'Tempobeul'Wim Hol iedereen 'los' SNEEUW IN DE SAHARA Nederland begin mei present in Toscane Klassieke zege voor Jans Vlot Allure Muller is de beste Achtste Zilveren Molenloop Britse en Italiaanse leiding Feijenoord Curieuze zaken in Ronde van Algerije /r ales op „wonderlijke wijze gewipt Blessure Angstcomplex PAGINA 8 MAANDAG 29 MAART *970 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Bert Paauw) LEIDERDORP Wim Hol, de sympathieke lange afstand- loper uit Dordrecht, stond zaterdagmiddag in Leiderdorp na afloop van de achtste internationale Zilveren Molenloop te glimmen van genoegen. Begrijpelijk, want de op uitstekende wijze door de Leidse atletiekvereniging De Bataven georgani seerde 20 km wegloop had de hem zo fel begeerde zege opgele verd. Hol: Zesmaal heb ik nu meegelopen. Eindelijk heb ik dan ook eens een keer gewonnen". Een overwinning die door de deelname van vele sterke nationale „kilometervreters" een extra glans kreeg. derde plaats terwijl De Ruiter en De Bruyn resp. als vierde en vijf de over de eindstreep kwamen. Met op de achtergrond één van de vele molens, die de deel nemers aan de 20 km loop onder weg tegenkwamengaan op de bovenste foto Gé Jansen (links) en Wim Hol nog gezamenlijk aan de leiding. Hol zou tenslotte winnen.. Op de onderste foto (LD/Holvast) gaat hij zegevie rend door de finish. DUISBURG (ANP) De vorig jaar na Maassluis aanwezige twijfel over de vraag of de Europese titel van de Westberlyner Dieter Müller in het kader 47/1 wellicht een ge lukstreffer was geweest, zyn door hemzelf weggevaagd. In Duisburg prolongeerde de 27-jarige Müller zijn kampioenschap met overtuigend bewijs hij bleef ongeslagen, ein digde met veruit het hoogste gemid delde van 23-86, speelde de finale in slechts vijf beurten uit. en maakte bovendien in de altijd moeilijke ont moeting tegen de voortdurend chi canerende José Galvez een topserie van 281. Dat de Zilveren Molenloop isuit- j gegroeid tot een atletiek-evenement van allure bleek niet alleen uit de aanwezigheid van de nationale top (Piet Beelen, de winnaar van het vorige jaar, moest jammer genoeg vanwege een blessure verstek la ten gaan), maai- ook uit het record aantal atleten (199) dat om twee uur in Leiderdorp van start ging. Direct na het startschot nestelden de .grote" mannen zich op kop. De lichtelijk als favoriet getipte Rot terdammer Hans van Kastoren, Wim Hol en de verrassende Amster dammer Gé Jansen doorkruisten als eersten Hoogmade, op vrij geringe afstand gevolgd door De Ruiter uit Maastricht en de Rotterdammers Gijs de Bode en Dirk de Bruyn. Na hen volgde een lang „lint" van lo pers dat op het prachtige, rustie ke parcours steeds verder uiteen rekte. Vele lopers kregen rond de 12de kilometer een „klap" toen men vanuit Rijpwetering pal tegen de vind in richting Oud-Ade koerste. Juist op dat gedeelte probeerde Wim Hol, die nog altijd in gezelschap van Van Kasteren verkeerde, zijn slag te slaan. Hol: „Ik merkte dat Hans moeilijk draaide want hy nam te gen de wind in byna geen kop. Toen ben ik het tempo wat gaan verho gen". Met als gevolg dat er tussen Hol en v. Kasteren een gat van on geveer 60 meter ontstond. Toch viel de definitieve beslissing niet in dit gedeelte van de strijd. De sterke AV'23-atleet Jansen werk te zich naai- v. Kasteren toe en „trok" de Metro-atleet vervolgens mee naar Hol. Hol daarover: „Ik keek een paar keer achterom en zag Jansen komen. Ik heb me toen tegen de wind in niet geforceerd te meer daar ik de afstand naar de fi nish nog te ver vond om alleen door te gaan. Toen die andere twee een maal „bij" waren heb ik tegen Jan sen gezegd: „Kom op, nou gaan we samen verder". Dat gebeurde. Van Kasteren moest opnieuw lossen hetgeen Jansen in de laatste twee kilometers ook over kwam. De AV '23-er was in de slot fase niet bij machte „tempobeul" Hol te bedreigen. Een wat teleurge stelde Van Kasteren behield zijn Rudi Mol, reeds tweemaal win- naar van de Züveren Molenloop, moest nu genoegen nemen met een j dertiende plaats. De Hilversummer: „Het valt me niet eens tegen. Ik heb de laatste tyd vaak last gehad van een blessure en ben pas sinds kort weer aan het trainen. Ik heb overigens wel geprobeerd het tem- po van de voorsten by te houden maar ze gingen gewoon te hard. En ik voelde er niets voor om me te forceren". Jacques Kraan van het organise- rende De Bataven forceerde zich evenmin. Hij liep een bekeken race. I Vrij rustig beginnend werkte hy zich tijdens de wedstrijd steeds verder naar voren om tenslotte op een knap pe zeventiende plaats beslag te leg gen. Als eerste veteraan kwam De- ventenaar Frederiks (39ste in i 1,13.57.0) over de streep. De aanwezigheid van een aantal Duitse atleten gaf de Züveren Molen- j loop ook dit jaar weer een interna- j tionale tint. De kwaliteit van de bui- j tenlandse gasten was echter bi) lange na niet toereikend om een rol van betekenis te spelen. De uitslag luidt: 1 W Hol (Her cules) 1.04.36.8; 2. G. Jansen (AV •23) 1 04.50.6: 3 H. v. Kasteren (Metro) 1.05.28.6; 4. K. de Ruiter (AV'34) 1.06.05.2 5. D. de Bruyn (AVR) 1.07.07.6; G. de Bode (Me tro) 1.08.01.0: 7. L. Vink (AV23) 1 08.22.4 8. C. v. d. Burgt <HAC) 1.08.30.2; 9. J. Knippenberg (Maas sluis) 108.42.6; 10. H. Zitzen (Achil les Top) 1.08.46.8; 11. A. Jansen ,'20) 1.08.48.0; 12. R. de Schip per (Fortis) 1.09.14.0113. R. Mol (GAC) 109.18.0; 14. A. Pieterse (Sprint) 1.09.23.0; 15. G. Ridder AAC1.09.31,0; 16. A. Leurink (De Gemzen) 1.09.38.0; 17. J. Kraan (De Bataven) 1,09.53.0; 18. J. Labberton (Altis) 1.09.54.0; 19; H. de Rijk (HAV Haarlem) 1.10.00.0; 20 A. v d. Hoven (Kimbria) 1.10.16.0. Uitslagen: Dufetelle Metzemacher Stenzei Burgener Vultink Müller Dielis Galvez Dufetelle Burgener Stenzei Metzemacher Galvez Müller Vultink Dielis Stenzei Dufetelle Metzemacher Burgener Vultink Galvez Dielis Müller 300 13 183 102 13 94 300 26 94 234 26 39 183 24 57 300 24 81 184 23 59 300 23 85 300 17 130 17.64 115 17 30 6.76 245 30 68 8.16 300 30 69 10.00 89 9 41 9.88 300 9 281 33.33 23 07 7.84 11.53 9.00 7.62 12.50 8.00 13.04 236 300 60 29.50 102 32.50 14 49 13.82 14 152 21.42 9.37 7.00 195 300 300 32 53 224 32 60 300 14 133 21.42 264 14 115 18.85 178 5 67 25.60 300 5 99 60.00 ROME (ANP) In Rome zijn de scheidsrechters aangewezen voor de halve finales van de twee voornaamste Europese bekertoernooien. De eerste wedstrijd tussen Legia Warschau en Feijenoord in het toernooi voor landskampioenen zal geleid worden door de Engels man Howley. De tweede ontmoeting in Rotterdam wordt gefloten door de Italiaan Francescon. die ook de incidentrijke wedstrijd in de kwartfinales van het Runners Up Cup-toernooi tussen Carl Zeiss Jena en Ajax onder zij hoede had. De Nederlandse arbiter Lau var? Ravens is aangewezen voor de tweede wedstrijd tussen Schalke 04 en Manchester City (Europacup bekerwinnaars). OOSTERHOUT (GPD) Straks, in Toscana, zul len De Vroets vazallen het misschien nog wel eens hebben over de toch wonderlijke wijze waarop Wa les werd opzij gezet. Want hoe grillig kwam, in feite, zaterdagmiddag de voordelige 31 eindscore tot stand, waarmee Nederlandse topamateurs zichzelf in de halve finales loodsten van het toernooi om de Eu ropa Cup voor landenploegen. Hoe duidelijk „zicht baar" waren in die 31 de beslissingen van de Bel gische scheidsrechter Rion. Wales wónd zich daar achteraf het meest over op. Begrijpelijk. De verliezers ondervonden het meest nadeel van de even halsstar rig fouten makende als Frans sprekende zuiderbuur. Halverwege de povere partij mokten beide ploegen over Rions fluitflaters. Maar in de tweede periode was er uitslui tend ongenoegen aan Waleszij- de over de abominabele arbitra ge. Rion weigerde, sterk voorbeeld van zyn zwakke lei ding, op een zware overtreding kort na rust van Van Kesteren de enig juiste straf te laten vol gen: een penalty. Al beweerde keiharde Van Kesteren zater dagavond laat nog „beslist niet" onrechtmatig te hebben gehandeld, zelfs zijn trainer. De Vroet, oordeelde goudeerlijk „Voor mij verdiende Wales op dat moment een strafschop" De niet gegeven penalty be tekende het keerpunt in de wed strijd. waarvan alleen het laat ste deel boeide. „Wy zouden door die strafschop op 0-2 zijn gekomen en dan was niet Neder land maar Wales naar Italië gegaan in mei", verzekerde de rossig gebaarde captain Renton van de schlemielige verliezers Het „geluk" was niet lang na het elf meter incident opnieuw met Nederland. Henk Kiel, bes te speler van het veld. scoorde de belangrijke gelijkmaker (1-1) vanuit een positie die zoveel weg had van buitenspel, dat zelfs de Nederlandse grensrech ter er zijn vlag voor omhoog bracht. Maar Rion, als arbiter een aanfluiting, stond de overi gens listige Kielgoal toe. De elf van De Vroet toonden zich daarna, in de lange perio de van druk uitoefenen, condi tioneel sterker dan de met zoveel wilskracht gestarte tegenstan der. Zodat de 3-1 als uiteinde lijke aanduiding voor het ver schil in kracht tussen de twee. de waarheid toch wel dicht be naderde .De Welshmen echter wensten beschuldigend te blij ven wijzen in de richting van de spelleider. Maar: alleen de eindstand telt is een wet in het voetbal waarvan al vele ongeluk kige verliezers moedeloos zijn geworden. „Wat doet het er nog toe, we zijn er gekomen", besloot keeper Wever van Nederland daarom ook een discussie met wat ploeggenoten over de ma nier waarop de laatste barrica- Noordwijks Van Keste ren in actie tijdens de ama teurinterland tegen Wales. de op de weg naar Toscane op zij werd geschoven. De amateurs boden zich zeker in de eerste helft op een weinig waardige wijze aan als tegen stander van Joegoslavië in de halve finale van deze Europe se competitie. Want doordat Wa les, toch geheel volgens de ver wachting, furieus startte raak ten zowel oranje's middenvelders als zijn verdedigers danig ge- imponeerd. Lang vóór de wed strijd had De Vroet zyn angst daarvoor al uitgesproken. Wales had daarby het geluk dat het via een inswingende corner van Beer, met het hoofd „ge aaid" door Lloyd, al na negen minuten op 0-1 kwam. Aanvoer der Kiel poogde daarna tot de pauze vergeefs om zijn ver krampte, hypernerveuze volge lingen op te beuren. „Met de koppen naar beneden kropen ze in de rust de kleedkamer in", schetste De Vroet later de ge moedstoestand van zijn moreel beschadigde equipe. De trainer echter bespeelde zijn trillen de pupillen met de juiste woor den. „Begin nu eerst eens nor maal te voetballen, dan zul je zien dat Wales te pakken is", gaf De Vroet als beste raad mee voor de tweede helft. „Ik moest minimaal één doelpunt maken en daarom gaf ik Kiel de opdracht meer in de spits te gaan staan. Een viermans voor hoede is een gok omdat je je middenveld dan verzwakt, maar ik kon gewoon niet anders". Met Kiel in de voorste lyn en de woorden van De Vroet in het achterhoofd veranderde de Ne derlandse amateurploeg op slag De Van de Kerkhoff, tweeling, na afloop door Jack van Zanten gretig geïnviteerd voor de UEFA -jeugd, week veelvuldig van de zijlyn en maakte de tactiek van De Vroet tot een succesvolle. Wales viel direct na Nederlands tweede treffer, van de vooral goed storende spits Kamoen. door de mand. Het bleek inder daad een ploeg te zijn die in hoofdzaak steunde op inzet. En die inzet verdween toen het uit zicht op Toscane niet langer helder was. De Nederlandse amateurs met als sterkste ausputzer, Kiel als kandidaat voor het hoogste profcontract en de 18-jarige v. d. Kerkhoff-broers als flitsen de vleugels, schudden het angst- complex vinnig af. Het werd kort voor tijd zelfs nog 3-1 na een door Wüly v. d. Kerkhoff afgeronde glanzende solo van de broer René. Dat de scheidsrechter net als in de eerste helft het opnieuw twee minuten te vroeg voor „gezien" hield, was een beslis sing waar uiteindelijk niemand om mopperde. Het was alleen een bewijs, dat hij de zwakste „partij" gespeeld had. Een be wijs ten overvloede. DEN HAAG (ANP) Op enkele kilometers voor de Haagse Steen- wyklaan twijfelde Jans Vlot. Zeven kilometer voor de finish van de Ron de van Zuid-Holland was hij weg gesprongen uit de kopgroep, waarin zijn Amstelploeg met vier man by die eerste twaalf zo ijzersterk was ertegenwoordigd. Jans Vlot geloofde met dat hy de paar honderd meter voorsprong, die hij moeizaam had eroverd, mede dank zij de hulp van rijn ploegmakkers in de kopgroep, zou kunnen handhaven. Vlak voor Rijswijk keek hij om, zag zijn ach tervolgers vlak bij en meende zich verslagen. Hij richtte zich op, maar werd niet achterhaald, want de ja gers waren verdeeld. Hetzelfde ge beurde nog een keer, maai* de ver deeldheid in het elf tal dat de kleine Drent binnen handbereik had, was te groot. Toen zette de 23-jarige Vlot door, het bracht hem zijn eerste klassieke overwinning. Vorig jaar bad hij in de Ronde om de Haar lemmermeer samen met zijn broer Wioher om prijs en premie gevoch ten, nadat zij getweeën waren ont snapt en toen had hij de eerste plaats aan Wicher moeten laten. De tamelijk vlakke Ronde van Zuid-Holland kreeg daarmee een verrassende ontknoping, die een be loning was voor de geweldige kracht van de Amstel-ploeg. Kort voor Jans Vlot had geprobeerd weg te komen, was Wicher Vlot even „lós" geweest van de groep, maar zijn sprong was te kort. zoals ook Piet Kettenis. de meest actievr reamer uit het veld. al zyn aanvallen had zien mislukken. De greep van Jans Vlot naar de macht werd m feite succesvol door dat Thijs de Koning tactisch zo ver schrikkelijk sterk reed. In die slot- t ilometers probeerde De Koning ver scheidene keren een sprong naar cans Vlot te maken, waarop de an deren uit de kopgroep fel reageer den. Zij lieten zich misleiden door de scnijnbewegingen van De Koning, die er terecht op speculeerde dat nie mand de jacht zou overnemen als hy afstopte. Iedere keer dat hij het tempo vertraagde, na een jacht, viel de groep stil en uit elk verlies dat Vlot moest incasseren door de aan vallen van zijn ploeggenoot, groeide een grotere winst. Toen Van der Kruys en Bravenboer, de gevaarlijk ste concurrenten van Vlot, doorkre gen dat zy in de maling werden ge nomen dooi- De Koning, was het te laat. Zij kwamen niet verder dan de tweede en dei de plaats. De uitslag van de zeventiende Ronde v. Zuid-Hoüand, 145 kilome ter met start in Loosduinen en fi nish in Den Haag, is: 1. Jans Vlot (Wamieperveen), 3 uur 36 min. en 18 sec.; op 15 sec.: 2. Peter van der Kruijs (Helmond); op 19 sec.: 3. Wim Bravenboer (Rotterdam)4. Frans van de Ruit (Amsterdam)5. Rink Cornelisse (Amsterdam)6. Nanaio Bakker Wieringermeer7. I'ed Blom (Haarlem); 8. Thijs de Koning (Scherpenzeel)9. Martin van Hoogstraten (St. Anthonis)10. Piet Kettenis (Den Haag)11. Jan Aling (Bunne)12. Wioher Vlot (Wanneperveen). Op 1 min. 43 sec.: 13. Ron Bakker (Haarlem). Eindstand: pnt hs gem 1. Müller (Did.) 14 281 23.86 2. Dufetelle (Fr.) 10 183 18.86 3. Dielis (Belg.) 10 203 18.48 4. Vultink (Ned.) 8 133 13.61 6. Galvez (Sp.) 6 115 13.33 8. Metzemacher (Did.) 6 69 9.33 7. Stenzei (Oost.) 2 134 10.21 8. Burgener (Zwits.) 0 60 8.51 Autosport Claus en Anton Jet ten hebben zaterdag in een Opel op »en traject rond de Gelderse plaats Zevenaar de zogenoemde „Pij- lenrit" gewonnen. De wedstrijd, ge organiseerd door de RAC-Oost, is de eerste in een reeks van vijf, meetel end voor het KNAC-kampioenschap betrouwbaarheidsritten. DEN HAAG (GPD) Sneeuw in de Sahara. Het verhaal van ronde-secretaris C. Kouwenhoven lijkt een sprookje. De Haagse ploegleider van de Nederlandse equipe in de Ronde van Algerije had zaterdagmorgen, voor het vertrek van de Ronde van Zuid-Holland ook een ongelovig kijkend ge hoor bij zijn uitleg van de oranje-opgave in de eerste internationale etappe-wedstrijd voor ama teurs in het prille wielerseizoen. De Nederlandse ploeg, voor het eerst met een vedette (Fedor den Hertog) naar Noord-Afrika gereisd omdat de wedstrijd meetelt in de inter nationale competitie, stapte na acht van de vijf tien etappes vorige week op het vliegtuig naar Schiphol. „Wat daar gebeurt, houdt iedereen hier voor onmogelijk", licht Kouwenhoven toe. ..De organisatie haalt stunts uit die met sport niets te maken hebben". De Nederlanders Den Hertog, Zoons. Van Stralen, Legierse, Beurskens, Pustjens en Van der Valk begonnen, in opdracht van KNWU-coach Joop Middelink, rustig aan. Langzamerhand klim men in het klassement en proberen de ploegen- rang schikking te pakken, was de opzet, wist Kou wenhoven. „Dat lukte aardig. Fedor ging steeds beter koer sen. Hij pakte per dag twee minuten terug. Le gierse, aan wie ik na zijn winst in Olympia's Tom- heb getwijfeld maar die mij nu heeft verbaasd, dwong ieders bewondering af. En ook Van Stralen draaide leuk mee. Hij stond zelfs vierde in het klassement, terwijl wij in het ploegenklassement de tweede plaats bezetten. „Na een paar etappes begon de ellende", zucht de onverwacht toch bij „zijn" ronde aanwezige secretaris. „Er waren kapotte bruggen. De renners moesten met de fiets door rivierbeddingen. We naderden de Sahara, ,'s Nachts sliepen we daar in tenten". Coureur Jan Zoons (Voorschoten) vult aan: ,,'s Morgens vertrokken we bij een temperatuur van twintig graden boven nul. Een uur later zat je in de bergen en kreeg je een bui sneeuw over je heen. Als het hard regende, stapte de hele kara vaan in bussen en werden we naar de finish ge bracht". „We moesten een dag later een berg (1120 me ter) op", vervolgt Kouwenhoven. „Het sneeuwde daar verschrikkelijk. Er lag zeker tien centimeter Toch werd er doorgekoerst. Zes man kwamen zelfs vooruit, twee Belgen, twee Polen, een Oostenrijker en onze Peter Legierse (Den Haag). Ze reden de etappe uit (Legierse werd vierde), maar het duur de na de finish een uur voordat Peter weer wat op verhaal was. De andere coureurs hebben", vertelt Kouwen hoven, „allemaal opgegeven. Al zegt de organisatie van niet, ik weet dat ze in bussen zijn gestapt (ook Den Hertog en Beurskens) en naar de finish zijn vervoerd. Tien kilometer voor de streep kreeg de organisatie echter het idee de mannen weer op de fiets te zetten en ze te laten rijden voor het klassement. De tijd telde gewoon mee. Ze bleven in de koers om de volgende dag uitgerust, terwijl die groep van Legierse nauwelijks weer bij was, aan de volgende etappe (190 km) te beginnen". Bij het bekend worden van de curieuze klasse ring heeft Kouwenhoven besloten de Nederlandse ploeg terug te trekken. „Ik heb die dag bonken van renners gewoon van de fiets zien vallen", stelt de Haagse ploegleider. „Pe van Stralen zakte in de sneeuw in elkaar. Daar kon ik de jongens niet nog eens aan wagen". Ook niet toen de organisatie ook de Tunesiërs en de Italianen waren uit koers een nieuwe wedstrijd wilde beginnen. „Onze race-kleding was al op weg naar huis", verklaart Kouwenhoven. „Voor ons was het Algerijnse avontuur afgelopen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8