Veemarktpalen weg, parkeerterrein erbij Aanslag op YS-gebouw in Libanon OP LEILENTO BIJNA 17.000 BEZOEKERS Bevrijding met een staartje Leidenaar omgekomen bij frontale botsing Woonwagenbewoners pressen gemeenten 'zeró óckrijven Houd op met oorlog in sport ga met uw tijd mee ga naar denmbf Leytlion voor de Nier-stichting DINSDAG 31 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 J Palestijnen beschuldigen CIA BEIROET (Reuter, DPA, AFP) Op het Amerikaanse culturele cen trum en de „Bank of America" in Beiroet zyn zondagavond bom- en raketaanslagen gepleegd. Beide ge bouwen liepen slechts lichte schade op. In de afgelopen 36 uur zijn er vier aanslagen op Amerikaanse in stellingen in Beiroet gepleegd. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft verklaard ver antwoordelijk voor de aanslagen te zijn. Het heeft laten weten dat ze zijn gepleegd uit vergelding voor wat genoemd wordt de plannen van de Amerikaanse ambassade om de be weging van de Palestijnse commando's te verlammen door de godsdienst twisten en moorden in Libanon aan te wakkeren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bewerin gen van Libanese bladen, dat vier Amerikaanse generaals zich in het conflict in Libanon tussen falangis- tische christenen en Palestijnse guer rillastrijders hebben gemengd, tegen gesproken. De Amerikaanse inlichtingen dienst (CIA) grijpt thans overal ter Argentijnen lieten consul saterdag vrij BUENOS AIRES. (Reuter, AFP) De consul van Paraguay, Joaquin Waldemar Sanchez, die vorige week dinsdag was ontvoerd, is zaterdag vrijgelaten, hoewel zijn ontvoer ders tevoren hadden gezegd hem te zullen doden als vergelding voor het feit. dat een van hun geestverwan ten door de politie zou zijn doodge marteld. De ontvoerders, leden van het link se Argentijnse Bevrijdingsfront, heb ben vijf keer een termijn gesteld, waarbinnen twee verzetsstrijders te gen de consul moesten zijn uitgele verd. De laatste termijn eindigde vrij dag. De Argentijnse autoriteiten had den verklaard dat een van de uit te wisselen personen, die 20-jarige Car los Dellanave, liever wilde worden berecht, en dat de ander. Alejandro Baldu, nooit was gearresteerd. Zij ontkenden, dat Baldu door de politie was doodgemarteld, zoals het Argen tijnse Bevrijdingsfront beweerde. De Paraguese consul zei na zijn vrijlating tegenover journalisten, dat zijn ontvoerders de vorige dag had den gezegd hem te zullen doden als wraak voor dp beweerde dood van Baldu. Maar zaterdagochtend werd hij vroeg gewekt, en na een korte tijd rijden werd hij geblindoekt vrij gelaten bij 'n station in een voorstad Hij zei tijdens zijn gevangenschap van 90 uur goed te zyn behandeld. Hij was meestentijds geblindoekt ge- consul heeft zorgvuldig elk contact Sanchez zou vandaag naar Para guay terugkeren op verzoek van zijn ministerie. Op de ambassade van Pa raguay in Buenos Aires beschouwt men de zaak als afgehandeld. De met de pers vermeden, heeft inmiddels een nieuw com muniqué uitgegeven, waarin het de politie bedreigt met vergeldingsmaat regelen voor de martelingen die poli tieke gevangenen, volgens het front, op de politiebureaus ondergaan. wereld in, zo heeft de Egyptische vice- president Anwar el Sadet, tijdens een bijeenkomst van de Arabische socia listische unie. de enige partij in Egypte, verklaard. Naar de mening van de Egyptische vice-president zit de CIA „achter de samenzweringen ln Libanon en Cambodja". De CIA zou thans waarschijnlijk ook in Libië ageren. Veroordeling Het Palestijnse hoge politieke co mité. waarin de meeste commando organisaties zijn vertegenwoordigd, heeft de recente aanvallen op Ame rikaans eigendom in Beiroet door het Volksfront voor de bevrijding van Palestina onverantwoordelijk ge noemd. De plannen van het politieke comité worden doorkruist door „een aantal futiele gewelddaden tegen be paalde instellingen in het centrum van Beiroet, onder het mom van het treffen van Amerikaanse belangen, alsof de imperialistische belangen ge troffen kunnen worden door het in gooien van een paar ruiten". Het Palestijnse hoge politieke co mité is vorig jaar november opge richt na het akkoord van Cairo, dat een eind maakte aan de gevechten tussen commando's en Libanese mili tairen. Het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina is echter niet in het comité vertegenwoordigd. LEIDEN De volgende leden van zwemvereniging De Zyl slaagden er in een diploma te behalen: Diploma A: J. Chin. G. Kefjzer, J. Kuperus, B. de Graaf, A. v. Dtfk, T. Maghielse, E. v. d. Schrier, S. Wfjling, S. v. Meyer, M. v. Duyn, R. Niemeyer, A. Riekmeijer. B. Stok- huijzen, M. Boere, J. v. d. Bosch, J. v. d. Berg, R. de Ridder, F. Wasse naar, A. v. d. Waals, mevr. J. de Groot-v. Egmond, mevr. G. W. van Alewijk-Sandberg, mevr. W. Rysber- gen-Crama. Diploma B: R. Roman, R. J. Mul der, A. Oet. R. de Jong, R. v. Gel- leman, M. Ruijgrok, K. Kooreman, E. Scheffer, H. Kooreman, R. Har- tevelt, S. Scheffer, L. Starkenburg, T. Roubos, M. Verver. LEIDEN Ruim een half jaar geleden verdween de veemarkt uit het Leid se stadsbeeld door verhuizing naar de Groenoordhal. Van verschillende kanten werd intussen aangedrongen op het weghalen van de paaltjes op Lammermarkt en veemarktter rein langs Rijnsburgersingel om hier parkeerruimte te scheppen. Er gebeurde niets. En nu ineens op de ochtend van paaszaterdag lag het wegdek van de Lammermarkt omgewoeld en was een kleine kraan bezig met het weghalen van de paaltjes. Het is precies kiezen trekken. De ijzeren „kroon" is geen probleem, maar in de grond zit een stevige betonnen „wortel" en daaraan moet behoorlijk worden ge trokken. Vandaag is het werk voortgezet, zodat verwacht kan worden, dat hier binnenkort behoorlijk kan worden geparkeerd. De Lammermarkt fop fo to LD/Holvast met gedeeltelijk uit getrokken marktpaaltjes) zal later worden opgenomen in de op de noord-zuid-verbinding aansluitende route via de Langegracht en een in de Mare te maken dam. De verbin ding met het Schuttersveld gaat over de Valk brug en in omgekeerde rich ting naar wethouder Piena heeft mee gedeeld via een tweede brug in de Ry nsburgersingel Over Schuttersveld gesproken, het grootste deel van het reconstructie- werk. dat van de Rijnsburger rotonde een gewone kruising maakt, is ach ter de rug. Op het Stationsplein word van even vóór Pasen weer over twee banen gereden. De dubbele weg over het Schutters veld, die een nu nog afgesloten ver binding vormt met de Willem de Zwygerbrug, wordt momenteel „aan gekleed". Er zijn lichtmasten ge plaatst en nu is de plantsoendienst bezig met het planten van bomen. Het Schuttersveld gaat voor het eerst een wat minder kaal beeld opleveren. DE# HAAG (GPD) Vooral de kleinere gemeenten in ons land kampen met overlast, die wordt ver oorzaakt door een kleine groep woon wagenbewoners. Het gaat hier om zo'n 300 van dorp tot dorp trekkende woonwagens, waarvan de bewoners in de laatste drie jaar voor totaal bij na 12 miljoen gulden aan uitkerin gen hebben ontvangen volgens de voor deze groep geldende rijksbijdra geregeling. Die uitkeringen hebben grotendeels betrekking op vergoedingen wegens verongelukte meestal uitgebrande) wagens en op tegemoetkomingen in de kosten van direct levenson derhoud. Het komt bij deze groep bij- zonder vaak voor dat dergelijke uit keringen onder pressie worden afge dwongen. Meermalen is gebleken dat wagens opzettelijk in brand worden gestoken en dat door het dreigen met of veroorzaken van overlast uitkerin gen worden verkregen. Er zijn in die periode van drie jaar 235 woonwagens door brand of an derzins vernield. Deze cijfers heeft staatssecretaris Van den Poel van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk aan de Tweede Kamer verstrekt. Staatssecretaris Van de Poel deel de mee dat een interdepartementale werkgroep inmiddels de problemen bestudeert. Het gaat er niet alleen om een juiste toepassing van de bij standsregeling te verwezenlijken, maar ook om maatregelen te tref fen tegen de steeds erger wordende vernielingen en ordeverstoringen. De staatssecretaris meent dat bij het ge reed zijn van alle vijftig geprojec teerde regionale woonwagencentra het euvel wellicht de kop kan wor den ingedrukt. Naar aanleiding van de ingezonden stukken over sportieve opvoeding wil ik opmerken, dat het een verschrik king is in het veld en langs de lijn bij vele wedstrijden. Ik heb veel meegemaakt in de Leid.se Voetbal bond. Vroeger was er al discrimina tie ten opzichte van „boerenploegen". Dat werd door de scheidsrechters al van tevoren uitgemaakt. Mijn vraag: is er nog geen rotzooi genoeg in de wereld? Houd toch eens op met die oorlog in de sport. P. H. v. d. MeiJ, Staalwijkstraat 16, Voorschoten. ADVERTENTIE Zeker, ik was daar nooit zo voor, een salarisrekening. Ik wou geld in het handje.. Maar toen het er toch doorkwam en ik klant bij de NMB werd. bleek dat eigen lijk alleen maar prettige kanten te hebben. Als er wat op mijn rekening blijft staan (en dat ge beurt ook nog gek genoeg) krijg ik er 3Y2°/o rente over. Toch mee genomen. Wil ik meer rente dan zet ik het op een spaarrekening. De rente voor gewoon spaargeld is al 4y2% en je kunt tot 7%. Als de nood aan de man komt, kan ik een maand extra salaris aan vragen als gezinskrediet. Om het niet eens te hebben over die handige betaalcheques, reke ningen betalen per bankgiro, per soonlijke leningen.... Bovendien: je kunt elke werkdag terecht bij de NMB om geld te halen. Dus wat maakt het uit? Je salaris levert gewoon voordelen op, geen enkel nadeel. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! LEIDEN De eerste Leilento, een voorjaarsmarkt in de Groenoordhal, was veel wisselvalliger wat bezoekersaantal be treft dan het uitgesproken slechte paasweer: vrijdag en zater dag stil tot aardig druk, tweede paasdag bijzonder druk en ge zellig. Gistermiddag stond het parkeerterrein, dat naast de kermis van VVV was overgebleven, stampvol. In totaal kwa men er bijna 17.000 bezoekers. Men zocht de lente binnen nu het voorjaar buiten niet te vinden was. Men zocht dat tussen uitstallin gen van artikelen, van badmutsen N.a.v. het ingezonden stuk van de heer Kwik voorkomende in het LD van 26 maart het volgende: Ik heb geschreven: ,.In het LD van zaterdag 14 maart wordt gezegd dat in de loop van de 5de mei de Ca nadezen werden begroet. Dat is een stukje geschiedvervalsing". De werkelijke intocht van de ge allieerde troepen vond dinsdagmid dag 8 mei plaats. Wat gaat de heer Kwik nu zeggen? Je kan het geen geschiedvervalsing noemen, om dat het artikel niet de bedoeling had geschiedenis naar voren te brengen. Ik vind dat als een dagblad over de herdenking van de 5de mei schrift wel wat meer nauwkeurig heid betracht kan worden. En waarom krygt de heer Kwik de neiging om mij geschiedvervalsing toe te gaan schrijven? Omdat ik ver- Ie motorrijders heb gezegd? Inder daad het was een klein aantal. Ze vormden een cordon bij de auto, waarin de burgemeester was gezeten en zwermden de hele dag heen en weer. daardoor wel de indruk van veel makend. Veel verkeer en veel benzine waren er niet in die dagen, maar iedereen zal ongetwijfeld be grepen hebben, dat de taken van de BS allerbelangrijkst waren en zeer veel haast vergden en dat het on mogelijk was in plaats van een mo-geloven en voor hem staat vast dat tor een gewone fiets te nemen. Stoerdoenerij Op mij heeft overigens veel van dat BS-gedoe een indruk van show en stoerdoenerij gegeven, zo ook de marcherende secties met opgemaak te meisjes, een paar maar, in de gelederen. Ik heb verder niet gezegd dat de eerste Canadezen op dinsdagmor gen 8 mei verschenen. Ik heb ge zegd één of meer jeeps. Dat is wat anders. De komst v^t Juist door de luid spreker van het dagblad De Kroniek van de week (hoek Breestraat/Steen- schuur, nu een Chinees restaurant) aangekondigd toen ik op de Kore- vaarstraat een jeep zag naderen. Vlak daarachter reeds het Duitse autootje met Duitse para's. Dat was volgens mij alles, maar zeker we ten doe ik dat niet. Het publiek Juichte die para's hartelijk toe, die overigpns niet reageerden. Ik was met een vriend, Nico Westra van de Zoeterwoudse singel, en ik heb nog zoiets gezegd van: „Verrek, dat zijn Duitse valschermjagers en niemand heeft er erg in". Maar de heer Kwik wil mi) niet het publiek die auto als een Duits militair voertuig herkend zou heb ben en dat elke Nederlander na vijf jaar bezetting wist hoe een Duitse para er uitzag. Ranter Aanslag Rauter. Men zag zijn per sonenwagen voor een vrachtwagen aan, volgens een artikel in een Leidsch Dagblad omstreeks 6 maart. Dat is iets wat ik sleoht begrijp. Ik vraag me dus af of het hier weer niet de bijna gebruikelijke onkunde inzake militaire uitrusting betreft en daardoor niet in staat zijn goed te herkennon. Ik kende ln 1940 als Jongen van 12 Jaar praktisch alle Nederlandse oorlogsschepen, ook een aantal bui tenlandse, vliegtuigen, diverse wa pens, uniformen, ook dat van de Duitse parachutist, maar als Je nu De Jong's „Mei'40" leest dan blijkt dat een heleboel Nederlandse militai ren van al die zaken maar weinig notie hadden, terwijl er toe in aller lei geïllustreerde bladen toch heel wat foto's over waren verschenen. De Jong heeft er ook weinig ken nis van gehad. Want op blz. 302 heeft hij het over mariniers in khaki kleding. Het gevechtsuniform van de mariniers bestond echter uit een groene helm, donkerblauw jasje en niet zoals bij de landmacht, een prijs-groene pofbroek met been wind sels. tot boten, die aan de zomer doen denken. Tussen de stands van foto zaken ook met de zoeker op de zomer en van een uitzendbureau, dat zich in een bloemrijk décor voor al richtte op de Jeugd, die in de va kantie wil werken. Het optreden van artiesten trok be langstelling, 's middags goochelaars voor de jeugd, zaterdagavond Rosita Bloom, gisteravond Saskia en Serge. Zonder artiesten was tweede paas- Saskia en Serge van de na tionale fitiale van het songfesti valJ op de Leilento in Leiden. (Foto LD/Holvast) middag het drukst: toen kwam de helft van het totaal aantal bezoekers, dat beduidend boven de raming lag De organisatoren ze ggen. dat de 44 deelnemers tevreden zijn. Er zijn goe de zaken gedaan. Zaterdagmorgen werd de Groen oordhal overstroomd door een schare van naar schatting drieduizend kin deren, die op zoek waren naar Leilen- to-eieren. Om elf uur zouden de deu ren opengaan, om half elf sneuvelden er door het dringen en duwen al en kele ruiten en om kwart vóór elf zette men de deuren daarom maar open om de „horde" binnen te laten. Kennis nihil Op blz. 301 schrijft De Jong over Duitse tanks met 10 cm geschut, die bestonden niet. Zo zijn er meer din getjes in zijn boeken te vinden, waarbij mij gebleken is dat De Jong's kennis zover het vliegtuigen, schepen, tanks en dergelijke aan gaat nihil is HU is op dat punt aan zyn medewerkers overgeleverd. Fouten, verschrijvingen, vergissin gen, er valt niet aan te ontkomen. De soort en de hoeveelheid maken de kwaliteit van het werk uit. De heer Kwik zegt hetzelfde, zU het met andere bewoordingen. I^tar wat History W.W. II en BerichAv.O. II betreft heb ik het uitsluitend over de overzichten gehad, en daarmee bedoel ik overzichten met tekenin gen in kleur van een aantal vlieg tuigen, tanks en dergelyke. Fred Vos, LEIDEN. (Van redactiewege bekort) LEIDEN Bij een slippartij op totaal vernield, de vrachtwagen liep uoHoie» u«.«r i"1 minder ernstige beschadigingen op. Op het moment dat het ongeluk gebeurde (rond aoht uur) bevond zich vrywel geen verkeer op de weg. De rUkspolitie van Hedel is nog met het onderzoek bezig. LEIDEN —De jeugdsociëteit Ley- thon heeft f 1123,21 bUeer weten te krUgen met haar actie voor de Nier stichting. Voor dit goede doel wer den de afgelopen dagen in de soos verzoekplaatjes gedraaid voor een dubebltje, maar het meeste geld werd in het laatje gebracht door het optreden van Carter Millions en het Short Tail op tweede paasdag. de Hedelse brug op het traject UtrechtDen Bosch is in de och tend van paaszaterdag d* 44-jarige B. W. Lut uit Leiden om het leven gekomen. BU dit ongeval werd even eens de 30-jarige mej A. G. Rade maker uit Ryswijk op slag gedood. De derde inzittende, de 39-Jarige Leidenaar W. H. Lut werd zwaar ge- wond naar een ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. Het ongeluk gebeurde, toen de per sonenauto van dit drietal op het gladde wegdek in een slip raakte en frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De chauffeur van de vrachtwagen werd licht gewond, terwijl twee kin deren, die zich in de cabine van de chauffeur bevonden, met de schrik vry kwamen. De personenauto werd

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3