48 seconden gruwel blijft in Gediz nog jaren voortleven Besch u Idiging van Amnesty aan Israëliërs KOM MU" OPHALEN Hevige gevechten in de Noordierse hoofdstad Russische diplomaat bedreigd West-Anatolië: een vermenigvuldiging van eindeloze smart 4 Arabieren gemarteld PRETVOGEL NO. 3 £sso Maarschalk Timosjenko overleden UITSPRAKEN IN PROCESSEN TE ATHENE Doodgewaande Belgische bij man en kroost DONDERDAG 2 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA If (Van onze speciale verslaggever, Arie Jassies) GEDIZ (GPD) Dinsdagavond om half acht loopt Serife Tokar langzaam bij de puinhoop weg die eens haar huis was. Ze zegt: „Ik was jarig. De gasten waren net vertrokken. Het was een heerlijke avond geweest. Ik was begonnen met de boel op te ruimen. Maar mijn man was zo blij dat hij nog een slansje met me wilde maken. Toen ineens keken we elkaar stomverbaasd aan. Ik was doodsbang. Maar hij ook. Ik zag het jan z'n ogen. Alles begon te schudden, steeds heviger. Ineens was er een oorverdovend lawaai, de wereld verging, we ren- len naar de deur, even later stond ik buiten. Alleen". Serife's schouders schokken van iet huilen. Zij werd zaterdag 43 jaar. 5e had een man, drie dochters en ten zoontje van twee jaar. Een oude nan geeft haar een stuk brood. Hy egt: „Ze heeft sinds zaterdagavond liet meer gegeten. Ze weigert alles, tijk, ze loopt nu weg, maar over i ien minuten is ze terug. Dan gaat e weer graven met haar blote han- ken. Al 3 dagen diet ze niets anders, ie praat tegen ons, ze eet niet. maar anmiddag viel ze ineens bewuste- 3os neer. Toen zagen we haar han- len: niets dan bloed en rauw vlees". Torsen Het lijden in Gediz is een massale ermenigvuldiging van de eindeloze (nart die de kleine Serife op haar Bbogen schouders torst. In 't gebied ond het bijna geheel van de aardbo- em weggevaagde stadje valt in de prijselijke ellende slechts weinig te phterhalen. Van de negentig getrof- &n dorpen zijn er nu nog meer dan ertig geheel van de ijlings te hulp pnslede buitenwereld geïsoleerd. Ook belde buitenwereld geïsoleerd. Ook It de toegangswegen tot de meeste pdere zijn zoveel stukken weggesla- bn a.l leert 'n helikoptervluoht dat ele tientallen soldaten en boeren tuk aan het herstel werken dat per auto nog niet bereikbaar zim. pdoende richt de aandacht van de mobiliseerde buitenwacht zich nog goed als geheel op het agrarisch jgestelde regiocentrum Gediz. par van 2000 van de 2500 huizen een steen meer op elkaar staat en het vijf kilomteer verderop gele- »n Aksalan. 'Gediz biedt een spookachtige aan- ik. Men heeft er moeite de furieus Izende vrachtautos' met watervoor - iden, dekens en tenten op hun cha- tatieve ijlronden door de nauwe raatjes te ontwijken. Terzijde is het Rijgen van de dood echter bijna (stbaar. Hier stapelen de geblaker- nog steeds rook uitslaande steen- Iftssa's zich in troosteloze voortzet- Dg op tot een afzichtelijke steen- istenij. lier is Gediz een massagraf ge- brden: 500 doden zijn hier al gebor- jn, maar, zo voorspelden de red- pgsleiders gisteravond, onder het ain bevinden zioh zeker nog 500 |den. Bitter bestaan Hier ook dragen Serife en tiental- p andere overlevenden steen voor een van de reusachtige, nauwelijks (nkende puinbergen weg. hier lei- in de onontkoombare stillevens hun bittere bestaan: de kinder- ioentjes en boodschappentassen die en daar het grijze doodsland- hap stofferen. Er is ook nog de leeuw, maandag van boven neerge len. als een ironisch rouwkleed van p natuur die niets heeft nagelaten p Anatolië genadeloos te treffen. De wrede krachten der natuur heb ben boven dit harde, al zo vaak ge teisterde landschap meedogenloos samengespannen. Dat vertelt ons de Rode-halve-maan-helper Profilo, ter wijl we op de heuvel langs "n rü vers- gedolven graven lopen. Profilo zegt: „De aardbeving alleen was al zo ver schrikkelijk van kracht en uitwer king dat ik helemaal ziek van ellen de ben. En vergist u zich niet:, in de ze zelfde streek heb ik in de afgelo pen jaren al drie keer eerder slacht offers van een aardbeving moeten helpen. Maar wat je nu meemaakt, dat is zelfs teveel voor een nachtmer rie. Dat heeft niet zozeer met de sneeuw te maken, maar wel met de enorme regen, de verschrikkelijke kou en de hevige stormen. De hulp verlening is één verschrikkelijke lij densweg. En dan denk lk natuurlijk niet aan mezelf. Maar wel aan al die duizenden mensen die nu in» hun tent jes zitten te creperen van de kou. Je ziet het heel duidelijk: als er niet gauw meer voedsel, maar vooral warmte, komt. zal het aantal doden I nog veel groter worden". Regen I De door tomeloze felle voorjaars- stormen aangevoerde regens gesel- den Gediz maandag opnieuw. Dins dagavond was het droog. Maar op vele van de weggeslagen straten waadde men nog tot aan zijn enkels door de modder .die uit gesmeerd over talrijke kilometers bergweg er ook oorzaak van is dat het ver- voer van de zwaargewonden naar het j 75 kilometer verder weggelegen zie- kenhuis van Koetaja belangrijke ver traging oploopt. I Dat ziekenhuis is overigens al overvol. De helpers in Gediz doen er een gelaten handschudden toe als de vraag oprijst waar dan de vele honderden zwaargewonden terecht moeten, die men mag verwachten als straks de routes naar het afge sneden achterland weer zijn openge legd. De voorrang van actuele za ken geeft in het treurende Gediz aan andere eisen de voorrang. Voor al les is de drift van het reddingskar- wei gericht op het opruimen van de onafzienbare puinmassa's en het le nigen van de nood van de duizen den daklozen. Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld. ADVERTENTIE i THUERÉ CO-OP TEN HAVE ALBERT HEIJN SIMON DE WIT K&G West-Anatolië nu: een kleu mende peilloos verdrietige bevol king. sten bewijst, wordt zelfs vernomen: „We hebben het nu nog zo druk met de levenden dat we aan de dtDden niet kunnen denken". Ere uitspraak gaat in Gediz beter op Drie etmalen na de aardbeving lagen op enkele plaatsen de rijen lijken nog op straat uitgestrekt, deer- lijk verminkt en door vaak niet meer dan een doek over het hoofd aan I het gezicht onttrokken. Zo weinig is er van sommige lichamen overgeble ven dat het doffe zwijgen van de omstanders af en toe verbroken wordt door een korte maar bewogen opschallende discussie over de vraag welke persoon in kwestie hier ligt. BELFAST (AFP, Reuter) De Noordierse hoofdstad Belfast en met name de wijken bij Spring- field Road en Whiterock Road 1 zijn vannacht weer het toneel ge worden van hevige gevechten tussen r.-katholieken en pro testanten enerzijds en demon stranten en Britse soldaten an derzijds. Hoewel de berichten vooralsnog erg vaag zijn kan men er wel uit opmaken dat er tijdens heftige i botsingen vele schoten zijn ge vallen. dat de Britse militairen van traangas gebruik hebben ge maakt en dat rond drie uur van nacht een tiental barricades was opgericht. I De schermutselingen, die gister avond begonnen, zijn de ernstigste i die Belfast sinds maanden gekend Verhalen Soldaten Daarom kreeg het toch al opval lend grote contingent van zeshonderd soldaten gisteren aanvulling met 200 manschappen en werd het aantal van 5000 al verstrekte tenten nog I eens met 500 aangevuld. I De kleumende, peilloos verdrietige j bevolking van Gediz wordt, nu ook 't internationale mededogen met de ze afschuwelijke ramp is ontwaakt, niet vergeten. In het gespaard geble ven schoolgebouw, dat als hoofdkwar tier het hulpwerk zijn gonzende dien- Hier ook verneemt men van de enkelingen, die er weer over kunnen praten, de schrijnende verhalen die elke aardbeving van deze bittere omvang kan vertellen: de drie man nen, die na 42 uur onder puin be dolven te zijn geweest, toch nog wer den gered; het echtpaar dat uit het bed naar buiten werd geslingerd ter wijl de vier kinderen omkwamen; de 50 bezoekers van het koffiehuis van wie nog steeds niemand is terugge vonden; Kamil Asar en zijn vrouw die. de armen innig om elkaar ge slagen. levenloos op straat werden gevonden; de vader die zijn twee- I jarig zoontje Iwern met een mes een I been afsneed om hem onder een steenblok vandaan te krijgen. I Het is vroeg donker in Gediz. Al leen in en rond het schoolgebouw is het nog druk. Verder blijft een dode stad zwijgen. Ook wie langs de ten ten loopt, verneemt geen enkel ge luid. Alleen keert hier en daar een vrouw terug. Te donker geworden om I nog verder naar de kinderen te gra ven. Buiten het stadje flakkeren hoog 1 tegen de heuvels tientallen vuren, j „Dat zijn", zegt een militair. „de mensen die onder de rots- i blokken zijn gaan wonen. Mensen die niet meer naar Gediz durven terug te keren". heet. Er zijn verscheidene schoten gelost, waarschijnlijk met karabij nen, maar het is niet bekend of er daardoor gewonden zijn gevallen. Het is de eerste keer sinds 12 okto ber van het vorig jaar (toen bij een vuurgevecht drie doden vielen en een vijftigtal gewonden» dat bij een bot sing tussen protestanten en r.katho- lieken weer gebruik wordt gemaakt van wapens. Onmiddellijk na het uitbreken van de gevechten kregen de Britse militairen versterking en wel in die mate, dat nu volgens ruwe schattingen duizend zwaar bewapen de soldaten aanwezig zijn. De politie die zich voorheen met het handha ven van de orde bezighield heeft zich geheel teruggetrokken. Gisternacht reeds was de wijk van Springfield Road het toneel van inci denten waarbij toen onder de Britse militairen bijna 25 gewonden vielen. Enkele honderden r.k.-demonstran- ten reageerden toen hun woede af door het gooien van stenen en aller lei andere projectielen. De gebeur tenissen van vannacht zijn ongeveer op dezelfde wijze begonnen. Een 400-tal jonge katholieken klommen op militaire voertuigen die door de ADVERTENTIE MOSKOU (Reuter. AFP, DPA) Maarschalk Semjon Timosjenko, één van de vooraanstaande Russische be velhebbers uit de Tweede Wereldoor log, is na een langdurige ziekte op 75-jarige leeftijd overleden. Semjon Konstan tinowitsj Timos jenko heeft in het Rode Leger mee gevochten van af het eerste begin. Nadat hfj in 1914 zijn plannen on derwijzer te worden moest opgeven wegens de mobilisatie, voegde zijn cavalerie-regiment zich in 1917 bij de rode strijdkrachten. Vanaf dat moment is hij onafgebroken bij de burgeroorlog betrokken geweest. Hij verdedigde samen met Stalin en Wo- rosjilow het latere Stalingrad tegen het Witte Leger. Het hoogtepunt in zyn carrière bereikte hij vlak voor de tweede Wereldoorlog Hij werd volkscommissaris van Defensie als opvolger van Maarschalk Worosji- 'low, die vice-premier werd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werden de onder zijn bevel staande troepen teruggedrongen tot voor Moskou, welke stad is gered door Maarschalk Zjoekow. In 1961 zou hy met Zjoekow zijn aangevallen we gens de „onvoorbereidheid van het Rode leger aan het begin van de oorlog". Maai- op het 22ste partij congres werd hij verkozen tot plaats vervangend lid van het centrale comité. LONDEN (Reuter. A PP. AP) Is raël wordt beschuldigd van het martelen van Arabische gevangenen In een verslag dat Is gepubliceerd door „Amnesty International", een internationale vereniging tot hulp verlening aan politieke gevangenen. Arabieren hadden aan vertegen woordigers van Amnesty Internatio nal in het Midden-Oosten verteld, dat zij met elektrische stroom wa ren gekweld, waren geslagen en met brandende sigaretten bewerkt tijdens verhoren. Een 30-jarige man die twee maan den gevangen gehouden is zei op een tafel vastgebonden te zyn waar hij afgeranseld werd, zijn borst met een mes bewerkt en sigaretten op zijn rug en handen werden uitgedrukt. Een 40-jarige man heeft verteld dat hy bewusteloos was geworden nadat hem urenlang elektrische schokken waren toegediend. De be handeling werd hernieuwd toen hy weigerde een glas urine te drinken In een andere gevangenis werd hij ontbloot met zijn handen op de rug vastgebonden aan een tralie opge hangen en zijn voeten geboeid Hy 1 zei dat hy met een zweep was be- werkt. Volgens het rapport is een meisje van 18 voor de ogen van haar moe der afgeranseld. Er wordt opgewe- zen dat in geen van deze drie geval len een aanklacht is ingediend en dat de mensen ook niet hebben te rechtgestaan. Commissie Amnesty International wil dat een internationale commissie een onder zoek instelt. Zij zegt de mededelingen van de Arabieren te kunnen steunen met foto's en medische verklaringen. De vereniging had besloten het rap port te publiceren nadat het een Jaar lang tevergeefs de Israëlische regering heeft trachten te bewegen zelf een onderzoek te mogen Instel len. Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard ver baasd te zijn over het rapport van i Amnesty International. Volgens een woordvoerde van dit ministerie zyn de beschuldigingen aan het adres van Israël die in dat rapport zijn vervat, „gebaseerd op niet-onder- j zochte beweringen". De Israëlische regering, zei hy, heeft zich bereid verklaart mee te werken aan een onderzoek van zulke klachten. Degenen in vijandelijke staten die in Israël een klacht wil len indienen, kunnen dat doen. Zy krijgen de vereiste vergunningen, hun veiligheid wordt gewaarborgd en zij kunnen over een advocaat be schikken. i De Israëlische ambassade in Lon den zegt met Amnesty International over de beschuldigingen te hebben gesproken en dat deze vereniging te kwader trouw heeft gehandeld door het rapport te publiceren. Toen een Jaar geleden, aldus de ambassade, dezelfde klachten werden geuit, anoniem en zonder exaote bij zonderheden. heeft de regering al een onderzoek ingesteld en toegezegd dit onderzoek voort te zetten als vol doende gegevens konden worden ver schaft. Israël, aldus de ambassade, zou thans vier niet met name genoemde, „in een vijandelijk land verblijfhou- dende". Arabieren de kans willen geven om hun beklag te doen. met alle garantie voor hun vrijheid en welzijn. ATHENE (Reuter, DPA) Een militair gerechtshof ln Athene heeft gevangenisstraffen variërend van 13 maanden tot vijf jaar benevens zware geldboeten opgelegd aan de vroegere Griekse minister van Industrie Zig- dis en twee uitgevers en drie jour nalisten van het liberale oppositie blad „Ethnos". Ze waren allen beschuldigd van het publiceren van „valse en alarme rende berichten", naar aanleiding van een artikel dat vorige week van de hand vain Zigdis in „Ethnos" ver scheen en waarin werd opgeroepen tot het vormen van een regering van nationale eenheid in Griekenland, zodat de kwestie-Cyprus tot een op lossing kan worden gebracht. De 57- jarige Zigdis hoorde vier en een half jaar tegen zioh eisen, terwijl de strafen voor de uitgevers en de journalisten varieerden van vijf jaar tot 13 maanden. De veroordeelden kregen elk bovendien een boete van ongeveer 17.000 gulden. Een rechtbank in Athene heeft gisteren de uitgevers van zes lan delijke dagbladen veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en tien dagen omdat zij meer pagi na's hebben laten drukken dan was toegestaan door het ministerie voor de pers. Twee van de bladen Eleftheros Kosmos en Nea Politia zijn rege ringsgezind. De overige Ta Nea, radyni, AkropolLs en Apoghematini behoren tot de oppositie tegen het huidige bewind. Een van de uitge vers .v'erd tot vijf maanden en tien dagen veroordeeld, omdat hij twee bladen uitgaf. Alle beschuldigden zijn ln vryheid gesteld in afwachting van het hoger beroep. De beperking van het aantal krantenpagina's is in januari ingevoerd, toen in de nieuwe perswetten ook de fiscale voorrech ten van óm dagbladen werden afge schaft* BUENOS AIRES (AFP> De il legale uiterst rechtse organisatie Ma- no (nationale georganiseerde Argen tijnse beweging) dreigt met het op blazen van het gebouw van de Rus sische ambassade in Buenos Aires (of van een van de andere Russische vertegenwoordigingen) als de Russi sche diplomaat Joeri Piwowarow, die zondag nog maar juist aan een ontvoering kon ontsnappen niet bin nen 48 uur Argentinië verlaten heeft. De bedreiging is vervat in een com muniqué dat gisteravond in een kerk in Buenos Aires is gedeponeerd. In het communiqué wordt Piwowarow ervan beschuldigd het hoofd van de Russische spionagediensten in Ar gentinië te zijn en direct verantwoor ding verschuldigd aan het presidium van de Opperste Sowjet. Het communiqué noemt de termijn van 48 uur ook voor de directeuren van het „Luna-park" en van het ho tel „Shelton", die volgens hun zeg gen „bewust of onbewust hebben meegeholpen de daden van Piwo warow te verhullen". straten patrouilleerden. Even tate» begon een even groot aantal protes tanten een tegen-demonstratie, waarw by botsingen niet konden uitblijven. Van betde kanten gaven de demon stranten de voorkur aan het afzon derlijk opereren van kleine groepje» waardoor het voor de militairen ui terst moeilijk was een einde aan óm gevechten te maken. WAASTEN (België) Onlangs be richtten wij, dat de Belg Bernard Wickaert tot zijn ontzetting zijn over leden en begraven echtgenote Demi- se Laplace 34) was tegengekomen en dat achteraf was gebleken, dat ln het graf te Waasten (bij de Fran se grens) niet de doodgewaande De- nise Wickaert ter aarde was besteld, maar een andere vrouw. Volgens .Het laatste Nieuws" (Brussel) blijk* dit de 64-jarige Jeanne-GabriëOe Cla- risse te zijn, uit Wambrechies in noord-Frankrijk, die op 12 novem ber vorig jaar spoorloos verdween Haar echtgenoot sloeg veertien da gen later de hand aan zichzelf, waar door de aandacht van de vermissing van mevrouw Clarisse werd afgeleid Het ls intussen een raadsel hoe het mogelijk is, dat de echtgenoot, de moeder en de zuster van Demise Wickaert-Laplace het stoffelijk over schot van een dertig Jaar oudere vrouw hebben herkend als dat van mevrouw Wickaert en dat ook een brievenbesteller en een douanier het zelfde verklaarden; Vast staat, da* er b# de herkenning van het stoffe lijk overschot taj van fouten zijn ge maakt, ook door de officiële autori teiten. Intussen heeft mevrouw Demi se Wickaert weer haar intrek geno men in haar woning te Warneton bfl man en kroost (zes kinderen). Zij was wegens onenigheid met haar echtgenoot weggelopen, waardoor het vermoeden ontstond, dat zij was ver dronken. Het echtpaar is boordevol goede voornemens, zodat dit drama mogelyk toch nog iets goeds kam op leveren In Amerika zijn de onder handelingen over loonsverhoging van de postbeambten met succes bekroond: zes procent voor alle postambtenaren met terugwerp kende kracht sinds 1 januari en laterr nog eens zes procent. Intus sen spant het personeel zich in om de achterstand zoveel moge- lijk in te lopen, een taak die nog verzwaard wordt door de vragen formulieren voor de volkstelling (zie JotoJ.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17