Amsterdam wil bedrijfspanden weer bewoonbaar laten maken BEZETTE PANDEN WEER ONTRUIMD Prof. K. Wiersma naar Justitie Krakers' verloofd duperen paartje „Fotograferen in het weekend? Kom kom, ik heb wel andere hobbies." Postgiro bereikt 2 miljoen Gekocht huis bezet Clandestien wonen in Den Haag Bakkers fel tegen 'nieuw' soort brood DONDERDAG 16 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T AMSTERDAM (GPD) Met de politie voor de deur Terlieten woensdagavond de 30 a 35 jongelui de panden j5 en 87 aan de Sarphatistraat in Amsterdam weer. die pi in de loop van de avond voor de tweede keer hadden Enige weken geleden werden de leegstaande huizen voor het eerst gekraakt. Dat zorgde rechtstreeks voor het debat dat de Am- jterdamse gemeenteraad gisteren voerde over de wo- ningnood en het desondanks leegstaan van vele panden in Amsterdam. Provo kwam met een motie om een afbraakverbod voor de hele binnenstad af te kondigen, het werd ver worpen. Slechts succes op de publieke tribune had een motie van de PSP-er W. de Wolf die de twee panden aan de Sarphatistraat weer wilde openstellen. „Die zijn alweer bezet", werd van de publieke tribune geroepen. Voor burgemeester dr. I. Samkalden hadden enkele lieden op de tribune de maat daarmee volge- maakt. Zij werden verwijderd. De politie zorgde er later met dringende verzoeken en duidelijke aandrang voor dat in de Sarphatistraat de twee met planken dichtgespijkerde panden weer werden ontruimd. Ji In de voormalige drukkerij zullen u enige kamers worden ingebouwd. Kaar het idee van burgemeester en wethouders is een deel van de pan den echter ook bruikbaar voor col lectieve bewoning. Er zou voor tien duizend gulden aan moeten worden rerbouwd. Daarnaast zouden nog I kookgelegenheid en sanitair moeten worden aangebracht. Inventarisatie AMSTERDAM (GPD) Actie-70, de laatste tijd actief met het kraken" van leeg- itaande panden, boekt in Amsterdam succes. De gemeente gaat leegstaande gebouwen weer bewoonbaar zien te maken. Voor een eerste experiment is het oog gevallen op Sin- el 52-54, waarin vroeger een drukkerij was gevestigd. In de gemeenteraadsvergade ring van gisteren zei burgemees ter Samkalden dat ,4n principe n in bescheiden mate geld zou hunnen worden geput uit het fonds „woning-onttrekking". Vol- ,0 gens Actie-70 zit in dat fonds ruim vier miljoen gulden, opge bracht door bedrijven die van woonhuizen kantoren of andere ledrijfsruimte hebben gemaakt daarvoor aan de gemeente loesten betalen. In de voorbije twee weken is van gemeentewege een inventarisatie gemaakt van leegstaande (bedrijfs)- panden in Amsterdam. Er kwamen 389 gemeentewoningen uit, waarbij volgens B. en W. niet van werkelijke leegstand kon worden gesproken. Het gaat voornamelijk om huizen die op korte termijn worden ver bouwd of afgebroken. Aan particuliere huizen stonden volgens een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek op 1 oktober 4928 leeg. Het cijfer ls niet juist, omdat nieuwe bewoners wel zijn aangewezen, maar de bewoning nog geen feit is, daar men zijn nieu we woonruimte op zijn gemak in or de wil brengen. Er zal echter wel een werkwijze worden ontwikkeld waardoor leeg stand sneller dan tot dusver wordt opgemerkt. Bevolkingsregis ter, dienst volkshuisvesting en ener giebedrijf zullen daarbij nauw sa menwerken. In normale gevallen zal de actie die de gemeente by leegstaande panden onderneemt, bestaan in het manen van de eigenaar of de make laar. opdat snel een nieuwe bewo ner wordt voorgesteld. Het snel be schikbaar worden by de gemeente van gegevens zal, naar het oordeel van B. en W- „ook bydragen tot het voorkomen en zo nodig opsporen van ongewone en volstrekt ontoe laatbare praktyken op het gebied van sleutelgelden en dergeiyke aan verhuur gekoppelde transacties." B. en W. willen tegen dergelyke uitwas sen van profiteren van de woning nood met alle beschikbare middelen waaronder vordering optreden. Aan lege bedryfspanden heeft de gemeente niet veel in haar bezit dat tydeiyk tot woonruimte kan worden gemaakt. Men wil wel experimente ren met het pand aan het Singel. De gemeente wil het gebouw verhuren aan een instelling of organisatie de Stichting hulp voor onbehuisden is zeer geïnteresseerd die het op haar beurt aan gegadigden ver huurt. In de particuliere sector, zo liet burgemeester Samkalden gisteren weten, is de laatste tyd nogal wat kantoorruimte leeg komen te staan. Hy betwyfelde of by de eigenaren enige bereidheid aanwezig zou zyn om de ruimte meestal vroeger woonruimte nu weer als woon ruimte te verhuren terwyl de prys die er als kantoor voor wordt be taald veel groter is. B. en W. zoeken desondanks we gen om de leegstaande particuliere kantoorpanden te inventariseren. Zy denken daarby vooral aan de moge- lykheden die men via het energie bedrijf heeft. „Er mag immers van worden uitgegaan, dat in elk geval die panden waar geen energieleve ring of geen afname van energie plaats vindt, buiten gebruik zyn." Aan de hand van de inventarisatie zal in overleg met de rechthebben den worden nagegaan welke gebou wen weer als woonruimte geschikt te maken zyn. Het gemeentebestuur wil ook wel zo ver gaan dat het de woonruimtewet ter hand neemt om het langdurig leegstaan van kan toorgebouwen tegen te gaan. Vervolg van pag. 1 LEIDEN Prof. Wiersma ls lid 'an de WD. Sedert 1962 is hy hoogleraar in het jtotorische recht aan de Ryksuniver- jteit in Leiden. Van 1955 tot 1962 was to) hoogleraar in het burgerlyk recht het handelsrecht in de economi- *he faculteit en hoogleraar in de Reding in de rechtswetenschap in Juridische faculteit van de Ryks- ®Jver8iteit te Gronnigen. °P 28 februari 1916 is hy in Hengelo geboren. In Bloemendaal &>cht hy de openbare lagere school f het Kennemer Lyceum. In 1934 PWgde hy voor het eindexamen in °e afdeling gymnasium a. I) studeerde rechten aan de Ryks- Phersiteit in Leiden waar hy in ■39 slaagde voor het doctoraal exa- fn. Na eerst enkele jaren repetitor het burgerlyk recht, handelsrecht j procesrecht te zyn geweest, werd in 1942 adjunct-secretaris van college van ryksbemiddelaars. °B In datzelfde jaar werd hy ad- Mt-secretaris van de bedryfsgroep ''^industrie. 3 "erliet de bedryfsgroep in mei als waarnemend secretaris om etaris te worden van de Com- ^saris der Koningin in de provin- Noord-Holland, toen dr. J. E. on de Vos van Steenwyk vertrok. 8,11 1 december 1945 tot 1 augus- Prof. mr. K. Wiersma, die op voorstel van de minister van Jus* titie, mr. C. H. F. Polak, door de minister-president aan Koningin Juliana is voorgedragen voor de benoeming tot staatssecretaris van Justitie. tus 1955 was hy secretaris van de curatoren van de Ryksuniversiteit te Leiden. Inmiddels was hy in 1952 gepromoveerd tot doctor ln de rechtsgeleerdheid. De promotor was prof mr. R. P. Cleveringa. Van 1953 tot 1955 was mr. Wiersma tevens rechter- plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Haar lem en van 1953 tot 1958 lid van de raad van beroep voor directe belas tingen te Leiden en Groningen. Van 1959 tot 1962 was hy raads heer-plaatsvervanger in het ge rechtshof te Leeuwarden en van 1963 1 tot heden in het gerechtshof in Den Haag. In 1964 werd hy ook nog rege ringscommissaris voor boek 4 van het nieuwe Burgerlyk Wetboek. Hy is thans commissaris van drie ondernemingen. Zyn nevenfuncties omvatte voorts o.m. het redacteur schap van verschillende tydschriften en annotator van de Nederlandse ju risprudentie. Prof. Wiersma is sedert 1940 ge huwd. Het echtpaar heeft vier kinde ren van wie alleen de jongste nog studerend is. DEN HAAG bedert maan dag ji. Kregen zes leegsuaanae muzen in de naagse nonihorsi- straat clanatsucaie oewuneio Op de nummers 78 en 124 heeft ae huiseigenaar ae nieuwe om woners in principe ais nuurders geaccepteerd, ny zat eraan mee- werKen, dat de oliicieie vergun ning aan woraen vei'Ki-egen. Anders verging het een jong ecntpaar, dat net, mus up uUui- iner 7a nad oetroKxen. Daar truilen de Huiseigenaar eu ut inaxeiaar m gezeiscnap van een politieman gister nu dag oe jon ge vrouw en naar kindje thuis. Oe vrouw net zien oe woning „uitpraten". Naar zy meedeel de, ornaat gezegd was dat de woning bestemd was voor een gezin met vyf kinderen. zy had gisteravond spyt als naren op naai- hoofd dat zy de woning had verlaten, want er trok ruet toestemming van de huiseigenaar 'n gezin m met éen Kind. ook in de woningen Hont- norststraat 64 en 88 zitten clan destiene bewoners. Deze wornn- gen stonden ongeveer een half jaar leeg. Uit gesprekken met mensen in de bcmiderswyk valt op te maken dat de huiseigenaren le ge woningen traenten te verko pen, en er veel te hoge pryzen voor vragen, omdat de woning nood groot is en de panden ve ie maanden leegstaan. Als op nieuw verhuur wordt beoogd door de eigenaren staan de wo ningen volgens de bewoners lang leeg, omdat grote bedragen wor den gevraagd voor zogenaamd sleutelgeld. Een grief is voorts dat de nuiseigenaren hun leegstaande eigendommen niet openlyk te koop aanbieden. Naar verluidt neeft een enquete van de jonge- renactiegroep Schilders wyk de wetenschap opgeleverd dat hon derden woningen in hun wyk leegstaan. Heinemann naar Berlijn De Westduitse president Gustav Heine mann is naar Berlyn gevlogen voor een werkbezoek. Hy wordt vergezeld door oud-president Heinrich Lübke. Het Oostduitse persbureau heeft het bezoek onmiddeliyk veroordeeld als een onwettige daad. De officiële vi ae van Oost-Duitsland is dat West- BerLyn een onafhankelijke politieke eenheid is waar de autoriteiten uit Bonn niets te maken hebben. Burgemeester Samkalden Daders aanslag op Makarios In Nicosia zyn zes Grieks-Cyprioten voorgeleid, op verdenking van mede plichtigheid aan de mislukte moord aanslag van 8 maart op president Makarios. Drie van de verdachten werden enige uren na de aanslag aangehouden, de andere drie al len leden van de veiligheidspolitie drie dagen later. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) De politie heeft gistermiddag in Den Haag de gemoederen gesust toen een woeden de huiseigenaar en een taxateur de deuren wilden forceren van dinsdag avond door „woningkrakers" bezette leegstaande huizen. De politie nam de bezetters in bescherming, de eige naar en de taxateur moesten naar het politiebureau. De politie weigerde de huizen te laten ontruimen. Terwyl de bezetters in een overwinningsroes verkeerden, was de 22-jarige bloemist Frans de Man ten einde raad. DEN HAAG (ANP) De Post cheque- en Girodienst telt vandaag, twee miljoen rekeninghouders. Het tweede miljoen wordt volgemaakt door de heer P. van Dyk, te Made in Noord-Brabant. De Poetcheque- en Girodienst heeft, met name na de voltooiing van de automatisering op 9 april 1965, een spectaculaire ontwikkeling doorgemaakt. Op 7 juli 1965 waren er één miljoen rekeninghouders, nog geen drie jaar later in februari 1968 meldde zich de anderhalf- miljoenste en vandaag twee jaar en twee maanden later is de twee miljoenste ingeschreven. Zo deelt de PTT mee. Volgens de verwachtingen zal het aantal rekeninghouders ln juni 1972 de twee-en-eenhalf miljoen over schrijden. De directie van de post giro verwacht medio 1975 de drie miljoen te hebben bereikt. By na de helft (47%) van de Ne derlandse gezinnen heeft thans een postgirorekening; in 1948 waren van de 100 gezinnen er 20 rekeninghou der en in 1975 zullen het er 70 zyn. Het aantal transacties per reke ninghouder in 1969 198; het bedrag per transactie was f 584, Conservator Angkor Wat overleden De Franse archeoloog Henr' Marchal, die het grootste deel van zyn leven heeft gewyd aan de res tauratie van de oude tempelstad Angkor Wat, is op 12 april te Sjem Reap, in Cambodja overleden. Hy was 94 jaar oud. Marchal ging in i 1905 naar Cambodja als jong archi- j tect. Hy raakte zeer geïnteresseerd j ln de tempels in dat land en werd I ln 1916 benoemd tot conservator van het tempelgebied. „Samen met myn verloofde heb ik vier jaar lang dag en nacht ge werkt en hard gespaard", zegt hy. „Ik ben geen kapitalist maar toch legden we zaterdag 2500 gulden op tafel en tekenden een voorlopig koopcontract voor een woning. Nu is het huis be zet en mogen we er niet in. We zou den binnen 3 maanden gaan trou wen. maar als de politie niet ingrypt en aan de bezetting een eind maakt, weet ik niet meer hoe het moet", al dus de Jonge bloemist. „Natuuriyk begrijp ik de hi^isves tingsellende van de woningkrakers", zegt de Jonge bloemist, „maar door hun probleem op deze manier op te lossen, hebben ze anderen in de na righeid gebracht, wy hadden al een bed, een tafel en een kast in het huis staan, we hebben vergunning aange vraagd by het gemeenteiyk bureau voor huisvesting en er ligt al vloer bedekking. Naar myn mening heb ben de bezetters huisvredebreuk ge pleegd, maar als de politie er niet zo over denkt, wat moet ik dan? Geld om een advocaat in de arm te ne men en een proces te beginnen, heb Ik eenvoudig niet", aldus Frans de Man. EPE (GPD) De samenstelling van 't nieuwe gezondheidsbrood doet de oorspronkelyke verhoudingen in de tarwekorrel ernstig geweld aan. De fabrikant van het gezondheidsbrood wil de consument tegen hoge prys meer eiwit laten eten. Dit is één van de duurste methoden, want ander voedsel bevat ook veel, maar goedko pe eiwitten. Dat zei de voorzitter van de Ne- derlandsche Bakkers Bond, de heer C. Koppert, woensdag tydens de al gemene ledenvergadering van de bond in Epe. Volgens de heer Kop pert liggen aan de introductie van het gezondheidsbrood geen sociale maar alleen zakelyke motleven ten grondslag. „De King Corn-club ziet er een nieuwe mogeiykheid in de clientele aan anderen te onttrekken. Dt voorzitter van de Nederland- sche Bakkers Bond raadde de bak kers aan door te gaan met het bak ken van eigen merk brood, gebruik makend van de Juiste grondstoffen en de voorgeschreven behandeling te volgen. Op deze manier zouden de bakkers niet bang hoeven te zyn voor de toekomst. Tegenover de geldver slindende reclames van de met meel fabriekenkapitaal werkende broodfa brieken moet de zelfstandige warme bakker een doelbewuste tegenrecla- me maken, aldus de heer Koppert. ADVERTENTIE Bent u óók zo, meneer? Gaat u ook breiend het weekend door? Wel nee - roept u zeer mannelijk - ik roei. Of: ik mag graag klaverjassen, ik wijd me aan mijn gezin, ik ben kleiduif schieter. Mogelijkheden zat. Fotograferen? Nee, dat doe ik alleen in de vakantie. Kijk maar! En u toont ons al uw vakantie kiekjes van de afgelopen jaren. Keurig ineenalbumgeplakt.Voorzien van typerende onderschriften. Geweldig! Alleen, waarom kiekt u alleen in uw gróte vakanties? Waarom vergeet u die 50 mini-vakanties, de weekends? Want ook die zitten tjokvol kostelijke gebeurtenissen. Tja, u zult natuurlijk even op 't knopje moeten drukken op die momenten dat u nu alleen nog vertederd, verbaasd of schaterend toekijkt. Toegegeven, u zult wat vaker naar uw fotohandelaar moeten lopen. Ook een hele tippel. Maar daar staat veel tegenover. Een onbetaalbaar overzicht van alle koddige en ontroerende wederwaardigheden van uw hele gezin. Voor eeuwig vastgelegd. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor 'n geladen fototoestel. Want filmen is eigen lijk uw enige excuus om in't weekend geen foto's te nemen. Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7