Dubbele enosis op Cyprusf 32ieve„s FAILLISSEMENT VAN NEBERU DEFINITIEF ISRAEL KRIJGT GEEN PHANTOMS M Schuld van 3.3 miljoen gulden Geheimzinnige gebeurtenissen op omstreden eiland Mislukte opstand in r\ I 1 1 fA o Kongo-Brazzaville „Pleister" van 100 miljoen VRAAG Vervalsing Stuurloos Turkse reactie GOEDE KANS VAN SLAGEN VOO li HUMOR VERRASSINGSTOCHTEN BEUK piNSDAG 24 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze correspondent drs. F. G. van Hasselt) NICOSIA (GPD) In het Grieks-Cyprische dialect is „spe llen" een van de woorden voor doden. „Ik speelde hem" be- ;ekent „ik doodde hem". Het spel is op het eiland sinds kort jervat. Maar wie is de spelleider en hoe is de stand? Drie dagen nadat op Cyprus de film „Z", het verhaal van sn politieke moord, was verboden, kreeg de bevolking een fchte politieke moordaanslag voorgeschoteld. Die op het staats hoofd Makarios. Een week na de misluking ervan volgde de bijzonder gelukte sanslag op oud-minister Georghadjis, de man die jarenlang de pheime politie op het eiland had beheerst, later bij Makarios ongenade viel en genoemd werd als gemengd in de eerdere lanslag. De main die geldt als zijn „troon opvolger", parlementsvoorzitter Glaf- kos Kliridis, zou zijn gezag waar schijnlijk niet meteen hebben kunnen vestigen, van welke toestand dan de honderden Griekse door de junta ge stuurde officieren gebruik hadden kunnen maken hun gezag te vesti gen. Trouwens Kliridis geldt, zij het versluierd, als een voorstander van de Cyprische toetreding tot de NAVO. Zyn grote tegenhanger is Lyssgridis, links-georiënteerd lijfarts van Ma karios en leider van een kleine par tij. Wanneer Cyprus eenmaal in de NAVO-invloedssfeer zou zijn geko men zou de zogenaamde „dubbele enosis" de volgende stap kunnen zijn: aansluiting van het grootste deel van het eiland bij Griekenland, van het kleinste bij Turkije. Dit was o.m. de portee van het zogenaamde plan-Acheson, dat in 1964 door de toenmalige Griekse pre mier Papandreoe werd verworpen. Papandreoe wilde voor alles Maka rios niet terugkeren. Papandreoe is ten val gebracht Makarios, die er geen minder groot tegenstander van' is. zou nu zijn gekomen. Nog steeds 16 de vraag: moest hij urdwijnen als mededader, als een Dort Oswald, of als de man die, zelf eschuldig, wist in welke richting de terkelijke daders moesten worden »ocht? Aangezien op Cyprus nooit een inslag wordt opgehelderd zullen we et wellicht nooit weten. Maar hoe •et ook zü, het is nagenoeg zeker, ia: als ze zouden weten wie de moor enaars van Georghadjis zouden 1, we ook zouden weten wie er chter de aanslag op Makarios za- De kroongetuige bij de moord j Georghadjis, diens lijfwacht Pa- ikakos, heeft Makarios de namen lerteld van degenen, twee Griekse dficieren van de Cyprische natio- ale garde, die Georghadjis moeten nbben doorzeefd. De aartsbisschop ïeft de gegevens naast zich neer- •legd. Juridisch is daar wat voor zeggen. Patakakos had de figuren imelijk niet de avond van de Dord gezien, maar de avond tevo- a, toen Georghadjis ook al met m uitgereden was naar de plek larheen hij telefonisch was ont- iden om inlichtingen aangaande aanslag op Makarios in ontvangst I nemen. De twee officieren hadden hem ■n gezegd de volgende avond zon- r lijfwacht terug te komen. Zon- igavond liet Georghadjis zijn lijf- acht een paar honderd meter van fatale plek stoppen en ging te jet verder. Even later hoorde Pa- ikakos de schoten en vond het ont- ielde lichaam. Theoretisch kan het dus die tweede avond twee idere figuren zijn geweest. Collega's II de twee genoemde officieren rklaren dat zij op de avond van moord de kazerne niet uit zijn teest. Maar Patakakos heeft Makarios k een document overhandigd, wruit moet blijken dat na het wel- igen van de op hem gepleegde aan- ig Griekse officieren de macht op eiland in handen zouden hebben nomen. Dezelfde officieren die al ige jaren bezig zijn als comman- Jiten van de Cyprische nationale rde hun manschappen opnieuw te ordrenken van de idee van de nosis" (aansluiting van Cyprus bij lekenland), waarvoor de meeste Jprioten de laatste jaren niet meer warm lopen. Ook dit document heeft Makarios een „vervalsing" naast zich Krgelegd. Maar in Ankara vond de irkse minister van Buitenlandse iken Caglayangil een en ander belangrijk genoeg om een arschuwing te laten horen dat Grieks-gerichte staatsgreep op fprus in de maak was en dat Tur- «bij zoiets niet werkeloos zou toe- Ook de Russische ambassa- «rs in Ankara. Nicosia en Athene mede de Griekse minister van ütenlandse Zaken Pipinellis kre- n drukke dagen. De betrekkingen ssen Athene en Ankara, sedert de iprus-crisis van december '67 ta- «lijk gunstig, kwamen in gevaar. De Griekstalige pers, radio en te- risie in Nicosia, het middelpunt in een beginnende cycloon, houden th sinds de begrafenis van Geor- iadjis verdacht stil. Makarios zelf seft aan de begrafenis van zijn A-minister, die door tienduizenden «Men werd bijgewoond, geen en- aandacht geschonken en ook ar hebben de kranten niet tegen Wotesteerd. Cyprus is een parlementaire repu- ak met persvrijheid, maar de pre- it is een soort keizer: als hij wil K de pers zich een beetje koest «dt, dan gebeurt dat ook. Zelfs de nmunistische pers houdt rekening zijn richtlijnen. Maar sommige oordelaars zijn van mening dat in speciale geval de „keizer" zelf ti een beetje koest moet houden hij toevallig niet doodgebleven is. De moordaanslag mag dan mis- it zijn, degenen die erachter zaten indelen, aldus deze zienswijze, als- zij gelukt is en Makarios zou dui- !H)k te verstaan krijgen dat, als hij ■ïingen zou doen zijn moordenaars- •spé aan te pakken, doodeenvoudig Griekse wapenen zouden gaan tl feken, maar ditmaal op grotere 'haal. De bedoeling zou zijn B oplossing in NAVO-verband te (oeren, die het beste tot stand had toen komen in een verwarde si- Wie na Makarios' dood. Deze is 'tors nog altijd de belichaming 12 wat onder de Grieks-Cyprioten Dl ,ft en zijn uitschakeling zou fprus stuurloos hebben gemaakt. Maar afgezien van de vraag hoe veel feitelijke macht Makarios nog heeft, nadat hij zijn aanslag heeft overleefd: het zal toch altijd moei lijk, zo niet onmogelijk blijken te doen of hij er niet is. Een andere kwestie is wat de hou ding van de Turkse regering Dumi- rel zou zijn als er de komende maan den 'n serieuze poging zou worden ge daan tot dubbele enosis. Wanneer het part wat Turkije daarbij ten deel valt maar groot genoeg is zeg 30 pCt. dan zou het wellicht voor dit Turkse kabinet met z'n sterk geslon ken parlementaire meerderheid kun nen gelden als een mooi succesje, waarmee het zich zou kunnen stor ten in de tussentijdse verkiezingen va Juni dit Jaar, waarvan steeds meer sprake is. De overgrote meerderheid van de Grieks-Cyprioten zou zoiets stellig afwijzen en dus eerst mond dood moeten worden gemaakt. In deze eigenaardige en onover zichtelijke situatie nu zijn de onder handelingen hervat tussen Denktasj. leider van de Turks-Cyprioten, en bovengenoemde Kliridis namens de Grieks-Cyprioten. Deze onderhande lingen, die officiéél gaan over de ma te aan autonomie, die de Turken op het onafhankelijke Cyprus kunnen krUgen. zijn in twintig maanden nauwelijks iets verder gekomen. Na de gebeurtenissen van de laatste we ken is 't niet ondenkbaar dat ze hun onderwerp zullen verwijden tot het voor en tegen, het hoe en wanneer van de dubbelle enosis. Het ver stoorde mierennest van de Byzantijn- te intriges en samenzweringen kan zich dan intussen enigszins herstel len. Na de Franse vrachtwagen bestuurders hebben gisteren de kleine winkeliers het verkeer op de toch al smalle wegen in heel Frankrijk in de war gestuurd omdat zijdoor de concurrentie van de warenhuizen, verlaging van belasting en diverse sociale voorzieningen eisen. Premier Chaban Delmas had vorige week Hongerstaking Dertien Baski- sche nationalisten die in hongersta king waren gegaan in de kathedraal van Bayonne zijn gisteravond dooi de politie verwijderd. De Bas- ken, vluchtelingen uit Spanje, wa ren hun hongerstaking zaterdag be gonnen, uit protest tegen de manier waarop zij in Frankrijk worden be handeld. Baskisch-nationalisme be staat zowel in Frankrijk als in Span je, maar is door de Spaanse autori teiten met geweld de kop ingedrukt. Schietparty 111 Guatemala Vijf personen zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een schietpartij tus sen guerrillastrijders en de politie in een huis in Guatemala-sbad. Twee guerrillastrijders, één politie agent, één militair en de nachtwaker van het pand waar het gevecht plaats vond werden gedood. de leider van de kleine nering doenden, de caféhouder Micoud, niet willen ontvangen en die wei gering kostte Frankrijk een dag verkeerschaos. Tientallen mani festanten zijn gearresteerd en tal van autopapieren in beslag genomen, voor Micoud een reden te meer om een nieuwe campagne tegen de regering in het vooruit zicht te stellen. Op de foto: de toestand op de hoofdweg bij Villefrance-sur-Saone in midden- Fraiikrijk. KINSJASA (Reuter. DPA, AFP) Bij de mislukte staatsgreep in Kongo-Brazzaville zijn maandag 32 personen om het leven gekomen Onder hen zijn dertig opstandelin gen en twee regeringsgezinde mili tairen. Dit is meegedeeld door pre sident Marien Ngouabi op een mas- sa-byeenkomsT in Brazzaville De president verklaarde, dat de rege ringstroepen de toestand meester zijn en hij veroordeelde de „avonturiers" die hem en zijn bewind ten val had den willen brengen. De opstandelingen werden geleid door de ex-luitenant Pierrre Kigan- ga, bijgenaamd „Sirocco", die even eens om het leven is gekomen. Hij had al eerder deelgenomen aan een staatsgreep, maar was in 1968 naar het naburige Kongo-Kins jasa ge vlucht Vorig jaar november werd hij bij verstek ter dood veroor deeld .Hij was aanhanger van de in ballingschap levende oud-president Abbé Fulbert Youlou. die na zyn afzetting in 1963 naar Kongo-Kins- jasa was gevlucht. Kigenga was maandagochtend met volgelingen over de rivier de Kongo gekomen, had het radiostation inge nomen en zich daar verschanst. Eni- Dr. Alter overleden Dr. Nichal M. Alter, een pionier op het gebied van de kankerbestrijding is op 76-ja rige leeftijd in Amerika overleden. Het lukte hem als eerste kanker in een weefselcultuur te kweken. Hij ontdekte ook dat kankeroellen recht streeks door weefsels kunnen gaan. Hij werd in Hongarije geboren. Brandt naar Washington De Westduitse bondskanselier Brandt zal op 10 en 11 april in Washington besprekingen voeren met president Nixon. Tevoren, van 7 tot 9 april, zal Brandt de persoonlij ke gast zijn van de Amerikaanse president in Camp David, het bui tenverblijf van de regering. Jaarlijkse Paasexpositie deelneemt, ge uren later was de staatsgreep al mislukt en had Kigenga met tiental - tallen van zijn volgelingen het leven gelaten. ROME <APi President Saragat van Italië heeft waarnemend premier Mariano Rumor (foto) opgedragen een nieuwe regering te vormen, de 31ste na de val van het fascistische bewind. Hiermede komt een eind aan de reeds 44 dagen durende im passe in de regeringscrisis, die als de ernstigste van na de oorlog wordt beschouwd. Voordat Rumor met de formatie werd belast, waren hy en de voormalige premiers Mo- ro en Fanfani er niet in geslaagd de coalitie van centrum-links weer bijeen te brengen. Uit het officiële communiqué, ver strekt door het Quirinaal (het presi dentieel paleis) biykt, dat Rumor de opdracht met .het gewone voorbe houd" heeft aanvaard, waarmee ge zegd wordt dat zyn aanvaarding van het premierschap afhangt van het welslagen van de kabinetsfor matie. Het is wel waarschijnlijk, dat de nieuwe poging van Rumor om een nieuw Italiaanse regering te vormen zal slagen. De christen-democraten, de republikeinen en de sociaal-demo craten zijn akkoord gegaan met het politieke document dat Rumor hun heeft voorgelegd en dat de basis zal vormen voor een nieuwe coalitierege ring van oentrum-links. Verwacht wordt dat ook de socialisten hun fiat aan dit document zullen geven. HEERLEN (GPD) Het faillissement van de spaarbank en bouwonderneming Neberu is nu definitief. Maandagmiddag werd in het Staargebouw te Maastricht met grote meerderheid het accoord van directeur G. C. J. Heijboer afgewezen. De 26- jarige directeur laat een schuld van 3.3 miljoen gulden achter. Het grote aantal crediteuren, i deringen uitbetaald krijgen. Mogelyk spaarders en handelscrediteuren zal zal dit percentage iets hoger worden hooguit 2 a 4 procent van hun vor- als de belastingen hun vordering van ADVERTENTIE Ook dit jaar weer onze steeds weer andere op 2e PAASDAG KONINGINNEDAG BEVRIJDINGSDAG HEMELVAARTSDAG 2e PINKSTERDAG. Prijs f 8,50. Kinderen (t.m. 10 jr.) f6, Vertrek 9.30 uur Leiden, Stadhuisplein, Nwe Beestenmarkt (omliggende plaatsen volgens af spraak bij aanmelding). NWE BEESTENMARKT 19 TELEFOON 32700 Tevens bij de reisbureaus: Middelhoek, Koornbrugsteeg 3 Wolters, Vismarkt 1, Metaal, Herenstraat 19. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen Israël economische hulp ter waarde van 100 miljoen dollar verstrekken. De regering-Nixon heeft echter besloten op dit ogenblik géén Phan tom-straaljagers meer aan Israël te verkopen. President Nixon heeft dit besluit genomen omdat de militaire sterkte van Israël thans voldoende zou zijn. j Dit besluit is slechts voorlopig en kan dus veranderd worden. De 100 miljoen dollar economische hulp zal gefinancierd worden met fondsen voor militaire hulpverle- I ning. Israël heeft om economi- sche hulp verzocht om de aan- I koop van wapens in het Westen I en de kosten van de oorlogsin spanning te kunnen betalen. Volgens de Republikeinse senator Scott zal Amerika Israël zo nodig ■'oorzien van vervangende vliegtui gen als er toestellen verloren gaan. Intussen zijn de VS nog bezig met het afleveren van de 52 Phantoms, die met toestemming van de rege- nng-Johnson aan Israël zijn ver kocht Scott gaf te kennen, dat er van het Congres kritiek te verwach ten is op het regeringsbeleid. Zelf vond hy dar Israël nu de straal vliegtuigen moet krijgen. Onze correspondent mi-. H L. Lef- felaar geeft het volgende commen taar President Nixons beslissing om voorlopig geen straaljagers aan Is raël te leveren kwam niet als een verrassing. Het Witte Huis had de voorzorgsmaatregel genomen om be richten erover al van te voren te la ten uitlekken, en hoopte daarmee de te verwachten kritiek te verzwakken. Niettemin heeft de Israëlische am bassadeur in Washington. Rabin, ver klaard dat het besluit van de presi dent verkeerd is èn de toekomst van Israël zal beïnvloeden. De door Nixon als pleister op de wonde ter beschikking van Israël ge stelde 360 miljoen gulden voor eco nomische doeleinden schijnt niet op te wegen tegen het uitblijven van de gevechtstoestellen, en werd door de ambassadeur niet eens ter sprake gebracht. Het afwijzen van de leverantie van de 105 straaljagers werd politiek blijkbaar zo gevoelig geacht, dat de aankondiging niet door het Witte Huis werd gedaan, maar op een pers conferentie -on minister van Bui tenlandse Zaken Rogers. De minister zei dat de capaciteit van de Israëli sche luchtmacht door de Amerikaan se regering voorlopig voldoende werd geacht, maar nij voegde daaraan toe dal de Verenigde Staten op korte termijn in staat zijn om zowel on derdelen als straaljagers te leveren, mocht dat nodig zijn. Minister Rogers maakte duidelijk, dat de Amerikaanse regering nu ver wacht, dat o >k de Sowjet-Unie zijn wapenleveranties aan de Arabische landen zal beperken. Washington noopt dat Nixons beslissing op kor te termijn een gunstige invloed heeft op de beraadslagingen van de grote drie. die zich tot nu toe zon der succes hesbben beziggehouden met het vinden van een vredesfor- mule voor het Midden-Oosten. Maar er zijn geen aanwijzingen dat deze strategie inderdaad iets op zal leve ren. De Sowjet-Unie heeft gedurende de laatste maanden een aantal de fensief geaohte raketten met bijbe horende Russische technici in Egypte gestationeerd. De Amerikaanse rege ring is van mening dat deze de mili taire balans in het Midden-Oosten nog niet hebben verstoord ten voor dele van de Arabieren, maar de Is raëlische ambassadeur wees er in een vraaggesprek op dat de Sowjetrussi- sche raketten in wezen offensieve wapens zijn. f 220.000,laten vallen. Curator mr. J. G. H. Luckers probeert dit te be- werkstelligen. Alhoewel de heer Heyboer vier j maanden de tijd had zyn accoord I te herzien wilde hy eerst maandag middag nog wijzigingen aanbrengen. Op zyn bekende optimistische ma nier van doen goochelde hij, volgens de curator met winstcijfers van eventueel nog te bouwen woningen. De schuldeisers lieten zich niet meer vermurmen en wezen de wijzingen stellig van de hand. De Neberu werd op 21 august-us verleden jaar door de arrondisse- mentsrechtbank te Maastricht fail- liet verklaard op verzoek van een loodgiet ersbedry f en een centra le- verwarmlngsinstallat.iebedrijf uit Hoensbroek. Een beroep van Heijboer en een verzet van derden tegen dit vonnis werd door het gerechtshof te Den Bosch afgewezen. Toen werd al duidelijk dat de spaarders, die een gezamenlijke vordering van f 860.000,- hebben vrijwel niets meer van hun spaargeld zouden terugzien Door het faillissement worden voorts kopers van woningen en be- drijfsleveranciers en onderaannemers ernstig gedupeerd. De schuld aan de bedrijfscrediteuren bedraagt f840.000 Doordat Neberu de woningen van de kopers niet kan afbouwen lijden deze nog eens een verlies van f 1 400.000.—. Tijdens de behandeling van het faillissement bleek dat het Heiboer- bedrijf van het begin af niet gezond was geweest. Volgens ourator J. Lu ckers zijn spaarbank en bouwbedrijf nimmer rendabel geweest: „De naar verhouding te hoge rentes en de hoge kosten by spaarbank, de te lage prijzen en de eveneens hoge kosten by de bouwafdeling moesten onher roepelijk tot een ramp leiden". Ondanks dit alles leefde Heyboer eigenaar van dit eenmansbedrijf volgens curator Luckers op grote voet en trok hy vry hoge bedragen uit zijn toch al niet florerende be drijf voor privé doeleinden. Inmid dels heeft Heyboer zich van een functie verzekerd by de aannemer die de woningen van Neberu tegeo betaling afbouwt. De activiteiten van Heyboer, wee. I den, gedurende het bestaan van Ne beru door tal van waarschuwende j publicaties begeleid. Dit is een van de oorzaken dat er nog niet meer spaarders hun gelden aan de Neberu heben toevertrouwd. Mies Bouman U na Paul van Vliet en Whm lbo opgenomen in de Galerij der Onsterfelijken van de Continental Bodega in Am sterdam.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11