trauss middelpunt van de zelfverzekerde CSU bizonder modern. dat is hasselman en pander Massale oliezwendel bij Shell Nederland ontdekt rrico Onderwijzer mag geen bijles geven in school Hé Dolle Mina, waar blijf je nou: m,Deutschland braucht Bayern" vracht/zwakte FIVA SLUIT UORZITTER LENTE UIT Beatles uit elkaar; leve John, Paul, George en Ringo! GUATEMALA'' AMBASSADEUR VERLAAT BONN Brits episcopaat staat achter priestercelibaat 10 APRIL 1670 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 21 ADV üiitl'EN TUB Zn,l (Van onze correspondent) )NN (GPD) „Deutschland braucht Bayern". Met een f| die in Nederlandse vertaling (Duitsland heeft Beieren g) wat aan stoere zelfverzekerdheid inboet, trekt de Chris- k-Sociale Unie van Franz Josef Strauss dezer dagen de jacht. In München begon vandaag het jaarlijkse CSU-con- Dat heeft in Beieren onder andere de aandacht omdat de e in dat land regeert en daar buiten louter en alleen omdat afkorting CSU synoniem is geworden voor Franz Josef iuss en de Unie dan ook te kijk staat als de harde, conser- eve kern van de oppositie tegen de regering-Brandt. men van Strauss' politiek. Zy vinden dat de houwdegens hun tijd hebben gehad in de politiek. Maar wie een oppositie tot elke prijs wil voeren, hetgeen steeds sterker merkbaar het doel van de CDU is, zou inmiddels niet gauw een woordvoerder van het formaat Strauss vinden. ■auss is tegelijk de kracht en de te van de CSU. Zonder hem zou iet veel anders zyn dan de se vleugel van de grote CDU. heeft zyn volgelingen in man- als Freiherr von und zu Gut- erg en in de aanvoerder van de ■evenen Becher. Maar ook de rere minister van Landbouw ïerl en politici als Stücklen en nger behoren tot de CSU. Zy veel minder radicaal dan de Bitter (die dit weekeinde met een meerderheid zal worden herko en vertegenwoordigen evenmin elijk de conservatieve vleugel van hristelijke groeperingen, or de positie van Strauss is het niet onjuist de CSU met optreden te identificeren. In parlement van Bonn beschouwt hem als de sterkste politicus, leieren is hij de ongekroonde ag. Door zijn optreden vooral is !SU de laatste maanden in leden- boven de 100.000 gekomen. En el door zyn optreden zijn op ihillende plaatsen buiten Beie- „CSU-vriendenkringen" ont- militante filialen van de stelijke Sociale Unie. steun buiten Beieren typeert beeld dat veel Duitsers van uss hebben. Hy is de man, die verzet tegen het geëxperimen- van de sociaal-democraten, die dijk durft te zeggen dat onder idt de uitverkoop van Duitsland jegonnen. De vriendenkringen ïen Strauss' onverzoenlijke anti- nunlsme toe. Onvermijdelijk lt de Beierse politicus zo de kan- rskandidaat voor conservatieven ïationalisten buiten zijn eigen jongeren in de CDU moeten Strauss en zijn agressieve huis an, de „Bayern Kurier", niets en. Nu verkiezingen in de be- rijke deelstaat Noord-Rynland- tfalen worden voorbereid laten iheidene kieskringen daar weten zjj pertinent geen optreden van uss op hun grondgebied wensen, cheidene bondsdagleden van de hebben duidelijk afstand geno- TRECHT <ANP) De vereeni- van Fabrikanten en Importeurs Verbruiksartikelen (FIVA) heeft bedrijven van de NV Van Lente levering uitgesloten, omdat de r Van Lente zich niet aan de r de FIVA vastgestelde prijzen ft gehouden. )e heer Van Lente is voorzitter de Algemene Nederlandse Krui- liersbond. In die functie heeft hij collega's herhaaldelijk opgeroe- de vastgestelde prijzen van tartikelen te handhaven, let orgaan van de christelijke en holieke kruideniersbond, het vak il ,De Kruidenier" noemt deze stie „een trieste zaak". „De heer i Lente is vrij de bepalingen van Van die situatie profiteert de CSU- leider. Daar komt bij dat hij, onmid dellijk na de verkiezingen van vorig jaar september, al zyn afkeuring heeft uitgesproken over de zwakke verkiezingscampagne die de CDU had gevoerd. Die leidde tot verlies, terwyl de CSU in Beieren een flinke stemmenwinst boekte. De CDU praat nu al een half jaar over noodzake lijke hervormingen, wil Kiesinger kwijt en zoekt naar een nieuw ge- zich als oppositieparty. De CSU denkt niet aan hervormingen. Strauss is heer en meester en bepaalt van de ene dag op de andere het gezicht van de oppositiepartij CSU. Daarop berust de leuze „Deutsch land braucht Bayern". Het klinkt, schreef het weekblad „Publik" giste ren naar „Duitsland heeft kerels no dig" en naar „Hoe arm het land dat geen Beieren heeft". Anders en wat bescheidener uitgedrukt geldt in elk geval: de CDU dient met de CSU rekening te houden. Het daarbij be staande gevaar, dat Strauss niet al leen zijn Beierse partij, maar de ge hele CDU naar rechts trekt, is veel besproken de laatste maanden. Waarschijnlijk is dat laatste onver mijdelijk. Dit weekeinde zullen CDU- voorzitter Kiesinger en fractieleider Barzel in München als sprekers mee werken aan het CSU-congres. Zij zijn secondanten in hun congres, dat door Strauss als spreker en als deel nemer aan forums wordt beheerst. Achter him kolossale bierpullen zul len de partijgenoten ongetwijfeld ge nieten. want Franz Josef Strauss is op zijn best als hy thuis optreedt. ADVERTENTIE ■nietvergetenJ FrieceUn FRICO, KAAS MET EEN GROTE K STRAUSS vol vertrouwen. Parijs en heroine John Cusack, - een functionaris van het Amerikaan- «VA en de opvattingen van de bureau dat toezicht houdt op de te meerderheid van zijn collega's handel in het gebruik van verdoven- i i zjjn laars te lappen, maar als j de middelen, heeft in Parijs eege- wzitter van een kruideniersorga- deeld dat 80 procent van de heroine die in handen komt van aan nar cotica verslaafde Amerikanen, in ge heime Franse laboratoria wordt ge maakt. De ingrediënten hiervoor ko men uit Turkije atle die zegt, achter de vaste prijs het merkartikel te staan, heeft moreel die vrijheid niet". De Kruidenier" meent dat de heer Lente het voorzitterschap van ANKB moet neerleggen. Als dat it vrijwillig gebeurt zal hij daar- gedwongen moeten worden door Terechtgesteld Negen handela- ren in verdovende middelen zijn in bestuur of de leden. „Deze situa- Perzië terecht gesteld op grond van is voor het gehele zelfstandige j de wet, die voorziet in de doodstraf lideniersbedrijf een onduldbare I voor ernstige gevallen van dit soort roage", aldus het blad. handel. BONN. HAMBURG, CARACAS. GUATEMALA (Reuter, AFP, DPAt De Guatemalteekse ambassadeur in West-Duitsland, Gandara, heeft gisteren de Bondsrepubliek verlaten. Naar het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken meedeelde, had de chef van t protocol, Scharzmann. hem zulks aangeraden in verband met de moord op de Westduitse am bassadeur in Guatemala, Karl graaf von Spreti. Ambassadeur Van Spreti is ver moord doordat zyn ontvoerders in paniek raakten, toen zij bemerkten dat een onderhandelaar door de po litie werd geschaduwd. Deze lezing wordt gegeven in een gisteren in het Westduitse blad ,Die Welt" gepubli ceerd vraaggesprek van zijn corres pondent met een lid van de Guate malteekse verzetsgroep FAR. De opstandelingen zouden bereid zijn geweest hun eis voor de vrijla ting van 22 politieke gevangenen te laten vallen als het losgeld zou wor den verhoogd. Er was een ontmoeting met een contactman gearrangeerd, die echter door de politie werd ge volgd. De ontvoerders zouden niet van plan zyn geweest de ambassa- I deur te vermoorden. Zy raakten echter in paniek. President Caldera van Venezuela heeft verklaard, dat hij het stand- j punt steunt van Argentinië. Guate mala en Urugay om geen concessies te doen aan ontvoerders van diplo maten. Concessies of compromissen, aldus de president, lossen de moei lijkheden niet op, maar maken ze grote ren leiden tot zeer ernstige resultaten. Van gezaghebbende diplomatieke j zijde in Guatemala is gisteren mee- j gedeeld, dat de Guatemalteekse pre- 1 sid'ent Montenegro en twee van zijn ministers de eisen van de ontvoerders van de Westduitse ambassadeur Van Spreti hadden willen aanvaarden, maar dat zij overstemd werden door andere ministers die niets hiervan wilden weten. De president, de mi nister van Buitenlandse Zaken Mohr en de minister van Arbeid de la Roca Santa Cruz waren voor inwil liging. Hun argumenten werden ech ter verworpen door de rest van de regerig onder leiding van de „harde" minister van Defensie, generaal Reyes Santa Cruz, die zei dat de ontvoerders hun dreigementen om de ambassadeur te vermoorden niet zou den uitvoeren. de nfenwste menbelkreatfes, op internationaal niveau, staan altijd in de h en p kollektie. een permanent rendes vous van moderne woonvormen en woonkleuren, gekompleteerd met de mooiste kunstnijverheid en woningtextiel bijeengebracht door deskundige binnenhuis-adviseurs die vorm en kwaliteit krities kunnen beoordelen. botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden In Haarlem werd gisteren de finale van de landelijke vïees- braadwedstrijd gehouden. Aan de finales waren voorronden voor afgegaan in Groningen. Eindho ven, Den Haag, Rotterdam. Bre da, Apeldoorn, Enschede, Leiden, Utrecht en Arnhem. Winnares werd mevr. Aussems-Van der Worm uit Arnhem. Tweede werd mevr. De Koning-Henkelman uit Enschede en derde mevr. Stein- metz-Aldewereld uit Den Haag. Op de foto: de finalisten aan het werk. GELEEN (GPD) De Staats mijnen (DSM) zijn de dupe ge worden van een massale olie- zwendel die bij Shell Nederland in Rotterdam is ontdekt. Op het polychemiebedrijf te Beek-Ge leen zijn deze week drie werkne mers voor onbepaalde tijd uit hun functie geschorst. Geduren de ruim een jaar hebben zij een niet onbelangrijk aandeel gehad In een complot waarbij vracht wagenchauffeurs die vaten smeerolie voor dieselmotoren op het polychemiebedrijf afleverden, deze bij volgende bezoeken weer gevuld en al meenamen. De chauffeurs verhandelden de olie dan weer elders. Voor zover de Staatsmijn politie tot nu toe heeft kunnen nagaan, bedraagt de schade post voor staatsmijnen enkele dui zenden guldens. Het onderzoek ver keert nog in een beginstadium. De frauduleuze handelingen by DSM vormen overigens slechts een schakel in een totale, nogal omvang rijke oliezwendel die in de tijdsperio de van een Jaar heeft plaatsgevonden. Voor bijna honderdduizend gulden werd aan olie verduisterd. Alle spo ren in deze zaak leiden naar Rotter dam en Vlaardingen, waar een van de werknemers van Shell manupi- 1 eerde met de boekhouding. Deze hoofddader, een expediteur van het centraal distributiekantoor van de Shell in Vlaardingen, zit achter slot en grendel. Hy is op staande voet door de Shell-leiding ontslagen. Arrestaties Naar de heer Pereboom, hoofd van de voorlichtingsdienst van de Rotter damse politie ons gisteravond mee deelde, zijn in de afgelopen maand reeds 17 personen gearresteerd. Tien van hen zijn voorgeleid aan de off. van Justitie. De meeste verdachten zyn chauffeurs die voor Shell olie vervoerden. Zjj zijn hoofdzake lijk woonachtig in de Randstad. Helers die direct by de manipula ties in deze oliezwendelaffaire zyn betrokken bevinden zich —voorzo ver de politie van Rotterdam tot nu toe kon nagaan in 28 plaatsen van ons land. Een groot aantal van hen moet nog worden opgespoord. (ADVERTENTIE) Deze week in Eva: Wekenlang probeert Eva nu al wat Ondubbelzinnige Opinies te ontlokken aan Dolle Mina. Maar tot nog toe: Lauw Loene! Gelukkig zijn Remco en Debby Campert een stuk openhartiger in hun dubbelinterview. Andere interessante stuff: Televisiegeweld en uw kind. Exclusieve samenwerking tussen Eva en Stilpatronen. En alles en alles over douchen, baden, badkamers, badzeep, badjassen, badkruiden, badzouten, baddoeken en andere badinerie. - een open blad DIETEREN (GPD) Onderwijzer E. de Schwartz in het Limburgse Die teren mag van zijn superieuren het bestuur van de stichting school vereniging Susteren en omstreken geen betaalde bijlessen meer in het dorpsschooltje geven aan zwakke leerlingen uit de tweede klas. De bijlessen, waarmee de onderwij zer enkele maanden geleden op ver zoek van enkele ouderparen is ge start, geeft hy nu in de studeerka mer van zyn woning in Susteren. Een aantal ouders in Dieteren is ernstig verbolgen over het verbod van de schoolvereniging. Een van hen. de heer H. Schlan- gen, zegt: „Dat onderwys hier is nooit veel soeps geweest. Onze kin deren dreigen het slachtoffer te worden van het systeem van klasse combinatie. Daarom moeten die by- lessen doorgaan en als het niet an ders kan, huur ik voor eigen reke ning een lokaal van het parochie huis in Dieteren voor de byiessen." Onderwijzer De Schwarz. sinds ok tober benoemd tot leerkracht voor de gecombineerde tweede en derde klas met 42 leerlingen, zegt: „Ik ben indertyd met de byiessen voor zon twaalf leerlingen begonnen op verzoek van enkele ouders Zelf had ik trouwens al gezien dat vooral kinderen van het tweede leerjaar, die gekomen waren uit de toen nog gecombineerde eerste en tweede klas. veel moeite hadden om by te biyven. Ik vond byiessen dus wel geschikt en heb de ouders van de kinderen een briefje gestuurd met het voorstel om acht lessen van vyftig minuten tegen betaling van vyftien gulden per maand te geven. De ouders en het hoofd van de school, de heer Jessen, vonden het best". „Plotseling kreeg ik echter van de schoolvereniging de mededeling dat zy principieel tegen de betaalde by iessen aan leerlingen van lagere klassen waren. Ik moest ermee stop pen. Omdat enkele ouders bleven aandringen ben ik toen maar de les sen voor vUf kinderen by my thuis gaan geven". Secretaris Maessen van de stichting schoolvereniging Susteren: „Wy zyn van mening dat een onderwyzer geen betaalde byiessen moet gaan geven. Ouders hebben over die betaling ge klaagd. Er moeten toch zeker nog we] andere mogeiykheden zyn om die kinderen van een tweede klas by te spy keren. Een ander punt is, dat De Schwarz nooit toestemming heeft gevraagd die byiessen in de school te geven en met materiaal van de school. Als hy het privé doet, is dat zyn zaak". Onderwyzer De Schwarz: „Het be stuur van de schoolvereniging heeft by zyn beslissing advies gevraagd aan de inspecteur, die natuuriyk in principe geen voorstander kan zijn van byiessen voor de leerlingen van de laagste klassen. By ons ligt de si tuatie echter door het verleden heel anders. Een situatie, die de school vereniging niet kent en die ook nooit onderzocht is. Dat ik voor die lessen betaling vraag, is een normale zaak". LONDEN (AP) De rooms- katholieke bisschoppen van En geland en Wales hebben gisteren aan het einde van hun conferen tie in Londen die een week heeft geduurd Paus Paulus VI een boodschap gezonden waarin zij zich volledig achter de pau selijke oproep tot handhaving van het priestercelibaat stellen. De bisschoppen zeggen dat zii van ganser harte instemmen met de be vestiging, die de paus heeft uitge sproken van de apostolische waarde van het celibaat „als een teken van de totale toewyding van de priester aan de liefde van Jezus Christus en de dienst aan zyn medemensen". De bisschoppen verklaren dat zy vastbesloten zijn geen personen tot de ambtsbediening toe te laten die „zich hebben omgekeerd nadat zy de hand aan de ploeg hebben gesla gen" (Lucas 962). De rooms-katholieke bisschoppen van Schotland hebben zich reeds be gin maart uitgesproken voor hand having van het priestercelibaat. De Ierse bisschoppen volgden dit voorbeeld enige tyd later. Geweten Het persooniyk gewe ten is voor de christen het hoogste gezag, boven dat van de Paus, wan neer het niet om dogma's gaat. Dit besluit, dat een belangrijke stap is in de evolutie van de r.k. kerk, is geno men op het derde moraal-theologi sche congres in Padua Aan dit con gres. dat vier dagen heeft geduurd, is door 300 theologen deelgenomen. Na een levendige discussie sprak een meerderheid zich voor de slotverkla ring uit. In deze verklaring staat o.m. dat niet alleen de Paus. maar „het ge hele volk Gods de verantwoordelyk- heid draagt voor de heilsboodschap van de kerk".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21