nternaat „Leeuwenhorst zal worden opgeheven RECREATIEGEBOUW IN RIDDERVELD GEOPEND Fraaie recreatie-eiland de Kleine Hem Woubrugge geopend Nieuwe boot voor toezichthouder 55 P. van Hofwegen lijstaanvoerder K VP-Zoeterwoude „Ik had het best kunnen betalen In Noordwijkerhout vraagt men zich af wat er r- met de woon flats (360 kamers) gaat gebeuren Venlonaar liep een verbrijzelde hand op Mes in buik Leiderdorps zwembad gaat 18 april open Bejaarde man overreden If ïelerronde in Boskoop rDAC 3 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 rg-- de len eel ZOETERWOUDE lil het Don werk te verzetten. Zij moeten vdï- Bosco huis in Zoeterwoude hield de doen aan de verlangens die wfl KVP haar vergadering om te stem- hebben. en (DOOR CEES COMBEEi el- )ORDWIJKERHOUT Wat gaat er met de drie woon- van het voormalige seminarie „Leeuwenhorst" gebeuren et, na drie jaar open college te zijn geweest, in september leel streekschool met een atheneum en mavo-opleiding It? Dat is de vraag, die vele Noordwijkerhouters bezig g< t. Vooral omdat bekend is geworden, dat geen „internen" P zullen worden aangenomen, waardoor het internaat over k le jaren gesloten zal worden. De eerste flat komt reeds in rmber leeg. Zo'n flat bevat maar liefst 120 kamers. 1958 werd op initiatief van het n Rotterdam, nadat de plannen het bisdom Haarlem waren ereid begonnen met de bouw lit klein seminarie. Het was een aar object, waarvoor de kos- f5,5 miljoen) door de rooms - 17 dieken in ae bisdommen Haar- ►n Rotterdam werden byeenge- anrt. Het is geen gelukkige greep set, want het gebouwen-com- kwam gereed toen de klein-se- in_ries eigenlijk al uit de tijd be ar te geraken. Een tyd van heeft „Leeuwenhorst" beslist meegemaakt, vooral niet omdat elangstelling in de laatste ja- de priesteropleiding eerder n toenam. wordt „Leeuwenhorst" dus esc hooi. Dat zal deze onderwijs- ir- Hing zeker ten goede komen groot aantal jongeren uit de nstreek zal van september af in iwijkerhout zijn schoolopleiding «etten. Envoor het eerst n ook meisjes in de schoolban- ïlaatsnemen. De gymnasium-af- g zal worden ondergebracht in Fioretti-College in Lisse, dat op jebied in de Bollenstreek de oud- schten heeft. Teruggang de eerste jaren kon de „Leeu- iorst", dat internationale bekend kreeg door het pastoraal con- bogen op ruim 80 leerlingen, die Internaat als hun domicilie had- Sinds 1964 is daarin een terug ontstaan. Toen daalde dit aan bot 68 en de laatste jaren was bly als men het kon brengen „internen". Hardoor was het niet meer moge- Tte komen tot een sluitende ex- atie van dit deel van het dio- ne college. Er moest steeds geld 6n dat was niet vol te houden, rom is men er gelukkig mee, dat le komende jaren het internaat essievelijk zal worden opgehe- aar wat moet er nu met drie aflats. die samen 360 kamers >en gebeuren? Dat is een moei- vraag, waarop het antwoord zo maar een, twee, drie te ge- is. Het bisdom Rotterdam is wel mening, dat flats zullen moeten ien verkocht. Maar aan wie? Re- A. C. Raadschelders bijvoorbeeld een leidinggevende rol in „Leeu- horst" speelt, zou het toejuichen het gebouwencomplex een socia- ïnctie kreeg. Een vraag is echter nen daar het geld voor kan op- igen, want er zal toch een fors :ag op tafel moeten worden ge- isschien, dat een instelling be stelling heeft voor deze drie flats het is ook niet onmogelijk, dat of ander groot concern het flat- tplex in de toekomst zal kopen het te laten in richten als va- tie- en vormingscentrum voor het loneel. Wie zal het zeggen! Is vakantiecentrum ligt „Leeu- ihorst" zeer gunstig aan de voet een prachtig duingebied op een meter of drie van zee. De toe- fst zal het uitwijzen, wat er met modern ingerichte woonflats t gebeuren. Congressen leiding van „Leeuwenhorst" ls van plan de vrijkomende i leeg te laten staan. Er zal naar Japanse kloeinsehikkunst rASSENAAR Door leerlingen de Ikenobo-school onder leiding mevrouw D. Diels-Krafft wordt dinsdag 7 tot en met vrijdag 10 1 a s. in het Deylerhuis een expo- Japanse bloemschikkunst ge- den. p dinsdag 7 april zal de expositie pend zijn van 15.30-22.00 uur. op 'olgende drie dagen van 10-17 en 19.30-22 uur. Er zullen tijdens de iitie. die door mevrouw A. Geert- ia-Schoonenberg zal worden ge- hd. enkele films over de kunst Bloemschikken worden vertoond donderdagavond 9 april om 19 30 zal professor Miyamoto van de nobo-school te Kyoto een demon- itie geven. »e entree tot de tentoonstelling be- agt f 1,50 bestemd voor het Anjer- mogelijkheden worden gezocht ze tot de dag, waarop de verkoopacte wordt getekend, rendabel te maken. De ge dachten gaat uit naar het aantrek ken van congressen, want daarvoor beschikt dit diocesane college over een uitermate geschikte accommoda tie. Dat is wel bewezen toen het pas toraal concilie er werd gehouden. Er zijn op dit gebied mogelijkheden te over. De financiering van het internaat is thans een bijna niet meer haal bare zaak. Er rust wel geen schuld meer op „Leeuwenhorst", doch per „Interne" moet er jaarlijks zon f 4500 bij om de exploitatie sluitend te kunnen maken. Nu betalen zij f 2500 per jaar en dat zou eigenlijk f7000 moeten worden. Dat is een kostbare zaak. Het bisdom Rotterdam voelt het echter thans nog als een morele ver plichting van de eerste orde het in ternaat te blijven financieren en dat kost jaarlijks handen vol geld. Men zegt in Noordwijkerhout. dat men dat bedrag beter kan besteden voor het bouwen van in deze tijd passende kerken, die ook nog voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. In Noordwijkerhout wacht men nu af. Men hoopt wel, dat het internaat van „Leeuwenhorst" een waardige bestemming zal krijgen Over de open streekschool maakt men zich geen zorgen. Die zal zeker wel draai en en voldoende leerlingen krijgen. In het midden op de foto de drie woonflats (elk 120 ka- mersdie over een jaar of drie niet meer gebruikt zullen ivor- den. De eerste flat van Leeuwen horst komt reeds in september leeg. (Foto LD/Holvast) Ongeval in Hazerswoude HAZERSWOUDE Een 25-jarige bijrijder uit Venlo, die behulpzaam was bij het aankoppelen van een aanhanger op het terrein van Fas- son in Hazerswoude, is, bij het in stijgen van de cabine, zeer ernstig aan zijn hand gewond. Het ongeluk gebeurde op het mo ment dat hij het portier van de auto vasthield. Er passeerde een vracht wagen die tegen het portier botste, waardoor de hand van de bijrijder bekneld raakte. Zijn hand werd hier bij verbrijzeld. Het slachtoffer is overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN —De politie is de laatste week bij herha ling gealarmeerd omdat schapen los op de straat liepen. Dat was in ver schillende delen van de gemeente het geval. Het is voor de veehouders dienstig te zorgen, dat de afscheidin gen van hun landerijen in orde zijn, want bij schade, door deze loslopen de schapen veroorzaakt, worden de eigenaars aansprakelijk gesteld. Mevrouw A. van Zoomeren- Borst met de meisjes Winnifred Roggeveen. Christa Ernst en Wil- ma Bergmans acht&r de micro foon. (Foto-Leidsch Dagblad) ALPHEN AAN DEN RIJN Met vreugde hebben de bewoners van „Ridderveld" gisteravond het semi- permantente wijkgebouw in gebruik genomen. Dank zij het werk van de drie kerkelijke instanties hei*vormden, gereformeerden en rooms-katho- lieken is dit gebouw een voormalig woonverblijf voor gastal-beiders op het terrein van Oosthoek en Zoon in Alphen opgebouwd. De voorzitter van de confessionele vereniging van de herv. gemeen te, de heer Van der Vliet, sprak in zijn welkomstwoord zijn grote vreug de uit over dit gebeuren. Hierdoor is voor de bewoners en vooral voor de jeugd van Ridderveld. een vereni gingsgebouw opgericht. waarvan activiteiten kunnen worden uit geleefd. De heer Van der Vliet bracht voorts dank uit aan de heren van de Alphense Bouw Combinatie die moeite noch kosten hebben ge spaard om in deze woonwijk een goe de gelegenheid te scheppen voor het verenigings- maar vooral ook voor het jeugdwerk. Tal van aanvragen, om van het j gebouw gebruik te mogen maken, lig gen reeds bij het bestuur voor be- i handeling. Zaterdag 11 april zal de jeugd van Ridderveld het gebouw feestelijk in gebruik nemen. Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder de heer J. C. Duin die met de wethouder M. Paats aanwe- zig was. Ook gedeputeerde ir. N. Buijsert gaf door zijn aanwezigheid blyk van zijn belangstelling. De heer Duin noemde het een fees- 1 telijke avond voor de bewoners die nu een kasteel bezitten. Dank sprak j de heer Duin ook tot de heer Van der Venne (directeur ABC), die als de grote promotor voor dit object mag warden gezien. Pastoor Seijsener bood gelukwensen namens de geestelijke overheid aan. „Het is goed", aldus de pastoor, „dat de kerken hier gezamenlijk achter staan. Immers dit gebouw is het eer ste duidelijke teken dat de kerken in Ridderveld met elkaar willen optrek ken. Vervolgens boden enkele meisjes, na mens dé gehele jeugd van Ridder veld, te weten Winnifred Roggeveen, Christa Ernst en Wilma Bergmans. onder leiding van mevrouw A. van Zoomeren-Borst, de directie van de ABC een geschenk aan. Het geheel omvat een grote zaal voor bijeenkomsten, tien kleinere vergaderruimten, ruimten voor crea tief werk en een flinke keuken. On getwijfeld zal dit gebouw, dat geheel uit hout is opgetrokken, in een grote behoefte voorzien. LEIDEN Een 16-jarige slagers- bediende uit Hazerswoude kreeg gis terochtend bij het uitbenen van vlees in een slagerij in de Vrouwen- steeg de punt van het mes. waarmee hij aan het werk was, in zijn buik. Er ontstond een diepe vlees -wond, die behandeling in het Academisch Ziekenhuis noodzakelijk maakte De jongen is er door de EHD heen ge bracht. LEIDERDORP Het ver warmde Leiderdorp6e zwembad zal j op zaterdag 18 april a.s. voor het I publiek worden geopend. men over de nieuwe kandidaten voor de gemeenteraad. Waarnemend- voorzitter J. W. Vink (de voorzitter en de andere kandidaatsled^n waren heirbij niet aanwezig) heette de aan wezigen welkomen. Jammer was het dot de opkomst ondanks het feit dat nu ook de Hoge Ryndyk-kvp-ers zich verenigd hebben en hierdoor één geheel is gevormd, zeer gering was. Geschat werd op 200 aanwezi gen. doch dit aantal, was verre te zoeken. Uitgereikt werden 102 stem biljetten. Hierin begrepen de machti gingen. Onder leiding van de heer Post is het programma voor de nieuwe raad opgesteld. Dit moet de leidraad zyn voor de eerstkomende jaren. Wij kiezen voor de toekomst. De huidi ge kandidaten zijn mensen die niet in wilde weg geroepen zijn .aldus de heer Vink. Verder gaande haalde hy de woorden aan burgemeester ge sproken in één van de 'vorige raads vergadering. Gezien de huidige ont wikkeling moeten er mensen zijn met de nodige inzet en bereid zijn dit SASSENHEIM (ANP) Om streeks vijf uur gistermiddag stak de 77-jarige heer W. Smit uit Sassen- heim met zyn fiets aan de hand de Hoofdstraat in zyn woonplaats over. Hy werd daaabij door een vrachtau to aangereden en overleed tijdens zijn overbrenging naar een zieken huis. Hierna volgden de stemming. Tel kens werden 2 kandidaten gekozen. Door de aanwezigen werden enige kandidaten aanbevolen, le stemming! 1. P. van Hofwegen, 2. L. J. v. d. Posé 2e stemming, 3. A. J. J. EverstiJn, A G. W. de Groot. 3e stemming, 5. W. M. J. v. d. Ploeg. 6. A. C. J. Duin dam, 4e stemming, 7. P. de Jong. 8. P. J. van Rijn, 5e stemming, 9. H. S. Broekhuis, 10. G P. Koek. 6e 11. J. van Nierop: 12. P. J. Overdevesfc. Met de grootste meerderheid van stemmen werd de heer P. van Hofwe gen tot lijstaanvoerder gekozen. BOSKOOP Het ligt in de be doeling van de Oranjevereniging op 2 mei een wielerronde in Boekoop te organiseren. Deze ronde aal verre den worden van 's middags één tot zes uur. Er zullen alleen amateurs aan deelnemen. De voorgenomen route is als volgt: (Snydelwijk) Ritzema Boss tra e» SprengerstraatLinnaeusweg. J. H. van Straat-en van Nes Plantsoen LinnaeuswegMendelweg tot Ritze ma Bosstraat. Door de vereniging is overleg gepleegd met de wielerclub Gouda. Ds. W. Suyker uit Lieee heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente in 's Gravenzande. Borlegraafse tijdens rooftocht gesnapt DEN HAAG BODEGRAVEN Het was maar een vreemd allegaartje dat een huismoeder uit Bodegraven in een zelfbedieningszaak, die door haar „bezocht" werd, bijeen had ge gaard. Dat was zowel een tube jodium als een duimstok, een portemonnee en een knijptang, allerlei snoepgoed, pakje gehakt, een paar sokken, een doosje zalf en nog zo één en ander. „Ik kan me nog voorstellen, dat u een duimstok kunt gebruiken, maar wat moet u nu met een knijptang en een doos zalf", vroeg de rechter zich af. „Eerlijk gezegd, weet ik het niet", zei verdachte. De officier wist het wel: „Het is allemaal zo gemak kelijk weg te nemen en je behoeft het dan niet te kopen", was zijn oordeel. Daar viel weinig tegen in te bren gen, want de Bodegraafse had in derdaad geprobeerd al dat spul zon der betaling mee te nemen. Er was een verkoopster, die de vrouw arg wanend bij de afdeling gereedschap pen had gevolgd. „Daar komen meestal man nen", zo hgd ze vastgesteld", en ds aanwezigheid van een vrouw had dan ook haar aandacht getrokken. „Ik had het allemaal best kunnen betalen", zei verdachte. „Had dat maar gedaan, want dan was u goedkoper uit geweest en al die narigheid niet gehad", stemde de rechter in. „Ik heb sinds het ge beurde geen nacht meer geslapen." informeerde verdachte. Maar goed, de reis naar de Haagse rechter was beslist geen uitstapje voor haar. Zs stond dan ook een tijdje te snikken en zei dat ze het allemaal zo erg vond. „Zo erg dat u gesnapt bent. of dat u het allemaal hebt gestolen", gaf de officier uitdrukking aan zijn twij fel. „De meeste mensen, die hier ko men, hebben de tranen al gauw klaar". In de hoop, dat de les door ver dachte goed zal zyn geleerd, wilde de officier volstaan met f 150 boete en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van drie jaar. Dat werd ook het vonnis. De muziekvereniging Excelsior ft zaterdagavond 8 uur een con- t in het Jeroenhuis in Wassenaar, wordt onder leiding van dirigent Brilleman een gevarieerd pro- hima uitgevoerd. I WOUBRUGGE Zonder enig of- ficieel vertoon is door Staatsbosbe heer het tweede recreatie-eiland „Kleine Hem" voor het publiek open gesteld. Met het andere eiland Grote Hem is dit een deel van het 32 hec tare grote natuurreservaat, gelegen aan de zuidrand van de Braasse- mermeer In de gemeenten Rynsater- woude en Woubrugge. Aan de zuidkant van het lange, smalle eiland is een 96 meter lange steiger aangelegd, waar de toekom stige bezoekers, hoofdzakelijk water sporttoeristen. kunnen aanlegden Tevens is er gras ingezaaid en heeft men struiken geplant, teneinde het tot nog toe lage, kale eiland aan trekkelijker te maken Ontoegankelijk I Grote en Kleine Hem zijn oor spr onkel yk een deel geweest van de j oude dijk langs de Vierambaehtspol- der, het zg. ingebroken gat. De ove rige twee eilanden, alsme 'tde buiten- I dijkae land, blijven natuurreservaat en ontoegankelijk voor het pubiiek Dit Ls nog een eldorado voor talrijke watervogels, waaronder zich zaag bok- en tafeleenden bevinden. Ook nestelen hier torenvalken en rans uilen. Vong jaar werden 45 reigers- nesten geteld. De beheerder van dit natuur- schoonryke reservaat, de heer J. A C. Slingerland, werkt hier reeds zes jaar met veel genoegen. Teneinde zijn onvangrijke taak. zo- I als toezichthouder, vogelbeschermer, onderhoud schoeiïngen. aanplanten riet en biezen, enz. beter te kunnen volbrengen, kreeg hij onlangs de be schikking over een grotere en snel lere boot. Voor de roeiboot met bui- tenboordmotor kwam een snelle mo- I torvlet in de plaats van 7,70 x 2.50 meter, met een 38 pk BMC diesel motor, gebouwd in Lemmer en ge naamd Meerkiïn II (een heel oude naam voor de Braassemermeer» Hiermee is de heer Slingerland veel sneller vahaf zyn woning op zyn werkterrein. Te\reden Over het geheel genomen is hy zeer te spreken over de samenwer king tussen de bezoekers van de eilanden en de toezichthouder. De toegang is vrij. doch het is niet toe gestaan er in tenten te overnachten Vorig jaar werden er in bootjes 16 000 overnachtingen geteld. Dit aantal zal. nu Kleine Hem openge steld is. zeker nog toenemen. Men kan als watersporttoerist hier volop genieten van luieren, zonnen, zwemmen en vissen, terwijl zich te vens in noordelijke en zuidelijke De nieuwe boot voor de toe zichthouders. (Foto Leidsch Dagblad) richting wijase vergezichten openen. De meeste bezoekers zyn bewoners van de grote steden in de Rand stad-Holland. Het ligt in de bedoe ling dit jaar een enquête te houden onder de dagrecreanten over hun meningen, wensen en ideeën over deze recreatie-eilanden. Mogelijk kan Staatsbosbeheer, sinds 1955 eigenaar van dit reservaat, met de uitslag ervan, aan nieuwe verlang mis vol doen. In Warmond zal vanaf 6 april een Simavi-collecte worden gehou den Dit geld zal worden aangewend voor medische hulp in de tropen- landen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9