roblemen zijn in Kassei moeilijker dan in Erfurt ZESJARIG LOSGELD MEISJE NA BETALING WEER THUIS GRAAFSCHAPS VERKIEZINGEN ALS POLITIEKE BAROMETER waarom? Cuba's ambassade in Parijs oproercentrum voor Latijns-Amerika een kans op arrestatie van premier Stoph Afknapp „PEKING WIL SOEHARTO TEN VAL BRENGEN" Conferentie in Rome over priesterschap vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... Engeland en Wales deze week naar de stembus JDAG 10 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 r~~~ (Van onze correspondent W. P. Timmers) kÉONN (GPD) Soms heeft de communistische boeren- en ■j eidersstaat Oost-Duitsland het gemakkelijker dan de „ka- «j ilistische" bondsrepubliek. Toen Brandt en Stoph besloten jar in Erfurt te ontmoeten, kregen de plaatselijke autoritei- enkele dagen de tijd om die gebeurtenis voor te bereiden. faalden slechts op één punt: het spontane toejuichen van Ally Brandt had achterwege moeten blijven. Alois Brautigam, Erfurter partijsecretaris, zal het misschien niet gemakkelijk iben als hij zich in Oost-Berlijn moet verantwoorden, maar J liddels is toch voor hem de drukte na enkele dagen hard rken achter de rug geweest. blemen zijn voor de Bondsrepubliek en I in sommige opzichten werkelijk groter dan zij voor de DDR waren. Daarbij komt nog dat het niet lou ter om problemen gaat die nu een maal bestaan in een vrije, demo cratische samenleving. Journalisten in Bonn hebben zich ook serieus het hoofd gebroken over maatregelen om te voorkomen dat Stoph bij het overschrijden van de Westduitse grens wordt gearresteerd. Zoals te gen zoveel Oostduitse leiders loopt namelijk tegen premier Stoph in de Bondsrepubliek een arrestatiebevel. Nog niet zo lang geleden stond ten slotte het gehele team van Walter Ulbricht in Bonn te boek als een stel „schurken." In 1966 heeft de bondsdag een „wet tot tijdelijke vrijstelling van Duitse rechtsvorde ring" aangenomen om uitwisseling van redenaars tussen de Oostduitse SED en de Westduitse SPD moge lijk te maken. Die „handboeienwet" maakte het echter voor Oost-Berlijn nog bonter. Bonn suggereerde een vrijgeleide maar kon niet ontkennen dat zoiets aan misdadigers wordt toegestaan. De uitwisseling van re denaars ging niet door. tt Westduitse Kassei heeft bijna n maanden de tijd om de voor gingen voor het tweede ge- k Brandt-Stoph te treffen. Ober- crmeister Karl Branner is ill besloten om een maximale pro- inda te slaan uit een gebeurte- waarbij Kassei meer dan n journalisten zal ontvangen! een krasse organisatie, redelij- pijen in hotels en restaurants een luxueus conferentiecentrum Kassei als congresstad te pronk „U kunt er up rekenen dat een hier, lang vóór het ge- i van de 21ste mei. is afge- it," zei mij een hotelier. t verschil tussen Erfurt en 'i el is echter niet alleen dat die te stad meer van plan is dan organiseren van een topge- Oberbürgermeister Branner bijvoorbeeld veel meer reden zich zorgen te maken over on- 5 nste demonstraties dan de iuitser Brantigam. Verwacht t t dat in Kassei twee groepen r'ctie zullen komen: len van de communistische par- Y] DKP) en de Duitse Vredesunie p J), waarbij zich andere uiterst- e elementen zouden kunnen 1 luiten; ^len van de NPD en andere fe-extremistische groepen, die Stoph wlilen demonstreren en lisaties van verdrevenen en itelingen, die in het algemeen 'hereniging en in het bijzonder i Stoph in actie willen komen. Botsingen? de Oostduitse journalisten, [het in Erfurt zo gemakkelijk >n. omdat zij van de ovatie Brandt eenvoudig geen mei dienden te maken, nu de kans toejuichingen voor Stoph te iren, is tot daar aan toe. extremistische betogers en elkaar te overschreeuwen echter in het verleden her- lijk tot gevechten gekomen. Igezien in de Bondsrepubliek i-radicalen in getalsterkte al onder doen voor hun rechtse npolen, bestaat het gevaar dat )ostduitsers verslag zullen kun- doen van het neerknuppelen „vreedzame betogers" door jnchistische, nazistische ele- ttn" tl klinkt vreemd, maar de pro- Bedenkelijk Het weekblad „Der Spiegel" weet nu te melden dat Stoph Brandt in Erfurt al over deze zaken heeft on- DJAKARTA (AP) De Indone sische minister van Binnenlandse Zaken, Amir Machmoed, onthulde gisteren dat de inlichtingendienst bewijzen heeft voor een in Peking bedacht plan om president Soeharto ten val te brengen en de macht weer over te doen aan oud-president Soekarno, aldus het persbureau An- tara. Machmoed zou in Bandoeng hebben verklaard dat „er nog steeds pogingen worden ondernomen Soe karno weer aan de macht te krijgen". Hij voegde hieraan toe dat de in lichtingendienst documenten heeft om te bewijzen dat comm.-China hier achter zit en deed een beroep op de Indonesiërs op hun hoede te zijn voor subversieve activiteiten. derhouden. De wet tot tijdelijke vrij stelling bestaat namelijk nog altijd. Brandt zou hebben duidelijk ge maakt dat hij die snel wil afschaf fen, maar daar voelt minister van Binnenlandse Zaken Genscher niets voor. al heeft hij de eerste maatre gelen tot opheffing al enige tijd ge leden genomen. Oost-Berlijn heeft namelijk tien Westduitse wetten, die zouden moeten worden aange past of afgeschaft, al met name ge noemd. Wie bij eerste contacten reeds zo'n eis inwilligt, schept een bedenkelijk precedent, vindt minis ter Genscher. De zorgen, die men zich over de ze kwestie heeft gemaakt, zyn in middels opgelost. Twee jaar gele den blijkt de regering-Kiesinger een wet te hebben aangenomen waar door bepalingen, geldend voor straf bare feiten die in het buitenland zijn gepleegd, voortaan zouden gel den voor misdrijven „buiten het geografisch geldingsbereik van de wet." Door die verandering is het theoretisch bestaande gevaar voor arrestatie van DDR-premier Stoph weggenomen. ADVERTENTIE VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL44545 ROME (GPD) In Rome vindt deze week een Italiaanse bisschop penconferentie plaats, waaraan be halve bisschoppen, ook priesters en nonnen deelnemen. Thema van de conferentiehet priesterschap. Op de achtergrond van de conferentie speelt de ontkoppeling van priesterschap en ambtsbediening een grote rol. Het wordt echter in de officiële documenten met geen woord ge noemd en het zal ook op de confe rentie officieel niet ter sprake ko men. De priesters en nonnen, die aan de conferentie deelnemen zijn dus danig met zorg uitgekozen, dat uit deze kring geen tegenstemmende ge luiden zullen worden gehoord. Vooruitstrevender katholieke krin gen in Rome beschouwen de confe rentie als .nutteloos". Ze is in feite niet meer dan een poging onder veel mooie woorden de werkelijke proble men nog eens uit te stellen. Ook de Italiaanse pers besteedt nauwelijks aandacht aan het gebeuren. Toen het meisje niet uit school kwam werd de politie gewaarschuwd, maar het duurde tot 's avonds voor dat haar ouders 'n telefonische me dedeling kregen dat hun kind was ontvoerd en tegen een losprijs van 30 000 franc zou worden vrijgelaten. Overeenkomstig de opdracht van de ontvoerder men weet niet of hij helpers heeft gehad werd het geld langs een stille weg in Parijs gede poneerd. Mat het oog op de veilig heid van Cavcle durfde men het niet aan een val te zetten. Aan de onge rustheid van het gezin Benainous kwam pas gisterochtend zes uur een eind toen Carole per taxi werd thuis gebracht. De chauffeur van deze taxi bleek niets met de ontvoering uit staande te hebben. Iemand had het kind in zijn auto gezet en gezegd dat de ouders hem de kosten van de rit zouden betalen. De politie hoopt dat de ontvoer ders toch tegen de lamp zullen lo pen. Men heeft namelijk alle num mers van de bankbiljetten waarmee het losgeld is betaald genoteerd en deze over hec gehele land verspreid, daders. Carole heeft over drie. vry jonge mannen gesproken, van wie twee een bruine huidskleur zouden hebben. De twintig urer afwezigheid zou ze in een schuurtje in de omgeving van Parijs hebben doorgebracht. Dat de Kinderrovers hun financiële eisen niet zo hoog hadden opgeschroefd, zou kunnen wijzen op hun voornemen, zo meent de politie, deze bliksemtech- niek in de toekomst nog wel eens meer toe te billen passen. De politie heeft de Par y se ouders daarom dan ook al aangeraden hun kinderen niet meer zonde- begeleiding aan taxi chauffeurs *oe te vertrouwen. Tot dusver konden in Frankrijk bijna alle ontvoerders korter of langer na hun wandaad gegrepen worden, waarbij de nummers van de bankbiljetten na nun uitgifte de politie meestal op het spoor wisten te brengen. ADVERTENTIE leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de A1** NMB binnen. En dan merk je wat ze allemaal voor je kunnen doen. tt Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. ga met uw tijd mee ga naar de nmb! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! PARIJS (GPD, AFP. Reuter» Het zesjarig dochtertje Carole van het in Parijs wonende echtpaar Be nainous is gisterochtend ongedeerd bij haar ouders teruggekeerd, nadat deze een prijs van 30.000 franc (on geveer 22.00 gulden» hadden betaald. Het kind werd ontvoerd, toen het zo als gewoonlijk per taxi werd opge haald. De taxi wordt door de ouders van een aantal klasgenoottjes van Carole gehuurd om htm kinderen naar school te brengen. Het was mevrouw Benainous wel opgevallen, dat de taxichauffeur dit maal iemano anders was, maar op haar vraag of hij opdracht had de kinderen naar school te brengen, ant woordde de man bevestigend, waarna zij Carole in de auto liet stappen. WASHINGTON (AP) Orlando in Tsjecho-Slowakije in 1968. De Castro Hidalgo, een voromalige Cu baanse diplomaat die naar de Vere nigde Staten overliep, heeft verklaard dat. de Cubaanse regering haar am bassade in Parijs gebruikt om revo luties in Latijns-Amerika voor te be reiden Hidalgo onthulde dit vorig jaar oktober tijdens een besloten hoorzitting van de senaatscommissie voor binnenlandse veiligheid. Hij verklaarde dat zijn officiële functie in Parijs attaché voor proto col was. Zijn belangrijkste taak zou echter zijn geweest .Zuidamerikanen op weg naar Havanna, van onderdak, geld, communicatiemogelijkheden met Havanna en visa te voorzien." Hidalgo verklaarde: „De strategie van Fidel Castro voor export van de revolutie naar Latijns-Amerika is r%°t veranderd. De tactiek daarentegen wel. Men wil nu kwantiteit door kwa liteit vervangen. Dit heeft betrekking op het aantal guerrillastrijders dat in Cuba zal worden opgeleid." Hidalgo legde ook een verklaring af over een „nieuwe relatie tussen de Sowjet-Unie en Cuba", die zou zijn ontstaan na de Russische inval steun van Fidel Castro voor de inva sie zou een „belangrijke rol" hebben gespeeld. Cuba zou hebben beloofd „geen openbare verklaringen tegen de Sowjet-Unie" te maken en „de historische rol van de communisti-, sche partijen in de wereldrevolutie vooral in Latijns-Amerika" te accep teren In ruil hiervoor zouden de Russen Cuba o.a. „grotere economische steun en een toenemende import van Cu baanse produkten hebben geboden". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiniiiiiii LONDEN (AP) De Labourpar- tij heeft gisteren belangrijke winsten geboekt bij de gemeenteraadsverkie zingen in Londen. De conservatieven hebben echter hun meerderheid in de hoofdstad behouden, zodat de ani mo bij premier Wilson om snel ver kiezingen voor een nieuw parlement te houden wel niet vergroot zal zijn. Buiten Londen, in graafschappen in Engeland en Wales, deed Labour het echter niet goed. Toen vanochtend vroeg de uitslagen uit 29 graafschap pen waren ontvangen, bleek dat La- fcour in slechts drie van die graaf schappen op een meerderheid kan rekenen. De partij heeft 28 zetels ge wonnen tegen de tories 42. LONDEN (GPD) Deze week worden in de 59 graafschappen van Engeland en Wales de drie jaarlij ke verkiezingen gehouden, die maandag begonnen en tot en met morgen zullen voortduren. Het hoogtepunt was gisteren, toen de ruim 7,7 miljoen Londe naren de honderd leden van de I (provinciale) raad voor Groot- I Londen kozen. Deze verkiezingen en de op 14 april door de kanselier van de schatkist Jenkins in te dienen be groting vormen de twee hinder- nissen welke waarschijnlijk be slissend zullen zijn voor het lot van de Labourregering die uiter lijk in mei 1971 zal moeten aftre den en thans aarzelt tussen juni en oktober. Labours positie ls, mede door het winnen van de slag om het pond sterling dat eindelijk vaste grond on der de voeten heeft gekregen, thans minder wanhopig dan deze maanden lang het geval was maar de conser vatieven bezitten nog altijd een be langrijke hoewel sterk schommelen de en in het algemeen dalende voor sprong. Londen en Lancashire gelden bij deze provinciale verkiezingen als de eigenlijke barometers voor Labours fortuin hoewel dóór de meestal uiterst geringe kiezersopkomst en het vaak verbrokkelde beeld van de plaatselijke politiek vergelijkingen met de landelijke situatie niet hele maal opgaan. Desondanks zal men natuurlijk wel de algemene politieke gezindheid kunnen aflezen. Labour, dat bij de vorige provin ciale verkiezingen werd weggevaagd (dergelijke dramatische veranderin gen zijn nu eenmaal kenmerkend voor het onevenredige Britse verkiezings systeem), bezit op het ogenblik slechts een meerderheid in één graaf- schapsraad in Engeland (Durham» en twee raden in Wales (Glamorgen en Monmouth). De enige graafschap pen waar Laboer een redelijke kans maakt om de macht te heroveren zijn Nottinghamshire, Derbyshire en Northumberland, terwijl de partij ia Staffordshire en Lancashire mogelijk vooruitgang zal boeken. Drie jaar geleden werd de bestaan de Labourmeerderheid in de raad van Groot-Londen van 64 tegen 36 op sensationele wijze omgezet in een meerderheid van 82 tegen 18 ten gun ste van de conservatieven. Zelfs cen- traal-Londen (het gebied van de vroegere Londense graafschapsraad die uitgebreid werd met de nieuwe raad van Groot-Londen) kreeg voor het eerst na 33 jaar een conserva tieve meerderheid. Daaraan moet echter worden toegevoegd dat derge lijke lange regeringsperioden van één enkele partij in Londen gebruikelijk zijn want voordat Labour aan de macht kwam deelden de Tories 35 Jaar lang de lakens uit. Intussen kijkt men vooral naar Lancashire, dat de gewoonte heeft de slingerbeweging van Labour naar conservatieven en omgekeerd te to nen. Indien Labour Lancashire te rugwint zal het met een iets geruster hart de algemene verkiezingen kun nen Ingaan. Labour hoopt ook Car marthen in Wales op de Welsh na tionalisten en onafhankelijken terug te winnen. Bij d« strijd om de Lon dense zetels, honderd in getal, gaat het vooral om de controle over het onderwijs van centraal-Londen, dat het voorwerp van een voortdurend gevecht tussen de beide grote poli tieke partijen is. Andere tere punten in de verkiezingsstrijd zijn natuurlijk de woningnood, alsmede de vervui ling, de leefbaarheid van de metro polis en het plan tot aanleg van een nieuwe autorondweg welke het ste delijk schoon dreigt aan te tasten en huizenafbraak meebrengt. Er is dan ook een partij, die zich .Homes Before Roads" (woonruimte gaat vóór wegen) noemt en 85 kan didaten in het veld heeft gebracht. Verder is er een allegaartje zoals de „Brood en Spelen"-partij, de tfAU Night" (de gehele nacht open)-partU en een kandidaat die zich als „Strij der voor niet-politieke bewustheid" aandient. Voor het eerst heeft elke kandidaat op zijn stembiljet niet alleen de naam van zijn partij mogen vermelden doch ook met zes woorden persoon lijke standpunten aangeven. Het is de vraag of de kiezers daar zoveel wijzer uit zullen worden. Ook mogen de jongeren van 18 tot 21 jaar voof het eerst stemmen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19