iVmerikaans offensief egen groei van de import Automobilist krijgt hulp van computer NIET ALLEEN TILBURG WIL AUTOFABRIEK Alfa Romeo met too van 220 km I (fin wegenwagens9 wielen en wat - er - to - bij - komt Met verschijning eerste mini brandt de strijd pas goed los LEKTRISCHE [ETS UIT i IRAN OP iE EXPO Nieuwe boekjes en accessoires LIK OP DE TOEKOMST „gitpERPAG !9 MAART 1970 HnwrH OAO»L*t> PAGINA 9 maand gaat het in nerjka gebeuren. Dan komt het Kensief tegen de importauto's goed op gang. Tot nu toe i>ben we zo nu en dan wel eens lichten ontvangen van nieuwe agens, die speciaal waren ont- een tegenwicht te pien tegen de groeiende in- maar het bleef incidenteel. Amerikaanse autofabrikanten igeerden eigenlijk maar lauw. lig jaar echter werden er meer een miljoen auto's geïmpor teerd. Om precies te zijn 1.112.000. Dat is ruim elf procent van de totale verkoop. En dat cijfer was een voldoende ruk aan de alarm klok om goed in actie te komen. Vroeger hoefde dat niet zo. De au to was in Amerika het statussymbool bij uitstek. Hoe groter, hoe krach tiger, hoe glanzender, hoe mooier, hoe beter. Wie in een klein onnozel wagentje reed werd gewoon niet v<wr vol aangezien. De Europese wagens hadden geen schijn van kans tegen de grote Amerikaanse sleeën. Ver der dan een 300 auto's kwamen de importeurs voor en lang na de oor log dan ook niet. Natuurlijk is de Amerikaanse mentaliteit nog niet ge heel omgeslagen. Ook nu is groot en glanzend nog steeds in trek, maai de kentering is toch wel in volle gang. In 1956 steeg de invoermarkt voor het eerst boven de één procent. Drie jaar later lag het percentage ruim 600.000 stuks al boven de tien. Het Amerikaanse antwoord was de z.g. compact wagens. Voor Ameri kaans begrip inderdaad veel kleiner, maar in Europese ogen nog steeds fors van formaat. Deze tegen aanval leek succes te hebben. In 1962 was de invoer tot de helft ge daald en het marktaandeel beneden de vijf procent gekomen. Diverse Europese merken sneuvelden in de strijd vooral omdat de service geen gelijke tred hield met de verkoop. Dit met uitzondering van de Volkswagen, die juist op dat gebied uitermate actief bleef en een wijdvertakt dea- lernet formeerde. Toch had men aanvankelijk in Amerika deze klei ne volkswagentjes aan de straatste nen niet kwijt gekund. Wijlen heer Pon. die de officiële VW-export naar de V S. van de grond trachtte te krij gen, moest zijn eerste meegenomen exemplaar voor een appel en een ei van de hand doen om de terugreis te kunnen betalen. En prof. Heinz Nordhoff zelf bracht het er een jaar later in 1949 niet veel be ter af. Hij verkocht zegge en schrijve eén stuk meer. Maar de V.W.-aan houder won. Geleidelijk kreeg men voet aan de grond. In 1953 voor het eerst meer dan duizend, vijf jaar later meer dan 100.000. In 1968 was dat aantal al opgelopen tot 582.000 Zelfs 't tegenoffensief van de com pact-cars weerstond Volkswagen Maar niet alleen Volkswagen heeft sinds 1962 meer wind in de Ameri kaanse zeilen, ook andere importeurs gaat het steeds beter Dat heeft tot paniek geleid in de AI komt de strijd tegen de importauto's volgende maand op gang met de introductie van een Amerikaanse mini, het leeuwen deel van de verkoop betreft nog altijd sleeën van het formaat als deze volkomen nieuwe Chevrolet Camaro, die weer langer is dan zijn voorganger. De radio-anten ne is in de voorruit ingebouwd. Kuipstoelen zoioel voor als achter. gelederen van de Amerikaanse auto fabrikanten. Als eerste fase verhoog de men de import van de produkten van Europese dochters: Opel «GM), Engelse Fords (Ford), Simca (Chrys ler), maar het haalde niet veel uit. De tweede fase was de lancering van super-compact cars: de Ford Ma verick 'april '69en de AMC Hornet 'sept. '69). Deze wagens zijn onge veer een halve meter langer dan de Volkswagen, maar tot nu toe heb ben zfj ook niet het verwachte en gehoopte resultaat opgeleverd. Wel werd de Maverick een verkoopsuc ces, maar de totale Ford-verkoop daalde. De invoer van de Volkswa gen liep door de havenstakingen ook iets terug, maar de totale import steeg. Vooral door een flinke op mars van de Japanners. De derde fase staat nu te begin nen. Vier kleine Amerikaanse wa gens. Voor Oe Verenigde Staten zelfs zeer klein. Slechts één of enkele de cimeters groter dan de V.W. AMC's Gremlin (we schreven er al over) zal i-poedig de spits afbijten. De grote re fabrikanten zullen spoedig volgen. General Motor noemt zijn mini-car, die in augustus de commerciële are na binnenstapt, de XP-887 (viercilin- der motor van 2300 cc en 100 pk). Ford volgt in november met de Po ny (vier cilinder 2 liter en 86 pk gemaakt in Keulen om de hoge Ame rikaanse lonen te ontlopen). Chrysler sluit voorlopig de rfj. maai- dat zal wel volgend „aar worden. De wagen, die met 23 wordt aangeduid, zal iets korter zijn dan de andere mini's. Dit is geen bromfiets, maar Japanse elektrische fiets. Het oste produkt van Sanyo Elec- een fabriek van elektrische ■aten. De fiets loopt op twin- Wlometer per uur. De batte- kunnen daarna worden op- den. li fiets is 1.60 m lang, 58 cm 1,1,25 m hoog en weegt 44 kg. nieuwe elektrische vervoer- wordt voor het eerst ge- nd op de Expo in Osaka. De KNAC heeft weer twee boek jes toegevoegd aan zijn lange lyst van uitgaven: „Autoboeket" en „Kies uw auto „Autoboeket" is een klein, hand zaam boekje, waarin men in kort be stek wetenswaardigheden over de auto kan terugvinden. Talrijke be drijven krijgen er de gelegenheid in om hun aanbiedingen wat uitvoeri ger toe te lichten De samenstellers zeggen zelf. dat het gaat om wille keurige" informatie, maar het is toch leuk er kennis van te nemen. „Kies uw auto" verschijnt voor de achtste maal in successie. Men vindt er in alfabetische volgorde alle mer ken behandeld, waarby van elk ty pe een foto en technische gegevens op één pagina zijn opgenomen. De prijsindex maakt het mogelijk snel een overzicht te krijgen van de prijs klasse verkrijgbare modellen. Een waarlyk uniek v; geljjkingsmateri- aal. dat is aan te bevelen voor een ieder, die een auto wil gaan kopen. Niet alleen de autoliteratuur is de laatste tyd weer verrijkt ook het as sortiment auto-accessoires is weer groter geworden. Autoshops rij zen tegenwoordig als het ware uit de grond. Warenhuizen zijn niet eer volledig zonder een autohoek- je. Bij talloze benzinestations vindt men complete autowinkels. Het lydt geen twijfel, de verkoop van acces soires heeft een ongekende vlucht genomen. Vele tientallen guldens worden vaak uitgegeven voor mis schien wel aardige, maar veelal vrU nutteloze sierstukken. Des te meer kan het verbazing wekken, dat een zo nuttig accessoire als een mist lamp in het verkeerde hoekje zit. Men ziet niet zo bfjster veel auto's met dergelijke extra lampen uitge rust. Toch zjjn er weinig accessoires die de veiligheid zozeer ten goede komen. Misschien komt dat, omdat men zo'n lamp niet dagelijks mist. Zolang het zicht helder is mist men hem niet. Maar degene, die in de mist met mistlampen rijdt, zegent het mo ment. dat hy tot de aankoop besloot. Eenmaal eraan gewend, wil of kan men ze niet meer missen. Natuur lijk komt zelfs de beste mistlamp niet door die grauwe vochtigheids deken heen, maar de lichtbundel de Juiste montage is zeer belangrijk is zo gericht en zo intens, dat men zeker tweemaal zoveel ziet als zonder die lampen. Er zijn vele merken aan de markt. Daar is nu de Ichico- breedstraler bijgekomen Japanse lampen, die in niets lijken onder te doen voor hun concurrenten. Wel zijn ze enkele tientjes goedkoper En bovendien hebben zij het voordeel. dat men alleen het glas kan vervan- j gen als dat nodig is. Men behoeft dus niet de hele lamp te vernieu wen. En dat komt ook weer gunsti ger uit. De lampen worden geïmpor teerd door N.V. v h Van Heek en Co uit Rotterdam, een firma, die toch al veel nuttige accessoires in zyn assortiment heeft gestopt. Zoals de XAW 300 Trioo antt- j smear solvent. Achter deze indruk wekkende naam gaat een klein fles je blauwe vloeistof schuil, die goede diensten kan bewijzen als ze wordt I vermengd met het water in het sproeireservoir. Daardoor wordt de I ruit by het sproeien werkeiyk schocm I gemaakt en verdwynt ook de hin- I derlyke blauw-e aanslag van de ruit. Ford is, in enkele typen, begonnen de computer te benutten in seriewagens. Het is een kleine computer, welke slippen moet voorkomen door auto matisch „de remmen te pompen". De rol van het zwarte anti-slip kast je zou echter kunnen worden uitge breid voor de bediening van acces soires. zoals de ventilatie en de lich ten. Tegen het eind van het decen nium zou het zwarte kistje een be langrijk onderdeel van de service verlening kunnen zyn. Men kan zich jaren '70 zullen een periode van evolutie en geen revolu- voor de auto's worden, droom een speciale snelweg op te rijden en je te kunnen iparmen, terwijl de automatische piloot je met een snelheid 160 km/u. naar je bestemming brengt, blijft een droom, zal de wagen moeten blijven besturen en de tank met zine moeten vullen. schien wordt dit wel benzine lood, maar dat zal weinig rking op het uiterlijk van de idige verbrandingsmotor hebben, is mogelijk dat de compressie Udingen verlaagd zullen moe- ®|torden als deze nieuwe benzine die anti-klop karakteristieken als de huidige benzine. Een Irijke reden om lood aan de toe te voegen is dat daar- een deel van het motorlawaai weggenomen en tegelijkertijd hogere compressie mogelijk is. autodichtheid zal sterk toene- Dat betekent meer ongelukken jj er opstoppingen en hogere ver- oj Kspremies. wegen zullen nog van beton of gemaakt worden, maar de dat men daarlangs met pech te staan zal kleiner worden, ry Ford II verwacht, dat in de "10 zal worden begonnen met twisselbaarheld van onderde- je verbeteren, zodat net als by computer gemakkeiyk onderde- kuijnen worden vervangen. het by de meeste wagens een duur Karwei om de snel- its meter te vervangen. Ford geeft dat in het verleden by het "t' erpen van de wagens te weinig cht aan de gehele servicever- is besteed ,.Wy zyn daarmee ion met Maverick" een wa de volgens de advertenties door twone man onderhouden kan u met een schroevendraaier en tpugiesleutel. voorstellen dat terwijl men tankt de pompbediende een apapraat aansluit op de computer van de auto om de remmen, bedrading, banden, motor en andere vitale onderdelen te con troleren. Het uiteriyk van de auto's zal waarschynlijk weinig veranderen. Er zullen langere en lagere wagens ko men. Er zal veel aandacht geschon ken worden aan de aërodynamische vormgeving, de kleuren worden wil der en de tendens naar meer glas zal zich voortzetten. Een doorbraak in de stryd tegen de luchtvervuiling laat zich nog niet voorspellen. Volgens de kritiek op de autoindustrie houden de fabrieken de ontwikkeling van een schonere, goedkopere, rustiger krachtbron te gen. Maar de pressie om de inwen dige verbrandingsmotor te vervangen kon wel eens ondragelijk worden. Op de Nederlandse markt zijn nu ook verschenen de Triumph 2000 MK 2 (f 15.103 70/ en de Triumph 2.5 P.I. MK 2 (f 17.404.80'. Twee wagens, die op de Engelse automarkt allang geen onbekende meer zijn. Sinds de introductie zijn er meer dan 140.000 Triumph 2000's verkocht in Engeland en andere landen. Twee jaar geleden volgde de 2,5 P.I., nog steeds de enige vijfpersoons Britse standaard automobiel met benzine-inspuitingDe Italiaanse ontwerper Miche- lotti heeft inmiddels voor een smaakvoller modellering gezorgd. Bovendien zijn er nog wat technische verbeteringen aangebracht De 2000 heeft een zes cilinder 1998 cc motor met een vermogen van 100 SAE-pk bij 5000 toeren. Als topsnelheid wordt 166 km aangege ven. De 2498 cc motor van de 2,5 P.I. levert een vermogen van 133 DIN-pk bij 5450 toeren en is goed voor een top van tegen de 180 km. Tegen meerprijs is in beide wagens een automatische versnelling leverbaar. Op de foto de Triumph 2000 MK 2. Er zit prijsverhoging in de lucht. Alfa Romeo legt een grote ac tiviteit aan de dag. By Napels bouwt dit merk thans de groot ste autofabriek in het zuiden van Italië. Deze zal met een jaarca paciteit van 350.000 wagens ongeveer driemaal de huidige Alfa Romeo-produktie —op één na de grootste autofabriek van het land worden. Verwacht wordt C nier een nieuw klein model zal worden gemaakt. Alfa trok ook de aandacht op de autotentoonstelling van Ge- nève met de introductie van de imposante „Montreal". Ont werper was Bertone. Deze mach tige wagen heeft een motor, die is ontleend aan de „33", een acht-cilinder motor in V-vorm onder een hoek van negentig graden met een inhoud van 2593 cc. vier bovenliggende nok ken assen, benzine- inspriting 230 SAE-pk (200 DIN) met een maximum snelheid van meer dan 220 km per uur, al even snel is als de andere grote primeur van Genève; de Citroen SM-coupé. Ook van deze snelle, krachten en uitermate com fortabele Alfa is de prys voor Nederland nog niet vastgesteld, steld. De berichten over vestiging in Til burg van een groot metaalbedryf, dat aan 3000 man werk zou geven, hebben in Twente grote verbazing gewekt. De Twentse Stedenband met name Hengelo en Enschede heeft enkele maanden geleden van het ministerie van Economische Za ken verzoek ontvangen tot. het indie nen van een offerte. „We kregen de offerte maandag en dinsdag waren alle gegevens de deur uit", vertelde ons de wethouder van Economische Zaken van Enschede, drs. A.Olden- hof. „Naderhand hebben we nog mondeling meer gegevens verstrekt. Hengelo en Enschede hebben een ter rein van 200 ha, gelegen aan water, beschikbaar". Drs. Oldenhof kon ons niet mee delen welk bedryf het betreft. Er was sprake van Volkswagen doch het I is ook mogelyk dat het een Japan* be dryf betreft (Nissan). „Gezien het feit, dat in de aanloopfase ongeveer j 600 geschoolde personeelsleden mee zouden komen om de nieuwe werk nemers te instrueren zou het moge lyk een autofabriek kunnen zyn", zegt hy. „Wy zyn onder zwygplicht gezet, maar nu uit Tilburg is meege deeld dat deze stad in de markt is, zien we geen reden meer om te ver zwijgen dat ook de stedenband een of ferte heeft gedaan". De directie van Pon's automobiel handel N.V in Amersfoort heeft in middels mede namens Volkswagen in I Wolfsburg laten weten, dat in ons land geen V..W-assemblage-fabriek zal worden gevestigd. Ook voor an dere aan West-Duitsland grenzende i landen bestaan zulke plannen niet.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9