Frisse aanpak van het „snoep- beest" miïm Russische mode blijft jaren achter Kindermode OR, OVER EN "Tpflj - iG 11 APRIL 1970 LEID SOB DAGBLAD PAGINA 19 je tanden", een instructief prentje over tandzorgdoor Wely getekend voor de Haagse actie". DEN HAAG (GPD) Het Nederlandse kind eet gemiddeld tien keer per dag een snoepje. Dat betekent tien keer per dag een aanval op de gezondheid van zijn gebit. En zijn ook kinde ren die (schrikt u niet) een pond tot een kilo snoep per week r consumeren. 'rouw op si-voertuig gelse plaats Stretton on itaat huisvrouw Pam Por- werkdag 's morgens om om een lange autorit te doet dat in haar eigen vrachtwagen met opleg- ze transporten door heel srzorgt. Aan Woman ver veertigjarige Pam dat ze «ventiende jaar helemaal lutorijden, chauffeuse is en vrouwenhulpkorps, als chool instructrice heeft tenslotte „op de lange af rijden in vrachtwagens Htbedryven. Toen haar [gever drie jaar geleden oot, begon mevrouw Por- ;en transportbedrijf met lands tientonnertje. Nu dagen per week, legt hon en af en is waarschijnlijk tmw in Engeland die het rnst met een zwaargela- tonner. Omdat ze 's och- Bvroeg achter het stuur neestal halfweg de mid- lis. Echtgenoot Brian is transport", maar niet op werkt by de Britse spoor- als we uit gaan is er nooit de vraag wie er rijdt", am. „Dat doen we om Re vue schittert Zi^j Jeaumaire. ia! i met „de mooiste benen 36l ld", in een oog verblinden- lip heeft eens even uitge- er allemaal aan de en- ypas komt. Veertig danse- nj laktmodellen. twaalf dan- ien musici, veertien nieu- en zeventien balletten, iwers en vier kostuum- if componisten en vier lometers glinsterende len meters vosse en wee winkels vol plui- vele meters brede ver- van eenendertig treden aankleding van een drie uur durende show, raison van 3,5 miljoen francs. Voor vele verbluffen de kostuums heeft Yves Saint-Lau rent gezorgd. Kinderspektakel Agnes Varda, de Franse regisseuse die de musical „Hair" in filmvorm zal gieten, vertelt aan Marie Claire dat ze deze opdracht ook een beetje te danken heeft aan Rosalie, haar elf jarig dochtertje. Want Rosalie heeft in Amerika de auteurs van „Hair" stormenderhand veroverd door hen uit het hcofd alle liedjes uit de musi cal voor te zingen. Agnes Varda vindt „Hair" zondermeer een spektakel dat ook voor kinderen geschikt is. Vol gens haar zyn in Amerika de kinde ren in de meerderheid onder het publiek dat „Hair" komt bekijken. Record New York lijkt, zo meldt Paris Match, de nieuwe „echtscheidings- stad" van Amerika te worden. Sinds in de staat New York een nieuwe wet op de echtscheiding van kracht is geworden, is het aantal echtschei dingen er ruim vier maal zo hoog geworden: achttienduizend in het afgelopen jaar tegen vierduizend in 1968. De oude wet stond echtschei ding alleen toe in geval van over spel. Daar zyn nu als scheidingsgron- den bijgekomen „wrede en onmense lijke behandeling" on moedwillige verlating van de huiselijke haard, terwijl ook een gevangenisstraf van drie jaar of langer van één van beide gehuwden als motief tot echtschei ding kan worden aangevoerd. Er zijn kinderen die werkelijk aan snoepverslaving toe zyn", zegt me juffrouw W. L. ten Hoopen. consu lente van de Commissie verbetering voeding en tandzorg in Den Haag. „Ze kumnen niet meer zonder die zoete smaak in hun mond Juist dat constante snoepen is voor het gebit veel schadelijker dan. bijvoorbeeld, het in één keer naar binnen schrok ken van een hele zak toffees. Per manent snoepende kinderen mag je gerust vergelijken met. kettingrokers". De door mejuffrouw Ten Hoopen geïnstrueerde kleuterschoolleidsters werken enthousiast mee aan dl pro- jeot van „jong geleerd oud gedaan". Maar wat de kleuters spelenderw ijs over tandzorg en goede voeding le ren. moet natuurlijk thuis weerklank vinden en daarom tracht deze Haag se actie lanes andere wegen de ouders en. vooral, de aanstaande en jonge moeders te bereiken Gratis folders over voeding en tandzorg worden (zo mogelijk met een begeleidend Tandbederf, iedereen zou het lang- i praatje» uitgereikt via bureaus voor zamerhand kunnen weten, is een i prenatale zorg, kraam een tra. consul volksziekte geworden. Verontrustend j tatiebureaus voor zuigelingen en cijfermateriaal is er volop: kinde- kleuters. By de geboorteaangifte ren stappen op zesjarige leeftijd met j krijgen ouders een mooie felicitatie gemiddeld twee abcessen in de brief, die bovendien duidelijke advie- mond de lagere school binnen. Bij zen voor een goede voeding van moe- elke honderd kinderen van deze leef- der en baby bevat. En op ouderavon- tyd zyn er missohien drie die nog den krijgen ouders zonder omwegen maar in hun hart voelen z© zich vaak ellendig". De volwassenen, die zelf graag snoepen, weten hoe moeilijk het is om de zoetigheid consequent af te zweren en mejuffrouw Ten Hoopen heeft de indruk dat daardoor vooral de moeders nogal eens struisvogelpo litiek bedrijven. Doordat ze zelf graag en veel snoepen hebben ze, be wust of onbewust, een enorme weer stand tegen de strijd tegen suiker en snoep. „Vaders lijken trouwens op dit punt standvastiger", merkt mejuf frouw Ten Hoopen op. „Kinderen zeu ren vaak door om snoep bij de moe ders. die hen dan uiteindelijk hun zin geven. Jonge moeders hebben te genwoordig wel wat meer voe dingskennis. zeker als ze van de 1 huishoudschool toornen" I Strijd tegen tandbederf en voorlichting over goede voeding bete kenen het opboksen tegen een aantal taaie misverstanden. Ouders en op voeders zien vaak geen verband tus sen suiker en tandbederf, weigeren te geloven dat een mens ook zonder sui ker gezond kan blijven, houden vast aan de bewering dat een goed of een slecht gebit een kwestie van „erfe lijkheid" zou zyn, moeders kunnen vaak bij benadering niet zeggen hoe veel snoepjes hun kinderen per dag verslinden. Het uitgangspunt van mejuf frouw Ten Hoopen: De mensen niet alleen vertellen hoe het alle maal moet, maar ook zo volledig en duidelijk mogelijk uitleggen waarom het zo moet. De manier waarop de „Haagse actie" het probleem aan pakt is tot nu toe uniek voor Neder land. „Misschien wel voor de hele we reld", zegt mejuffrouw Ten Hoopen, Hulpmiddelen bij een breed opgezette actie waarmee men in Den Haag het probleem van het tandbederf grondig aanpakt. Op de achtergrond de toverdoos", waarmee kleuters spelenderwijs vertrouwd worden gemaakt met de begrippen goede voeding en tandverzorging. die diëtiste is en afgelopen zomer in Amerika een diëtistencongres bij woonde. „In Amerika zijn soortgelij ke initiatieven een droeve dood ge storven. Ik heb er wel de toverdoos achtergelaten. Er waren twee diëtis tes die het dolgraag wilden hebben en er mee aan het experimenteren zijn". Het zit er dus in dat Ameri kaanse kleutertjes op het ogenblik spelerderwijs over tandverzorging le ren. op dezelfde manier als de Haag se kleuters gave tanden en kiezen hebben. By de twaalfjarigen kan maar één op de honderd een gaaf gebitje laten zien en bij elke duizend Nederlan ders zitten er hoogstens vier die nog nooit met de boor van de tandarts in aanraking zijn geweest. Speel se voorlichting Misschien heeft men in Den Haag de sleutel gevonden voor een werke- te horen en te zien wat er allemaal mis is met de hedendaagse voeding en het gebit en tot welke ellende het ongelimiteerd snoepen van zoetigheid leidt. Dat gebeurt onder meer met behulp van een dia-serie waarin, na een his torisch overzichtje van het per manent stijgende tandbederf, harde feiten worden getoond. In fraaie kleuren wordt de verwoestende in vloed uitgebeeld van een eenzijdige lijk effectieve aanpak van al deze na- en veel te zoete voeding, gelardeerd righeid. De nog niet zo lang bestaan- door het snoepje mee naar school, de de Commissie verbetering voeding en verjaarstraktatie op school, de pau- tandzorg van de gemeente Den Haag zesnoepjes, het snoepje als ..beloning" zoekt het onder meer in voorlichting bij het boodschappen doen en bij i over tandzorg en goede voeding via tientallen andere gelegenheden. de kleuterscholen. „Dat gebeurt zo- Met. als klap op de vuurpijl-een kleu- veel mogelijk in spelvorm", zegt me- rendia van een' drar prilheid vol- juffrouw Ten Hoopen. die speciaal ls komen verpest kindergebitje. belast met de actie tot verbetering van voeding en tandzorg onder de Stmi«SVO°rcls? Haagse jeugd Speelse voorlichting ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN via kleurige affiches en snoeptabel- len die het belang van goed kauwen, verstandig snoepen en tandenpjetsen in beeld brengen, en via een origi nele poppenkast (vondst van mejuf frouw Ten Hoopen» waarin geen pop- „Na afloop is er een open discus sie En dan hoor je soms de eerste vijf minuten hele—ai' r;:-ts omdat de ouders zwaar onder de indruk zijn", zegt mejuffrouw Ten Fnr>p°n. „Daar na krijg je een vraag- en antwoord- pen staan maar stevige witte na- 1 spel daf so s heel fe' <raa* Dan kom maaltanden waarmee een soort je het, verst met regelrechte antwoor- „Jantje lacht. Jantje huilt" spelletje den zonder aanvallend te worden kan worden opgevoerd. Een moeder die in de buurt waar ze Bij de kleuterleidsters die ermee woont toch al bekeken wordt als „dat werken heeft die poppenkast al de gekke mens dat haar kinderen nooit naam „toverdoos" gekregen. Het is de sneep geeft" heb je natuurlijk mee. bedoeling dat de namaaktaoden Maar je moet ook. in het belang van uiterst tevreden personages uitbeel- de kinderen, de mensen z in mee te den .zolang er verstandig met ze krijgen die zelf bijvoorbeeld commer- wordt omgesprongen, maar heel rare cieel by snoep zyn betrokken. Je kunsten gaan vertonen wanneer ze hebt op het ogenblik te maken met niet op de juiste manier worden be- de kinderen van een generatie ouders handeld. Via de poppenkast leren de die zelf geweldig snoepend is opge- kleuters begrijpen dat „die lekkere I voed tijdens de enorme snoep- snoep" voor de tanden helemaal niet golf van de laatste tien, vijftien jaar. fijn is en dat er zelfs heel nare din- Jonge ouders hebben soms al kunst gen gebeuren wanneer bovendien de gebitten. En dan doen ze wel erg flink tanden niet worden gepoetst. over het gemak vah een kunstgebit. MOSKOU (AP) Mag men mevrouw Alla Lewasjowa geloven, dan maken sommige Russische vrouwen nog wel eens kans om j hun naam on de lijst van best ge- klede vrouwen ter wereld te vin den. Tot dusver echter heeft haar strijd voor een beter modebeeld in de Sowjet-Uv.ie weinig resul taat opgeleverd. Mevr. Lewasjowa. die geldt als één van de beste mode-ontwerpsters van de USSR. klaagt erover dat veel van de prachtige nouveauté's die op de modeshows getoond worden, nooit in de winkel verschijnen. Zelfs die artikelen die tenslotte uit de tergend langzaam werkende si- "'edirgateliers komen, zyn dan vaik drie jaar achter, zo be weer Mevr. Lev asjowa klaagde haai" nood in het blad van de jongerenorgani satie „KomsDmolskaja Prawda". Zy verklaarde openlijk haar sympathie met de modebewuste meisjes, die de toorn van hun ouders durven trotse ren door minirokken te dragen Zij staat volledig achter de jonge mensen, die niet alleen door preutse ouders, maar ook door het kleine as sortiment kleding tegen betrekkelijk hoge prijzen gefrustreerd worden. Typerend voor de onaantrekkelijke Russische mode zijn de saaie jurken met bloemenpatroon, de lelijke en i slecht afgewerkte tassen en de dikke, ruwe kousen. •Wil een seoretaresse in Moskou iets 1 boven het gemiddelde modepeil uit reiken, dan moet zij 40 roebel twee weken salaris over hebbenvoorde enkele paren werkelyk moderne schoenen die te krijgen zyn. Een werkelyk leuke cocktail- of avondjurk kost haar 100 roebel, of wel gemiddeld anderhalve maand salaris. Mevr. Lewasjowa kritiseerde haar landgenoten en de regering, voor hun verzet tegen nieuwe trends in de mode. Volgens haar kunnen de Russen niet kalm reageren op zaken als de minu-ok en worden „luidruch tige debatten en diepe familie- j diama's gespendeerd aan de lengte en de vorm van rokken". Toen haar ontwerpstaf een Jurk met korte rok lanceerde, durfden volgens haai- zeggen maar twee win kels het risico aan. deze te verkopen. De officiële schuchterheid over de mode daagde zij uit met de vraag: „Wat is er subversief aan die rok ken?" Ten bewijze van de populariteit van de minirok verklaarde zij dat de twee winkels die de minirok hadden aangedurfd, buitengewoon snel dooi de totale voorraad van 200 stuks heen waren. Toch heeft de staat er geen enke le meer geproduceerd. Maar de meisjes wachten daar niet op. Zy maken die jurken zelf" zegt ze. De mode-ontwerpster opperde de Idee dat de staat speciale mode- boetieks voor jonge mensen zou ope nen, met een goed assortiment leuke kleren, voor prijzen die zelfs voor een secretaresse draaglijk zijn. De staat kon het idee van dergelij ke zaken afkijken van de populaire boetiekjes in West-Europa. Om aan dit plan een wetenschap pelijk tintje te geven, stelde mevr. Lewasjowa voor om sociologen zich onder de winkelende meisjes te laten begeven teneinde een studie te ma ken van hun smaak en hun ervarin gen door te geven aan de staats-con- fectieplarunng. Elk van deze boetieks behoort vol gens haar uitgerust te worden met een klein televisietoestel, waarop da gelijks modeshows en mogelijke com binaties van kleding en acces soires getoond zouden moeten wor den. Op de shows zouden echter alleen maar artikelen getoond moeten wor den die al in produktie zijn, dit in tegenstelling tot de huidige shows, die volgens haar verlakkerij zijn. Met de Russische herenmode is het niet veel beter gesteld dan met de dames. Onlangs verscheen in de pers een artikel, waarin beweerd werd dat het aantal goede kleermakers ln M»oskou op de vingers van één hand te tellen is. De kwaliteit van de maatkleding in Rusland zou achteruit hollen en bin nenkort het absolute dieptepunt be reiken. In het artikel werd gemeld dat op het ogenblik een „ongelofelijk" nieuw systeem van massaprodutkie bestaat om de kosten van kleermaken te weken salaris over hebben voor de elk pak door 30 verschillende kleer makers in 30 verschillende stijlen wordt gewerkt. „De hoofdzaak Ls echter hoe zij naaien: slecht". De Amsterdamse modeontwerpster An ne Molenaar heeft haar collectie kinderkle ding gepresenteerd. Hieruit deze foto Links: Een vistram midi meisjes jas in bruin, in het midden een vistram franje jon genspakje in rood en geheel rechts een meisje met vistram franje hes met jump suit. De foto rechts laat iets zien van de Po- rijse badmode voor de kleintjes, gepresen teerd door Absorba De twee meisjes links dragen driedelige standpakjes van gebloem de katoenhet meisje rechts draagt een stretch badpakje met hetzelfde bloemmotief als het strandpakje.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19