Nixon wil zware straffen tegen de aanslagen „Schoolkinderen worden mishandeld in Haarlem" Geen leraren te voor krijgen de mavo Honderden gebouwen doelwit van vernietigingsacties Volksvergaderingen regeren studenten Jaarlijkse botenshow te Warmond (9uc/ QfóeuiVb Achtergrond Universiteit breekt net lustrumtraditie Enkele buien Oudei's dienen klacht in: Predikster" van Baha 'i in Leiden Moord op meisje nu opgelost BREUK Situatie catastrofaal Langezaal's Voorjaarsbeurs Mededeling Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 MAART 1970 No. 33053 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 1435 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers t 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 WASHINGTON (Reuter, GPD) De Amerikaanse president heeft gisteren opgeroepen tot het uitdelen van zeer zware straffen om het hoofd te bieden aan de reeks misdadige bomaanslagen, die zich de laatste tijd in New York hebben voorgedaan. Nixon noemde zelfs de dood straf ingeval er bij dergelijke bomaanslagen slachtoffers zouden vallen. „Het is duidelijk", aldus de president, „dat vele aanslagen het werk zijn van politieke fanatici, jonge misdadigers die als romantische revolutionairen door het leven gaan. Zij zullen behandeld moeten worden als potentiële moordenaars". soort doelwitten dat voor de aansla gen werd geselecteerd: de kantoren van zulke machtige bedrijven als IBM, Bank of America, Mobil Oil, General Telephone and Electronics, de kade van de United Fruit Com pany en de ROTC-filialen (een semi- leger-organisatie die studenten in de gelegenheid stelt om gedurende hun universitairs jaren een reserve-offi ciersopleiding te laten volgen). In San Francisco werd bovendien een bom geplaatst in een politiebureau, die aan een agent het leven kostte en negen anderen verwondde. Voorzover bekend nemen niet meer dan een paar honderd jongeren ac tief deel aan het vervaardigen en plaatsen van de bommen, maar het laat zich aanzien dat zij de morele en financiële steun hebben van een aanzienlijk groter aantal radicalen. Het is bovendien opmerkelijk dat de regering er tot nog toe niet in is geslaagd de bomploegen op te rol len of enkelingen te arresteren. Intussen maakt de gemiddelde Amerikaan, die de neiging heeft de aanslagen toe te schreven aan een stelletje „gevaarlijke gekken", zich toch wel ongerust over het feit, dat de actie een duideiyke politieke achtergrond heeft en dat het meren deel van de radicale bedrijvers van deze misdaden afkomstig is uit de min of meer welgestelde blanke mid denstand van het land. Nixon stelde voor om de maxi mum-straf op bomaanslagen te ver dubbelen tot twintig jaar gevange nisstraf of een boete van meer dan 10,000 gulden. Mocht er iemand ge rond raken, dan zouden beide straf fen moeten worden opgelegd. Onze correspondent in Washing- Ion, mr. H. L. Leffelaar, meldt naar sanleiding van Nixons oproep het volgende over de achtergrond van de ongerustheid der regering: de afgelopen anderhalf jaar zijn honderden gebouwen, die op de een of andere manier symbolisch waren voor het gezag in de Verenigde Sta- het doelwit geweest van bom inslagen. In het gebied rondom San Fransico werden in de laatste iwaalf maanden zestig, kennelijk met wrg geselecteerde kantoren door dynamietexplosies verwoest. In Seat- Denver en Detroit werden elk uim twintig van zulke aanslagen epleegd. De recente ontploffingen a de kantoren van drie grote bedrij en in New York en de totale ver roesting van een huis in Greenwich fillage, waar bommen werden gefa- riceerd en waarbij drie studenten dood vonden, duiden verder op rat geen enkele functionaris in de sgering hardop durft te beamen, •imelijk dat Amerika het terrein is (worden van een guerrilla-revolutie. Deze guerrilla-revolutie onder- Kheidt zich van andere historische revoluties doordat zij wordt uitge roerd door een aantal niet altijd sa menwerkende groepen radicalen, en met steunt (zoals bijvoorbeeld in de Franse en Russische revoluties) op Je sympathie en medewerking van m brede laag van de bevolking. De lactiek van de „constructieve vernie- i&ing", zoals de radicalen hun bom inslagen noemen, levert niettemin ren patroon op dat moeilijk anders te zien dan een revolutionaire po- png om ingrijpende veranderingen i de Amerikaanse samenleving aan brengen. Dit patroon is af tre leiden uit het LEIDEN De universiteit breekt It Jaar met de traditie, dat bij de strumviering de nadruk komt te Sgen op festiviteiten. Hoofdzaak m het 79ste lustrum van de Leidse aiversiteit is een congres met als hema Wetenschap en Welzijn. is de bedoeling dat aan dit astrum niet alleen de universitaire (ineenschap, maar ook alle andere xlangstellenden deelnemen. Hoogtepunten van het lustrum, Jast het vier dagen durende con ies in de Pieterskerk zijn: een feest- errein bij de kerk, een feestavond op rond het Rapenburg, een buiten- hg in Gouda en een toneelstuk. Dit !uk is in opdracht van de Universi- eire Lustrumcommissie geschreven tor Bert Schierbeek en Ce es Bud- ingh. Zie verder de stadspagina. De Bilt verwacht van heden tot ?tjdagavond veranderlijke bewolking *t plaatselijk enkele buien, later ögelijk met hagel. Matige tot rachtige wind ruimend van zuid- tót naar noordwest. Minder koude acht, morgen iets lagere middag- fciperaturen dan vandaag. (opgemaakt te 12.40 uur) 27 MAART »n op: 638 uur; onder: 19.04 uur. laan op: uur; onder: 7.31 uur. 'oogwater te Katwijk te 5.41 en 18.00 laagwater te 1.33 en 13.59 uur. Ut nummer bestaat uit 36 pagina's, HAARLEM (GPD) Vijf ver ontruste moeders van kinderen van de Albert Schweitzerschool (openluchtschool) voor ziekelijke kinderen in Haarlem hebben in een uitgebreid rapport aan de ge meentelijke onderwijsinspectie klachten ingediend over de be handeling van hun eigen en an dere kinderen op de school. In het rapport wordt gesproken over het slaan en schoppen van de kinderen en het dwingen van kinderen om uitgebraakt voedsel weer op te eten en het verkeer! toedienen van medicijnen. Naar aanleiding van het rapport is een onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt. De gemeentelijke autori teiten willen dan ook nog geen uit spraak over de waarheid van de klachten doen. Dat er van wantoe standen sprake zou zijn wordt be halve op het punt van de medicijnen door ht voltallige onderwijzend personeel categorisch ontkend. De betrokken ouders hebben hun Informatie voor een deel uit eigen bron en voor een deel van drie le den van het huishoudelijk personeel. Twee van hen bevestigden tegenover ons dat het rapport in grote trekken Juist is. Over mishandeling wilden zij echter niet spreken. Wel over .hard handig te pakken nemen", ..knietjes In de rug", „knijpen in de nek" en „aan de haren trekken" De klacht over de medicijnen geeft het hoofd van de school de heer P. H. J. Deijs, min of meer toe. Bij ziek te van het hoofd van de huishoudelij ke dienst werd Jonge meisjes opge dragen de vaak zware medicijnen toe te dienen. Volgens een va.n die meis jes zijn daarbij bij herhaling ver keerde pillen gegeven, maar „God zij dank ontdekten de kinderen dat zelf". De klachten over de gevallen van mishandeling worden door hem en ae andere leden van het onderwij zend personeel zeer beslist ontkent. „U moet niet vergeten dat met name de kinderen die in het rapport ge noemd worden, nogal eens uitbars tingen van hysterie hebben. Omdat ze dan gevaarlijk voor anderen kunnen zijn moeten ze wel even stevig vast gehouden worden. Bij andere kinde ren komt het voor dat zij simuleren niet te willen eten. Dan moeten wij aandringen. Maar er is geen sprake van sadistische mishandeling in de vorm van slaan of schoppen of van het opeten van uitgebraakt v»oedsel", aldus de heer Deijs. De nogal positieve getuigenissen van de twee huishoudelijke hulpen verwijt de heer Deijs aan hun oner varenheid. „Deze meisjes hebben geen weet van de achtergronden. Ik kan heel goed begrijpen dat ze wel eens schrikken, maar dat betekent niet dat er kinderen mishandeld wor den". LEIDEN De Leidse Studenten Raad heeft besloten, zichzelf op te heffen om tot een democratisering van de controle op het beleid van de Algemene Leidse Studenten Vereni ging te komen. De LSR was een uit dertig perso nen bestaand orgaan, dat tot nu toe die controle uitoefende. De ALSV is de plaatselijke afdeling van de Neder landse Studenten Raad. De LSR werd samengesteld door jaarlijkse verkie zingen. Jarenlang hebben twee par tijen het gezicht van de LSR bepaald, namelijk het Nederlands Studenten Akkoord en de Studenten Vakbewe ging, welke laatste groepering een kleine meerderheid had en daardoor aan de ALSV een linkse signatuur gaf Over het algemeen functioneerde de LSR niet bevredigend. Meestal kon den uitgeschreven vergaderingen niet doorgaan omdat het voorgeschreven quorum niet werd gehaald. Boven dien was de belangstelling bij de ver kiezingen voor de LSR uitermate gering: nog geen dertig procent van de kiesgerechtigde studenten bracht een stem uit. Democratisering van de controle op het ALSV-beleid hoopt men thans te bevordeiv.ii dooi' tweemaal per jaar een congres te organiseren waar alle leden van de ALSV hun in vloed op 't beleid kunnen uitoefenen. In de opheffingsvergadering van de LSR werden de nieuwe statuten van de ALSV vastgesteld, waarin tevens de clausule is opgenomen dat dertig leden van de vereniging tussentijds het ALSV-bestuur kunnen verplich ten, een congres bijeen te roepen. Door deze maatregelen hoopt men te bereiken, dat de leden direc ter bij het beleid van de ALSV wor den betrokken. LEIDEN Een bruin-ogi- ge en mini-gerokte Linda Marshall heeft vanochtend het Leidse stadsbeeld in be langrijke mate opgevrolijkt. Linda is een lieftallige Holly- woodster, die niet alleen door haar films Girls on the Beach) maar ook door diver se Amerikaanse televisiese ries (Dick van Dyke, Hazel. Perry Masonbekendheid heeft gekregen. Ze is blond en heel erg mooi. Poseren be hoort uiteraard tot haar da gelijkse werkzaamheden. On ze fotograaf, die de filmster in een Leids etablissement opspoorde, maakte van Lin da Marshalls talenten op dit gebied dankbaar gebruik. Linda liet zich gewillig mee tronen naar de molen 'De Valk', tegen welke achter grond dit plaatje werd ge schoten. Ze maakt behalve van het Amerikaanse ster rendom sinds vier jaar ook deel uit van de Baha'l-we- reldgemeenschap. Ze maakt op het ogenblik een rondreis van ruim een half jaar door Europa om ons te vertellen dat alle mensf- 'rozen zijn van een en dezelf de tuin' en dat we ons der halve eensgezinder moeten leren gedragen. Linda gelooft dat alle godsdiensten in hun pure vorm een eenheid zijn. Daarom voelt ze zich ■naa.r ze ons zeer plechtig en met zeer heldere oogopslag onder de wieken van de Leidse molen verzekerde tot het Baha'isme aangetrokken. Wie er meer van wil weten kan dinsdagavond in het Prytaneum aan het Rapen- burg terecht, want daar zal Linda Marshall dan 'predi king' houden. Haar eerstvolgende film wordt dit najaar in Holly wood opgenomen. De inhoud van deze film is Linda op dit moment niet bekend, 'maar het wordt er wel één met een positieve strekking', belooft de knappe predikster ons. (Foto LD/Holvast ARNHEM (ANP) De moord op het 12-jarige meisje Christiena Wielheese uit Doetinchem is opge lost. Een 22-jarige Doetinchemmer heeft gister en in het huis van bewa ring in de Gelderse hoofdstad een bekentenis afgelegd tegenover de of ficier van Justitie, mr. J. van den Berkhof. Hij was gearresteerd voor een ander zedenmisdrijf. Het Doetinchemse meisje werd op 5 februari j.l. in het Slangenburgse- bos op nog geen 100 meter van de ouderlijke woning in Doetinchem aangerand en door wurging om het leven gebracht. Het belangwekkend programma van het Leidse universitaire lustrum, dat dit jaar wordt gevierd, betekent een breuk met tradities. Nu zyn we de laatste Jaren wel het een en an der gewend als het gaat om aanval len op tradities in de universitaire wereld. Met name het studentenleven heeft een ander aanzien gekregen. De tijd van de legendarische „eeuwige student" was al voorbij. Het congres „Wetenschap en welzijn" is symbool voor de nieuwe studenten, de weten schapsman, die in de wereld staat. Maar dat tradities taai zijn, wordt wel bewezen door de weerstanden die de universitaire lustrumcommissie heeft ondervonden bij de opzet van dit eerste open lustrum. Daar bij valt de nadruk niet meer op het feest vieren, maar op de maatschappelijke bezinning. Voor een aantal studen ten was dat een reden om hun mede werking aan de lustrumvoorberadin- gen te staken. Op dit moment is dat een hindernis voor de universitaire lustrumcommissie. Maar meer dan een achterhoedegevecht kan dit ver zet tegen de nieuwe opzet van de lus trumviering niet zijn. De scheiding der geesten in de universitaire wereld wordt er alleen maar duidelijker door. ARNHEM (ANP) Was in 1962 de personeelssituatie bij het mulo on houdbaar, thans dreigt ze catastro faal te worden, /oor bepaalde vak ken zijn gewoonweg geen leraren te krijgen en de toestroming uit het ba sisonderwijs is mede door de lage aanvangssalarissen vrijwel nihil. Veelal moet een beroep op gepensio neerden worden gedaan of moeten nog niet bevoegden worden benoemd. Acht jaar geleden werd de Mam moetwet Ingediend, anderhalf jaar later kwam er een commissie voor de lerarenopleiding, maar de nieuwe le rarenopleiding is ook nu nog niet tot stand gekomen. Het grote tekort aan leraren bij het mulo/mavo vraagt om maatregelen op korte ter mijn. De lerarenopleiding moet nog dit jaar van start gaan, want langer uitstel wordt fataal voor het mavo. Deze opmerkingen maakte van daag de heer P. J. Geelkerken, voor zitter van de Vereniging voor mulo. de mavo-sectie in de Algemene Bond van Onderwijzend personeel (ABOP) in zijn openingswoord voor de alge mene vergadering in Hotel Haarhuis ln Arnhem. Hij had daarvoor gesignaleerd, dat de stiefmoederlijke verzorging van t mulo van de kant van de rijksover- heid nog niet geheel is verdwenen. Hij hoopte, dat ook voor de aan vulling van de inventaris van de mavo-scholen spoedig de nodige geldmiddelen beschikbaar komen op dat de inventaris aangepast wordt aan de eisen, die het moderne on derwijs stelt. Merkwaardig noemde de heer Geel kerken het, dat óommige gemeente besturen slechts aarzelend meewer ken om de materiële gelijkstelling van het mavo met het vwo en het havo te verwezenlijken. Het hoofd bestuur van de vereniging heeft een commissie ingesteld, die hierover zal rapporteren. „Wij zullen niet aarze len om die gemeentebesturen te sig naleren, die in dezen hun taak niet verstaan", zegde .lij de vergadering toe. Hij vroeg voorts aandacht voor het op peil brengen van de accomo date van de schoolgebouwen, waarin de broolnodige vaklokalen ontbreken. ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL opening morgenavond 27 maart om 7 uur n.m. Zie ook adv. pagina 4 van dit blad. Minder deviezen De Tsjechoslo- waakse regering heeft besloten min der deviezen toe te staan voor rei zen van Tsjechoslowaken naar ka pitalistische landen. De toewijzingen zullen met vijftig procent worden verminderd. ADVERTENTIE Morgen, goede vrijdag, zijn onze kantoren vanaf 4 uur 's middags gesloten. DIRECTIE Wederom organiseert de Fa. A. C. Haarsma Zoon te Warmond haar jaarlijkse Paas-show, van Goede Vrijdag tot en met 2e Paasdag, met een bijzonder uitgebreid programma in zeil- en motorboten. Getoond wor den liefst 30 verschillende modellen in alle prijsklassen, vanaf een een voudig jolletje tot het luxueuze jacht voor de verwende liefhebber. Meer over deze show leest U op pagina 33. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Maart 1870: Aan de Rijks Veeartsenij school te Utrecht worden verlangd, om met 1 Mei e.k. in dienst te treden, een eco noom en eene huishoudster, de eerste op eene jaarwedd van f 400 en de tweede op ene van f 200; beiden genie ten kosteloos inwoning en voeding. Gezegelde verzoek schriften aan den Min. van Binnenl. Zaken. (Advertentie) In het Aka- demisch Ziekenhuis is benoo- digd om met 1 April a.s. in f unctie te treden: een knecht die tevens de functie van por tier moet waarnemen en goed lezen en schrijven kan. Adresseren bij den Admini strateur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1