^onmogelijkheden voor nu en morgen KOM MIJ OPHALEN Winkelen moet een feest zijn voor de consument" 1 kihiMiMtë Pil" helpt in Amerika duiven uitroeien YORKDALE SHOPPING CENTRE K. .1=. PRETVOGEL NO. 2 ..t jfiDAO 23 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 |[^U5SEL (GPD) Een gezin van twee personen kan, is in de visie van de Italiaanse architect Joe Colombo, irtabel leven in een uit „cellen" opgebouwd huis. ppHTijefï l\ï tigA |t| |t| - -Vv?(y' IkTEJi 2J SJnJciü! fc l: "M s.- -c fcuaiiJWHJzmf?'?.niii' i c.t or T AM? "4s* gafer* - Ergens lan Parijs leeft een fabri kant van t.v.-meubelen in de over tuiging dat sommige mensen liever een quasi-antiek meubel zien dan het kille glazen oog van de beeldbuis. Daarom maakte hy een reusachtige kist van leer met antiek-effect waaruit het toestel door een druk op de knop geruisloos omhoogryst als het kijktijd is. Twee namaakdeurtjes (te vervangen door acht namaak- laadjesi aan de voorkant moeten de I suggestie wekken dat het om een j „echt" bergmeubel gaat. Ook in de keuken- en badkamer- sector wordt heftige strijd gevoerd tegen wat men de steriliteit van het moderne interieur noemt. Met betimmeringen van donker hout, met afwasbare behangsels vol deco ratieve patroontjes, met wasbakken en gootstenen van geglazuurd zand steen in warme donkere kleuren en met tientallen soorten en typen de coratieve tegels voor vloeren en wan den. Op bestelling kan een adembe nemende „Romeinse" badkamer worden geleverdtweepersoons ivoorkleurig ligbad met antieke randversiering en met koperen kra nen in de vorm van waterspuwers. Vindt u de slaapkamer wat kaal? Er is een „beddehoofd" in terrecot- ta, een reliëf-blok met gestyleerde bloemen dat boven het hoofdeinde j van het bed kan worden opgehan- gen. Praktische gedachte achter dit ontwerp: het behang achter de bed- deküssens blijft schoon. We willen maar zeggen u hoeft niet in dat hyper-functionele huis van meneer Colombo als u daarvan griezelt. Er is op de Europese meubelmarkt ge noeg tegenwicht te koop tegen het roestvrij staal en de kunststoffen van deze dagen, al slaat de weeg schaal helaas vaker uit naar de kitsch dan naar de kunst. Fluweel en kunststof Voor mensen die de hedendaagse woonvormen prefereren noteerden we nog dit: Kunststof (vooral in wit, maar ook in oranje) in opmars als materiaal voor eetkamerstoelen, fauteuils, tafeltjes en boeken rekken. Wit vinyl als praktische (af wasbare) bekleding van rood- of wit gelakte eetkamerstoelen. Steeds meer leer en ook veel grof ribfluweel als bekledingsmateriaal voor bankstellen die overigens steeds meer in omvang groeien. Een simpel drie- of vierzits- bankje lijkt niet meer mee te tel len; het is allemaal meteen zeven-, acht- of negenzits, gegroepeerd met een of twee rechte hoeken of in een halve cirkel. De moeizaam verworven leefruimte in de woonkamers van onze moderne flatgebouwen wordt door zulk gigantisch meubilair af doende om zeep geholpen. Vet en duur Van het voorlichtingsbureau voor de voeding komt deze tip: ook met zogenaamde dieet- en gezondheids margarines moeten we zuinig om- springen. De bloemrijke reclames voor de vele nieuwe soorten en mer- I ken margarine kunnen wel eens de indruk wekken dat al deze brood- I smeersels zo „gezond" zyn dat we j gerust een likje extra kunnen nemen. En dat nu is weer helemaal fout. De zogenaamde dieet- en ge- I zondheidsmargarines bevatten name- lijk evenveel vet als gewone marga- I rines, al is het dan van andere sa- menstelling. Meer ervan eten bete- kent dus gewoon meer (vaak teveel) vet binnenkrijgen. Bovendien zijn de ze bijzondere margarines over het algemeen veel duurder. Wie zich houdt aan het door voedingsdeskun digen aanbevolen rantsoen (zeventig tot tachtig gram vet per persoon per dag) heeft geen „bijzondere" mar- garinesoorten nodig. Gladde foto Een kunstgreep waarmee de mid delbare diva's kans zien om rimpel loos op de foto te komen: ze rollen j het haar rondom het gezicht zo strak mogelijk op rollers waardoor de rim pels letterlijk worden weggetrokken. Over deze hele toestand wordt een fraaie pruik gezet en daarna gaat j het gezicht „gladgestreken" op de I foto. ADVERTENTIE Barbara's Boutique in Amsterdam toonde de nieuwe collectie voor voorjaar en zomer. Op de foto links een soepel suède. koffie kleurig driekwart jasje met franje garnering. Rechts een hesje, dat bestaat uit aan elkaar gestikte stukjes suède in verschillende kleu ren met een metalen sluiting. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... ©©(ütëÖQWi/ BREESTR A AT I08QII2 LEIDEN stan i recreatiecel, die beheerst wordt een zit-ligmeubel van grote inte kussens, met de ste- uziekinstallatie onder handbe- ia plastic laden onder de kus- Aan het plafond erboven hangt kon laibare t.v. met een reeks ver- boekenplanken. Slapen ge in een ronde slaapcel die ge- [evuld wordt door een geweldig bed, baden in een soort half- spelonk waarin uit drie dou- lei ipen de waterstralen neerrege- De keuken is een halfrond 3dg lisje van roestvrij staal waar (rote elektrische huishoudappa- in een wand zijn onderge en de maaltijden schuiven lak meteen op de eettafel van het werkvlak meteen op de rkjiel van de aangrenzende (kunst- eethoek. ïlopig is dit cellenhuis nog een imenteel „toekomsthuis", dat elfc|mkbare blikvanger is op de Europese meubelbeurzen, zoals op de jaarlijkse „Maison in Brussel. De heer Colombo zijn toekomsthuis gemaakt in e' cht van een bekende fabrikant hil rnthetische textielsoorten en de »el is dan ook uit louter kunst- i opgetrokken. Meubelen zijn itte kunststof en alle bekle- zijn synthetisch, in een meerde kleurenmengeling van lila en donkerpaars. Afwasbaar badkamerbe hangsel van vinyl, bedrukt met patronen in nylonfluweel. Om kale badcellen ..leefbaar" te ma ken, zoals dat heet. ouderwetse koperen blakers zijn ge monteerd. met jachttaferelen In imi tatiegobelin, gereproduceerd op wanddoeken en kamerschermpjes. Het aloude tin zij het dan glim mend gepolijst zodat het op roestvrij staal begint te lijken is niet lan ger alleen decoratiemateriaal, maar wordt ook verwerkt in tafelgerei: vleesschalen, koffiepotten, melk kannetjes. Van twee oude roestige sleutels met een plankje ertussen, wordt een sleuteldrager gemaakt en een vindingrijke geest heeft een klei ne honderd van zulke roestige sleu tels aan elkaar gesoldeerd, van een indirect lichtje voorzien en tot wand versiering gepromoveerd (prijs: ruim 300 gulden). Ster-rol erwets-knus van de toekomst? „Welnee". andere interieurontwer- „de consument krijgt steeds behoefte aan ouderwetse knus- romantiek in zijn huis". Wie relooft in die voorkeur van de l0W ®e mens voor allerlei quasi- zaken begint toch op zo'n in- honale meubelbeurs wel een te twijfelen, want de attribu- an dit veelbezongen heimwee- •oude vallen steeds moeilij- ontlopen. een steenworp afstand van zo'n omlijnd huis staat men oog in met „antieke" kinderslaap- rtjes van zwaar donker eike- Met schemerlampjes die op Jeanne Moreau, nog altijd topac trice in de Franse film- en toneel wereld, gaat in een nieuwe Ameri kaanse film een merkwaardige rol spelen, namelijk die van Jeanne Mo reau. Haar tegenspeler is de Italiaan se filmregisseur Fellini die evenmin in andermans huid hoeft te kruipen; hij speelt de rol van Fellini. Volgens Marie Claire zal Jeanne Moreau de gelegenheid aangrijpen om Fellini de hoofdrol in zijn eerstvolgende film te ontfutselen: Ze heeft films ge maakt onder leiding van vrijwel alle grote regisseurs van deze tijd. maar Fellini is een van de weinigen die nog op haar lijstje ontbreekt. Wel speelt ze binnenkort in een nieuwe Engelstalige film van de Zweed se regisseur Ingmar Bergman. Er is één hoofdrol die Jeanne Moreau consequent blijft weigeren: die van Coco Chanel in de shows en musi cals over het leven van deze Franse modeontwerpster. Ik word dit jaar veertig en heb geen zin om me twee keer zo oud te maken om Chanel te kunnen spelen", zegt Moreau. Ik heb trouwens besloten om van nu af tot het eind van mijn leven veertig te blijven." ADVERTENTIE ••"..•GRATIS: DEN HAAG (GPD) „Dit zijn fotootjes van een winkelcentrum in Denemarken. Het is gewoon een feest om daar te 'winkelen. Maar in Nederland stelt de consument nog geen duidelijke eisen aan zijn winkelcentrum" De foto's van het Deense winkel paradijs liggen op een conferentieta fel in een van de kantoren van het Rotterdamse architectenbureau Groosman, waar de architecten T. A. Brouwer en D. .J Boomsluiter iets vertellen over de mogelijkheden om winkelen vcor de consument zo attractief mogelijk te maken. Ze we ten daar een en ander van. want ze zijn de ontwerpers van een modern winkelcentrum dat onlangs in Roo sendaal is geopend, ze hebben mee gewerkt aan de totstandkoming van winkelcentra in Amstelveen. Leid- schendam en Nijmegen en aan di verse buurtcentra. Moderne winkelcentra verrijzen in talloze steden van Nederland temid den van dichtbevolkte nieuwe woon wijken waar een heleboel potentiële klanten wonen, maar cok op de puin hopen van oude gesaneerde binnen steden waar van oudsher „de winkel stad" gevestigd was. Vergeleken bij zo'n voorbeeld uit Denemarken lijkt de Nederlandse bouwerij op dit ge bied dan alweer achter te lopen, maar de architecten Brouwer en Boomsluiter zeggen er meteen bij dat zulke inspirerende voorbeelden uit Scandinavië (want er zijn er nog veel meer) niet alleen een kwestie van progressief ontwerpen en bou wen zijn. „Het heeft ook veel te maken met de mentaliteit van het publiek in die landen. In een land als Denemar ken is het bijvoorbeeld mogelijk om openbare toiletten te exploiteren zonder toezicht. Dat zou hier niet kunnen. In Nederland worden bij zondere dingen altijd zo gauw kapot gemaakt. Alles wat van de gemeen schap is gaat hier vroeg of laat ka pot. We hebben in dit land teveel de mentaliteit: als je geen rommel om je heen maakt, leef je niet." Het winkelcentrum in Roosendaal (hun jongste schepping op dit ter rein) heeft gunstige kritieken ge had en is onder meer gekarakteri seerd als „een aangenaam ritmisch winkelcentrum" waarin de eenvor migheid zoveel mogelijk vermeden is en men met speelse elementen (zitbanken, plastieken, kleurige on derbrekingen van doodse achterwan den) niet zuinig is geweest. Aan wel ke eisen moet naar hun mening „het ideale winkelcentrum" voldoen? „Voor alles moet de consument er rustig en lekker kunnen wandelen. En er moet in een winkelcentrum veel groen zijn," vindt de heer Brouwer. Zijn collega Boomsluiter drukt het nog wat sterker uit: „Ont stellend veel groen moet er zijn. Als er op de plaats van het project bo men staan die gespaard moeten en kunnen blijven heb je al een plus punt." De praktijk heeft hen voorts geleerd dat er dankbaar gebruik wordt gemaakt van plekjes in de buurt waar vaders en kinderen kun nen wachten, terwijl moeder zich in het winkelgewoel stort: aan zitban ken, speelhoeken, coffeeshops is reële behoefte. Ideaal zou het zijn als er meer overdekte winkelcentra kwamen. Die zijn in Nederland nog op de vin gers van één hand te tellen, hoewel ons klimaat schreeuwt om een dak boven het hoofd van de winkelende huisvrouw. „En niet alleen een dak zeggen de architecten. „Als wij over een overdekt centrum spreken, be doelen we dat ook de ingangen af sluitbaar moeten zijn. In dat opzicht vechten ontwerpers van goede en sfeervolle winkelcen tra tegen dezelfde bierkaai als de mensen die het peil van onze wo ningbouw omhoog willen brengen. „Het is een voortdurend gevecht om de mensen ervan te overtuigen dat die investeringen op den duur eruit zullen komen. Instellingen als een crèche, klantentoiletten, een post kantoor mogen bij een goed modern winkelcentrum niet ontbreken." is de mening van de heren Brouwer en Boomsluiter. „Er wordt wel veel ge praat over de mens die straks zal ko men winkelen en winkeltjes kijken, maar in de praktijk heeft die consu ment geen enkele inspraak bij de op zet van winkelcentra. Ze vinden dat huisvrouwen het eigenlijk zouden moeten vertikken om te winkelen in winkelcentra waar zulke essentiële voorzieningen als crèches en klantentoiletten ont breken. En ze vragen zich zelfs af of Nederlahdse huisvrouwen geen stichting in het leven kunnen roepen om propaganda te maken voor het bouwen van een crèche in ieder be- hoorlijk winkelcentrum. De kosten van zulke voorzieningen zouden dan gedragen moeten worden door dege nen die het winkelcentrum exploite ren. Het is maar een idee van twee ar chitecten die de nodige ervaring heb ben met het ontwerpen van heden daagse winkelcentra, al zijn ze niet uitsluitend in deze sector gespeciali seerd. Andere grote projecten liggen voor hen onder meer in de universi- teitsbouw. Het is verleidelijk om hen de geijkte vraag voor te leggen: (Van onze medische medewerker, dr. J. Kater AMSTERDAM is la?ig niet de enige stad waar het grote aantal duiven een probleem vormt. In de Ver. Staten hebben niet minder dan 150 grote steden hun duivenpro- bleern. Maar terwijl de Am sterdamse autoriteiten de duivenplaag ivillen bestrijden door de dieren een zachte dood te laten sterven (zij het onder sterk protest van die renvrienden en van de die- rejibescheming), gaat men dit in Amerika langs biologi sche weg volbrengen. Daarbij verlenen de makers der an ticonceptiepil hun medewer king om de steden van dui ven, en van alles wat deze vogels op hygiënisch gebied aan ongerechtigheden ver oorzaken, te zuiverenZij hebben een „duivenpil" ge fabriceerd die als voedsel voor de duiven wordt uitge strooid. De werkzame stof zit als de buitenste laag om een kern van graan die duiven graag lusten: er is voor ge zorgd dat deze „pil" zo groot is, dat vogelsoorten die men beslist wil sparen de korrels niet kunnen opeten en dat ook niet zullen proberen te doen. De Amerikaanse gezond heidsdiensten zijn van me ning dat duiven voedsel en water besmetten en ziekten overbrengen. Wanneer de duiven deze graankorrels, die een laagje „ornitrol" bezitten, opeten, worden zij hierdoor gesteriliseerd, zo verklaarde de directeur der diergenees kundige afdeling van een grote Amerikaanse farma ceutische fabriek. Proeven met deze methoden zijn al vanaf 1967 in de stad. Bangor in de staat Maine genomen. In twee „seizoenen" daalde de duivenbevolking er van on geveer 2500 tot minder dan 300 vogels. Ook in warme streken als Florida bleek or nitrol zeer efficiënt te wer ken. De fabriek heeft al vol doende gefabriceerd om te kunnen voldoen aan de gro te vraag naar deze stof, die in de maanden februari tot april (waarin de duiven hun paringtijd vieren) venvacht ivordt. Het Amerikaanse de partement van Landbouw heeft aan dit produkt al zijn goedkeuring verleend. Ook de Amerikaanse lucht macht en de andere militaire luchtvaart-afdelingen heb ben belangstelling getoond voor dit nieuwe produkt, in verband met de gevaren die vliegtuigen bedreigen ivier bases in gebieden liggen waar veel duiven voorkomen. Er zijn vliegtuigen veronge lukt doordat vogels bij de start in de jet-motoren uier- den gezogen. Elke graankor rel heeft een laagje dat 0.1 procent diazacholestenol be vat. De vruchtbaarheid der duiven wordt gedurende zes maanden sterk afgeremd wanneer de dieren gedurende tien dagen dit elke dag als voedsel gebruiken, in een hoeveelheid van 3 kilo per 100 duiven per dag. De stof iverkt op grond van een fy siologisch principe dat ech ter geheel verschillend is van dat der menselijke anticon ceptiepil, aldus de fabrikant. Maar het geslachtsleven van duiven verschilt dan ook sterk van dat van de mens. Het overdekte winkelcentrum Yorkdale in Toronto is een ideale gelegenheid om gezellig te winke len. Men vindt er ook bankinstel lingen en fraaie restaurants. Geen wonder dat dit „shopping- centre" een trekpleister is voor honderdduizenden bezoekers. Bui ten is een enorme parkeergele genheid, zodat men er zelfs op de drukste momenten zijn auto kwijt kan. Hoe zullen onze winkelcentra er in het jaar 2000 uit zien? Op dat punt onthouden de archi tecten zich wijselijk van een progno se. „Verschrikkelijk moeilijk te zeg gen. Alles verandert zjd snel. Kijk maar naar de ingrijpende verande ringen die de winkels en de manier van winkelen in nog geen vijftien Jaar tijds hebben ondergaan. Flexi biliteit is het belangrijkste in een goed winkelcentrum. Daarom wer ken we ook met flexibele gevels; be tonplaten die een eventuele verbou wing veel eenvoudiger maken. De winkelruimten zijn gewoon een soort cellen die door het ontbreken van dragende wanden eindeloos kunnen worden geschakeld. Zolang er ruim te is, kunnen winkels daardoor wor den uitgebreid. Horizontaal, maar ook verticaal". Voor het immense en steeds groei ende parkeerprobleem in de winkel steden is in hun visie het .onderkei- derde" winkelcentrum dè oplossing: de ruimte voor parkeren en aan- en afvoer van goederen weggewerkt on der de winkels. „Zeker wanneer Je daardoor ruimte vrij krijgt waarmee je andere dingen kunt doen. Speel- parken maken bij voorbeeld; fijne groene dingen waarvan we allemaal plezier hebben," zegt het Rotter damse architectenduo. „Ach, er zijn zoveel goede plannen. Genoeg om heel Nederland mee vol te bouwen. Maar het loopt, net als in de woning bouw. altijd stuk op de financiën. Als een architect een belegger met visie treft heeft hy geluk en hebben de winkelier en de klanten ook ge luk. Het besef dat een winkelcen trum goed loopt als de hele omge ving goed is: dat heeft men in Ne derland nog te weinig."

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17