Madrid en Mexico gaan praten over teruggave Spaanse schat Zelfmoord-epidemie onder Franse jeugd zaait onrust steek over naar 'Oerzon BUIT f20.000.- Na 31 jaar eindelijk enige toenadering 596 sfe Staatsloterij Zwart-wit-visie onder deel van jongere generatie hinderen modern te Kleden 22.95 15.95 13.95 Enorm fortuin Volledig begrip Inbraak in juwelierszaak Voorhout eylingen heren redden positie in eerste klas Rijnsburger verongelukt Kandidatenlijst CCP in Voorhout DINSDAG 24 MAART 1970 EIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE TWEEDE KLASSE PRIJZEN VAN: 24 MAART 1970 (Van onze correspondent) MADRID (GPD) Elk jaar op de twaalfde oktober, de dag waarop Columbus Amerika ontdekte, viert Spanje de „Dia de la Hispanida", de dag van de Spaanssprekende eenheid, waarop men herinnert aan het feit, dat Spanje het moederland is van ?en wereldgemeenschap van meer dan 280 miljoen personen. Niettemin verschilt de realiteit wel iets van deze ideale voor stelling. Vele Spaanssprekende naties voelen, zeker op politiek gebied, weinig geestesverwantschap met het Spanje van gene raal Franco. Dit neemt niet weg, dat Spanje de Latijnsameri- kaanse landen en de Filippijnen op vele wijzen hulp biedt en met de meeste ook heel normale en zelfs vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Een van de meest opvallende uit- londeringen is Mexico, dat sinds generaal Franco's overwinning in de burgeroorlog, dus 31 jaar geleden, geen diplomatieke be trekkingen met Madrid meer onderhoudt. Mexico City herbergt zelfs nog de „regering" van de tweede Spaanse republiek, een jroepje van respectabele grijsaards, die meer van politiek idea- bsme dan van hedendaagse werkelijkheidszin getuigen. digd zijn en dag in dag uit broeder- DCT TT?T^ ,^kc Strekkingen onderhouden.geen iiilJO Ul\JL7 officiële diplomatieke relaties heb- oen? Gelukkig doet zich dezer da- I gen een duidelijke verandering voor. De presidentiële kandidaat van de Mexicaanse regeringspartij. d.w.z. de man die vrijwel zeker na de komen de verkiezingen de president van I Mexico zal zijn, heeft tijdens zijn verkiezingscampagne belangrijke ver klaringen in deze zin afgelegd. Don j Luis Echeverria herhaalde meerma len een stelling, die men nagenoeg ais officieel kan beschouwen: Me- j xico moet zijn betrekkingen met j Spanje verbeteren, „want met geen enkel land. als men Latijns-Amerika j uitzondert, is Mexico zo nauw ver- I bonden als met Spanje". gevonden, onder voorwaarde dat men dan ook over een volkomen herstel van diplomatieke en consulaire be trekkingen zal onderhandelen. Inderdaad heeft „La Vanguardia" zeer goede redenen. Want, hoewel dit in Spanje nooit officieel is bekend gemaakt, voerde de nieuwe Spaanse minister van Buitenlandse Zaken. Lopez Bravo, een heel lang en diep gaand gesprek met zijn Mexicaanse collega, toen zij elkaar in Manilla ontmoetten bij de ceremonie van de intrede van president Fernando Mar cos, weinige maanden geleden In welingelichte kringen gelooft men dat de kwestie, die tot nu toe niet opgelost kon worden doordat, zowel in Madrid als in Mexico, de toenmalige regeringen aan een be paalde politieke 'ijn waren gebonden, nu zijn oplossing nadert. Spanje heeft een nieuw kabinet, dat zich in vele kwesties van het voorgaande wil distantiëren. En zodra Echeverria gekozen is heeft ook Mexico de han den vry. Er blijven nog maar twee kwesties van „oud zeer", die obsta kels zullen vormen. In Mexico moet er een oplossing komen voor de „re gering" van de tweede Spaanse repu bliek en vanuit Madrid zal men aandringen op een regeling van een oud financieel schandaal. Tfjdens de Spaanse burgeroorlog van 1936 tot '39 braken rode com mando's in Madrileense spaarkassen en banken meer dan 6000 persoon lijke safes open. De juwelen en waar depapieren die hierin lagen belie pen in het totaal ongeveer 500 mil joen peseta's. Dit alles werd. samen met de enorme fortuinen die enkele ministers van de rode republiek op I privé-rekeningen bij Franse banken hadden opgehoopt, aan het einde van de oorlog, toen de republiek in- i eenstortte. naar Mexico gestuurd. De man die deze zending verzorgde was de socialist Indalecio Prieto. die in de regering van de republiek minister van Onderwys was. Maar toen zijn luxe-jacht „Vita" in Mexico aan kwam. met de Spaanse rijkdommen aan boord, verklaarde de Mexicaan se regering van generaal Avilo Ca- macho, dat dit geen rechtmatig eigendom van Prieto was. en liet het jacht, met vracht, in beslagnemen. De totale waarde van de zending be droeg toendertyd ongeveer 7.500 miljoen goudpeseta's. Sindsdien is de verhouding van de peseta tot het goud tienmaal vergroot, dus is de Spaanse schat in Mexico naar hui dige maatstaven tenminste 75 mil jard peseta's '3.7 miljard gulden) I waard, en dat nog zonder de rente I in aanmerking te nemen. Dit enorme fortuin wordt nog steeds beheerd door een speciale regeringscommis- j sie, die generaal Avila Camacho op- j richtte en waarin de Mexicaanse mi- nisters van Buitenlandse Zaken. Binnenlandse Zaken en Financiën zitting hebben. f 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 10 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 87 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 794 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 263 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 839 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 083 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 2968 EEN PRIJS VAN f 2.000 is gevallen op het nummer: 021437 f 2.000 is gevallen op het nummer: 098728 f 2.000 is gevallen op het nummer: 056656 f 2.000 is gevallen op het nummer: 005233 f 2.000 is gevallen op het nummer: 018721 DE PRIJS VAN: f 5.000 is gevallen op het nummer: 092316 f 50.000 is gevallen op het nummer: 057833 De extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie K op het nummer: 032294 En de troostprijs van f2.000 op nummer 032294 van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Deze toestand is Spanje reeds lang een doorn in het oog en het is een jubliek geheim dat men reeds vele aaien heeft geprobeerd hieraan een einde te maken. Onlangs publiceerde Spanjes groot- de dagblad, „La Vanguardiia", een ifdartikel. waarin deze invloed rijke krant zegt: „Spanje en Mexico tnderhouden nog steeds geen diplo- natieke of consulaire betrekkingen. Ten minste officieel. Want officieus iestaan er wel degelijk nauwe be- jekkingen op het gebied van han- iel. cultuur, toerisme enz. Betrek kingen die geheel normaal of bijna wrmaal zijn. Dit is een absurde te- pstelling. Men kan Mexico beschouwen als ten van de meest zuivere van de tpublieken. die gegrondvest werden foor de Spaanse ontdekker van de Nieuwe Wereld. Niet minder dan S5.000 Mexicanen komen jaarlijks ,r Spanje en een belangrijk aan- ele hl Spanjaarden bezoekt jaarlijks Mexico. De Spaanse kolonie in Me- is zeer groot. Onder hen telt enkele van de meest vooraan- raande persoonlijkheden van de aenmalige rode Spaanse republiek, (aar de mensen die toendertijd als olitieke ballingen naar Mexico kwa len, wonen nu in dat land omdat zich daar reeds een gezin ge kimd hebben, en komer. en gaan riielijk tussen Mexico en Spanje. Hoe is het toch mogelijk dat twee inden, die elkaar zoveel verschul- Don Luis Echeverria duidde con creet op de noodzaak om de finan ciële, commerciële, culturele, weten schappelijke en toeristische betrek kingen te versterken. Hij kwam er nog niet aan toe om vaii diploma tieke betrekkingen te spreken. On der een spervuur van journalistieke vragen over deze kwestie beperkte hij zich ertoe te verklaren dat hij niet over toekomstige maatregelen kan spreken. Maar hij weigerde ronduit te zeggen dat het herstel vwn diplomatieke betrekkingen tot de onmogelijkheden behoorde. Wij hebben goede redenen om te gelo ven dat deze houding van Don Luis Echeverria reeds in Spaanse rege ringskringen volledig begrip heeft (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Het begon met de twee lyceïsten in Rijs- sel, Regis T. en Robert Gerekens (die bovendien neven waren) en op hen is nu al een hele rij gevolgd. Het juiste aantal van Frankrijks jeugdige zelfmoordenaars is onbekend, sedert de federatie van ouderverenigingen, bevreesd voor nog verdere en steeds snellere uitbreiding van deze macabere epidemie, ver zocht heeft de grootst mogelijke geheimhouding te betrachten Officieel is het getal elf. Het laatste geval was dat van een 31- jarige Fransman uit Bordeaux, die zich met benzine overgoot en die in brand stak. De man, een huisschilder, is in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Negen van de elf zijn aan de gevolgen van hun daad overleden. VOORHOUT „Vakmensen" heb- «1 in de nacht van zondag op maan ag de etalage van de Juweliers- en horlogezaak van de heer Th. Korte- aan de Mgr. Broerenstraat heggehaald. Alleen de gouden slera- ien werden meegenomen, doublé wam niet in aanmerking. Ook in de tinkel zelf vonden de nachtelijke be akers wel iets vain hun gading. De ïhade wordt geschat op f. 20.000. De )rw nc 8ASSENHEIM —Het heren vol- fybalteam van Teylingen heeft het «steklasserschap behouden. Teyljn- fli versloeg in de Leidse Vijf Mei- porthal achtereenvolgens de Leidse loegen Kangeroes 4 (met 3-0) en U8V (3-1). Deze vier winstpunten tochten het totaal van de Sassen- 1X ïimers op 12; een aantal dat onbe- pikbaar is voor het Katwijkse KVC en het Noordwfjkse DIO, die nu «g moeten uitmaken w'e van beide eet het uit de eerste klasse van de Meling Leiden van de NeVoBo te- getrokken Rijnsburg 1 zal degra deren. Vooral tegen Kangeroes speel- Teylingen een goede wedstrijd. ini "e?en het teleurstellende LUSV Teylingen (zonder trainer jfaaf in de gelederen) minder sterk °or de dag. Ook voor het damesteam van Tey- agen staat er niets meer op het CA *1 in de dames eersteklasse. De 3 pssenheimse ploeg is ondanks de 1- öederlaag tegen kampioen DIO «Is zo goed als zeker van de twee- plaats. heer Kortekaas was niet tegen in braak verzekerd. Dror een gat in het kozijn te bo ren van een huiskamerraam, kon de dief met een apparaatje de tuimel- arm van de raamsluiting oplich ten en zo de huiskamer binnenstap pen. De deur van deze kamer was op slot. maar dit slot werd op de zelfde wijze geforceerd. De heer Kor tekaas lag toen dit gebeurde rustig te slapen. Tegen zyn gewoonte was hy die avond vroeg naar bed gegaan. Overburen hebben 's nachts om 1 uur nog licht zien branden, ver moe- deiyk is toen de slag geslagen. I Op woensdag 25 maart zal in ossenaar weer de boomfeestdag 'orden gevierd. 125 leerlingen van - hoogste klassen van de Wethou- k Huibregtseschool, de chr. school ïoemcamplaan en de Pius X-school Uien In de Dikensteinstraat, de By- Orpstraat en de Starrenburglaan 70 anbomen planten. De jongelui ko- 's morgens 9 uur by een in de zaal van de Europaschool, waar burgemeester een toespraak zal Wden. Na het planten van de bo st zullen in deze zaal enkele films «den vertoond en zal de jeugd «den getracteerd. NIEUWE NIEDORP (ANP) Gisteravond omstreeks halfacht is bü een gecompliceerde autobotsing op de Provinciale weg naby het klooster in Nieuwe Niedorp de 17- jarige H. Heemskerk uit Rijnsburg om het leven gekomen. De jongen zat als passagier in een personen auto, die frontaal in botsing kwam met een uit de richting Wieringer- meer komende auto. Deze botsing ontstond, doordat een derde auto plotseling van richting veranderde, vermoedelijk zonder dit aan te ge- VOORHOUT Nadat gisteravond de drie confessionele partyen in' Voorhout afzonderlyk hadden verga derd, werd in een gezamenlyke ver gadering in het parochiehuis de lijst samengesteld van kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen 1 J G. Huigsloot <KVP). 2 dr. D. J. W IJdo (CHU). 3 drs. K. Kelder 'ARP). 4 L. R. van Vliet (KVP), 5 F. C. Meyer (KVP), 6 mr. G. C. C. Borst (KVP». 7 mevrouw Marijt- Ruyg (KVP). 8 ir. A. J. M. Deren- berg (KVP). S C. Moot (CHU). 10 C Hulst 'ARP). 11 M. J. v. d. Vlugt 'KVP). 12 M. L. M. v. d. Broek j KVP). 13 F v. d. Geer (KVP), 14 J j P. M. van Wieringen (KVP). 15 me- j vrouw D. C. Bartlema-van Loo 'CHU). 16 H. Koelmans 'ARP), 17 G. M. van Bemmelen (KVP), 18 W. P. C. Prins <KVP). De twee Rysselse scholieren ston den alle twee bekend als gevoelige, maar althans uiterlijk evenwich tige jongens, wier wanhoopsdaad zelfs door hun ouders nog steeds niet kan worden verklaard. Regis was een gelovige rooms ka- leerling en voor zyn klasgenoten een kameraad op wie nooit vergeefs een beroep gedaan behoefde te worden. Zijn neef Robert onderscheidde zich op school wat minder door zyn in telligentie, maar ook hy stond by zyn mede-leerlingen algemeen hoog aangeschreven wegens zyn open en spontane geest, zyn vermogen vriend schap te geven en te ontvangen. Regis was een gelovige Rooms ka tholiek die ook in de jeugdbeweging een actieve rol speelde. Robert noem de zichzelf eerder atheïst, was meer sceptisch van geest, maar beschou wend dan actief. Ze lazen kranten, keken naar de televisie, interesseer den zich voor het „wereldgebeuren", maar konden toch nauwelijks „gepo litiseerd" worden genoemd. Vooral het laatste bedrijf van het Biafra- drama had hen sterk aangepakt. Enkele dagen vóór Robert Gere kens zichzelf op het sportterrein van zyn school eerst met benzine over goot en vervolgens in brand stak, had hy uit Nederland van een groep middelbare scholleren een brief ont vangen, waarin hem bericht werd hoe zy by Koningin Juliana en pre mier De Jong op bezoek waren ge weest, om hen te bewegen toch voor al iets voor de Biafranen te doen. Wat doen jullie om Biafra te helpen? Die vraag moet Robert in zyn ziel hebben geraakt. Wat kon hij doen? Hy herinnerde zich van een tele visie-uitzending die enkele dagen eer der een hartverscheurend verslag j van de Biafra-oorlog had gegeven, de uitgemergelde kinderlykjes die in j een kartonnen doos op de bagagedra- j ger van een fiets werden vervoerd j om begraven te worden. Andere te- levisiebeelden schoten mogelyk door zyn hoofd. De Vietnamese „bonzen" die zichzelf offerden door zich als een toorts te verbranden, om te pro testeren tegen het bommen-geweld. Jan Palach, de Tsjechische student, die de eerste westerling was die dat oosterse voorbeeld imiteerde, en wiens dood het symbool werd van de tragiek van de ondergang der Praag se lente. De Rysselse zeventienjarige pleegde zyn zelfmoord precies één jaar nè. Jan Palach's wanhoopsdaad Tegen een nichtje dat hy vaak in vertrouwen nam. had hij, enkele da gen eerder, op het sinistere plan ge zinspeeld. „Je bent gek", had het meisje geantwoord, „wat zouden je ouders dan wel zeggen?" „Ze zouden me begrypen, als ik myn redenen uitlegde." Die uitlegging hééft Robert inder daad gegeven in een briefje dat pas na zyn dood gevonden werd. „Ik of fer' me op om de misdaden te ver gelden die Biafra zyn aangedaan", zo stond in dat briefje te lezen. En verder: „In het leven heeft niet ie dereen dezelfde kansen. De dood is een middel tot protest, wanneer ze wordt begeerd. De liefde is een no bele, grootse en pure ervaring Aan God valt moeiiyk te geloven, of schoon hy een haven voor vele men sen is". Maar zyn ouders hebben al gezegd, in deze opsomming van motieven, of juister in cleze belijdenis, de ver klaring voor deze ontzettende daad niet gevonden te hebben. Die ouders waren voorbeeldige mensen. De vader, een eenvoudig ambtenaar, had onder de bezetting een heldhaftige rol gespeeld in het legendarische verzet der Noordfranse spoorwegmannen. Zyn moeder had hem bygestaan en ze waren na de oorlog met de hoogste verzetsme- dailles onderscheiden. Met hun drie kinderen vormden ze. voor de buiten staander èn voor henzelf, een geluk kig gezin De verhalen die de vader zijn zoon over zyn verzetsdaden deed. schenen echter niet altyd in goede aarde te vallen. Aan het geweld van de Duitsers voegden jullie je eigen ADVERTENTIE geweld nog eens toe. zo moet Robert eens hebben opgemerkt. En hy kon digde aan dat.hy naar Engeland zou vluchten, indien hy voor de mili taire dienst werd opgeroepen. Misschien moet dus wel in dié rich ting de verklaring worden gezocht. De laatste wereldoorlog is voor die jongste generatie die nu de leeftyd des onderscheids bereikt, geschiede nis geworden: volledig voltooide tyd. Het verschil tussen Duitse aanval lers en bezetters en. aan de andere kant. de onderdrukte volkeren die vochten voor hun bevryding, kennen of erkennen- ze niet. of voelen ze tenminste niet meer aan zoals hun ouders. Voor de oorlogen, het geweld, de misdaden in Biafra. in Vietnam stel len ze. in hun globale zwart-wit-vi sie, de „oudere" generatie. Inclusief hun ouders, verantwoordeiyk. In hun jeugdige dorst naar het absolute ide aal scheren zo ze allemaal over de zelfde kam. Die principiële afwyzing van het geweld, die weigering het kwaad met hetzelfde kwaad te vergelden en de tactische regel te onderschryven dat het doel de middelen heiligt, werden tot voor kort, mèt de burgeiyke on gehoorzaamheid, gerekend te beho ren tot het afweer-arsenaal van oos terse en boeddhistische „rebellen", van wie wyien Gandhl. de vader van het onafhankeiyke India, de histo rische incarnatie is gebleven. Men kan slechts hopen, dat by die ooster se inspiratie de toepassing van de zelfmoord slechte een incidenteel ver- schynsel moge blyven.. ondürR Lakregenjas. Gespgarnering en ritsen aan voorkant. De lakschoudertas krijg je er gratis bij. tn marine of rood. Maat 158 27,95 Maat 104 Tuniekblouse, polomodel,in imprimé katoen/polyester jersey. Marine of aqua. Maat 152 18,95 Maat 122 Meisjespantalon van Acryl jersey met iets uitlopende pijpen. In marine, rood of wit. Veterlook jurk van fantastisch wasbaar Terlenka polyester. Praktisch en kreukhersteliend. In geel, rood of bleu. Maat 164 7Q 1*5 34,75 Maat 140 L tf «i J Maat 158 22,95 Maat 104 824

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15