Leidse hoogleraar deed in Negeb-woestijn ontdekking PvdA-fractie en binnenstad POLITIE AAN COTE ÏÏS LAAT VIER GANGSTERS D'AZUR GAAN „Fotograferen in het weekend? Ikhébaleenfoto" Goed voor de export Eet u gezond - met brood Na belegering van bijna een dag in hotel Omrijden voor tramrails ACTIE VOOR BEHOUD VAN ZEEHONDEN UNIFORMEN £3» DONDERDAG 2 APRIL 1970 LEIDSCH DAGBLA® PAGINA 11 LEIDEN/OEGS I GEEST (GP.D) Geef ons heden ons dagelijks brood dat is niet zomaar een woord uit de bijbel, dat in het Onze Vader werd opgenomen. Die oude cultuurvolken als de Joden en trouwens ook de Arabieren wisten bij ondervinding wat gezond voor hen was. Als het maar regent, wil er wel tarwe groeien daar in het Mid den-Oosten en van tarwe bak je brood. Ons wetenschappelijk onderzoek van twee duizend jaar later heeft onomstotelijk uitgewezen, dat één van de factoren waardoor co ronaire hartziekten bij de Jemenitische Joden en bij de Aarabische nomaden in de Ne- gebwoestijn praktisch niet voorkomen, gelegen is in het feit, dat deze bevolkingsgroepen zich in .hoofdzaak voeden met een soort van tarwe gebakken pannekoeken". Aan het woord is de internist prof dr. J. J. Groen uit Oegstgeest. werk zaam in de Jelgersmakliniek, dezelfde die deze week by Willem Duys te gast was, maar door tijdgebrek geen gelegenheid kreeg zijn pleidooi voor de produkten van de warme bakker af te ronden. Een broodfabriek in Ryswyk zal de heer Groen vandaag nog ruim schoots in de gelegenheid stellen zijn gezondheidsboodschap voor de mas sa-media uit te dragen. Met zakelijke snelheid heeft zij namelijk ingehaakt op de door professor Groen reeds eer der ni 'n vaktijdschrift gepubliceerde bevindingen en nog deze week komt zfj op de markt met 't supergezonde want extra eiwitrijke tarwebrood. Wie er niet teveel van eet verkleint de kans op hartziekten, wordt al etende slanker en doet bovendien nog wat hoognodige 'lichaamsbeweging op bij het weggooien van de verpakking. Gezonde zaken allemaal, zo heeft het onderzoek van prof. Groen uit wezen. Hij deed zijn ontdek ing toen hij als internist hoogleraar in Israël. Ook daar zag hy wat iveral elders in de „beschaafde" we- !ld wordt geconstateerd, namelijk it coronaire hartziekten snel toene- Maar twee bevolkingsgroepen lieven er opmerkelijk vrij van. de it Jemen overgekomen Ortho- ixe Joden en de als herders in de ityn zwervende Arabieren. Ongelooflijk I „Wy hebben vijfhonderd van deze ïanlijke bedoeinen boven de dertig aar onderzocht en daarby maar één ïan van zeventig gevonden, die 'aarschijnlijk zonder dat hij zich at bewust is geweest, een myocard ibardt heeft gehad. De artsen, die i defce groep regelmatig behandel de. hadden in zes jaar slechts drie ge vallen van hartziekte geconstateerd. Ongelooflijk" Een dergelijk fenomeen zet de we tenschappelijke onderzoeker aan het denken. Hoe komt dat? Om het ant woord op die vraag te vinden begaf prof. Groen zich met een paar assis tenten enige maanden temidden van het tentenvolk in de woestijn. Zij constateerden vier factoren van be lang le. de voeding was heel an ders dan men in de westelijke wereld gewend is; 2e. de Bedoeïenen krij gen door de aard van hun bestaan veel meer lichaamsbeweging; 3e hun intermenselijke spanningen liggen heel anders dan by de westerlingen en zy reageren er totaal anders op; 4e. zy kennen het genot van de si garet pas sinds kort en roken ze trou wens, doordat ze er moeilijk aain kun nen komen, minder. Welke de belangrijkste is van die vier kon niet worden vastgesteld, maar langs de weg van de elimina tie, ontstond toch een dikke streep onder punt één, de voeding. Roken bijvoorbeeld kon zeker niet de enige factor zijn, want coronaire hartziek ten komen op hogere leeftijd ook bij niet-rokers voor. Mensen, die nog voldoende lichaamsbeweging krijgen zijn er in de westelijke we reld ook wel en niet iedereen verkeert dagelijks in grote spanning. In zadeltas Professor Groen beseft, dat de wes terse smaak niet direct happig is op de nogal taaie, opvouwbare en in de zadeltas mee te nemen pannekoeken, drie de bedoeïenen onder de naam .ra- rif' brood noemen. „Eigenlijk zijn dat de ouderwetse matzes. Honderd procent uitgemalen tarwe, tussen ste nen tot meel gewreven, wordt met wat water aangelengd en dan op een me talen deksel zonder gist gebakken. Het vuurtje stoken ze met ezels- en kamelenkeutels, die zyn, begrijpelijk, in die woestijn snel droog. De jeme nitische Joden hebben wel ovens en gebruiken wel gist. Zij noemen hun baksel „pittah", maar het komt op hetzelfde neer. het is een vetarm produkt met veel hoogwaardige ei witten. Beide volkeren putten veertig tot zestig procent van hun dagelijks benodigde calorieën uit dit voedsel". Aan de verdieping van factor drie. die van de spanningen, besteedde de onderzoeker ook nog enige tijd en in feite is hij daar thans in Leiden nog mee bezit. Hij legde in Israël lange vragenlijsten aan de mensen voor en uit de antwoorden verrees een beeld van hun levenswijze. In Nederland deed en doet hij nog het zelfde. Voorzichtig durft hij al wel te zeggen, dat vooral de bedwongen emotie schadelijk is. De heer W M. van Rooijen con stateerde een week geleden in een In gezonden stuk, naar aanleiding van de behandeling van de Noord-Zuid verbinding in de raadsvergadering van 23 maart, dat „de raad in meer derheid, inclusief de PvdA-fractie. een unieke kans voorbij heeft laten gaan enig perspectief te bieden op een autovrij centrum." Als ik voorbij zou gaan de grote interesse van de heer Van Rooijen voor de binnenstad, waarvan ver schillende van zijn brieven aan de raad en rngezonden stukken in de Leidse bladen getigënis hebben af gelegd. dan zou lk moeten stellen, dat de heer Van Rooyen ditmaal op niets steunende kreten slaakt. Hij is echter té voorbarig en gedraagt zich als de vader, die zich zorgen maakt over gebit van zijn kind. dat in 1970 het levenslicht aanschouwde. Het wegenschema 1961 heeft de basis gelegd voor om. de N Z.-ver binding. Stukje by beetje is sinds dien aan de realisering van de in het schema aangeduide projecten ge werkt. In het aicht van het gereedko men van de nieuwe vaarroute is thans de meergenoemde wegverbin ding. (inclusief nieuwe Pauwbrug» aan de orde gesteld, waarvan het huidige keers- en parkeermaatregelen, die ongetwijfeld nog zullen volgen. Trou wens. medio 1969 is wederom een se rie maatregelen goedgekeurd en ten dele reeds doorgevoerd. De door de heer Van Rooijen verwachte verdub beling van de vervoersstroom zal niet dóór de binnenstad gaan. De heer Van Rooijen weet als trouw bezoeker van de raadsvergaderin gen dat de PvdA-fractie nimmer heeft verzuimd voor een optimale be vordering van het openbaar vervoer te pleiten óók financiëel voet gangers meer ruimte én beveiliging te geven, meer parkeermogelijkheden voor fieteen en brommers. Ook van de PvdA is de idee afkomstig om het postkantoor in de Breestraat niet in ere te herstellen. De PvdA-fractie is voor een auto-vry maken van een deel van de city, aanvankelijk enke le straten en later wellicht een gro ter gebied. Het „centrum" van de heer Van Rooyen is op dit moment te onnauw keurig, aangezien de fractie geen holle woorden sprak toen zy pleitte voor de meervoudige functie van het tracé zelfs verbeterd is. In het voor- I centrum. Aangezien dit zo n belang- woord tot het eigenlijke «driedelige) rijke zaak is heeft de PvdA bij het voorstel van b. en w. wordt herhaal- debat over de parkeernota het voor- deiyk gewezen op de betekenis van stel gedaan de burgers via een raad Prof. Groen eet u gezond, met brood. deze nieuwe verbinding vanwege de „belangrijke ontlasting van de binnen I stad, de bevordering van het door- 1 gaande verkeer, dat in het centrum geen bestemming heeft, vlottere ver- j keersafwikkeling tydens de spitsu- ren. verbetering van het leefklimaat in de binnenstad en een te verwach ten gunstige invloed op de ontwikke ling van het openbaar vervoer, door een sterk verminderd verkeersaan bod op de z.g. markt- en Breestraat- route". Deze intenties onderschryft de PvdA-fractie. Het tempo van de realisering van dit soort kapitaal-in tensieve projecten heeft de Leidse raad helaaa niet in handen; daar voor is de bewilliging van „Den Haag noodzakelijk. Het auto-vry maken van het cen trum is in Leiden 'n kwestie van ver- LONDEN «APi —Premier Wilson acht de Engels? kansen om in Mexico de wereldvoetbal- I beker te behouden „tamelyk goed", maar hy betwyfelt of het verstandig is een dergelyk be langrijk toernooi in het hoog gelegen Mexico te houden. In antwoord op vragen van het Britse voetbaltydschrift „Goal" zei Wilsori. die een ver woede voetballiefhebber is, bang te zyn dat hfj niet naar Mexico zal kunnen gaan. maar dat hy in ieder geval zoveel mogelijk wedstrijden op tv wil volgen. Wilson betoogde dat succes op het voetbalveld gunstig is voor de uitvoer van een land. „Het is een punt waarover veel in het buitenland door onze exporteurs wordt gesproken". Over het breken van het di plomatieke ijs zei Wilson: „De meeste sporten schijnen meer problemen voor het interna tionale staatsmanschap te scheppen dan zij oplossen. Ik geloof niet dat cjat van voet bal kan worden gezegd". Hy wees er op dat hy met buitenlandse staatslieden altijd graag over voetbal spreekt. „Ik kwam in Moskou aan, juist toen de Sowjetunie in 't toernooi om de wereldbeker speelde en mr. Kosygin «de Sövjetpramieri en ik hebben samen de wedstrijd op tar gevolgd. Een paar dagen la ter won ik vijf dollar van de Ca nadese premier met een wed denschap over de finale voor de wereldbeker «in 1966»". LEIDEN Op het Stationsplein >rden de laatste tramrails uit wegdek verwijderd, precies in doorgang naar de Stations- ■g recht tegenover de stationsin- Dit werk, dat ongeveer een iek in beslag zal nemen, maakt voor het verkeer noodzakelijk. t wordt omgreden via de Plesman- j tonde. Men kan vandaar over L t Stationsplein terug naar de Sta- L tnsweg of via de Morssingel naar Steenstraat. I CAIRO «APP. Reuter) Imam I El Abdel Rahman el Mahdi, de lei der van de Ansat-sektie. die tegen de Soedanese regering in opstand was gekomen, is in de nacht van dinsdag op woensdag gedood toen hy trachtte de grens met Ethiopië over te steken, aldus heeft radio Om- doerman gisteravond meegedeeld. Het eiland Abba in de Nijl. waar de Iman zetelde, was dinsdag door Soedanese regeringstroepen bezet. De I iman is in 1918 geboren en in Egyp- i te opgeleid. Hy zei onder de Ansari I drie miljoen volgelingen te hebben Het nieuws werd door de voorzit - I ter van de revolutionaire raad. ge neraal El Noemeiry, bekendgemaakt. Hij zei dat de auto van de geestelyk leider van de Ansar-sektie en een tweede auto met leden van zijn ge volg de instructies van de grens wacht niet hadden opgevolgd. Zy wilden zich een doorgang forceren, waarbij zy door Soedanese soldaten werden beschoten. De auto's kwa men tot silstand en het bleek dat in een daarvan het lichaam van de Imam lag. DEN HAAG «ANP) De Amster damse kunstschilder Gerard Esser «62» heeft gistermiddag bij de am bassades van Noorwegen en Canada in Den Haag elk 10.000 handteke ningen aangeboden van Neder landers. die voor het behoud van de zeehonden zyn in de noordeiyke ys- velden van Canada. Noorwegen en Rusland. De heer Esser vertelde begin dit jaar opnieuw met een actie te zyn begonnen om handtekeningen te verzamelen. De afgelopen dagen bood hij er 25 000 aan aan de Noorse regering in Oslo. De overige wil hy in de loop van dit jaar ook aan bieden aan de Noorse en Canadese ambassades in Bonn en Brussel. Daar de Deense regering ook achter het idee van de heer Esser voor het behoud van de zeehonden staat, had de kunstenaar een tekening meege bracht. die hij gistermiddag in de Deense ambassade in Den Haag ach terliet. Gisteren werd bekend dat op het enorme ysveld voor de kust van La brador niet minder dan zes Cana dese en veertien Noorse schepen deelnemen aan de slachting onder de zeehonden. Met trots meldde een van de schepen reeds 10.000 zeehon den te hebben gedood. Het aan tal zeehonden dat in dit gebied ge dood mag worden is aan geen enkele beperking onderhevig. PARIJS (DPA, GPD) De poli tie van Villefranche-sur-mer heeft vanochtend vroeg de vier gangsters die zich in het Grand hotel Versail les aan de Cote d'Azur hadden verschanst laten vertrekken. De gangsters die waarschyniijk naar de badplaats kwamen om een roofoverval te plegen namen een gijzelaar, de 57-jarige Fransman Jacques Lespagnon mee. Les- pagnon verklaarde zich bereid mee te gaan om een snelle afwikkeling van de zaak te garanderen. De tweede gijzelaar, de 73-jarige Duit- ser Hans Nitsche, wiens vrouw bjj de vlucht uit het hotel zwaar werd gewond, lieten de gangsters kort voor hun vertrek vry- Een uur voor de opheffing van het beleg gingen de gangsters er na langdurige telefoongesprekken met de zich in het hotel bevindende politie mee akkoord het grootste deel van hun wapens voor de ka merdeur te leggen. Kort na één uur vannacht stapten de vier voor het hotel in de witte Simca van Lespagnon die zelf achter het stuur ging zitten. Hy zou hebben aangeboden hen naar Nice te rij den. Daar lieten zij Lespagnon los Men speculeert er op dat de vier zware jongens naar Italië zy-n ge gaan De gangsters trachtten vervol- gens door middel van aan elkaar geknoopte lakens uit het gebouw te ontsnappen Zy gaven deze poging op en dwongen vier gasten onder wapen geweld zich met hen in een kamer te verschansen. De Duitse mevr I Nitsche probeerde te vluchten, maar werd door kogels getroffen. De belegerden gaven een arts la ter toestemming haar naar het zie kenhuis te brengen. Artsen noem den haar toestand zorgwekkend. Ook een politieman raakte ge wond toen de bandieten een hand granaat naar de omsingelaars wier pen. Het illustere viertal werd geleid i ni, voor de binnenstad inspraak op de meningsvorming te geven. De raad heeft die motie aangenomen. De PvdA-fractie acht een dergelyke aan pak essentieel en van meer beteke nis, dan de steekproef-onderzoeken, waarnaar de heer Van Rooyen ver- wyst omdat het hem thans goed van pas komt. Voor de PvdA-fractie zijn het hulpmiddelen. De PvdA-fractie is gewénd ook gezond verstand te ge bruiken. M. VAN AKEN LEIDEN Naar aanleiding van wat dhr. A. Jansen zegt het volgende: ik heb dr. De Jong wel nauwkeurig gelezen. Het dagelijkse tenue bestond uit een don kerblauw uniform (platte pet. Jasje met hoge kraag, rode bies op broek het gevechtsuniform uit. ik herhaal, groene helm (met anker in plaats van leeuw), donker blauw jasje en (net z»Dals by de landmacht» grijs- groene broek en beenwindsels. Het tropenuniform was geheel groen en geiyk of ongeveer gelyk aan dat van het KNIL. Deze uniformen of de niet-bestaande Khaki uniformen zou- j den m.i. door de afwykende kleur op- nieuw aanleiding tot verwarring heb ben kunnen geven Hoogst waarschyniijk zal het Ma rinemuseum, van Ghentkazerne Rotterdam, myn brief wel kunnen bevestigen. Fred Vos, Haarl.str. 301, Lelden. door de 25-jarige Maurice Sordini, die zes weken geleden uit een psy chiatrische inrichting is ontsnapt, waarin h« na enkele roofovervallen 'Discussie gesloten. Redactie Leidsch was geplaatst. Dagblad). Evacuatie Gisteren werden in de loop van de dag alle gasten van het hotel naar Juan les Pins geëvacueerd. De belegerden stemden er ook mee ln dat een Engels gezin dat de kamer naast hen had betrokken de verdieping mocht verlaten. Het ge zin had met drie kinderen vyf uur lang achter geïmproviseerde barri cades opgestoten gezeten. Eén van de drie kinderen, de 13-jarige Gary, lydt aan suikerziekte en had een insuline-injectie nodig, waarop de vier bandieten besloten hen te laten vertrekken. De Chicago-achtige tonelen in het hotel begonnen gisterochtend om zes uur. toen de politie een inval deed, nadat de directeur hen eerst opmerkzaam had gemaakt op de vier gasten die de vorige dag een mitrailleur en andere wapens met de nodige munitie naar hun kamer ■hadden gebracht. Salvo Toen de inspecteurs op de deur van de kamer klopten, werden ze, enkele minutén later, met een sal vo beantwoord. ADVERTENTIE Bent precies zo? Heeft u ook uw laatste foto gemaakt op een zonnige julidag in 1959? O nee - zult u zeggen - ik niet. Ik schiet iedere vakantie filmpjes vol. Kijk maar! En u toont vol trots de envelop vol negatieven plus kleurenfoto's. Of nóg beter: u heeft ze zelfs, voorzien van onderschriften, keurig in een album geplakt. Bravo! Alleen krijgen uw vrouw en uw kinderen over een paar jaar wel een vreemd vertekend beeld van het verleden. Altijd zomer, altijd in het buitenland of op de Nederlandse camping. U vergeet blijkbaar, dat de 50 andere weekends van het jaar ook boordevol zitten met onvergetelijke momenten. Of onvergetelijk? Wie van ons heeft een fotografisch geheugen? Zo'n moeite is 't toch niet om de camera mee te nemen in het weekend. Hij neemt maar zo'n bescheiden plaatsje in uw auto in. Natuurlijk, u moet even op 'n knopje drukken op de momenten dat u nü alleen nog vertederd, schaterend of verbaasd toekijkt. Te veel moeite? Toch niet, als u bedenkt, dat u ook over een paar jaar nog kunt zien, hoe blij Marijke was met haar luchtballon. Hoe verdrietig Piet om z'n gevallen ijsje. En hoe gelukkig opa en oma tijdens het onverwachte bezoek. Te duur? Ach, over 'n paar jaar zijn de foto's die u nü neemt onbetaalbaar. En dat is pure winst. Haal 'n filmpje in huis. Zorg voor een geladen fototoestel. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te maken. Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11