is „kruispunt" voor narcotica-routes ipanje tweetal MANN Scherpe kritiek op Turks kabinet Britse troepen in Belfast hadden het gisteren moeilijk ISRAEL NIET ZO BLIJ OVER SLAG MET DE SYRIERS Bolletje '•esprok met hoofdcommissaris Reboredo in Madrid t/m 8 april de fijnste jongens schoen Cals tevreden over paviljoen WAAROM WAS DE RAMP IN EN OM GEDIZ MOGELIJK? PtfAü S APKft ffffi W!MCB MOBMD PAOWA W (Van onze correspondent R. Bosschart) ftCELONA (GPD) Het laatste rapport van de Wereld- flheidsraad van de V.N. over het gebruik van verdovende den brengt afschrikwekkende cijfers aan het licht In de wereld worden er thans niet minder dan 600 miljoen uana-sigaretten per dag gerookt. De produktie van ver- pa middelen is enorm, meer dan 2.000.000.000.000 kilo per Het grootste aantal gebruikers vindt men in het Verre n en op het Amerikaanse continent, maar ook in Enropa het aantal toe en vindt men nu ongeveer één miljoen afden. Geïsoleerd panje zijn het er nog weinig. 5 de Wereldgezondheidsorga- ongeveer 30.000, op een tota- ilking van meer dan 32 mil- ersonen. Dit valt ook samen It oordeel van Spanje's beste op dit gebied, senor Mato Re- hoofdcommissaris van de I brigade tegen narcotica in Tijdens een interview in zijn .ns-kaal bureau, waar de eni- oratie" bestaat uit een monu- Arabische opium-pijp, ver- Reboredo ons: „Spanje loopt g ook in dit opzicht achter bij itenland. en tot voor kort be- ir hier geen werkelijk narco- jbleem. Onder de oudere e bevolking zijn er ongeveer ot 1200 „klassieke" gevallen rslaafdheid, vaak ten gevolge n pijnlijke ziekte die de me- -ong tot intensief gebruik van s. Per slot van rekening was 'lange jaren, wegens de bur- Dg en de daaropvolgende twee- •eldoorlog, geïsoleerd van de n de wereld. toen begon het massa-toe- in dit, samen met het feit dat ©en natuurlijke brug vormt noord-Afrika, producent van inde middelen, en noord-Eu- vaar het aantal verbruikers oenam, veroorzaakte een nar- probleem. Onze Spaanse jeugd tvel iets meegetrokken door de ne „mode". Vaak gaat het om [n die met buitenlanders in staat, of die een reis naar Afrika hebben gemaakt en op anier verslaafd zijn geraakt, het blijft beperkt. Niettemin wij niet vergeten dat er nu oen toeristen in één jaar naar komen, velen uit landen waar iruik van verdovende middelen •erbreid is. Het is logisch dat 3er die toeristenstroom ook erslaafden naar Spanje komen Dt van rekening kunnen we «rwachten dat alleen de „goe- ïaar Spanje gaan. En zodra llende volken in contact ra- iemen zij zowel positieve als ive gebruiken over. Het toeris- rordert inderdaad de versprei- an verdovende middelen". Vakanties. de statistieken die hoofdcom- ls Mato ons toont blijkt inder- luidelijk, dat de aktiviteit van jade tegen narcotica gelijk op- met de hoogtijdagen van het ie en het aantal arrestaties logste is in de weken van de en de zomervakanties. In 1968 dat 381 arrestaties, waaronder Itenlanders en in 1969 liep het jot 600 arrestaties met 300 bui- ders. De toeneming is echter m gevolg van het feit, dat de je brigade zich steeds meer in- lurlijk bestaan er al lang spe- troepen binnen de Spaanse po- Se zich met verdovende mid- bezighouden, vooral in de kust- a zoals rond Barcelona, Valen- alma de Mallorca en Malaga, jpas in 1966, nadat Spanje de ationale conventie voor de Itegen narcotica had geratifi- irichtte de Spaanse overheid op ii de speciale brigade op als im van deze strijd. Thans be senor Mato in de centrale te 0 over 18 specialisten,, terwijl geheel Spanje ongeveer 300 (n speciale cursussen over dit ëm hebben gevolgd. Maar de Ie brigade kan natuurlijk op Jenblik een beroep doen op het keel van de normale politie, van bane, van de guardia civil en e fiscale politie. De hoofdcom- j Onz ©correspondent in Spanje J Robbert Bosschart, schreef twee artikelen over het tragische verschijnsel, dat tal van jon- geren uit verschillende Euro- r 4 pese landen zich, bewust of on- L bewust, inlaten met het smok- kelen van narcotica in Spanje. ■4 Vroeg of laat lopen zij tegen p- de lamp, worden veroordeeld en verdwijnen in Spaanse gevan- 4 genissen. In bijgaand artikel, het eerste van de twee, schetst 1 Bosschart aan de hand van of- 4 ficiële gegevens de toestand in Spanje, dat kruispunt is voor twee naroctica-routes, een van r 4 zuid naar noord, de tweede van oost naar west. Hoewel het nar- 1 cotica-probleem in Spanje nog 4 geen ernstige vormen heeft aan- genomen, zijn er toch jonge- lui, ook Nederlanders, die het T slachtoffer worden van zeer handige smokkelaars. Daarover in het tweede artikel, dat wij morgen hopen te publiceren, fe rn, issaris voegt er er aan toe: .Bo vendien staan wij in nauw contact met de speciale brigades van andere landen, via Interpol, en speciaal met het Amerikaanse Bureau of Narco tics. Er gaat nagenoeg geen dag voorbij zonder dat wij" inlichtingen uitwisselen. Helaas hebben alle poli tieorganisaties ter wereld, zelfs die van de rijkste landen, te kampen met een gebrek aan personeel en voldoen de middelen. In Spanje is dat niet anders. Wij zijn helemaal onderaan de ladder begonnen, want we had den maar een klein probleem. Naar mate men zich rekenschap geeft van de omvang van het probleem, krij gen wij meer middelen, maar het blyft natuurlijk ontoereikend". Losse basis In de twee afgelopen jaren wist de speciale brigade de hand te leggen op resp. 220 en 910 kilo verdovende middelen, voornamelijk produkten van de „cannabis"-planten die men ln noord-Afrika .griffa" en in Mexi co marihuana noemt. Het cijfer van 1969 is enigszins misleidend omdat men meer dan 300 kilo vond die op één hoop op een strand was achter gelaten door nerveuze smokkelaars, zodat men ongeveer rekent op de in beslagneming van 400 tot 500 kilo per jaar. Op onze vraag of er enige gegevens bestaan over de hoeveelheid verdovende middelen die jaarlijks in Spanje verhandeld wordt, antwoord de hoofdcommissaris glimlachend „Dat zou ik wel willen weten, om er beter tegen op te treden. Maar goed. op grond van internationale statis tieken schat men dat men tussen één en vijf procent van de verhandelde waar „snapt". Dit is echter bijzonder vaag, want ik kan u even goed zeg gen dat hier jaarlijks 5000 kilo .grif- fa" verhandeld wordt, of dat het 10.000 kilo zijn, zonder dat iemand het kan tegenspreken". Spanje is voornamelijk een door- gangsland voor narcotica. Er bestaan twee grote routes: de eerste vanuit Noord-Afrika via Algeciras en Mala ga, naar Barcelona of Madrid. En vandaar naar Noord-Europa, vooral de Scandinavische landen; de twee de vanuit Italië en Frankrijk (Na pels en Marseille) via Barcelona of Madrid naar Noord-Amerika. Over de eerste route vervoert men name lijk „griffa", de tweede Is meer voor „harde" narcotica zoals heroïne, co caine en opium bestemd. Zeker wat de eerste route betreft gelooft senor Mato niet erg in het bestaan van internationale bendes: „Het zijn wel uitgebreide netwerken, maar op bij- ADVERTENTIE W uw 9e nationale kampeer tliks 12 00 - 17-00 u] "en 19.00 - 22.30 U.| irdaq en zondag 10.00 - 22.30 u-l TOEGANG: 2.50 P.P.; KIND. TOT zonder losse basis. In Spanje gaat het meestal om een arme duivel die een paar pesetas wil verdienen door enkele kilo's „griffa" uit Noord-Afri ka te brengen. Het grootste geval tot nu toe was een kleine „organisatie", die gedurende een periode van twee jaren ongeveer 2000 kilo „griffa" uit Noord-Afrika naar Spanje had ver voerd. Maar de leden werkten zeer onafhankelijk. Manoeuvre Iets heel anders is de heroine, en de naam van de desbetreffende or ganisatie kennen wij allemaal: de Mafia. De Amerikaanse Mafia heeft hier vertakkingen om het „spul" naar Noord-Amerika te krijgen, ter wijl de Carsicaanse Mafia voorname lijk Europa „verzorgt". Ongetwijfeld bestaat er 'n overeenkomst tussen bei de takken van de Mafia. Het groot ste deel van de heroine die naar Amerika gaat wordt nog steeds in en rond Marseille geproduceerd. Er is wel sprake van geweest dat deze organisatie zich naar Barcelona zou evrplaatsen, maar men krijgt de in druk dat dit een handige manoeuvre ▼an de Mafia was die dit gerucht verbreidde om te proberen de Franse politie zand in de ogen te strooien. Natuurlijk is het heel goed mogelijk dat, na een speciale actie van de politie in Marseille, een deel van de bende naar Barcelona komt en daar zelfs een onderwereldstrijd levert met de Spaanse bendes. Maar wat meer gebeurt is dat de Amerikaanse ko pers, Inplaats van naar Marseille te gaan, hun leveranciers in Spanje of elders buiten Frankrijk ontmoeten om zaken te doen. De waar wordt dan ook in Spanje of elders afgele verd. Het komt erop neer dat de handelaars steeds proberen de spe ciale acties van de verschillende lan delijke polities te ontduiken door zich snel naar een ander land te ver plaatsen. Er gaan in Spanje reeds enige tijd geruchten, dat in bepaalde jeugdkringen, die zich buiten de maatschappij plaatsen of gestoten worden, het gebruik van griffa en „hardere" narcotica zoals lsd toe neemt. Dit schijnt zelfs tot op de meest onwaarschijnlijke plaateen door te dringen en wij hebben ons door een gevangene laten vertellen dat hij eens in de gevangenis een taart ontving „waar genoeg lsd voor een maand in zat", en later eens een zending „griffa" waar hij met al zijn zaalgenoten, een 50-tal) voor een paar weken genoeg aan had. Jeugdclubs Meer bekend is echter, dat m be paalde jeugdclubs in Madrid en Bar celona lsd te verkrijgen is. Hoofd commissaris Mato zegt: „Dit is be paald geen alarmerend probleem. Er heben zich inderdaad enkele geval len voorgedaan waarin a-sociale fi guren elkaar troffen in jeugdclubs, zonder dat de directie daarvan op de hoogte was, en verdovende mid delen uitwisselden. Men vindt ze in ADVERTENTIE ■fiMfrjepcoeoenf (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) De Isra ëlische militaire autoriteiten geven volmondig toe, dat de lucht- en ar tillerieslag tegen Syrië van gisteren alle rangen en standen. Gelukkig I door Israël werd begonnen. De offi- BELFAST (Reuter In de Noord- ierse hoofdstad Belfast zijn politie en militairen gisteravond opnieuw slaags' geweest met rooms-katholieke betogers. De ordebewakers moesten traangas gebruiken om de met ben zinebommen. flessen en stenen gooiende menigte te verspreiden. Tegen één uur vannacht keerde de rust weer in de r.k. wijk nadat bijna 600 militairen waren aangevoerd. Eerder op de avond had de politie door middel van een afzetting een treffen met eveneens betogende pro testanten voorkomen. De protestan ten verspreidden zich rustig. Demonstranten van beide partijen hadden eerder op de dag Britse troe pen met benzinebommen bestookt. De politie antwoordde met traangas- bommen. Volgens regeringswoord voerders zijn deze rellen het gevolg Een Britse soldaat op het punt een traangasgranaat af te schieten tijdens onlusten van gis teren in de Noordierse hoofdstad Belfast. van baldadigheid „zonder politieke ondertoon". Burgers met geweren verschenen op straat en er vielen een paar stenen. De troepen, die ook met flessen en bakstenen werden beko geld, hebben 25 keer traangas ge bruikt. Dit waren de ergste ongere geldheden in Ierland sinds vorig jaar oktober. Premier Chichester-Clark belegde een vergadering met militai re en politiefunctionarissen. Later verklaarde een woordvoerder dat de regering zich ongerust maakt over de rellen maar dat men niet gelooft dat het hier om georganiseerd ver zet gaat zoals vorig jaar. zijn wij in Spanje nog niet zover als in andere Europese landen waar het gebruik van verdovende middelen een soort mode onder de studerende Jeugd is geworden". Op onze vraag naar de doorsnee prijzen, antwoordde hij„dat hangt natuurlijk erg af van de marktomstandigheden. Ge woonlijk kost een kilo „griffa" in Madrid of Barcelona tussen de 20.000 en de 25.000 pesetas (1000 tot 1250 gulden)en gaat een tabletje lsd van een halve gram van de hand voor prijzen tussen de 400 en de 1000 pe setas. Maar er worden hier heel wei nig .harde" narcotica verhandeld. Wij hebben in zulke kringen nog niet eenmaal de hand kunnen leggen op heroine, cocaine e.d. Ons laborato rium ontdekte zelfs meermalen dat de zogenaamde „lsd-tabletten" abso luut geen lsd bevatten". Tot slot vroegen wij de hoofdcom missaris over de algemene houding van de Spaanse overheid tegenover de verdovende middelen, ook in ver band met de tendensen in sommige landen om de handel in marihuana en griffa niet te vervolgen, en over de middelen om het kwaad bij de wortel aan te vatten. Hij meende: ,Jk kan het bepaald niet eens zijn met die tolerantie tegenover de zo genaamd „minder gevaarlijke" nar cotica. Dat .mindere gevaar" is kletspraat, want het is bijna nooit zo, dat een persoon alleen aan één enkel, „minder gevaarlijk" verdovend middel verslaafd is. Bijna allen ma ken gebruik van om het even welk middel waar zij de hand op kunnen leggen. Ook al eist men in Spanje sinds 1965 een doktersrecept voor zo genaamde „pep-pillen", de verkoop daarvan is thans opgelopen tot 750 miljoen pesetas per jaar. Hét Is ons dagelijks brood om een individu te arresteren, die 's morgens ontbijt met pep-pillen, overdag zijn mari huana-sigaretten rookt, en 's avonds het gezellig dagje besluit met lsd. hasjiesj, mezcalina of wat dan ook. Zij leven op ware gift-cocktails. Campagne ciële communique's rechtvaardigen dit initiatief met de herhaalde schen ding van de wapenstilstand door de Syriërs. Zij maken melding van 185 incidenten in de afgelopen drie maan den. Deze acties werden niet alleen door eenheden van het geregelde Sy rische leger ondernomen, maar ook door guerrillatroepen, dit kennelijk met volledige instemming van Da mascus. Dat laat zich o.m. opmaken uit een mededeling van radio Damas cus. die 16 maart werd uitgezonden als reactie op een Israëlische waar schuwing, dat het spaak zou lopen als Syrië zich geen beperkingen op legde. In deze uitzending werd letterlijk verklaard: „Wij beschouwen de Is raëlische opmerkingen over de acti viteit van het Syrische leger in de heuvels van Golan als een erken ning jegens ons volk en de openbare mening, dat wij deze gewapende strijd gebruiken als middel om ons veroverd gebied te bevrijden. De ge vechten langs de wapenstilstandlinies of daarachter worden geleverd door geregelde strijdkrachten en guerrilla strijders en vormen een onderdeel van een legitieme oorlogsvoering..." In feite was dit de eerste maal, dat Damascus zijn leger en de guer rillastrijders in één adem noemde Tevoren had het zich steeds min of meer openlijk van de Palestijnen af gewend. cf p nvn gedaan om hun aandeel in de strijd tegen Israël dood te zwijgen. eens duidelijk op wijst, hoe ver de vrede nog buiten Israëls bereik ligt, maar ook omdat het Syrische leger, anders dan het Egyptische, sinds de zesdaagse oorlog betrekkelijk onge schonden is gebleven. Wat mankracht en bewapening betreft is het er waarschij nlijk zelfs op vooruit gegaan Men heeft hier ook niet de indruk, dat de Syriërs zich in de toekomst onbetuigd zullen laten. ADVERTENTIE Een geweldige in stapper van glan zend schaduw- leer.Leuke I 'wildgesp' ijzerster- kerub berzooi. Geheel ge voerd. Cairo Wat de strijd tegen de narcotica als sociaal kwaad betreft is er De opwarming van het Syrische front schijnt te mceten worden ver klaard uit Egyptische druk. Kenne lijk heeft Nasser Damascus gewon nen voor de opvatting, dat het niet aangaat Caïro alleen te laten op draaien voor „de slag om Israël". Dajan heeft meer dan eens verklaard, dat Israël, als het moest, in staat was zich op meer dan één front de Arabische legers van het lijf te hou den. Desondanks heeft de opleving van de strijd in de heuvels van Golan Spanje een inter-ministeriële com- bier weinig blijdschap verwekt. Niet missie opgericht om een gezamenlijke alleen, omdat deze escalatie er nog campagne te voeren om het volk te wijzen op de gevaren. Helaas ben ik ervan overtuigd, dat het weinig nut heeft om tegen de jeugd te spreken over de gevaren van de verdovende middelen. Per slot van rekening ho ren wij elke dag over de gevaren van de weg en stappen we deson danks elke ochtend weer in de auto. Wat wij in laatste instantie natuur lijk nodig hebben is een systeem van medische hulp en sociale werkers om te bereiken dat de verslaafden zich van hun - obsessie kunnen bevrijden en zich weer kunnen aansluiten bij de gewone maatschappij. In de grond ligt het probleem natuurlijk in fou ten van de sociale structuur. Maar dat is een opgave voor de politici". Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg OSAKA (ANP) De commissaris- generaal van het Nederlandse pa viljoen. mr. J. Cals. heeft in een vraaggesprek verteld, dat het Ne derlandse paviljoen op de EXPO in Osaka een succes is. Maar volgens mr. Cals was de audiovisuele con ceptie riskant door gebrek aan technici. Op de ochtend van de openstelling was men pas om zes uur gereed. Thans echter zijn alle proble men overwonnen. Het paviljoen kan 20.000 bezoekers verwerken, maar rpeds vele malen zyn er 30.000 be zoekers per dag geweest. ADVERTENTIE Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets BK Jj| of MANN tabletten. luli Alle drie helpen direct. IwM GRATIS-CATAlAfiUSc. TOT U JRT%25 PP.' (Van onze speciale verslaggever) ISTANBOEL (GPD) Het red dingswerk in het .Turkse rampgebied wordt geleid door de minister van Huisvesting, Nakiplonoe. Deze be windsman verwekte maandagochtend na aankomst in het weggevaagde I Gediz enige verbazing onder de bui- tenlandse journalisten door hun te verstaan te geven niet op de hoogte i te zijn met de hoeveelheden beschik bare tenten en troepen. De Turkse verslaggevers hadden minder moeite met het verwerken van deze opmerkelijke leemte in de feitenkennis van de hooggeplaatste reddingsleider. De ervaring heeft hun geleerd dat de Turkse regering wel eens vaker de noden van het volk bagatelliseert. Sociaal bewogen opposanten van het kabinet van Demirel gebruiken het dramatische gebeuren in de rampstreek dan ook gaarne om hun kritiek heviger dan ooit te laten ho ren. In Gediz is het met de schril claxonerende ziekenauto's en de lage wagens die de doden wegrijden, in derdaad een nijver komen en gaan van de talrijke vrachtauto's met hun heilzame vracht. Kort gebaarde ge schiedenisstudent Tsevik. die met vijf studiegenoten de collegebanken in Istanboel in de steek heeft gelaten voor het moeizame puinruimen in Gediz, wijst echter op de betrekke lijkheid van het schouwspel. Hij zegt: „we zullen pas veel later weten of er inderdaad goed geholpen is. Vorig jaar was hier in dezelfde streek ook een aardbeving. De hele wereld zond goederen. Maar die zijn nooit bij de slachtoffers gekomen. Wel zag je ze tot je stomme verba zing en grenzeloze woede in de win kels van Istanboel liggen. Zoiets kan ln Turkije gebeuren. We weten toch ook allemaal dat de regering nog nooit echte moeite, het maken van een meerjarenplan bijvoorbeeld, heeft gedaan om de situatie in Anatolië te verbeteren". Op die laakbare houding vooral spitst de kritiek in Turkije zich toe. We spraken in zijn kantoor met hoofdredacteur Kemal Bisalman van het dagblad „Mill ij el". Bisalman heeft de afgelopen dagen als geen ander de regering in Ankara op haar falen gewezen. Ook voor niet in de Turkse taal ingewijden was dat dins dag duidelijk. Men zag een cartoon, waarop een welvarend heertje in op perste verbazing vanuit zijn luxueuze appartement op een verwoeste stad neerkijkt. Het onderschrift bleek niet zonder bijtende hoon: „Ik begrijp niet waarom er zoveel mensen ster ven wanneer we een aardbeving heb ben". Bisalman. van achter zijn bureau: „Turkije heeft bij aardbevingen in de laatste dertig jaar 50.000 mensen verloren. Andere landen kennen die aardbevingen ook en er is er één die het probleem heeft opgelost. Dat is Japan. Daar heeft men huizen ge bouwd die aardbevingen kunnen weerstaan. Die huizen bestaan uit dergelijke lichte materialen, zodat er als ze tegen de grond gaan. veel en veel minder slachtoffers vallen. Als de ramp van Gediz in Japan zou hebben plaatsgevonden, zouden daar niet meer dan vijftien doden zijn ge weest. Dan vraag je je toch af: waarom gebeurt het in Turkije niet? De huizenbouw voor het volk blijft hier een volledig onvoldoende, ouder wetse zaak. Ik kan het u wel ver klaren. Onze regering is geen rege ring. zoals in Japan, die het volk vertegenwoordigt. We kennen wel het algemeen kiesrecht, maar de rijken en de grote kooplieden zorgen er door dreigementen of het beloven van kleine faciliteiten wel voor, dat de armen in het stemhokje niet de par ty kiezen die voor héél het volk zal zijn. De regerende party, de Adalet Partisi. bestaat uit de ryke boven laag en denkt ook alleen maar aan de hogere klasse. En de regeerders hebben het gemakkeiyker dan el ders: de constructie van de Turkse natie is gebaseerd op feodalisme en traditie. Daarom worden de mensen ook niet boos om de schande van Gediz. Ze zeggen: het is de wil van God. Ze verheffen zich niet tegen de regering, daar denken ze niet eens aan". GENEVE Op grond van een rapport van zijn vertegenwoordiger die ter plaatse een onderzoek heeft Inge steld, heeft het Zwitserse Rode Kruis laten weten dat het 't aantal daklozen en behoeftigen in ver band met de aardbeving in Tur kije op 150.000 schat. Turkse func tionarissen hielden het eerder deze week op 90.000 daklozen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17