rijdens middaghitte 'een oorlog in Laos IN ATHENE ZWARE STRAFFEN GEËIST Gasontploffing Osaka: 98 doden Weerklank van Anne Frank tot één mei 7.90 daarna kost het 16.50 Boek van de Maand Mogelijke noodsprong voor redden maanreis rerzet komt alleen van de verbeten Meo-strijders Drama in een bouwput ffBAÖ 9 APKït iEffft LETDSCH DAGBT.AD PAGINA ff Bufferstaat (Van onze reisredacteur Henk Kolb) tlENTIANE (GPD) Nu de Amerikaanse bevoorradings- ls Sam Thong voorlopig weer onbetwist in handen van de tiaanse regeringstroepen is, lijkt het gevaar voor een com- listische doorbraak naar Vientiane verminderd. Dat is mede (anken aan de zware regenbuien, waardoor het zicht vanuit lucht voldoende is opgeklaard om het effect van de bom- flementsaan vallen op de posities van de Noordvietnamezen le Pathet Lao te kunnen verhogen. Het ziet er naar uit dat tevoorradingslijnen van de communistische troepen te lang terwijl de recente gebeurtenissen in Cambodja evenmin te offensieve plannen van de communisten zijn opgenomen, piige politieke waarnemers menen dan ook, dat de com- [isten nu tot het volgende jaar zullen wachten alvorens ze nieuwe aanval op grote schaal beginnen. een verdere ontwikkeling van de communistische opmars instede van slechts een bufferstaat een der slag velden van Indo-China te worden. Generaal Boen Thing: „Het le ger van Thailand zal zeker niet ach ter de eigen grenzen blijven staan als de communisten te ver oprukken. Het is immers altijd beter om in de tuin te vechten dan in eigen huis. Ondanks het feit dat het Laotiaan- se leger over zestig duizend man beschikt en door Soevanna Phoema's gedeeltelijke mobilisatie daar nog eens 2000 man aan wordt toegevoegd zal de gevechtskracht toch aanmer kelijk geringer blijven in ver gelijking met de strijdkrachten van de Noordvietnamezen in Laos (70.000) doet vermoeden. Ook de Pathet Lao- formaties zijn nog niet op volle ge vechtskracht gebracht. Dat de Laotianen geen strijdlus tig volk zijn wordt bewezen door het verleden, toen de Noordvietna- mese inmenging nog niet zo duide lijk was. Kenners van het land ver tellen schaterend hoe er in die tijd voornamelijk in de lucht werd ge schoten om de indruk te wekken van een grote strijd. Beide partijen wa ren daarmee al tevreden en deze merkwaardige gang van zaken diende in ruime mate de schijn van neutraliteit op te houden ten aanzien van de voortgaande binnenland se twist. Thans echter wordt de Pathet Lao voornamelijk door de Noordvietna mezen gebruikt als dekmantel te genover het Laotiaanse leger met zijn geringe stootkracht, dat vooral op de been blijft dankzij de verbeten vechtende Meo-strijders van guerril la-generaal Vang Pao. De Ameri kaanse bemoeienis richt zich dan ook hoofdzakelijk op de verster king van dat legertje. De opleiding van het kader voor het officiële Lao tiaanse leger wordt gaarne overgela ten aan de Franse militaire missie. I de V.S Inderdaad ernst blijven met het terugtrekken van ;pen uit Vietnam, dan zal te- tijd hun positie beter zijn jdie nu is, omdat er dan min- bestaat dat de Amerikaan- iitiek alsnog wordt gewijzigd, is echter definitief voorbij wat betreft dit deel van Azië gesproken kan worden over de in Vietnam. Het gaat nu om monde over geheel „Frans dat de communis- jds niet in handen konden i. Zelfs als er nu een ogen- lijke stabilisering van de kri- situatie zou intreden, dan mag ich daardoor nog niet laten en. Zodra immers de Ameri- zich terugtrekken bestaan er fjks meer hinderpalen van elang om de rest van Indo onder de voet te lopen en het 111 zonder overduidelijke militai- llïnwezigheid onder administra- >heer te brengen van Hanoi's Iers. in eerste instantie een on gelijke positie voor een buf- tussen de strijdende iddeo- vooral als Laos een enclave a waaruit onder voornamelijk kaanse leiding wordt gepoogd nars van de Noordvietnamezen mogelijk tegen te houden. Het ;en gebrek aan belangstelling Ie Laotianen toont overduide- an hoezeer over hun hoofden onmiskenbaar ook ten koste 0 un levens de worsteling tussen itieke concepties zich voltrekt. ig ko ui: Genieten 3e de akkoorden van Genève werd hoofdstad Vientiane een com- voor controle op de wapens til- gevestigd. Aanvankelijk was commissie zowel links-neu- als rechts vertegenwoor- Sinds april 1963 heeft deze issie echter niets meer te doen. min beschikt de commissie nog over een bureau waar vervuil- gele stafkaarten hangen schaarse lijnen, die de al- ite overtredingen van het be- aange/en. Het hoofd van de generaal Boen Thing, strijkt m jaar salaris op, maar brengt door in een naar Lao- e begrippen riant buitenhuis buurt van Vientiane. De ge- schenkt voor zijn schaarse landse bezoekers whiskey en kt over een fraai zwem- aarvan boze tongen beweren ft met Amerikaanse ontwikke lden werd gebouwd. De gene- „Nog geen twintig pro- an de bevolking (er heeft nooit fiolële volkstelling plaats ge- maar men schat het inwoner van Laos op 2,5 tot 3 miljoen interesseert zich werke- ör wat hier gebeurt. Van dat heeft dan misschien maar rocent daarvoor werkelijk eni- mgstelling". Laotiaan, niet uitgespro- idendelijk, wenst van het leven lieten en het laat hem koud of t doet onder communistisch, mees of pathet lao beheer of het bestuur van soevan- loema. Hij wenst alleen maar Uisje en een stuk grorud als 0 ld, waar zijn buffel de scha- ploeg door de modder sleurt. Oil Thing is zich de ironie van J sstaan wel bewust. Hij beseft et handhaven van Laos als %ikelijke staat uitsluitend be- i de mate waarin anderen be- )n daarvoor te vechten. In di- ieke kringen worden de Lao- [nauwelijks tot de strijdende gerekend. En het is wel dui- r j dat hun onaanzienlijk be- Weinig zal veranderen als de J t Lao zetbaas mocht worden administratieve hoofdstad. Het genoeg, dat bij de dood van si Minh de helft van het per- in het aanzienlijkste hotel met Cden op verscheen. Een En- ierwijzeres van het lyceum Als ik aan mijn leerlingen Wat ze doen als de Pathet Lao omen. dan antwoord de ene t ze tegen de Pathet Lao zal en de anderen bekennen te samenwerken". Slagveld Jton het officiële leger van La- zijn geringe bewapening, men zich weinig illusies ^mogelijk verzet tegen de Laos dreigt bij De niet-commerciële Amerikaanse luchtvaartonderneming „Air Ameri ca" verricht met helikopters en twee- motorige vliegtuigen het leeuwen deel van de gevaarlijke transport karweien in het bergachtige noorde lijk gebied. De gigantische inspan ningen die de V.S. zich getroosten om onder velerlei dwaze en onoffi cieel ruiterlijk toegegeven dekman tels de bevoorrading van de voor naamste basis Long Tsjeng op gang te houden vallen niet te vergelijken met de loopgraven van een halve meter diep en de borstweringen van 30 cm hoog die het leger hier en daar langs de wegen inricht De on der dunne grasdaken vredig sluime rende soldaten van Soevanna Phoe- ma maken dan ook een aanmerke- lijk minder krijgshaftige indruk dan de door de regering uitgegeven post zegels zouden doen vermoeden. Daar schuilt overigens een opmerkelijke overeenstemming in met de Pathet Lao, die eenzelfde soort krijgshaf tigheid demonstreert via een bank biljet dat zij in het noorden uitge ven. Vientiane zelf vertoont uiter lijk geen spanningen. Tussen twaalf en drie uur in de middag, als de hit te het grootst is, staat de oorlog stil. Zelfs de drie verkeerslichten, die het ti age verkeer moeten regelen, zijn dan overbodig geworden. En dat met lokale motieven aangevulde gedenk teken van de onbekende soldaat (ge maakt naar voorbeeld van het ge denkteken bij de Are de Triomphe) rijst grijs op boven de stad, waar het volk zich met tragisch-kinderlij- ke glimlach tijdelijk heeft terugge trokken uit het leven. ADVERTENTIE Kinderen maakten gedichten, tekeningen en opstellen. John F. Kennedy schreef een brief. Eleanor Roosevelt een inleiding. Otto Frank registreerde zijn ervaringen. •Beeldhouwers, schrijvers, fotografen en componisten werkten mee. Zó ontstond deze bijzonder fraaie uitgave. In deze wereldprimeur vertellen beroemde en naamloze mensen het verhaal van Anne Frank. Op him eigen manier. Met impressies, artikelen en reprodukties. En met 120 afbeeldingen en foto's (in kleur!) waarvan de meeste nooit eerder zijn gepubliceerd. Weerklank van Anne Frank is het Boek van de Maand. Het eerste uit een serie boeken die iedereen moet - en kan - bezitten. Koop het voor 1 mei. En bespaar 8.60. De boekhandelaar verwacht u. De Deense Kroonprinses Mar- i heeft bezocht samen met haar grethe vertoeft in Parijs, waar zij echtgenoot Prins Henrik (achter o.mhet Musée de la Liberation haar). Geen spanning KAAP KENNEDY (AP) De Nasa overweegt, Thomas K. Mat- tingly te vervangen door John L. Swigert als bemanningslid van de Apollo-13, die volgens de plannen zaterdag zou moeten starten voor de derde maanlandingsvlucht. Dit zou in verschillende opzichten een ongebruikelijke stap zijn. Tot dusver was het een ongeschreven wet, dat astronauten in de laatste maand voor de vlucht niet meer vervangen worden, terwijl voorts het gebruik was, zo nodig, niet één enkel be manningslid te vervangen maar het gehele team, aangezien de laatste training strikt in teamverband wordt doorlopen. Vervanging van het gehele team Lovell-Haise-Mattingly door het re serve-team Young-Duke-Swigert is echter bij de komende vlucht niet mogelijk, omdat Duke rode hond heeft en mogelijk juist de besmet tingsbron voor Mattingly is geweest. Wanneer Mattingly rode hond zou krijgen (Lovell en Haise zijn immuun bevonden) zou hij waarschijnlijk om streeks 14 april ziek worden en niet in optimale conditie zijn wanneer hij alleen de Apollo bemant in baan tjes om de maan terwijl Lovell en Haise op de maan rondwandelen. Tot eventuele vervanging van Mattingly door Swigert zou worden besloten, omdat men groot belang hecht aan een tijdige vlucht van de Apollo-13. Krijgt Matingly inderdaad rode hond, dan kan vermoedelijk ook in mei de lancering niet met een van de getrainde complete bemanningen plaatsvinden. Duke noch Mattingly zou dan weer in volledige optimale conditie zijn. Nog weer een maand uitstel zou het tijdschema voor latere maanlandingen in gevaar brengen. Uitstel van een maand zou al onge veer drie miljoen gulden kosten, een langer uitstel meer. Swigert is. evenals Mattingly en Haise. debutant in de ruimte. Hfj is 38 jaar. De bedrukte stemming op Kaap Kennedy wordt inmiddels nog ver ergerd door de voorspellingen van de meteorologen. Zij verwachten za terdag zware bewolking en regen boven de lanceerplaats. Na de erva ring met de Apollo-12, waarvan alle instrumenten tijdelijk werden uitge schakeld door blikseminslag in de eerste fase van de lancering, heeft men besloten de Apollo-13 niet onder slechte weersomstandigheden naar de ruimte te zenden. ATHENE (AP) De openbare aanklager van Athene heeft gis teren de doodstraf geëist tegen de Atheense hoogleraar Dionysios Karageorgas wegens het willen omverwerpen van het militaire regime in Griekenland door mid del van geweld. Hij eiste dat drie van de andere 33 personen zou den worden vrijgesproken. Tegen de overigen eiste hij gevangenis straffen, variërend van twee jaar tot levenslang. De beklaagden staan terecht in een van de grootste militaire processen in Griekenland sinds de staatsgreep van 1967. De aanklager, Liapis. eistte boven dien tegen Karageorgas 25 jaar ge- gevangenis wegens 't illegale bezit en gebruik van explosieven. Karageor gas is hoogleraar in de politicologie. Tegen professor Mangakis werd le venslang geëist. Volgens de recht bank is Mangakis een van de leiders van de ondergrondse organisatie „De mocratische Verdediging", waarvan alle beklaagden lid zouden zijn. De organisatie heeft tot doel het mili taire regime ten val te brengen. Hij ADVERTENTIE tijdelijk elke fles «/an-TSvoor vroeg mildheid voor oud-generaal Iordanides en eiste slechts 8 jaar. De 69-jarige Iordanides wordt ervan be schuldigd een leidende rol te hebben gespeeld in de „Democratische Ver dediging". Tegen twee anderen, Starakis en Loukas werd levenslang geëist. Tegen de dale vrouwelijke beklaagden eiste Liapis gevangenisstraffen, variërend van vijf jaar voorwaardelijk tot 14 >ar. Ook tegen vier anderen eiste hij vijf jaar voorwaardelijk. De overige verdachten wil hij gevangenisstraffen opleggen van twee tot achttien jaar. Tijdens zijn marathon-rede van zeven uur verklaarde de aanklager dat de voorlopige schorsing van de mocratische rechten in Griekenland „geen kwaad" kan omdat burgerlijke vrijheden woiden gewaarborgd in de nieuwe grondwet. Bovendien zullen chegenen die zich aan de wet houden met worden lastig gevallen. De zit ting werd verdaagd tot vandaag voor het eerste pleidooi van de ongeveer 40 advocaten De uitspraak wordt dit weekeinde verwacht. OSAKA (AP) In het een-1 toonstelling '70 wordt gehouden, trum van de grote Japanse stad zijn gisteren door een reeks gas- Osaka waar thans de wereldten- ontploffingen op een bouwplaats van de ondergrondse 98 personen gedood en 307 gewond, van wie 154 ernstig, aldus de laatste of ficiële berichten. Het ongeluk was de zwaarste ontploffing in een gasleiding die zich na de oorlog in Japan heeft voorgedaan. De ontploffing gebeurde om half zes 's middags toen een groot aantal personen op straat was tijdens het spitsuur. De Expo-1970 ligt ongeveer 16 km ten noordwesten van de plaats van de ontploffing. De politie heeft be kend gemaakt dat zich bij de slacht offers geen buitenlanders bevinden. Meer dan de helft van de brand weerwagens en de ambulances van Osaka zijn bij de bestrijding van het vuur en het redden der slachtoffers betrokken geweest. De branden die ontstonden konden pas na vier uur worden bedwongen. De gastoe- voer naar een aantal wijken van de stad moest worden stopgezet. Een voorlopig onderzoek heeft aan getoond dat een dienstwagen van het stedelijk gasbedrijf bij de plaats van de ontploffing waar een lek In een hoofdleiding was geconstateerd, in brand is gevlogen, daarop volgden kort na elkaar drie hevige explosies. De brandende wagen had een groot aantal voorbijgangers doen stilstaan. Zo zag het er in de omgeving van de ramp uit, vlak na de ex plosie: tal van zwaargewonde slachtoffers wachtten op de eer* sto hulp

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17