„Baden in zee wordt steeds gevaa Zigeuners trekken plunderend door het land Hervormd-gereformeerd ver Matroos kapitein takelt (46) toe met stuk glas Belgische Verbruikersunie onderzocht Europese stranden: 55 Eén of gescheiden? Scheveningen en Vlissingen gevaar ujk" Haitjema Oosterhoff „Radio Nordsee" tijdelijk tot zwijgen gebracht Buskes Algra Van Ruler Nieuwe vragen over markt- en havendienst Zwemdiploma minder-validen Winkeliers moesten hun winkels sluiten Okke Jager PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 MAART 1970 Nu het gesprek hervormd-gereformeerd ook in synodaal I verband de laatste jaren sterk op gang is gekomen en zich daarvan de tekenen hetzij plaatselijk, dan wel landelijk open baren, werkt het voor de discussie verhelderend, dat van de hand van dr. G. Puchinger bij Uitgeverij Meinema in Delft het boek ..Hervormd-gereformeerd één of gescheiden?" is ver schenen. I In deze interview-paperback ge- ven prominenten van uiteenlopende confessie en levensbeschouwing in openhartige gesprekken hun visie op actuele onderwerpen. In deze bundel DEN HAAG (GPD) Scheveningen en Vlissingen zijn ge vaarlijke stranden. Hier speelt u met uw gezondheid. Aldus één van de conclusies van een bacteriologische analyse van het zeewater aan de Atlantische en Middellandse Zeekust, verricht door de Belgische verbruikersunie, een zusterorgani satie van de Nederlandse Consumentenbond. Men heeft de stranden in Euro pa, van Triëst tot en met Mar seille en van Bayonne tot en met Scheveningen onderzocht en ze in vijf categorieën onderverdeeld. Die zijn als volgt: gezonde stran den, aanvaardbare stranden, ver dachte stranden, gevaarlijke stranden, zeer gevaarlijke stran den. Het merkwaardige is dat de ver bruikersunie blijkbaar geen steek proeven in Spanje heeft kunnen ne men. Zij zegt daarover in de publi- katie in het tijdschrift „Test-aan koop": de afwezigheid van gegevens voor Spanje betekent geenszins dat deze stranden veiliger zouden zijn dan de andere. Integendeel. De bron van de verontreiniging is volgens „Test-aankoop" het vuile wa ter van de stromen en van de rio len die in de meeste badplaatsen rechtstreeks in zee uitmonden zonder voorafgaande sanering. In verschei dene landen rondom de Middellandse Zee. zo zegt het blad. brengt men zelfs het schaamtegevoel niet op de leiding in het zand te begraven en slingert een walgelijke stroom door het strand. Wij zijn zo gewoon in goede hygiënische omstandigheden te leven, dat we ons zelf niet meer kunnen inbeelden dat men ons zou durven voorstellen te zwemmen in wat men gerust een riool kan noe men. Welke gevaar zijn er verbonden aan een bad in besmet water vraagt „Test-aankoop". In de eerste plaats een massa tamelijk goedaardige maar niet minder onaangename aandoe ningen. Vooral wanneer ze zich tij dens de vakantie voordoen: conjunc tivitis. oorontsteking, amandelontste king. neusslijmvlies- en neusholte ontsteking. keelpijn, keelontsteking, mycozen, steenpuisten. Daarbij ko men nog verscheidene ingewand- stoornissen en sommige verminozen. i Het is onnodig deze ziekten waar- j mee onze lezers, aldus „Test- aankoop", reeds kennis maakten te beschrijven. Denk in dit verband maar aan de dagen na uw laatste bad in zee en aan de eventuele ge zondheidsstoornissen die daarop volg den. doch waarvan u zich de oorzaak niet hebt gerealiseerd. Minder bekend maar veel erger is de dreiging met besmettelijke le verontsteking. een tamelijk zeldzame ziekte die echter meer en meer ver spreid raakt. Sommigen vragen zich af of dit niet te wijten is aan de waterverontreiniging. Het betreft een virusziekte die de lever aantast. Er bestaat geen andere behandeling voor dan een volstrekte rustperio de. Soms van verscheidene maanden, soms ook is de afloop fataal. Erger nog, aldus het blad. zijn de tyfoiden en de paratyfoiden. Hier voor is een bacil verantwoordelijk die normaal door het water wordt verspreid. Deze ziekte, vroeger een ramp, wordt tegenwoordig gemakke lijk bestreden met antibiotica. Het gevaar schuilt vooral in het epide misch karakter. Zoals men het on langs in Zermatt heeft kunnen zien. Het rapport van „Test-aankoop" is Het onderzoek van het zeewater aan de Atlantische en Middellandse zeekust, ver richt door de Belgische Ver- bruikersunie, een zusterorga nisatie van de Nederlandse Consumentenbond, betreft niet de kusten benoorden Scheveningen. uiteraard nogal alarmerend. Daarom kan het nuttig zijn te reproduceren hetgeen het blad in zijn colofon ver meldt: Onze artikelen zijn de weergave van de opmetingen en feiten, samen gebracht door de verantwoordelijke figuren van labaratoria die voor die gelegenheid werden geraadpleegd. Wij geven de verzekering dat de ge geven uitslagen de werkelijkheid i weergeven Er kan bijgevolg tegen de verbruikersunie geen klacht wor den ingediend bij de publikatie van een ongunstige uitslag of apprecia tie. wanneer produkten van onver- schillende of verandelijke kwaliteit te koop aangeboden worden of blijven onder hetzelfde merk en model. gesprekken werpt de auteur steeds het volle licht op twee zaken: de persoon met wie hü spreekt én het onderwerp, dat hü met allen be spreekt. n.l. de vraag of hervormden en gereformeerden afzonderlek die nen op te trekken, dan wel gezame- lijk. In een aantal interviews spre ken slechts enkelen zich uit. maar op een dusdanige wyze. dat tevens tal van versclhjnselen en stromingen di rect of indirect aan het woord ko men. Uit de vele gedachten, die dr. Puchinger uit de mond van zün ge- interviewden aantekende, geven wy hieronder een beknopte bloemlezing. worden gemaakt, en daar moeten we ons véél en veel ernstiger mee be zig houden dan we nu doen. Ik zie het als een gevaar, dat men vanuit een brede oecumenische gezindheid heid z'n best doet om de weg te banen tot een hereniging met de Herv. Kerk en zich daardoor ontsla gen acht van de eerste en meest voor de hand liggende roeping om hereniging te zoeken met hen. die we onderweg zyn kwyt geraakt". Prof. dr. B J. Oosterhoff, hoogle raar aan de Theol. Hogeschool van de Chr. Geref. Kerken in Apeldoorn, vat zijn oordeel als volgt samen: „Het is begrypelük en nodig, dat men elkaar als kinderen van éénzelfde re formatie zoekt. Maar er zal wel hel derheid moeten komen omtrent de hoofdwaarheden van de Schrift. En men zal zeker geen overhaaste stap pen moeten doen". De verbruikersunie is van oordeel dat de inlichtingen die door deze we- 1 tenschappelijke objectieve en nauw- i gezette analysemethoden worden be komen voor de koper in aanzienlijke mate de kansen verhogen om in elk geval afzonderlek het produkt te ont- dekken dat aan zijn verwachting be antwoordt. Het produkt is dan na- tuurlyk ook bedoeld het zeewater zo- als dat in de analyse van het blad j nu wordt gekwalificeerd. Als conclusies van zijn beschou wing over de gevaarlijke stranden j schryft hét blad nog: de stranden die in de categorieën vier en vyf vallen 'voor Nederland horen daar dus by: Scheveningen en Vlissingen) betekenen een ernstig gevaar voor de openbare gezondheid. De nationa le verantwoordelyken kunnen niet meer voorwenden deze feiten niet te kennen. Even oppassen met baden in I LONDEN i Reuter) De Britse autoriteiten hebben gisteren de pira- tenzender Radio Nordsee Internatio- I nal. die opereert vanaf een schip voor de Engelse oostkust, tydelyk Prof. dr. Th. L. Haitjema <81'. oud-kerkelijk hoogleraar in Gronin- J gen, drukt zyn gedachten als volgt uit: „Gedeeld, gescheurd blyven voortbestaan is onverantwoordelyk, is zonde voor God. Van nu af is no dig het inzicht, dat we tot elkaar moeten komen en dienen we te le ven en te werken vanuit de overtui ging, dat die hereniging niet op de lange baan mag worden geschoven. Ik kan niet profeteren hoe het alles 1 zal verlopen. Maar ik hoop en bid. dat het ook in deze tijd van afval en van vervreemding van God en j zyn Woord van ontzaglijke betekenis zal blijken te zyn. dat het gerefor meerd protestantisme in ons vader land één lyn zal trekken, ook en \ooral in kerkelijk opzicht". KRABBENDIJKE (GPD) De 43-Jarige Portugese matroos, Miguel Borges Pires, heeft gisteravond zyn werkgever de kapitein van de coas ter „Horizon" met wie hy in de auto meereed naar Rotterdam, op de rijks- Matroos Miguel Borges Pires uit Lis- weg in Krabbendyke plotseling aange 530011 reed het echtpaar mee van. „Ik had de indruk dat, de man zat te bidden of zoiets. Daarna vloog hy m'n man meteen aan", verklaar de ze tegen de politie. Het Eerste Kamerlid, de heer H. Algra (74 en gereformeerd), is van oordeel, dat de vraag naar de her eniging met de N. H. Kerk nu nog niet aan de orde dient te komen. „Wy (Geref. Kerken in Nederland» moeten eerst proberen weer één te worden met de Vrijgemaakte Kerken en met de Chr. Geref. Kerken. Dat zyn twee groepen, die met ons lan ge tyd dezelfde weg zyn gegaan, tot zwygen gebracht. Het ministerie I groepen die we onderweg zijn kwijt Hervormden en gereformeerden zyn naar elkaar toegegroeid en van uit ons besef van eenheid is er naar mijn vaste overtuiging de mogelyk- lieid voor hervormden en gerefor meerden om de nog bestaande ver schillen uit de weg te ruimen" tot de ze conclusie komt dr. J. J. Buskes (70), emeritus-predikant der Ned, Herv. Kerk, die indertüd in de Gerf. Kerk is gedoopt, er zyn geloof heeft beleden en er als predikant is beves tigd „Myn wegraken (in 1926) uit de Ger. Kerr-n". aldus gaat hij ver der. „heeft voor my nooit een wezen lijke breuk betekend. Ik zou willen, dat we het zó allemaal samen beleef den en ik geloof, dat we naar dat be leven op weg zyn: samen de ene ge meente. v. Jezus Christus. In dat be sef van eenheid en verantwoordelyk- heid zouden de Herv. en Geref. Ker ken ten overstaan v. de wereld moe ten en mogen uitspreken, dat ze, hoe wel nog institutair gedeeld, één Avondmaal vieren". vallen en ernstig gewond met een scherp voorwerp. De matroos sloeg daarna op de vlucht. Anderhalf uur na de aanval pakte opper M. Plaisier 571 van Krabben dyke de Portugees, toen mak als een r lammetje, in z'n kraag. De man Wij oordelen dat de sluiting van was de weilanden in gevlucht en had naar Rotterdam waar hy in pension is. De Portugees stak de kapitein wild met een scherp voorwerp, waar schijnlijk een stuk glas. van Posteryen en Verbindingen scha kelde een krachtige zender in op de door 't piratenstation gebruikte golf lengte, die bestemd is voor het nood- verkeer tussen schepen en de kust. Radio Nordsee werd „weggedrukt" en verdwen na korte tiid uit de lucht. Vernomen is, dat het station zondag de uitzendingen zal hervatten, maar dan op een andere golflengte. geraakt mee door onze eigen schuld en dit moet eerst in orde Yasha Kazakov demonstreer de gisteren voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York om de Sowjet-Unie te bewegen zijn ouders te laten emigreren. Zelf is hij vorig jaar uit Rusland vertrokken. deze stranden zich opdringt en wij vinden dat ieder eerlyk mens die eis slechts kan onderschrijven. De financiële belangen van de lokale be volking zyn volkomen respectabel, maar niet zo belangryk als de ge zondheid en het leven van de vakan tieganger. LEIDEN De raadsleden Van Aken en Den Dubbelden hebben schriftelyke vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders van Leidenj Is het waar. dat met de heer zich moe en bemodderd verscholen in het varkenshok van de fruitkweker Van Weele in Waarde. Het slachtoffer kapitein Leendert Brand (46) uit Leidschendam was in middels na doktershulp naar het zie kenhuis Lievenberg in Bergen op Zoom overgebracht. Hy had talloze hoofdverwondingen en had veel bloed verloren. De politie kon hem daarom vrijdagavond nog niet horen. Over het motief van de Portugees tast men in het duister. Mevrouw S Brand-Snaterse, die de auto van de kapitein bestuurde haar man zat naast haar en de ma troos zat achterin begreep er niets Mooren, hoofd van het bureau Organisatie en Efficiency, vorig jaar een dienstverband van één jaar is aangegaan, dat eind april a.s. afloopt? Is het waar, dat het college het voornemen heeft dit dienstver band niet te verlengen? Zo ja waarom, en hoe stellen De geslaagden zyn: diploma A: B. en W. zich de afhandeling A. M. Nooy, Chr. Hogewoning. Irm. voor van het door deze functio- Mud. A G P. Geurts: diploma B: naris uitgebrachte rapport om- J A. B. Venne. B. Hazenoot. J. B. M. trent de Markt- en Havendienst. Blom; diploma C: J. J Zitman. A. dat op 11 mei as. in de Raad Nooy. B. de Groot. T. Vlasveld-De komt? Groot, H. Steenvoort. LEIDEN Minder-invaliden uit Leiden. Rijnsburg. Voorhout. Noord- wyk en Zoeterwoude hebben in de I Overdekte gezwommen voor een di- I ploma. Het diplomazwenunen werd georganiseerd door de afdeling Lei- I den en omstreken van de Alg. Ned. I Invalidenbond. F AH lid GRONINGEN (GPD) Een groep plunderende zigeuners heeft gisteren het politieapparaat in Friesland en Groningen in de grootst mogelijke paraatheid ge bracht. Hun strooptocht startte gistermorgen vroeg bezuiden het Friese Hol werd, Dokkum werd aangedaan, waar de winkeliers op aanraden van de rijkspolitie in haast hun nering beëindigden en de winkeldeuren stevig sloten. In Slaperstil pikten enkele zigeu ners de aktuele dagbladen van de leestafel van een café omdat hun dames in de berm hun behoeften za ten te doen en papier nodig hadden. Door een vooraf geplande manoeu vre wist de politie van Groningen te voorkomen dat de zigeuners de stad binnentrokken. De zigeuners trekken nu in de richting van Nieuweschans. AJle po litiekorpsen in de gemeenten waar zy passeerden werden gealarmeerd. Waar de zigeuners vandaan kwa men is voor de politie nog onduide- lük. „Er is niet mee te praten. Al wat ze zeggen is abacacabra", bericht te de wachtcommandant in Dokkum, nadat de karavaan van 15 autofc het stadje was gepasseerd. De eerste meldingen kwamén uit het Friese Holwerd. Enige dames van de zigeuners hadden er de cajravans verlaten om uit te zwermen over de plaatselijke middenstand Een aantal artikelen kochten zy. andere graaiden ze weg en ze verdwenen weer in de auto's. Via het mobilofoonnet van de rijks politie werd Dokkum gealarmeerd. Na de ervaringen te Holwerd wist de Dokkummer politie a. d. winkeliers van de bedreigde bedrijven het voor stel te doen de winkeldeuren maar op slot te doen om plundering te voorkomen. Een woordvoerder van de politie aldaar zei: „Je weet ge woon niet wat je ziet. Plotseling hou den die auto's stil. Zo'n vyftien vrou wen komen naar buiten om de win kels binnen te vliegen om alles weg te graaien. Het is ons gelukt de groep via de randweg te lozen. Doordat de winkeliers hun deuren goed dicht hadden, werd hier nauwelyks ge plunderd". Inmiddels had zich benoorden Dokkum een schisma in de groep zigeuners voorgedaan. Een groep had de richting naar Het Bilt geko zen, waar ze een plaatselyke kruide nier versneld door de voorraad heenhielpen. Hoeveel gestolen werd kon de politie nog niet meedelen. Er is nog geen duidelyk overzicht van alle verrichtingen van de zigeuners in noord - Friesland. De grootste groep reed in vry hoog tempo vanuit Dokkum de pro vincie Groningen binnen. Door fre- quent mobilofooncontact werden alle politiekorpsen gewaarschuwd. De Gro ninger gemeentepolitie reed met mo- j toren en surveillancea.uto's de Frie- j se Straatweg op om de zigeuners bij i Slaperstil te treffen. Daar had de stoet net halt gehouden. De Groninger stadspolitie heeft twee manouevres moeten uitvoeren om de stad voor zigeuners te behoe den. Eerst werden de zigeuners via een nieuwe vierbaansweg in de rich ting van Drenthe geleid. Vervolgens sloegen ze echter af naar de richting Haren zodat ze opnieuw voor de stad verschenen. Met het nodige ver toon van materiëel en manschappen wist de politie de zigeuners ditmaal in de richting van H'DOgezand te lood sen. Rond een uur was het gezelschap de gemeente Zuidbroek gepasseerd. De politie in alle dorpen die wellicht aan de beurt komen, is gealarmeerd. Volgens hoofdinspecteur Spakman van de Groninger stadspolitie is te gen de zigeuners moeilyk iets te on dernemen omdat ze met een groep opereren. „Zoek dan maar eens uit wie precies de diefstal pleegde". Verder sprak de heer Spakman de wens uit dat de zigeuners via Nieuwe schans het land verlaten. „Als ze rond de stad blyven kunnen we de paasver loven wel intrekken, want dan zün we voorlopig nog niet klaar." Prof dr. A. A. van Ruler, hoogle raar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Ryksuniversiteit in Utrecht (61) vertrouwt de auteur toe: „Hét groot ste lichtpunt is voor myn gevoel al- tyd geweest, dat we over de hele li nie in wezen één zün: naar confes sie, naar liturgie en naar kerkorde. Daarom is het vraagstuk hervormd- gereformeerd werkelük het allereen voudigste onderdeel van het oecume nische vraagstuk. Ik heb er nooit meer in gezien dan een huishoudelü- ke twist over de tactische vraag van al of niet leertucht toepassen; en het ging in de tweede plaats over de raag van ae christelijke organisa ties als vormgeving van het christe lijke leven ln de wereld. Zelfs 'n con fessionele kwestie is het nooit geweest laat staan een religieuze, zoals de kwestie in de zestiende eeuw". En tenslotte: „Ik heb maai- één echt ur gent punt: dat we vóór het jaar 2000 compleet een kerk worden en dat we gaan inzien, dat dat ook vol maakt mogelük en volstrekt gebo den is". Dr Okke Jager (41), geref. predi kant in Hilversum, die van zichzelf zegt: „Wanneer ik met gerefor- formeerden spreek ben ik büna her vormd. maar als ik met hervormden spreek ben ik büna dubbel gerefor meerd". vat zün mening als volgt sa- men: „In het oecumenisch gesprek moet elke kerk bereid zün de ophef fing van eigen kerk formatie te bege- I ren. 't Is vernacht, dat telkens na het bereiken van een overeenkomst met een nieuwe geschilpunten op tafel ko men. We moeten niet twee bestaan de kerken tegen elkaar aanplakkn, j maar beide dienen te groeien j liefst niet langzaam naar één ver- j nieuwde kerk. We moeten er voor op- j passen, dat we niet de toestand gaan bespreken terwül de stad in vlammen i opgaat. En dat we niet de zaak zo lang aan alle kanten beküken totdat we zo volledig op de hoogte zün. dat niemand meer roept uit de diepte Als praktische punten noemt dr. Ok- i ke Jager onder meer gemeen - schappelük catechisatieboek. geza- menlük gebruik van kerkgebouwen. En verder: zending, diaconie, jeugd werk, maatschappelük werk. studen tenparochies, ruimte voor minderhe den en pastoraat onder schippers, militairen en ziekenhuizen. In zün boek sprak Puchinger ver der nog met prof.dr. W. C. van Un- rik. prof. dr. R. Schippers, prof. dr. P. Smits, en prof. dr. C. W. Mónnich over het probleem hervormd-gere formeerd. dat ook zü uitvoerig uit de doeken doen. Ook zü zün het erover eens. dat dit kerkelük vraagstk moet worden opgelost. Allen gaven en dit numkt deze uitgave zo bü- rcnder interessant zonder omwe gen en op de man af hun mening. Een rijk boek. met kolossale gedachten. S. PI. Voetbal De uitslagen van de voetbalwedstrüden die gisteren wer den gespeeld in de hoogste afdeling van de Engelse league zünBurnley Stoke City 11, Manchester City Derby County 01. Sunderland Newcastle United 11. Tottenham HotspurNottingham Forest 41.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6