Canada is onder indrnk van Nederlandse dankbaarheid Flamingo's in „Avifauna" Eethuisje in de AC Leiderdorp Wat met Leython? Grootscheepse operatie „Thank you, Canada Medische diensten Zwemdiploma 's PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 MAART 1970 (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) De Nederlandse kolonie in Canada gaat van 30 april tot 18 mei op grootscheepse wijze zijn dank overbrengen aan de Canadezen voor hun belangrijke aandeel in Nederlands bevrijding van de nazi's. Hoogtepunt in deze operatie Thank you, Canada" is de aan bieding van een z.g. positief, van een concertorgel aan het Na tional Arts Centre in Ottawa op 17 mei. Dit orgel, een Zaan- dams fabrikaat (Flentrop) van f 279.000,-, is de afronding van de bouw van genoemd „Centre". De bouw van het eigenlijk- orgel vergt drie jaar, in de tussenliggende tijd fungeert hel positief. De Canadezen zijn erg verguld met dit geschenk. De 45-jarige Pie- ter Speelman, die dit alles vertelt, toont een brief van de secretaris van het Canadese kabinet, G. Pelletier, die schrijft: „De Canadese regering is diep getroffen door deze daad, die eens te meer de grootsheid aan toont van de nieuwe Canadezen uit Nederland. Dit orgel stelt het Natio nal Arts Centre in staat tot muzika le activiteiten die tot dusver onmo gelijk waren." Canada heeft in de tweede wereld oorlog, als lidstaat van de Britse Gemenebest, 65 brigades naar Euro pa gezonden die hebben deelgeno men aan de bevrijding van Neder land. Zevenduizend soldaten zyn hier gesneuveld, 20.000 werden ge wond. Een aantal van hen wordt nu. LEIDERDORP Albert's Corner aan de Persant Snoepweg in Leider dorp krijgt er een intiem eethuisje bij, dat de naam „De Munnikhof" zal dragen. Dit in navolging van Am sterdam, Utrecht en Leusden, waar reeds dergelijke exclusieve gelegen heden een onderdeel vormen van de A.C. Dit eethuisje zal worden gevestigd in het bestaande wegrestaurant. Men zal het gedeelte, dat ligt aaai.de zijde van de rijksweg Amsterdam-Rotter dam daarvoor inrichten. Over enkele weken hoopt men met de verbou wing te beginnen. De „Munnikhof" zal, naar wordt verwacht, reeds in de loop van mei geopend kunnen worden. Gastheer R. Dekker vertelde, dat de praktijk heeft bewezen, dat deze intieme gelegenheden „in" zijn bij de gasten, die de A.C.'s met een der gelijk eethuisje bezoeken. Dat in Leiderdorp zal bijzonder sfeervol wor den ingericht en een speciaal assor timent aan spijzen en dranken brengen. Het wordt helemaal afge stemd op de bezoeker, die in alle rust en in een gezellige omgeving culinair wil genieten. Aan het meubilair zal bijzondere aartdaoht worden* gesohonken. Op de tafels komt een rood-bont kleedje en koperen lampen zorgen voor een stemmige verlichting De naam „De Munnikhof" is ontleend aan het ge bied. waarin deze A.C is gelegen en aan de in de directe omgeving staan de Munnikermolen en de Munniker- brug. 25 jaar later, nog altijd verpleegd, onder meer in het Sunny Brook Hos pital in Toronto. Sinds 1948 zijn 175.000 Nederlan ders naar Canada geëmigreerd. Die groep is daar uitgegroeid tot een half miljoen, die onderling nauw contact onderhoudt. Eind vorig jaar hebben zij het Dutch-Canadian Comittee 1945-'70 opgericht om in hun nieuwe vader land hun dank uit te spreken voor het niet te meten aandeel, dat Cana da heeft gehad in de bevrijding van Nederland. „Deze Nederlanders", zo vertelt de heer Speelman, „zijn de enigen daar die iets ondernemen. Canada herbergt immers ook immi granten uit andere landen die door Canadezen zijn bevrijd, zoals Fran sen en Belgen." Voor alle festiviteiten die op touw zijn gezet, is zeer veel geld nodig, maar alleen Nederlandse immigran ten worden uitgenodigd bij te dra gen. Van anderen wordt niets geac cepteerd. Sympathie De eerste foto van het jong ste dochtertje van keizerin Farah Diba. Voor de geïnteresseerden: het gewicht van het meiske be draagt zesenhalf pond. De Canadese televisie, radio en pers staan zeer sympathiek tegen over deze herdenking en besteden er ruime aandacht aan. De zestig tele visiestations tonen periodiek een oranje dia waarop in rood het woord „operation," in wit „thank you" en i in blauw „Canada." De 360 radiosta- tions roepen af en toe een medede- I ling van gelijke strekking om, zij j roepen de Nederlanders daar op bij te dragen, zij wijzen iedereen op de komende festiviteiten. Sommige festiviteiten omvatten heel Canada, andere zijn plaatse- lijk. Eind vorig jaar is begonnen met de verkoop van 150.000 tulpebollen, waaruit over enige tijd rood-oranje tulpen worden verwacht. Deze tulp is geregistreerd en heeft de naam j „Holland-Liberation Tulip" gekre- j gen. Voorts stuurt het comité een per soonlijke brief aan alle nog levende oud-strijders, waarin de Nederlan ders nogmaals hun dank uitspreken. In vijftig Canadese steden, van- j waar een regiment naar Nederland is gezonden, wordt een bronzen pla quette aangeboden waarvan de tekst luidt: „Tot blijvende herinnering aan de leden van het regiment uit deze stad, zowel de overlevenden als de gesneuvelden, die samen met andere Canadese en geallieerde sol daten deelnamen aan de glorieuze campagne van 1944 en '45 die leidde tot de bevrijding van Nederland." Ook de Canadese jeugd krijgt deel in de eer. Er wordt een filfn ver vaardigd met de titel: „Daar komen de Canadezen," die vrijwel op alle scholen wordt vertoond. Voorts krij gen de leerlingen een overdrukvan een distributiestamkaart, op vertoon waarvan de Nederlanders vanaf het begin van de oorlog enig voedsel, wat kolen of iets andere konden ko pen. Alle voorraden waren immers beperkt, de Nederlanders konden al leen dat kopen wat zij nodig hadden om niet dood te gaan van de honger. Vier andere films worden op ver zoek aan al'c/rlei verenigingen voor vertoning toegezonden: de film „De Overval" (op de strafgevangenis van Leeuwarden, eind 1944), „De slag om Arnhem," „De weg naar ae vrijheid" en „De vlag." Dertien maal „Het is slechts een greep uit het hele programma," zegt de heer Speelman, die in de oorlog actief aan het verzet heeft deelgenomen Hij werd daartoe geïnspireerd door zijn broer Wim, die al in augustus 1940 begon met de verspreiding van illegale blaadjes. Wim Speelman was mede-oprich ter van Vrij Nederland en heeft me de het eerste nummer in elkaar ge zet van de Margrietbode. De twee de Margrietbode heette al Trouw, na de oorlog een legaal dagblad. Aan het eind van de oorlog is Wim Speel man gefusilleerd. Pieter woonde toen in het Zuid hollandse dorp Nieuw veen. Hy hield zich in hoofdzaak bezig met de ver spreiding van nieuws, dat hij 's och tends in het geheim over Radio- ZATERDAG I Circustheater. 20.15 uur: Amst, Volkstoneel: ,De Jantjes" van Bouber. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag- se Comedie: „Play Strindberg" van Dürrenmatt. Hot. Oranjebuitensingel, 20, 20 30 j uur: Haagse Comedie: „Baajert" van Adrien I Ned. Congresgebouw: afscheidstoer- nee Max Tailleur. Paviljoentheater. 20 30 uur; Nieuwe Komedie: „Dag sioel naast tafel". Diligentia, 20.15 uur: „Potasch en Perlemoer" met Joh. Kaart en Joh. Boskamp. Westeinde 165: Blues in de steeg ZONDAG Circustheater. 20.15 uur: Amst. Volkstoneel: „De Jantjes" van Bou ber. Sinds de Duitsers Nederland bin nenvielen. heeft Pieter zijn broer Wim nog maar één keer gezien, maar zoveel vaker kwamen de Duitsers over de vloer: „Dertien keer in de hele oorlog, één keer toen een zuster trouwde en toen na men ze iedereen mee voor verhoor." Wat de Duitsers toen wisten, wist de familie Speelman nog niet, namelijk dat Wim uit de gevangenis in Zuid laren was ontsnapt. „Maar wat doet het ertoe, het is zo lang geleden." Na-de oorlog heeft hij economie gestudeerd aan de uni versiteit van Amsterdam, vier jaar, en in 1953 is hij naar Canada ge gaan. Daar heeft hij nu een grote boekwinkel. „Geen behoefte om hier in Neder land te blijven?" „Ach, die mensen die het na ver loop van tyd toch niet kunnen bol werken, ik waarschuw ze weieens, blijf hier, want volgend jaar wil je weer naar Canada. Vaak zie ik ze nog terug ook." Zo wordt het orgel, dat de bekende firma Flentrop in Zaan dam zal bouwen als voornaamste geschenk van de dankbare Ne derlanders in Canada aan hun nieuwe vaderland. Oranje hoorde en heeft een keer meegeholpen aan de voorbereiding van een overval op een distributie kantoor. ZATERDAG Oegstgeest (Het Witte Huis) Schaak- iociëtelt Palamedes. 2'.30 uur nam Jeugdhuis Breestraat 19 Sociëteit Twentwel, 8.30/11.30 uur. Groenoordhal Voorjaarsmarkt Lei- 1-nto 11/5 en 7/10.30 uur nam Terrein Groenoordhal Paaslunapark 2-10.30 uur nam Stadsgehoorzaal. Meubelshow firma Langezaal, 10-11 uur nam. Levendaal 101 Jeuglsociëtelt Ley thon Discobar, 8 uur nam. ZONDAG Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Paas- dienst. Spr J. P. H. Zijlstra. 10 uur voorm. Oude Rijn 3 Pinkstergemeente. Spr J. Eikerbout, 3 uur nam. LEIDEN Zoals gemeld heeft de Leidse Hervormde Jeugdraad de huur van het gebouw Levendaal 101 opgezegd aan e jongerensocieteit Leython. Dit stelt Leython voor gro te problemen, want een ander ge bouw is in Leiden niet te vinden. Er is een mogelijkheid, dat Leython gaat samenwerken met het vor mingsinstituut voor jong-volwasse- nen „Troef" aan de Hogewoerd. De overlegbesprekingen verkeren nog in een beginstadium. Verder bestaat de mogelijkheid dat Leytoh 't LHJ-gebouw opnieuw huurt, maar dan alleen de beneden verdieping, Voorwaarde is echter, dat de opzet en inhoud van het jeugdwerk verandert en er zal meer nadruk gelegd moeten worden op het stimuleren, activeren en motiveren van de jongeren, op allerlei gebied. Om de mening van de bezoekers van Leython te horen en om op een democratische manier de beide mo gelijkheden af te wegen, wordt op zaterdag 4 april een hearing gehou den, van 2 tot 8 uur. Hogewoerd 175 Verg. Jehova's Ge tuigen, 2.30-4.30 en 5.15-7.15 uur nam. Gerecht 10 Universele eredienst Soe- i fibeweging. Spr. G. A. Leverland over j „Pasen", 11.15 uur voorm Rest. Bijhorst Wassenaar Herv. dri- ve-ln-dienat, 10.30 uur voorm. Rijnlandslyceum Oegstgeest Gem voor oorspr. christendom. Spr. N. v. d. Brugge 7.30 uur nam. Steenschuur 6 Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 11.30 uur voorm. MAANDAG Stadsgehoorzaal Show Firma Lan gezaal, tot 10 uur nam. Terrein Groenoordhal, Kermis 1-12 uur nam. Groenoordhal VoorjaarsmarkJ, Lel- lento, 11-5 en 7.-10.30 iiur nam. Levendaal 101, Sociët. Leython Feest t.b.v. Nierstichting mmv Carter Milli ons en Short Tail. 2-6 uur nam. Jeugdhuis Breestraat 19 Spreekuur C'hr Emigratiecentrale 7-8 uur nam Stadhuis (wachtkamer trouwzaal- Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7- 8 uur nam. j WARMOND Zondag 29 en maan- I dag 30 maart dokter H. A. G. M. Walenkamp, tel. 01711-2220. Zuster I Van Paassen, Kerkdam 1, Warmond, I telef. 01711-2250. Schouwburg Haagse Comedie met „4 x anders" voor K. en O, 8 uur nam. Terrein Groenoordhal Kermis 9-12 uur nam. Jeugddorp Zuidwest Sportstuif-ln voor jeugd van 9 tot 13 jaar 10-12 uur voorm Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Spr J. P. ff. Zijlstra. 8 uur nam Rapenburg 6 Bijeenkomst Baha'is. spr Linda Marschall, 8 15 uur nam. Pieterskerkchoorsteeg 15 Sport-dans- instuif voor jeugd 2-4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal Dae 104 uur zond 1 4 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 23): Werkd 10 uur voorm- 5 uur nam zond 15 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde. (Steenstraat 1)- dag 1 :-5 u zondag 1-5 uur nam Expositie „Verbeeld verleden" (aqua rellen). tem 30 juni Ned Legermuseum Geopend maan dag tot en met vrijdag 9 uur voor.- 5 u nam zon- en feestdagen 1-5 uur Rijksmuseum voor de geschiedenis d natuurwetenschappen Dag 10-4 uur zond 1-4 uur Heempark Oegstgeesterweg (Kikker polder) Flora van eigen bodem dag van 8 uur voorm.- 5 uur nam Galerie Walenkamp (Nleuw6teeg 4 en 11) Grafiek dl-za 1-6 uur nam. coffee-club anno 1866 ma-za 10 uur voorm 11 uur na Van der Vllst: Theo Kurpershoek (schilderijen en grafieken), dinsdag tym zaterdag 9-6 uur t/m 28 maart) Kunstzaal Heuff (Wassenaar): Pe- uus Wolfs (schilderijen) en Lou Srhwlrt:: (keramiek), maandags t/m zatertiega van 1017 uur bovendien dinsdagsavonds van 810 uur (vrij dag 13 maart gesloten), t/m 1 april De Lakenhal Tentoonstelling Leld- sche Vereeniging van postzegelverza melaars van 14 tot en met 22 maart, geopend op werkdagen van 10-4. op zondagen van 1 tot 4 uur Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11): Affiches en objecten van Hans Kretz- schmar (t/m 10 april). Galerie 't Dutvenhuys: Bettlne Scherft, grafiek en Francine Timmers, ceramiek (dinsdag t/m zondag 2-8 u., tot 8 april. LEIDSE BIOSCOPEN CAMERA: „Uw vrouw, het onbeken de wezen", 18 jr. Dag 2.30, 7, 9.15. Ie en 2e paasdag ook 4.45. Vrij en zat nachtvoorst, 11.30 uu „Wacht tot 'r donker ls". LIDO: „De brug bij Remagen", 14 Jr. Dag 2.30, 7. 9.15, le en 2e paasdag ook 4.45. LUXOR: „Het gebeurde ln het wes ten", 14 jr Dag 2.30, 7, 9.15 le en 2e paasdag ook 4.45. REX: „The love brug", a.l. Dag. 2.30 7, 9.15. le en 2e paasdag ook 4.30. Vrij en zat. nachtvoorst, 11.30 uur; „De kunst om te verleiden", 18 Ir STUDIO: „Astérix en Cléopatra", a.l. Dag 2.30, 7, 9 15 le en 2e paasdag ook 4.45. TRIANON: „Meester ln de mis daad", 14 Jr. Dag 2.30. 7, 9.15, le en 2e paasdag 2.15, 4.30. 7, 9.15. AVOND- EN NACHTDIENST I)ER LEIDSE APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende geval len van vrfjdag 17.30 u tot maandag 's morgens 8 uur; Apotheek Herdingb en Blanken. Hogewoerd 171 tel. 20502. De zaterdag-, zondag- avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp Dit is de 45-jarige Pieter Speelman, organisator van de Ne derlandse dankbaarheidscampas- ne in Canada. wordt waargenomen door apotheel Herdlngh en Blanken. De Oef, jtgeestse( Apotheek en Apo- tneek Voorschoten zijn gesloten. F Vanaf 2e Paasdag 's morgens 8 uur is voor spoedeisende gevallen geopend: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. De Oegtgeester Apotheek is op 2e Paas dag gesloten. Apotheek Voorschoten ls op 2e Paasdag gesloten van 8 uur tot 22 uur. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp ls op 2de Paasdag geopend, Tot zaterdagmorgen 10 uur raadple ge men de eigen huisarts, daarna uit sluitend voor spoedgevallen dokterste lefoon 22222. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na on- gevallen wordt vaD dinsdag 12 uur tot woensdag 12 uur waargenomen door het Diaconessenhuls Van vrljdaR 12 uur tot zaterdag 12 uur door taeè St. Ellsabethzlekenhuis (Hoolgrt) Op an- dere werkdagen en op zondagen door het Academisch Ziekenhuis BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Acad. Ziekenhuis Maandag c.e.m, vrijdag 19.00-1945 uur. dinsdag 1300- 14.00 uur, zaterdag 15.00-16.00 uur. Zondag, alg chrlst en nationale feest dageD 14.30-16.00 uur Vrouwenkliniek, Maandag te.m. vrijdag 19.00-19.4! uur zaterdag 15 30-16 30 uur zondai alg chrlst en nationale feestdagei 1530-17.00 uur Kinderkllniek Maan-J dag t.e.n vrijdag 18.15-19.00 uur. dins dag 13.00-14 00 ur zaterdag 16.00-16.01! uur, zondag, alg chrlst en national! feest,dageD 14.30-16.00 uur Diaconessenhuls Dag le KI 1315-14 en 19-2C uur, 13 15-14 en 19-20 uur 13 15-14 eD ,18.30-19.15 uur Ellsabethzlekenhuis Dug 14- 18.45-19.30 uur kraamafdeling eD 18.45-19 30 UUT Annaklimek Dag 18.30-14.80 en vendlen op dinsdag vrijdag eD dag van 18-19 uur Endegeest. Dinsdag en vrtJQag 18- 14.30 zondags 11-12 en 14-16 uur JeigersmuKllnlek: Maandag t.ejn vrijdag 16.45-17.46 uur zaterdag 13-15 uur zondag 11-11.45 en 18- o uur LEIDEN Van „De Sleutelstad slaagden in het Zweilandbad: diploma AA. Molenaar, C. v. d. Nat, R. M. Gijbels, E. Brandhorst. J. Ver lint, S. G. J. van Leeuwen, W. Veer man, J. Poot, R. M. H. Visser, P. J. Crama, H. J. Zierikzee, H. Elfering, P. T. v. d. Geer, T. C. Hoogwout. I. H. Hubers, M. Kooreman, L. Visser. E. Visser, M. Rossen, E. V. Langeler, N. Bosch, A. v. d. Tang, P. H. J, Keijzer, H. J. M. ElferingMeijer. Diploma B: P. J. M. Leune, R. W. D. Regeer, H. J. Webbers, D. Klein, R. v. d. Voort, F. N. de Boer, P. v. Bo- heemen, K. E. Zuylen, I. Fuchs, C. J. M. v. Boheemen, N. v. d. Poll, K. D. van 't Loo, G. van Weeren. Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Haagse Comedie: „Veertig karaat" van Barll- let en Grédy. Om 14 uur: Haagse Co medie: „Het verjaarsdagsfeest" van Pinter. j HOT. Oranjebuitensingel 20. Haag se Comedie: „Baajert" van Adrien. Ned. Congresgebouw, 20.15 uur: Af- scheidstoernee Max Tailleur. Diligentia, 2015 uur: „Potasch en Perlemoer" met Joh Kaart en Joh. Boskamp. Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel: „De huisbewaar der" van Pinter WOENSDAG Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Ned Comedie: „Vrijdag" van Claus. „De Jantjes" van Bouber Ned. Congresgebouw, 20.30 uur: Res. Orkest. Theater Pepijn. 20.30 uur: „Opus 4" olv Paul van vliet. DONDERDAG I Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Haag- I se Comedie: „Play Strindberg" van J Dürrenmatt. Circustheater 20.15 uur: Amst. Volkstoneel: „De Jantjes" van Bou ber. Diligentia, 20.15 uur: Rinat Cholr i uit Israël. Theater Pepijn, 20.30 uur: „Opus 4" olv Paul van Vliet. ALPHEN AAN DEN RIJN Het is wel zeker, dat ook in ons land tijdens de paasdagen de tempera tuur ver beneden het normale zal zijn. Vertoeven op de terrasjes langs de kust kon dan ook wel eens een moeilijke zaak worden. Toch ls men de laatste dagen overal volop aan het werk om hen, die het toch wa gen er op uit te trekken zo goed mogeiyk te kunnen ontvangen. In het internationale vogelpark Avifauna zyn eveneens tal van ver nieuwingen aan het park en de vo- gelverblijven aangebracht. De verlichtingen en de fonteinen zijn vernieuwd en verbeterd en er is in de grote vijver een rotsparty aan gebracht. Voorts zijn tientallen nieu we vogels geïmporteerd o.m. een dertigtal oranjekleurige flamingo's, die zich duidelijk maar heel moeilijk kunnen aanpassen aan de barre weersomstandigheden van de laatste dagen. Niettemin vormden zij een levendig decor tegenover de hoog op spuitende fonteinen in de vijver van het parkrestaurant en men kan er van verzekerd zijn dat zij de komen de dagen weer door menig amateur fotograaf vereeuwigd zullen worden, Men zou bij het zien van deze door onze L-D. fotograaf geschoten plaat kunnen veronderstellen, dat zjf het poseren reeds goed onder de knie hebben. (Foto Leidsch Dagblad) MAANDAG Kon. Schouwburg, 14 uur: Haagse I Comedie: „Vier maal anders" van B; - I rille' en Grédy. Om 20 15 uur: Haagse I Comedie: „Een vlo ln 't oor" van Fey- deau. Circustheater 20.15 uur: Amst. Volkstoneel: „De Jantjes" van Bou- ber. afscheldstoer-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2