Hulp stroomt naar Turkije Nederland nog niet rijp voor negatieve inkomstenbelasting Poging Rus in tot ontvoering van een Argentijnse hoofdstad Soedan toneel van bloedige onlusten ARRESTATIES IN RUMOERIG ULSTER Geen waarnemers bij proces Athene .Zieke" stakers moeten weer aan het werk ZL Kerkelijk leven Inbraken tijdens t paasweekeinde In Leiden weinig schade door storm [NSDAG 31 MAART 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 13 antal slachtoffers aardbeving mogelijk boven 2000 fan alle kanten stroomt de hulp het rampgebied. Turkije zelf ;de zijn hele voorraad tenten, er dan vijfduizend stuks beschik - Over de zwaar beschadigde jen worden geprefabriceerde hui- dekens, voedsel en medische ip aangevoerd. Het Westdluitse de Kruis heeft 100.000 mark be- Ikbaar gesteld. Uit Bonn ver gisteren het eerste van vier nsportvliegtuigen van de West- tse luchtmacht met hulpgoede- Amerikaanse militairen van de VO-basis in Izmir kwamen met konvooi vrachtwagens voedsel en dicamenten. De Liga van Rode uisverenigingen heeft aanbiedin- 1EW YORK 'Reuter. ANP» Een erale rechter iri New York heeft bijna 300 personeelsleden van de htvaartcontrole. die sinds 23 art zogenaamd ziek zijn. voor de iede maal bevolen weer aan het •k te gaan. Een bevel dat woens- werd uitgevaardigd heeft nog n resultaat opgeleverd. De organi- ic van luchtvaartcontroleurs. Pat- beweert. dat pr niet wordt ge- akt. maar dat de controleurs, door rwerk oververmoeid, zich ziek 'ben gemeld. Het federale bestuur de luchtvaart en de luchtvaart - atschappijen die door de 'staking' rden getroffen menen dat er wel elijk sprake is van een staking. De itvaartcontroleurs mogen als btenaren van de federale regering diqd GEDIZ (AP, DPA. Reuter, AFP) Het aantal slachtoffers n de aardbevingsramp, die zaterdag West-Turkije trof, is ar men vreest de tweeduizend dicht genaderd. Vanochtend trden volgens opgaven van de Turkse minister van Huisves- \g ruim 1700 doden geteld. Het aantal gewonden zou de vier- iizend te boven gaan. Onder het puin kunnen echter nog Irijke doden en gewonden liggen. staken. plussen heelt de actie zich uitgc- tot de verkeerstorens op de gvelden. Volgens gegevens van andag werkten slechts 977 van de 11 controleurs. New York was slechts 29 procent. Minneapolis 25 procent, in Cleve- d en Kansas city 40 procent en in icago 57 procent van de contro l's op hun werk verschenen. )e Amerikaanse minister van nsport. John Volpe. heeft meerge ld dat degenen die nog langer blijven evenveel dagen als zij weggebleven zonder salaris zul- worden geschorst. Degene die ven werken krijgen een premie en len eerder voor promotie in aan- rking komen. Zij die binnen tig dagen niet aan het werk gaan den ontslagen. De stakers hebben ter recht op 13 dagen ziek zijn jaar. die van jaar op jaar bij el- mogen worden opgeteld, zodat migen daar tamelijk sterk mee an. olgens de vakbond Patco zijn 10 van de 14.000 Amerikaanse con- eurs lid van deze bond De ande bonden zijn tegen de staking. >oor de staking zijn maandag 750 nenlandse vluchten niet doorge in Op sommige vliegvelden staan gtuigen al dagenlang aan de «id, in andere vliegtuigen wach- de passagiers uren aaneen zonder weten of zy nog zullen opstijgen. gen van hulp ontvangen uit nog vele andere landen waaronder Ne derland. Een vliegtuig va nhet Nederlandse Rode Kruis vertrok vandaag met dekens, kimd'ecrvoedsel en medica menten naar een vliegveld in de buurt van het rampgebied. (Het gi ronummer 777 van het Rode Kruis in Den Haag is open voor giften). De hulpverlening ondervond tot nu toe ernstige hinder van de voort durende regen, die het rampgebied al enkele dagen geselten die een kwelling voor de daklozen betekent. De reddingsploegen kwamen her haaldelijk vast te zitten in de mod der. Aangezien het tekort aan zui ver water en sanitair het gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten zeer groot maakt, zijn me dische teams begonnen de bevol king op grote schaal in te enten. Met tankwagens wordt drinkwater aangevoerd. Het zwaarst getroffen zijn de plaatsen Akgalan en Gediz. waar (volgens voorlopige cijfers» respec tievelijk vijfhonderd en 250 doden rim geteld. Het dorpje Aksalan werd door de aardbeving volkomen met de grond gelijk gemaakt. Gister avond steeg nog rook op uit de puinhopen. Een Turks blad schreef: ,.U kunt Aksalan wel van de kaart schrappen. Daar leeft niemand meer" In Aksalan en de andere 90 dorpen rond de stad Gediz was het gisteren precies alsof er een grote openlucht-begrafenis aan de gang was. Overale lagen lichamen onder dc-kens en soms onder veelkleurige Turkse tapijten. Vrachtwagens haal den de doden op omdat ze elders zullen worden begraven. Van de 2500 gebouwen in Gediz zijn er meer da nl400 verwoest. Van de overige zijn er 755 zwaar bescha- De meeste mensen die het le- Botsingen met Ansar-sekte Een beeld uit Gediz rokende puinhopen en ingestorte huizen. CHARTOEM (DPA) Bloedige i botsingen tussen regeringstroepen van de Noordafrikaanse staat Soe dan en aanhangers van de zich te gen het bewind verzettende islami tische Ansar-sekte. alsmede betogin gen tegen de geestelijke leider van deze sekte, iman El hadi el-Mahdi, bepaalden gisteren de politieke toe stand in Soedan. Zuidelijk van Chartoem hebben de regeringstroepen een aanvang ge maakt met de belegering van het eiland Aba. in de Witte Nijl, om on geveer 30.000 Ansar-strijders te dwin gen hun wapens in de strijd tegen de Soedanese revolutionaire regering neer te leggen. Imam El-Mahdi heeft nimmer voor de in 1969 aan de macht gekomen militaire regering willen tuigen en deze beschouwt de grijze leider, die zich op het eiland heeft J verschanst, dan ook als de aanvoer - der van het verzet. Gevechten russen regeringstroepen en Ansar-eenheden in Omdoerman, zusterstad van de Soedanese hoofd stad Chartoem. hebben gisteren het leven van 36 militairen en politie- mannen geëist. Volgens minister van i Binnenlandse Zaken Hamdallah, die tevens lid van de revolutionaire raad is, begon de stryd met een aanval van met messen en speren gewa- pende Ansar-krijgers op een politie patrouille. Toen militairen te hulp kwamen boden de Ansars volgens de minister ..georganiseerde tegen- stand" met automatische wapens en ven lieten zouden zijn omgekomen bij branden in de houten huizen, ontstaan door kortsluiting na de eerste schokken. Het grootste deel van de bevolking sliep toen nog Breuklijn TILBURG (GPDi In Neder-1 van de bevolking uitkeringen zouden land is de tijd voor een negatieve kunnen worden gedaan, zonder dat inkomstenbelasting nog niet rijp. ervoor hoeven te werken als ze het kunne. En ze.fs als de westerse maat- O misschien is zo n belasting z0 ver zou komcn dan za, zelfs niet meer nodig, omdat er i de arbeid nog niet zo snel worden be- voldoende sociale zekerheid blijft perkt, omdat altijd nog de kloof met Tot die voorlopige conclusies is de ontwikkelingslanden moet worden staatssecretaris dr. R. Grapper- i ov®rdrusd- I Het zou wel denkbaar zyn dat de i haus van Financiën gekomen. De staatssecretaris vindt dat ons moeten richten op de feitenlijke De aardbeving vond plaats langs de beruchte zogenaamde Anatolische breuklijn, die loopt van de Aegeïsche zeekust in het noorder. langs de sjj?atle; houdt in^ dat negatieve Zwarte Zee en naar het Zuiden door f het Turkse bergland. De ramp van zaterdag was de elfde ernstige be ving langs de breuklijn sinds 1939, toen in Oost-Anatolië 32.700 men sen omkwamen. In 1966 Vielen een aardbeving in Varvo ook Oost-Anatolië 2240 doden. Precies een jaar geleden op 28 maart 1969 werd West-Anatolië weer door een aardbeving getroffen. In de plaats Alasehir kwamen toen 53 mensen om het leven. inkomstenbelasting een inkomen zou bieden aan allen, ongeacht of zij al dan niet kunnen of willen werken. 1 Vergelijk je dat met de algemene bijstandswet, dan zie je by een hoog bij basisinkomen, dat degenen die he in j lemaal niet willen werken daartoe juist worden gestimuleerd. En wie zou willen bijverdienen wordt daarin geremd door het hoge kortingspercentage dat dan noodza kelijk wordt. De prikkel tot arbeid valt dan weg. Die is er wel als het ba DJAKARTA Op Zuid-Celebes heeft zaterdag eveneens een aard verschuiving plaatsgevonden. Een endertig personen kwamen daarbij om het leven De oorzaak zou de sismkomen af te schepen zware regenval zijn. Ook Irkoetsk in Siberië is getroffen door een bev ng. Het Russische persbureau Tass maakte geen melding van slachtof fers. Volgens het Amerikaanse na tionale aordbevingsinstituut» vond gisteren op het eiland Mindanao ook een krachtige aardbeving plaats. Over schade daar is niets bekend. verdere automatisering voor bepaal- 1 de bevolkingsgroepen het permanent Z1 werken onmogelijk zal maken, dat zou speciaal voor routine werk kun nen gaan gelden. In dat geval zou de negatieve inkomstenbelasting een op lossing zijn, vindt de staatssecretaris. Hy ziet zo'n ontwikkeling overigens voor de nabije toekomst nog niet Een groot nadeel van de negatie ve Inkomstenbelasting vindt de be windsman verder dat een individuele behandeling is uitgesloten. Juist de- gnen, die het niet kunnen helpen dat zij geen eigen inkomen hebben denk aan de bejaarden die alleen leen maar aow hebben moeten in dividueel behandeld worden. Die mag Londonderry <api in Noordierse steden zijn tij de paasdagen ongeregeld- den uitgebroken waarbij 28 rsonen zijn gearresteerd en ze itien militairen en politie enten gewond zijn geraakt. Za dagavond laat vochten Engel militairen nog met pro-repu- keinse betogers in de Bogside n Londonderry, waar vorig jaar bloedige gevechten hebben latsgehad tussen rooms-katho- ken en protestanten, >e moei lij kli eden begonnen toen iderden r.k. betogers probeer- een politiekazerne in het cen- liii van Londonderry te be rmen en de Union Jack. het sym- van Noord-Ierlands positie als derdeel van het Verenigd Kon ink- neer te halen. De betogers had- zich afgescheiden van een op- it ter herinnering van de paas- itand van 1916. die heeft geleid tot ontstaan van de Ierse republiek, zag er op een gegeven ogenblik ar uit dat de betogers de toegangs- tken tot de kazerne zouden neer- en. Militairen van de Britse Gre- dier Guards verjoegen hen uit het dscentrum naar het r.k. district iside. Legereenheden arresteerden Bogsiders onder wie vijf jonge lisjes. Anderen moesten zy echter laten omdat zy door de mensen- 'nigte werden aangevallen, ir et- Zeven protestanten werden gear- id 'ford in Lurga n. op 35 kiloxne- van Belfast, waar tegendemon- anten probeerden een r.k. op- cht waarin de driekleur van de Ier se republiek werd meegevoerd, te verstoren. De protestanten verbrandden een pop. die Sir Arthur Young voorstel de. de Britse politiechef die zij be schuldigen van het „lijmen" van re publikeinse activisten. Sir Ar thur zelf keek in burger bij de ver branding toe en kreeg bijna een steen tegen zyn hoofd toen hy werd herkend. Later zei hij dat de toestand in Ulster tydens het paasweekeinde ..niet prefect meer bevredigend" was geweest. Hy had eerder verklaard dat een rustige reactie op de zestien optochten die voor dit weekeinde op het programma stonden, zeer belang rijk zou zijn voor het herstel van de rust in Noord-Ierland. Drie optochten in de hoofdstad Belfast verliepen rustig. Een daar van werd gehouden door volgelingen van ds. Ian Paisley, en twee elkaar bestrijdende onderdelen van het verboden Ierse Republikeinse le ger «IRA» In de Noordierse stad Armagh zijn op tweede paasdag straat gevechten uitgebroken, nadat het rooms-katholieke deel van de bevol king een mars had gehouden naai de begraafplaats van de slachtoffers van de opstand in 1916 tegen Enge land. Aan de herdenkingsplechtighe den namen in alle delen van Nrd- Ierland duizenden mensen deel Men vieest v»Dor nieuwe ongeregeldheden I in Belfast, waar vandaag 'n dempn- J stratieve tocht zou worden gehouden. In Armagh werden Britse militai ren onthaald op een regen van ste nen toen zij een r.k. wyk binnen trokken en er enkele arrestaties ver richtten. Drie mannen en een vrouw werden meegenomen. sisinkomen laag is. Maar dan is het ie afschepen met alleen maar vraag of het wel juist is degenen die de lage basis-uitkering, waarop 't uit- op de negatieve inkomstenbelasting draait- aldus dr Grapperhaus. Daar- een beroep doen met zon' laag ba- tegenover maakt dit systeem het mo- Er mag f>elÜk dat mensen die over eigen ver niet worden vergeten dat iemand mogen beschikken toch staatsuitker wel kan proberen iets bij te verdie- krijgen nen. maar dat er allerlei situaties de kunt die mensen wel weer uit- denkbaar zyn dat hy daarote niet in stuiten, maar daar wordt de vereen- staat is. voudiging weer niet mee gediend, We hebben in de loonsfeer een rede d'e toch doel is van het systeem, con- lyk systeem van sociale voorzienin- 1 stateerde de staatssecretaris. De wls- gen. En al zijn ei^ daarnaast algeme- se'ende inkomens maken de praktyk ne volksverzekeringen, dat neemt ivan uitkeringen bovendien moeilyk, terwyl terugbetaling hele maal een probleem wordt. Het is voor my helemaal niet uit gesloten. aldus dr. Grapperhaus. dat het stimuleren van arbeid die om een uitkering vraagt en het waarbor gen van de anomiteit ook in 't hui dige stelsel van sociale voorzieningen niet weg dat er bepaalde volksgroe pen zyn met name de kleine zelf standigen voor wie zo'n laag basis inkomen in de negatieve inkomsten belasting funest zou zyn, aldus dr. Grapperhaus. Het uitgangspunt is een basis inko men dat elke staatsburger als abso luut minimum dient te genieten. Wie een P,aats kunnen krygen. geen inkomen heeft, krygt van de staat een basis. Is er wel een eigen inkomen, dan wordt de staatsuitke- ring lager, maar niet precies- zoveel als dat eigen inkomen groot is. Daar blyft dus nog wat van over. Zo wordt het duideiyk dat hoe groter het ei gen inkomen wordt, hoe groter het be drag moet zyn waarmee de staat de uitkering verlaagt. Je zou, in de vi sie van de staatssecretaris, die nega- tieve inkomstenbelasting naar zinsgrootte kunnen variëren. j tot het vastzetten van olgserukte ra- Het belangrijkste argument van I men e d Wel werden hier en daar in dr. Grapperhaus tegen de negatieve r. de stad grote reclameborden, o.m inkomstenbelasting is dat de welvaart i nou ook weer niet zo groot Is. dat van de Leilento, omver geblazen. Eén aan meer of minder grote groepen van deze reclameborden blokkeerde kanonnen. Bij straatgevechten wa ren verscheidene leden van de rege ringstroepen gesneuveld, zei hy. De strijdkrachten waren echter het ter rein meester gebleven en zy had den verscheidene gevangenen ge maakt. By huiszoekingen had men grote hoeveelheden wapens gevonden. In Chartoem eisten gisteren onge veer zestigduizend betogers het hoofd van Iman el-Mahdi, wiens aanhan gers vorig weck getracht zouden heb ben de Soedanese staat- en rege ringsleider gen. El Nomeiri te ver moorden toen deze een bezoek aan de Witte-Nylprovincie bracht. NED. HERV. KERK Beroepen te Lichtenvoorde N. C. H. Jansen te Delfzyl; te Bedum en te Onderdendam W. G. J. van der Sluys, kand. te Putten: te Zetten Andelst E. J. Schimmel te Harderwyk. Aangenomen naar Meteren en Est L. Westland, kand. te Huizen (N.H.) die bedankte voor Daarle; naar Stel lendam M. B. van den Akker. kand. te Monster, die bedankte voor zes an dere beroepen. Bedankt voor Oudshoorn en voor Nieuw Stadskanaal B. de Graaf te Meeuwen; voor Nieuwerkerk aan de IJssel G. H. van Kooten te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Echten J. L. 't Hart, kandidaat te Pernis. Bedankt voor Almelo J. D. te Win kel te Sassenheim; voor Krimpen aan de IJssel M. V. J. de Craene te St. Laurens. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Hoogeveen T. Boers- ma te Assen; te Hoogkerk J. Slot man te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Enschede-oost J. Plan- tinga te Rozenburg. Aangenomen naar Rozenburg als industrie-predikant T. Harder te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Groningen D Hak kenberg te Dordrecht; voor Almelo J. C. van Ravenswaay te Arnhem. LEIDEN —Het paasweekeinde is in Leiden niet zonder inbraken voor- bygegaan. In de nacht van zaterdag op zon dag bijvoorbeeld hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een opko persopslagplaats in de zyistraat na bij de Haven. Ontvreemd werden driehonderd kilogram rood koper en tweehonderd kilogram brons met een totale waarde van ongeveer f 2500.-. Een Leidenaar heeft by de politie aangifte gedaan van diefstal van elf postduiven uit een volkstuin achter de Marnixstraat. De duiven moeten in de nacht van zondag op maandag zyn gestolen. Ook de Dr. van Voorthuysenschool kreeg ongewenst paasbezoek. Sleutels werden weggenomen, laden en kasten doorzocht. De inhoud van diverse bureaus bleek voor een groot deel over de vloer te zijn verstrooid. Uit de auto van een Leidse arts werd zaterdagavond een semafoon (oproepinstallatie* weggenomen. De wagen stond geparkeerd op het Ge recht. I LEIDEN De paasstorm heeft in Leiden geen al te grote schade aan gericht. De taak van de brandweer Onder leiding van burge meester Samkalden van Amster dam is een kleine tnissie vertrok ken voor een bezoek van een week aan Japan. Het doel is drieledig de Japanse industrie interes seren voor vestiging; ontmoetin gen op handels-, industrie-, tran sport- en toeristisch gebied en bezoek aan de Expo. Mevrouw Samkalden deed haar man uitge leide. gisteren enige tyd de Lammen- schansweg Op de Zijlsingel was-het ge- bleef tydens het weekeinde beperkt een dekluik van een graanschip dat gevaar voor het wegverkeer oplever- Van een werkkeet aan de Wasse- naarseweg waaide een dekzeil weg. Persoonlyke ongevallen deden zich tydens de storm niet voor. ATHENE (DPA, AFP. Reuter) Acht internationale waarnemers bij het proces dat in Athene wordt gevoerd tegen 34 promi nente Grieken hebben gisteren gezegd het land te zullen verla ten, als zij niet meer in de zaal van het bijzonder militair ge rechtshof worden toegelaten. De waarnemers konden op de eerste dag van het proces, vrijdag, en op Bl'ENOS AIRES (Reuter» Ge wapende mannen hebben gisteravond vergeefs getracht een lid van de Russische ambassade in Buenos Ai res te ontvoeren. Aanvankeiyk meende men, dat het om twee Russische diplomaten ging. maar de Russische ambassade maak te gisteren bekend, dat by het inci dent één Rus, het plaatsvervangend hoofd van de Russische handelsver tegenwoordiging in de Ar- gentynse hoofdstad. Joeri Piwowarow. betrokken was Deze raakte by de ontvoeringspoging gewond, maar zyn toestand werd als niet ernstig be schreven Piwowarow was door één ring gedreigd de Russische ambassa- vocaties tegen leden van de Russische van de ontvoerders met een revolver 1 deur en zijn gezin te vermoorden uit diplomatieke vertegenwoordiging het i vergelding vóór de mémémbh timm op het hoofd geslagen. Vier mannen sleurden de Rus 2«n- dagavond in de ouurt van zyn wo ning in een auto. Een politie-pa- trouille werd door het gegil van de echtgenote van Piwowarow gealar meerd en zette de achtervolging in. Er ontstond een botsing tussen de auto met de ontvoerders en een an dere wagen, waarby enkele van de ontvoerders gewond raakte. Zy werden door de politiepatrouille gear resteerd. Vrydag had een rechtse groepe- campagne van dreigementen en pro ontvoering door leden van het linkse Argentynse be- vrydingsfront van de inmiddels vry- gelaten consul van Paraguay. Sinds dien stonden de leden van de Rus sische ambassade onder politiebe scherming. De Russische regering heeft by de regering van Argentinië tegen de poging tot ontvoering geprotesteerd. In een in Moskou aan de Argentyn se zaakgelastigde overhandigde nota zaterdagochtend nog de zitting bijwonen, maar zaterdagmiddag werd hun de toegang geweigerd, omdat de aanwezigheid van bui tenlandse waarnemers „de waar digheid van de Griekse justitie schaadt". In het px-oces, dat onder strenge veiligheidsmaatregelen in Athene wordt gehouden, zitten 34 vooraan staande Atheners in de beklaagden bank. Onder hen zyn de hooglera ren Mangakis en Kariajorgas en de oud-generaal George Iordanldis. Zy worden ervan beschuldigd als lid van de organisatie „Democratische Ver dediging" een komplot tegen de re gering te hebben gesmeed. Sommi gen worden bovendien verantwoor- delyk gesteld voor een aantal bom aanslagen in en om Athene. Gisteren verklaarde een getuige k charge, de 24-jarige studente Con- stantina Kalogritsa. dat prof. Kara- jorgas haar tot een liefdes-affaire had gedwongen met het dreigement dat hy haar voor haar examen zou dezen onmogelUk maakt hun functies laten zakken. zu zet en,an df norm."' °efenen De Ruaalsche hoogte zün gewee5t dat dc 40.Ja_ regering hoopt dat de Argentynse autoriteiten maatregelen zullen ne men, aldus de protestnota. De Argentynse extremistisch-na- tionawistische beweging „Mano" <M»d vimiento Argentino Orgamizado) heeft in een communiqué, dat in het blad „La Razon" is gepubliceerd, ver klaard verantwoordelijk te zyn voor de poging tot ontvoering van een zegt zt) dat de in Argentinië gevoerde Russi5Che diplomaat. rige hoogleraar omvéx-werping van het bewind beoogde, maar daarover had gezwegen om haar verhouding met hem. Zij verklaarde voorts dat Kariajorgas haar woning gebruikte voor het vervaardigen van vlug schriften voor de organisatie „Demo cratische Verdediging" De verdedi ging gaf toe dat Karajorgas de wo ning van het meisje voor de orga nisatie gebrtiikte, .naar sprak de rest van de beschuldiging tegen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15