ijkenboom: el of niet ekwaam? Zuid-Alrika geweerd van Uavis-beker „Ze kennen me in Leiden nog wel licht rgos-dames vechten tegen degradatie HOER IN DE KNAU ROND ESTAFETTETRAINING DAMES Geen rel Bert Teegelaar: i leybalcompetitie ïiRijsbergen Lekker Gekonkel LKV De Spartaan RHODESIE WEL TOEGELATEN VOOR EERSTE RONDE VAN TENNISTOERNOOI ge» 0 24 MAART 1970 PAGINA 19 riDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD ^"1/ N (GPD) Jacob Dikkën, chef-trainer van het Udense ien, zou Wilma van den Berg ook wel eens internationaal gaan begeleiden. Tenminste als de KNAU zich doof louden voor het groeiende aantal klachten over Ton hoorn. De Rotterdammer heeft sinds een jaar de zorg ia. het sprinttalent bij de dames. Die taak schept mede plichting van een kundige estafette-training, bron van is bij o.m. de lichtvoetige Mieke Sterk, Corrie Bakker !ma van den Berg. Sterk en Corrie Bakker heb- misprijzend van Eijken- iie zij onbekwaam achten. Beiden hebben eigenlijk 5 recht van oordelen, om- ich nimmer aan zijn metho- Maar Wilma van die zijn waarde wel kan heeft dezelfde aanmerkin- zü vindt Eijkenboom te bekentenis kost de aller - belse atlete moeite, wat al- ir het belang van de kri- erlijnt. MJ heeft niettemin al laten bestookte Ton Eijkenboom ran den Berg: „Hij lijkt me por de training op de tech- aommers") te handhaven, die zijn groep van bonds- nog niet op volle sterkte gebouwd, neemt daarbij en san dat Dikken zich toch iakbaar stelt voor een der- ïah rjictie. Maar die gedachte middels op een misvatting. 018 Wanneer men mij kan ge- zeg ik ogenblikkelijk ja. bereidheid houdt niet in. sar dat baantje solliciteer", geschil staan bedde partijen et de ruggen naai' elkaar KNAU decreteerde, dat de framing zal worden opge geven. indien de meisjes koppig blijven. Tegen de tijd van een lan den wedstrijd zullen zij opnieuw een aanschrijving ontvangen. Een uitno diging wordt dan ook aan Miep van Beek geadresseerd. De vijf kampster keerde zich eveneens af van de om streden trainer. Wanneer zij en de overigen de oproep andermaal ver scheuren, krijgt Eijkenboom de op dracht een viertal van de tweede garnituur te formeren. De gang van zaken verdriet Wilma 'M van den Berg. Behoedzaam formule rend: „We willen geen rel schoppen. Het is een serieuze kwestie. Maar I P hangen, naai- die top te bren- dat wordt kennelijk niet begrepen. I AJs voorbeeld wordt Miep van Ei- had al lang volop aandacht aan naar voren gebracht, die vorig de sterkste estafette moeten worden jaar' trainend onder leiding van besteed. Want die kan straks om de Eijkenboom, ineens tot grote presta- Europa Cup de tweede plaats force- j kwam. ,X>e resultaten die de ren. In het verleden heeft die wel ADA-atlete momenteel boekt zijn va.ker ons ajlsnoc hp v.pfrf ono-pip- daar een logisch gevolg van". Duide lijk daartegenover staat de mening komt nu tot zulke goede prestaties van Mieke Sterk: „Miep van Beek omdat ze bij onze vereniging door Westphal getraind wordt". vaker ons alsnog de zege opgele verd". Naast de kachten over de cen trale estafette-training van Ton Eijkenboom is er vorige week bij de KNAU een brief binnengekomen waarin de Rotterdammer verdedigd wordt door Trudy Ruth en Jos Ra demaker. Deze twee jonge loopsters, die eveneens de estafette-training volgden, brengen onder meer naar voren dat „Eijkenboom de capacitei ten heeft om atletes, die juist onder 1 In de hoofdklasse de afgelopen week de da- is van Kangeroes en Argos te lijnen. Kangeroes verloor mededegradatie- cantidate V met de score 715, 16— 15—10, 1015 en dat be- ioor laatstgenoemde forma- ierheid dat zij ook de vol- competitie het predicaat ie zullen mogen voeren, s daarentegen zal uit de twee wedstrijden tenmin- anmaal winst moeten boe- kgos, dat tweemaal in ac- tegen respectievelijk Fle- ag '68 2, en uit geen van Istrijden winst haalde, is dat Kangeroes aan het vergaarde puntentotaal foegt. In dat geval hebben o van Henk kleingeld, die roorlopige vertrek van Han en het definitieve vertrek Bosboom toch wel sterk a toacht hebben ingeboet I T W R A A l I I A m kt i.p.v. Kangeroes het j i 1 öse Martinus met Argos a uitmaken wie terug gaat rergangsklasse. Argos was duidelijk de mindere van Flevo maar tegen de reserves van het momenteel in ernstige in terne moeilijkheden verkerende Haag '68 zaten de kansen op de zo kostbare winst er dik in. De eerste set ging verloren met 14—16, na een 147 voorsprong! De tweede set gaf een wat ruimere marge van de gas ten te zien maar toch bepaald geen overtuigende, 1215 na 1111. Sterk aanvalsspel van Wil van de Wijngaard en uitschieters van Ali Oudshoorn gesteund door goed de fensief spel van de gehele Argos- ploeg bracht een verdiende 156 in de derde set. Lange tijd heeft de kans er in de vierde set ingezeten dat Argos het tot een beslissendse set zou weten te brengen maar gemis te services en niet attent zijn op ge retourneerde ballen na harde smashes gaven Haag'68 2 een eigen lijk nog gemakkelijke set- en wed strijdwinst, 15—10. Ton Eijkenboom drukt hier de hand van Tilly van der Made, een atlete die altijd „hoog" van zijn capaciteiten heeft opgegeveri. en niemand anders als bondstrainer zou willen zien. „We zien nu wel in dat. daar in ieder geval dit sei zoen niets meer van komt. Als bij voorbeeld Jan van Heek de sprint sters zou gaan trainen kwamen we wel terug. Laat Eijkenboom de tech nische nummers maar weer gaan doen". Hebben Mieke Sterk, Corrie Bak ker en Wilma vam den Berg dus be sloten de centrale training niet meer bij te wonen, Wihna's zusje Riet is niet van plan de training op Pa pendal te laten sohieten. „Ik weet het ook niet meer. Wilma zegt dat de training slecht is, maar ik heb er niets op aan te merken. Nu heb ik nog niet zoveel ervaring, maar het gaat lekker. Bovendien heeft Eijken boom aan ons gevraagd om te zeggen wanneer de training ons niet zou bevallen. Niemand heeft echter iets gezegd ook Wilma niet en het is logisch dat Eijkenboom dan op dezelfde wijze doorgaat. Ik ben ech ter niet van plan met de estafette- trainng te stoppen. Die brief van Trudy en Jos had ik ook onderte kend als er maar tijd voor was ge weest. Ik ben het met de inhoud eens". Eijkenboom zelf mag niets zeggen, maar wijst toch nog even op het feit dat de „gehavende" estafette ploeg vorig jaar bijna een seconde sneller wisselde dan de ploeg met Mieke Sterk en Corrie Bakker. Bo vendien ziet de bondstrainer liever een ploeg lopen waarin de verhou dingen goed zijn, wamt bij de esta fette komt het juist op die puntjes aan. De plaats van Corrie Bakker lijkt in die estafette-ploeg bovendien niet zeker. Mieke Sterk: „Haar slechte j van september afstemmen. We kun- klassering in Groningen was voor- nen toch niet voor iedere beslissing namelijk te wijten aan het feit dat iedereen bijeen gaan roepen" ze slow start. Op de 100 meter Trudy Ruth: „Het zou toch niet maakt ze alles goed". Moeilijk daar- meer dan normaal zijn dat de TCC mee te rijmen is het feit dat dezelfde ook eens de andere leden van de Corrie Bakker drie jaar lang het Ne- estafette-ploeg naar hun mening derlandse indoorrecord op die 60 me- vroeg voor ze overgaan tot het ter op haar naam had staan. zwartmaken van Eijkenboom. Wilma Mieke Sterk hangt overigens niet heeft zich laten overreden door meer zo aan Westphal dat ze hem I Mieke Sterk. De estafette-atletes Trudy Ruth en Jos Rademaker schrijven verder in hun 'brief aan het KNAU-bestuur dat het niet aan de kwaliteiten van Eijkenboom ligt dat ze thans slech ter zijn, maar aan de kwaliteiten van de atletes. „Over zyn verdien ste wordt door de critici nooit ge sproken", aldus de atletes, „maar met al dit gekonkel wordt vergeten dat de sfeer in de atletiekwereld danig wordt verpest. Iemand zal zich wel tweemaal bedenken voor hij aan atletiek gaat doen". De meisjes verwonderen zich er verder over dat Mieke Sterk alles over estafette-training schijnt te we ten, terwijl ze er nog nooit geweest is. „Ze zegt namens de Topsport Contact Commissie te spreken, maar wij vragen ons af wie de TCC dan wel vertegenwoordigt. De TCC is in het leven geroepen onder het mom van democratie, maar het is een groep op zichzelf geworden". Mieke Sterk is het daar helemaal niet mee eens. „We komen met z'n achten vrij vaak bij elkaar en i'k geoof dat er dan heel wat meningen vertegen-, woorddgd zyn. Bovendien kan iedere atleet ons schrijven dat er eens over een bepaald probleem gesproken moet worden. Als de atleten het niet met ons eens zijn dan kunnen ze ons in de algemene vergadering ^JL IW- Jt. vvJAtSAKHAJL Door Bert Paauw) ROTTERDAM „Ik biljart voor m'n plezier maar als ze me een beetje fcoos maken dan word ik fanatiek. Bij wedstrij den heb ik zo'n prikkel eigenlijk nodig." Bert Teegelaar, 56 jaar, geboren en getogen in Leiden, maar sinds 1953 woonachtig in Rotterdam, lijkt, zoals hij er in de „billartzaal" van restaurant Engels in het Rotterdamse Groothandelsgebouw bijzit, nau welijks in staat boos te worden. Vriendelijk lachend, af e n toe gezellig pratend met leden van „zijn" biljartclub ..Engels" zit hU zichtbaar na te genieten van de nationale drtebandentitel die hii tot veler verrassing vorige week in Tilburg voer de neus van zes Brabanders wegkaapte. Teegelaar: „Je bent te oud. werd er in Tilburg tegen me gezegd. Een Brabander wordt kampioen. Kijk, dat hadden ze nou niet moeten zeggen, want toen was ik geladen. Soms gooi ik er nog wel eens met m'n pet naar. ik bedoel, dan „maak" ik liever een mooie stoot als het ook makkelijk kan. Maar als ik geladen ben, doe ik dat niet." Teegelaar verder over Til burg: ..Ik ben kampioen gewor den dank zij mijn routine. Toen ik de eerste partij had verloren ben lk „op carotte" gaan spe len. Ik heb niemand meer een .schietje" gegeven. Sommigen vinden dat gecarctteer maar niks. maar ja. het hoort er nou eenmaal bij. Het is gewoon een tactiek. Neem nou de finale-partij te gen Brosens De kenners zeiden al: „Oh, dat wordt e6n partij van zeker 100 beurten." Bro sens komt voor de wedstrijd naar me t>oe en zegt: „Bert ,je krijgt geen bal van me Ik zeg tegen hem: „Je denkt toch niet dat ik voor jou ook maar één bal laat liggen." Nou, de partij duurde ruim honderd beurten. In zekere zin is dat ook een kunst, om Brosens meer dan honderd beurten van de 60 pun ten af te houden. Maar de meeste verslagge vers begrijpen dat niet. Die schreven in hun kranten alleen maar over het lage gemiddelde. Ach. ik trek me daar niet veel van aan. Het is ook erg moei lijk om over biljarten te schrij ven. Om een goed verslag te kunnen schrijven, moet je het zelf jarenlang hebben gedaan. Bij voetballen ligt dat bijvoor beeld anders. Al speel je zelf niet dan kun je toch nog wel zien of er in een wedstrijd gced of slecht gevoetbald wordt. Dat kan bij biljarten niet." Toch hebben de kritieken Bert Teegelaar niet helemaal onberoerd gelaten. Hij zegt ten minste: „Nu ga ik weer wat meer trainen Ik wil bewijzen dat ik niet toevallig kampioen ben geworden. Tot nu toe train de ik alleen vrijdags, op de clubavond. Dat is natuurlijk veel te weinig. Want al speel je nog zo lang. je moet blijven oefenen om je maatgevoel niet te verliezen. Bovendien liggen BERT TEEGELAAR niet te oud de ballen elk ogenblik in een positie die weer helemaal nieuw voor je is. Je moet je blijven ontwikkelen. Tegenwoordig krijgen de Jon ge talenten op kosten van de Biljartbond les van „oude rot ten." Ik heb zelf vroeger les ge had van Siljen in Den Haag. Dat was een echte theoreticus. Die wist altijd precies het „waarom" van een stoot. Dat weet ik nou ook. Maar ja, dat mag ook wel, ik heb nu twee nationale drieban den titels, vier kampioenschap pen bandstoten en verder nog wat „ankertitels" in de lagere klassen behaald. Bovendien ben ik in Nederland de enige biljar ter die in alle spelsoorten in de ereklasse heeft gespeeld. Band- stoten vind ik overigens wel het leukste. Voor die spelsoort heb je veel techniek nodig en dat ligt mij wel. Ik zou ook best willen „kade ren" maar daar begin ik maar niet aan. Het is bij die kadris- ten allemaal haat en nijd on der elkaar. En altijd maar smoesjes verzinnen alsze heb ben verloren: „De ballen waren niet goed of iets anders was niet goed". Nou kun je wel zeggen: „Ik heb een slecht moyenne want het materiaal was niet goed", maar niet: „Ik heb ver loren want het materiaal was niet goed". Per slot van reke ning speelt de winnaar ook met dat materiaal. Nee, dan houd ik me liever bij het driebanden. Daar heerst een betere sfeer. Een man waar ik veel respect voor heb is Cees van Oosterhout. Met hem heb ik ontzettend vaak gebiljart en nog nooit een onenigheid gehad. Hij blijft een heer, onder alle omstandigheden". Evenals aan de duels met Van Oosterhout bewaart Teegelaar ook aan de periode dat hij in Leiden woonde, prettige herin neringen. Teegelaar: „Ik heb tot '53 in Leiden gewoond. Mijn va der had daar twee cafés. Zo doende heb ik het biljarten zo goed geleerd. Alle goede biljar ters komen trouwens uit het café omdat je dan al vroeg (minstens op je 10-de jaar) met biljarten kunt beginnen. Mijn vader heeft me wat tegen ge houden. „Eerst studeren", zei hij altijd, „met biljarten kun je je brood niet verdienen". Daar ben ik hem nog dankbaar voor. Misschien was ik nog een bete re biljarter geworden, maar zo als het nu is vind ik toch mooi er. Ik zou overigens best weer ln Leiden willen wonen. Ze kennen me daar nog wel hoor. Als ik in Leiden loop te wandelen, komen er altijd mensen naar me toe. Ik ben op het ogenblik bezig een woning te zoeken in Leiden. Maar dat gaat niet zo gemak kelijk, en zeker niet als je zoals ik. een huis wilt hebben met een voldoende grote kamer om er een biljart in te zetten. Want ik blijf voorlopig door gaan met biljarten. Veel van mijn leeftijdgenoten vallen af. Die krijgen kwaaltjes of zo iets maar ik ben nog zo gezond als een vis. Elke keer als ik medisch gekeurd wordt zegt de dokter te gen me „Man. wat ben Jij ge zond". Ik drink en rook heel weinig. Als biljarter heb je ook een goede lichamelijke conditie nodig want die toernooien kos ten heel wat energie. De eerste week na een toernooi ben je he lemaal leeg. Dan heb je totaal geen zin meer om te biljarten". De komende maanden zal het „uithoudingsvermogen" van Tee gelaar danig op de proef wor den gesteld. Eerst vertrekt hij naar Parijs om deel te nemen, aan de interland FrankrijkNe derland; dan volgen de Euro pese kampioenschappen drieban den in Doornik en daarna staan er nog ontzaglijk veel toer nooien" op het programma. Tee gelaar: „Ik moet zoveel wed strijden afwerken dat ik niet aan vakantie hoef te denken". LEIDEN LKV De Spartaan heeft ook de laatste wedstrijd van de com petitie gewichtheffen gewonnen. De Leidenaars boekten een gemakkelijke overwinning op het Delftse Sandow bij wie de ..grote" man Leen van Puf. felen volkomen faalde bij het twee handig drukken. De resultaten van de Spartaan atleten bleven overigens ook aan de matige kant. De uitslagen luiden^ De Spartaan 1148 kg, Sandow 878 kg. Gedetailleerd: Arie Swagers 70 kg, Arie de Bruin 280 kg, J. v. Kampen hout 292Mr kg. Nico Faas 325 kg. Theo Sanders 340 kg. IAG (ANP) Het UEFA- l dat vanavond op het an in Den Haag ter voor op het eindtoernooi and, later dit jaar, een Nd speelt tegen het Is- dftal onder 21 jaar, is als ^gestelddoel: Barth (For achter: Hildebrand (Dos), <Go Ahead), Neeskens en Jongens <De Vole- midden: Dekker (Go "Rysbergen (Roodenburg) Tan de Kerkhof (MULO), 'Ajax Bleijenberg (Go R. van de Kerkhof Wisselspelers: Baarse (Ajax». Mulder <SW), ?n i RCHMarwijk (Go Eeden ADO)Vis- en Trompert (Excelsior) ïtraat LONDEN (ANP) Tijdens een bij zondere vergadering van de landen die deelnemen aan het tennistoer nooi om de Davis-beker is beslo ten het Zuidafrikaanse tenniste am niet toe te laten tot het toernooi van 1970. Besloten werd Rhodesië wél het recht te geven uit te ko men in het komende tennistoer nooi. De 34 afgevaardigden van de lan den, die zullen uitkomen in het toernooi om de Daviscup 1970. wa ren op voorstel van de houder van de beker, de Verenigde Staten, in Londen bij elkaar gekomen, ter bespreking van een reglementswij ziging, die het mogelijk moest ma ken landen die de goede gang van zaken in het toernooi kunnen ver storen uit te sluiten. Toen de Amerikaanse tennisbond dit voorstel indiende, werd niet na drukkelijk gesteld dat de bond uit sluiting van Zuid-Afrika op het oog had, alhoewel de stemming in de Amerikaanse tenniswereld sterk anti-Zuidafrikaans is nadat de re- geriug van dat land de gekleurde Afrikaanse speler Arthur Ashe een inreisvisum had geweigerd. Ashe wilde onder meer deelnemen aan de open kampioenschappen van Zuid-Afrika. die dinsdag in Johannesburg beginnen. Oorspronkelijk was het Amerikaanse voorstel gestoeld op de moeilijkhe den in het vorige toernooi om de Davis beker. Om politieke redenen weigerde Tsjecho-Slowakije en Polen uit te komen tegen het Zuidafrikaanse tennisteam. Beide Oosteuropese laaiden waren gast heer voor de Zuidafrikanen in op volgende ronden. De tennisbond van de Verenigde Staten stelde de afgevaardigden op de bijeenkomst te Londen voor een comité in het leven te roe pen,, waarvan de zeven leden het recht zouden hebben, landen die inschreven voor het toernooi om de Davis beker, voor dat torenooi te weigeren. Deze wijziging van het reglement moest door de 34 afgevaardigden met tweederde meerderheid worden aangenomen. Van de aanwezigen stemden 23 voor het nieuwe reglementsartikel. acht tegen en drie onthielden zich i van stemming. Daarna werden de j zeven leden van het comité aan- I gewezen. De volgende landen wer- I den benoemd: Verenigde Staten, j Groot Briitbannië, Frankrijk Austra- I lië. Uruguay. Rusland en Maleisië In zijn vergadering besloot het co mité de inschrijving van Zuid- Afrika te weigeren. Tegen Rhode sië werden geen maatregelen ge nomen. In vorige toernooien heeft de deel neming van Zuid-Afrika aanlei ding gegeven tot moeilijkheden, die zijn hoogtepunt bereikten in het vorige jaar. nadat al eerder tijdens de wedstrijden van de Zuidafrikanen in Europa demon straties waren geweest tegen de apartheidspolitiek van de Zuid afrikaanse regering. De weigering van Oosteuropese landen uit te ko men tegen het Zuidafrikaanse team had tot gevolg dat Zuid- Afrika zich praktisch zonder te j spelen had kunnen kwalificeren voor de finale van een van de twee Europese zones van het toer nooi. De problemen rond het deelnemen van Rhodesië waren minder evi dent. In de eerste plaats is het Rhodesische tennis niet van de zelfde kracht als het Zuidafrikaan se en in de tweede plaats wordt in de Rhodesische sportwereld de apartheid niet doorgevoerd. Het enige moeilijke punt. bij deelne ming van Rhodesië is dat een aantal landen weigert Rhodesi sche spelers toe te laten of visa te verstrekken in verband met de beslissing van de Verenigde Na ties tot het vragen om sancties van de lid-staten Rhodesië wegens het bewind van Smith in dat land. Tn de oorspronkelijke opzet van het toernooi om de Davisbeker van 1970 was Zuid-Afrika vrijgesteld van het spelen van een wedstrijd in de eerrte ronde van de Euro pese zone-b. Rhodesië moet het toernooi beginnen met een wed strijd tegen Israël te Tel Aviv De beslissing, die het comité heeft genomen, betreft slechts het toer nooi van 1970, voor het volgend Jaar zal opnieuw een beslissing moeten worden genomen. Zoals bekend was de Zuidafrikaanse sportwereld reeds eerder uitgesto ten door het internationaal Olym pisch Comité en de internationale voetbalfederatie. Ook de interna tionale gymnastiekbond heeft zich akkoord verklaard met het niet toelaten van Zuidafriaanse tur ners bij de wereldkampioenschap pen, die dit jaar in de Zuislavi- sche stad Ljubljana worden ge houden. Aan' het toernooi om de kampioen schappen van Zuidafrika, dat dinsdag begint, nemen, hoewel Ar thur Ashe in feite werd gewei gerd. wél Amerikaanse spelers deel. Tot de inschrijvers behoren Pancho Gonzales. Marty Riessen, Earl Bucholz. Billie Jean King en Roy Casals. De Amerikaanse vertegenwoordiger Colwell, die ook zitting had in het comité van de zeven, dat Zuid- Afrika in feite uitsloot, zei dat het comité met spijt de beslissing ten aanzien van Zuid-Afrika had genomen. Hij voegde er aan toe: „Wij hebben Zuid-Afrika de gele genheid gegeven zich terug te trekken voor het komende toernooi maar de Zuidafrikanen weigerden deze gedachte over te nemen. Het betekent niet dat Zuid-Afrika ia afgevoerd van de lijst van landen, die kunnen deelnemen aan het toernooi om de Davis-beker en wij zigt ook niets in de positie van Zuid-Afrika in de internationale lawn tennis federatie. Basil Reay, de secretaris van de ILTF zei: „Wij konden, weinig an ders doen. De mensen weigeren tegen Zuid-Afrika te spelen wegena de politiek van de Zuidafrikaanse regering ten opzichte van niet- blanken. Rhodesië echter staat al zijn inwoners toe uit te komen in zyn kampioenschappen". Alf Chalmers, de Zuidafrikaanse vertegenwoordiger, noemde de be slissing een eerste stap op weg naar de afbraak van het toernooi om de Davis-beker. „Wanneer men, zo als hier, begint met de politiek van regeringen te brengen in sport toernooien. zal een sneeuwbalef fect ontstaan waarvan de sport alleen maar schade kan hebben".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19