Voer voor Leidse politici VINKE NIEUW BIESHEUVEL STOORDE ONDER HET ETEN 28.- Verkiezingen in Leiden: hond in de pot met kwispelende staart OPENING Waar is KVP? LEIDEN HOOGSTRAAT 1-3 «Keel rustig verkiezingsavond je in sociëteit Minerva PAGINA 3 De verkiezingen in Leiden wa ren gisteren zo dood als een hond in de pot en alleen de staart kwis pelde, zoals u elders kunt lezen in let verhaal over de politieke bijenkorf in Minerva. In de stem bureaus was het rustig door het wegblijven van een flink percen- tage kiesgerechtigden, waarmee ook de Leidenaars niet versche nen, die zich vroeger door hun optreden kenmerkten, zoals een man, die altijd „hoe" riep en zijn stembiljet verscheurde. Voor de loketten van de burgerlijke stand in het stadhuis verschenen gis teravond de voorzitters van de stembureaus met de uitslagen. Hiet eens als gelukkige vaders, He een kind kwamen aangeven, maar meer als aanvragers van een paspoort, die een routinekar- weitje verrichtten. Ze stonden er, iroegen het proces-verhaal over, zeiden geen bijzonderheden te melden te hebben en waren weg naar de tv voor Feijenoord. Aan de andere kant van de lo ketten zaten de ambtenaren, die ie uitslagen verwerkten, een uur no de stembusuitslag de eerste resultaten invulden en om even over tien de voorlopige Leidse uit slag „rond" hadden. De voorzitter van het laatste stembureau ver soheen om kwart vóór tien, wat een tijdwinst met de vorige keer betekende van een uur. Het ver werken van het materiaal verliep nis een goed geoliede machine: het sorteren, opplakken en tellen. Het laatste radertje, de tellers, zaten in afzonderingDe anderen waren al even rustig, al was het alleen maar om met één oor de stand van zaken bij de voetbal wedstrijd via een draagbare radio te horenDie was nog aan de gangtoen de eerste uitslagen uit de kieskring binnenkwamen: eerst Rijnsburg, toen Zoeterwou- de en Valkenburg. Het iverd nacht voordat al die resultaten op pa pier stonden. In dit rustige gezelschap ivas de enige, die zich een beetje op wond, iemand van de NOS, die de hele avond een zender tot zijn be schikking had om om even over tien de Leidse uitslag door te sei nen. Om kwart vóór tien reser veerde hij een lijntje op het net, dat de PTT 's middags had aan gelegd. 't Was voor het eerst, dat er een radioverbinding uit het Leidse verkiezingscentrum was. Er viel weinig méér te melden dan de uitslag. Landelijk en zelfs plaatselijk gezien waren er van deze kant geen opmerkingen van belang. Alles was goed gegaan, enkele probleempjes, die zich voordeden, werden snel opgelost. De foto geeft een goed beeld van de rustige vlijt, waarmee ten stadhuize werd gewerkt. Een heel l verschil met de andere (ook LD/ Holvast)die een indruk geeft van de woelige drukte in het verkie zingscentrum, dat in studenten- ADVERTENTIE sociëteit Minerva werd gehouden, i door het debat zich vooral in de Het was er druk en er werd stevig plaatselijke sfeer ontwikkelde. Bij gediscussieerd. Er waren maar gebrek aan kernachtige uitspra- enkele van de aangekondigde ken van lijsttrekkers heeft ook provinciale lijsttrekkers, waar- één van onze stadsredacteuren de verkiezingen in dit licht getrok ken. De neerslag van opgevangen opm.erki?igen en gevoerde ge sprekken vindt u hieronder. (door Hans Melkert) LEIDEN De uitslag van de op 3 juni te houden gemeen teraadsverkiezing zal in Lei- fden niet veel afwijken van het resultaat van gisteren. Dat is een op het verleden gebaseerde lm constatering van het liberale tweede kamerlid en fractielei der in de Leidse raad mr. Port- heine, die daarin wordt ge steund door PvdA-afdelings- foorzitter Dirks, die nog een tap verder wil gaan en de nu 10*1 ian de winnende hand zijnde srsi partijen nog meer winst voor- ilt. Wie deze kijkr-in-het-koffiedik -emifierieus neemt, ziet de samenstel- van de nieuwe raad voor zich. En dat betekent geen meerder heid voor het progressief akkoord. stelling „Met de communisten mee wél" doet Frits Portheime tan haast om iets te zeggen de i onafscheidelijke pijp haast uit de mond vallen. „Maar de CPN zit niet in het PAK". Waarop gerea- rtïfjeerd wordt met de opmerking, hat het onwaarschijnlijk is, dat de ]r iCPJV, die zich weliswaar tegen het PAK heeft verklaard, met de ka- Mieken, de christelijken en de Malen in zee zal gaan. Conclu de: de CPN komt op de wip. Lopen de PAK-partn'ers niet ver ier terug? By de PvdA door de invloed van li het afgescheiden DS'70, dat nu niet meedeed? Theo Dirks gelooft er niet Bnl in. Hij ziet het stemmenaamtal op zijn partij, waarover hij tevreden is, niet L afbrokkelen als anderen dat wel eopr ton. „Wij hebben nu gewonnen en r fet geeft moed", zegt hij. 2 I En bij D'66 door de invloed van' omstreden deelneming in het PAK? Kort vóór de verkiezing vader seworden D'66-voorzitter Wouter Kuyper gelooft er ook niet in. Hij nit 'oorspelt zijn partij een nog grotere irni ïinst bij de raadsverkiezing. „Wij 22JJ kbben ons duidelijk opgesteld en lelijkheid wil de kiezer", zegt hij. De PSP is sterk teruggelopen. Kan didaat-raadslid Kees Walle kan niet anders dan toegeven, maar is vast overtuigd van het behoud van de drie pacifistische zetels in de raad. „De Leidse arbeider zal laten zien, dat bij waardering heeft voor de PSP, ook voor haar buitenparlementaire akti- viteiten als in de strijd tegen de wo ningnood, waarbij binnenkort men sen als Portheine ontmaskerd zullen worden". Het PAK acht hij niet zo belang rijk. Lonkend naar de CPN zegt hij blij te zijn, dat het verlies van de PSP naar de CPN is gegaan, die ook voor de arbeider werkt. En hij wijst op Groningen. PPR-lijsttrekker Schepel is kenne lijk blij met het stemmental, dat een raadszetel in het verschiet stelt. Ra- dikaal als hij is, wijst hij op de vraag om duidelijkheid van de kiezer. Ra- dikale Oegstgeester drijfveer in het Leidse PAK, Karei van Eerd, zegt het behalen van de meerderheid niet zo belangrijk te vinden. „Moeten we ge woon even pns denken aanpassen aan de situatie. Belangrijk is de kwali teit van de nieuwe raad en die is gezien de kandidatenlijsten een stuk beter". Over de PPR-plannen in Oegstgeest kan hij niet veel zeggen. „Ons naar een zetel omhoog trekken za1 wel lukken, maar heeft dat zin? Misschien met een werkgroep en iemand daaruit in de raad", mijmert hij verder. Provinciaal CHU-lijsttrekker ir. Buysert uit Alphen a. d. Rijn zegt niet veel te zien in het gewest als vierde bestuursvorm. AR-raadslid Kret geeft zijn visie op de Leidse „vertaling" van de stembus-uitslag: „Wij zijn als prot. chr. groep ongeveer gelijk gebleven en daarmee zijn we tevreden". Om bij die Leidse vertaling te blij ven, winnaar Portheine (VVD) steekt zijn vreugde niet onder stoelen of banken op de met steeds meer gebro ken bierglazen bedekte Minerva- vloer. De verliezer, de KVP. ontbreekt eigenlijk Vragen doen de ronde: Waar zijn de raadsleden? Waar is lijsttrekker Menken? Wethouder Menken is er niet en afdelingsvoor zitter mr. drs. Hanssen laat zich niet uit zijn tent lokken, niet door boe geroep en niet door Kuyper en Dirks, die hem erop wijzen, dat hij al wel aan gemeentepolitiek doet in ingezon den stukken, maar hier verklaart niets- te willen zeggen, „omdat de Statenverkiezingen geen raadsverkie zing zijn". Secretaris Werter voegt eraan toe, dat het verkeert is Hans sen als „de KVP" te zien. Verder zwijgt hij. „De KVP" is er dus ken nelijk nietDe Boerenpartij is er wel in de persoon van raadslid Pom- pe. Wat moet hij zeggen. De drie ze tels van nu zijn gereduceerd tot één derde zetel! Hét is inmiddels laat geworden. Een Gouds PPR-raadslid wacht op zijn stadgenoot en mederaadslid Van Ruiten, de provinciale lijsttrekker, die nog naar Leiden zou komen. „Ik zag hem net op de tv, maar hij moet komen. Anders kan ik niet naar huis", zegt de Gouwenaar. Misschien zit hij nog in Minerva En hij zou toch actief moeten zijn. Volgens Radikaal Van Eerd zullen de politieke partijen uit de stembus uitslag de lering moeten trekken meer activiteit op te brengen. „Dan kan het nog wel eens anders uitpakken", zegt hij. voorts wijzend op de splin terpartijen, die in de Leidse situatie merkwaardige dingen met restzetels kunnen veroorzaken. Hij is niet de enige, die hieraan d,enkt. En wie zich dat indenkt, ziet de samenstelling van de nieuwe raad nog niet helemaal voor zich. Die is even ver als vóór deze verkiezing en is benieuwd naar de stembus-uitslag van 3 juni. „Iets minder rustig, min der saai asjeblieft", klinkt het van verschillende kanten. „De opkomst zal veel groter zijn dan nU", weet een ander zeker, „want de raad leeft bij de bevolking veel meer dan provin ciale staten". Het is wel te hopen VRIJDAG 20 MAART, 10.30 UUR Plezierige japon van "bonded orlon". Verkrijgbaar in een enorm aantal fijne modekleuren. Maten 36-42. Nü als extra openingsvoordeel (rf/Glanzende lakjas in cashmere desski. Hoge sluiting. In rood en blauw. Maten M-L Nü als openingskoopje Zolang de voorraad strekt. telefoon (01710) 3 25 46 aül oft MEIDEN Woensdagavond. Het toids Studenten Corps heeft zijn Sewjjde tempel, de sociëteit, op deze avond opengesteld voor zo iets triviaals als de discussie over de uitslagen van de Provinciale Staten-verkiezingen De barbaren, d-w.z. de burgers, zijn zelfs van harte welkom. Guit-o-gut, zouden we het nog eens meemaken dat het corps met zijn tijd meegaat? Een student daarover aangeschoten zegt: „Dat moet wel, anders stelt het over een paar jaar geen don der meer voor". kven tv-toestellen zijn er in de ruime sooiëteitszaal opgesteld en daarvan gaan er om hailf negen zes onverbiddelijk op voetbal. Want verkiezingen zijn mooi en aardig, maar ze moeten Feijenoord natuurlijk niet in de weg staan. Wie voor zo'n toestel stalles zit, zet eenvoudig zijn stoel op tafel om beter te kunnen zien. Een kleine twee uur bekijken en be luisteren de vele aanwezigen 'ver reweg de meesten jongeren) de verrichtingen van Ove Kindvall en Herman Tsjuiphof (dit mopje is van Rinus Fer dinandusseEr wordt erg rustig naar het cup-ge weld in Rotterdam gestaard Slechts af en toe maakt een stu dent zich boos over het matige spel in de eerste helft. („Van Ha- negem, geef dan toch een veur- zet, man!"). Pas na half elf, als de zaal vrijwel gevuld is, komt het politieke be drijf op gang, maar de sfeer blijft toch tamelijk appelig. Tal van hippe figuren fa-eden nu binnen, maar de mooiste blijft een jonge man die men veelal aantreft in het PPR-hoekje. Hij heeft een soort paarse jurk aan en een rose broek. Zo op het eerste gezicht zou je zeggen: hij is in het verf- badje van een papegaai gevallen. Het lijkt er een beetje op dat hij zich doodgeschrokken is, want zijn haar is zo gekamd dat het vrijwel recht overeind staat. Schuin tegenover die ingang zetelt nu een aantal forumleden (Geel kerken, Portheine, Buysert, Van Eerd, Spaan, later Dirks, Scnepel, Walle en anderen). Zij zitten als Rembrand'ts Staalmeesters ge schaard rond een met een morsig rood laken bedekte tafel en toe teren ernstige mededelingen in de microfoon. Die ernst, lees je af aan hun gezichten. Te horen valt er 1 vrijwel niets, want een beetje verderop is een beatband in luid gejank uitgebarsten en hengst alle gesprekken krachtig in elkaar Later, als de band wat beheerster te werk gaat, wordt het allemaai iets beter verstaanbaar. Een grote menigte kijkt onbewogen toe, hoe de forumleden zich weren. Er zijn veel snorren, baarden en pijpen. Driekwart van de toeschouwers staat met de linkerhand in de zak en heeft met de rechter, dicht bij I de buikpartij, een glas bier vast j (bier uit het vuistje) hier en daar ontwaar je een schuchter colaatje. Als je deze houding niet hebt aangenomen voel je je bijna mismaakt De WD-er Porbheine is erg in zijn nopjes over de trend van de var- kiezingsuitslagn, dat zie je zo aan zijn gezicht, al houdt hij dat goed in die plooi. De PSP-er Kees Walle is dat duidelijk niet. Hij houdt een toespraak, die zeker de goed keuring van iemand als Domela Nieuwenhuis zou hebben weggedra gen. De vuist van Walle gaat nog al eens driftig de lucht in en hfj heeft het over „arbeiders" en „aan d ebasis beginnen". Hij blaat nog even door. Portheine. die wel niet. links is, wordt nu toch rood in het gezicht .Als een nijdige poes blaast hij wat terug in zijn micro foontje, maar het is voor wie wat achteraan staat niet verstaanbaar „Politiek is een schone zaak, en geeft het mensdom veel vermaak' heeft Multatuli lang geleden ge schreven. Aan deze heren lijkt die stelling enigszins te zijn voorbij- Tegen twaalven weten we zo onge veer hoe de vork politiek gespro ken in de steel zit. De weinige sfeer die de verkiezingsavond toch ad bezat, vervluchtigt nu vrijwel geheel. Men drentelt wat heen en weer; in de hoek kun je kijken naar een film van Popye the Sai- 1 er man. Voor de tv-toestellen han gen nog wat mensen, die met uit drukkingloze gezichten de com mentaren van de Grote Politieke Kopstukken consumeren. Aan een tafeltje staat een man van een jaar of vijftig, met de overjas aan. een Russische ei te nuttigen.. („Een Rus je" noemt Hendrik aan het buffet dat>. Met één oog kijkt, hy naar het tv-beeld, met het an dere blikt hij naar zijn ei. Iets van gramschap stijgt er in hem op als mevr. Van Someren—Downer D'66 „een mooi aangekleedpaasei zonder inhoud" noemt, maar erger wordt het als Biesheuvel aan het woord komt. Commentator Postema con cludeert dat de AR een der ver liezers van deze avond is Biesheu vel zegt dan: „Dat is maar hoe je het bekijkt". Op dat moment ver slikt de man-met-de-overjas zich in een deel van zijn ei. Nu lijkt mij stikken in een Rusje het erg ste wat er is. Maar het valt mee. Als hij na een woeste hoestbui weer tot bedaren is gekomen, zegt de man: „Die labbekakkerige boeg- sohutter ook". Inderdaad. Biesheu vel moet wat voorzichtiger worden. Hü stoort de mensen nu al bij het eten. Om kwart over één is alle leven uit de verkiezingsavond verdwenen. Alvorens de koele buitenlucht op te zoeken loop ik nog even naar het toilet. Ik ben juist op tijd om een man, bezig met het ordenen van zijn kleren, te horen zeggen: ,.De katholieken, de boeren en Vorwarts Berlin hebben op hun lazer gehad, wat willen we nog meer?" RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3