B.EN W.: MEER GELD BIJ DOOR STROMING EN KROTOPRUIMING abrieksschoorsteen erdwijnt Appel sap 8569 zo n 60.000 auto's ;itten gladde banden Raad kan bepalen waar eerste Leidse parkeergarage komt VAT VERDER OP RAADSTAFEL KOMT T APRIL GRATIS CONTROLE Vier Leidse popgroepen op scholenfeest Politie-strandloop ook voor de jeugd BAZAAR TBV MELAATSEN morgen opent Bedrijfstafel- tennistoernooi _pERDAG 2 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE LEIDEN In zijn volgende vergadering maandagavond 13 april om half acht krijgt de Leidse raad twee verorde ningen ter vaststelling door burgemeester en wethouders aangeboden. Beide zijn een uit vloeisel van besluiten van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, in de eerste plaats om alsnog de rijksbijdragen ten behoeve van de doorstroming voort te zetten en in de tweede plaats om meer geldelijke steun te verle nen voor krotopruiming. De nieuwe rijksregeling is toegepast in de doorstromings verordening 1970, die de ver ordening 1968 hemet. B. en W. stellen voor tot vaststelling over te gaan en voor dit Jaar een bedrag van f 62.500 be schikbaar te stellen voor het ten laste van de gemeente blij vende aandeel in de te ver strekken tegemoetkomingen, overeenkomende met 20 pet. van 250 maal f 1250. Het college zegt in zijn toe lichting ojn., dat volgens de nieuwe ministeriële beschik king de rijksbijdrage van 80 aan gemeenten in tegemoetko mingen voor verhuizing van „goedkoop naar duur" slechts wordt verstrekt onder de vol gende voorwaarden: de woning, die wordt verlaten, moet een bruikbare woning zijn, waarvan de huur prijs niet meer dan f 140 per maand bedraagt, (als huur prijs wordt niet gerekend de „kale" huur, maar „woonkos ten": „kale" huur, vermeer derd met service-kosten). de huurprijs van de wo ning, die wordt betrokken, moet tenminste 50% hoger zijn dan die van de woning, die wordt verlaten. de huurprijs van de te be trekken woning mag niet ho ger zijn dan f 250 per maand. Stimulerend Overigens blijkt uit de minis teriële beschikking, dat het de bedoeling is de subsidiëring van de doorstroming te beper ken tot die gevallen, waarin het stimulerende effect niet ge mist kan worden, ter beoorde ling van de gemeente. Op grond van dit beginsel is de regeling voor het verlenen van tegemoetkomingen bij verhuizing van „goedkoop naar duur" in de doorstro mingsverordening 1968 beperkt tot verhuizingen naar (een) door B. en W. aan te wijzen woningcomplex (en). Het colle ge acht het van belang om de ze beperking ook in de nieuwe verordening op te nemen. De rijksbijdrage van 80 aan gemeenten in tegemoetko mingen voor verhuizingen van „groot naar klein" wordt slechts verstrekt onder de vol gende voorwaarden de woning, die wordt ver laten, moet een bruikbare wo ning zijn, waarvan de huur prijs niet meer bedraagt dan f 140 per maand. de wwnruimte, die wordt betrokken, moet zijn hetzij éen woning, die tenminste twee vertrekken minder bevat dan de woning, die wordt verlaten, hetzij woonruimte, niet zijnde een zelfstandige woning. Ook deze bepalingen zijn overgenomen in de nieuwe verordening. De te verlenen tegemoetkoming is, gerekend met ingang van 1 januari J.l. eveneens gesteld op een be drag van f 1.250 als regel uit te keren als bijdrage ineens. De in de doorstromingsveror dening 1968 vermelde aan spraak voor een belanghebben de op een gemeentelijke tege moetkoming van f 700 bij ver huizing naar een woning, die slechts één woon- of slaapver trek minder bevat, wordt be ëindigd. Ook dan De ministeriële beschikking maakt het mogelijk, dat de 80% rijksbijdrage ook wordt toegekend in daarvoor in aan merking komende gevallen, die niet aan de vorengenoemde bepalingen voldoen, doch waar bij niettemin van doorstroming overeenkomstig de bedoeling van de regeling sprake is. In dit verband worden ge noemd verhuizing van een goedkope huurwoning naar een eigen woning, eventuele over schrijding van de gestelde huurgrenzen, ontruiming van een woning, die aan een bewo ner van een krot ter beschik king kan worden gesteld en ontruiming van een woning, die geen krot is, maar in ver band met het opruimen van krotten moet worden afgebro ken. Ook zou in een in aanmer king komend geval van ver huizing van „groot naar klein" in plaats van met een verschil van twee vertrekken tussen de verlaten woning en de te be trekken woning rekening kun nen worden gehouden met een evenredig verschil in het op pervlak van de woon- en slaap vertrekken tussen de beide wo ningen Het is namelijk niet steeds reëel- om zonder meer uit te gaan van het verschil in het aantal vertrekken, bijv. wanneer van één der beide woningen de oppervlakte van één of meer slaapkamers aan merkelijk groter is. Deze gevallen dienen door tussenkomst van de hoofdinge nieur-directeur van de Volks huisvesting en de Bouwn ijver- heid in de provincie aan de minister te worden voorge legd. Voorts merken B. en W. op, dat de minister het van be lang acht. dat de gemeenten zich beraden op bijzondere maatregelen om de krotontrui ming en de doorstroming te bevorderen. Hierbij denkt de bewindsman b.v. aan extra pu bliciteit ten aanzien van in de komende tijd in de gemeente beschikbaar komende wonin gen, of aan het belasten van een ambtenaar met een bijzon dere taak od dit terrein. In de hiervoor te maken extra kos ten kan eveneens een rijksbij drage van 80 worden verkre gen. B. en W. beraden zich over de mogelijkheid om van deze speciale regeling gebruik te maken. Verdubbeld De krotopruimingsverorde- ning 1970 en de verorde ning woningontruiming open bare werken 1970 stoelen even eens op de nieuwe rijksrege ling. waarbij achteraf een rijksbijdrage van 80 pet. wordt verstrekt in de door de ge meente gedane werkelijke uit gaven voor het verstrekken van tegemoetkomingen. Deze 80 pet. is maximaal f 1200 en de gemeente moet dan dus bij passen tot f 1500. B. en W. stellen de raad voor met in gang van 1 januari J.l. de te gemoetkoming voor hen, die een krot verlaten, te verhogen van f 750 tot f 1500. Zij stellen verder voor f 36.000 beschik baar te stellen voor dit jaar voor het ten laste van de ge meente blijvende aandeel, dat overeenkomt met 20 pet. van 120 maal f 1500. De rijksbijdrage wordt slechts toegekend, indien het krot gedurende het laatste jaar bewoond is geweest en daad werkelijk is ontruimd en in dien vaststaat, dat het op kor te termijn zal worden gesloopt dan wel blijvend buiten ge bruik gesteld. Met een krot kunnen in daarvoor naar het oordeel van de minister in aanmerkin komende gevallen worden gelijkgesteld: noodwo ningen, woonwagens, woon schepen, woonketen en soort gelijke bouwsels. Het verlenen van een tege moetkoming tot een bedrag van f 1500 achten B. en W. ge zien het huidige kosten- en prijspeil, zeer redelijk. Aan een verhoging van dat bedrag hebben zij geen behoefte. Ove rigens zouden tegen een even tueel verdergaande verhoging van de bijdragen, die geheel ten laste van de gemeente zou komen, in verband met de bud gettaire positie van de ge meente bij Gedeputeerde Sta ten ernstige bezwaren bestaan. Aan het voorstel van de heren Amptmeijer, Van 't Zelfde en De Vnoomen in het kader van de behandeling van de tweede huisvestingsnota om een pre mie tot maximaal f 1.800 te verstrekken kan derhalve geen gevolg worden gegeven. Uit een oogpunt van billijk heid verdient het aanbeveling om eenzelfde wijziging aan te brengen in bovengenoemde re geling voor het verlenen van uitkeringen bij ontruiming van woningen, waarover de ge meente moet beschikken ten behoeve van de uitvoering van een openbaar werk of stede- bouwkundige voorziening. CIDEN Burgemeester en wethouders vragen de raad Jkrediet van f 15.000,- voor het slopen van de schoorsteen het voormalige fabriekscomplex Van Wijk aan de Veste- Het gebouwencomplex zal mettertijd moeten worden af Om risico als gevolg van verval van de schoorsteen ïrmijden willen B. en W. de 30 meter hoge fabrieksschoor- nu al laten slopen. college vraagt het krediet ni aankoop van onroerende goe- B met f125.000 te verhogen en stemmen voor het aankopen ninroerende goederen in het ge- 1 dat wordt begrensd door He- acht. Nieuwe RUn, Zijlsingel ^idsingel. «■gesteld wordt in dit gebied te kopen het perceel Oranje- M 126. college stelt voor de huur- enkomsten voor het gebou- omplex van de v.m. rijks- aan Oosterkerkstraat, 'rstraat en Eerste Looierstraat le NV Maatschappij ter bevor- g der Leidsche Onderwijsin- en de NV Nederlandsch Bedrijf te continueren tot •eeks maart volgend jaar. De n?rjjs bedraagt f 14.672 per 2 krediet van f25.000 wordt ge ld voor verbetering van de ^verlichting langs de Tromp straat en de ten noorden daarvan gelegen gedeelten van de Korte - naerstraat, Heemskerkstraat en Tasmanstraat. Er komen 6 meter hoge lichtmasten met elk twee TL- buizen van 20 Watt. Voorgesteld wordt medewerking te verlenen voor de aanschaffing van meubilair en spelmateriaal ten behoeve van de inrichting van een derde klas aan de r.-k. kleuter school Duikerstraat 3A. Er is een bedrag van bijna f 8000 mee ge moeid. Op vrijdag 8 mei zal een koop avond worden gehouden. Het groot winkelbedrijf heeft hierom verzocht ter compensatie van de beperkte koopmogelijkheid, die begin mei door de concentratie van nationalt en christelijke feestdagen bestaat De middenstandsorganisaties, werk nemersbonden en Kamer van Koop handel hebben in gunstige zin ge adviseerd. B. en W. vragen de raat ontheffing van de winkelsluitings wet. Ui h( ïfDEN Er zijn voldoende re- f om aan te nemen, dat alle po- in de eerste helft van ixtra controle zullen uitoefenen i toestand van autobanden. als het ware als aansluiting u: actie, die het Verbond voor Vei- eërkeer thans onder het motto gÉtl je band maar wezen" houdt, dbii wordt met veel nadruk re- n*p het belang van goede banden elke auto. Het Verbond schat rfaantal auto's, dat met gladde Den aan het verkeer deelneemt op 60.000 Dus ongeveer zestigdui- ,'j automobilisten draaien op on- #woordelijke wijze mee in het ierscircus, waarbij zü door de ge „grip" op de weg voortdu- eigen leven en dat van an- i ingevaar brengen. Het verbond ■fleert erop, dat „glad" niet "kaal' "ft te betekenen Een band is al jveilig meer als de profieldiepte dan twee millimeter is. Een door deskundigen op gezette is van het grootste belang. Een kan vaak nog wel bandenspan en profiel controleren, maar er is een grondiger onderzoek nodig om canvasbreuk, uitdroging en scheu ren aan de binnenkant op het spoor te komen. Dat onderzoek kan men de ze maand gratis laten uitvoeren bij de leden van de VACO (de vereni ging van autohandelaren en coverin richtingen) en sommige garages. Als de banden in orde zyn bevonden krijgt de auto een veiligheidsticket. In Leiden kan men zo'n ticket in elk geval verkrijgen bij de firma L. Berk en Zn. aan de Kaasmarkt, waar men tussen het gespecialiseer de handenwerk (repareren, coveren, profileren, uitlijnen en balanceren) tijd heeft vrijgemaakt om die belang rijke controle uit te oefenen. Voor de vaklieden is vaak een vluchtige in spectie al voldoende om een advies te geven, dat veel ellende kan voorko-, men. Daarbij mag de., reserveband niet worden vergeten. Als men een glad de band als reserve gebruikt loopt men .grote risico's. Bovendien is de ongelijkheid bij oombinatie met drie goede banden ook gevaarlijk. B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels. tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. LEIDEN Burgemeester en wet houders maken het de raad moge lijk een keuze te doen en te bepa len waar de eerste parkeergarage in de Leidse binnenstad dient te wor den gebouwd. De bedoeling van het tegelijk in studie betrekken van drie plaatsen (Ir. Driessenstraat, Ga- renmarkt en Breestraat) is om de raad naast de verkeerstechnische en stedebouwkundige aspecten de fi nanciële consequenties van het bou wen van een parkeergarage voor te leggen. Aldus antwoordt het college op schriftelijke vragen van het raads lid van Aken (PvdA). Aanpa LEIDEN Het programma van het tweede Leidse scholenfeest (mor genavond van acht tot twee uur in de Stadsgehoorzaal) ziet er veelbelo- nog niet bestaat, maakt onderwerp jvenc* Twee landelijk bekende van beraad uit. B. en W merken Sr<*Pen treden er op. Dat zijn Cuby op, dat ze hebben toegezegd er naar en z'n Blizzards, die er ook vörig jaar te zullen streven, dat vóór 15 decem ber a.s. aan de raad een nota zal worden voorgelegd, die 'n schetsma tige oriëntatie geeft omtrent de sa- nerings- de bebouwings- en de ver- plaatsinsplannen, de binnenstad be treffende. Zodra de inmiddels op gang gekomen onderzoeken voldoen de materiaal hebben verschaft om daaruit een gefundeerde beleids visie te ontwikkelen, kan aan deze toezegging gevolg worden gege ven. Veemarkt In antwoord op vragen van de KVP-ers Driessen en Lijten inzak de exploitatie van een veemarkt door het bedrijfsleven ter vervanging van de in 1974 op te heffen Rot- •aaaCIl terdamse veemarkt, zeggen B. en W. dat de veronderstelling niet reeel is, B. en W. zeggen verder, dat in ctat bet georganiseerde bedrijfsleven principe de mogelijkheid bestaat bereid zal worden gevonden in de om plaatsen te noemen voor par- exploitatie van de Leidse veemarkt keergarages zonder dat deze plekken financieel te participeren Evenmin a Is parkeervoorzieningen worden mt dit t geval m b t het hM$e LEIDEN De Leidse Politie Sportvereniging organiseert op zater dag 25 april voor de 4de maal de Oranje - strandloop. Dit jaar zal ook de Jeugd van 8 t/m 13 jaar aan de ze prestatieloop kunnen deelnemen. Vooral op de scholen bestaat hiervoor nu reeds grote belangstelling. De jeugd loopt een afstand van 3,5 km. In de leeftijd boven de 14 jaar kan iedereen weer deelnemen en kiezen uit de afstanden 5 of 10 km. Een prachtige gelegenheid om iets te doen tegen de bewegingsarmoede, waaraan vele mensen tegenwoordig lijden. Bovendien steunt men door deel te nemen een goed doel, want de baten komen ten goede aan de sport voor gehandicapten. Nadere inlichtingen, alsmede de startkaarten, zijn te verkrijgen aan het politiebureau in Leiden. Deze fabrieksschoorsteen ver dwijnt uit het stadsbeeld. (Foto LD/Holvast) LEIDEN Het Bonaventuracolle- ge organiseert in deze paasvakantie de tiende fancy-fair ten bate van de melaatsen. De opbrengst van de ba zaar, aan de voorbereiding waarvan maandenlang is gewerkt, is bestemd voor twee melaatsenkolonies in Bra zilië, die worden geleid door pater E. Groot ofm. Hier is dringend hulp no dig, omdat de staat alleen zorgt voor- woon- en slaapgelegenheid. De voed selsituatie is er slecht, medicamen ten zijn er niet of nauwelijks. Vrijdagavond opent pater Gelauff ofm de lustrum-fancy-fair, die ook zaterdag en zondag wordt gehouden. De organisatoren rekenen op grote belangstelling. Vorig was de op brengst f 11.000. aangemerkt in het basisplan 1961. tevens wegenplan. Dit moet immers als een niet bindend structuur plan voor de binnenstad wor den aangemerkt, waarin o.a. een aantal mogelijke situaties voor par keervoorzieningen werd aangegeven. Gelet op de noodzakelijke flexibiliteit van een dergelijk plan i.v.m. de ont wikkeling van de binnenstadsfunc ties. is het zeker mogelijk, dat ter voorziening in een bepaalde behoefte te eniger tijd ook nieuwe suggesties worden gedaan. Aan de hand van de dan geldende beleidsvisie zal moeten worden beoordeeld of medewerking aan een bepaald voorstel kan wor den verleend. Aanpassing van het Wegenplan en basisplan aan nieuwe ontwikkelingen kan en moet name lijk steeds mogelijk blijven. Het verkeerscirculatieplan ivm een evt. parkeergarage aan de Bree- straat-Boommarkt zal moeten pas sen in de totaalvisie ten aanzien van de binnenstad, welke visie tz.t. tot uitdrukking moet komen in een structuur- cq bestemmingplan. De motie, waarin de raad besluit een structuurplan voor de gehele be bouwde kom samen te stellen en aansluitend bestemmingsplannen voor die delen, waarvoor zo'n plan slachthuis. bij waren, en de pas opgekomen Earth and Fire. Van deze laatste groep staat inmiddels de tweede sin gle op stapel, die volgens de kenners nog beter gaat lopen dan „Seasons". Leuk voor de Leidse fans komen er maar liefst vier groepen uit deze buurt op het scholenfeest. dat overi gens voor iedereen toegankelijk is. Te wetende Spirit of St. Louis, Car ter Millions, Blue Planet en Light house. Als een wat vreemde vogel komt ook de naam van Godfried Bo rn ans op het programma voor. Hij heeft beloofd een voordracht te zul len afsteken. De optredens van genoemde groep zullen worden opgeluisterd door de Crypton White House lichtshow van de Leidenaren Bob Tasseron en Frank de Groot. Op dit feest wordt tevens de film gedraaid die is opgenomen tijdens het popfestival in Monterey. Leidse beelhouwers. schilders, tekenaars en enkele fotografen tenslotte, laten wat van hun werk zien op een tentoo stelling. ADVERTENTIE LEIDEN Evenals voorgaande jaren wordt een bedrijfstafeltennis- j toernooi gehouden, waarvan de orga nisatie in handen is van de perso neelsverenigingen van het Stadhuis en de N.V. Minnesota Nederland in Leiden. Het toernooi is a.s. zaterdag in de Stadsgehoorzaal. Daar wordt op 20 tafels gespeeld om de inviduele titels in verschillende klassen. Aan dit toernooi nemen 158 spelers deel. J Een primeurtje voor Nederland: er wordt gespeeld met gele ballen. Aanvang van de wedstrijden 9 uur. De finales zullen naar verwachting I beginnen om ongeveer 3 uur. De burgemeester zal aan de winnaars I de prijzen uitreiken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3