geweest is zondag op 57-ja rige leeftyd overleden het Leidse raadslid P. Fakkel. Pieter Fakkel was Leidenaar van geboorte Na de ulo en avondschool van Kennis is Macht te hebben door lopen. koos hy de kantoorrichting. Van 1928 tot 1945 was hy werkzaam by verschillende inspecties van belas tingen in Leiden. Toen volgde zyn overplaatsing naar de controledienst en de afdeling omzetbelasting van de inspectie invoerrechten en accynzen. waar hy nog steeds werkzaam was De heer Fakkel was ojn. secretaris van de coöperatieve verbruiksvereni- ging Coöp. Rijnland en ls verder af delingsbestuurder van de Algemem Bond van Ambtenaren en bestuurslk van het ziekenfonds LOZ geweest jaren in Rotterdam en Alphen ge beurt en sinds kort ook in Gouda. Voor een betere verstandhouding vraagt het raadslid voorts om een spreekuur op vaste tydstippen, waar op bewoners met klachten en wensen met politiefunctionarissen kunnen spreken. Als het college ervoor voelt, wil het raadslid weten wanneer en hoe het kan gebeuren. Als het college er niet voor voelt, wil de heer v. d. Horst weten waarom niet. In 1960 werd hij voor de Party var. de Arbeid lid van de gemeenteraad Na een onderbreking van twee jaar keerde hij in 1968 als raadslid terug. Begin van dit jaar behoorde hy tot de vier leden van de PvdA-fractie, die uit fractie en party traden en toetraden tot DS '70. De heer Fakkel was door de ledenvergadering van deze party ook op de kandidatenlyst geplaatst voor de komende raadsver kiezingen. i Weers- en wegomstandigheden zulten te allen tijde Uw voorzichtigheid oplettendheid eisen I IVBEDESTE1N Sprini De soepele radiale band met het brede loopvlak. Het aktieve profiel geeft ongeëvenaarde weg- ligging, ook op gladde wegen. ADVERTENTIE Wéten, wat Uw auto doet, in bochten, op hellingen, onder alle omstandigheden, bij alle snelheden. Dat is macht over het stuur. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - geven maximale betrouwbaarheid en vaste wegligging. Oók bij slechte weersomstandigheden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3