Leidse sprookje van Speel straten de Speelpaten in de nieuwbouw i»j Eerste Leidse culturele uitgave nu van de pers Aanleg parkeerstraat station gestart KLOKKEN PIERROT Eén man liet gemeente-reus omzwaaien opschieten in t verkeer? even met de fiets! Vogelwacht Rijnland wenst vogeltuinen Zo ging *t ATTENTIE Kiezen Geen blik Afspraken met mevr. Den Haan Ruim halve ton "in de lift" BOEKJE OVER MAJOLICA VO Academische examens een Hoover 'EMC0 tv. - VRIJDAG 10 APRIL 1970 LZÏD8CH DAGBLAD PAGINA 3 (door Hans Melkert) LEIDEN De Leidse versie van het sprookje „Klein Duimpje en de reus begint niet met ,,Er was eens maar speelt in het heden. Dit ware sprookje eindigt ook wel met nog lang en gelukkig". Vooral voor de genen, die terecht hun mond vol hebben over in spraak, is het een boeiend verhaal. Er is in de Leidse Burgemeesterswijk een man Van Gin- Teel, heet-ie die binnen een tijdsbestek van ruim vijftig uur een gemeentelijkplan deed omzwaaien naar een door een aantal Leidenaars gewenste oplossing. Hij bewees gisteravond, dat het mogelijk is het logge apparaat van de gemeente in be weging te krijgen. Dat ging zo. ADVERTENTIE én... geen parkeerproblemen meer! U kunt ook een fonkelnieuwe fiets winnen. Hoe? Vraag dat uw fietsen-handelaar, of lees de advertentie in uw damesblad! BINNEN MAAND GEREED Het verhaal begint, twee jaar ge leden. Toen viel bij de gemeente het besluit om de parkeerruimte in be staande straten te gaan uitbreiden. Vooral vooroorlogse straten kampen met een gebrek aan plaatsen voor het blik van deze welvaartstijd. Er wordt aan beide zijden langs de trottoirs geparkeerd, waardoor er vooral in de avond en de weekein den geen doorkomen aan is. Eén par keerplaats per huis is het ideaal van nu, maar er is niet overal ruimte voor. Hier en daar moet die ruimte wor den gewonnen op gazons, groenstro ken of trottoirs. Jammer, maar ~^noodzakelijk Deze week werd be gonnen met uitbreiding van de par keerruimte in twee straten in de Burgemeesterswijk, waarvoor ook l hier plantsoen en trotoir moesten worden opgeofferd. Dinsdag werd begonnen met het .weghalen van de beplanting in de Temminckstraat, die met de Su- ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Rijn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dries- senstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwellei - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ringarstraat een tweeling vormt tus sen Kanaalweg en Beyerincklaan. Be woner Van Ginkel kreeg de pest in, toen hij het groen zag verdwijnen. Hij vroeg zich af waarom. Hij deed toen een verstandig ding (ter navol ging). De heer Van Ginkel wendde zich niet met zijn klacht tot de straat maker, zoals sonwnigen in dergelijke gevallen doen. en zocht ook zijn heil niet bij gemeentewerken, waar je ge makkelijk verzandt. Daar immers ligt de opdracht voor het werk en wat wil die enkeling daartegen doen? De heer Van Ginkel belde met het gemeentelijk bureau voorlich- lichting en trof daar in de per soon van voorlichter Klarenberg een strijder voor zijn idee. In grote te lijnen: maak in de Temminck straat en Suringarstraat parkeer plaatsen „op de koppen" van de straten, sluit de rest af en kleedt ze aan als speelstraten. Voorlichting bedreef public re lations van de eerste orde. wist de betreffende diensten enthousiast te krijgen, vroeg verkeersdeskun- dige ir. Sauren om een plan ln oe geest van het idee-Van Gin kel en overlegde met de wethouder van verkeerszaken, mevrouw Den Haan- Groen, die woensdag het werk stillegde. Toen was besloten de bewo ners van de 96 flatwoningen in de twee straten te laten kiezen uit het oorspronkelijke plan om de par keerplaatsen op de koppen aan te leggen, het groen te handhaven en de straat met grote tegels, boompjes en bankjes te veranderen in een speelstraat. Voorlichting gooide gisterochtend de uitnodigingen voor deze hearing in de bus en 's avonds kwamen een tachtig bewoners naar de Lorentz- school. Net als in de andere lokalen, waar de ouders kijkavond hadden, hingen tekeningen aan de wand. Hier geen kleinrijke fantasieën van de jeugd, miaar strakke schetsen van de verkeersdeskundige, die de twee plannen had uitgetekend. Wethouder mevr. Den Haan bood haar verontschuldigingen aan voor het feit. dat het werk was begon nen. Onder het motto ..Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald" leidde ze dit experiment in, waarbij bewoners het voor het zeg gen hebben over hun eigen woonom geving. Als dit lukt, zegde ze toe, kunnen we dit systeem van in spraak ook elders toepassen. Als het mogelijk is natuurlijk, want niet al le straten lenen zich voor oplossin gen als deze. Op de koppen van de straten staan n.l. geen huizen en daarom kunnen er buiten zicht in el ke straat 42 parkeerplaatsen worden gemaakt. En verder is het doorgaand verkeer van geen enkel belang. Er kwamen enkele vragen. Uit de antwoorden bleek, dat de aankle ding van de straten zó wordt, dat melkboer, bakker, taxi en ziekenwa gen erdoor kunnen. Toen werd er per straat gestemd. In de Temminck straat bleek één bewoner vóór het blik voor de deur en in de Suringar straat geen enkele. Speelstraten worden het dus. Van daag wordt het plan verder uitge werkt en maandag wordt het werk voortgezet. Allemaal dankzij het ini tiatief van de heer Van Ginkel. De voorzitter van de woningbouwvere niging ..Ons Doel" had op deze „stembusuitslag" gerekend, want hij kon meteen namens het bestuur toe zeggen, dat er mooie lantaarnpalen komen en bloembakken. Getracht zal worden aan beide zijde van de stra ten een kraan te krijgen, waarop autowassers de slang kunnen aan sluiten. En zo veranderde in 52 uur een gemeentelijk plan. De bewoners gin gen opgelucht naar huis, ervan over- tuigdj dat ze in hun speelstraten nog lang en gelukkig zullen leven. Een blik in de Temminck straat. met de Suringarstraat een tweeling. waar het begonnen werk werd stilgelegd en maandag op een andere wijze zal worden voortgezet. Daartoe besloten de bewoners zelf. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Met ingang van 15 april as. wordt het open spreekuur van de wethouder voor de bedrijven, mevrouw N. A. den Haan-Groen, die o.m. ook de huisvestingszaken behar tigt. vervangen door een afspraken- spreekuur. Aanleiding hiertoe waren vooral de lange wachttijden voor de bezoe kers (soms 2 a 3 uur) die de laatste tijd geen uitzondering meer wax-en. Gegadigden kunnen zich voortaan schriftelijk of telefonisch opgeven bij de seci-etaresse van de wethouders, waarna zij schilftelijk belicht krijgen over datum en tijdstip waar op zij worden verwacht. Ook kan men zich op de dag van het spreekuur «woensdagmorgen) melden bij de bodedienst van het stadhuis voor het maken van een af spraak. LEIDEN „Het is verheugend dat nu ook voor Leiden en omgeving een vereniging is opgericht, om de kennis over het leven van de vo gels te bevorderen. Want bescher ming van vogels is in deze tijd van milieuverontreiniging en van versto- ïlg van het biologisch evenwicht een bittere noodzaak. We moeten zien te redden wat er nog te ï-edden is J Het behoud van de vogelstand j een zeer belangrijk punt. De geruis- loze groei van de nog zo Jonge Vo- gelwacht Rijnland bewijst dat deze noodzaak ook ln Leiden en omgeving wordt ingezien". Woorden van deze strekking vormden de kern van de toespraak, die de heer H. van Dongen, hoofd bestuurslid van de Ned. vereniging tot bescherming van vogels, hield op de eerste contactavond van de op 2 maart opgerichte Vogelwacht Rijn land. De bijeenkomst vond plaats in het Doopsgezind centrum. De heer J. J. P. de Ridder gaf als voorlopig voorzitter in het kert de richtlijnen aan voor de activiteiten in de komende maanden. Twee van de punten uit het actie-progi'am zijn de verwezenlijking van één of meer vogeltuinen en onder hoede van de vogelbeschermers staande reservaten in parken. Dit laatste onder- wei-p lichtte de heer Van Dongen toe, aan de hand van een serie fraaie kleurendia's over de eerste Haagse vogeltuin. Het secretariaat van de Vogelwacht Rijnland ls Postbus 112, Leiden LEIDEN In opdracht van de gemeente is men, na de verwijdering van de tramrails uit het Stationsplein tussen Stations weg en Plesmanrotonde, begonnen met het aanleggen van parkeerha vens op dit weggedeelte. Binnen het bestaande profiel van de voormalige trambaan wordt een aparte parkeer straat aangelegd, met de ingang nabU de Plesmanrotonde. Aan weerszijden van de parkeerstraat ko men schuin-afgebakende parkeerha vens, in totaal 86 stuks. De uitgang van de parkeerstraat komt Juist ach ter het voormalige trambaangedeel te, ongeveer ter hoogte van Albert's Corner, waar 370 fietsen klemmen worden geplaatst. LEIDEN Aan de agenda van de raadsvergadering van maandagavond zijn twee punten toegevoegd. Burge meester en wethouders stellen de raad voor f 52.000 beschikbaar te stellen voor een grondige revisie van de uit 1940 daterende liftinstallatie in het stadhuis. Totale vernieuwing zou f 175.000 vergen. De culturele raad zegt buiten eigen kring een kandidaat te hebben ge vonden. die bU benoeming bereid is het voorzitterschap op zich te nemen. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot benoeming van prof. mr. W. H. Nagel te Noordwyk. Voor be noeming in de vacature, die is ont staan door het bedanken van de heer R. W. Rotteveel, doet het college de ze aanbeveling: 1. B. J. de Klerk Jr. en 2. W. A. M. de Vroomen, bei den uit Leiden. Een belangrijke verbetering zal ook zijn de nieuwe doorsteekplaats in de middenberm, vlakbij de roton de, die speciaal voor kerende auto's en bussen wordt gemaakt. Men be hoeft nu niet meer de hele rotonde rond te rijden. De parkeerplaatsen worden voor namelijk aangelegd met oud mate riaal, dat onder meer afkomstig is uit de Lammenschansweg. Men hoopt de parkeerstraat over drie a vier we ken gereed te hebben. 86 parkeervakken De totale parkeercapaciteit aan het Stationsplein zal na voltooiing iets boven de honderdvijftig plaatsen lig gen, te weten 86 in de parkeerstraat, ongeveer 30 op de langs par- keerstrook langs de woonflats en tenslotte 32 parkeervakken tus sen station en Rijnsburgerviaduct. De parkeermogelijkheden op en na bij het Schuttersveld en het par keerterrein achter de Stations- flat zijn hierbij niet meegeteld. ADVERTENTIE Modern en klassiek zeer grote collectie! Juwelier - Horloger Maarsmanssteeg 21 Leiden - Telef. 20778 Eigen reparatieatelier. Wethouder van Openbare Werken C. J. Piena zal donderdagmiddag het Aspa tooncentrum voor efficien cy openen. Dit is de ..eersteling" op het industrieterrein „De Waard". LEIDEN „Dat zie je wel meer: de eerste baby komt vaak wat moeilijk, laten we hopen dat het met de tweede een beetje vlotter gaat". Aldus burgemeester Van der Willigen gistermid dag in het Leidse stadhuis. De „boreling" waar de burge meester over sprak, was het boekje „Majolicavondsten in en om Leiden" van de hand van de heer Dingeman Korf. Het is het eerste deeltje van een serie publikaties over Leidse cultuur facetten, waar wethouder Sannes van Culturele Zaken, al zes jaar geleden het plan voor opperde. De bevalling van deze eersteling heeft inderdaad nogal enige tijd op zich laten wachten. Eerst zou er na melijk een boekje over Rijnlandse molens verschijnen, echter, de kopij wilde maar niet afkomen. Vandaar dat de „commissie van culturele pu blikaties van de gemeente Leiden" j toen de heer Korf verzocht heeft een boekje samen te stellen over majoli cavondsten in en om Leiden. Het eerste exemplaar werd de bur- I gemeester gisteren overhandigd, door de heer J. C. Mulder, namens de uit geverij Spi-uijt. Van Mantgem en De Does N.V. uit Leiden. Volgende week zullen wij een bespreking wij den aan dit 72 pagina's tellen de werkje, dat bij de boekhandel te koop ligt. Alvorens de overhandiging plaats vond, vertelde de heer W. H. Twce ll uysen van de „commissie van cul turele publikaties" dat elk jaar op de gemeentebegroting een bedrag van tweeduizend gulden wox-dt uigetrok- ken voor deze uitgaven, die elkaar waarschijnlijk van nu af aan om de twee jaar zullen opvolgen. Het zijn steeds losse publikaties. waarbij de moeilijkheid is dat ze niet teveel op het terrein van Oud Leiden mogen liggen en liefst nog op een actuele gebeurtenis gestoeld, moeten zijn, zo als het boekje van de heer Korf is i ingegeven door vrij i"ecente aarde werkvondsten in Leiderdorp. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: kandidaats godgeleerdheid de heer F. V. Rookmaker «Den Haagi. mej. heer J. J. H. Hoekstra (Rotterdam); d octoraaleint en en en en doctoraal nietwesterse sociologie mej. M. Oh. Bugge «Wassenaar». LEIDEN Op dinsdag 19 mei a.s. wordt in de Groenoordhal een zaal voetbaltoernooi georganiseerd voor middelbare scholen. Burgemeester Van der Willi gen ontving uit handen van de heer J. C Mulder het boekwerkje ..Majolicavondsten in en om Lei den". hel eerste deel van een se rie culturele uitgaven die de ge meente Leiden zich heeft voorge nomen. Rechts de schrijver, de heer Dingeman Korf uit Heem stede. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE LEIDEN Nieuwbouw I de palen voor een speelge- I fldn de rand van Leiden- I bouw", dat in het park langs Zuid-West. Op de voorgrond1 de Voorschoterweg komt. Dat I wordt het Winnetov-hvi* w>o in aanbouw in het waar de jeugd *"»n v' soen. en ravotten F r'oto LD/Holvast) VOOR ELK \j TAPIJT VAN Nieuwe Rijn 29-32 Tel. 24244 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3