lao wil kloof tussen steden en )latteland lempen soms heeft een vrouw verschillende mannenu toch zeker ook. ml mevro )ecentralisatie van industrie Intellectuelen naar platteland Koning van Lesotho komt naar Nederland India heeft grote radio-telescoop i Klopjacht naar even vrijgelaten Franse gangsters Meer aanvallen in Zuid-Vietnam *DAG 3 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) NGKONG (GPD) De primitieve hoogovens branden in de Chinese communes, zoals het ook in 1958 het geval oen van het platteland plotseling een industrielandschap akt moest worden. Herinneringen komen boven aan de :e sprong voorwaarts" van 1958, die door gebrekkige voor- lingen tot mislukking was gedoemd en na 3 jaar moest i opgegeven. Nu wordt in de Chinese publikaties op- gesproken over een „grote sprong voorwaarts". China weer al zijn krachten in om de agrarische- en industriële iktie op te voeren. I zou het verkeerd zijn ver- igen te trekken met 1958, andarbeiders tot industriear- moesten worden omge- L Toen wilde Peking door pvoeren van de industriële tie China zo snel mogelijk ootmacht maken. Het werk land werd echter verwaar- en koste van het werk in fa- i en werkplaatsen. Het ijzer i de primitieve hoogovens gewonnen, was nauwelijks lar. Doel verhogen van de landbouw - tie is op dit moment het amste doel. omdat daardoor de Chinese economie een ge- basis kan krijgen. terwijl >r tevens de middelen wor- trschaft voor de opbouw van ïdustrie. De bevolking van neemt per jaar toe met rond joen mensen, die allen moe- >rden gevoed en gekleed. De uw heeft daarom voorrang de industrie. Produktie-bri- en communes richten uit middelen kleine fabrieken en aatsen op, waar men repa- uitvoert en eenvoudige land- vwerktuigen vervaardigt, even- Etter pompen, handkarren en achines. Dikwijls gebruikt ichrootgrondstof. In de toe- zullen de communes het ver van landbouwprodukten en naken van conserven zelf doen. tchai-produktiebrigade in de :ie Sjansi is hier een voor van: deze is opgericht zon- ige hulp van de overheid. De mes, die evenals de produk- jades, nu weer tot grotere eenheden worden samengesmolten, moeten zichzelf van het nodige kunnen voorzien en onafhankelijk van staatshulp kunnen bestaan. Zelfs de opvoeding en de nieuwe naar het platteland gebrachte ge zondheidsdienst behoren nu tot de taak van de communes en prod uk- tiebrigades, die de scholen en ge zondheidsdiensten uit eigen midde len financieren. Produktiebrigade Het zwaartepunt in de landelijke collectivering ligt op de prod uk- tie-brigades terwijl de planning een zaak van de communes blijft. In de industrie wordt gestreefd naar de centralisatie. Behalve door de com munes zal ook door de provincies een eigen onafhankelijke industrie worden opgericht. In de toekomst zullen de provincies hun eigen kunstmest-machine- en textielindu strie hebben. De decentralisatie van de industrie heeft ook een stra tegisch doel, omdat provincies die een onafhankelijke landbouw- en in- dustrieproduktie hebben, in tijd van oorlog minder kwetsbaar zijn. Maar het is zeker dat een decen tralisatie van de industrie met het oog op de achterstand van de infra-structuur van belang is voor de huidige ontwikkelingsfase van China. Door het oprichten van in dustrieën (zonder of met een gerin ge staatsinvestering) in communes en provincies, spaart de staat ook geld uit, dat voor het atoomonder zoek. de bewapening en de grote ontwikkelingsprojecten, zoals wa terbouwwerken en wegenbouw, kan dienen. Bij de zware industrie, waarover de regering in Peking verantwoordelijk is, wil men een stijging van de produktie voorlopig bereiken door rationalisering en modernisering en niet door de ont wikkeling en bouw van grote indu- striewerken. Aanzien De trek van de stedelingen naar het platteland behoort ook tot de grote veranderingen waardoor Chi na's aanzien zal veranderen. In to taal 15-20 miljoen mensen moeten uit de overvolle steden in commu nes worden ondergebracht, waar bij als dit mogelijk is, de stadsbe woners bij hun op het platteland wonende families moeten intrekken, klaarblijkelijk om wrijvingen te voorkomen. I^et contact met het platteland is nog intensief, omdat vrijwel iedereen wel familie heeft in een dorp. Onder de „kolonis ten" bevinden zich studenten, par tijfunctionarissen, leraren, artsen en fabrieksarbeiders. Zij moeten niet alleen deel uitmaken van de plattelandsbevolking, maar tegelij kertijd het algemeen ontwikkelings niveau van het land verbeteren. Er is voor hen allen op het platteland genoeg werkgelegenheid op scholen en werkplaatsen. Tot nu toe was er vooral een te kort aan „agro-technici," waardoor de „Grote sprong voorwaarts" mis lukte. Tegenwoordig worden alle stedelingen aangemoedigd hun kin deren naar het platteland te sturen. Men verwacht van studenten die op het land hebben gewerkt, dat ze er na het beëindigen van hun studie terugkeren. De grote kloof die tot nu toe stad en platteland van el kaar gescheiden hield, moet worden overbrugd. Mao Tse-toeng streeft naar het vormen van een samenleving waar ieder tegelijk arbeider, soldaat en intellectueel is en de materiële en psychologische kloof tussen de ver scheidene sociale lagen is verdwe nen. Op deze wijze hoopt Mao ook produktieve krachten te kunnen mobiliseren, waartoe, naar zijn mening de kapitalistische landen niet in staat zijn. De leiders in Pe king pakken nu de zaak toch meer volgeas plan aan, pragmatischer en vooral voorzichtiger dan gedu rende de „grote sprong voor waarts," waarin de mobilisatie van de massa alleen de produktie aan zienlijk moest verhogen. Na de excessen van de culturele revolutie ligt het accent nu weer op „gematigdheid" en „maat hou den." By alle maatregelen die de partijleiders namen zijn echter, zo als by de culturele revolutie ideolo gische, sociale en economische mo tieven nauw met elkaar verweven. De culturele revolutie waarin men ADVERTENTIE lliat knA. -»iin Io mAAr aan ctcil/i/raafl NIo+i 11 irliil» hoht tl maar ÓAn man Niet boos zijn. 't Is maar een strikvraag. Natuurlijk hebt u maar één man. Die altijd dezelfde is.Hoewel, is dat wel zo? 't Maakt uiteindelijk wel degelijk verschil of uw man met een zakelijk projekt bezig is, een concert bijwoont of zich uitleeft in zijn hobby. En dat verschil zit onder andere in zijn Meren. (En het enige, dat daar hetzelfde in is. is het etiket van Stanford's) Een beeld van het Chinese platteland: militairen en burgers bij 'n neergeschoten Amerikaans spionagevliegtuig - zonder piloot. wilde afrekenen met het verleden moest de Chinezen geestelyk en ideologisch op de nieuwe economi sche krachtsinspanning voorberei den, die nu wordt ondernomen. De tijd zal leren of de Chinese Volks republiek erin zal slagen door de hervormingen zijn landbouw- en in- dustrieproduktie op te voeren en de opbouw van de economie sneller kan realiseren. CHRISTIAN ROLL ESRO onderzoekt het noorderlicht STOCKHOLM (DPA) De Euro pese Organisatie voor Ruimteonder zoek ESRO heeft in de nacht van woensdag op donderdag met goed gevolg een raket van het type Sky lark gelanceerd. De lancering, die heeft plaatsgevonden in Kiruna in Noord-Zweden, is het begin van een nieuwe serie die ten doel heeft een onderzoek naar het noorderlicht in te stellen. Tot 23 april zullen in to taal zes Skylark-raketten en twee Centauer-raketten worden gelan ceerd. BOMBAY (AP) Een cilindrisch* radio-telescoop, waarvan de gevoe ligheid viermaal zo grcot is als d* „schotel" van Jodrell Bank in Enge land, die een doorsnee heeft van ruim 76 meter, is in India in wer king gesteld. Hij staat opgesteld bij een dorp in het bergachtige gebied van oetacamoend, in het zuiden des lands. De installatie is ontworpen en ge bouwd in India en wordt bediend door het Tata Institute of funda mental research te Bombay, dat tot de bDUw 800.000 dollar heeft bijge dragen. De (Amerikaanse) National Science Foundation heeft 'n bedrag van 71.000 dollar geschonken. De man achter het project is prof O. Swaroep. Deze zei dat er reeds 16 waarnemingen van occultaties ster bedekking) met de nieuwe telescoop zijn verricht. vyf hiervan waren nog niet eerder ontwaard. PARIJS (DPA) —De vier gang sters, die woensdag enkele gasten in 'n hotel in Villefranche-sur-mer aan de Franse Rivièra als gijzelaars vaf hielden en na langdurige onderhan delingen met de politie vrijwil lig mochten vertrekken, bevonden zich vanochtend nog steeds op vrije voeten. In heel zuid-Frankrijk namen op dat moment honderden politie agenten deel aan een omvangrijke speurtocht maar van Maurice Sori.nl en zijn drie medeplichtigen werd taal noch teken vernomen. Met hun laatste gevangene, de Fransman Jacques Lespagnon, ver lieten de vier gangsters gisternacht na een telefonisch met de politie ge sloten „gentlemans agreement" 't ho tel in de wagen van Lespagnon en verdwenen in de richting van Nice. Enige uren later meldde Lespagnon vanuit de buurt van Aix-en-Proven ce dat hij was vrijgelaten. Lespagnon zei later dat de gang sters hem zeer hoffelijk hadden be handeld. Hij hield Sorini, die met zijn trawanten uit een psychiatri sche inrichting was ontsnapt en die tezamen reeds meer roof-overvallen op hun naam hebben staan, zelfs voor een „intelligente knaap". SAIGON fAFP) De Vietcong en de Noordvietnamezen hebben van nacht voor de derde achtereenvol gende dag aanvallen van betekenis uitgevoerd op Amerikaanse en Zuid- vietnamese stellingen en installaties in heel Zuid-Vietnam. Volgens in Saigon ontvangen berichten waren het er ruim veertig. Bij de beschieting van een Ameri kaans mariniershoofdkwartier te An Hoa, ten zuidwesten van Da Nang, werden een aantal militairen en zes burgers gewond. By een beschieting van Binh Long, ten noorden van Saigon, sneuvelden 14 Zuidvietna- mese militairen en werden er 36 ge wond. By gevechten aan de Cambod jaanse grens sneuvelden zeven Ame rikanen en werden er 26 gewond. DEN HAAG (ANP) De Neder landse regering heeft positief gerea geerd op een verzoek voor een üj- deUjk verbUjf in Nederland van Ko ning Mosjoesjoe van Lesotho, aldus deelde heft ministerie van Buiten landse Zaken gisteren mede. Koning Mosjoesjoe, 31 jaar oud, arriveerde gisteren in Zuid-Afrika na onder huisarrest te zyn geweest sinds premier Leaboe Jonathan ty- dens de algemene verkiezingen van Januari j.l. met succes een greep naar de macht had gedaan. De pre mier verklaarde gisteren, dat Koning Mosjoesjoe die in Oxford stu deerde „automatisch aftrad door zich ten tyde van de verkiezingen met de politiek in te laten". Leso tho is het voormalige Basoetoland. voorheen een Brits protectoraat, dat geheel door Zuidafrikaans gebied is omringd. Lesotho werd in 1966 onafhanke- lyk. Vanaf het eerste begin heerste er onmin tussen de vorst en de eer ste minister over wie nu eigeniyk de politieke macht in handen moest hebben. Volgens de koning had de premier al dadebjk te veel macht aun zich getrokken en heeft hy, door zyn samenwerking met Zuid- Af rika. „in zwart Afrika veel vijan den". Intussen zal de echtgenote van Koning Mosjoesjoe, Koningin Ma- maohato, gedurende zyn afwezigheid joen. als regentes optreden. De opper vlakte van het koninkryk is iets kleiner dan van Nederland. Er is een bevolking van ongeveer een mil-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19