eijenoord laat ïasker vallen stopt Legia „Soms nog teveel voetbal gespeeld )TTERDAMMERS IN WARSCHAU WEER CUPFIGHTER Het ivcis Lazeroms heeft het bij de Polen gedaan er weer E verton is al onbereikbaar TRAINER ERNST HAPPEL. VERRUKT MET RESULTAAT, SIGNALEERT OOK FOUTEN tDAG 2 APRIL 1970 PAGINA 23 ÖSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD i 99 RSCHAU (GPD) Wéér deed dat vreemde Feijenoord die merkwaardige stap Véér, zoals nog maar zo kort geleden in Rotterdams stadion, overbrugde de ploeg f, die ligt tussen de glibberige vlakte van de nationale competitie, waarop uit- al vrijwel niet meer verhinderd kon worden, en het scherp verlichte platform, Europees voetbal wordt gespeeld. was Feijenoord cupvech- pnieuw balde de Neder- zmpioen een ijzeren vuist kracht en inzet. Nog al- glorie van de „Milanese" el te vaag. Maar toch: rd won opnieuw. In cij- edrukt via een 0-0rscore, op dit niveau de beze- van een overwinning e premie voor de draw in wordt ook in andere waar- taald: Feijenoord verzeker. If nog eens, dat in Europa re Nederlandse ploeg voet- het elftal, dat zich hor de brei van de vaderlandse «duels werkt. 5ók in de plassen van War- ;er die onverzettelijkheid, en wordt als in een com- iwe omgeving moet worden En wat nog belangrijker worden: Feijenoord blijkt meedogenloos voetbal, zoals koele profs wordt bedreven, i zélf was in Warschau de ide ploeg, die een zwaar ia mathematisch afwerkt aast geduldig wacht op de de inspiratie, die toch eens chten. nuten achtereen bijna hautain ge tracht in deze bagger, in deze stro mende regen, tóch nog te „schuiven", de Polen te vernederen. Natuurlijk werd die opzet van tijd tot tijd wreed verstoord. Legia, opge- zwiept door machtig steunende tri bunes, haalde wel eens bruut uit. Maar dan toch weer te gehaast om vooral een formidabel glijdende La- seroms uit balans te kunnen brengen. Ja. al in die eerste helft, toen de afweer allengs beter begon te slui ten, toen het „overnemen" door de verdedigers, die eerst wel eens wat verward tussen de Poolse switches door renden, hoe langer hoe beter ging lukken, toen al zag Feijenoord de mogelijkheden. Geels En Happel zag het óók. Hij stuur de, toen de rust eigenlijk een groeiend Feijenoord jammerlijk had gestuit, Ruud Geels in de vuurlinie 1 tegen Legia is toch weer s prestatie te noemen al tl weer alleen maar om het de huiver in de gelederen arre verrichting tegen Go n enkele dagen eerder tijdig zyn bedwongen. Een psy- enadering van het duel in tr laat niettemin vele vra- L Deze bijvoorbeeld: had d niet moeten doelpunten9 ppel is wel degelijk van dat uitgegaan. Dit Legia, dat prukte. haastig zocht naar ffers. en vooral ook spotte lentaire zaken in voetbal dan had met gunstiger edwongen kunnen worden •.yenoord kon opnieuw de n niet bezetten, ïven: ragfijn voetbal, dat isie uiteen kan rafelen, was brei niet mogelijk. Hoezeer Mouiijn zijn best deed om zen van het tegendeel te ïoe vaak ook Wim van Ha- et balbezit trachtte te per- !n. Maar van dat werk kon len geprofiteerd. Omdat het Ibrak. de zelfverzekerdheid duel en de omstandigheden naar eigen hand te zetten. Eén van de vele reddingen van Feijenoord-doelman Eddie Trey- I tel. Voordat Smijewski gevaarlijk Huiver kan worden Q^Vt hij de bal I klemvast. Aanvoerder Rinus Is- rael (3) kan gerust toekijken. en hield Hasil. die overigens niet waarlijk had gefaald, in de kleed kamer. Maar ook die operatie lukte niet. Omdat Geels deze moeilijke wedstrijd niet voldoende had kunnen „proeven", en geconfronteerd werd met omstandigheden, die een ruime mate van „inspelen" wagen. Feijenoord begon toen te hinken op twee gedachten. Het zag grijn zend toe. hoe de Polen uitermate zwak uitverdedigden, hoe acties van Legia op uiterst domme basis strand den. En het wilde zich wel opmaken om daar een doelpunt als straf te genover te stellen. Evenwel: voor zulk een plan dient men de man- sohappen te bezitten en zon opzet moet met overtuiging worden uitge voerd. Die overtuiging miste Feije noord, omdat het nog tè huiverig was en de risico's te groot achtte onder deze omstandigheden. Logisch gevolg daarbij is ook een zekere kribbigheid, die zijn weerslag vond in een fors duel tussen een weer in vorm groeiende Kindvall en de Poolse goaly, dat beiden op een waarschuwing kwam te staan. De soms uiterst merkwaardig optreden de Francesco meldde later, dat de „bon" geen directe gevolgen zal heb ben, zolang in de tweede wedstrijd de delinquenten niet opnieuw op de vuist gaan. 99 Schulp Dat Kindvall kon duelleren met de Legia-keeper bewijst overigens wel dat Feijenoord aandrong. En dat zijn acties van tijd tot tijd gevaar in hielden. Voor de Polen dan, die er uiterst verward door werden, de bal voor de voeten van opkomende Feijenoorders speelden en daarmee de poort soms wagenwijd open zet ten. Daar had Feijenoord van moe ten en kunnen profiteren. Maar als de Polen dan weer tandenknarsend over de eigen onmacht vooruit ren den. dan kroop Feijenoord opnieuw in zijn schulp. Van Hanegem demonstreerde dat, door op balbezit te gaan spelen, in zulke perioden van Legiaanse bevlie gingen en op links en rechts dron gen Van Duivenbode, die wankel be gon, maar zich uitstekend optrok, en Haak, die zijn artisticiteit goed be dwong en op dat punt alleen opviel door zjjn voetbalbroek vlekkeloos wit te houden, maar sporadisch op. Als zoiets gebeurt, als de backs de mid dellijn maar zelden paseren, dan valt een ploeg niet écht aan. gloeide toen het besef, dat een 00 in Warschau niets anders is dan een reuzenstap op weg naai- de Europese bekerfinale. Het was goed zo. Er was vreugde in het groepje bemodderde strijders, dat met opgeheven hoofd afmarcheerde. Nu, met „Rotterdam" nog voor de boeg en de wetenschap, dat ook Le gia niet reikt naar het hoogste ni veau, kan aan Milaan, aan de zesde mei. worden gedacht. Met ook de ze kerheid. dat het al weer is gelukt. Dat Ernst Happel zijn ploeg al weer heeft kunnen „aanpraten" dat Fije- noord een Cup-team is. Een elftal dat een masker toont aan zijn eigen publiek in de routine van de weke lijkse competitieduels. Dat masker. Theo Laseroms was in de modder in Warschau heer-en- meestefr. Legia-aanvalsspits Zmij- ewski ondervond keer-op-keer dat de robuuste Feijenoorder niet te passeren viel. dat niet al te fraai is geboetseerd, gaat pas af als er alweer een hoog tijdag daar is. Als Feijenoord wer kelijk móét. Het zou wel eens kunnen zijn, dtt op dat ware gezicht van Feijenoord binnenkort ook een brede glimlach verschijnt. De landstitel, de daarop volgende bekerduels, een heroïsch gevecht tegen Milan kunnen dan wel vervaagd, maar nog niet vergeten zijn Afweer tord bekommerde zich voor- om de afweer. Een juiste in een uitwedstrijd, die s het eerste deel van een tale om Europa's belangrijk- Maar tegen dit Legia was na rust toch meer mo- jweest. Want toen al had :d gedurende lange perioden 1. Toen al had het vele mi- Greep De Polen makten dan ook niet he lemaal in de greep van hun tegen stander. Zij honoreerden dat met jachtig werk in de richting van de nog altijd prachtig wei-ken de Lase- roms en de streng regerende Israël. Soms, als zelfs die twee de onvoor stelbaar glibberige grond onder de voeten verloren, dan was er wel eens gevaar. Dat door Treytel knap werd bezworen en de Legia-aanvallers om i hals werd gebracht via een volkomen falende schutterij. En langzaam doofde toen tenslotte de dreinende regen ook de attentie van de Feijenoorders. Langzaam I LONDEN (ANP) Everton is gis teren kampioen van Engeland ge worden door een 20 overwinning op West Bromwich Albion op eigen terrein. Hierdoor kwam de club uit Liver pool op 63 punten, negen méér dan titelverdediger Leeds United, dat niet meer zo hoog kan reiken. Indien Everton ook de resterende twee wed- i strijden wint, wordt het record van Leeds, dat vorig jaar 67 punten ver- zamelde, geëvenaard. Everton heeft I het kampioenschap nu zeven keer j behaald. Dit presteerden alleen Man chester United. Arsenal en Liverpool I tot nu toe. WARSCHAU «GPD> - De ve teraan hees zich moeizaam uit de modderpoel en strompelde als versleten naar de kleedkamer. Lucjan Brychszy, de Poolse tech nicus die met twee luid bejubel de treffers Legia over Gala- tasaray en in de halve finale tilde, moest tegen Feijenoord de glorie missen. Het zware, zuigen de veld dwong de routinier na de rust tot een figurantenrol De moegestreden majoor meed de botsingen met Feijenoords mid denvelders en leverde een mi niem aandeel in het Legia-of ensief. Maar toch reikte Brychszy ook in dit E.C-duel op eigen bodem bijna naar groot succes. In de tweede helft im mers kreeg hy, vrij voor doel, 'n grandioze kans. Die echter tot schrik van alle Polen onbenut bleef. De anders zo scherp rich tende officier faalde door ver moeidheid. „Ik schoot de bal met de bui tenkant van mijn linkervoet, maar hy draaide weg", stelde Brychzy somber vast. Daardoor bleef het bij een armzalige po ging, die in de buurt van de cornervlag strandde. „Jammer, want het was d kans om in een wat betere uitgangspositie naar Rotterdam te reizen", vond trainer Zientara. „Ik ben een beetje teleurgesteld, dat we niet één of twee goals hebben ge maakt. Na de rust hebben we er de mogelijkheden tot gehad. Twee keer, terwijl Feijenoord ?een enkele reële scoringskans kreeg". Niettemin was Legia's oefen- meester erg onder de indruk van Feijenoord kracht. „Het is de beste ploeg, die we in de EC hebben ontmoet. Beter dan Sint Etienne en Galatasaray", prees hij de Rotterdammes „Fysiek veel sterker vooral. Maar soms speelt de ploeg te hard, zuw zelfs. Speciaal die nummer vier". Waarmee hij dan de formidabel verdedigende Laseroms bedoel de. die naar de zin van de Po pen te nadrukkelijk gebruik maakte van de sliding. Zientara verweet ook Van Duivenbode („nummer vijf") een te forse speelwijze, maar daar zal hij zich door het. slechte licht wel in vergist hebben. „Overigens", vervolgde de trai ner, „heeft het zware veld ons ook parten gespeeld, meer dan Feijenoord, dat technisch beter is en meer conditie heeft. Wij moeten er aan wennen". Daar door kon Legia pas na de rust tot wat offensieve daden over gaan. zonder echter werkelijk paniek te zwaaien in de Feije- noord-defensie. Het veel geroem de middenveld van de Polen na melijk hechtte zichtbaar aan ee laag tempo. „Inderdaad", be aamde Zientara. „het duurde te lang voor de bal in de voorhoe de was". Waar Brychczy een verklaring voor had„Op ons ;ebied stoorden die Jansen en die Van Hanegem. de sterkste Feijenoorders. enorm". (door Coen Mouiijn» „Het was er weer, we hadden weer zelfvertrouwen. Werkelijk, ik vond het moreel in de ploeg dit keer enorm. Geladen kwamen wij het veld in. Meneer Happel had het voor elkaar gekregen om de dreu nen. die wij de laatste tijd hadden moeten incasseren, weg te kletsen. Alle narigheid praatte hij ons uit het hoofd. Al vóór de wedstrijd kon je het merken: dit was het oude Feijenoord weer. Zelfs Ove Kind vall. die het de laatste tijd toeh nogal moeilijk had gehad, geloof de weer in zichzelf en het kwam er dit keer bij hem uit óók. Ik vond Ove niet alleen keihard werken, maar ook goed draaien. Eén kans heeft hjj gekregen. Hij schoot hem knap in, maar helaas redde de keeper toen goed. Ik ben er 'niet bang voor. dat het tegen Legia bjj één kans voor Ove zal blijven. On getwijfeld zal hjj er iij Rotterdam ook een paar krijgen. En een Kind vall. die weer in zichzelf gelooft, zal er gebruik van maken. Nu wil dit ook weer niet zeggen, dat we het in Rotterdam erg gemak kelijk zullen krijgen, dat niet. Maar we kunnen het daar voor el kaar krijgen. Dat heeft de wed strijd van vanavond in feite bewe zen. Ik vond ons namelijk beter voetballen dan Legia. Een sterker combinatiespel, een betere opzet. Alleen was het op dit modderige veld heel moeilijk om goed te com bineren. De bal bleef zo gauw ste ken. In feite deed Legia het zelfs slimmer, door via lange trappen en hoge voorzetten te werken. Dan heb je niet zo veel last van de blub ber. Alleen past zo'n speltype uiter aard precies in het straatje van onze verdediging. Een Laseroms en een Israël zijn gek op hoge voor zetten. Dat heeft iedereen kunnen j zien. Trouwens, ik vond onze ge hele defensie erg sterk. Om dat laatste half uur, toen Legia ons on- i der druk wilde zetten, zo rustig overeind te blijven, is toch wel een geweldige prestatie. Dat wij in de voorhoede er op het laatst vrijwel niet meer aant e pas kwamen, was logisch. Wat wil je op zo'n veld? Een 12-combinatie was er beslist onmogelijk op geworden. Waarom ik nu zo optimistisch ben voor Rotterdam? Wel. ik heb al ge zegd, omdat we vanavond beter voetbal lieten zien. Maar ik heb nog meer argumenten. Ik geloof, dat de verdediging van Legia fouten i gaat maken, wanneer ze onder j druk komt te staan. Daar mist ze I dacht ik nog teveel routine voor. j Trouwens, het hele elftal is minder professioneel ingesteld als wij. In elk geval is Legia een klasse min der dan een Celtic of een Leieds Uni ted. Zulke elftallen overkomt het niet om in een slotoffensief te blij ven steken. Want dat was toeh zo? Legia kon op het laatst, ondanks een overwicht, toeh niet werkelijk gevaarlijk worden? Overigens moeten we nu natuurlijk ook niet denken, dat we er al zijn. Dat in geen geval. Al weet kenne- lijk niet iedereen het, het is nog steeds zo, dat doelpunten in uit wedstrijden gescoord dubbel tellen bij een gelijk doelsaldo. Dus stel, dat het in de Kuip 11 wordt, wel, dan zijn we genipt. We mogen dus vooral niet gaan jachten, pro beren de zaak te forceren, waarbij je de kans loopt via een uitval op een achterstand te komen. We moe ten rustig, vanuit de verdediging, aanvallen. Net zo als we hebben ge probeerd tegen AC Milan en Vor warts thuis. Tegen AC Milan lukte die tactiek prachtig: tegen Vor warts ging het minder goed. om dat de kansen, die er kwamen niet benut werden. Maar ik mag aanne men. dat Ove l\u zjjn vorm terug- heeft, en dat betekent voor Feije noord erg veel. Dus kunnen we Le gia, dat in kracht toch niet zo veel voor Vorwarts onderdoet, pakken. We zijn ongetwijfeld een stap dich ter bij de finale gekomen. jm van Hanegem kwam in Iau ook tot grote offensie- Deyna en Blaut II gaan onder de kromme. WARSCHAU «GPD» Het zorg vuldig door Ernst Happel uitgestip pelde plan. „gevoed" door wat spiona gewerk bij de Poolse legerclub, werd bijna volledig uitgevoerd. Wat 't re sultaat bewijst. Want 00 in een uit wedstrijd tijdens de halve finale ge tuigt van een professionele instelling, van het stipt opvolgen van de op drachten. De score krijgt zelfs nog méér reliëf als men bedenkt, dat in de twee voorgaande reeksen steeds met een achterstand van 10 aan de return moest worden begonnen. Daar om past nu een nog groter optimis me. Temeer toch, daar Legia ietwat, verpietert, als men zich partners herinnert als AC Milan en zelfs) tVorwarts Berlin. Daarom ook lijkt de finale voor Feijenoord haalbaar, of. zoals Ernst Happel het zegt: „Als we er nu niet komen, kunnen we wel inpakken. Op 15 april, in de kuip. moeten we dat moeiteloos waar kun nen maken". Maar tóch signaleerde «ook Feye- noord's oefenmeester.verrukt niette min met het resultaat, fouten .die de tactische uitvoering stagneerden. Die j niet in de opzet pasten. Happel. „Feijenoord heeft teveel geprobeerd om te voetballen. Met combinaties over de grond. Dat is op zo'n veld waanzin. De bal rolt amper en wordi na enkele meters afgeremd door de modder" Waardoor een attente te genstander het initiatief gemakkelijk zou kunnen overnemen. Zoals Vor warts destijds in Oost-Berlyn. Toen werden de Rotterdammers in een pe riode, dat zij hautain tikkend een overwicht opbouwden, gestraft met een tegendoelpunt. Dat kon nu voorkomen worden Omdat Legia zélf in het moeras „verdronk" en klasse en conditie miste «om de tóch, sporadisch ontsta ne, mogelijkheden met precisie te hanteren. Daarom zei Ernst Happel: „De Polen speelden weliswaar meer geïnspireerd dan in de twee andere wedstrijden, die ik van ze heb gezien, maar zeker in Rotterdam mag Le gia voor ons geen probleem zijn. Als je het middenveld uitschakelt, zijn ze nergens". De eliminatie van Legia's tweede linie geschiedde gisteren vakkundig. Zoals de Oostenrijker het had opge dragen. Alleen aanvankelijk, in de korte beginfase, werden de taken wat moeizaam uitgevoerd. Toen raakten Van Hanegem en Jansen verstrikt in de formule, die „over nemen" heet Zoals trouwens 'ook Van Duivenbode, in de start, ver geefs zocht naar harmonie in het „wisselen". Wat Happel toeschreef aan de barre omstandigheden: „Je glijdt, struikelt op zo'n veld En de één past zich daar vlugger bij aan. dan de ander Toch hebben we di rect na die korte periode tot aan de rust de strijd onder controle gehad". Omdat zich wederom onderge schikt makende Wim van Hanegem met uitdagende manoeuvres de zwaar belaste Brychczy lamlegde. overal aanwezige Wim Jansen de aanvallende Deyna constant at taqueerde en Franz Hasil. veel uit zwermend. Bernard Blaut aan zich vastklitte. Toen ook. na de matige openingsfase, wilde Happel aan winst I gaan denken. Wat hij in de pauze openbaar maakte. Hasil diende daarvoor h et veld te ruimen voor Ruud Geels en Henk Wery •moest een stap achterwaarts maken. De verklaring van de trainer: Geels is sneller, zoekt gemakkelijker de ruimte en Henk Wery op het middenveld betekent niet alleen meer defensieve kracht, maar houdt ook de mogelijkheid open vanuit de tweede linie te schieten". Maar het effect daarvan had voor Feijenoord geen positieve uit werking op de score. Hoewel de Rot terdammers aanvallend inventiever I werden, door vooral de slimme da den van Coen Mouiijn. „In de thuis wedstrijd echter zal het wél succes hebben", voorspelde Happel. „Dan draait Coen die rechtsback helemaal dol. Dat heb je nu al kunnen zien. Dan zal ook die hele defensie, als dc druk te groot wordt, gaan wankelen De Legia-verdediging is statisch. Zelfs Blaut I is volgens mij een slecht organisator". Blijft toch het feit, dat in het I tweede part juist de Polen enige druk uitoefenden en a'dus wat ge vaar stichtten. Theo Laseroms: „echt lastig was het niet. Alleen door het switchen ontstonden er wel eens moeilijkheden. Maar dat kwam ook. doordat je op dit veld de bal niet zonder risico op Treytel terug kon spelen. Die tweede tegenstander van mij, Maukewicz, vond ik beter dan Pieszko. Omdat hij meer kracht in bracht". Dat wisselen door de Legia-voor- waartsen bezorgde ook Feijenoords vleugelbacks hoofdbrekens. Guus Haak „Gadocha is een handige jon gen Ik volgde hem zoveel mogelijk, maar toen wy overschakelden op wat meer positiedekking liet ik hem af en toe gaan Ik dacht, dat het toch goed is verlopen. Natuurlijk, ik ben wel eens nonchalant. Maar dat moet je bij mij nu eenmaal incal culeren" Wat gekscherend door de zeer verheugde Hagenaar werd ge zegd. Ook Theo van Duivenbode haalde opgelucht het einde. Omdat hy op tijd het noodzakelijke Europa- Cupritme terugvond en toeu risico's uitbande. „Je merkt", aldus de Am- sterdammer, „zelf gauw genoeg wan neer het goed gaat. Dat was by my na een minuut of tien. Toen ook kón ik middenveld en aanval meer assisteren. Temeer daar hun vleugel - verdedigers je het nooit lastig maak ten. Ze kwamen niet mee naar vo ren. Wat een verschil met die Dobias van Sparta k Trnav. Hij rende steeds als een gek op je af. maakte je radeloos. Trouwens. Spartak was als ploeg minstens een klasse beter dan Legia" In die geest sprak ook Van Hane gem: „In Rotterdam moet Je ze op kunnen rollen. We hebben er nu toch niet eens zoveel moeite mee gehad. Willem Jansen en ik zullen ons dan veel meer met de aanval bemoeien en als je hen op die manier onder druk zet. houden ze het volgens my niet. Je zag het nu al. met die com binaties tussen Coen en my. na rust. En als Jansen naar voren ging. D^r wisten ze byna geen raad"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23