|}ij nucleaire aanval rekent ^rien op half miljoen doden Sociologen willen gelijk met de politie uitrukken Rijkspostspaarbank rente tot 7% Milieuhygiëne belangrijker dan scheppen van economische groei inister Den Toom bij interpellatie Imkamp (D '66) luiting evraagd In ENCK Breuk bij de PPR in Rotterdam volledig ta „gifwolk" Potasch en Perlemoer in Leiclse Schouwburg Bij onverwachte rellen en conflicten: êÊb Academische examens hamen ra ge n over ondeugdelijke gasgeisers II erkgroep D'66 stelt in rapport: J. oensdag 15 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG (GPD) Bij een vijandelijke aanval met leaire wapens op primaire gronddoelen in ons land Jt gerekend met 270.000 slachtoffers indien de bewo- van de gebieden, waarin deze doelen liggen, tevoren he-1 gealarmeerd. Zonder voorafgaand alarm zullen er bl£ 1,000 slachtoffers vallen. Bij luchtexplosies kan het tal slachtoffers het dubbele bedragen. Dat heeft minis- Den Toom (Defensie) gisteravond in de Tweede Ka- meegedeeld. Naar de minister zei wordt voorts rekening gehouden met de j mogelijkheid dat vele honderd duizenden burgers aan een ge vaarlijke stralingsdosis worden blootgesteld. Hoe groot het aantal slachtoffers tengevolge van be straling door radio-actieve neer slag zal zijn, hangt af van het weer en van de afscherming, die kan worden verwezenlijkt. «DINGEN ROTTERDAM PD) Het bestuur van de Ver ging tegen luchtverontreiniging en om het Waterweggebied rft in een telegram aan de mi- van Sociale Zaken en Volks- onöheid verzocht om sluiting de kunstmestfabriek ENCK- kachemie in Vlaardingen, waar teravond brand uitbrak, ereniging zegt in haar telegram de minister, waarvan afschrif- zijn gezonden aan het dagelijks Etuur van het openbaar lichaam B nmond en het college van Bur- ïeester en Wethouders van ardingen dat zij niet begrijpt deze gifbrand heeft kunnen ïtaan. Na de brand in eenzelfde in 1963 bij de ENCK ont- ipte een gifwolk in de richting het Westland leze calamiteit zijn er in de hin- retvergunning die aan het be- 1 ras afgegeven, extra bepalin- opgenomen, waardoor herha len zouden moeten worden uit sloten. Het bedrijf heeft aan de ure bepalingen voldaan. De eniging wil een onderzoek naai- maatregelen die toen zijn geno- o. In afwachting van dit onder- ril het bestuur sluiting van ENCK. fereniging heeft vorig- jaar no- nber ook al een keer om sluiting de ENCK verzocht. Men had in de omgeving ervan ontoe- >are hoeveelheden koolmono- in de lucht gemeten. Er wer- bjj de kunstmestfabriek onge- 1000 personen. Rotterdams tweede-kamerlid de PvdA, drs. A. J. Lems zal behoudens goedkeuring van de r donderdag aan de tesecretaris van Sociale Zaken Volksgezondheid mondelinge en stellen naai- aanleiding van brand bij Delta-ohemie. De minister, die door mr. Im kamp van D'66 werd geïnterpelleerd over de inhoud van de NAVO-strate- gie inzake de „flexible response" (aan gepast antwoord) weigerde om re den van staatsbelang aan te geven om welke nucleaire doelen 't eventu eel gaat. Hij zei, dat instructies ter beveiliging van de bewoners van de bedreigde gebieden met anders dan een algemeen karakter kunnen heb ben. De zogenaamde wenken uit 1961. die inmiddels, verouderd zijn, worden regelmatig bijgewerkt. Het ligt echter niet in de bedoeling de centrale verspreiding huis-aan- huis van de voorschriften te her halen. Wel lieeft de regering maat regelen genomen om als de nood aan de man komt via een locale huis- aan-huis-verspreiding van stencils de bevolking mededeling te doen van wat men by een aanval moet doen en laten. De regering heeft ook evacua tiemaatregelen voorbereid. De heer Imkamp. die de indruk heeft, dat de NAVO by een conven tionele vyandelyke aanval snel ler dan voorheen met een nucleair antwoord wil komen, legde de Ka mer een motie voor waarin wordt uit gesproken dat atoomwapens slechts i in laatste instantie, als de conven tionele afweer duidelijk heeft gefaald, mogen worden ingezet. De motie werd door de minister afgewezen. Juist de onzekerheid over de wijze waarop op een conventionele aanval zal worden gereageerd, is volgens hem een essentieel element in de strategie van de NAVO. De minister wees ook een tweede motie van de heer Imkamp af, waar in gevraagd werd om verwijdering van de in ons land opgeslagen atoomwapens. De aanwezigheid van deze wapens vergroot volgens D'66 de kans op represaillemaatregelen, die Nederland in een keer zouden vernie tigen. Volgens de heer Den Toom kan ons land zich echter niet aan haar verplichtingen onttrekken door ande ren met de opslag van de wapens te belasten. De bewindsman hield staande dat de NAVO-strategie ongewijzigd is ge bleven en dat de wapens alleen na consultatie van de partners, voorzo- LEIDEN A.s. zaterdag komt het toneelgezelschap Johan Kaart naar de Leidse Schouwburg om een voor stelling te verzorgen van de aloude klucht, .Potasch en Perlemoer in textiel". Voor het publiek uit Lei den en omgeving is dit dè gelegen heid om de kennismaking met dit blij spel te vernieuwen. De hoofdrollen worden nog steeds vertolkt door Jo han Kaart en Johan Boskam. In het kort nog eveii de inhoud Aby Potasch en Maurits Perlemoer. de twee figuren waar alles om draait, zijn altijd ruziemakende com pagnons met een hart van goud, die elkaar voor geen prijs zouden willen missen. Het gaat zo ook niet voor de wind in 't textiel- en confectiebedrijf. Ze zijn wat de mode betreft, steeds met hun modellen achter omdat zy het geld niet hebben een goede mo de-ontwerper te kunnen aantrekken. Tot op een dag hun advocaat (min of meer een advocaat voor kwade zaken) met een nieuwe tekenaar op de proppen komt. En wie beschrijft hun verbazing als de nieuwe teke- j naar een mooie jonge vrouw blijkt te zijn. ROTTERDAM (GPD) „Ik ver- i teerde o.a. dat de PPR in Rotter- dom het om tegen windmolens te dam niet eens een gemeentepro- blijven vechten". Dit zei gisteravond gramma heeft. Overigens heeft de de heer L. J. B. van Gefcn uit Rot- PPR, middels haar politieke secre- terdam ter toelichting op zijn be- taris A. Q. C. vam Ruiten, het sten- sluit om zijn kandidatuur als lijst- cil als de PPR onwaardig veroor- trekker van de Politieke Partij Ra- deeld. dikalen voor de Rijnmondraad in te ver dat mogelijk zijn zijn, zullen wor den gebruikt. Volgens de heer Den Toom ligt de bevoegdheid om nucleaire wapens in te zetten, ook taktische wapens, geheel in handen van politieke lei ders en niet bij de militaire comman danten. Om te voorkomen dat West- Europa het slagveld, waarop een conflict wordt uitgevochten, zal de strategie zowel een nucleaire als conventionele bewapening tot grond slag moeten houden. De minister beaamde dat een eventuele ver mindering van de Amerikaanse troepensterkte in West-Europa in 1971 tot een verlaging van de atoom drempel kan leiden Hy meende dat de Europese part ners dan ook in die leemte zullen j moeten voorzien. Daarover zijn reeds gesprekken gaande hoewel nog geens- j zins vaststaat dat er Amerikaanse j troepen zullen worden teruggetrok ken. De heer Imkamp diende nog een derde motie in, waarin hij vroeg de polemologische instituten by de besluitvorming te betrekken, hetgeen j volgens de minister niet mogelijk is. De instituten kunnen wel een rol spe len in de meningsvorming en de dis cussie. De moties, waarover donderdag wordt gestemd, kregen in de kamer 1 weinig steun. Met de regeringsparty- j en vond P.v.d.A.-woordvoerder Dan- kert de inbreng van mr. Im- kamp nogal overtrokken. Alleen de socialist Franssen meende met D'66 en de PSP dat de NAVO niet als eerste naar nucleaire wapens mag j grijpen. trekken en als lid van de PPR te bedanken. Met hem zijn inmiddels nog 12 topfiguren uit de PPR-afdeling Rot terdam en Groot-Rijnmond getreden. Men verwacht nog meer bedankjes. Het conflict is in feite terug te voeren tot een strijd tussen de lin ker- en rechtervleugel in de PPR. De rechtervleugel, de behoudende, zou meer thuishoren bij de KVP. De aan hangers van de progressieve linker vleugel, en hierin zitten vooral PpR- leden uit Rotterdam en Groot-Rijn mond. worden geweerd en genegeerd, zo vinden de afgetredenen. Met tal van argumenten hebben zij hun uittreden uit de PPR toege licht. De directe aanleiding zijn de moeilijkheden, die bij de verkiezingen voor de kandidatenlijst voor gemeen teraadsverkiezingen van Rotterdam zijn opgetreden. De stemcommissie ontdekte zoveel mankementen in de procedures voor de verkiezing van de kandidaten voor de raad, dat zij geen goedkeuring gaf aan d'e stemming. Met name werd haar iedere vorm van controle onmogelyk gemaakt. De voorzitter van het aktiecentrum Groot-Rijnmond, de heer D. van den Berghe. heeft in een stencil aan de leden van de PPR in R'dam en het partijbestuur zijn grieven ten aan zien van de stemming voor de kan didatenlijst van de raad uiteengezet. Hij spreekt van slinkse wegen die bewandeld worden om je doel te be reiken. De heer Van den Berghe, die ook bedankt heeft voor de PPR. consta- ADVERTENTIE SPAARBANK SCRIC- CN VOLG 999-123 Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. AMSTERDAM (GPD) Het so ciologisch instituut van de Am sterdamse universiteit gaat iets van zijn wetenschappelijke arbeid buiten de dikke muren van het gevestigde universitaire denken bedrijven. Als straks ergens in den lande de brand weer eens slaat uit een van onze maat schappelijke tegenstellingen zal een universiteits-ploeg ter regis tratie van de emoties en hun ver borgen drijfveren ter plaatse aanwezig zijn. Daartoe is eind vorige week in Amsterdam de „onderzoekgroep cri sissituaties" opgericht. Initiatiefne mer en aanvoerder van de uit vijftien doctoraal studenten bes (taande groep is dr P. Valkenburgh. sedert een jaar lector in de methoden en tech nieken van sociologisch wetenschap pelijk onderzoek. De vroegere hoofdmedewerker aan de Groninger universiteit wil gaarne duidelijk maken, dat vooral haast geboden is rond het optreden van de ploeg. Hy zegt: „Sociologen horen zo vaak de beschuldiging dat ze te laat zijn als er in de maatschappij een conflict is geweest. Ze komen na vijf jaar met een rapport wanneer de zaak al helemaal vergeten is. Ons is het nu hierom te doen: als er een crisis of een conflict uitgebroken ls. willen we onmiddellijk de aller eerste gegevens verzamelen". „U moet het verder zien als een experiment in tweeërlei zin. Ten eerste in het kader van de vernieu wing van het onderwijs. Van sociolo- giestudenten hoor je zo vaak de klacht dat ze steeds maar boeken moeten lezen, dat ze te weinig bij het maatschappelijk gebeuren be trokken zijn. Dat is dus het didac tische en voor ons ook meest inte ressante facet. In de zin van het zo snel mogelijk verzamelen van de primaire gegevens is het natuurlijk ook een wetenschappelijk experi ment". Teruggekeerd van een brandhaard gaan Valkenburgh en zijn medewer kers zo spoedig mogelijk een voorlo pig verslag opstellen. Naar hun be doeling zal dat binnen veertien da gen gepubliceerd moeten worden. Daarnaast kan de mogelijkheid be nut worden om, na lezing van de voorhanden documentatie en een ander diepte-onderzoek, ook nog een volledige studie het licht te doen zien. Waar de heer Volkenburgh bij herhaling de nadruk op legt is de aard vgn de conflicten, die een on voorzien karakter zal moeten hebben. Voor de te verwachten 5 mei-rellen in Amsterdam, waartoe ..kabouters" en andere hoofdstedelijke revolutio nairen nu al het scenario opstellen, heeft de groep dan ook geen belang stelling. Als sprekend voorbeeld 'voor een conflict-situatie, waarheen de uni versitaire onderzoekers wel spoor slags zullen afreizen, noemt Valken burgh de rel die vorig jaar na een televisie-reportage in de Haagse Schilderswijk losbarstte. Hij zegt: „Zo'n explosie, een hele buurt die ineens op de achterste be nen staat, daar moeten we bij zyn Nog dezelfde avond. Dan filmen, met bandrecorder onder de mensen gaan. met iedereen praten om te horen wat er precies aan de hand is". Doet ex. Ned. Recht Mevr. E. M de Jong-Soer (Rotterdam), Mej. S. M. Leenhouts "Den Haag), de heer E. L. Gonsalves ('t Harde). C. Bel- Jaars (Harderwijk) Doet. ex. W Sociologie de heer G. H. J. 't Hart (Den Haag» Het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk bestond gisteren vijf jaar. In verband daarmee werd een creatieve instuif gehouden in het departemensgebouwGisteroch tend kwamen leerlingen van de lagere school, gistermiddag de middelbare scholieren en gister avond de ouders. DEN HAAG (ANP) Naar aan leiding van berichten over een mas sale koolmonoxydevergiftiging die zou zijn veroorzaakt door ondeugde lijke keuken-gasgeisers heeft het tweede-kamerlid mevrouw G. Brau- tigam (PvdA) de minister van Eco nomische Zaken en de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid gevraagd of zy algemene wettelijke veiligheidsvoorschriften t a.v. gasgeisers gewenst achten, en of zij de bevoegdheid hebben der gelijke voorschriften uit te vaardi gen. Zy informeert of ook in andere plaatsen dan Enschede onderzoekin gen op dit terrein zijn gedaan, en of het juist is dat Enschede, naar aan leiding van het onderzoek, maatre gelen zal treffen die beogen keuken geisers verplicht van een afvoer te voorzien. Ten slotte vraagt mevrouw Brautigam of een afvoer voldoende waarborg voor de veiligheid biedt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG «GPD) By het opstellen van plannen voor in dustriegebieden dient van te vo ren rekening te worden gehou den met de eisen die worden gesteld door de moderne inzich ten van milieuhygiëne, gezond heidsbescherming, gezondheids zorg, ruimtelijke ordening en aanverwante wetenschappen. Bo vendien zal de bevolking door inspraakprocedures tevoren moe ten woruen geraadpleegd. Dit stelt de landelijke werkgroep van D'66 in een zojuist versche nen rapport. Tot nu toe is in ons land de hoogste prioriteit verleend aan de economische groei. In de komende decennia, aldus de werkgroep, zal naar een gecoördineerd nationaal in dustriebeleid moeten worden ge streefd waarbij men doelbewust voorkeur moet geven aan indus trieën die naast economisch* welvaart ook bijdragen aan het geestelijk en lichamelijk welzijn van de bevolking. Dit betekent dat industrieën die op welke manier dan ook in belangrijke mate water- en lucht verontreiniging in de hand wer ken zeer kritisch moeten wor den bekeken. De leefbaarheid van de mens moet een belang rijkere plaats innemen dan de economische groei alleen. Bij het zo nodige nationale be leid voor industrieplanning be hoort volgens de werkgroep van D'66 ook een nationaal beleid voor de gezondheidsbescherming Er moet dan ook een doelmatig gebruik van de ruimte worden gemaakt .Tevens zal als absolu te eis moeten worden gesteld dat de vervuiler van het milieu zal moeten betalen voor het schoonmaken ervan Er worden enorme hoeveelhe den verontreinigingen in lucht, bodem en water afgevoerd, al dus het rapport. Deze hoeveelhe den zullen niet alteen streng ge controleerd en weer verwijderd moeten worden maar daarbij zal het ook noodzakelijk zyn een controlerend lichaam in te stel len. Hiervoor wordt genoemd een Raad voor milieu-weten schappen waarin deskundigen op alle mogelijke terreinen zit ting moeten hebben Maar waar in o:a voor de burgerij een plaats moet zijn ingeruimd. Het rapport staat vol voorbeel den. schema's, overzichten en bronvermeldingen Er wordt ook gepleit voor een absoluut ver bod van chemische bestrijdings middelen. Het rapport meent dat deze vervangen moeten wor den door biologische middelen In een eenvoudig voorbeeld ver taalt betekent dit dus slakken niet meer bestryden met een chemisch verdelgingsmiddel, maar ze laten verwijderen door hun natuurlijke tegenstanders in de biosfeer. Het rapport had eigenlijk en kele weken geleden al gereed moeten zyn, zodat het begin apiil tijdens het prograuima- congres van D'66 in Rotterdam had kunnen worden behandeld. Er staan verschil lende sugges ties voor het partijprogramma in. Deze zullen binnenkort üi een algemene vergadering aan de orde komen. Of de vergadering in de loop van mei hiervoor ge bruikt zal worden moet onwaar- «chiinirk worden geacht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23