Garenmarkt toekomstige oase rugbouw vordert Leidse kermis verdween nu zestig jaar geleden Rustige veehandel VAN DE EERSTE ORDE St. Louis treedt op in Leython SJELEPIN WEER IN OPENBAAR S. Sannes wordt lijsttrekker DS'70 Geslaagd in SEZ 11 APRIL 1970 LEÏD9CB DAGBLAD In „Binnenstad onder de loep" hebben her haaldelijk lezers van het LX), denkbeelden ver kondigd over wijzen waarop Leiden aantrekke lijker zou kunnen worden gemaakt. Maar het was dan steeds zeer twijfelachtig of daarbij ooit van verwezenlijking sprake zou zijn zodat het slechts zou blijven bij de tekeningen van Walen kamp. Het betrof terrasjes op de Breestraat en de Haarlemmerstraat, kelders onder de Hoog straat, overwelving van het water tussen Apo- thekersdijk en Boommarkt. Maar ik heb daar onder nog niet een plaats in de stad aangetrof fen die naar mijn mening wel zou kunnen wor den omgetoverd in een soort van oase in de onmiddellijke nabijheid van een der op werk dagen drukste punten van de binnenstad, waar tussen van alle kanten aansnellende motorvoer tuigen een talrijk lopend publiek moet trachten over te steken te midden van het geraas dat hen omringt. Daar ligt een plein in wording, nog wachtend op het sloopwerk en nog rommelig door het parkeren van auto's: de Garenmarkt. Als hier tenslotte werkelijk een plein ont staat dat zich uitstrekt van de Korevaarstraat tot de gebouwen waarin de geologische weten schappen zijn ondergebracht, zijn de afmetin gen daarvan weliswaar nog betrekkelijk beschei den. maar toch nog groot genoeg om de oase te vormen die ik op het oog heb. De verwezen lijking van mijn denkbeeld zou uiteraard on mogelijk worden gemaakt als op de Garenmarkt een parkeergarage zou worden gebouwd, maar ik hoop dat daarvoor een bouwterrein zal worden gevonden nabij de Vierde Binnenvestgracht, wat het voordeel zou meebrengen dat de parkeerders buiten de Korevaarstraat zouden worden ge houden. Op het Levendaal tussen Korevaarstraat en Steensohuur en op de Garenmarkt tussen Steen- sohuur, Raamsteeg en Hoefstraat is slechts weinig verkeer, zodat de bezoekers van de oaae de tegenstelling zouden ondervinden tussen een rusteloos voortgolvende verkeersdrukte op de Korevaarstraat waar deze door het Levendaal wordt gekruist, en de verademing gevende stilte aan de kant van de Steenschuur. Ztf kunnen zowel worden geboeid door de levendigheid van het wegverkeer als door een bijzonder mooi ge deelte van het Steenschuur op de achtergrond van een doorkijkje. De oase zelf moet vry van elk rij verkeer zijn. Er moeten terrassen op worden aangelegd, om ringd door planten, met banken voor bezoekers, inwoners van Leiden zowel als toeristen, kunnen uitrusten van vermoeiende tochten door de stad. van hun bezoeken aan winkels en aan musea of andere bezienswaardigheden die daar te vin den zijn. zy kunnen het dan wel eens treffen wanneer de poëtische geluiden van het carillon van de Lodewijkskerk opklinken. In nachtelijke uren zouden ook de tonen van het Stadhuis carillon tot de oase kunnen doordringen, die anders overstemd worden door het rumoer in de omgeving. Een vijver met een springende fon tein zou de oase nog aantrekkelijker kunnen maken. Ten slotte verwacht ik dat er horeca bedrijven te vinden zullen zijn, die de bezoekers in de gelegenheid willen stellen om op de ter rassen te genieten van consumpties, gezeten aan tafeltjes op comfortabele stoelen. F P. Muller. (Foto' 's LD/Holvast) i BINNENSTADSEVENEMENT Ik zei vorige toeek: waar blijven de reacties? Nu, ze zijn gekomen. Vandaag de eerste, afkomstig van de Leidse psychiater dr. F. P. Muller, die in de Garenmarkt een toekomstige oase ziet. Wat zijn opmerkingen over de twijfelachtige verwezenlij king van in deze rubriek ge lanceerde ideeën betreft, ik kom daarop in volgende afle veringen terug. Van toekomst naar verleden. Er is in deze krant weieens gepleit voor terugkeer van de 3 oktober- kermis naat 't centrum. Van daag een herinnering aan de vroegere zomerkermis in de binnenstad van de hand van Dolf Schnaar. Als „proefje"? LEIDEN De meerpalen al bij de brug en het water voor de deur. Op de Haag- het fietspad verdwenen ding van de werkzaamhe- verbreding. s in enkele zinnen hetgeen foto's in beeld brengen, bovenste zijn de meerpalen van de in aanbouw zijnde Waddingerbrug bij de Vink, na gereedkoming waarvan het oude tracé van de Haagweg moet wor den doorgraven om het omlei dingskanaal rond Leiden aanslui ting te geven op de Rijn. Het kanaal loopt al tot de bouwput van de brug, wat op de onderste foto in beeld is gebracht. De derde foto laat zien, dat (brom)fietsers de smalle parallel weg van de Haagweg moeten kie zen nu het fietspad is wegge haald. Binnen een jaar moet het werk gereed zijn, want begin 1971 zal de scheepvaart uit de Leidse bin nenwateren verdwijnen en ge bruik maken van de route buiten om. LEIDEN In de sociëteit Leython aan het Levendaal wordt vandaag weer een dansavond georganiseerd. Hierbij zal optreden de Leidse drie mans-formatie Spirit of St. Louis, die onlangs ook op het scholenfee6t in de Stadsgehoorzaal te beluisteren was. De aanvang is om acht uur. MOSKOU (AFP) Aleksander Sjelepin is gisteren als eerste van de vier leden van het Russische politie ke bureau, van wie gemeld was dat zij ziek waren, weer in het openbaar verschenen, 't Gebeurde op 'n mas sabijeenkomst van zesduizend men sen in het Kremlin ter gelegenheid van de „dag van de ruimtevaart". De drie andere zieken president Podgomi, premier Kosigin en party - ideoloog Soeslow waren evenals trouwens partijchef Brezjnew, niet aanwezig. Ook Poljanski ontbrak. Van de elf leden van het politiek bu reau waren er met inbegrip van Sje lepin slechts vier present. Naast Sje lepin zaten Mazoerow, Kirilenko en Woronow. Tegen de gewoonte in werd de bijeenkomst niet per televi sie uitgezonden. Ga lanteriek ramen met blinkend schitterende sieraden, porselein en dergelijke waar. kortom Alle dingen die men ook in de winkels kon ko pen, maar nü de charme hadden dat ze „van de kermis" kwamen! Deze rij strekte zich uit via de Boommarkt tot het Kort Rapenburg Op dit gedeelte stonden hoofdzakelijk consumptietenten, waarbij een heel grote poffertjeskraam van .meneer Schram&de", dit .meneer" in tegen- stellen tot de andere kermisexploitan ten. omdat hij voordien onderwij zer was geweest! Na de dood van zijn schoonvader, een Brabantse kraamhouder, nam hij ontslag bij het onderwijs en trok in diens mooie gro te woonwagen, waar by een wagen met de uit elkaar neembare kraam, de kermissen langs, waarby hy de jeugd toch maar niet kon vergeten en in zyn kraam de Leidse wezen van alle gezindten groepsgewys onthaalde op gratis-poffertjes! Ook stonden er kramen met .Nou gat de Montélimar", gehakt in kleine stukjes en verpakt in wit papier met een rood lint, waarop een kleurig aapje van laton (met wol omwonden yzerdraad) was gestoken. Met baard Op de Apothekersdijk stonden meer ténten dan kramen: een Juffrouw met de baard", een draaimolen, een waarzegster, een poppenkast en het wassenbeeldenspel, waarin poppen voorstellende „de Zuidafrikaanse hel den", zoals Paul Kruger, Christ iaan de Wet. Louis Botha, Joubert en Pre tor ius. wat enthousiaste luidruchtige bezoekers er toe bracht het populai re anti-Engelse lied aan te heffen: Arme vrouw en kinderen Moesten naar de moordenaars kampen henen O wat een schande Schande ja voor Engeland. Daar de Prinsessekade toen nog niet bestond, was er in de aan weerskanten bebouwde Paardensteeg, waardoor bovendien de paardentram reed, geen plaats voor kramen, doch werd de reeks voortgezet op de Turf markt en de Varkensmarkt, waar de kramen in twee ryen stonden met de achterzijden tegenover elkaar. Maar dan schuift men op de lam mermarkt ineens in een cacafonie van muziek. Elke tent heeft een eigen enorm draaiorgel en ieder speelt met veel lawaai van trommels en trombones, piccolo's, vox humana, flüte harmo- nique en schelle klanken een lui dere mars of wals dan zyn buur man! Hier stonden de grote tenten, zo als de stoomcarrousel het shimmy paleis van Hommerson, Vermeulen of Janvier, een danstent vlak tegen over het zaaltje van het Leger des Heils Verder de zweefsohommels, waarin volgens traditie de gespierde knechts ln een blauw/witte marinetrui de schuitjes o gang hielpen en afrem den. Ook een tent waarin .Albert frè- res" een „bioscope" hadden. Hierin werd aan het verblufte publiek o.a. de door de ge broeders-zélf 'de heren Mullens» gemaakte, geregLseerde en gespeelde éérste Nederlandse film „Het heertje van Zandvoort" met schichtige beelden vertoond, waarin een van hen een strandbezoeker speelde, die zijn overhuifde badstoel met het gezicht naar zee vóór de vloedlyn zette. daarin langza merhand indutte en dus niet bemerk te dat de vloed kwam opzetten, waar na hy omringd door water, met veel wanhopig armgezwaai zyn schoenen én pantalon uittrok en zó door de nauwe Kerkstraat rende, natuuriyk nagezeten door veel publiek en sabel- zwaaiende „Bromsnorren" zo U ziet een simpel gegeven. Deze film werd enkele jaren ge leden nog eens door Simon van Col- lem in zyn tv- „Oude Draai doos" vertoond. Daar dit een stomme film was, deed De Leidse kermis rondom de eeuwwisseling op de Lammer markt (foto gemeentelijke ar chiefdienst-Leiden), de Andere broer Mullens dienst als „explicateur" door de handelingen met wisselende stem te verduideiy- ken. Ook vertoonden zy ln hun tent de eerste Franse film: „Entrée d'un train en gare de la Ciotat". die ln 1895 door Lumière was gemaakt. Door de Franse esprit, die van Alle tyden is, ook nü nog een alleszins acceptabele film! Doch op het einde van de week, Ja toen zong men: Wanneer de kermis is gedaan Dan zijn de centen naar de maan1 Maar ook aan dat eeuwenoude volksvermaak kwam in 1910 een de finitief einde, doordat de anti-revolu tionaire wethouder Per a met zyn fractiegenoten op 20 oktober van dat jaar een Raadsbesluit met 17 tegen 11 stemmen (dus niet zo'n overweldi gende meerderheidwist door te drukken, waarby de kermis werd af geschaft! Dat de Leidse bevolking van Alle lagen dat niet nam, was begrypelyk en zo ontstonden er opstootjes voor het huis van Pera aan de Langebrug, waarin hy ook een breiery had. wel ke samenscholingen begrypelyk door de politie geregeld werden uiteenge dreven. Zo was 't dan afgelopen met de Leidse kermis waarop vrywel iedere Leidenaar zo'n enorm plezier had gehad. De kermis waarvan de Vlaam se componist en volkshederenzanger Emlel Hullebroek zong: Eén kermis maar in 't hele jaar En dansen is geen zonde! Dat was het blykbaar wel! Dolf Schiuutffc EIDEN Het late voorjaar be- m langzamerhand zyn' weerslag Men in de veehandel. Het koude r in aanmerking genomen kon er eren op de Leidse veemarkt nog een redelyke aanvoer gesproken «en. Het totaal beeld van de han- *as rustig met in meerdere ra pen iets gedrukte pryzen. de rubriek gebraiksvee en jong- no8 weinig verandering van P- De handel in melkkoeien deed rustig aan. De pryzzn hielden staande, terwyl de beste die- Jelfs iets duurder waren. In de vare koeien een redelyk en ■houdende handel voor de goede fen, maar liep deze van matig tot I* af voor de lichte vaarsjes en 1 koeien, die zelfs iets minder de- In de sector jongvee nog weinig Instelling en een kalme handel, wering: Melk- en kalf koeien van tot f 1350 en f 1675. Vare koeien 1675 tot f 1000 en f 1475. Extra J«eiten tot f1600. Pinken van P tot f625 en f825. Graskalveren HOO tot f600. t aanvoer in de afdeling vette wn was vry redelyk en ruimer vorige week. De handel had ook eren een luiachtig verloop met fcnrukte pryzen. tering per kg geslacht gewicht: koeien le en 2e soorten van tot f 4 95 en f 5il5; extra kwa- p'gehandhaafd tot f5,50. J koeien 3e soorten 3.70 tot 4.05, "«tieren van f4.75 tot f5,-. Roeien van r3.55 tot f3,70. m de afdeling vette kalveren nog geen verandering van beeld. De aanvoer bleef klein waaronder haast geen beste kwaliteiten. Over de ge hele linie was deze week de handel ln vette kalveren matig, met iets la gere pryzen. Notering per kg levend gewicht: van f3,80 tot f4 en f4,20. Het is verbazend zoveel oude scha pen en overhouders er nog worden aangevoerd. Goede vleeslammeren waren goed verkoopbaar, maar daar waren er niet al te veel van. Hoewel de handel toch nog goed verliep, wa ren de afwykende kwaliteiten moei- ïyk te plaatsen. Notering: Vette schapen van f130 tot f 140 en f 145. Vette lammeren van f 145 tot f 165 on f 185. Fokscha pen met 1 lam van f 175 tot f200. Fokschapen met 2 lammeren van f250 tot f290. Varkens In de afdeling fok- en mestvarkens een redelyk ruime aanvoer. Ondanks de gedrukte handel in slachtvarkens, ln deze afdeling toch nog geen lagere pryzen, hoewel de handel het kalm afdeed. Notering: Drachtige zeugen van f 550 tot f 650 en f 675. Schrammen van f125 tot f 13" en f145. Biggen van f 105 tot f 110 en f 115. Er was deze week een groot aanbod van slachtvarkens dat niet op te ne men was. Ook de export was minder waardoor de pryzen iets lager Vooral met betrekking tot de handel in zwa re varkens was de stemming gedrukt, LEIDEN De heer S. Sannes, thans wethouder van onderwys, is by de gemeenteraadsverkiezing van 3 juni lijsttrekker voor de nieuwe party DS'70. De volgorde van de an dere kandidaten zou vandaag defi nitief worden vastgesteld. LEIDEN —In het St. Elizabeth ziekenhuis te Leiden zyn de volgende verplegenden geslaagd voor de aan tekening kinderverpleging: zr. M. J. C. Blaas, zr. F. C. M. Janson, zr. M. J. Menken, zr. A. M. Nuy, zr. D. C. B. M. Scheerder, zr. J. W. Soninu- V. d. Put en zr. J. M. Wurzer. Voetbal In de eerste divisie van de Engelse league zyn gistera vond twee wedstryden gespeeld. De uitslagen zyn: Nottingham Forest- Ipswich Town 10. Wolverhamp ton Wanderes-Coventry City 01. omdat Italië hiervoor minder belang stelling toonde. Pryzen per kg levend gewicht: Lichte slachtvarkens van f 2,72 tot f2,75. Lichte slachtzeugen van f2,20 tot f2,30. Geen grote aanvoer van geiten, een goede belangstelling en een goede pryshoudende handel. Notering: van f30 tot f65 en f85 tot f105. De Leidse kermis, ja dat was een evenement dat ieder jaar in de Sleutelstad in de laatste volle week van juli werd gehouden. 't Begon al op de Aalmarkt, waar aan de waterkant kraam- aan-kraam geschaard stonden: koekkramen, waar in de platte ovale kermiskoeken met suikeren tierelantijnen en in het midden een fel rose medaillon waarop in witte suikerletters stond: Uit liefde en erkentenis en ook omdat het kermis is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3