Plastic zak bevalt goed KOM MÏÏ OPHALEN .UITZENDKRACHT IS MODERN BEROEP" SiSi Sinas of SiSi Cassis allebei natuur lijk! Promoties Toekomstmuziek: één keer per week het huisvuil ophalen 41 Actief uitzendechtpaar Bodrij ragen over Moorwolk hij de SLF ACAD. EXAMENS PRETVOGEL NO. 4 WINKELS OP 3 OKTOBER Sportdag van Paulus-mavo Inpassen 5 op 100 wat neemt u? IffDERDAG 16 APRIL 1970 LETOSCH DAGBLAD PAGINA S 6 (Van één onzer stadsredacteuren) flDEN Hoe gaat het met de plastic vuilniszak, waarop jen met ingang van 1 maart verplicht moest overschakalen? loed", eggen de heren W. Seriier en L. Boekkooi, die er als ilnisophalers bij de gemeentelijke reinigingsdienst dagelijks niet te schatten aantal door hun handen laten gaan. „Uit eend", vindt ook de heer F. van Overmeire, directeur van k dienst. In het begin werd er door deze of gene wel eens gesputterd over de nieuwe vuilniszak, maar die reacties nu verflauwd. De nadelen wegen ook voor de Leidse rger niet op tegen de voordelen, meent de heer Van Over- re. Zeker wat zijn dienst betreft, betekent de invoering van zak een aanmerkelijke verbetering. tijde van de zinken vuilnisem- haalden drie man per dag zo'n ien ton aan Leids huisvuil op. lopen er maar twee achter de lisffagen aan. Met zijn tweetjes eren ze toch gauw vijf ton vuil in de gapende achterkant van ODEN Het raadslid Van Baa- (P v d A) heeft vragen gesteld de chloorwolk, die zich heeft inifesteerd bij de Stedelijke Fa ken van Gas en Elektriciteit. Hij van B en W een duidelijk en [dig inzicht in de oorzaak de toe cht en de gevolgen. Voorts vraagt of t college de raad wil inlichten de gezondheidstoestand van de onen (burgers, personeel SLF en dweerpersoneel), die, doordat zij bet chloorgas in aanraking zijn men, medisch dienden te worden indeld en zonodig in het Acade- !h ziekenhuis moesten worden op- omen. |j vraagt verder: Zullen deze personen er geen elige gevolgen van ondervinden, zij met het chloorgas in aanra zen gekomen? Is er aanleiding de bestaande [heidsmaatregelen te verbeteren lonodig in overleg met de Ar- slnspectie nieuwe voorzienin- te treffen? Dienen bij voorkeur in over- met de Inspectie voor de Volks- odheid extra maatregelen te overwogen ter bescherming die binnen een bepaal- straal rond het gebouw van de woonachtig zijn, en ter bescher- 5 van het betrokken personeel? Hebben omwonenden en/of per- telsleden van de SLF persoonlijke of bedrijfsschade geleden door het bomen van het chloorgas? Als dit zo is, kunnen B en W mededelen welke omvang de Donlijke en/of bedrijfsschade aangenomen en tot wie of tot ie instantie betrokkenen zich die- te wenden om voor schade-ver- ling in aanmerking te komen? ADVERTENTIE ^bezorgd **antieprijsje Neerlijkejdunne poloshirts in heel ^'zonnigedessins. Katoen/polyester. 1,1 de maten 36-42. Zolang de voorraad strekt. u vindt het bij de wagen. Dit „spaart" tien man uit, die nu zijn ingezet bij de veegdienst. Met minder mankracht wordt dus veel meer verstouwd. Daartegenover staat, aldus de heren Boekkooi en Seriier, dat je als vuilnisophaler meer moet lopen. De wijken zijn vergroot. Deze „grenswijzigingen" vormen ook het antwoord op de smalende opmerking van een Leidenaar, die meende dat de vuilverwerking met de plastic zak helemaal niet vlotter ging, omdat de vuilniswagen nu la ter op de dag bij hem vóór kwam, dan voorheen. Dat kan kloppen, om dat de beginpunten van de ophaal- routen zijn verlegd) Een ander „eigen" voordeel van de plastic zak is voor de heren Boek kooi en Seriier, dat de mensen er minder snel toe overgaan om hun LEIDEN Aan de rijksuniversi teit te Leiden zijn geslaagd: doet. ex. II Gen. de dames K. B. Beumer (Warmond), M. J. H. A. Niemans (Den Haag). S. P. Vanhorick (Am sterdam), de heren J. W. F. Elte (Rotterdam), J. H. J. P. M. Kort- mann (Zoeterwoude), J. C. Kuypere (Rotterdam), P. L. Meenhorst (Lei den), E. C. Nwafor (Leiden), B. P. Ponsioen (Oud Ade), E. J. C. Swaag (Den Haag), Q. F. Tetteroo (Leiden), C. J. L. R. Vellinga (Voorschoten). Semi-artsex. de heren A. C. Botten berg (Leiden). W. Stoffels (Leiden), Artsex. mej. M. L. Kunz (Den Haag), de heren E. J. Grünewald (Den Haag). J. te Velde (Oegstgeest). R. W. Veldhuijzen (Leiden). Kand. ex. kunstgeschiedensi Mej D. G. Stijkel (Assen). J. R. tar Mo len (Zwolle). Doet. ex. Ned. Recht de heren M. H. P. Nijst (Gouda), C. J. van Zan ten Jut (Leiden). voorraadje vuil buiten te zetten. „Een zak met alleen maar een krant er in, vind je niet", zeggen ze. „Dat vinden de mensen zonde van het geld dat ze voor de zak hebben be taald". Dit is voor hen een duidelijk pluspunt in het voordeel van de zak want vroeger moest een ijzeren vuil nisemmer met alleen-maar-een krant toch in de wagen worden leeg- gekiept én weer op de stoep worden teruggezet. Toen we de heren Seriier en Boek kooi naar hun mening over de plas tic zak vroegen, waren ze net bezig in Leiden Zuidwest. Kijk maar eens. zeiden ze, wijzend op het stuk straat waar ze net waren doorgekomen. „Niks meer te zien op straat. Geen vuil, geen lege emmers. En dat had Je vroeger wel. Er viel nogal eens wat vuil uit de emmer voordat Je kon overgooien". Volgens hun zeggen valt het met het uitscheuren van de zakken danig mee. Directeur Van Overmeire ver telt in dat verband, dat sommige kinderen een nieuw spelletje hebben uitgevonden: makkie plof". Door er bovenop te springen splijt de zak met een doffe klap open. „Maar dat gaat vanzelf wel over", luidt zyn mening. „Bovendien: vroeger had je het al fietsende omver trappen van de vuilnisemmers. Dat maakt dus weinig verschil". Eén keer per week Momenteel worden nieuwe typen vuilniswagens getest, vertelt de heer van Overmeire, omdat het wagenpark successievelijk vervangen moet wor den. Deze week is er één uitgespro- beerd die kleiner van stuk was, maar dankzij een pers-systeem toch meer vuil ln zich kan herber gen. Maar dat is toekomstmuziek, net als de verwachting van de heer Overmeire dat het huisvuil nog maar op één dag in de week voor de deur zal worden weggehaald. De ophalers lopen dan maar de helft, de zak ken staan gebundeld bij elkaar, alle maal factoren van economische waarde. Tussen neus en lippen door meldt de heer Van Overmeire de vuilop- ruiming is nou eenmaal zijn vak dat hij vorige week elke nacht heeft gecontroleerd of de Leidenaren ge hoor gaven aan de oproep in de pers, om geen grofvuil vóór acht uur des morgens op straat te deponeren. Het Voor de vuilnisophalers komt de invoering van de plastic vuil niszak neer op: meer lopen. Maar ook op: minder torsen, want een vuilnisemmer woog leeg al ruim vijf kilo. Aan beide kanten de Lei de gebruikers én de gemeen tereinigingsdienst lijkt men in genomen met 't zakken-systeem, na anderhalve maand ervaring. Rechts op de foto (LD/Holvast) staan de plasticzakken netjes bij elkaar. is hem bar meegevallen. Waar toch kraakwagen-vuil op de stoep stond werd aangebeld en beleefd gevraagd of men de spulletjes tot de volgende morgen in de gang wilde opslaan. Gevolg was. dat de tien tot vijf tien scharrelaars die de heer Van Overmeire op zijn nachtelijke tocht tegen het lijf liep, onverrichter zake ronddoolden. „Die kerels snijden an ders alles uit elkaar. Wat van hun gading is nemen ze mee, de rest vin den we op straat", aldus de heer Van Overmeire, die zeer gelukkig is met de slazgin: „De stad is rein als wij het zyn". ADVERTENTIE De heer C. H. Waar, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende te Rotterdam is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der geneeskunde op zijn proefschrift, getiteld „De vroege ontwikkeling van het binnen- oorgebied". De promotor was prof. dr. J. M. F. Landsmeer. De heer B. W. Hoogendam. geboren te 's-Gravenhage en thans winende te Leiden is gepromoveerd tot doc tor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op zijn proef schrift getiteld „Initiatie van eiwit synthese in het heteroloog systeem door Forcnyl-Methionyi- fcrha".' De pro motor was prof. dr. L. Bos. De heer J. Lugtenburg, geboren te Nieuwenhoorn en thans wonende te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op zijn proef schrift getiteld „Taohysterol (triplet reacties, hrnjr. en h.o.e.)" JDe pro motor was hier prof. dr. E. Havinga. I .EIDEN Van de zijde van het Leids City Centrum deelt men ons mee, dat de kop „Winkels op 3 ok tober 's morgens open" in ons blad van gisteren te positief is. Er wordt, zoals het bericht ook vermeldde, over gedacht en gesproken, maar een be slissing logt er nog niet. LEIDEN De Paul us-Mavo hield gisteren een sportdag in de Groen- oordhal. Er werd gevolleybald, ge voetbald en gekorfbald. Bij de 1ste klassers ging de stryd tussen Ia en Ic. Zowel met basketbal als voatbal behaalden ze evenveel punten. Ia besliste tenslotte de strijd in zyn voordeel door met microkorf bal één punt meer te halen. Bij de 2de klassers was het 2a dat de boventoon voerde. By de 3de klas sers was het 3b dat met de eer ging stryken. Er waren maar 3 van de 4 vierde klassen, omdat er die dag ln Den Haag de schriftelijke B-exa mens werden gehouden. Van deze vierde klassers waren het 4a en 4c, die de strijd om de eerste plaats le verden. Dat 4a de strijd in zijn voor deel besliste, had het vooral aan zijp sterke basketbalteam (jongens) te danken. Het sluitstuk van deze door de gymleraren De Jong en Ouwerkerk perfect georganiseerde sportdag, was een voetbalwedstrijd tussen een team leraren en een team leerlingen, die door de leraren met 54 werd ge wonnen. Scheidsrechter Peter Siere probeerde de gemoederen rustig te houden, en als hem dat niet lukte, was er wel een bekertje water bij de hand om af te koelen. ADVERTENTIE Podgorni genezen President Podgorni van de Sow jet-Unie is over zijn verkoudheid heen. Hij gaat een bezoek aan het zuidelijke deel van de Oeral brengen. Mevr. Bodrij. (door Hans Melkert) LEIDEN/LEIDERDORP Toen de vrouw des huizes tien jaar geleden in een slaapkamertje van de Haagse woning „uitzend-actief" werd. hebben de heer en mevr. Bodrij-v. d. Maas, nu in Leiderdorp wonend, misschien weieens ge droomd, dat hun uitzendbureau Actief een vesti ging zou krijgen in het centrum van hun geboor testad Leiden, maar toch nooit, dat ze een com puter zouden aanschaffen om het groeiende werk te kunnen opvangen. Het gebeurt allebei dit jaar, het kantoor aan de Aalmarkt volgende maand en de computer eind van dit jaar, maar daarover gaat dit verhaal niet. Ze ivillen gewoon iets ver tellen over het werk van uitzendkracht, een steeds meer voorkomend „verschijnsel" in het arbeidsproces, mede door hun werk in Den Haag en Leiden en binnenkort ook in Alphen a. d. Rijn en Groningen. Mevrouw Henka Bodrij heeft de meeste erva ring. Zij doet het werk nu tien jaar naast haar taak als huisvrouw en moeder van vier kinderen. Ze is directrice van de NV, waarin haar man pas vorig jaar officieel als adj -directeur z/n intrede heeft gedaan. Daarvóór verleende hij wel „hand en spandiensten"maar hij bleef zijn technische loopbaan volgen: bruggenbouwer en tekenaar bij de waterstaat, gevolgd door leraar werktuigbouw kunde, het laatst aan de Leidse MTS. Het werk „thuis" aan de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp groeide zó sterk, dat het niet an ders kon. Jan Bodrij (36) interesseert zich voor het uit- zendwezen. waarin velen gemakkelijk een goede boterham denken te verdienen. Als secretaris van de Nederlandse Organisatie van Uitzendbureaus (NOVU), één van de twee in den lande, kan hij zich kwaad maken over de als paddestoelen op rijzende uitzendbureaus, die zich niet aan de voorwaarden houden. Wij zijn gebonden en dat is goed. want dan weet zowel de uitzendkracht als het bedrijf, dat van deze krachten gebruik maakt, ivaar ze aan toe zijn. We moeten er vaak voor vechten", zegt de man. die blij is met de deze week afgekomen beschikking van de mi nister van Economische Zaken, die een verhoging van de tarieven inhoudt. J. Ph. N. Bodrij. (Foto's LD/Holvast) „Uitzendkracht is een modern be roep", zegt de heer Bodrij. „Het is niet meer de dochter, die het huis houden doet en een paar uur over heeft, die ze nuttig maakt door bij anderen te werken. Uitzendkrachten zijn in het algemeen moderne, vaak jonge hoewel ook 65-plussers ac tief zijn mensen, die niet gebon den willen zijn door een vaste baan, maar die wel gewoon de hele week werken. Een bedrijf neemt geen ty piste voor een paar uur. De meeste uitzendkrachten werken vele maan den bij hetzelfde bedrijf. Het gemid delde is een half jaar". Mevr. Bodrij voegt eraan toe „De mensen zeggen het zelf: myn beroep is uitzendkracht. Dat is niet meer een uurtje erbij werken, maar ge woon aan het arbeidsproces deelne men. Het enige verschil is. dat de uit zendkracht geen weekloon of maand salaris krijgt, maar per uur wordt be taald. Verder is alles hetzelfde: so ciaal zitten ook uitzendkrachten he lemaal „rond". Dat ze op bepaalde dagen, waarop by'v. het bedrijf is ge sloten. niet kunnen werken, is in dat uurloon verdisconteerd. Overi gens wordt daaraan nog iets gedaan by sommige bureaus door spaarregelingen of zo". Tien jaar geleden, toen het uit zenden van werkkrachten nog in de kinderschoenen stond het begon allemaal in Den Haag was het tarief voor een typiste f 1.50 per uur. Nu krijgt een typiste „vuil" bijna f 5. Ze kost haar tijdelijke werkgever bijna f 8 per uur. Een dure kracht voor een bedrijf? Daarover straks meer. Eerst iets over die typiste. Ze is in de kantoor-uit zending lang niet meer de enige. In deze sector zijn dertig beroepen, waaronder verscheidene, die verband houden met de intrede van de com puter in de bedrijven. De heer Bo drij: „We gaan ons nu ook op de in dustrie richten en in dat vlak is het nog uitgebreider. Daar zijn wel hon derd beroepen". Conclusie: kern van het uitzend bureau is het contactpunt tussen be drijf en uitzendkracht. Mevr. Bodrij heeft dit werk jaren gedaam: uit zendkracht testen, gesprekje en dan indelen. Ze geeft toe, dat het moei lijk is en dat het contact weieens niet slaagt, maar dat is ook in de gewone verhouding werkgever-werknemer het geval. Bewijs van het feit. dat het con tact wel goed is: uitzendkrachten gaan soms na verloop van tijd over in een vast dienverband bij een bedrijf, waar ze zich thuis voelen. „Dat is ar beidsbemiddeling en dat mag niet volgens de wet. maar het gaat auto matisch en ik verdien er niet mee, maar verlies een uitzendkracht. Ik lever wel het bewijs, dat uitzend krachten gemakkelijk kunnen wor den ingepast". Daarmee zit hij op zijn stokpaard je. „Uitzendkrachten zijn niet duur, want ze werken als een bedrijf tij delijk extra handen kan gebruiken. Ze sparen het bedrijf kosten van per- soneelswerving en testen, om maar enkele dingen te noemen. Er zyn be drijven, die elk jaar gedurende een bepaalde periode op dezelfde uitzend krachten terugvallen. Dan gaat het dus goed". Zijn uitzendkrachten ln de kan toorbranche meest dames? „Die tijd is voorbij. Vroeger was er één man op de tien vrouwen. Nu zijn het er vier". Mevr. Bodrij vult haar man aan: „Er gaan de laatste tyd wel steeds meer gehuwde vrouwen wer ken. Het leven is duur en ze willen verdienen. Met kinderen is het vaak moeilijk een hele dag te werken, maar er zijn mogelijkheden met een crèche". In dat verband ziet het uit- zend-echtpaar ook iets in het stich ten van een opvangcentrum voor la gere scholleren tussen de middag en na schooltijd, iets voor kinderen dus, die nu „sleutelkinderen" worden ge noemd. omdat ze de sleutel by zich hebben (moeder is Immers niet thuis). Ze noemt een andere mogeiykheld, die opgang begint te maken. Eén baan met tweeën delen, zoals Albert Heyn ook doet met de „tweelingcas- sières". Twee gehuwde vrouwen wer ken een halve dag en het bedrijf heeft een hele dag een frisse kracht. Er komen steeds meer uitzend krachten. Leiden en omgeving hou den de landelijke ontwikkeling by, die de heer Bodry in cyfers uitdrukt: nu is één op de honderd werknemers een uitzendkracht, over drie Jaar zullen het er vyf zyn. „Vooral de jeugd voelt ervoor, omdat ze al jong naar opleiding en produktievermo- gen wordt betaald. Een goede uit zendkracht hoeft niet op promotie te wachten om meer te verdienen". Voor een monopoliepositie van de uitzendbureaus, die sommigen voor de toekomst vrezen, is hy niet bang. „Dan steekt de overheid er een stok je voor", zegt hy. eenzelfde soort stokje, waarop hy hoopt met betrek king tot vestigingseisen en een vesti gingsstop van bureaus. „In Leiden", zegt hy, „zyn vier by één van de organisaties aange sloten bureaus werkzaam, alsme de één studentenbureau, dat zich uit sluitend op studenten richt. We heb ben allemaal ons afgepaalde gebied en van „afpikken" van uitzend krachten is geen sprake. Maar er zyn ook andere, die zich niet aan voorwaarden houden. Daartegen wil ik èn het bedryfsleven èn de uit zendkrachten waarschuwen". Ze zien een goede toekomst, de Bodry's, en vandaar, dat ze een computer hebben gekocht. „Ons bu reau moet binnen het Jaar driemaal zo groot zyn om de landeiyke ont wikkeling bij te houden Dat kan niet meer „met de hand". Ons bedrijf heeft geen moeilykheden met om een voorbeeld te noemen aan be derf onderhevige artikelen. Daar zor gen de dames zelf wed voor Maar het is een onderneming, die veel „loonwerk" doet en daarom is een machine langzamerhand on misbaar. En voor de toekomst liggen er mogelykheden in het maken van contact tussen bedryf en uitzend kracht met de computer, zoals Ame rika dat byv. al heeft by huweiyks- bureau's". Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3