Lstoraal concilie gesloten Leidse jubilaris bij Hazerswouds bedrijf Amsterdam gesaneerde levert eerste woningen op CCC met „eigen" voorprogramma Verliezen in Vietnam zijn hoog ik: 'Nederlands katholicisme geen export-artikeV fotliscussie Seden -restatie 3 ompetitie )e Brug*' ie uitgaven Senaat in VS tegen benoeming van Carswell Stormachtige ontwikkeling minicassette Franse bende thans geheel uitgeschakeld Collecte voor SAKOR IN NOTA PLEIDOOI VOOR HTS INLEIDEN Dit jaar niets meer te doen aan spaarloon ZILVER VOOR J. TEUN I» WBXS, 1970 LBCMCH DAGBLAD PAGINA H ER correspondent) EBHOUT (OPD concilie is mild ge jond wEiren de bis- •n vervelend dilemma Moesten zy solidair plenaire vergadering n op de aanbeveling en J mmunie. daarmee de •land in een neg •tsit.uat.ie met Rome 2 aesten zij tegenstem Se de solidariteit met maar de solidariteit kerkprovincie ver gen werd de verga- i dezelfde aanbeve- jpen communie voor- et de aanvulling: ..de H ering van het pasto- '1 Iringt er bij de bis- 1 ;in in deze zin him 11'. Het werd dus een ui de bisschoppen lf niet hoefden mee P waardoor zij zich ook jen. Stilzwijgend was afspraak gemaakt [ere discussies zou- •d. De stemming van de 97 stetnge- stem tegen, twee del r v 3(1!NOORDWIJK tal de schuld van de ir een 18-jarige tele- -jarige en 19-jarige illen uit Noordwijk. ri jnt hadden gemaakt. °eg naar huis. toen de xlame, die bij een bus- wachten. lastig viel. later een surveillan- olitie passeerde, licht- agenten omtrent het ama de drie jongelie- igehouden. ,1 wat moeilijkheden, ten zich hevig tegen tond terecht voor de schter. De hoofdagent it verklaarde, dat ver aar onder invloed van >n, maar niet absoluut officier vond dat een len niet door de beu had gezegd eerst te om welke reden hij »rd. maar de politie itrent geen discussie, niet op straat, de be- olitie behoren te wor- constateerde de of- rom tegen ieder van drie weken gevan- De rechter vond het gerlijk. dat hij over- eis veroordeelde. DEN RIJN In speelde de brid- de tweede ronde ;e parencompetitie, de verschillende groe- als volgt: groep A: 1. Mekel 223 pnt.; 2. J. m Leeuwen 205; 3. B. van der Valk 200: 4. A. den Hoed 196: 5. J. van der Valk 192; 6. ndam 188; 7. mevr. |Mevr. N de Lange 187; D. van der Plas 183; trlevlietmevr. C. Tiel- 10. dhr. en mevr. J. de oep B: 1. dhr. en mevr. 403; 2. D. Parlevliet— Bt 376; 3. C. den Duik— 374; 4. W. Schone- fct 365; 5. en 6. N. Par- Lange en W. van Bee- van der Spek 359; 7. liter A. Poot en M. D. >s 358; 9. H. van der luimgraaf 354: 10. M. van den Anker 352; a—mevr. J. Duijndam groep C: 1. W. van T. Parlevliet 333: 2. Haas— mevr A. Stik- mevr. H de Ruiter— rdoes 316; 4. M. Her van der Marei 312; oneveldVan der Sar I. mej. J Kruger—mej *al en mej. L van Ber- I Dubbeldam 282; 8. M. lorde—J van Rijn 268; loekstramevr. Polanen I ParlevlietM. van den f handbereik, door Jean nP Uitg.: Contact, Am- P de ontgoochelde dode, paantjer. Uitg.: De Geïl- rrs. Amsterdam. pissen van Martin Yor- P'n Maugham (Geïllus- Nng. door Vladimir Neff Pers). onthoudingen zioh onder bepaal de voorwaarden voor open commu nie verklaarden. Een overweldigende getuigenis dat moed geeft voor de praktische oecumene. Kardinaal Al- frink zegde later toe dat hij over de open communie contact zal opnemen met de Raad van Kerken en met het secretariaat van de Eenheid dei Christenen in Rome. De laatste dag van het pastoraal concilie bleef echter gereserveerd voor zaken die maar juist de agenda van dit concilie hadden kunnen ha len De eerste was ..de verhouding tussen Joden en Christenen". Het rapport wil niet alleen de uitban ning van alle anti-semitisme. Het wil juist de erkenning dat de bijbelse boodschap is voortgekomen uit de Joodse gedachten en geloofswereld. De discussie over deze aanbeveling is echter in het teken komen te staan van een angst dat aan dit theolo gisch gelovig standpunt politieke im plicaties verbonden konden worden. Prof. F. Haarsma wilde die moeilijk heid niet omzeilen. Er is een volk dat op godsdienstige gronden poli tieke eisen stelt, daarover moeten we ons uitspreken, zo zei hij. Een aan tal andere Nijmeegse academici, met dr. B. van Iersel als aanvoerder zij noemden zich de Nijmeegse ka bouters wilden dit persé vermij den. Zij trachtten de aanbevelingen te ontdoen van alle gedachten die een steHingname in het conflict om Israël zouden kunnen inhouden. Het werd letterziftenjwaarvan het con cilie zich wijselijk tenslotte maar ontdeed door een nieuwe formule ring van aanbevelingen te vragen. Het pastoraal concilie zou een gesteld aan de ktfcale kerken ter plaatse gestalte te geven aan de ene kerk van Jezus Ohrist/us. De Neder landse kerk is bezig een aansluiting te zoeken by de problematiek van de eigen. Nederlandse situatie. Dit heeft geleid tot spanningen tussen Rome en het pastoraal concilie. Positieve vruchten van het pasto raal ooncahe noemde kardinaal Al frink de nieuwe gezagsverhouding, waarin de bisschoppen niet meer ge ïsoleerd staan. Zij die de bisschop pen nu verwijten dat zij te weinig leiding geven, moeten bedenken dat er nu een gezagsuitoefening in dia loog is, waarbfj een stuk verant woordelijkheid komt te liggen by de vertegenwoordigers van versohillende geledingen dier kerk. Het vraagt wel een groter volwassenheid van alle partijen. Kardinaal Alfrink verzekerde het buitenland nogmaals dat het Neder landse katholicisme als antwoord op een geheel eigen situatie geen ex port-artikel is. Hij betreurde het verder dat het pastoraal concilie niet doorgewerkt heeft tot in de paro chies en organisaties. Oscar-winnaar John Schle- singer (rechts), regisseur van de bekroonde film. 'Midnight Cow boy', filmt op het ogenblik in En geland. U ziet hem hier in ge sprek met Peter Finch en Glenda Jackson, die beiden een hoofdrol vervullen in Schlesingers nieuw ste film 'Bloody Sunday'. Deze film wordt opgenomen in de om geving van Londen. WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse senaat heeft zich gisteren beetje als een nachtkaars zyn uit- 45 stemmen uitgespro- gegaan. als er niet de grote mani festatie was geweest, die het geheel moest besluiten. De bisschoppen hadden een minu tenlange ovatie in ontvangst te ne men. De happening die toen volgde werd door de remonstrantse profes sor Van Holk overigens met veel instemming ..on-calvinistisch" ge noemd. Twee vrouwelijke leden van de vergadering, mevrouw Govaart Halkes en Tineke Meester, huldigden alle krachten die voor en achter de schermen dit concilie hadden ge diend, niet alleen met bloemen, maar ook met zoenen Kardinaal Alfrink stelde later vast dat het concilie blijkbaar al een oplossing had ge vonden voor de vrouw in het ambt In zijn slotrede heeft kardinaal Alfrink er nog eens op gewezen, dat dit pastoraal concilie een poging was de opdracht te vervullen die door het tweede Vaticaanse concilie wa6 ken tegen de benoeming van Harold Carswell tot rechter in het Opperste Gerechtshof. Deze stemuitslag bete kent een politieke nederlaag voor president Nixon. Vorig jaar novem ber sprak de senaat zich uit tegen de benoeming van Clement Haynsworth. die ook door Nixon voor deze functie was voorgedragen. Tegen de benoeming van Carswell stemden 38 Democratische en 13 Re publikeinse senatoren. De stemming van woensdag was 't hoogtepunt van een zwaar gevecht tegen de rechter door de liberale en gematigde oppo sitie in de Senaat gedurende de laat ste drie maanden Carswell werd steeds meer aangevallen wegens an ti-neger-neigingen. zyn middelmatige juridische staat van verdienste en een gebrek aan oprechtheid tijdens verhoren door de juridische commis sie van de Senaat Twee exelusieve eoneerten van ROTTERDAM LEIDEN Nog concerten geplande optreden twee nachtjes slapen dan is het zo- Brainbox niet doorgaat, ver: het tweemalige optreden van voor de pauze zullen nu op- Amerika's ..duurste" rock-vocal groep treden de Amerikaanse „one man Creedence Clearwater Revival op za- j band" Wilbert Harrison en de in terdag in de Rotterdamse Doelen. Amerika opererende Amerikaans- Voor deze twee exclusieve concerten Britse groep Silver Metre, waarvan worden van uit het hele land bus- ne verwachtingen hoog gespannen tochten georganiseerd. De Ameri- kunnen zyn Creedence Clearwater kaanse groep heeft op het laatste ogenblik besloten een „eigen" voor programma naar Europa mee te ne men. zodat het. voor de Rotterdamse AMSTERDAM (GPD) In de Indische Buurt in .Amsterdam-Oost worden 159 etagewoningen uit 1916 geschikt gemaakt voor nog veertig jaar bewoning. Het zijn de eerste woningen die Amsterdam saneert I menvoegtag van twee kleine van de zeer vele die verbeterd moe- jkamers tea. 2 bij 3) tot een. ten worden. De meeste liggen in de wijken die i e€n douchecel met daarin g-einon- tussen de tweede helft van de vo- tperd ©©n verwarmingslamp in het van de romp maakte het mogelyk tussen f170 en f211. Toen zij hun de indeling en uitrusting van de oude huis ontruimden lag het inko- woningen aan te passen, aan wat de men maximaal op f 950 per maand, gemeente Amsterdam noemt ..de De huizen hebben nu minder kamers, eisen van deze tyd". en de oude werden al De vernieuwing die verwezenlijkt woond". 38 procent van de gezin- wordt bestaat onder meer uit sa- I nen bestond uit vijf personen, het p- kwam zelfs voor dat acht personen de I in één zo'n huis woonden. De gemid- I inrichting van een keuken in één delde leeftijd bedroeg toen 52 jaar van de slaapkamers, het. maken van Revival zal na de pauze ruim een uur optreden. Tassen twee haakjes: er zyn dit seizoen nog twee belangrijke Country Western shows te verwachten, waarvan de eerste zaterdagnacht 25 april in het Amsterdamse Concertge bouw komt. Aan deze Country Music Caravan werken mee: Buck Owens and the Buckaroos, Rex Ritter, Wan da Jackson. Billie Jo Spears en Ja mes and John Hager. De MCA Coun try Western Show komt vrijdag 22 mei 's avonds in de Kurzaal in Sche- veningen en 's nachts in het Amster damse Concertgebouw, met Conway Twitty and The Twittv Birds, Bill Anderson and the Po Boys, Loretta Lynn ans her Show en Jan Howard. Zondag 26 april is het de dag van de „Sound Of The Seventies". Voor het avondconcert in het Concertge- SAIGON, PHNOM PENH (AP. Reuter) Het voorjaarsoffensief van het communistische opper bevel heeft vorige week aan 754 Zuidvietnamese soldaten het le ven gekost, het hoogste verliescij fer der regeringstroepen in ruim twee jaar en het op een na hoog ste van de oorlog. De Amerikanen zouden ongeveer 150 man hebben verloren. Anderzijds hebben geal lieerde troepen verleden week 3.336 Noordvietnamezen en man schappen van de Vietcong gedood, het hoogste communistische ver liescijfer sinds augustus vorig jaar. Zuidvietnamese ..gunships zwaar bewapende helikopters waar mee aanvallen worden uitgevoerd hebben gisteren een aanval gedaan op Noordvietnamezen ongeveer 8 kilometer binnen Cambodjaans ge bied. en daarby 150 vyanden gedood aldus is in Saigon van officiële zy- de verklaard. Een en ander geschied de met de toestemming der Cam bodjaanse regering Cambodja heeft het gekaapte schip Columbia Eagle van 7 606 ton. geladen met bommen en napalm aan de Amerikanen teruggege ven. Het was op weg naar Thailand toen twee bemanningsleden er zich op 13 maart meester van maakten en er de Cambodjaanse wateren mee binnenvoeren. Van diplomatieke zy- de wordt vernomen, dat Ame rika Cambodja de verzekering heeft gegeven, dat het schip niet naar Thailand of Vietnam zal gaan. De twee Amerikaanse muiters —die asiel ln Cambodja hebben gekregen hebben verklaard het schip te hebben gekaapt om president Nixon te helpen met de-escalatie van de oorlog in Vietnam door 10.000 ton napalm uit de circulatie te nemen. (Van onze rtv-medewerkster» De ontwikkeling van de minicas sette is het laatste jaar stormachtig geweest. Van een totaalmarkt in 1968 van ongeveer 120.000 minicassettes steeg de omzet in 1969 naar 300.000 stuks. Voor 1970 raamt men de markt in ons land op rond 550 000 minicas settes. In 1971 zal het miljoen royaal worden overschreden, in 1972 schat men 1.6 miljoen en in 1973 2.3 mil joen van deze voorbespeelde bandje® te kunnen verkopen. De groeiende populariteit van de musicassette heeft de platenmaat- schappy Phonogram in Amsterdam gen te houden, hadden ze, na een er toe gebracht, een nieuwe dubbel (Van onze oorrespondent) PARIJS (GPD) Van de vier Franse gangsters, die ongeveer twee weken geleden door de politie in een hotel belegerd werden en daarna de benen namen, hebben de 2 gevaar lijkste bandieten, de jeugdige Sorig- ny en *yn adjudant Levy gisteren in Lyon met revolverschoten zelf 'n ein de aan hun leven gemaakt, toen ze juist zouden worden ingerekend. Hun 2 andere medeplichtigen waren al eerder door de politie gegrepen, waarbof z© echter nogal zwaar wer den gewond. Het viertal had zich omstreeks Pasen in een bekend drie-sterren hotel aan de Middellandse Zee in een kamer verschanst waar ze een klein arsenaal hadden ingericht. Door bovendien twee andere hotelgasten als gyzelaars in hun kamer gevan- geanimeerd vuurgevecht, van de po litie vrye aftocht weteen te bedin gen. Zodra ze in de nacht verdwenen waren, opende de Franse politie in een rige eeuw (De Pyp> en de Eerste Wereldoorlog Indische. Kinker- en Spaarndammerbuurt) zyn gebouwd. Zo'n verbetering is niet altyd mo- Rlijkop de eilanden Wittenburg en Kattenburg, waarvan Michiel de Ruyter al de ..aanplemping" heeft be pleit, is en wordt het meeste ge sloopt. De 169 huizen in de Indische Buurt zijn ontworpen door Berlage voor mensen die toen in krotten woonden. Kenmerkend voor de hui zen zijn de zeer kleine kamers, een spoelhok in een kast en gasaanslui- tingen voor een kooktoestel in de woonkamer en in ©en kookkast. Keu ken en douche ontbraken. Vorig jaar, toen de huizen wer- cen ontruimd, varieerde de huur van f 33 tot f 44 per maand. De meeste huizen in die buurt hebben een vergelijkbaar huurpeil, dat niet temin voor Amsterdamse begrippen zeer laag is. De goede bouwkundige toestand LEIDEN De kinderbescherming helpt zo goed mogeiyk, maar het kan beter. Daarom is er elk Jaar een SAKOR-collecte. ditmaal volgen de week SAKOR betekent: Samen werkende Kinderbescherming Orga nisaties. Alle instellingen onge acht „kleur, zuil of gezindte" de len in de opbrengst. Het gironummer is 40.40.40 ten name van de Stichting „SAKOR" in 's-Hertogenbosch. Geluk (ook kindergeluk) is voor geen geld te koop. Geld Uw geld kan er wèl voor zoregn dat 40.000 kinderen aan hun trekken komen, dat ze de beste hulp krijgen die maar denkbaar is en een eerlyke kans voor een toekomst, waarop ieder kind recht heeft. Volgende week gaan de SAKOR- bussen rond. voormalige spoelhok. Alle vertrekken zijn nu centraal verwarmd, iedere woning heeft warm water en is aan gesloten op een centraal antenne- systeem. Het. is wel haast uitgesloten dat de oude bewoners, die veelal naar die stadsdelen zyn getrokken die eerlang ook gesaneerd moeten wor den. naar hun oude huis zullen te rugkeren. Want de huren zyn ook „aangepast", zy liggen nu. inclusief. LEIDEN In een nota over de uitbreiding van het aantal hogere technische scholen van de HTS-Unie, de unie van studenten aan hogere technische- en hogere textielscholen, wordt gesteld, dat Leiden een ge schikte plaats voor een HTS is, ge zien het aanbod van leerlingen. De Leidse industrie is gebaat by goede opleidingsmogeiykheden binnen de eigen agglomeratie. Kapitaalinveste ringen door deze industrie zijn im mers pas verantwoord wanneer zy parallel lopen met doelgerichte in vesteringen in intellect van de kant van de overheid. Aangevoerd wordt, dat B en W.. de Roolvink: DEN HAAG (ANP) Minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heet gisteren in de Serste Kamer meegedeeld, dat de ontwikkeling van het ogenblik anders verloopt dan in het veertien de halfjaariykse SER-rapport is aan gegeven. Het in dit rapport genoem de stygingspercentage van 5 is reeds overschreden en bedraagt nu 6.2. Daarby komt nog de arbeidstyd- verkortimg en voor de ondernemers ook nog de gestegen sociale lasten. De minister, die dit zei by de be grotingsbehandeling van Sociale Za ken en Volksgezondheid in de Eerste Kamer, gaf dan ook toe dit Jaar niets meer op het stuk van het spaarloon te kunnen doen. zoals hem was ge vraagd door de KVP-senator Frans- sen. Want by toepassing van de in dexeringsclausule het doorbreke- nen van de prysstyging in de lonen zou de loonstyging zeker op 7 a 7,2 procent komen te liggen, aldus lp-musicassette te lanceren. Met be houd van het kleine formaat heeft men in deze cassette de speelduur van twee langspeelplaten onderge- bouw-Amsterdam was reeds aange- het hele land echter een groot- bracht, ongeveer tachtig minuten, kondigd de „Grand Gala" sensatie scheepse klopjacht, die dus gisteren Ter onderscheiding van de normale The Flock <in de bezetting ook waar- j al in Lyon voor hen met dodelyke cassette is slechts de verpakking wat mee de groep, tijdens de Grand Gala afloop voor de autoriteiten met i dikker geworden groot succes kon worden bekroond. Het programma van de nieuwe Vooral de nog jonge Maurice So- I minicassettes omvat twintig uitga- rignv stond in de Franse politie- van. waarby naast het populaire re- annalen genoteerd als een zware jon- 1 pertoire ook duideiyk klassiek reper- gen van groot kaliber die voor geen toire aanwezig is. De dubbel lp-mu- moord of doodslag terugdeinsde om sicassettes kosten 33 gulden voor het zyn misdadige doeleinden te kunnen populaire repertoire en f 36.75 voor verwezenlijken. het klassieke. optrad), maar op het laatste nipper- tje werd voor hetzelfde concert als extra de fameuze formatie van blues, zanger-gitarist Johnny Winter ge contracteerd. Johnny Winter komt met Edgar Winter (piano, bas, gi taar», John Turner (drums) en Tom Smedley (bast. HAZERSWOUDE/LEIDEN Uit de waarderende toespraken, die tot de heer J. Teijn uit Lei den naar aanleiding van zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij de firma De Jong in Hazerswoude gistermorgen in de kantine van het bedrijf aan de Hoge Rijndijk werden gericht, zal hem duidelijk geworden zijn, dat zijn werk bij zonder op prijs wordt gesteld. De jubilaris begon zy n werkzaam - minister Roolvink, die verder de he(*en 15-jarige knaap in het be- hoop uitsprak, dat er inzake de totale dat destyds gevestigd was aan inkomensverdeling nog voor de ka- ?.e Moraweg in Oegstgeest. als fynbankwerker. Thans verlaat geen enkele machine de fabriek of de raad en de commissie ..Samenhang nister Roolvink nog niet meedelen. merverkiezingen van 1971 een stuk op tafel komt, omdat daarover in bre- f d* kring onbehagen heerst. i heer fTe,w hee,t er als "f* Of de SER er in zal stagen een der- f,at aa" 8egeven' D,t verteld' geiyk rapport te produceren kon mi industriepatroon-onderwyspatroon" stellen, dat de proces-industrie drin gend behoefte heeft aan eigen oplei ding op HTS-niveau. In de Leidse agglomeratie zyn veel kleine bedry- ven, die behoefte hebben aan werk nemers met 'n opleiding procestech niek. De staf van de universiteit zou een steun kunnen betekenen voor een HTS. Per 1 september 1972 wordt het potentlëed aantal leerlingen geschat op 500. Hy zei voorts, dat wordt gewerkt aan een wetsontwerp, dat voorziet in een volksverzekering voor arbeidsonge schiktheid. die verder strekt dan een verzekering voor zelfstandigen. „Zo'n verzekering zal betaald moeten wor den", aldus de minister, die dacht wellicht wat soelaas in de totale pre miedruk voor sociale verzekeringen te kunnen krygen door bevriezing van de kinderbyslag op het huidige niveau, zoals ook door de socialisti sche senator Kloos was gesuggereerd. de heer D de Graaf, de algemeen directeur. Dank zy de accuratesse i van het personeel en de jubilaris in het byzonder worden de produkten in heel Europa en ook buiten het continent verkocht, aldus de heei De Graaf. Loco-burgemeester Van Ryn zei grote waardering te hebben voor het werk van de jubilaris. Vakbekwame mensen als de heer Teyn zyn in elk opzicht de pilaren waarop een be drijf steunt, aldus de heer Van Oud-directeur B. de Jong sprak eveneens zyn grote waardering uit voor het werk van de heer Teyn, Ryn, die de jubilaris de eremedaille die hy graag tot voorbeeld wilde in zilver verbonden aan de Orde van stellen. Hy bood een geschenk aan. Oranje Nassau opspeldde. Namens de personeelsvereniging horloge. (Foto Leidsch Dagblad) overhandigde de heer A. Verstraten als voorzitter een verrekijker aan en de heer Chr. Kraay namens het ge hele personeel een gouden armband-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11