Verkiezingscircus verliep erg vlot in de NOS-studio Gekozen leden van de Staten van Z.-Holland Geen vervolging voorzitter van Gezondheidsraad Fre Meis was moe Waarom méér betalen? Praktica nova I f360,- Moord op Bolletje opgelost Vakbonden boos over plan AKZO-Unilever Schinveld bekeerd VITSLAGEN EN VOETBAL BRACHTEN GEEN ENTHOUSIASME Zaak Korsten Keukenhof tocht Botermarkt 1 Leiden Tel. 01710-25036 PONDERDAG 19 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 HILVERSUM (GPD) Joop v. Os had vanmorgen vijf kwartier na middernacht het laatste woord In de grote NOS-studio 1 in Hil versum. Hij was toen ruim zes uur in touw geweest als hoofd presentator van de verkiezings- dienst die de NOS samen met het ANP vanuit het Hilversum se omroepcentrum heeft verzorgd bij de verldezingen voor de Pro vinciale Staten. De meest specta- rulaire verkiezingen van deze eeuw, zo als ze alom waren aan gekondigd. Niets was minder waar. Er was geen spanning in het grote Hilver- somse omroepcomplex. Hooguit de vraag of er improviserend al ia wel verlopen zou zoals men g wilde. Dat is gebeurd. Er wa- nauwelijks aanmerkingen op aankleding en omstandigheden. De organisatie liep prima. De verwach tingen werden slechts de bodem in igen voor wie van deze verkie zingen de politieke omwenteling in ons land had verwacht. Van spanning om de uitslagen kon nen gisteravond en vannacht nau welijks spreken. De uitslagen liepen vroeg hr het verkiezingscentrum bin- ,i, maar opzienbarende gebeurte- sen bleven uit. Zelfs de voetbal wedstrijd in Rotterdam tussen Feye- noord en Vorwarts Berlin vermocht daar niets aan te veranderen. De verkiezingen kregen de handen niet elkaar. De uitslag van de voet balwedstrijd bracht het niet verder een aanzet van een klein ap plaus. Klein gejuich Een keer ging er een gejuich op In de hoek van de PPR. Dat was vroeg in de avond bij het binnenko men van de uitslag van de Limburg se gemeente Schinveld. Daar bleek de PPR bijna 70 procent van de stemmen te hebben gehaald. Bij na dere beschouwing niet zo verwonder lijk. In deze gemeente woont name lijk de lijsttrekker van de PPR in Limburg, het eerste kamerlid Ton- naer. tevens de enige PPR-burge meester in ons land. De heer Ton- naer, destijds als statenlid uit de KVP gestapt is kennelijk geliefd als burgemeester bij de mensen in Schinveld. Gejuich dus in een van de twaalf hokjes die langs de wanden van de studio waren ingericht als onderko men voor de politieke partijen. Voor twee groeperingen die in de Tweedr Kamer zijn vertegenwoordigd was er geen ruimte. Ir. Van Dis en zijn GPV ontbraken uiteraard. Deze groepering beschouwt de televisie nog steeds als niet passend in een christelijke samenleving. Ook afwe zig was de heer Koekoek met zijn gevolg. De anderen waren er alle maal. Ofwel in de persoon van fractie voorzitters in Eerste of Tweede Ka mer. ofwel in de persoon van de par tijvoorzitter, of een ander belangrijk lid. Slechts de heer Kronenburg had bezwaar tegen zijn verblijf. Niet te gen de lokatie. maar tegen de aan duiding „Kronenburg" boven zijn do micilie. Hij heeft immers niet onder zijn eigen naam aan de statenver kiezingen deelgenomen. Hij heeft zich destijds lid verklaard van de CDU en plakte dan ook een aandui ding met deze naam met geleend sellotape voor de naam Kronenburg. Rood voor CPN De heer Kronenburg had ook blijk baar niet op bloemen gerekend, want hij bracht zijn eigen boeketje ge mengde tulpen mee. Dat was overi gens niet nodig. De hokjes waren aangekleed. Er stond een tafeltje waarop een boeketje bloemen en er stond een schrijfmachine. Keu rig grys-beige en van een bekend DEN HAAG (ANP) De officier neraal van de Volksgezondheid, de ran Justitie bij de arrondissements- heer W. B. Gerritsen, heeft sindsdien rechtbank in Den Haag, mr. dr. H. de functie van voorzitter van de Ge- van 't Veer. heeft besloten geen ver volging in te stellen tegen de voor litter van de gezondheidsraad dr. H. die destijds in Leiden ais arts de pubiicrelations adviseur B. Korsten lot patiënt had. De officier had een {«rechtelijk vooronderzoek tegen dr. I gelast, dat nu is beëindigd. Dr. H. is buiten vervolging gesteld OTdat de omstandigheden waaron der het feit zich heeft afgespeeld, het niet aannemelijk maken dat dr. H. schuld treft", aldus mr. Van 't Veer. Het gerechtelijk vooronderzoek betrof een medische verklaring voor arbeidsongeschiktheidsverzeke ring voor de heer Korsten. De ver klaring was voorzien van de hand- van dr. H. en was onjuist ingevuld. De verklaring zou door de heer Korsten bewust foutief zijn in gevuld. De offioier van Justitie had het gerechtelijk onderzoek begin novem ber jl. gelast. Hij had toen een on derzoek ingesteld, nadat geruch ten waren ontstaan rond de plotse linge dood van de heer B. Korsten. overleed eind augustus jl. op 53-jarige leeftijd in de Ursula-kli- niek in Wassenaar. In verband met het gerechtelijk vooronderzoek werd aan dr. H. op zijn verzoek buiten gewoon verlof als voorzitter van de gezondheidsraad verleend. De plaatsvervangend directeur-ge- LISSE De wandelsportvereni ging „D.J.O." uit Lisse organiseert zaterdag 11 april voor de achtste heer de „Keukenhoftocht". De deel nemers kunnen dan weer genieten van de bloementuin Keukenhof, die in het wandelparcours is opgenomen. Deelneming kan zowel in groepsver band als persoonlijk geschieden. De afstanden zijn 5, 10, 15 en 20 km. Er zal worden gestart tussen half twee an half drie vanaf het H.B.G.-gebouw Inschrijfgelden: 6—15 jaar f 1,50, boven 15 jaar f 1,75 tot 31 maart. Van af 1 april bedraagt het inschrijfgeld 6-15 jaar f 1,95 en in groepsverband 12,50. Inlichtingen en inschrijving op de volgende adressen: W. v. d. Ploeg, Marijkestraat 7, Sassenhelm; A. P. van der Zwet, Van der Veldstraat 53, Lisse, giro W.S.V. „D.J.O." 100919; J. G. Dijkema, Dahlialaan 20, Oegstgeest. zondheidsraad waargenomen. In de zaak-Korsten heeft de offi oier van Justitie in november jl. wel tot een vervolging besloten tegen de Haagse arts E. Deze wordt er van verdacht er aan mee te hébben ge werkt dat de heer Korsten morfine kon krijgen op valse recepten. De arts schreef deze recepten dan uit op een andere 'naam dan die van zijn patiënt, zo waren de bevindingen van de officier van justitie, die de arts medeplichtig acht aan overtreding van de opiumwet (art. 4, lid 3.) De Haagse arts zal voor de politierech ter in Den Haag terecht moeten staan op een nog niet vastgestelde datum. GRONINGEN (GPD) „Meis is niet te bereiken, die jongen is moe". Met deze woorden verklaarde gister avond de tweede op de CPN- lijst voor de provincie Groningen. H. M. Niemeyer, de afwezigheid van ka meraad-lijsttrekker Fré Meis, de grote winnaar van de Statenverkie zingen in Groningen. De heer Niemeyer deelde mee, dat de CPN bereid is „en wij zullen dat ook absoluut doen" een gede puteerde te leveren. „Wie dat zal zijn kan ik op dit ogenblik nog niet zeg- gen". „Verder kan ik zeggen dat wij onze acties zullen voortzetten. Het is zeker, dat onze overwinning effect zal hebben in Den Haag". Andere noordelijke reacties op de overwinning van Meis: lijsttrekker mi-. J. J. Prins van de PvdA: „Een tijdelijk verschijnsel. Als er maatre gelen voor het noorden genomen worden zal de winst van de CPN te ruglopen". Dr. G. Mik, D'66; „De klassestrijd leeft in Groningen nog sterk". Vakbondsbestuurder W. H. A. Winter van het NKV in Assen: ,,Er worden geen communisten geboren maar gekweekt. De mensen in Oost- Groningen zijn beu geworden van de uitspraken van alle politieke par tijen, die de laatste 20 jaar in de re gering hebben gezeten". UTRECHT (ANP) De drie vakbonden ln de voeding-s- en genot middelenindustrie zijn pijnlijk ver rast over de voorgenomen samenwer kingsplannen tussen de vleeswaren- fabrieken van het AKZO-concern en de Unilever. Zij zijn op geen enkele wijze be trokken bij de plannen om de ban den tussen onder andere de in Oss gelegen bedrijven Unox en Zwanen berg (respectievelijk Unilever en AKZO) nauwer aan te halen, zo blijkt uit een commentaar van de drie vakbonden. Zij achten deze gang van zaken hoogst onbevredigend en onbegrijpe lijk Zij vinden de door de betrokken directies gevolgde procedure weinig elegant ten opzichte van het perso neel, aangezien slechts enkele uren voor de openbare bekendmaking de ondernemingsraden werd ingelicht en het personeel pas daarna. De bonden wensen op geen enkele wijze verantwoording te dragen voor eventuele onrust in de betrokken be drijven ten gevolge van dit plotse linge besluit. De drie werknemersor ganisaties eisen over deze zaak op korte termijn een onderhoud met de betrokken directies. Naar aanleiding van deze kritiek van de vakbonden, hebben de direc ties van Zwanenberg en Unox mee gedeeld dat tot dusver het stadium nog niet gekomen was, dat het zin merk. Slechts in het hokje van de CPN werd kleur bekend. Daar stond een rode machine. De heer Jonge ling van het GPV had in zijn ver blijfplaats een zwarte schrijf machine staan. Waarschijnlijk was die voor ir. Van Dis bedoeld. De muren van de politieke ver blijfplaatsen waren kaal. Geen enke le versiering was er aangebracht. Ook daar had de CDU op gerekend, want al spoedig hing in dit hokje een verkiezingspamflet. De PPR was echter ook in dit opzicht radi- kaal en had haar hokje in de kortste keren versierd met verkiezingsbil jetten, adressen van het secreta riaat en telefoonnummers van de partij. De PPR was er gisteravond het eerst en bleef tot het bittere eind Voorzitter Jurgens had' het adres van zijn partij zelfs als pochette in zijn colbertzakje gestoken en ver scheen later op de avond zo uitge dost voor de camera. Weinig stemming Er heerste geen enkele spanning tn de studio. Charmante dames deel den de door de ANP - verkiezings - dienst in samenwerking met het IBM-computeroentrum gemaakte ver kiezingsuitslagen rond. Daardoor was een deel van de aanwezigen van de uitslagen op de hoogte, voordat deze op het tv-scherm verschenen. Men kon dus niet meer voor verrassin gen zorgen. Ook de voetbalwedstrijd in Rotterdam leverde geen verras singen op. De politici volgden met een oog de wedstrijd die te zien was op in grote hoeveelheid geplaatste televisietoe- ven hoe de jonge kiezers die giste ren voor het eerst meededen, heb ben gestemd. Deze jongelui bleken in meerderheid hun stem aan D'66 te hebben gegeven. De democraten kregen ruim 20 procent van de stemmen. De KVP bleef hier niet ver onder met ruim 18 procent. De cijfers van de PvdA zijn enigszins misleidend. Deze partij kreeg namelijk van de jonge kiezers maar krap 10 procent. Maar als men het omrekent met de PAK-stemmers dan zou de PvdA op ongeveer 16 a 17 procent komen. De VVD bleef met 12,6 onder het uit eindelijk landelijke gemiddelde. Vooral opvallend waren de bijzon der lage cijfers voor de AR (5,2) en de CHU (2,8). Om kwart voor een kwam er een eind aan de happening. De politici keerden naar huis terug. Het ANP- Ver kiezing ss jeer in de NOS- studio. Van links naar rechts: drs. Den Uyl (achterhoofd ge zien). mevr. Hay a van Someren- Downer, drs. Schmelzer, verslag gever Jan Zindel en de heren Mellema en Biesheuvel. verkiezingscentrum was een half uur eerder al leeggestroomd. De ANP-mensen verden spoedig ge volgd door de technici van IBM. Om kwart over een hoopten nog wat tv- technici en andere televisiemede werkers rond de buffetten om met een laatste borrel of een slok bier al les weg te spoelen. Hilversum leef de nog even op. Koplampen van auto's prikten door de duisternis. Om twee uur was het parkeercen- trum nagenoeg verlaten. Hilversum sliep. Politiek Nederland is op de achttiende maart 1970 zelfs niet wakker geweest. SCHINVELD (GPD) De groot ste verrassing van de staten verkiezingen leverde ongetwijfeld de Zuidlimburgse gemeente Schinveld waar het statenlid en lijsttrek ker van de PPR J. Tonnaer burge meester is. De tevredenheid van de bewoners met hun burgemeester uit te zich in do stemuitslag, want 69 procent van de kiezers stemde PPR. Dat is gelijk aan 1444 stemmen. Het katholieke Schinveld, dat uiteraard altijd overwegend KVP stemde, liet de drie christelijken schieten. Zij be haalden deze ronde nog maar 29 procent of te wel 438 stemmen. Trouwens, de invloed van de heer Tonnaer op de verkiezingsuitslag deed zich in de gemeenten rond Schinveld zeer sterk gelden. De PPR-percentages van de gemeenten in de buurt lagen beduidend hoger dan in de rest van Limburg. Dr. H. Waltmans, voorzitter van de PPR in Limburg, zei met enige trots dat burgemeester Tonnaer zich nu met recht reeds de eerste gekozen (PPR)-burgemeester van Nederland Kon noemen Als lid van de Provinciale Staten r Kath. Volks Partij van Zuid-Holland zijn voor de diverse partijen in volgorde van hun plaats op de kandidatenlijst de navolgende personen gekozen. Partij v.d. Arbeid H. B. Engelsman, Schiedam; stellen, maar letten met het andere Schilthuis, Botterdam; F. A. Diepen- horst, Rotterdam; J. A. Bos, Rotter- oog toch weer op de uitslagen. De wedstrijd boeide hen niet. Zij werden te vaak en te veel afgeleid door uit slagen waarvoor ze toch anderzijds niet altijd de belangstelling konden opbrengen die men zou mogen ver wachten. De verkiezingen brachten geen verrassing, de voetbalwed strijd ook niet. In feite stond de uitslag van de verkiezingen al om kwart voor ne gen vast. Toen deelde de computer de prognoses mee met een zekerheid van 95 procent. Als we deze met de einduitslag vergelijken blijken er slechts afwijkingen van minder dan een half procent te zijn. Interessan ter zijn cijfers die VARA-ombuds- man Marcel van Dam verschafte. Hij beschikte over cijfers die aanga- dam; J. Hoek van Dij^e, Rotterdam; R. den Dunnen, Rotterdam; H. A. van Geuns, Rotterdam; J. Bijl, Rot terdam; J. Ph. v. Praag, Voorburg; C. M. Swiebel, 's-Gravenhage, J. H. Boone, Den Haag; J. Treffers 's-Gra venhage; J. van der Ploeg 's-Graven hage; J. W. de Graaf, Oegstgeest; J. Borgman, Gouda; J. Huurman, Gouderak; N. Hesseler, Delft; J. Pas man, Voorburg; C. Verbeek, 's-Gra- venzande; Chr. van Hofwegen, Slie- drecht; C. J. de Ronde, Gorinchem; W. van t Veld, Arkel; mevr. M. Epe- niaBrugman, Puttershoek; H. Veld hoen, Heinenoord. Geloot moet nog worden om één zetel van die PvdA tussen de hei-en J. C. Slikker te Den Haag en H. G. de Block te Leiden. ADVERTENTIE Kijk maar eens wat er allemaal op en aan zit, dan zoekt u niet verder!, éénogige spiegelreflexcamera 24 x 36 mm automatisch diafragma, prismazoeker met micro-instelraster, en sluitersignaal, quick returnspiegel, verwisselbaar objectief. Spleetsluiter van 1 tot 1/500 sek, -j- B synchronisatie voor elektronenflitsers en lampjes. Pentacon quick loading systeem met Domiplan 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar Orwo FotoN.V. - Postbus 127 - Hilversum Dr. R. Eijsink, Rotterdam; B F. Bohré, Rotterdam; H. J. A. M. Vrouwenvelder, 's-Gravenhage; J. Wennekes, 's-Gravenhage; S Men ken, Leiden; P. G. J. Bakker, Voor- ARNHEM (GPD) —De moord op de zeehond „Bolletje" is opge lost. De Arnhemse politie heeft als verdachten drie jongens uit Arnhem aangehouden, die inmiddels volledi ge bekentenis hebben afgelegd. Tegen het drietal is proces-verbaal inzake vernieling ofwel dierenmis handeling opgemaakt. Het zijn de 17-jarige H.S. en de twee broers, de 15-jarige A.D. en de 17-jarige H.D., alle drie geen onbekenden bij de po litie. Tegenover de kinderpolitie hebben de jongens verklaard aanvankelijk slechts met de zeehond te hebben gestoeid en niet de bedoeling te heb ben gehad het dier te doden. Het spel was echter steeds ruwer gewor den en resulteerde tenslotte in het steken met een hooivork in het li chaam van het dier. De Jongen, die de dodelijke steken toebracht, de 17-jarige H.S., zegt evenals de twee broers na de daad geen raad meer te hebben geweten. Een van hen verklaarde 's nachts niet te hebben kunnen slapen. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de knapen, die Burgers Dierenpark als bezoekers waren bin nengekomen. niets te maken hebben met de baldadigheden die later in de dierentuin zijn gepleegd. schoten; mr. N. W. A. Brink, Was senaar; A. P. J. van der Weijden, Zevenhoven; J. M. Nooü, Roelof - arendsveen; L. A. Weeber, Delft; M. A. G. Zwinkels, Honselersddjk; S. Stroek, Hoogvliet VVD Mr. K. Staab. Rotterdam; mr F. W B. baron van Lijnden, Rotterdam; mr. H. v Riel, 's-Gravenhage; drs. A. W. van Ommeren, 's-Gravenhage; mej. drs. I. Günther, 's-Gravenhage; S. J. van den Bergh, Wassenaar; A. van Vuure. Wassenaar; E. C. Bier,- Reitsma, Nieuwerkerk aan den IJs- sel; E. M. Storm. Delft; M. J. Vare kamp, Naaldwijk; J. van Dijk, Dor drecht: G. v. d, Zande, Nieuw-Bijeer- land. ARP H. A. Brokking, Rotterdam; ir. C. Wielenga, Rotterdam; H. Verschoor, 's-Gravenhage; T. Spaan, Voorburg; H. Vink, Gouda; J. van Katwijk, Schiedam; P. W. Hordijk, Naaldwijk N. van der Brugge. Gorinchem; J. J. C. la Fleur, Middelharnis. CHU J. de Meer, Rotterdam; drs. A. C. den Duik, 's-Gravenhage; ir. N. Buy- sert, Alphen a. d. Rijn; J. de Geus, Noord-wijk aan Zee; M. van der Voet, Oegstgeest; ir. J. van den Ende, 's-GravenzandeJhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, Vianen, L. C. van As, Oud - Beij erland PSP J. Brandsen, Rijswijk. PPR A. Q. C. van Ruiten, Gouda. CPN B. E. Collé, Schiedam; J. H. L. Visser, Zoetermeer. SGP A. Vlasblom, Delft; W. F. Mulck- huijse. Waarder; C. N. van Dis jr., Rotterdam; K. van der Plas, Har- dinxveld -Giessendam D'66 E. K. Wessel-Tutnstra, Oegstgeest; D. Bark, 's-Gravenhage; A. R. van der Burg, 's-Gravenhage; N. F. I. Schwarz, 's-Gravenhage; G. G. van Blokland. Voorhout; W. Hartemlnk- Trouw, Naaldwijk; G. S. baron van Boetzelaer, 's-Gravenhage; P. A. J. M. Cras, Voorburg. zou hebben gehad overleg met de vakbonden te beginnen. Zodra er uitzicht bestaat op de mogelijkheid van verdere bundeling, zullen de vakbonden en andere betrokke nen zoals toegezegd bij het overleg worden betrokken. Gehoopt wordt, dat dit op zeer korte termijn het geval zal zijn. ADVERTENTIE Herenbril Sportief, solide montuur, met dubbele neusbrug. Vliegeniers model. Rinck-prijs f 21.75. Op zie kenfondsrecept Prijs f 17.40 Herenbril Sterk montuur, geen pre tenties. wel goedkoop. Goede pas vorm. Rinck-prijs f 14.90, Op zie kenfondsrecept Prijs f 11.95 Damesbril Modieus lichtgewicht damesmontuur, zeer goede pas vorm, met wenkbrauw-accent. Rinck-prijs f 21,75. Op zieken- fondsrecept Prijs f 17,40 Jongensbril Ravotbril, ijzersterk, goede pasvorm. Rinck-prijsf22.50. Op ziekenfondsrecept voor kinde ren tot 12 jaar Prijs f 10,50 en tot 16 jaar Prijs f 7,— Meisjesbri! Moderne bril, sterk montuur in lichte schildpadkleur. Rinck-prijs f 18.90. Op zieken fondsrecept voor kinderen tot 12 jaar Prijs f 7.60 en tot 16 jaar Prijs f4.10 Welk montuur u ook kiest uit de vele modellen, die Rinck heeft, onverschil lig welke glazen u nodig hebt, u ontvangt gratis RINCK's gouden garan tiepolis. 1. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. twee jaar unieke garantie regeling op materiaal-fouten. 3. zonnebril compleet met uw afstandglazen voor totaal slechts f 29,90. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f. 25,90. 5. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuis, leesgla zen en vele andere accessoi res. uw brillenspecialist

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 27