Gremlin - een auto voor buitenbeentjes Een futuristische wagen van Triumph Sproeiwater waar I nodig is 500 ste ROADTEST VAN HUGENHOLTZ DRIE NIEUWE FORD VERSIES Nog eerder in Nederland dan in Amerika Van wegen, wagens, wielen en wat-er-zo-bij-komt SAAB BRENGT SPORTWAGEN „Ken uw auto" DONDERDAG 2 APRIL 1970 IEIDSOH DAGBLAD PAGINA 19 Enkele dagen voordat American Motors zyn jongste produkt, de Gremlin, aan de dealers toonde, was deze auto al in Nederland te zien en voor belangstellenden beschik baar om er een proefritje mee te maken. Het was op de show, die de Hollandse Auto Importmaat schappij uit Leiden het afgelopen weekeinde in Holiday Inn hield. Natuurlijk stonden daar de Ja velins, Hornets, Ramblers en an dere A.M.C.-produkten in hun volle glanzende glorie te pronken, maar de H.A.I. vond het om be grijpelijke redenen aardig als daar ook Gremlins bij zouden zijn. De auto zou echter pas 1 april officieel in Amerika worden geïntroduceerd. Merkwaardig ge noeg was een eenvoudig verzoek je aan A.M.C. voldoende, de wa gens werden onmiddellijk verzon den. „We kunnen daar in Ame rika een potje breken", consta teerde H.A.I.-director W. C. van der Klugt. In elk geval trok het nieuwe wa gentje volop de aandacht. Met zijn lange neus en korte gedrongen, bijna hoge rug is het een wat merkwaardig buitenbeentje. ..Ik noem 't het Ame rikaanse lelijke eendje", aldus de heer Van der Klugt. Misschien is het ook wel als zodanig bedoeld. Zelfs de naam Gremlin (duiveltje) wijst in die richting. Men kent de wat ongebruikelijke voorgeschiedenis. Het is de eerste van een serie voor Amerikaanse be grippen .kleine* wagens, die speciaal zijn ontworpen om de import van bui - tenlandse marken lees vooral Volks wagen tot staan te brengen. A.M.C. heeft met deze Gremlin de spits af gebeten. Maar net enkele centimeters langer dan de kleine Volkswagen en in Amerika op vrijwel hetzelf de prijsniveau. Maar dan met een heel krachtige zescilinder motor. Daar de Volkswagen in de Verenigde Staten, veelal de tweede of derde auto in het gezin is, valt er weinig nadruk op het betrekkelijke comfort, vooral door gebrek aan ruimte, dat het interieur biedt. Maar nu is deze Gremlin de At lantische Oceaan overgekomen en door de H.A.I. op de Nederlandse automarkt geplaatst. Dan komen er bij die concurrerende Amerikaanse prijs nog eens idem zoveel dollars bij voor het transport en dergelijke. Vervolgens moeten die dollars in guldens worden omgerekend. De uit- Komst ligt or een prijs van zo'n 13% duizend gulden. En elk extraatje kost nog eens extra. Dat is beslist niet meer concurrerend met de kleine Volkswagen Dan gaat men vergelijkingen trek ken met andere auto's in diezelfde prijsklasse, waarbij de nadelen zwaar meetellen. Vooral dat reeds genoem de gebrek aar. ruimte. Zelfs al zet men de voorbank 'fijne stoelen zijn ver krijgbaar. maar tegen meerprijs) in de achterste stand dan nog zit men voor onze begrippen vrij dicht op het stuur. En op de achterbank is dan nagenoeg niet meer te zitten, zo klein is de ruimte voor de benen en zo laag zit het dak. In Amerika wordt de Gremlin ook uitgebracht als twee- zitter. Hier kan men dat er ook van maken als men de leuning van de achterbank neerklapt. Zo ontstaat (mede dankzij de op te klappen ach terruit» 'n niet al te royale station car. Voor wat meer geld kan men dan ook nog de daar gewoon neergelegde reserve-band aan de zijkant laten wegmoffelen. Wanneer men echter al deze bezwa ren wil en kan wegwuiven, dan blijft het niet te loochenen feit, dat men achter 't stuur van de Gremlin zit- Saab heeft een nieuwe sportwagen ontwikkeld, die als Sonett m de we- re'd zal ingaan. Het betreft een vol ledig nieuw model op basis van de Saab 96 met V-4-motor. Het koets werk is van kunststof en ontworpen door de Italiaan Sergio Coggiola. In de carrosserie zijn stalen versterkin gen aangebracht, benevens een z.g. rolbeugel. De krachtbron in een 4-takt V-4- motor. welke een inhoud heeft van i*98 cc. Bij 4700 toeren per minuut levert deze motor 65 DIN-pk. goed voor een topsnelheid van 170 km en voor een acceleratie van 0 tot 100 km in 11,5 sec. Saab-importeur in Ne derland, de Neuwe Automobiel Maat schappij in Amsterdam, kon nog niet meedelen, wanneer de Sonett in ons iand verkrijgbaar zal zijn en wat. de wagen moet gaan kosten. De Sonett III zal op korte, termijn in produk- tie worden genomen. tend een inderdaad imponerend brok i Je konden maken, was nog zo nieuw motor voor zich heeft. Een niet weg nauwelijks honderd mijl op de tel- te cijferen stuk extra veiligheid, deze zeer zwaar uitgevoerde zescilinder motor, leverbaar met een inhoud van 3.2 liter <128 pk» of 3,8 liter <145 pk» De Gremlin, waarin wij een kort rit- j bele snelheid. Ier dat we geen betrouwbare top hebben kunnen meten, maar de au tomatisch rc-schakelde wagen klom ook nu al tot een meer dan respecta- Zonder twtyfel is de Gremlin een motorisch interessant en imposant wagentje, maar het vraagt door vormgeving en ruimteverdeling een bepaalde Instelling. Voor ons gevoel een leuke auto voor buitenbeentjes. Hans Hugenholtz heeft niet alleen naam gemaakt als directeur van het enige autocircuit, dat ons land kent en als directeur van de V.V.V. in Zandvoort, maar ook als roadtester. Dezer dagen testte hij zijn vijfhon derdste auto. Zijn 'eerste deed hij in 1954. In de loop der jaren heeft hij zijn ervaringen met auto's weergegeven in De Telegraaf, het Algemeen Dag blad. de Wereldkroniek en het Fi- nanciëel Dagblad. In autokringen wordt hij als een expert op zyn ge bied beschouwd en aan zijn oordeel wordt veel waarde gehecht. Hij reed van alles en nog wat. Van een Fiat 500 via de bekende T.-Ford tot en met een Rolls Royce en Mercedes 600. Al die testwagens werden ook op het Circuit van Zandvoort uitgepro beerd. Hij maakt daarbij vaak ron detijden. waarvoor zelfs een coureur zich niet zou behoeven te schamen. Op één gebed heeft hij alle coureurs verslagen. Hij is nog steeds houder van het baanrecord achteruit rij den. Op een stille dag in 1958 draai de hij achteruit rijdend een rondje met een gemiddelde snelheid van 145 kilometer per uur Hans Hugenholtz met zijn vijf honderdste testwagen: een Alfa Ro meo Junior Zagato, die speciaal voor deze gelegenheid naar Nederland werd gehaald. Hoe vaak komt dat soort weer in ons land niet voor: geen plenzende regenmaar wel natte wegen. Van dat na re grauwe weer, waarbij de voorruit van de auto steeds dreigt dicht te slaan door het opspattend vuil. Van die da gendat men de man zegent, die de ruitensproeier heeft uitgevonden. Maar hoe dik wijls blijkt ook juist dan de onvolkomenheden van dat overigens nuttige attribuut. Verstopte sproeigaatjes of niet juist gerichte straaltjes. Bij hoge snelheden te laag afgesteld. In de stad spuit het water over het dak. Na tuurlijk is de oplossing weer net als dat beroemde ei van Columbus, heel eenvoudig. Men moet er alleen maar op komen. In langeafstandsra ces heeft deze verbetering haar nut al bewezen. Geen straaltjes uit buisjes of sproeigaatjes op enige af stand van het wisserblad, maar het water direct uit een buisje, dat op dezelfde wis serblad is gemonteerd. Het water kwam dan daar, waar het nodig was, meteen op de ruit. De Engelse firma Wilss Dale heeft de vinding gepa tenteerd en ontwikkeld voor aüe soorten en merken au to's. Sportcar Special in Haarlem heeft de alleenver koop voor de EEG-landen ge kregen. Het is geen goedkoop accessoire. Bijna drie tientjes moet men neertellen voor de ze ,JLe Mans GT veiligheids ruitensproeier ombouwset". Als men dan nog ziet, wat men er voor krijgt: twee straalpijpjes met elk zes gaatjes, tioaalf plastic klem metjes, 2 meter plastic slang en wat kleine dingetjes, die voor de montage nodig zijn. En natuurlijk een beschrij ving hoe men al deze din getjes moet gebruiken. Alles zit in een klein doosje. Het lijkt inderdaad veel geld voor weinig. Maar als men deze ruitensproeiers enige tijd op de ruitenwissers heeft zit ten en men heeft het nuttig effect van dit accessoire on dervonden, dan zal men er varen, dat het beslist geen „leeggegooid" geld was. De verkoop is in handen van garages, autoshops en pomp stations. „Ken uw auto, een beknopte beschrij ving voor de belangstellende automo bilist". Zo kondigt Esso het boekje aan, waarvan nu een zevende en geheel herziene druk is verschenen. Op nieuw werd het samengesteld door P. Olyslager Organisation N.V. met redactie en lay-out van G. W. Hit man en R. H. van Dalen. Wie zijn auto niet alleen ziet als een prak tisch vervoermiddel, maar ook enig inzicht wil hebben in de constructie en werking ervan, zal in deze bro chure een eenvoudige verhandeling over zyn wagen vinden, die ook voor een leek begrijpelijk is. De brochure is slechts In beperk te oplage en uitsluitend op aanvraag via het hoofdkantoor van Esso be schikbaar. De verspreiding heeft voornamelijk plaats via autorijscho len, waarmee Esso commerciële be trekkingen onderhoudt. Dit merkwaardige wagentje was één van de attracties op de British Leyland-stand tydens de onlangs in Génève gehouden autotentoonstelling. Een futuristische vier-personenauto met vier portierende Triumph XI1 290. Deze experimentele wagen, die door radar wordt bestuurd zou aan magnetische op afstand gegeven- impulsen gehoorzamen. Het is een prototype. maar wellicht bevat deze auto ideeën, die in de toekomst oplossingen kunnen betekenen: levenslang verzegelde motor-overbrenglngseenheid, pneuma tische controle van wielophanging en remmen, met ultra-trillingen reinigen van voorruit, getinte ruiten, gevoelig voor het licht, automatische besturing en controle van de snelheid. Met een zes cilinder, twee liter motor zou de XL 90 een topsnelheid halen van 200 km per uur. Olieverversing zou slechts om de 16.000 km moeten ge beuren en de motor-overbrengings- eenheid zou pas na 80.000 km behoe ven te worden nagezien. Ford heeft drie nieuwe versies uitgebracht van -bestaande model len. namelyk de Capri 3000 E, een Executive-versie (dat wil zeggen 'n nog luxieuzer versie van de Capri 3000 GT en verder de eerste twee produkten van de begin 1970 inge stelde Ford Advanced Vehicle Opera tions (AVO). Deze zal via speciale dealers be staande Europese Ford modellen voorzien van getemperde racemoto ren voor normaal weggebruik. Als eerste is nu de Ford Escort gereed gekomen met een ingetoom de 1600 cc Ford Formule II motor. Hy wordt aangeduid als Ford Escort RS 1600. De viercilinder motor heeft 16 kleppen (twee in- en twee uitlaat kleppen per cilinder) dubbele Weber carburateurs en dubbele bovenliggen de nokkenassen. Het vermogen is af gezwakt van 220 tot 120 DIN-pk, het geen nog altyd voldoende is voor een topsnelheid van 160 km/u. Als tweede produkt introduceerde de AVO de Capri RS 2600. Deze wa gen is in de eerste plaats bedoeld voor wedstrijdrijders en de Duitse Fordfabriek zal er zelf ook mee deel nemen aan wedstrijden. Deze Capri heeft een van 2.3 tot 2.6 liter vergrote motor met benzine inspuiting. Het vermogen is opge voerd tot 160 DIN-pk en de wagen haalt met gemak een topsnelheid van 200 km/u. Om het gewicht zo laag mogelijk te houden is deze rallywagen niet van bumpers voorzien. Deuren, mo torkap en kofferdeksel zyn van kunststof gemaakt en de zijruiten en de achterruit van plastic. De uitvoering voor normaal wegge bruik is echter leverbaar met stalen deuren en kappen, alsmede met glas vensters. Deze Capri zal pas later in het Jaar op de markt worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19