Legia gelukkig nog altijd niet met Feijenoord Veld van Legia een moeras maar Vorwarts was erger 'OOSTERHOF KON ALLES' IS Eredivisie iii-'t-kort Vederlichte Drent sloeg zijn slag _op Hoogeveens viaduct International Deyna: „Alleen een enorme wilskracht kan ons redden Moulijn's kolom llliifil „Hier valt niet op te voetballen' PAGINA 8 DINSDAG 31 MAART 1970 UIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD y .->f: WARSCHAU (GPD) Bernard Blaut, blozend na het in spannende paas-karwei op de inmiddels papperige bodem van het Legia-stadion, somde in „snel Duits" de factoren op die het middenveld tot Legia's voornaamste krachtbron maken. „Brychzy, Deyna en ik", sprak hij als een docent, „hebben de meeste routine, veel internationale ervaring. Daarom vinden wij elkaar blindelings. We weten automatisch wat de ander met de bal gaat doen. Dat Brychczy met een enkele trap de vleugels bereikt en ik bijvoorbeeld, als ik mee naar voren ga, van Deyna de bal aan de voet gespeeld krijg. Dat gebeurt van zelf". Een kwestie van klasse, van puur voetbalintellect Wat niet zó verwonderlijk is als men weet, dat Blaut (30) en Brychczy (36) al een volwassen carrière als international ach ter de rug hebben, de pas 22-jarige Kasimir Deyna geschoold werd in alle vertegenwoordigende Poolse teams en het midden veld-trio groots inzicht paart aan een forse portie techniek. Meer dan de overige Legia-spelers. Bernard Blaut, teruggrijpend op de ook in eigen kring veel besproken slechte wedstrijd tegen Zagle- bie: „We waren toen kennelijk ook wat angstig en probeerden zonder ri sico te nemen op een gelijk spel te spelen. Maar we raakten, toen wij on der druk werden gezet, toch ook in paniek, omdat de achterhoede rom melde. We missen in de defensie jon gens met hersens en ervaring om d:e laatste linie goed te kunnen or ganiseren Feitenlijk steunt Legia al gen. Kasimir Deyna speelt in de spits van de „driehoek", louter loerend naar openingen in het vijandelijke blok. ..Dat is mijn taak. in ons mid denveld ben ik de meest aanvallende kanthalf'', laat hij vertalen. „In de drie jaar dat ik nu bij Le gia speel, is dat een succesvolle for mule gebleken Blaut en Brychczy knappen de andere taken op. Alleen als het echt nodig is kom ik ook te rug. maar liever niet". Deyna. die by de laatste wedstry- den tegen Nederland van de partij was en de Feyenoorders Israel. Van Hanegem en Wery toen goed heeft geobserveerd, roemt het voetbal van zyn komende tegenstanders. „Sterk in de aanval, hard in de verdediging en erg bekwaam op het middenveld", is zijn analyse van Feijenoord. „Al leen een enorme wilskracht kan ons redden". Daar rekent heel Legia op. Althans, in de niet al te optimistische progno se van de Polen wil men de Zienta- ra-elf toch enige kans geven indien de verwachte achterstand in techniek en tactiek gecompenseerd wordt door tomeloze energie. Zoals tegen St. Etienne en Galatassary. Voor al nu blijkt dat Feijenoord slechts duizend van de oorspronkelijk gemel de vyfduizend supporters meebrngt Dat is wel een teleurstelling voor het staatsreisbureau „Orbis". maar niet voor Legia. Trainer Zentara: „Nu overheerst ons publiek duidelijk, ten minste in Warschau. BU thuiswed strijden in de Europa Cup spelen de supporters toch een grote rol". „Laat ik beginnen te vertellen, dat ik normaal gesproken op het ogenblik niet zou voetballen. Ik loop namelijk met een gebro ken teen rond! De kleine teen van mijn linker voet is gebroken. Het is na een minuut of twintig in de kuip tegen Vorwarts gebeurd. Overigens had ik er toen geen flauw idee van. dat er een breuk was ontstaan. Toen ik na de ived- strijd pijn hield, zijn er de vol gende dag foto's genomen. Ja hoor: Mijn teen was gebroken! Ik stond toen voor de keus mijn voet in het gips of niet? Wil je het snelst en op de meest nor male manier genezen, dan moet de hele voet in het gips. Dat zou echter betekenen, dat ik voor een week of zes uitgeschakeld was. Dat nooit, dacht ik. Dat is toch logisch? Je loilt er immers bij zijn, als je club het allerhoogste kan bereiken wat mogelijk is? Dus niet in het gips Dat was mogelijk vertelde men mij, maar het zou dan een heel pijnlijk iets worden. Ik heb toen alleen ge zegd: het is goed, niet in het gips. voetballen. Want het schijnt dat op den duur zo'n breukje ook uit zichzelf goed komt. Op het ogenblik speel ik dus met een gebroken teen en ontdek, dat de mensen die beweerden dat ik het behoorlijk zou voelen, vol komen gelijk krijgen. Natuurlijk, ze geven me voor de wedstrijd een injectie, maar het is en blijft een razend pijnlijk iets. Nu moet men ook weer niet denken, dat ik die teen als excuus wil aanvoeren voor mijn niet al te beste spel van afgelopen zater dag tegen Go Ahead. Daar zoek ik geen uitvluchten voor. Ik draaide gewoon niet best en Dick Schnei der mijn directe tegenstander was wèl uitstekend op dreef. Ik kreeg maar uiterst weinig kans bij hem. Trouwens, met de mees ten bij ons ging het niet best. Hoe komt dat? Rinus Michels heeft gezegd: De Nederlandse voetballer moet nog leren in een kort tijdsbestek twee, drie wed strijden achter elkaar goed te spe len. Ik ben het volledig met hem eens. Werkelijk, de doorsnee voet baller hier kan het niet opbren- gen, is er nog niet rijp voor, nog niet genoeg gehard. Kijk maar naar ons. Wij leven nu constant naar een Europa Cupwedstrijd toe. De ene volgt de andere op. Vóór zo'n belangrijke, alles overheersende wedstrijd spelen wij zwak en erna óók. Dat is altijd geweest een jaar of tien gele den was het immers ook zo en ik vrees dat het nog wél even zal duren voor er iets aan verandert. Dat is zuiver een mentale kwestie. Heus, wij doen allemaal bij Feijenoord ons uiterste best om óók in de competitie goed te voet ballen. We werken er stuk voor stuk keihard voor, het komt er alleen niet uit. Omdat je onbe wust je aandacht op de Europa Cup gericht hebt. Omdat je speèlt onder de druk van: dadelijk moe ten we weer een topprestatie le veren. Bij ons komt er dan nog bij, dai we een tikje uit vorm zijn. Of lie ver, dat we geen doelpunten ma ken. In het veld wordt er immers toch echt niet zo slecht gespeeld Maar de goals blijven steeds uit en daardoor raken sommigen hun zelfvertrouwen kwijt. Zelfvertrouwen. Happel doet er alles aan het ons bij te brengen. Ik geloot, dat hij nu daarom ook constant tegen journalisten zegt dat we Legia gemakkelijk kunnen hebben. Want hij weet dat we het lezen en hoopt loellicht dat dit ons mentaal kan sterken. Aan al de zwakke wedstrijden die we thans spelen, kleeft overi gens één voordeel. Niemand van ons zal het nu in zijn hoofd halen Legia te onderschatten- Vooral ook, omdat de club van ongeveer gelijke kracht als Vorwarts moei zijn en wij toch meer moeite met die Oostduitsers hadden dan aan. vankelijk ivas verwacht. Ik ben er persoonlijk van overtuigd, dat wt het vooral in Warschau uiterst moeilijk zullen krijgen. Maar we m oete n het kunnen redden. Want als we ooit de kans krijgen de eindstrijd te ha len, is het nu. COEN MOULIJ leen maar op ambitie, een grote in zet en een sterke onderlinge band. Trainer Zientara is wat dat betreft, zeg maar. onze twaalfde speler". De oefenmees ter poogt die sterk ste wapens nog aan te scherpen en wil ook de technische vaardigheid wel vergroten. Maar dat is moeilijk. Blaut „Dat leer Je niet een. twee, drie. Daarom spelen wij de bal direc ter ook in de opbouw, en combineren wij minder dan met name de Neder landse clubs. Minder ingewik keld vooral". Systeem Daarom is de verdedigende kant- half niet zo erg gelukkig met Feije noord. Hij had liever Leeds of Cel tic als tegenstander gehad. „Want", luidt zyn verklaring, „de Britse teams hanteren niet zo'n gecompli ceerd systeem als waarschijnlijk Feijnoord Ik ken het Nederlandse voetbal van een enkele interlandwed strijd en via televisiebeelden over Ajax en Feijenoord. Het is, dacht ik, met ons speltype moeilijk te bestrij den". Bernard Blaut veronderstelt ook. dat de Rotterdammers als ploeg nog iets sterker zijn dan het in Polen hooggeprezen Ajax. en zeker harder Wat hem enigszins verontrust: „Ik besef echt wel. dat voetbal geen schaakspel is of en sport voor meis jes. Maar wij houden niet zo erg van dat forse, we hebben er ook de spelers niet voor". Neem aanvoerder Lucjan Brychczy. de schakelende middenvelder. Hij is bepaald niet het type. dat iemand met een ferme duw tegen de grond loopt of de robuuste Feijenoord-ver- dedigers zal „zoeken". Brychczy «peelt het liefst op „de plaats", slim tikkend naar vrij lopende voorwaart- sen en hij gaat de moeilijkheden uit de weg, zal ook amper storen bij te genacties. „Vroegeer", meldt de ge- Coen Moulijn kon na aan komst in Warschau meteen op de „handtekeningentoer" drongen routinier, „stond ik in de spits. Maar ik was te technisch voor j die plaats. Achter de voorhoede kwam ik beter tot mijn recht". Niettemin scoorde hij óók uit die positie: in het laatste Europa Cup- duel tegen Galatassary zelfs twee maal. waarmee hy zijn totaal-pro- duktie in de Europa Cup-toernooien i op 4 bracht. Voor Legia maakte hij in ruim 600 competitiewedstrijden 168 doelpunten. ZEVEN PENALTIES Feijenoord—Go Ahead 00 Scheidsrechter: Hoppenbrouwer Toe schouwers: 37.500. PSV—Ajax 1—3 (1—1) 28: Schmidt-Hansen 1—0. 45: Van Dijk 11, 65 en 73: Vasovic 1—2 'straf- schop» en 1—3 (strafschop» Scheids- i rechter: Van der Kroft. Toeschou wers: 21.000. HaarlemMVV 01 (01) 21: Bonfrère 01. Scheidsrechter: Pyper i Toeschouwers: 5.000. FC Twente—NEC 3—1 (2—0) 10' Nagy (strafschop» 10. 25: Van der Vall 20. 54: Jeuring 3—0, 88: Jendrossek (strafschop» 3-1 Scheids rechter: Van Ravens. Toeschouwers: 12.000. gvavNAC 02 (01) 35: Visschers 01. 87: Cornells «eigen doel) 02. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 6.000. DOS—Sparta 2—1 (0—1) 7: Kowalik 01, 47: Wellerdieck 11. 6 Adelaar «strafschop) 12. Scheids rechter: Boosten. Toeschouwers: 5.50 Opgaaf DWS—ADO 1—0 (0—0) 49 Seemann 01. Scheidsrechter: Van der Veer. Toeschouwers: 1.500. Holland Sport-AZ '67 2—3 (1—1 10 Roggeveen 1—0. 34: Vreden- burg 11, 54: Twisk 1—2, 58: Rogge veen (strafschop» 22. 61: Twisk (strafschop) 23. Scheidsrechter: Dorpmans Toeschouwers: 6.000. Telstar—SVV 2—0 (1—0) 24 Beek 10. 65: Van Essen 20. ScheidsrechterBoogaerts. Toe schouwers: 3.000. Majoor Brychczy, die Zientara re gelmatig assisteert bij de training, voelt het niet als een zware opgaaf op deze leeftijd nog van de partij te moeten zijn in belangrijke interna tionale ontmoetingen. „Ik train minstens zeven keer per week", legt Brychczy laconiek uit. „en ik. kan nog steeds goed meekomen. Als mijn conditie niet minder wordt, ga ik vol gend seizoen ook door Want Le gia kan mij nog best gebruiken". Omdat de verbinding tussen laat ste en voorste linie bij de legerclub immers in hoofdzaak via de uitge- kookte aanvoerder loopt. Hij toch ook j moet de ijverige Deyna op gang bren- Badminton Duinwijck heeft gisteren het eigen internationale Zil veren Tulptoemooi, dat In de Duin wij ckhal te Haarlem werd gespeeld, gewonnen. Het team, met o m. Mar jan' Luesken, Luesken. Lily ter Metz, Piet en Boudewijn Ridder, behaalde tien punten. Skiën - De Nederlandse skiër Willem Calkoen is eerste paasdag als achtste geëindigd in een interna tionale slalomwedstrijd in Libanon. De Westduitser Max Rieger legde het parkoers met een lengte van 300 meter en een hoogteverschil van 180 meter als snelste af. WARSCHAU (GPD> In Winters Warschau (ijzige wind. dagelyks langdurige sneeuwval, afgewisseld door striemende re genbuien) wacht Feijenoord wéér een verre van ideaal speelveld. De nog altijd harde onderlaag van Legia's hoofdterrein is nu bedekt met een glibberige brij. die de „mat" uiterst glad en on berekenbaar maakt. Er wordt ook geen enkele zorg aan be steed. Aangezien dé bijvelden namelijk nog slechter zijn. dwingt Zientara zijn man nen iedere dag tot een intensie ve training binnen de stadion tribunes. Men komt er zelfs voor terug uit het dertigkilometer buiten Warschau gelegen trai ningskamp. Feijenoord heeft er gister avond kennis mee gemaakt, di rect na aankomst in de Poolse hoofdstad. Ernst Happel. die er doh vorige week tydens de eerste inspectietocht al niet byster ge lukkig over toonde, zag het nu nóg somberder in „Maar laten we maar denken, dat wij in de finale op een goed veld spelen, probeerde hy het moreel op te vijzelen. De Feyenoorders zélf, die sinds Oost-Berlijn wel wat geweldig zijn, keken hoofdschud dend naar het moerassige ter rein. Alleen Pieters Graafland zag wèl mogelijkheden: „Het is in elk geval beter dan bij Vor warts. Eerst prikken om het wa ter te laten zakken, dan zand er over en zal zal het toch wel meevallen". Maar Thijs Jansen, de Ne derlandse competitieleider, rea geerde anders. „Hier valt niet op te voetballen. Bij ons zou het in ieder geval afgekeurd worden", beweerde hy resoluut Wat ook de mening was van Wery, Laseroms, TreiJtel en Wim Jansen, die sprakeloos naar de plassen staarden. Mou lijn daarentegen vond ann- leiding tot het maken van een eoede grap: „Ik heb op links een heel klein hoekje groen ge zien. Als we nu snel Henk Schouten over laten komen, kan ik met hem daar een éen-twee- combinatie maken". Wat de stemming weer wat opvrolijkte. ..Maar het is en blijft toch een trieste boel", zei voorzitter Guus Kouwenberg. ..Als je die accommodatie en dat veld ziet, besef je pas hoe rijk wy in Nederland zijn". Daarna begon van het reizen vermoeid Feijenoord onder het vale licht van het Legia-sta- dion aan de verplichte training. Pas later in de avond werd de bustocht voortgezet naar een rustig hotelletje, in een klein oord buiten Warschau „Daar moeten we", filosofeerde Happel, Feijenoord tijdens de training op het hoofdveld van Legia. De plassen spre ken voor zichzelf. „de dringend noodzakelijke in spiratie opdoen en het toch wel wat geschokte zelfvertrouwen zien terug te vinden". POPKE OOSTERHOF HOOGEVEEN (GPD) Het viaduct in Hooge veens oostelijke invalsweg is slechts een molshoop vergeleken met de bergreuzen waarop schriele Popke Oosterhof bij voorkeur zijn capaciteiten op de racefiets etaleert. Maar voor uitgeputte wielrenners was aan het einde van 158 helse kilo meters door sneeuw, hagel en striemende regen buien die lichte welving op niet meer dan 5 kilo meter van de lokkende eindstreep een grauw massief. Drie dagen vóór de Ronde van Drente al was ook Popke Oosterhof tot die ontdekking gekomen. „Als ik er zaterdag bij ben. sla ik daar mijn slag", piekerde hij toen na een nauwgezette inspectie van het parcours. Popke Oosterhof was er toen een dertiental tenslotte nog uitzicht had op de overwinning, inderdaad bij. En toen de bulderen de zuidwester de stampende coureurs tegen het hellende viaduct vrijwel tot stilstand had ge bracht, toen ontvouwde onverschrokken Popke Oosterhof zijn verbijsterend strijdplan. Alleen scheerde het klimwonder uit Eelde ovei de top. „Toen ik even later achterom keek en nog niemand zag, wist ik al dat het een bekeken zaal. was", klonk het simpeltjes, kort nadat hij alleen onder het finishdoek door was gegleden. Ontgoochelde verliezers wezen bewonderend naar de vederlichte Drent. Wiecher Vlot, die met Tino Tabak en Nanno Bakker nog enigszins «op 16 sec.) het spoor van Oosterhof had kunnen vol gen: „Hij demarreerde verschrikkelijk snel. we konden hem eenvoudig niet houden. Grote klasse, zonder meer". Jan Aling, finishend in de uiteindelijk toch nog ontrafelde kopgroep: „Ik had het zien aankomen. Aan de manier waarop Popke reed. Hij kon alles. Tenslotte moest hij het in de kopgroep allemaal alleen doen, want hij was de enige Vredestein- renner. De andere favorieten hadden allemaal wel een maat bij zich. Niemand pakte een uit loper voor hem terug". Moederziel alleen bevocht Popke Oosterhof die tot dusver vrijwel uitsluitend in het buiten land zijn mogelijkheden openbaarde derhalve zijn eerste overwinning in een vaderlandse klas sieker. Een triomf, die andermaal de „doorbraak" van de Drentse wielersport accentueert. Een triomf ook met een opmerkelijk facet: pas vier weken geleden (na een vakantie in Oostenrijk» beklom de Eeldenaar de racefiets met het oog gericht op grote internationale evenementen vaarvan de Ronde van België (eind april) he oegin is. Bovendien verkondigt bondscoach Joop Midde link niet voor niets: „Popke Oosterhof moet dit jaar. nu er voornamelijk in de Pyraneeën gereden wordt, de Tour de l'Avenir kunnen winnen". Waar na de Drent zich met veel interesse over de on vermijdelijke prof contracten zal buigen. Daarom, voor Popke Oosterhof leek het feite lijke seizoen nog verre weg. Daarom kon die im ponerende jacht naar een slordige 2500 oefen kilometers ook onmogelijk aan een (te) vroege vorm worden toegeschreven. „De vorm en conditie moeten bij hém nog komen. Hij heeft deze over winning zuiver aan zijn souplesse te danken. En ook wel aan zijn routine, want dat viaduct was een uitgerekende plaats om te demarreren. Hij heeft veel klasse. Heb ik trouwens ooit wel eens iets anders beweerd". Popke Oosterhof zelf: „Wellicht heeft de con ditietraining in Zeist deze winter een belangrijke rol gespeeld. Normaal zou ik vier weken geleden op nul zijn begonnen, maar na deze training start te ik eigenlijk al met veertig procent conditie Omdat het nu eenmaal de Ronde van Drente was, heb ik er bovendien serieus naar toe geleefd. Want anders zou ik het hele parcours niet van tevoren hebben gereden. En i' had natuurlijk het ;eluk dat het allemaal precies zo uitkwam als ii /an tevoren had uitgekiend". De voltallige Nederlandse amateurtop en tien tallen minder getalenteerden, gretig loerend naa ieder buitenkansje, waren daarbij door de knieër. gegaan. Veelal reeds vér voordat Oosterhof het Hoogeveense viaduct bestormde. Want al na 25 kilometer, nabij Dwingelo, waren ettelijke tien tallen reeds naar de rijen der kanslozen gewezen. Zoals de nationale kampioen Ben Janbroeri bijvoorbeeld, Jo Vrancken winnaar van de Ster van Zwolle en Fedor den Hertog. De ijs koude wind kliefde de zwoegende meute in diverse groepen en alleen de best geoefenden streden na zo'n veertig kilometer nog kansrijk in de voorste linie. Dat waren Bakker, Hassink, Jans en Wicher Vlot, Balk, Keileners, Oosterhof, Aling, Tabak, Kettenis, Van Hoogstraten, Bruessing, Van der Burg, Leunis en Westrus. Een groep, die erg lang eendrachtig door het barre Drente joeg, bij Emmen (na 98 kilometer) twee man verloor (Jans Vlot en Keileners) en tenslotte verbrokkelde door diverse aanvallen. Eerst door de bedrijvige Jan Aling, Arie Hassink en vervolgens door het kwartet Bakker, Tabak, Vlot en Oosterhof. Een uitval die zoals gezegd op vijf kilometer van de eindstreep zijn ontknoping kreeg met de geplande sprong van Oosterhof. De uitslag: 1. Oosterhof (Eelde) 158 km in 3.54.14, 2. op tien econden: Tabak (Amsterdam). 3. Bakker (Wie- ïngermeer). 4. W. Vlot (Wanneperveen), 5. op 20 sec.: Westrust (Amsterdam), 6. Hoogstraten St. Anthonis), 7. op 22 sec.: Kettenis (Den Haag), 8. Leunis (Amsterdam), 9. op 25 sec.: Van da Burg (Berkel), 10. Aling (Bunne).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8