Doebtsek mikpunt van de felle communisten PAUZE BONN IN EN GESPREK MOSKOU VREDESTEIN Sihanoek beurtelings naar Moskou/Peking Grote invloed van partijsecetaris Bilak Gering verlies voor de SPD in Hamburg Parijzenaars konden stad toch nog verlaten Absolute meerderheid behouden Paus roept op tot vrede Uw macht over het stuur MAANDAG 23 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondente, An Salomonson) WENEN (GPD) Alexander Doebtsek, de leider van de Tsjechoslo waakse hervormingsbeweging in 1968 en thans am bassadeur in Ankara is geschorst als lid van de communistische partij. Zijn politieke daden zullen aan een onderzoek worden onderworpen. De maatregel tegen Doebtsek is onderdeel van een nieuwe zuivering door de huidige Tsjechoslowaakse partijleiders, ge richt tegen de hervormingsgezinden die nog in de communis tische beweging waren overgebleven. De maatregelen zijn zaterdag bekendgemaakt in „Roede Prawo" door Miroslaw Motsj, hoofdredacteur van het dagblad van de communistische partij. /""^/"YTYTTTT Tnm populariteit van de idolen uit de 1 Jp XjXvj X Praagse lente, wier namen nog steeds op muren en pleinen opduiken Op Gaat de maatregel tegen Doebtsek deze eisen heeft Hoesak consequent niet zover dat hij zonder meer uit de geweigerd in te gaan. Het is waar- party wordt gezet men verwacht schynlyk de enige concessie, die deze dat hy uit Ankara zal worden terug geroepen tien andere vooraan staande liberale communisten heb ben hun party lidmaatschap wel ver loren. Een van de bekendsten is Josef Smrkowski, voormalig voorzitter van de nationale vergadering en een van Doebtseks naaste medestanders. Sinds Doebtsek eind september als voorzitter van het parlement werd afgezet en uit het party presidium werd gestoten, is er een verbitterde stryd uitgebroken tussen de zoge naamde „realisten", die „de zaak- Doebtsek" daarmee als afgedaan be schouwden en de orthodoxen, die hem een proces wegens hoogverraad willen aandoen. Zeer pynlyk is die tegenstelling tot uiting gekomen, toen Doebtsek kort voor Kerstmis op het laatste nippertje zyn reis naar An kara. waarheen hy als ambassadeur van Tsjecho-Slowakye op een zyspoor zou worden gerangeerd, moest afzeg gen. Pas een maand later kon hy die reis ondernemen, maar pas nadat hy daarvoor de door de orthodoxen vast gestelde prys in de vorm van een vrijwillig uittreden uit het centrale comité had betaald. Eind januari verloor partyleider Hoesak, die Doebtsek tot dan toe de hand boven het hoofd had gehouden, zijn belangrykste steunpilaren als mi- nister-president Tsernik en de Slo waakse party leider Sadowski. Hoe saks actieradius werd daardoor zien derogen kleiner, terwyl de ortho doxen onder leiding van partysecre- taris Bilak snel aan invloed wonnen. Het bezoek van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko in de afgelopen week bevestigde deze nieuwe machtsverhouding. Niet Hoe sak, maar Bilak begeleidde de gast uit Moskou op zyn reis door het land. Nu was het de dogmatici al lang een doorn in het oog, dat Hoesak te genover de politieke gevangenen zo ondoortastend optrad. Mensen als de schaakkampioen Pachmann en de televisie-commentator Skoetina zit ten al maandenlang in de gevangenis zonder dat er een proces tegen hen wordt begonnen. De reden daarvan is. dat zowel de rechterlyke macht als de politie dergelijke zaken zoveel mogelyk saboteert en opzettelyk in gebreke blyft om het benodigde be lastende materiaal over te leggen. Daarnaast eisten de neo-stalinisten een gerechterlijke vervolging van de belangrykste hervormers als Doebt sek, Smrkovski, de vroegere parle mentsvoorzitter en Kriegel, de vroe gere voorzitter van' het Nationale Pront. Terecht duchten de extreem linksen, die onder de bevolking geen eerzuchtige figuur niet bereid is ge weest te doen om zyn' machtspositie te redden. Gromiko heeft tijdens zyn vyf- daagse bezoek zonder moeite kunnen constateren, dat het regime in de elf maanden dat Hoesak aan de macht is de interne toestand nauwelijks heeft kunnen consolideren. Hoewel er geen openlijke anti-Russische demonstra ties meer zyn, is de verzetsgeest van de bevolking ongebroken. Van de dui zenden arrestanten na de razzia's eind januari en half maart is het overgrote deel dankzij de solidariteit van de rechters vrygesproken of er met een uiterst licht vonnis afgeko men. De economische situatie is na genoeg catastrofaal. Het gebrek aan steenkool heeft zelfs tot het tydelyk sluiten van openbare gebouwen ge leid. De voorziening van de bevolking met vlees en groenten wordt steeds slechter. Ook onder de hoogste party en regeringsleiders heerst allesbe halve eensgezindheid, hetgeen zich uit in elkaar voortdurend tegenspre kende verklaringen en maatregelen. Deze indruk heeft bij Gromiko wel licht de overtuiging gewekt, dat al leen nóg radicalere maatregelen uit komst kunnen bieden. Daarby zal het hem van' te voren zonder meer duide- lyk zyn, dat het uitstoten uit de party van Alexander Doebtsek en zyn vrienden alleen de eerste stap zou zyn. Mocht Doebtsek ook daardoor niet tot zelfkritiek en zelfbeschuldi ging te bewegen zyn, die hy tot nu toe zo standvastig heeft geweigerd, dan is een proces de onvermydelijke consequentie, zoals dat uit de jaren vyftig nog in levendige herinnering is. Als Hoesak zou weigeren hieraan mee te werken, dan bieden zich ge noeg quislings aan om zulke kar weitjes als Moskou-horige party leider maai- al te graag op te knappen. (Van onze correspondent) BONN (GPD) In het ge sprek tussen de bondsrepubliek en de Sowj et-Unie is een lange pauze ingetreden. Nadat minister Gromiko en de Westduitse staats secretaris Bahr zaterdag o.m. het eerste gesprek tussen Brandt en Stoph hadden besproken, werd in Moskou een gemeenschappelijk communiqué gepubliceerd, waar in de opening van een Russisch consulaat-generaal in Hamburg en een Westduits in Leningrad werd aangekondigd. Bahr behoef de dus gisteren niet geheel met lege handen naar Bonn terug te keren. Het voornaamste onder werp van gesprek bleef echter, in delingen over een niet-aanvals- verdrag. Bahr, die gistermiddag bondskan selier Brandt en minister van Bui tenlandse Zaken Scheel inlichtte, zal waarschynlyk pas in mei opnieuw naar Moskou reizen. Het is Moskou verschenen communiqué heeft onmid dellyk geleid tot vragen van de West duitse oppositie. Gemeld wordt na melijk dat men is uitgegaan van de in Europa bestaande „realiteiten". CDU en CSU verlangen een toelich ting, aangezien dit riekt naar erken ning van de status quo (bestaande toestand). Nu er waarschynlyk een rustperio de in de regeringsactiviteiten jegens Oost-Europa is aangebroken <wat de DDR betreft: tot het gesprek Brandt-Stoph van 21 mei in Kassei) tetrensDraak met vele voorsnellin- I wordt 111 Bonn verwacht dat de na- tegenspraak met veie voorspeinn- druk zal komen te liggen op de scher_ gen, in een voorbereidend sta- i pe tegenstelling tussen regering en dium: Moskou en Bonn zijn nog oppositie. Nadat oppositieleider Bar- niet toe aan concrete onderhan- vrydag in de bondsdag duidelyk PEKING/BANGKOK (AFP) hebben, mogen dat bekend maken en Prins Norodom Sihanoek heeft gis- I ze tonen aan degenen die dat wilen teren tegen verslaggevers gezegd, dat Moskou en Peking hem wilden her bergen en dat hy beurtelings in bei de steden zal vertoeven zolang hy in had gemaakt dat CDU en CSU niet bereid zyn Brandt te steunen, ver klaarde CDU-voorzitter Kiesinger in het afgelopen weekeinde dat de re gering de Duitse zaak nu al heeft geschaad, namelyk door te aanvaar den. dat de kanselier niet over West- Berlyn naar de DDR zou reizen. CSU-voorzitter Strauss op zijn beurt zei gisteren dat Brandt op het punt van de staatsrechtelijke erkenning der DDR al te ver gegaan is. In de DDR zelf verkondigde mi nister van Buitenlandse Zaken Win- zer dat de bondskanselier het ooste- lyke Duitsland in feite heeft erkend door in Buchenwald een erecompag- nie van de Volksarmee en het Oost- duitse volkslied te respecteren. Pre mier Stoph. die zaterdag verslag van zyn onderhoud met Brandt uitbracht aan het parlement in Oost-Berlyn, verklaarde dat de bondskanselier ont- wy kende antwoorden of zelfs in het geheel geen antwoord heeft gegeven op het punt van het Oostduitse ont werpverdrag voor het opnemen van geiykgerechtigde betrekkingen. Hy herhaalde echter dat het gesprek in Erfurt nuttig wa6 geweest. De reactie van oppositieleider Bar- zel in de bondsdag is in het Oost duitse partijblad „Neues Deutsch- land" een explosie van revanchisme" genoemd. Barzel heeft inmiddels ver klaard dat hy thans de onderhan delingen tussen de VS, de Sowjet- Unie, Engeland en Frankrijk over Berlyn als een test voor alle andere gesprekken beschouwt. Die onder handelingen zullen komende donder dag. 26 maart, beginnen. Fi-anz Josef Strauss, oud-minister De Parijzenaars hebben het afgelopen weekeinde, dat tevens de paasvakantie opende, tegen alle verwachtingen in hun stad toch nog kunnen verlaten. Te gen alle verwachting in, omdat vrij dag alle poorten van de stad nog her metisch waren afgesloten door een aantal zwaargewicht trekkers, die langs meer en meer gebruikeiyke weg wilden protesteren tegen de re gering. Deze had nl. één dag eerder bekend gemaakt, dat op de hoogtij dagen van de verkeersdrukte in de toekomst de zogeheten „camioneurs" ofwel vrachtwagenbestuurders de toe gang tot de autowegen ontzegd zou zyn. Het besluit dat premier Cha- ban-Delmas ten overstaan van een paai- miljoen Franse televisiekykers met het oog op die nieuwe verschrik king van een totaal geblokkeerde hoofdstad zaterdag maar weer ylings inslikte. De vakbond, waarin de 120.000 „ca mioneurs" georganiseerd zyn, heeft, aangemoedigd door die onmiddeliy- ke capitulatie van de regering, ter stond een nieuw onderhoud met de premier gevraagd. Morgen zal Cha- ban-Delmas, die intussen zijn per- sooniyke aanzien by deze nieuwe te genslag niet bepaald ziet groeien, een aanvullende lyst van eisen van de kant der bestuurders onder ogen krijgen. Het lykt echter onwaar- schynlyk dat over het toegangsver bod tot de autowegen, dat de overige miljoenen Franse automobilisten niettemin al met hartelyke instem ming hadden begroet, dinsdag met de camioneurs nog veel woorden zul len moeten worden vuil gemaakt. Aanval op dorp Een gewapende bende heeft het Pakistaanse dorp Kalaikanti aangevollen en elf dorpe lingen vermoord, onder wie een vrouw en een baby, aldus de Paki stan Observer. (van onze correspondent) geschreven aan de zeer actieve op- i positie in de Bügerschaft. De FDP BONN iGPD) In de Westduit- j heeft niet alleen haar acht zetels be- se stad-Hamburg zyn gisteren ver- kiezingen voor de „Bügerschaft" het ballingschap is. Ty sprak tegen, dat hij het grootste vermogen ter wereld zou bezitten. Hy zei geen geheime bankrekening in Zwitserland te heb ben. „Alles wat ik heb is een matig bedrag, dat over is van een spon tane gift van de koninklyke Cam bodjaanse regering, geschonken voor myn behandeling in Frankrijk". „Alle banken ter wereld, die rijkdommen enkel gezag bezitten, de ongebrokenvan Sihanoek in bewaring zouden deelstaatparlement, gehouden. De al twaalf jaar regerende sociaaldemo cratische party heeft daarby haar absolute meerderheid behouden, maar verloor niettemin drie zetels (van de in totaal 120 bezetten SPD- afgevaardigden er 71). De SDU ging er drie zetels op vooruit (nu 41) en de liberale FDP behield haar acht zetels. Hoewel het deelstaat-parlement dat in dit geval in feite zelfs een gemeenteraad is) inzet van de ver kiezingen w-as en dus plaatselyke factoren meetelden, bestond in West- Duitsland landelyk belangstelling voor de uitslag. Het waren de eerste deelstaatverkiezingen sinds het aan de macht komen van SPD en FPD in Bonn. Met name omtrent de po sitie van laatstgenoemde party, in houden, maar vergeleken met de stemmen die zy tydens de bondsdag verkiezingen van september in Hamburg verwierf, een winst van on geveer tien procent geboekt. Dit laatste is waarschynlyk voor een deel te danken aan de stemmen van de zeer vele jongeren. Door verlaging van de kiesgerechtigde leeftyd van 21 tot 18 deden 135.000 kiezers voor het eerst mee. Verondersteld wordt dat zij in groten getale op de FDP hebben gestemd. onderzoeken, uit welk land ze ook xomen', aldus de prins. De dr'ekopp ge leiding van de nieuwe Cambodjaanse regering is zaterdag voor de eerste maal sinds jvan Financiën, heeft in een vraag- het afzetten van staatshoofd Prins gesprek met Die Welt am Sonntag w"ier gelederen grote onrust heerst Norodom Sihanoek in het openbaar gezegd te vrezen dat het contact met s^nds het aangaan van de coalitie verschenen. In de hoofdstad waren j Oost-Duitsland tot een stroever Sow- met Brandts sociaal-democraten, zal strenge veiligheidsmaatregelen geno-1 jetrussische invloed in Duitsland nu althans enige aanwyzing kun- en Europa zal leiden. men toen de drie mannen voor de nationale vergadering versohenen. Een hunner, Tsjeng Heng, werd offi cieel tot voorlopig staatshoofd uitge roepen. Met hem verschenen de mi nister van Landsverdediigng, gene raal Lon Nol, en vicepremier Sirik Matak. Laatstgenoemde wordt on danks zyn lagere functie beschouwd als de sterke man in de regeling. De premier van Thailand, maar- schalk Thanom Kittikasjorn, heeft I gisteren officieel tegengesproken dat troepen van zyn land in Laos zou den stryden. Hy gaf toe dat moge- lyk vrywilligers deelnemen aan be- paalde operaties van Laotiaanse re- geringstroepen. ..Dat is hun persoon- lyke zaak", aldus de premier. Deze mensen wonen in het grensgebied en willen hun familieleden in Laos be schermen. „De schaduw van Moskou nen worden verschaft, j Het geringe verlies voor de SPD over j was geen verrassing. In de eerste Europa zal zich verder uitstrekken. plaats was voorspeld dat de slytage Deze schaduw bestaat hierin, datvan twaalf jaar regeren invloed zou Moskou verwydering van de Amen- hebben, in de tweede plaats behoort, kaanse troepen uit Europa wil en de j De Hamburgse SPD tot de conser- Europese eenheid ten westen van vatieve vleugel van de party. De de demarcatie lyn wil verhunderen". winst voor de SDU wordt vooral toe- Arrestaties in Indonesië Ver scheidene Indonesische generaals en enkele burgers zyn gearresteerd we gens wapensmokkel naar Israël en Nigerië. heeft generaal-majoor Soe- topo Joewono. hoofd van de Indone sische inlichtingendienst, gisteren meegedeeld. SDS ontbonden De Socialisti sche Duitse Studenten (SDS), de dryfkracht achter de vaak geweld dadige studentenonrust in de jaren zestig, is zaterdag ontbonden. Een woordvoerder zei, dat de SDS de laatste twee jaar niet behooriyk ge functioneerd had en dat de ontbin ding „politieke noodzakeiyk" wa.< omdat de federatie uiteengevallen is in dn-i'e groepen: de anarchisten, de maoisten en de stalinisten. De zuidelijke landen van Europa zijn natuurlijk al weer vele stappen op het noorden vooruit als 't om het begin van de lente gaat: een ijsventer had gisteren zijn wagentje al voor het Forum Romanum in Rome neer gezet .om de eerste toeristen te kunnen bedienen. VATICAANSTAD (AP) ..Arme vrede", zo riep Paul Paul us gisteren in een palmzondag-toespraak uit tot een verzamelde menigte op het St. Pietersplein. De paus betreurde „de toenemende en angstaanjagende be wapening", het voortduren van bloe dige conflicten en het ontbreken van vrede in de gemeenschap en in de harten der mensen. „Wy moeten altyd naar vrede verlangen en niet de hoop verliezen hem te kunnen be reiken. wy moeten die hoop elk uur van het leven en de geschiedenis verwekken en wy weten dat wy dit kunnen omdat onze vrede Christus is". In de preek, die hy vóór zyn toe spraak op het plein had gehouden, riep hy op moderne jeugd op by haar zoeken naar de werkelyke waarden „de vreugde van het doen" te betrachten inplaats van slechts te protesteren en te vernietigen. Hy spoorde de jeugd aan niet te verge ten dat Jezus Christis het antwoord is: „Een mens die als een gids is". De paus citeerde daarna Johannes 8/12 waarin Christus zegt: „Ik ben het licht der wereld: wie mij volgt, zal nimmer in de duisternis wande len, maar hy zal het licht des le vens hebben". ADVERTENTIE Record brood Volgens A li Riza Kaplan is een Belgische bakker zyn wereldrecord „langste brood" kwyt. Kaplan, een chemicus heeft in een hotel in Ankara, Turkye een brood van 3.55 m lang, 38 cm hoog en 60 cm breed getoond. Het woog 90 kg tegen het Belgisch recordbrood slechts 55 kg. Maar Kaplan gaat door. Hy wil een brood van 120 kg bakken, dat hy wil tentoonstellen op de najaarsbeurs in Izmir. Geen gratie De 63-jarige Zweed se spion-overste Stig Wennerström krygt voorlopig geen gratie. Dit be- I sloot de regering in een speciale ka- J blnetszitting. waarby men er de j aandacht op vestigde dat Wenner ström lichamelyk zowel als geesteiyk in goede conditie blykt te zyn. „Wel geld voor de maan maar niet voor de postbode": dat was het opschrift van een van de borden, die werden meegedragen in een protestoptocht van sta kend postpersoneel in St. Paul, Minnesota, waar, evenals in New York en andere Amerikaanse steden, geageerd wordt voor be tere beloning. President Nixon heeft intussen gedreigd met in schakeling van het leger om de postbezorging gaande te houden, roaardoor hier en daar het werk is hervat. De stakingsactie is echr- ter nog niet geheel voorbij. IVREPESTEIN iprini De soepele radiale band met het brede loopvlak. Het aktieve profiel geeft ongeëvenaarde weg- ligging, ook op gladde wegen. Weers- en wegomstandigheden zullen te allen tijde Uw voorzichtigheid en oplettendheid eisen I Wéten, wat Uw auto doet, in bochten, op hellingen, onder alle omstandigheden, bij èlle snelheden. Dat is macht over het stuur. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - geven maximale betrouwbaarheid en vaste wegligging. Oók bij slechte weersomstandigheden. Voor iedere auto heeft Vredestein de ideale band. Een assortiment met Wereldfaam.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7