Zo wordt het voor verkeer bij de Vink in Leiden Vrouw verbrand bij ontploffing Ook de Leidse gastvrouwen voelen zich thuis in Osaka Kamerlid in Leiden: afvaardiging naar VN gaat niet goed Brand in nieuwbouwflat aan Apollolaan Leidse winkels op 3 oktober 's morgens open Kerkelijk leven LEIDS PAK- PROGRAMMA IN BROCHURE Plankeniers met première bij Leids Litteris BROODBELEG Na 43 jaar uit fotozaak U WOENSDAG 15 APRIL 1970 raiDSCB DAGBLAD PAGINA 5 LEIDEN Zo gaat het verkeersplein bij de Vink eruit zien, met de aanleg waarvan, zoals van de week gemeld, over twee maanden zal worden begonnen. Het werk zal een jaar in be slag nemen. De aanleg is noodzakelijk om een nieuwe aanslui ting te krijgen tussen de te verleggen Haagweg (richting Lei den), de Leidseweg (richting Voorschoten) en de Rijndijk (richting rijksweg Den Haag-Amsterdam). De Haagweg wordt verlegd om over de thans in een vergevorderd bouwstadium verkerende Waddingerbrug te gaan lopen. Het oude tracé van de Haagweg wordt doorgegraven om het omleidingskanaal tus sen Vliet en Oude Rijn te kunnen voltooien. Zoals de tekening laat zien komt er naast een waterweg onder de nieuwe brug ook een weg voor het verkeer. De brug in de Haagweg over de Korte Vliet kan verdwijnen, want dit water gaat doodlopen. Links in stippellijnen de aansluiting van de Leidsebaan, die van Den Haag (Bezuidenhout) naar Leiden gaat lopen en in 1976 gereed moet zijn. vrouw moet als gevolg van een explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, zijn omgekomen. Mevrouw Van Proosdij was haar schoonzoon behulpzaam bij het op poetsen van de juist deze week op geleverde woning op de tweede eta ge van het aan de Apollolaan gele gen flatgebouw, toen omstreeks half zeven de ontploffing zich voordeed. De explosie heeft zich voorgedaan in de keuken, waar behalve een hoeveel heid schoonmaakartikelen ook een petroleumstelletje stond. Het vermoe den bestaat, dat een emmer met een vluchtige vloeistof op de een of andere wijze tot ontbranding is ge komen. Er ontstond een enorme vuur gloed, waarin de Leiderdorpse het leven liet. Haar schoonzoon, de 31- jarige Leidenaar J. v. d. Putten, kreeg lichte brandwonden aan han den en hoofd. Hy is door de EHD overgebracht naai- het Diaconessen- huis, maar kon na behandeling huis waarts keren. Er zou vandaag een gerechtelijk laboratoriumonderzoek naar de juiste oorzaak van het on geval. dat grote publieke belangstel ling trok. worden ingesteld. Gas en water waren op het tijdstip van het ongeluk nog niet aangesloten. De brandweer heeft wat smeulende res ten in de flatwoning moeten blussen. De zwartgeblakerde resten van de nieuwbouwflat aan de Apollolaan. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Het merendeel van de Pootwinkelbedrijven in Leiden heeft het plan om dit jaar, nu Leidens feestdag 3 oktober op zaterdag valt, he zaken open te stellen tot één uur. De detailhandel beraadt zich over openstelling, omdat de eerste terdag in oktober een „zware" verkoopdag is. Op koninginnedag zyn de winkels Dopend tot één uur. In de week daarop zijn er twee „gesloten" da- Ben, dinsdag 5 en donderdag 7 mei 'Hemelvaartsdag)Ter compensa te is er koopavond op vrndag 8 mei. Van 29 april tot 19 mei zullen de toaten van het Leids City Centrum *orden versierd met fantasievlag- gen in verband met de Pilgrim- «thersherdenking. Gezien de interne moeilijkheden oü de organisatie van liet universi- tore lustrum wordt medewerking v*n het LC" in beraad gehouden, «el wordt overwogen ook in deze Periode de vlagversiering aan te Prentrpn. LEIDEN Op bijzonder tra gische wijze is gisteravond de 59- jarige Leiderdorpse mevrouw C. G. van Proosdij-Van Doorn bij het schoonmaken van een nieuw bouwflat aan de Leidse Apollo laan om het leven gekomen. De NED. HERV. KERK Beroepen te Rouveen (toez.) C. van Schoonhoven te Vreeswijk; te Vlaar- dingen W. W. Verhoef te Hoender- loo GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eernewoude J. J. Dik te Wierum. BAPTISTENGEMEENTEN Bedankt voor Nieuwe Pekela G. Brongers te Leeuwarden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Jochem Wouter Laurens, z. v W. J. Klljn en S. van Dijk. Winfred Gerard, z v G. M. J. Beyersbergen van Hene gouwen en J. G. Verploegen. Annema- rie, d. v. G. M. D. Ondei en D. J.-Be- neker. Jacoba Hlllegonda, d. v. N. W. van Beelen en J. Ouwehand, Paul. z. v. W. van Tol en J. Zwaan. Cornells Jo hannes, z. v. H. W, M. Snoeren en D. A. Zitman. Mary, d. v. M. van der Boon en C. van Leeuwen, Cornells, z. v. C. Kraaijenoord en J. K. Guyt, Tjerk Rene. z. v. W. R. M. Kok en F. van Damme. Dirkje Anne, d. v. L. J. van der Swan en M. C. van Egmond. Jan Willem, z. v. C. Koelewljn en M. de Roode. ADVERTENTIE Voor slecht» enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER LEIDEN Met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen heeft de Nederlandse Politieke Jongeren Con tact Raad een brochure uitgegeven, getiteld .gemeentepak". Deze bro chure, die de discussie over de ge meentepolitiek wil bevorderen, geeft het programma weer van de vier in het Leids progressief akkoord sa menwerkende partyen. In een voorwoord zegt NPJCR- secretaris Maarten Lekkerkerker, dat dit programma voor deze discus sie interessant is, omdat er een aan tal wegen wordt aangegeven om de kloof tussen gemeentebestuur en bur ger te overbruggen. LEIDEN Het Leidse ..Litteris Sacrum" heeft zaterdag 25 april a.s. de Nederlandse première van het Engelse stuk „Chunkibix Limited" een klucht van Philip King en Falk land L. C. Carey. „Chunkibix Limi ted" wordt opgevoerd door de Naar- dense amateurtoneelvereniging ,De Plankeniers". De voorstelling is in de Leidse Schouwburg. Er zyn ook opvoeringen op woensdag 29 april en zaterdag 2 mei. LEIDEN Het Leidse Vredeskon takt, een vorig jaar opgerichte groep die zo'n beetje het „vredeswerk" in Leiden coördineert, organiseerde gis teravond in samenwerking met de studentenvereniging SSR een debat over de Verenigde Naties tussen de heren H. Wierenga Tweede-Kamer lid voor de PvdA) en L. van der Mey (medewerker Nieuwe Linie) Een de bat in de zin van een twistgesprek kwam er niet uit. Daarvoor stonden de twee debaters politiek gezien te dicht by elkaar. Wel leverde deze by- eenkomst de ongeveer 25 aanwezige studenten een stukje boeiende infor matie over het werk van de Verenig de Naties op. Zo deed de heer Wierenga uit de doeken, hoe nu eigenlyk de afvaar diging is samengesteld, die voor Ne derland de drie maanden durende VN vergadering in New York bijwoont. Daarin zitten vier parlementariërs, die gedurende de VN-vergadering uit hun rol van politicus moeten vallen. Zy moeten er voortdurend van door drongen zyn, dat ze in New York geen volksvertegenwoordiger zyn voor hun party, maar een afgezant van de minister van Buitenlandse Zaken, die over hun handelen na derhand tegenover het parlement verantwoording moet afleggen. De heer Wierenga kritseerde deze situatie, waarby de afgevaardige ka merleden hun controlerende jasje ty- delyk verwisselen voor het pak van ambtenaar in buitengewone dieast by het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hy liet een ontzagwekkend dik boekwerk zien: het verslag van de VN-vergadering, dat een half jaar na afloop wordt uitgebracht. Pas daarna kan als de actualiteit al helemaal verloren Is gegaan de discussie tussen parlement en mi nister volgen. Het parlement moet tydens de VN-vergadering de gelegenheid heb ben de minister voor zyn doen en laten op de vingers te tikken, vond de heer Wierenga. De afvaardiging vertrekt nu met een veel te vage in structie van de minister naar New York, zei hy, er aan toevoegend dat de heer Luns zelfs wel eens opdracht had gegeven om by de stemming over een bepaald onderwerp de hou ding van de andere westerse landen na te volgen. In feite heeft de minister nu blanco volmacht by de VN-vergadering, meende het ka merlid. De heer Wierenga was van me ning dat de naar New York afge vaardigde parlementariër zijn rol van volksvertegenwoordiger moet blyven vervullen. Dan zou het par lement nog tydens de VN-vergade ring gewaarschuwd kunnen worden als de minister naar zyn mening „in de fout" dreigt te gaan zodat in de Tweede Kamer hierover kan worden geïnterpelleerd. Nederland verspeelt nu veel good will door relatief hoge ontwikkelings hulp te geven en anderzyds een rot tige houding aan te nemen in de VN by stemmng over moties, aldus de heer Wierenga. Geachte Redac Neemt U my niet kwaal, dat ik even myn erger wil uit over een nieuw misbak in het taalgebruik. Ik bedoel de vreemde neig sommige woorden willekeur af te kort. Voor beeld: „broodbeleg" als „belegging" wordt bedoeld, een woord, dat ik gis teren ook op pagina 7 van het LD. tegenkwam. O. natuur, zo iets is een I uit van levende taal. Hoe levender, hoe korter. Als U het my vraagt is het eer een kwest van lui. Sommigen zyn te belab het woord „belegging" he-le-maal uit te spreken en maken er dan, zelfs schriftelijk, „beleg" van, wat eohter een heel andere beteek heeft. Maar dat kan niet bom. De mas slikt het wel en een aanmerk wordt als ouderwets terzij geschoof. Met hoogacht Oegstgeest R. VAN WAALSDORP LEIDEN Mej. M. van Weizen. al drieënveertig jaar werkzaam bij een Leidse foto-zaak neemt 28 april afscheid en gaat met pensioen. De leiding van fotozaak Van de Zanden heeft besloten een receptie voor haar te geven op 28 april van 4.00 tot 5.30 uur op het adres Breestraat 141. Verwacht worden onder meer 120 klanten van mej. Van Weizen, die zy zelf opgezocht heeft in het telefoon boek. LEIDENOSAKA <GPD> De Ne derlandse gastvrouwen, onder wie drie Leidse die samen met hun Ja panse collega's in ons paviljoen op de wereldtentoonstelling in Osaka dienst doen, beginnen zich al goed in hun nieuwe woon- en werkomgeving thuis te voelen, zy zyn onderge bracht in flats, op ongeveer twintig minuten van het Expo-terrein ge legen. Voor het personeel van de buiten landse paviljoens zyn alleen al in het gedeelte, waar de Nederlandse hostesses wonen, 26 flatblokken be schikbaar, elk voor ongeveer 120 meis jes. De drukke werkzaamheden vor men geen enkel beletsel voor een levendig contact met de collega's van andere landen. De Nederlandse meisjes, die onder leiding staan van chief-hostess Har riet Dykstra, bewonen —in groepen van drie flats, bestaande uit drie kamers en een keuken. De wanden van hun appartementen zyn Japaas Dat wil zeggen: zeer dun en dus weinig geschikt voor 't ophangen van wat alzo muren van meisjeskamers siert. Maar affiches, zowel Japanse als Nederlandse, kunnen wonderen verrichten. Ook de drie Leidse gastvrouwen zyn snel ingeburgerd. Twee van hen staan op de foto: vlnr. Yvonne van Raalte (Den Haag). Cathrien Arriens (Amsterdam). Magriet Koning Gans (Leiden), Christine Ketel (Leiden), Remke van Hoytema (Enschede) en Els Borghols (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19