ONTHULLING VAN TOEDRACHT MASSAMOORD Twijfel rijst over toestand Cambodja ier kinderen uit n gezin bij lotsing gedood ienaat VS ii zorgen ver tido-China Speurder Butler (58) overleden Himalaja-expeditie ziet af van Dakoera Sterke spanning in Amman (Due/ Qlte argarine twee cent duurder J ietcong consolideert posities uto vloog in brand Enkele buien Jongen gestikt in kamferkist „Heilige berg niet onteren" teuwo ggrfcht J maart 1860 MAANDAG 20 APRIL WO No. COT „EIDSCH DAGBLAD r; B. A. B. van Dlshoeck jKijedactexir: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), £4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witt» Singel 1, Ledden - Gko 0TO9® Telefoon Directie en Administratie: 350411 Redacttw ilööt WASHINGTON (Reuter, AFP) I Amerikaanse Congres keert zich kJj meer tegen de Amerikaanse goeienis met Indo-China. Nieuwe testen broeiden vandaag in de BTertegenwoordiging nadat een van geheimhouding over de irikaanse bombardementen in fd-Laos na zes jaar gedeeltelijk opgelicht. j een gisteravond gepubliceerd, dele gecensureerd verslag van de horen van een subcommissie uit Senaat werd voor het eerste ont ij hoe president Johnson in 1964 Initiatief nam voor een sterke jeiding van de burgeroorlog bo- Lbos. i de verhoren blijkt dat sinds I meer dan 200 Amerikanen by operaties in Laos om het leven men. Een getal dat aanzienlijk s is dan de in maart door presi- Nixon genoemde zevenentwin- lit het rapport van de commis- blykt, dat de in eerste instantie bescherming van verkennings- etuigen dienende luchtaanvallen meiden tot grootscheepse lucht- voor de Laotiaanse troepen, het rapport genoemde cijfers den er voorts op, dat de Verenigde Jen vorig jaar al een miljard dol- aan Laos besteedden. De exacte ss waren uit het document ge rapt. Volgens een medewerker van commissie was ongeveer tien pro- tvan de inhoud achtergehouden, lud-ambassadeur William Sullivan leid in het rapport, dat de Ame- ranse regering op verzoek van het met-Soevanna Phoema sinds 1962 de Amerikaanse steun had ge- Ken. Tot de tien procent uit het slag dat is gecensureerd - behoort l antwoord op de vraag aan Sulli- d of Amerikaanse militairen als ïrillastrijders vechten in het ge- langs de Ho Tsji-minh-route. PHNOM PENH (API Een negentienjarige Vietnamese jongen, één van de weinige ont snapten aan een bloedbad, heeft het raadsel onthuld van de ly- ken van Vietnamezen die vorige week de Mekong af kwamen dry ven. Het is het eerste ooggetui- geverslag van een systematische moord die is uitgevoerd door de Cambodjaanse strijdkrachten. De jongen had zyn relaas op papier gezet en gestuurd aan de pauselijke gezant en aan een ambassade van een „groot land" in de Cambodjaanse hoofdstad. Deze hebben er voor gezorgd dat de jongen nu „ergens" een veilig onderdak heeft gekregen. «Ik heet Long, mfjn vader heet Trong en mijn moeder heet „Hai", zo begint hy. „Wij woon den in Kson Bien, in het cen trum van het stadje tussen de brug en de kerk. Ik heb een oude re broer en vyf jongere broers en zusjes thuis. Ik ben in 1951 geboren en mijn papieren wa ren in orde". De jongen vertelt hoe vorige week maandag, even na mid- nernacht, het dorpje dicht by Phnom Penh door soldaten was gewekt. Alle mannelijke dorpe lingen werden naar de kerk ge bracht waar zy zich moesten identificeren. Een paar Cam- bodjanen mochten gaan, maar alle anderen, ander wie een Chi nees die maar bleef herhalen dat hy geen Vietnamees was, werden vastgehouden. „Ze dwongen ons in boten te stappen die ze hadden af gemeerd. Het waren marine schepen. ze waren diep en van Üzer. We moesten gehurkt zit ten en omdat de reling hoog was konden we niet zien waar we naar toe werden gebracht. Ze dreigden te schieten als we zou den praten. Toch praatten mijn broers en mijn vader en ik zacht jes met elkaar. Het was rond het middaguur toen de boot stopte. Ik weet dat want de man naast me had een horloge. Ze telden ons en gaven ons iets te eten. Ze hadden 222 man gevangen genomen. Toen we stil lagen namen de soldaten ons alles af: horloges, kettingen, sieraden, geld, rin gen en sigaretten. Ook moesten we ons uitkleden Toen bonden ze ons vast, even boven de ellebo gen. Iedereen werd apart gebon den en niet aan elkaar. Later zag ik dat we ons by een eiland bevonden. De boot manoeuvreer de zo dat de deuren aan de ach terkant naar de wal wezen. Ze maakten de achterkant open en dwongen 30 tot 40 man uit te stappen. Een paar soldaten gingen er ook uit en anderen gingen op de zijkanten staan. Toen begonnen ze te schieten. Daarna voer de boot een eindje verder voor ze hetzelfde deden Myn vader bevond zich achter aan de tweede groep. Mijn broer en ik zaten in de derde. Toen ik eruit moest, rende ik naar de kant van de boot en begon hard weg te hollen. De soldaten schoten op me, maar Ik hoorde niets meer en ze misten me. Even verder maakte de ri vier een bocht en konden ze me niet meer zien. In de Cambodjaanse hoofd stad wordt van andere zyde ver nomen dat in andere boten de zelfde procedure werd gevolgd. Vele schepen waren groter dan die van de jongen en vermoede lijk zyn 8o*n duizend Vietname zen aan de oever van de rivier vermoord. Zeker 600 alleen al kwamen uit Kson Bien, hun lij ken werden later in de rivier gevonden. De jongen vertelde verder hoe hij met behulp van een Cam bodjaanse boer was ontvlucht nadat deze zyn touwen had doorgesneden. Van anderen had hy te eten gekregen. Dinsdag was hij met Cambod jaanse mohammedanen naar Phnom Penh gevlucht. Nadat hy daar zijn verslag van de moorden had gegeven is hij de stad uitgebracht naar veiliger oorden. DEN HAAG (ANP) De prijzen i margarine zijn met ingang van idaag opnieuw twee cent per pak- tan 250 gram hoger. Een en ander besloten na overleg met het minis- ie van Economische Zaken. De sverhoging is het gevolg van de liegen kosten voor grondstoffen. VUGHT (ANP) Ten gevolge van i autobotsing op de Helvoirtseweg Vught, ter hoogte van „Sparren- iT zijn gisteravond rond negen drie kinderen van het gezin Van Bruggen uit Vught levend ver- ad. Het vierde kind. een achttien-j meisje is in de loop van de dit aan haar verwondingen over- jjL De drie anderen waren respectie- zestien, twaalf en tien jaar. ouders werden ernstig, maar niet tnsgevaarlijk gewond in het wt Ziekengasthuis" in 's-Her- sfflbosch opgenomen. Bilt verwacht van heden- tot en. maar ook enkele buien. matige zuidwestelijke Minder koude nacht. Morgen Nag ongeveer dezelfde temperatu- Pals vandaag. (opgemaakt te 12.40 uur) 21 APRIL 1970 knop: 05.32; zon onder: 19.47 uur. liaan op: 20.07 uur; maan onder: to uur. Hoogwater te Katwijk om 03.07 en 52 uur. laagwater te Katwijk om 11.16 en uur. n nummer bestaat uK 22 pagina's. De botsing, waardoor de auto van de familie Van de Bruggen in brand vloog en geheel uitbrandde. is waarschijnlijk ontstaan door het niet geven van voorrang bij de uit rit van een laantje op de Helvoirt seweg. De inzittenden van de ande re auto, die afkomstig was uit Hel- voirt, werden met lichte verwondin gen ter observatie naar een zieken huis in 's-Hertogenbosch over gebracht. (Van onze correspondent) HAARLEM (GPD) De 14-jarige George de Wys uit Haarlem is zater dagavond gestikt, toen de deksel van de luchtdichte kamferkist waarin hij zich verborgen had in het slot viel. De ouders van de jongen waren de hele avond de stad uit. Toen zy kort na middernacht terugkeerden, von den zy een nog verlicht huis en wa ren him beide kinderen onvindbaar. Zij doorzochten de woning, waarbij de moeder de kist opende en haar levenloze zoon in geknielde houding vond. De oudere 19-jarige broei' van Geor ge drie van zijn ouders thuis had moeten blijven, bracht met een vriend de avond in Amsterdam door. De Westduitse bondskanse lier Brandt (derde van rechts heeft gisteren samen met de bur gemeester van West-Berlijn, Schütz, (tweede van rechts) een bezoek gebracht aan het Joodse Centrum in Berlijn, ter gelegen heid van de 27-ste verjaardag van de Joodse opstand tegen de nazi's in het getto van Warschau. Deze opstand werd door de na zi's bloedig neergeslagen en kost te vrijwel de gehele getto-bevol king het leven. Zoals gebruikelijk bij Joods-religieuze gelegenhe den had iedereen zich het hoofd gedekt, burgemeester Schütz met een hoed, de kanselier met een kapje. SAIGON/PHNOM PENH (AFP. AP, Reuter) De situatie in Cambodja wordt steeds onover zichtelijker. Politieke waarnemers wagen zich, vier weken na de machtsgreep in Phnom Penh, nauwelijks nog aan voorspellin gen over de toekomst van de re- gering-Lon Nol. Volgens de laatste berichten hebben Vietcong-eenheden een dorp dertig kilometer van de Cambodjaanse hoofdstad in handen gekregen, ter wijl zij hun positie in de al verover de gebieden consolideren. Ziekenhui zen zouden door de Vietcong in sa menwerking met de Noord vietname zen en aanhangers van de afgezet te Prins Sihanoek worden ingericht en wegen aangelegd. In Phnom Penh zelf is men bezorgd over het uitblij ven van buitenlandse militaire hulp na de oproep van de regering-Lon Nol. vorige week. De Verenigde Sta ten maken nog geen haast en heb ben laten weten het verzoek in stu die hebben. In Washington verluidt dat de Amerikaanse regering er niets voor voelt nog dieper in het Indochi- nese conflict betrokken te worden Met spanning wordt gewacht op de LONDEN (AP) In een Londens ziekenhuis is vandaag op 58-jarige leeftijd Tommy Butler overleden, de oud-hoofdinspecteur van Scotland Yard, die met groot succes jacht heeft gemaakt op de daders van de „grote treinroof" en hen vrijwel al lemaal te pakken heeft gekregen. Butler was in december 1968 met pensioen gegaan en hij wilde dol graag nog de hand leggen op de laatste treinrover, die nog op vrije voeten is: Ronald Biggs. Butler is na een korte ziekte, overleden op de dag, dat het Londense blad „Daily Sun" de memoires van Ronald Biggs is gaan publiceren, waarvoor hy een bedrag van ruim anderhalve ton op naam van zijn drie kinderen heeft laten vastzetten. Butler stond in de onderwereld bekend als „de gryze vos" wegens zijn zilverkleuri ge haardos. Volgens de eerste pu- blikatie van Biggs in The Sun zou Scotland Yard vier mannen, die ook aan de treinroof hebben deelgeno men, nog steeds niet hebben gear resteerd. Hoe dit ook zy .jachthond" Butler heeft de kopstukken van deze aanslag stuk voor stuk weten te vin den en aan te houden. KATMANDOE «Reuter) De Nederlandse Himalaja-expeditie on der leiding van dr. Noor dijk uit Warmond heeft moeten afzien van de beklimming van de Dakoera Hi- malaja-top. Bij het vestigen van een kamp in het dal van de rivier de Lidanda Chola lieten de inwo ners van dit gebied duidelijk mer ken. dat ze niet toestonden dat hun „heilige berg" zou worden „ge schonden." Als bewijs voor het onheil, dat daaruit voort zou kunnen bloeien haalden de bewoners de lawine aan, die zich in 1953 voordeed nadat een Japanse expeditie de berg had „ontheiligd." De lawine verwoestte een eeuwenoud klooster en drie monniken werden gedood. Een Ja panse expeditie, die een jaar later weer een poging wilde wagen, werd weggejaagd. Omdat dr. Noordijk van het verzet van de bergbewoners wist, had hy een op geluidsband opgenomen bood schap meegebracht van een in Lei den wonende Tibetaanse monnik, die de dorpelingen moest gerust stellen. De woorden maakten geen enkele indruk op de voor wraak van de goden beduchte bergbewoners, die voet by stuk hielden en de ex peditie geen toegang verleenden. Aan de Nepalese autoriteiten is nu toestemming gevraagd voor de be klimming van een andere nog niet eerder bedwongen top ten zuiden van de Dakoera. ADVERTENTIE KLAAR TERWIJL U WACHT zolen en hakken reparatie vanaf 6,50 per paar. NIEUW: TEXILON hakken 3x sterker dan nylon. 2,95 per paar. KRAMERS Korevaarstraat 17 Schoenreparaties sinds 1929. AMMAN «GPD) De spanning in Jordanië in verband met het uitstel van het bezoek van de Amerikaanse diplomaat Joseph Sisco een span ning die het afgelopen weekeinde culmineerde in het aftreden van de Jordaanse regering en de hoop van Amman, dat Sisco alsnog zal beslui ten de Jordaanse hoofdstad aan te doen, geven een duidelijk beeld van de afhankelijkheid van de regering en Koning Hoessein van het Westen. Angstvallig proberen de Jordaanse autoriteiten te vermijden het Ame rikaanse beleid in het Midden-Oos ten als geheel verantwoordelijk te stellen voor de huidige gang van za ken. De Amerikaanse ambassade is na de plundering van het Ameri kaanse culturele centrum in Amman veranderd in een vesting. Alle stra ten rondom het gebouw zijn gebarri cadeerd. Overal ziet men zwaar be wapende militairen, patrouillerende jeeps, mitrailleurs en bezoeka's. De Palestijnse commando-organi saties intussen hebben slechts leed vermaak om wat zij zien als een ernstig gezichtsverlies voor Koning Hoessein, die immers zo graag Nixons brlangrijkste adviseur in zaken het Midden-Oosten betreffende had wil len ontvangen. De commando's zien in het wegblijven van Sisco een be vestiging van hun macht over Hoes sein en zijn regering. Vietnam-rede die president Nixon vannacht gaat houden. De voedselsituatie in Cambodja is schaars omdat de enige belangrijke zeehaven Sihanoekville is afgesloten en de visvangst op de Mekong is stopgezet, nadat lichamen van dode Vietnamezen de rivier afdreven. Waarnemers zien nog maar twee mogelijkheden: de Vietcong krijgt meer provin cies in handen met als gevolg een mogelijke terugkeer van Prins Siha noek: de regering Lon Nol weet zich te handhaven en Cambodja wordt volledig bij de oorlog in Vietnam be trokken. Van een mogelijk nieuwe Geneefse conferentie over I.-China verwacht men op korte termijn niet veel, na dat de Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties Jacob Malik zater dag zijn eerder gedane uitspraak in trok, dat alleen een dergelijke confe rentie 'n oplossing zou kunnen bren gen voor de moeilijkheden in Viet nam. Laos. Thailand en Cambodja. Inmiddels zyn de Zuidvietnamezen de enigen die de regering Lon Nol daad werkelijk militair steunen. Meer dan tienduizend Zuidvietnamese militai ren en driehonderd amfibische tanks hebben van 13 tot 18 april geope reerd op Cambodjaans gebied. Ver scheidene Cambodjaanse posten, die door de bezetting waren verlaten, zouden op de Vietcong zijn heroverd. De Zuidvietnamezen hebben vrijdag het gebied weer verlaten, een grote buit aan rijst, vlees en medicijnen meevoerend. Volgens een ooggetuige waren de „tanks afgeladen met voor raden". Zowel Noord- als Zuid-Vietnam hebben de Cambodjaanse regering wegens de slachtingen onder .Vietna mezen krachtig veroordeeld. In Phom Penh is door verslaggevers onthuld dat in de tweede stad van het land nog maar weinig Vietna mezen wonen. Allen zijn overgebracht naar een sportstadion en worden „te gen subversieve a ctiviteiten" be schermd door Cambodjaanse soldaten In het stadion krijgen de bijna 300 tot 500 Vietnamese vrouwen en kin deren voedsel, eensdeels van de re gering, anderdeels moeten zij het ko pen van Cambodjaanse handelaren via een gat in de muur van het sta dion. De mannen bevinden zich el ders. u. a De Frans-Griekse journalist Starakis, die een week geleden tot achttien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens poging tot omverwerping van het bewind in Athene en die, zoals elders in dit nummer gemeldgisteren niet met de Franse politicus Servan- Schreiber naar Parijs mocht te rugkeren, zou vandaag alsnog worden uitgewezen. Dit werd om streeks het middaguur in Athene bekend. Op de fotoStarakis' moeder bij de gevangenis, waar haar zoon gisteren nog zat opgesloten, op het punt hem een bezoek te bren gen. Uit het Leidsch Dagblad van 21 April 1870: Aan den fortificatie-op lichter van de 2de klasse A. Hartman alhier in garni zoen, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trou wen militairen dienst, en de daaraan verbondene gra tificatie van f 50,-. Bij de heden aan het min. v. marine te 's Hage ge houden aanbesteding van materieel, waren de heerev Van Hartrop en Zn alhier de minste inschrijvers op perceel 31, vlagdoek, voor eene som van f 1104,10,-.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1