Streetparade en feest in Groenoordhal De Leilento „draait OVER BINNEN STAD Bloemen niet zo duur BEVRIJDINGSDAG IN LEIDEN ie t Leidse zaken- flitsen Tü-toestel gestolen SATERDAG 28 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Hoe worden we in de toekomst bestuurd? Wat moet het beleid zijn jn een gebied als de Leidse regio voor 1980. 1990 en 2000? Hoe en wat jn en met de gemeenten in het ge west Leiden? Het zijn vragen, die je nu. in 1970, verschillend kunt beantwoorden. Twee uitersten: Alles gaat goed zoals het gaat en dus hoeft er niets te gebeuren. De slagschaduw van de Haag- ie agglomeratie enerzijds en de Amsterdamse anderzijds vraagt om maatregelen, waarbij te denken is een samenwerking met het Haagse gamenwerkingsverband als tegenhan ger van het Rijnmondgebied. Daartussen liggen tal van alterna tieven. In de komende jaren zal een keus moeten worden gemaakt, een verantwoorde keus. Om dat mo gelijk te maken gaat het gewest Lei den, zoals gisteren gemeld, onderzoe ken houden om de verschillende mo gelijkheden met voor- en nadelen op tafel te leggen. In die onderzoeken gtaat de mens in dit gebied centraal. Er zullen in de komende jaren be volkingsenquêtes worden gehouden, waarvan de eerste over veertien da gen aan de gang is. Daarnaast zal de Vereniging van Nederlandse Ge meenten bouwstenen aandragen door gesprekken met bevolkingsgroepen, met gemeenteraden, organen als Ka mer van Koophandel, vakbeweging e.d. Een zo breed mogelijk terrein zal worden bewandeld, waarbij ook het contact tussen bestuur en be stuurden in de gewestgemeenten on der de loep zal worden genomen. Als al die bouwstenen er liggen we zijn dan enkele jaren verder gullen de in het gewest deelnemende gemeenten zich moeten uitspreken over de vraag: wat willen we eigen lijk en welke van de mogelijkheden kiezen we? Dat moeten dan de elf gemeenten, die aan de gemeenschap pelijke regeling deelnemen. Dat zijn naast Leiden: Katwijk, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorschoten, Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude. Eerste vraag, die een antwoord dient te krijgen, is deze: horen de elf gemeenten bij elkaar en hoe? De niet actuele en ook niet altijd ge schikte gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven niet de mate aan. waarin de gewestge meenten onderling in sociaal-econo misch opzicht met elkaar verbonen zijn. Daarom begint 9 april de enquête onder 10.000 van de 220.000 huishou dingen in het gewest. De gemeente besturen „prikken" de gezinnen, die worden aangeschreven met het ver zoek een lijst van een dertigtal vra gen te beantwoorden. De gevens zijn anoniem. De samenstellers weten achteraf alleen maar uit welk van de twintig deelgebieden een ant woord komt. De enquêteformulieren zullen wor den opgehaald om een 2>o groot mo gelijk aantal reacties te krijgen. Tach tig procent is nodig om een behoor- lük inzicht te krijgen. De ophalers zijn bereid om te helpen met het in vullen van de vragen, die voorna melijk betrekking hebben op het oor deel van de gewestbewoners over woon- en winkelsituatie in de eigen gemeente en in centrumgemeente Leiden. Tegelijkertijd wordt de zuidkracht gemeten van het voor zieningscentrum Den Haag. Het en quêteresultaat moet het gedragspa troon van de bewoners bepalen. De resultaten van dit eerste onder zoek zullen eind van dit jaar in een nota worden vastgesteld. Na een in ventarisatie van de maatschappelij ke en ruimtelijke structuur en de be stuurskundige structuur in het gewestgebied komt in een tweede no ta —volgend jaar —te staan wat in bestaande plannen vastligt en wel ke speelruimte er over is. In alterna tieven zal worden aangegeven hoe deze te gebruiken is. Er komt dus een aantal ontwik kelingsmodellen voor het gebied top tafel, elk met consekwenties. Later na de in de aanhef beschreven keu ze van de deelnemende gemeenten komt het via een functioneel ont wikkelingsmodel en bestemmings plannen tot eventuele uitvoering. We zeiden het: dan zijn we enkele ja ren verder. Maar het is belangrijk en medewerking is dus eigenlijk een logische zaak. Bedenk, dat als u komende maand een enquêteformu lier in de bus krijgt. HANS MELKERT. LEIDEN Aan de feestelijke viering van „Vijfentwintig jaar bevrijding" zal ook in Leiden ruime aandacht worden be steed. Het Comité Bevrijdingsdag heeft voor 5 mei een gevari eerd programma vastgesteld, dat zich voor een groot deel af speelt in en rond de Groenoordhal. (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Zonder veel plicht plegingen zijn gistermiddag de poorten van de Groenoordhal opengesteld voor de Leilento, die volgens de organisatoren wel is geboren uit het succes van de Leidato, maar waar verder elke bloedverwantschap tussen ont breekt, laat staan dat er uiterlijke gelijkenissen zijn. De Leilento moet men in hun ogen zien als een typische voorja-arsshow met een eigen stijl. Met opzet is de groepering van de verschillende Leilento-stands luchtig gehouden (zie de brede foto LD/Hol- vast)Geen dicht op elkaar gedron gen uitstallingen met gebaande pa den, maar een bewust gecreëerd pa troon van loop-maar-los en kijk- maar-raak. Er doen 44 middenstanders aan deze eerste Leilento mee. Voor het overgrote deel is het een beurs van zomer-artikelen als boten, fietsen, camping-benodigdheden en derge lijke, hoewel men er ook meubels en elektronische orgeltjes vindt. Kort om: een probleemloze voor j aarsehow. Aritiesten Hoewel men elke overeenkomst met d!e Leidato heeft proberen te mijden, is te elfder ure toch besloten om de aantrekkingskracht te ver groten met een aantal artiesten. De jeugd heeft vanmorgen haar deel al gehad met een eier-zoek-wedstrijd. Vanmiddag kunnen ze kijken naar de goochelaar/poppenkastspeler Jack Coletti. Voor de oudere Leilento-be- zoekers treedt vanavond de zangeres Rosita Bloom op, die muzikaal wordt ondersteund door de Leidse accordeonist Henny Langeveld. De meeste drukte verwachten de organisatoren op tweede paasdag (zondag is de hal dicht), te meer daar verder in de omgeving van Leiden niet zoveel vertier valt te vinden. Op die dag zal 's middags het jeugd-variété Hocus Poous het kroost van de Leilento-gangers po- I gen te onderhouden. In de avond uren van tweede paasdag komen Saskia en Serge (tweede plaats in de Nederlandse voorronde voor het Eurovisie songfestival) de voorjaars- beurs opluisteren. Kermis De Leilento-organisatoren zijn zeer ingenomen met de samenwerking tussen him beurs en de VW-ker mis vóór de hal, aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan (zie foto). Het lunapark is lang niet zo groot als dat van 3 oktober '69, maar de echte kermisklanten kunnen er toch ruimschoots aan hun trekken komen. De kermis draait tot en met dins dag. Dat is één dag langer dan de Leilento, die hoopt dat maandag avond bij de sluiting in elk geval 12.000 bezoekers een kaartje hebben gekooht. De Leilento is vanavond tot half elf open en op tweede paasdag van elf tot vijf en van zeven tot eveneens half elf. Prolongatie Of deze eerste Leilento volgend jaar wordt geprolongeerd staat nog te bezien. Dat zal natuurlijk in de eerste plaats afhangen van de pu blieke belangstelling. Ook meent Lei dato-voorzit ter Jan Wolfslag uit een interview met de heer J. Burgers (die op 1 mei directeur van de Groenoordhal wordt) begrepen te hebben, dat deze wat minder evene menten in de hal wil hebben. De heer Wolfslag spreekt zijn bevreem ding daarover uit, omdat naar zijn mening juist een evenement als de Leilento het exploitatie-tekort van de Groenoordhal een stuk opheft. Teneinde zich op de nog jonge his torie te bezinnen wordt van 2 t/m 6 mei in de Burgerzaal van het Stad huis een tentoonstelling ingericht over de bezetting en bevrijding van ons land en onze stad. De Documen ts tiegroep 1940-1945, die deze exposi tie inricht, heeft daarbij de beschik king over tal van interessante en nog niet gepubliceerde foto's, verzetslite ratuur. bewaard gebleven documen ten, etc. In de ochtenduren van 5 mei wordt wederom voor de lagere schooljeugd een speurtocht georganiseerd, waar van begin- en eindpunt op het oude veemarktterrein liggen. Van 10.30 tot 12.00 uur wordt onder auspiciën van Swift" een wielerronde voor ama teurs gehouden. Start en finish vin den op het terrein van de Groenoord- Volleybal De Venlose ere divisieclub Valuas heeft gisteren in Munster een wedstrijd tegen de Westduitse nationale volleybalploeg met 1—3 verloren. De setstanden wa ren: 15—13 7—15 6—15 11—15. Tennis Marijke Schaar ls gisteren tijdens het internationale voorjaarstennistoernooi in Monte Carlo in de kwartfinales van het damesenkelspel uitgeschakeld. De Italiaanse Lea Pericoli zegevierde met 63, 86. LEIDEN Het oude café- restaurant Zomerzorg aan de Sta tionsweg is onherkenbaar verbouwd tot een gezellige disco-bar, die van middag zonder veel officieel vertoon is geopend. Eigenaar van deze dan cing is de heer N. C. van Hese. van wie ook het Casino in Noordwjjk is. De nu al vrij ruime bar wordt in de komende maanden nog naar ach ter uitgebreid, terwijl het in de be doeling ligt, dat boven een Wiener café komt met een pianist of klein orkestje. Uit de stereo-install at ie komen geen beatklanken. De heer Van Hese wil het meer in het algemene ont- spannings-genre zoeken. Er wordt al leen prijs gesteld op net geklede fi guren, zegt hij, jongens zonder strop das komen er bijvoorbeeld niet in. Voor een pilsje moet men er an derhalve gulden betalen, maar er wordt geen toegangsgeld gevraagd. De disco-bar is op zater-, zon- en feestdagen open vanaf twee uur in de week vanaf zeven uur. De sluitings tijd is bepaald op één uur 's nachts, maar er is aan B. en W. gevraagd om langer open te mogen blijven. De Leidse Stadsgehoorzaal is rond Pasen het tweede home van M. Langezaal en Zn. NV, die er de tra ditionele meubel-, huishoud-, ra dio- en tv-show houdt. Vandaag en tweede Paasdag is de show nog ge opend. De Haarlemmerstraat heeft een moderne corsetterie gekregen. De fir ma J. J. van der Burgh heeft haar zaak enkele winkels verplaatst en dit nieuwe pand drastisch gemoderni seerd. hal plaats. Voorts vindt er in de och tenduren nog een brandweer demon stratie plaats, waarbij o.a. ook duik- cefeningen zullen worden gehouden. s Middags om één uur vertrekt van de Hoge Rijndijk (Burggravenlaan) een Streetpaiade, die wordt samenge steld uit automobielen uit lang ver* vlogen tijden. De stoet wordt afge wisseld met het Leids Studenten Hoempa-orkest en enkele jazzbands, die zich eveneens van rollend mate riaal bedienen. In de middaguren (van 2 tot 5 uur) komt er in de Groenoordhal een jubileumshow van de Dutch Swing College Band. Een jubiteumehow omdat deze band kort na (ie bevrij ding werd opgericht. Leiden is de eersite plaats in ons land, waar deze van radio en tv bekende musici hun show zullen brengen. Hun muslkale prestaties zullen worden afgewisseld met enkele sportdemonstratles, waar bij o.a. gedacht wordt aan een boks match. Op drie plaatsen in de stad zullen deze middag volksdansopvoeringen worden gegeven door de Volksdans groep Oud-Poelgeest, aangevuld met leden van diverse Leidse volksdans groepen. Elles Bergeh zal 's avonds in de Groenoordhal een amusementspro gramma presenteren, waaraan oa. medewerken Willy Alberti. de Zan geres zonder naam, Mina en Maxi, de Wama's, de Soul Group Connec tion en het trio van Henk Westers. In de stuoentensociëteit Minerva* wordt deze gehele dag open huis ge houden. In de avonduren treden hier op het Surinaams orkest van Dolf Delprado en het Leids Studenten Hoempa-orkest. Voor burgerij en studenten begint hier om tien uur een bal. In het Camera-theater wor den tenslotte doorlopende filmvoor stellingen over de bevrijding ge draaid. DEN HAAG/LEIDEN Door ver nieling van een schuifdeur, had een 19-jarige losarbeider samen met zflti 20-jarige vriend kans gezien zich toegang te verschaffen tot een ma gazijn aan de Breestraat Ledden en daar een televisietoestel gestolen. Het tweetal had zich in verband hiermee voor de Haagse rechtbank te verantwoorden. De rechtbank veroordeelde de jongste verdachte, die reeds eerder van zich heeft doen spreken, tot 16 weken gevangenisstraf waarvan zes weken voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest, terwijl zijn vriend werd veroordeeld tot f 150 boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met proeftijd vao drie jaar. centrum om inkopen te doen, om te winkelen. We zullen moeten leven met de gedachte, dal steeds meer mensen dat met de auto doen. Ze willen die auto ergens kiüijt. Dat is nu eenmaal zo. De vraag blijft: waar laten we het blik? Over de loopafstand van parkeerplaats/garage tot win kelcentrum wordt verschillend gedacht: tussen de 200 en 1000 meter. Ojiderzoekingen van een groot levensmiddelenbedrijf uit Zaandam hel is geen raadsel meerleren, dat de auto mobilist niet verder dan 300 meter wil lopen. Leiden moet parkeergarages gaan bouwen. Het is niet de eerste stad en dus kan lering worden getrokken uit wat in andere steden gebeurt. Bin nenkort valt er ook van Haarlem te leren, want daar staat dit jaar de eerste parkeergarage. Bo ven een afbeelding van de maquette. Er kunnen 500 auto's in en het gemeentebestuur weet nu al dat de garage de eerste vijf jaar niet rendabel zal zijn. Gemeente en bedrijfsleven participerer in gelijke mate. De plannen in Haarlem worden met voortva rendheid aangepakt, voortspruitend uit bezorgd heid in de binnenstad over de totstandkoming van een groot winkelcentrum in de nabijheid Diezelfde bezorgdheid is er in de Leidse binnen stad over „Leidschenhage" en voortvarendheid is dus ook hier gewenst. Het NZH-maandblad meldt voorts, dat het de bedoeling is van de Haarlemse parkeergarage een bus door de binnenstad te laten rijden. Uit eigen informatie kan ik daaraan toevoegen, dat de on derneming studeert op het eventueel gebruik van mini-bussen. LEIDEN Drie berichten in de krant van de afgelopen week, die de belangstellezide in bin nenstadszaken in het oog moeten zijn gesprongen Er is in de Leidse gemeenteraad uitvoerig gesproken over recreatievaarteen facet van het binnenstadsleven, dat in het oog moet worden gehouden nu de beweegbare bruggen op korte termijn in vaste oeververbindingen kunnen zoor- den veranderd, omdat de scheepvaart om Leiden heen zal gaan. De plannen voor een maatschappij voor stadsherstel krijgen, zoals in een vergadering van Oud-Leiden bleek vastere vorm. De kandidatenlijst van D'66 voor de gemeen teraadsverkiezing vermeldt aan de top Leide- naars, die betrokken zijn bij de plannen voor stadsherstel. Daaruit put je de moed, dat er wat gedaan gaat worden aan de recreatieve functie van de Leidse binnenstad. Het is meer dan tijd, dat er iets gebeurt met historische panden, maar ook met fraaie doorkijkjes in de binnenstad. Die zijn er, maar komen vaak niet tot hun recht. De foto (LD/Holvast) met de leuke kijk op de Marekerk is er getuige van. De fotograaf moest er het dak voor op. Als de Camp, waar de plaat gemaakt is. is herschapen in een aantrekkelijk stuk wandel gebied in de binnenstad, hier de oude bebouwing is verdwenen of gerestaureerd en aangepast, zijn er volgens de plannenmakers verscheidene door kijkjes naar de kerk. Naast de recreatieve functie is er de zakelijke functie van de binnenstad. Men gaat naar het men- teur- rden. deze ïoten it zi) knie RIJNSBURG Het mag met recht wel „in de krant", dat de bloe- menprijzen bij zo'n enorme aanvoer als in de afgelopen week zich toch op een behoorlijk niveau hebben kunnen handhaven. Hoewel men uiteraard niet op een spotgoedkope bos bij zijn leveran cier moet rekenen, zal de prijs over het algemeen genomen toch niet te genvallen. Beslist niet wanneer men in aanmerking neemt, dat alle bloemsoorten zonder uitzondering uit de kas afkomstig zijn. De vraag voor export was bovendien zeer sterk, vooral aan het eind van de week, waardoor de prijzen zelfs nog iets meer aantrokken. De slag in de veilingen is nu ge leverd. Thans is het woord aan de handelaar en de consument. Welnu met zo af en toe een sneeuw- of ha gelbui en een temperatuur, die ons er van minuut tot minuut aan her innert, dat het nog steeds maart is, zal de behoefte om het met een bloemetje in huis, extra gezellig te maken, zonder twijfel groot zijn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3