Speelt Lugdunum volgend seizoen in Kikkerpolder? Nieuwe Pauwbrug handicap voor recreatievaart Over de bevrijding in Leiden DE LEID' SE Glad en Leidse hard rijden voor kantonrechter R/ifil) I Kans voorbij op weg naar autovrij centrum Verkiezing nederlaag voor overwinnaars RAADSLID KRET BANG VOOR NZ nuttig? Kostbaar KAMERLID PORTHEINE HEES VLAG IN TOP VAN MAGAZIJN Op trottoir GEEN INTER PELLATIES Mr. Brouwer voor KVP-kring 97Q plNSDAG 24 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Wethouder San- nes (sportzaken) durfde gister avond in de langdurige raads vergadering niet te beloven, dat de Leidse voetbalvereniging Lugdunum in september al kan voetballen op de velden in de Kikkerpolder. Veel zal afhan gen van het weer gedurende de komende maanden. Krijgen we een natte zomer, dan zit de kans er in volgens de wethou der, dat Lugdunum het volgen de voetbalseizoen kan starten in de Kikkerpolder. Wethouder Sannes antwoordde dit op vra gen van de raadsleden Versnel (DS'70), Van Baaren (PvdA) en Driessen (KVP), by de behan deling van een krediet-aan vraag voor dit recreatiecom plex. De wethouder had het nogal te kwaad met de verwijten, die de heer Van Baaren aan zyn adres richtte over de trage tot standkoming van dit stuk sport terrein. Hij zei het te betreuren dat de verwezenlijking zo lang heeft geduurd. De wethouder kwam er rond voor uit. dat hij zich verkeken had op de herin deling van het complex. Aan vankelijk was namelyk aan korfbalvelden gedacht, maar de noodsituatie van Lugdunum aan de Haarlemmerweg, gevoegd bij de dringend gewenste uit breiding van het aangren zend regionaal woonwagenkamp, leidde er toe dat het terrein in de Kikkerpolder werd toegewe zen aan Lugdunum. Er zyn tydelijke oplossingen gevonden voor het korfbal, dat nu heeft moeten wyken voor Lugdunum, aldus de heer San- nes. Met name kunnen de korf ballers terecht op schoolsport- velden. Een motie van de heer Van Baareil, die voorstond om de aanleg van de sportvelden van Lugdunum binnen een maand ondershands te besteden, nam de wethouder graag over. Zo snel mogelijk na de aanbeste ding zal men aan de slag gaan met de uitvoering. De wethouder was niet geluk kig met het idee van de heer Driessen om de exploitatie van het bijbehorende parkeerterrein buiten de Sportstichting te hou den. Dit is pleiten voor finan ciële moeilijkheden van Lugdu num, meende hij. Liever gaf hy de exploitatie in handen van de voetbalclub, die daai dan nog wat munt uit kan slaan. In een tweede motie stelde de heer Van Baaren voor zo spoe dig mogelijk met een plan voor de dag te komen over speelge- legenheid voor het woonwagen kamp op het Lugdunum-terrein, als dat verlaten is. Een dergelijk plan ligt al een half jaar klaar, kon wethouder Menken (sociale zaken» hem te vreden stellen. Naar schatting zal éénderde van het oude Lug- dunum-veld gebruikt moeten worden voor verbetering (géén uitbreiding in de zin van het aantal standplaatsen) van het woonwagenkamp. Aan de krediet-aanvraag van Wethouder Sannes: als het meezit volgend seizoen. t 326.204 voor de aanleg van de sportvelden gaf de raad vlot zyn fiat. Het is een aanvullend krediet op een eerder uitgetrok ken bedrag van ruim een mil joen. LEIDEN De gemeenteraad 801 «eft sprekend over de aan- i tg van een stuk noord-zuid röu- t, te weten het gedeelte tussen [ooigracht en Langebrug gis- fren nog in het midden gelaten x hoog de vaste Pauwbrug moet JfJ .orden, die een onderdeel is van it traject. Daartoe werd besloten voorstel van de heer Kret ,-chr.). Dit raadslid roerde eerste de recreatievaart aan. de vervanging van de thans og beweegbare Pauwbrug in een ia os aste oeververbinding ziet hij een I ut idicap voor screatievaart. de toenemende De heer Kret vond de geplande oogte van 1.35 meter te laag. Steeds eer mensen gaan over een plezier- tot beschikken, zei hy. Leiden is een ;:uurlijk centrum voor de vaart, r« et meer haventjes dan pleinen. Hij roeg zich af of het wel redelijk is ouiji m enkel en alleen voor het wegver- de bruggen laag te houden. Hetzelfde raadslid vond het Jam dat er nog geen bestemmings in voor de binnenstad op tafel u.l it. Hij wilde niet verdacht worden 8e B in onnodig oppositie voeren, maar sderhand gaat hij wel een steeds arzelender houding aannemen te- 8 .«pover plannen als deze schakel in noord-zuid-verbinding. We beslis- ïnu over deelplannen, vond hy. a b» De heer Kret vroeg de aandacht het college voor de negen kruis ig ®ten, die hy in de wegverbinding Hooigracht en Langegracht geteld. Hier zal een groene golf aten komen, stelde hy vast. PSP-er Amptmeyer trok het nut mde noord-zuid-verbinding in twij- t De ontlastende functie duurt isschien twee jaar, schatte hy. karna moeten er nog meer huizen orden gesloopt. Dit zou kunnen wor- ondervangen als 't openbaar ver ier meer wordt gesteund, h antwoord op deze en andere op merkingen (o.a. van de heer Van namens de PvdA, die voorstel om voor de Pauwbrug een gely- hoogte aan te houden als voor de bouwen brug over het Galgewa- r in 't verlengde van de Churchill- an) stelde wethouder Piena (open- |re werken), dat de brughoogte *t moet worden aangepast by de Middelde boothoogte. Die ligt thans 9 2.50 meter, volgens de inlichtingen e hy had ingewonnen. Naar ver acht wordt, zal deze hoogte nog sty- in tot drie meter. Wethouder Piena somde een aan- redenen op, waardoor naar zyn Stfflg de bouw van een hoge Pauw- fbg niet is gerechtvaardigd. Aller- ïst betekent dit. dat aan weerszy- van de Oude Vest in totaal 18 "hingen waaronder door Monu- ïQtenzorg beschermde panden touil zouden gaan achter een hoge *rmuur. Daarby komt nog, aldus heer Piena, dat dan ook andere Nggen omhoog moeten. Dit wordt 51 kostbare geschiedenis, terwyi Wethouder Piena: hoog. niet de structuur van de stad in ernstige mate wordt aangetast. Een in de raad opgeworpen bal letje om de Pauwbrug toch weer be weegbaar te maken, werd afgesla gen door dhr. V. Aken. Deze opper de het idee om de nieuwe VW-direc- teur in deze kwestie te laten mee spreken, aangezien deze voor de re creatievaart in Leiden veel belang stelling biykt te hebben. Zelf vond de heer Van Aken een doorvaart- hoogte van 1.35 meter wel erg krap. In tweede instantie voerde wethou der Piena aan, dat de echte plezier- vaarders van buiten Leiden de binnen stad in de toekomst toch dicht ge noeg kunnen naderen: aan de ene kant in de Haven, aan de andere kant tot aan de Blauwpoortsbrug. Hy nam het voorstel van de heer Van Aken om de VVV te laten mee spreken in overweging. De raad stel de zich daarna achter het amende ment Kret om in deze raadsverga dering zich niet vast te pinnen op een doorvaarthoogte. Tegen de aanleg van deze schakel in de noord-zuid verbinding wer den verder geen bezwaren ingebracht. Alleen de heer Amptmeyer kantte zich er namens de PSP-fractie tegen. Een motie, waarin hy vroeg de werkzaamheden aan de V. d. Werf- straat op te schorten tot het bestem mingsplan er is voor het gebied Haarlemmerstraat, Mare. Oude Vest en Pelikaanstraat, vond geen gena de in de ogen van de raad. Wel werd een motie-Kret aan vaard, die uitnodigde om in het op te stellen recreatieplan aandacht te schenken aan de recreatievaart. Wat de verbinding via Lange- gracht-Lammermarkt met het Schuttersveld (in twee richtingen) betreft, deelde wethouder Piena nog mee, dat het in de bedoeling ligt een tweede Valkbrug over de Ry na- burgersingel te leggen. Na een urenlange discussie, die na middernacht als een nachtkaars uit ging, resulteerde in de Leidse raad de forse kritiek van de prot. chr. frac tie by monde van ds. Kret tenslotte toch in carte-blanche aan B. en W om op de weg van de jaren '50 voort te gaan. Myn conclusie is, dat de ge meenteraad in meerderheid, inclusief de PvdA-fractie, een unieke kans voorbij heeft laten gaan enig pers pectief te bieden op een autovry cen trum, dat in sommige partyprogram- ma's wordt gepropageerd. De totstandkoming van de noord zuid-route via de Pelikaanstraat biedt n.l. de mogelykheid, het loka le personenautoverkeer via Bree- straat en marktroute te verleggen naar de cityring (Hooigracht-Lange- grachft) en het centrum te reserveren voor openbaar vervoer en bestel dienstten. Dit laatste zou dan 'n pleis ter kunnen zyn op de wond, die in de ..schil" van de binnenstad ont staat door de voortgaande doorbra ken. Het raadsbesluit in zyn huidige vorm leidt echter tot een verdubbe ling van de voertuigstroom in de stad binnen enige jaren, doordat er een nieuwe route by komt naast de oude. Dit gebrek aan perspectief voor rust en ruimte in de binnenstad zou zich achteraf kunnen uiten in een protesthouding van de burgery. Volgens „Trouw" van 14 maart wyst een representatieve steekproef van het onderzoekbureau Preview uit, dat van de Nederlanders van 18 jaar en ouder, die in gezinsverband wonen, 54 pet. vindt, dat er geen auto's meer in de binnenstad toegela ten moeten worden en dat de bin nenstad een stad voor voetgangers en openbaar vervoer moet worden. Willen de politieke partyen het ab senteïsme by komende verkiezingen serieus bestryden, dan zyn zulke „sig nalen" van de publieke opinie be- langryk. Welke visie heeft ons gemeentebe stuur? De gemeenteraad, uitgezon derd de PSP-fractie, heeft weer ja ge zegd. zonder uitsluitsel te krygen. WH. van Rooi jen Marislaan 11 Leiden. LEIDEN Met enkele forse halen hees mr. F. Portheine gis termiddag de driekleur in top van de vlaggemast aan het nieuwe magazijncomplex van een aantal winkeliers aan het Vijf Meiplein. Het was hetzelfde Leidse tweede 'kamerlid, dat de eerste paal sloeg voor dit project. Het complex, dat 100 bij 12 me ter meet en één verdieping telt. herbergt 27 magazijnboxen. Deze zijn verdeeld over 23 bij De Lui- felbaan aangesloten winkeliers. Gezamenlijk hébben zij dit com plex tot stand gebracht om een oplossing te vinden voor hun ma gazijn-tekort. (Foto LD/Hol vast) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli.lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllllllllllll LEIDEN De onachtzaamheid, die een 43-jarige automobiliste uit Bennebroek in de avond van de 29-ste november j.l. aan de dag leg de, had vry ernstige gevolgen. Hoe wel het wegdek door opvriezing vry glad was geworden, stoof de auto mobiliste met een vaartje van cir ca 80 km over de Zilkerduinweg in Noordwykerhout. In een flauwe bocht raakte haar auto in een slip, kwam enige malen om zyn lengte-as draaiende op het linkerwegdek te recht en aldaar in botsing met een tegenligger. Zowel de bestuurder hiervan als diens echtgenote en dochtertje liepen vry ernstige ver wondingen op. Voor de kantonrechter, nu*. W. de Koning, verklaarde zy gisteren: „Ik reed echt niet zo hard en had er bovendien geen erg in, dat het zo glad op de weg was". De officier, mr. T. van Daalen, legde er in zyn requisitoir de nadruk op, dat verdachte op een hoogst on- verantwoordelyke wyze had gere- van de rybevoegdheid voor de tyd den met alle gevolgen vandien. Hy j van 6 maanden met een proeftyd van eiste zowel een geldboete van f150 2 Jaar. subj; 30 dagen als de voorwaarde- j Onder de tameiyk vele jongelie- lyke intrekking van de rybevoegd- i den, die terecht moesten staan om- heid voor de tijd van 6 maanden met een proeftyd van 2 Jaar. De rechter vonniste conform. Een 34-Jarige opperman uit Kat- wyk bleek op een november-avond eveneens geen acht te hebben gesla gen op het gladde wegdek. Hy raak te tengevolge hiervan op de Park- laan met zyn bestelauto in een slip. sloeg daarna met auto en al over de kop om vervolgens het trottoir op te schuiven. Daar raakte de auto een voetgangster, die daarby een I hersenschudding en een beenbreuk opliep. De officier eiste een boete van f 80 subs 16 dagen. In zyn vonniswyzing verlaagde de kantonrechter de boete weliswaar tot f 60 subs 12 dagen doch vonniste, gezien de ernst van het feit, tevens met een voorwaardelyke intrekking dat zij door allerlei voorzieningen en ingrepen de snelheid en het ge luid van hun bromfiets flink hadden opgevoerd, bevond zich een 19-jari- ge boekbinder uit Leiden, die met zyn „snelbrommer" de Breestraat on veilig had gemaakt. De officier eiste een boete van f 80 subs 16 dagen waarvan f 30 voorwaardelyk met een proeftyd van 2 jaar. Naast een boete van f30 subs 6 dagen legde de kantonrech ter de vernietiging van rykswege van de in beslaggenomen bromfiets in zyn vonnis vast. Het werd gisteravond weer een later- tje voor de Leidse gemeenteraad. Met nog één onbesproken agenda punt besloot burgemeester v d. Willigen een half uur na midder nacht een eind te maken aan de ze gemoedeiyk verlopen bij een - komst. Men zou dus ook niet zyn toegeko men aan interpellatie-verzoeken van de heren Amptmeyer (PSP) en Van Aken (PvdA), ware het niet dat de raad reeds by het be gin van de vergadering geen toe stemming tot deze interpella ties verleende. De heer Amptmeijer had het college aan de tand willen voelen over een eventueel personeelsverloop op het gemeenteiyk voorlichtingsbu reau. Tegelyk had hy dan van B. en W. willen weten hoe zy het ge meentel yk voorlichtings- en publio relationswerk in de toekomst zien. Het college voelde er weinig voor om op dit laatste punt in te gaan. De eerste vraag van de heer Ampt meyer wilden B. en W. nog wel beantwoorden. Daar zei de heer Amptmeyer niet veel aan te heb ben, omdat hy het antwoord wel kon raden. De burgemeester gaf de raad in over weging dit lnterpellatieverzoek niet in te willigen, omdat dan de sluizen tot een hopeloze vergader techniek zouden worden openge zet Er zyn wel andere wegen om dergeiyke dingen aan de weet te komen, zei hy. Met 20 tegen 15 stemmen verwierp de raad vervolgens het verzoek van de heer Amptmeyer, die daar na verklaarde geen prijs meer t» stellen op behandeling van het eerste deel van zyn vraag. Eenzelfde lot trof ook interpellatie- aanvraag van de heer Van Aken, die niet tevreden was met het ant woord op vragen die hy eerder schrlfteiyk had gesteld over de rapport over de markt, en haven dienst. Wethouder Harmsen. onder wiens beleid deze dienst valt, raadde de ze interpellatie af. Met het rapport zyn zeer persoonlijke belangen ge moeid, betoogde hy. Ook al zou de raad de interpellatie toestaan, dan ZDU hy in dit stadium toch niet op alle vragen een antwoord kunnen geven. Zover kwam het echter niet. Met 26 tegen 9 stemmen stelde de raad zich achter de wethouder. Enige hilariteit verwekte de benoe ming van leden voor de raad van beheer van de Sportstichting. By de stemmen-uitslag bleek één raadslid telkens met opzet een ver keerde vertegenwoordiger te hebben •gekozen. Als vertegenwoordiger van de Leidse Hockeyverenigingen kwam de heer E. Cancrinus uit de bus. Voor de andere takken van sport werden alle aanbevolen kan didaten gekozen. Aan het slot van de vergadering kreeg de heer Zunderman nog even de gelegenheid om melding te maken van de oprichting van de party DS '70, die bestaat uit van de PvdA- afgesplitste leden. DS 10 zal ook deelnemen aan de komende ge meenteraadsverkiezing. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN. Onder leiding van de voorzit ter van de Kring Leiden van de Ka- In het Leidsch Dagblad werd on langs gezegd, dat in de loop van de 5de mei 1945 de Canadezen werden begroet. Dat is wel een stukje ge schiedvervalsing, want hoe was het in werkelykheid? Zaterdag 5 mei bewogen zich ken of ze niet zo maar ergens een meisje kaal konden knippen. Wat ook leuk was, was buren of concur renten aangeven. Die werden dan ook opgepakt en het duurde dan wel even voordat men er achter kwam dat men onschuldigen te pakken had genomen. Een vriend van my die in drommen mensen op de Breestraateen naburig dorp werkte, een jon- wachtend op de komst van de geal lieerde troepen. Ze verschenen ech ter niet. Zondag 6 mei en maandag 7 mei werd weer tevergeefs ge wacht. Wel was er veel vertoon van de BS (in groene overalls met oran je stropdas en vooroorlogse leger- helmen), marcherende pelotons be wogen zich door de stad, op de He rengracht zwermden vele stoere mo- torryders uit en er was een hoofdon- derwyzer die als BS-man op een treeplank van een personenauto stond en mededelingen door een mi crofoon deed. Daarnaast waren er attracties als het ophalen van NSB- ertjes en het door de stad voeren van meisjes die relaties met Duit sers of een Duitser hadden onder houden en voor straf waren kaalge schoren. Iets wat zo grappig werd gevonden dat er zelfs lieden met een schaar op pad gingen om te ky- gen van een jaar of 19. christeiyk en een echte Oranjeklant, die zich een paar dagen na de be vry ding weer ging melden, werd daar door de BS gevangen genomen. Hy moest met'zyn nagels de WC schoon krab ben en mocht geen geestelyke by- stand uit een bybeltje putten. Nader hand waren soortgelyke toestanden terug te vinden in het in de schouw burg gebrachte toneelstuk „De stormbal hangt uit." Dinsdagochtend 8 mei kwamen er één of meer jeeps met een licht vierwielig open Duits voertuig, waarin Duitse para's met hun typi sche helmen en camouflagepakken zaten. Ze werden harteiyk toege juicht door het publiek! Na vyf Jaar oorlog wist men nog niet veel af van de Duitse militaire uitrusting. Aan een dergelijke on kunde is waarschyniyk ook de aan- i slag op Rauter te wyten! Zelf heb ik er indertyd een vry intensieve stu die van gemaakt. En als ik die afle veringen van History of the second world war, nu bewerkt in het Neder lands en Bericht van de tweede we reldoorlog bekyk, schud ik myn hoofd als ik die zeer onvolledige en soms ook foutieve overzichten van b.v. vliegtuigen en tanks zie, wapens die belangrijke geschiedenismaken- de factoren zyn geweest. Dinsdagmiddag 8 mei trokken Ca nadese troepen door de stad, einde- ïyk daar waren ze. de bevryding was een feit geworden. Later in de middag nog gevolgd door het door trekken van de Prinses Irene briga de. Wie nu verwacht had dat onmid- deliyk de rantsoenen zouden worden verhoogd kwam bedrogen uit. De porties van de centrale keuken ble ven voorlopig nog schraal en hoewel de vliegtuigdroppings al meer dan een week voor de bevryding begon nen waren (droppings waar tussen haakjes zich geen brood by bevond en zeker geen Zweeds wittebrood) duurde het nog een hele tyd gere kend naar myn gevoel in die dagen voor dat het gedropte voedsel in de distributie kwam. Op de Herengracht nr. 26, het kantoor van de wollen dekenfabri kant Zaalberg, bevond zich een BS- kwartier. Ik heb van dat pand met de uitgestoken vlaggen en de schild wacht er voor een pentekening ge- maakt, alsmede van een gepantser- km over Mn aantal actuelt de art dienetrekker, die daar stond. „.„„li. tholieke Volksparty is gisteravond in hotel Toor in Alphen aan den Ryn een kringvergadering gehouden, waar voor flinke belangstelling bestond. Aan de orde waren de verkiezing van een lid van het kring bestuur beneden de 30 jaar. de verkiezing van een lid van het kring bestuur in de vacature door het bedanken van de heer C. J. W. Th. Stapper uit Bo degraven en de verkiezing van een afgevaardigde naar de partyraad. Na enige discussie's inzake de kandi daatstelling werd de heer A. van der Poel uit Roeloflarendsveen als Jonge re in het Krlngbestuur gekozen. Mevrouw A. M. P. Nederend-Gorris uit Driebruggen werd in het kring- bestuur gekozen in de vacature Stap per en mevr. M. H. G ardeniers-Be- rendsen uit Leiden werd afgevaardig de naar de partyraad. Vervolgens heeft mr. T. Brouwer, lid van de Tweede Kamer, voor de KVP Die tekeningen met een briefje er by heeft myn zuster daar afgegeven in de hoop dat ze zouden worden opge nomen in één van de ex-illegale bladen, zoals b.v. het pas opgerich te dagblad „De kroniek van de week," dat overigens geen lang le ven beschoren was. We hebben het contact tussen al die verzetsorgani saties waarschyniyk te hoog aange slagen, de tekeningen verschenen niet en ik vraag me nog af wie ze heeft ingepikt. Fred Vos, Haarlemmerstraat 301, Leiden. litieke onderwerpen. Mr. Brouwer stelde daarby, dat er by de laatste verkiezingen stellig niet van een ont ploffing van de regeringspartyen ge sproken kon worden. Spreker noem de deze verkiezing de nederlaag van de overwinnaars en wees er vervol gens op, dat de volgende verkiezing in het teken zal staan van de strijd om de thuisbiyvers. Wat de KVP betreft wees mr. Brou wer er op, dat het kader van de party dichter by de kiezers zal moeten gaan staan. Ook de loonstygingen en de belastingdruk werden uitvoe rig door «preker behandeld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3