Neutraal zijn kost nogal wat Apeldoorner begint eigen PTT-centrale )e Zweden hebben het er graag voor over Hazerswoudse jeugd hoort over kunst Paasactiviteit BIJZONDERE PAASDIENST IN TER AAR TERDAG 28 MAART 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 11 )CKHOLM (GPD) Sinds Napoleon is Zweden niet neer in een oorlog betrokken geweest en het land hoopt oor tenminste nog eens 1 50 jaar neutraal te blijven, "och geeft het per hoofd van de bevolking na de Ver- Je Staten, Israël en de Sowjet-Unie meer uit aan jn bewapening en zijn strijdkrachten dan alle andere nden van de wereld. Een merkwaardige tegenstelling? lee, het Zweedse voorbeeld leert dat neutraliteit, of leter gezegd het welbewust onafhankelijk willen blijven n niet deelnemen aan een van de grote machtsblokken, luur is. Ongelooflijk duur. Alle acht miljoen Zweden liezen voor de politiek van de vrije handel, maar zij noeten hoofd, schouders en handen voor de volle hon- lerd procent inzetten om haar te kunnen bekostigen. [weedse neutraliteit ligt, anders Zwitserland, niet in de indwet verankerd. Zij is ook zoals in Oostenrijk en Fin- gebaseerd op internationale ipraken. In theorie kan zij elke by parlementsbeslissing wor- verlaten, maar er is in de nu dertien jaar alleen regerende iaaldemocratische party, noch één van de vier oppositiepartij - ook maar één criticus te vinden voor een dergelijk wijzigings- jrstel zijn hoofd in de strop zou len steken. raliteit is voor de Zweden bijna religie „een heilige koe," een wat brommerige conserva- maar zy hebben er het geld de benodigde persooniyke inzet over. Van Kiruna in het noor tot Malmö in het zuiden is de larzaam verspreide bevolking dit mooie, nog voor de helft bossen bedekte land. vastbe- ien iedere meter van de 450.000 rfcante kilometers met hand en te verdedigen. IDEOLOGIE een heel sterke ideologie voor lig om het zover te brengen, meer nog om het, in weerwil de zware belastingdruk, zo te aden, maar de Zweden hebben paai- goede redenen. Ten eer- is er het welbegrepen eigenbe- in een eventueel wereldcon- te worden betrokken betekent ien van het luxueuze wel- irtsleven, waaraan de Zweden zo lang gewend zyn. Ten «de is er de gunstige geogra- :he ligging, juist buiten de di- ontmoetingssfeer van de po- eke grootmachten in Europa en verwijderd van eventuele vol- ïde machtsblokken in Afrika en st-Azië. Ten derde zijn de Zwe- 1 terecht van mening, dat onafhankelijke positie als buf- staat, tussen de NAVO-partner orwegen en het van de Sowjet- iie afhankelyke Finland, de bes- bijdrage is, die zy kunnen leve- aan de politieke stabiliteit in ord-Europa. Twee uitspraken, men in dit verband vaak van itici en militairen kan horen: ergeet u niet, dat wij 1500 kilo- ter gras tussen oost en west be ken, dat is even ver als van mburg tot Napels." En: „Er is en twijfel aan, dat wanneer wij officieel ten gunste van het esten zouden uitspreken. de ïwjet-Unie onmiddellijk Finland bezetten. Door buiten de IVO te blijven doen wy meer ur de democratie dan door erin gaan." een derde wereldoorlog een kans op overleven hebben. De goede raad aan een eventuele aanvaller om zyn handen van Zweden af te houden, moet geen slag in de lucht zyn. Bovendien moet het voor twee met elkaar in conflict geraakte grootmachten absoluut duideiyk zyn, dat het land voor de ander niet als een zacht eitje is in te slikken. ZES MILJARD Dit is de filosofie die aan de Zweed se houding ten grondslag ligt en de onderdanen van Koning Gustaaf Adolf hebben er, zoals gezegd, wel wat voor over om haar met hart en ziel te belijden. In 1970 brengen zy zes miljard kronen op voor de defensie, dat is omgerekend in guldens nog iets meer dan wy met een bevolking van dertien miljoen mensen doen! In absolute zin stegen de Zweedse defensie-uitgaven in de afgelopen tien jaar met 85 procent, gecorri geerd op inflatie en prijsstijgingen met 25 procent. Per hoofd van de bevolking wordt in de Verenigde Staten 396 dollar per jaar aan bewapening besteed, in Israël 224, in de Sowjet-Unie 169 en in Zweden 128. Nederland komt op deze internationale ranglijst op de dertiende plaats met 71 dollar, na Frankrijk. Australië, Tsjecho- j Slowakije, Oost-Duitsland, Groot- j Brittannië, West-Duitsland, Noor- j wegen en Canada en vlak vóór Zwitserland en Saoedi-Arabië. MATERIEEL Heel opmerkeiyk is ook, dat Zweden van alle landen ter wereld het meeste geld steekt in militaire materieelaankopen. Door uitge kiende plannen en grote rationa lisering is het land in staat 39 pro cent van de defensiebegroting te bestemmen voor bewapening, (wij komen niet verder dan twintig procent). I)e Zweedse strijdkrach ten. in oorlogstijd te begroten op een sterkte van 750.000 man en nu beschikkend over rond 100.000 man met inbegrip van 40.000 jaar lijks op te roepen dienstplichtigen, vormen dan ook bepaald geen lu xe legers. Op 12.000 man beroeps- personeel heeft het leger maar tien generaals, de marine doet het met zes vlagofficieren en de lucht macht met vier. ONMISBAAR GELOOFWAARDIG verbreid is buiten Zweden misverstand, dat men voor dergelijke neutrale opstelling en bewapening nodig zou heb- In Stockholm weet men wel Politieke analyses en plan- ïgen op lange termijn, waarin de iweden onbetwiste grootmeesters n, hebben uitgewezen en wijzen steeds uit, dat neutraliteit alle zijden gewaarborgd en ifwaardig moet zijn, wil zij in Torpedoboot T 102 Plejad lat zijn schuilplaats in de j tn van één van de duizenden iden voor de Zweedse kust. i Het is duidelijk. dat by een zo gun stige verhouding tussen materieel- budget en personeelskosten de in zet van laag-betaalde dienstplich tigen onmisbaar is. Ook in dit op zicht tonen de Zweden echter dat het hun ernst is met de wil het va derland te verdedigen. Voor de verschillende categorieën dienst plichtigen duurt de eerste oefe ning, al naar gelang de specialisa tie 251 tot 540 dagen, waarna de soldaten tot aan hun 47ste levens- Jaar nog vijf maal voor herha lingsoefeningen worden opgeroe pen, de onder-officieren en officie ren tien maal. Naast deze zeer sterke parate en goed-geoefende reservestrydkrach- ten onderhouden de Zweden bo vendien nog een krachtige civiele verdediging, waarbij 300.000 man nen en vrouwen zyn betrokken. Na hun eerste oefening en basisop leiding worden de dienstplichtigen ingedeeld in sterk regionaal ge bonden bataljons, zodat zy hun herhalingsplicht zo dicht mogelijk by huis kunnen vervullen. Hierdoor wordt de motivering om te vechten versterkt en wordt bo vendien bereikt, dat de troepen in het uitgestrekte land op de snelst mogelijke wyze paraat zyn. Wa pens en andere uitrustingsstukken liggen opgeslagen in 1500 over het hele land verspreide loodsen, die niet bewaakt worden. Toch komen wapendiefstallen sporadisch voor: een in de buurt wonende boer of stadsofficial heeft de sleutel en gaat van tyd tot tijd eens kijken of alles nog in orde is. EIGEN WAPENS In technisch opzicht is de uitrusting van de Zweedse strijdkrachten voorbeeldig. Als onderdeel van de neutraliteitspolitiek ear ter verster king van de nationale economie wordt ernaar gestreefd zoveel mo gelyk wapens in eigen land te ont wikkelen en aan te kopen. Het In stituut voor Onderzoek en Ontwik keling ten behoeve van de Rijks- verdediging is het grootste in Noord-Europa en omvat 1600 man personeel. Daarbij komen dan nog de inspanningen van de meren deels particuliere bewapeningsin dustrieën als Bofors, Saab en de scheepswerven in Gotenburg. We reldberoemde produkten als de Saab-straaljagers en de torenloze. zyn tyd ver vooruit zijnde S-tank zyn er de uitkomsten van. ONDERGRONDS Ook met andere voorbeelden is te illustreren, dat Zweden van de 150.000 eilandjes voor de kusten tot in de hoogste bergmassieven van het centrale binnenland zwaar verdedigd is. De luchtmacht be schikt over tientallen ondergrondse opstelplaatsen voor vliegtuigen en geleide projectielen. Menige auto weg is zodanig aangelegd, dat ook snelle jagers Draken en Viggen er in tyd van nood kunnen opstijgen en landen. Het technisch perso neel is erop getraind met ploegjes van zeven man in de bitterste kou de een vliegtuig in zeven minuten te tanken, van nieuwe munitie te voorzien en op 25 vitale plaatsen te kunnen controleren. De marine vindt voor haar honderd schepen, waaronder één kruiser, dertig torpedoboten, twintig onder zeeërs en vijftien jagers, afdoen de schuilplaatsen tussen de talloze eilanden en dicht onder de kust. Voor reparatiedoeleinden werd bo vendien in Muskö, zestig kilome ter ten zuiden van Stockholm een alleen via een drie kilometer lange tunnel te bereiken ondergrondse kernbom vrije werf gebouwd. Ook de grootste schepen kunnen hier binnenvaren en als de stalen toe gangsdeuren zyn gesloten en de in de rotsen uitgehouwen dokken wor den leeggepompt vinden de dui zend man personeel op de bodem voldoende vis voor een copieuze maaltijd. Op vis alleen behoeven zy trouwens niet te leven. BERGEN VOEDSEL De magazijnen van dit ondergrond se Den Helder, dat onder andere over een ziekenhuis met twee ope ratiekamers beschikt, bergen voed sel voor drie weken. Bovendien 220.000 verschillende soorten onder delen. vier maal zoveel als het aantal soorten goederen dat het grootste warenhuis in Stockholm te koop aanbiedt. Nog is dat niet alles. De kustartille- rie. de radarstations, de mobiele luchtafweerposten, de verbindings middelen, alles is tot in de puntjes geregeld en toch geven de Zweden De Saab Viggen bliksem flitsis ontworpen als een basis platform. waarop het toestel voor verschillende doeleinden kan worden uitgebouwd. De aanvals- jager en een trainingsversie zul len het eerst worden gefabriceerd later volgt nog een verkennings uitvoering. Het toestel is uitge rust met een computer, die de vlieger veel reken- en navigatie- werk uit handen neemt. elk jaar nog meer geld uit aan de instandhouding en vervolmaking er ZWAK PUNT Afgezien van het minder plezierige onderwerp klinkt dit alles nogal rooskleurig. Zyn er werkelijk geen zwakke punten in de Zweedse wa penuitrusting? Toch wel. gezegd is al, dat het voor de naar verhou- HAZERSWOUDE De 450 leerlin gen van het mavo en die van de hoogste klassen van het basisonder wijs worden op 9 april geconfronteerd „Veranderingen in de Kunst." Dit is namelijk het thema van de lezingen, die op die dag plaats vinden (in bei de gevallen om negen uur 's mor gens) in het Ned. Herv. Verenigings gebouw en het gemeentehuis. Doel hiervan is de jeugd voorlichting te verstrekken omtrent de kunst van nü en de situatie, waarin die kunst is te rechtgekomen. Kunstenaars zullen aan deze mani festatie medewerking verlenen, door niet alleen te vertellen over hun werk. maar ook de ideeën bloot te ge ven, die hen bezielt. Dank zy het ini- Bestuurswisseling Jeugd Natuurwaeht WARMOND De heer J. H. Th. Tydhof zal in verband met zyn ko mend vertrek uit de gemeente aftre den als voorzitter van het Comité Jeugd Natuurwaeht Warmond, welke functie hij gedurende 8 jaar heeft bekleed. Hy zal worden opgevolgd door de heer P F. Kwakkenbos Ook de secretaresse mevr. I O. DietzHeykoop zal wegens tydge- brek haar functie neerleggen. Mej. G M. Kivits zal haar plaats innemen. Het comité bestaat verder uit de he ren A. J. Heemskerk. P. A. B. Bak kers en W. P. van Westerop. LEIDEN In de afgelopen week was het Leidse Volkshuis het toneel van activiteiten van enkele Leidse Personeelsverenigingen. I Er vond het Paas-sjoeltoernooi voor dames plaats, waaraan 4 ploegen van 5 dames deelnamen. De ploeg van de KNG won de verenigingsprys Ook werd een Paas-klaverjastoernooi ge houden. Er namen 6 ploegen van 12 personen aan deel. De verenigingsprys ging naar Fas- son. In de kantine van de Gemeente- reinigiiagsdienst aan de Noorder straat werden de finalepartyen van het biljarttoernooi gespeeld. De eerste prijs ging naar gem. rein. II; de 2de naar gem. rein. I. Er namen 9 teams van 6 bedrijven aan deel. Op vrijdag 3 april, 's avonds 8 uur, wordt in het dorpshuis „De Al keburcht" voor de vyfde maal een ruilbeurs voor ouderen gehouden en wel te 20.00 uur. Op deze ruilbeurs kunnen alle voorwerpen worden geruild e.v. verhandeld. De vorige maal was er een zeer grote belang stelling, zodat wel bewezen is dat het organiseren hiervan nut heeft. tiatief van mevrouw D. van Kesteren vindt een en ander plaats in een sa menwerking van de Culturele Com missie Hazerswoude, de Leidse kun stenaarsgroep Buut. de BBK uit Delft en de groep Expressie "70 uit Alphen aan de Rijn. Het Haags Gemeente museum heeft tevens medewerking toegezegd. Overigens: mevrouw van Keste ren tekent ook voor de organisatie van de expositie door Willem Bred- dels van etsen en zeefdrukken in ar chitectenbureau P. Roelands en W. van Kesteren aan de Willem Kloos- straat4 in de wijk Rhynenburch. DE HANDEISEXPLOSIE ling kleine bevolking niet meevalt deze gigantische inspanning, die veertien procent van het nationa le budget opslokt, te bekostigen. De hoge belastingen zowel directe als indirecte, maken Zweden tot een van de duurste landen ter we reld. Enig tegenwicht wordt ge vonden in de reeds aangestipte doelmatigheid en in de voorbeeldi ge organisatie van het staatsbestel en de industriële capaciteit. De Zweedse industrie kan zich op het gebied van de efficiëncy meten met de sterkste economische machten ter wereld. Er wordt werkelyk gewoekerd met de mid delen. Nieriemin betekent de defen sie-inspanning zo'n zware last voor de Zweedse economie dat de munt eenheid voortdurend onder druk staat. De technische vooruitgang en de stijgende lonen maken nieu we wapens steeds duurder. Reeds zyn er stemmen, die beweren dat Saab het toestel, dat na de Viggen moet komen, onmogelijk meer al leen zal kunnen vervaardigen en ook voor de huidige Draken en voor de thans in zes prototypes vlie gende Viggen wordt al naarstig naar exportmogelijkheden gezocht. Verkoop van dergelyke gecompli ceerde wapensystemen aan andere landen kan, ook al is er strenge selectie op de afnemers, toch een afbrokkeling van de politiek van niet-betrokkenheid inhouden. Elke eventuele koper zal zich er immers van willen verzekeren, dat hy ook in perioden van crisis nog reser veonderdelen kan krijgen! TER AAR De avondkerkdienst op eerste paasdag in de gereformeer de kerk zal een bijzonder karakter dragen. In een samenwerking tus sen kerkeraad en jeugdvereniging is I een programma voor deze dienst ge- vonden, waarin de woordverkondi- ging door de predikant zal worden vervangen door een lekespel, dat uit gevoerd wordt door de leden van de jeugdvereniging. Onder de titel „Ik zoek m ijnkind" worden historische schetsen vanaf de schepping tot de opstanding van Jezus een evangeli sche boodschap uitgesproken en uit gebeeld. Omdat voor deze bijzondere vorm van kerkdienst een toneelruimte no dig is, wordt de dienst in de grote zaal van het dorpshuis gehouden Het is begrijpelijk, dat deze vorm van eredienst op enige weerstand stuit, met name bij de oudere leden van de gemeente, maar bij de jeugd belangstelling ondervindt. Zowel in lekespel als daarbij beho rende discussie tussen de spelers, wil men de boodschap van Pasen tot uitdrukking brengen. De dienst be gint 's avonds om zeven uur. Eerste radijs f 0,50 per bos TER AAR De heer D. C. van Harten, Geerweg in Ter Aar, bracht gisteren de eerste radijs van dit sei zoen aan die groenteveiling. Zij bracht 51 cent per bos en werd gekocht door groen tehandel Cor Bos. Welk een omvang de wereldhandel thans heeft, vergeleken met de „goede oude tijden", is te zien in de grafiek. Omgerekend naar het prijs peil van 1968 worden hierin het han delsvolume (in- en uitvoer) gepu- bliceerd uitgedrukt in miljarden gul- dens. Duidelijk blijkt uit de grafiek dat. vergeleken met vroeger, er thans een ..handelsexplosie" gaande is. Tot welk een hoogte de wereldhandel is gestegen blijkt uit het feit dat al leen reeds de uitvoer van W.- Duits land in 1969 ongeever even groot was als de totale wereldhandel in het jaar 1900. In de afgelopen 20 jaar heeft de goederenstroom tussen de landen van de wereld zich ongeveer verdrievoudigd. De formidabele toe name van de wereldhandel na 1945 is vooral bevorderd door de overeen komst van Bretton-Woods in juli 1944. Hierin werd oa. de instelling van een Internationaal Monetair Fonds ter stabilisering van de wis selkoersen afgekondigd. Het zijn vooral de geïndustrialiseerde landen die een groot aandeel hebben in de regelmatige toename van de wereld handel. APELDOORN «GPDi De 28-jarige zakenman Willem Hop uit Wenum bij Apeldoorn heeft voor vijfhonderd gulden een te lefooncentrale gekocht. met honderd telefoons, die er op aangesloten kunnen worden. Buurman Wolters krijgt deze week als eerste een aansluiting. Van drukker Rene Wil- lems. die 20.000 antieke slinger telefoons importeerde uit Dene marken. heeft Willem Hop de installatie gekocht. Tot voor kort waren de toestellen in De nemarken nog in gebruik. In het Buurtschap Wenum is de heer Hop de enige die tele foon heeft: „De boeren komen vaak bij mij langs om bij mij te bellen. De mensen moeten ja renlang wachten op een aan sluiting en bovendien vinden ze de aansluiting veel te duur". Wie by de heer Hop op de centrale aangesloten wil worden «de centrale heet inmiddels de HTD, Hops Telefoondienst moet eerst voor honderd gulden een telefoon kopen. De kosten voor het kabelnet worden hoof delijk omgeslagen. De heer Hop berekent, in tegenstelling tot de PTT, geen gesprekskosten. Voorlopig kan de heer Hop De heer en mevrouw Hop bij hun pas verwarven telefooncen trale. honderd toestellen op zyn cen trale aansluiten. Mocht er meer belangstelling voor bestaan, waai' hij wel vertrouwen in heeft, dan bestelt de heer Hop een nieuwe centrale in Dene marken: „Ze worden voor mij gereserveerd". Misschien gaat de heer Hop ook in Apeldoorn een nieuwe centrale beginnen. Ook daar wachten de mensen soms ja ren op een aansluiting. Mevrouw Hop zal de eerste tyd de cen trale bedienen. Voor maatregelen van de PTT is de heer Hop niet bang: „Mis schien is over enkele jaren myn maatschappij zo groot, dat de PTT met my wil onderhande len over een eventuele vorm van sameiwiking". Tenslotte is de uitvinder van de telefoon, de heer Bell. indertijd ook met een eigen maatschappijtje be- II gonnen. De eerste advertentie voor I nieuwe abonnees plaatste de I lieer Hop gisteren in een regio- nale krant: „Abonnees gevraagd j voor particuliere telefooncentra- I le district Wenum". De heer Hop verwacht bergen reacties.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13