[onument voor „der Alte" I.» 79 49 Aerdenhouf 1970 lO-gulden aanbieding Zoute crackertjes. 0,98 0 69 1.09 1,68 4.98 3 98 1,99 Extra voordelig geprijsd: Uit onze chocolaterie VROOM DREESMANN M. B. Lagaaij gepromoveerd Kerkelijk leven ANTIEK EN INBOEDELVEILING jIDERDAG 19 MAART 1970 PAGINA 15 Van onze correspondent W. P. Timmers) 0 (GPD) Ten zuiden van Bonn, in de schaduw van ttchenfels, ligt Rhöndorf. Voor het Adenauershuis op de terheuvel aan de Adenauer straat leggen arbeiders de hand aan een bescheiden monument voor de man die lijfh als de stichter van de Bondsrepubliek kan worden louifd- jpgning zal in de loop van de- md plaats hebben. Wetend dat ir 600.000 mensen een pel- ondernamen naar het graf dne jaar geleden overleden bereidt de 66-jarige Peter (eens chauffeur van „der iich voor op een drukke loop- jij rondleider. ijuer's kinderen hebben inder- rboden dat het huis voor com- e doeleinden zou worden ge net was echter onvermijde- het sterk op het toerisme ede Rhoendorf zou profiteren [t (eit dat de kanselier hier |de in de kerk wordt de met het bordje „Kanselier" ld vrij gehouden, in het dorp Adenauer-munten, -zegels en Diingsblaadjes alweer gereed >t seizoen. Veel toeristen zul- handwyzers naar de even bo- dorp gelegen villa volgen, voet van het steil klimmen- pd meldt een grote grijze al „Gedenkplaats voor de staatsman en verdienstelijke dr. Konrad Adenauer". het gaat niet om toeristen De verering is nog altijd Voor de Bondsrepubliek geldt maal: in den beginne was I Adenauer. Voordat er partij- irlement, vakverbonden en andere instellingen die een staat zijn gezicht verschaffen waren, was Ade nauer er als president van de parle mentaire raad. Een man die in nau we samenwerking met de geallieerden uiterst zelfbewust zijn kanseliers de mocratie opbouwde. Hij nagelde de Bondsrepubliek onverbrekelijk aan het Westen, wees oostelijke voorstel len om over hereniging te praten (voorstellen met bijgedachten, maar dat is een andere zaak) steevast van de hand en werkte actiever dan wie ook het definitief verdelen van het Duitse rijk in de hand. Dit laatste komt in tal van publi- katies naar voren nu zich een ver andering voordoet in de buitenland se politiek. Met de komst van Brandt is de periode-Adenauer afgelopen lErhard en Kiesinger waren duide lijk Adenauer's erfgenamen. Hoe ver men plotseling van die periode verwijderd leeft, blijkt bij een be zoek aan de Adenauer-gedenkplaats. Op het schrijfbureau staat een por tret van Foster Dulles, evenals „der Alte" een dominerende figuur in de tyd van de koude oorlog. Een sier lijk doosje en een wandelstok, ge schenken van Chroetsjow en de Sow- jetrussische-ambassadeur Smimow, herinneren eraan dat niet Brandt maar Adenauer de eerste contacten met Moskou legde, zij het onder heel andere omstandigheden. Peter Seibert zal tydens de rondlei ding van zo'n twintig minuten ver slag uitbrengen over de rol die het Adenauer-huis gekocht in de ja ren dertig, toen Oberbürgermeister Konrad Adenauer van Keulen ge dwongen was tijdelijk met pensioen te gaan speelde Hier verzamel de de CDU-politicus vriend en „vij and" (de SPD) om na de eerste ver kiezingen een „grote coalitie" in el kaar te timmeren en de bedenkingen van tafel te vegen tegen zijn eigen kandidatuur, bedenkingen vanwege zijn gevorderde deeftijd. „Mijn dokter vindt dat ik het gerust een paar jaar kan doen", moet de bejaarde politicus vol vertrouwen hebben ge zegd. De vroeger veel besproken rozen tuin en de boccia-baan (het spel dat Adenauer in zijn Italiaanse buiten Cadenabbia leerde het scorebord meldt 13-18, met die cijfers versloeg „der Alte" op paasmaandag 1967 nog één van zijn zoons), cadeaus van buitenlandse bezoekers en talrij ke documenten zullen binnen kort voor bezichtiging vrijgegeven zijn. Vanuit de hal in de degelijke Rijnlandse villa zullen bezoekers een blik kunnen werpen in de kamers van de vroegere kanseliers woning. Het huis is door Adenauers kin deren aan de Bondsrepubüek ge schonken. De deelstaat Noordrijnlan Westfalen schonk het voormalige wachthuis aan de voet van de heu vel. Een derde huis werd onlangs gekocht van de laatste bewoner: één van Adenauer's zoons. Alle drie ma ken deel uit van het „monument". Enkele kleine zalen zullen er dienen als vergaderruimte en zonder twijfel over enige tijd ook als werkplaats voor de historicus, die wordt belast met het samenstellen van Konrad Adenauer's nog altijd niet geschre ven officiële biografie. In het Ade- nauer-huis heeft hij de beschikking over honderden ordners met docu menten uit het tijdperk-Adenauer, documenten die (voor het publiek niet toegankelijk) zijn opgeslagen in het souterrain dat enkele jaren ge leden nog als wijnkelder fungeerde huis te Leiden, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „De ruptuur van het atherosclerotische aneurys- ma van de abdominale aorta." De promotor was prof. dr. M. Vink. Aan de hand van ervaringen by tachtig in de Leidse heelkundige uni versiteitskliniek geopereerde patiën ten en van literatuurgegevens, wordt in het proefschrift van dr. Lagaay het ontstaan, het klinische beeld en de chirurgische behande ling van de ruptuur van het athero- scelerotische aneurysma van de abdo minale aorta beschreven. Uit de li teratuur- blykt dat vijftig procent van de patiënten door tydige opera tie gered kan worden. In Leiden overleefden eenenvyftig patiënten de ruptuur. Bedankt voor Amstelveen-Buiten- veldert M. van den Bosch te Goes. GEREF. KERKEN Beroepen te Almkerk en te Gryps- kerk J. Wolven te Andyk; te Schie dam J. Stolk te Waarder; te Has selt J. L. 't Hart, kand. te Pernis; ie Alkmaar D. C. Firet te Eefde- Gorssel. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Bedankt voor Utrecht-centrum H. Bouma te Assen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp Chr. van den Poel te Yerseke; te Boskoop J. van Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Berkenwoude-Stol- wyk A. Hoogerland te Werkendam. De diagnose kan na eenvoudig on derzoek gesteld worden, maar wordt vooral door onbekendheid met het ziektebeeld dikwyls miskend. Bij de behandeling wordt door dr. Lagaay gevezen op het belang van spoed na het stellen van de diagnosé. Voorts licht hy de gevolgde operatietech niek toe. De hoge mortaliteit berust vooral op de postoperatieve compli caties. zodat een belangryk deel van 1 het proefschrift hieraan is gewyd. j Ten slotte worden de ruptuur naar 1 omliggende organen, die van het se- cundair geïnfecteerde aneurysma en de spontane ruptuur van de niet verwyde abdominale aorta beschre- ven. Voor het on dei-zoek van dr. La- j gaaij werd een subsidie verleend door de Nederlandse Hartstichting. Onrust in Bengalen By onge regeldheden in West-Bengalen die dinsdag waren uitgebroken tydens een algemene staking van 24 uur, zyn 32 personen om het leven geko men en werden er meer dan 300 ge wond. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben zich nieuwe inci denten voorgedaan in Bansberia, on geveer 30 kilometer ten noorden van Calcutta. Hier zyn verscheidene hui zen in brand gestoken. Poststaking New York Gisteren is het postverkeer in New York ko men stil te liggen door een staking van de postbeambten. De federale rechter heeft inmiddels de stakers bevolen het werk te hervatten, maar het is niet waarschynlyk dat zy aan zyn bevel gevolg zullen geven. Op Kennedy Airport stapelt zich de bin nen- en buitenlandse post op. Voorgebakken vissticks. Pak a 10 stuks van 1.20 voor - ^"Vvx Wv»v - In presenteerdoos 200 gram van 1.20 voor NOUGAT van het bekende merk Cote-d'or met heerlijke stukjes noot. 3 stuks voor Unox tomatensoep. 6-Bordenblik van 1.45 voor Tï 15 Bordon cornedbeef. Blik a 340 gram van 1.98 voor Taartbodem. Per stuk nu Hero vlaaivulling. Keuze uit ananas, aardbeien, abrikozen, appel/rozijn en perziken. Per blik nu Crumpy hazelnootpasta. Kuipje a 180 gram van 89 voor Venda-up. Literfles van 58 voor tpasta, Carmen deodorant-spray. Inhoud 6 ounces. Van 1.75 voor Vendex soappads. Doosje a 5 stuks 50, Leverworst „populair" Bor»;*er b«t«""k«mworst Rookworst ..Zwan" verse Alleen vrijdag en zaterdag: Varkenslever verse Ro«W*»faonen Ribvlees, botermals nu 3 voor 1.» 250 gram 100 gram 250 gram 500 gram 500 gram 500 gram ^2e 500 gram l, Vanzelfsprekend wist o al dat matzes ongezouten en ongedesemde koeken zijn. U wist dat ze voedzaam. /I vetarm en gezond zijn. U ,1 wist dat ze lekker zijn voor j I hartige en zoete hapjes.' I Maar wist w dat Vroom Dreesmann de originele matzes zelf importeert en dat uw warenhuis alleen de beste kwaliteit brengt in zijn kollektie. Haal snel wat matzes in huis bijv. a voor de komende feest—f dagen. Hama matzes, 10 stuks per pak Tea matzes, 28 stuks per pak Water matzes. 40 stuks per pak Luxe matzes, 14 stuks per doos Egg matzes. 28 stuks per pak Matzes familypack, 18 stuks 70/ 110 1.10 1.22 1.40 1.95 Rakusen matzes, 9 stuks per pak. nrv Van 1.10 voor 89 Paasbonbons de luxe. Per 200 gram JL* van 1.49 voor Net met 8 chocolade-eieren Per stuk van 1.10 voor Venda mokkawafels. Pak a 185 gram van 79 voor Deze aanbiedingen zijn geldig van vrijdag 20 maart t/m donderdag 26 maart. uw prijsbewuste warenhuis^ LEIDEN-ALPHEN Adenauers woning in Rhön dorf wordt doel voor honderd duizenden pelgrims. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer M. B. Lagaay, hoofdassistent by de Heelkundige Kliniek van het Academisch Zieken- NED. HERV. KERK Beroepen te Brakel C. Evers, kand, te Putten; te Dinteloord T. Lekker- kerker te Oosterwolde (Gld)te Lexmond W. G. J. van der Sluys, kand. te Putten. Aangenomen naar Spaarnwoude- Spaarndam C. Meyer te Ramsdorp CA. HOOGST BELANGRIJKE zal worden op maandag 23 maart a.s. en volgende dagen in het patriciërshuis „RIJNEGOM" te Aerdenhout. Marius Bauerlaan 17, we- ertrek ten verzoeke van de eigenaren, met toevoeging uit de nalatenschap mevr. de wed. van den Broek e.a., tqn overstaan van de weledelge- G. Tekelenburg, deurwaarder te Haarlem. Izullen worden: KAPITALE INBOEDEL welke bestaat uit o.a.: antiek en klassiek meubilair antieke mahoniehouten Louis XVI hoekkast, opklapbuffet en commodes, outen Louis XV commode antieke eiken met ebbenhouten kolommen- ntlek wortelnoten Louis XV kabinet, antieke mahoniehouten Louis XVI Önkast, antieke eikenhouten beeldenkast Holland 17e eeuw. Meerdere ehouten Louis XVI en Empire kleinmeubelen, 6 antieke mahoniehouten meyer stoelen, dito voltaires en fauteuils, rykgebeeldhouwde herenkamer, fauteuils en stoelen, diverse antieke sets tafels en stoelen, antiek wor- i Louis XV bureau enz., enz. zeldzame collectie antieke klokken en pendules tieke friese kortstaart met maan en datumaanwyzing, antieke friese e klok met scheepjesmechaniek, antieke Zaanse klok, kapitale Boule E -klok ingelegd met schildpad. Meerder antieke vuurvergulde Empire verguld Louis XV pendulestel Friese stoel- en staartklokken, schip- tje, verschillende curieuze klókken en pendules, etc. etc. e schilderijen, aquarellen en tekeningen werken van vele bekende meesters voornamelyk in de romantische en ie school. perzische en oosterse tapijten laron Keshan, Tebriz, Sarouck, Hamadan, Serabent, Mazlaghan, Hama- Eris, Neberan, Bagtiari, Mahal, vele oude stukken, Shirwan, Bochara, is in vele maten en dessins. «zameling oosterse en aziatische kunst lieke staande bronzen boedha, gebeeldhouwde Chinese hokkers, garoeda s. toppen, Chinees kamerscherm, primitieve houten beelden uit Nieuw- Leti, Siam, China etc., wajangpoppen, enz. antiek gekleurd en blauw chinees porselein en aardewerk mille rose en familie verte schotels, kapitale vazen, dekselpotten blauw ia in Kang Hsi kwaliteit, Ming schotels en kommen, goudimarl schotels ouden en zilveren voorwerpen en juwelen I is toegevoegd uit een liquidatie zilveren broodmanden kandelaars. 12- 15 cassette tafelzilver, gouden ringen, armbanden en horloges met diaman- brillanten fraaie familiejuwelen o.a. collier met brillanten, grote solitair, ■act smaragd en robynen. JKDAGEN zullen worden gehouden op vrijdag 20 en zaterdag 21 maart tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. zondag 22 maart van 10 tot 18 uur en "t23 maart van 10 tot 15 uur. Mg DER VEILING: maandag 23 maart a.s. om 19.30 uur. 0 zijn uitsluitend tijdens de kykdagen verkrügbaar ad f 2,—. 4c kijkdagen wordt 25 ct. entree geheven ten bate van het geesteiyk foapte kind en wordt gelegenheid gegeven tot het geven van koop- thten. IGDIRECTIE: J. O. Walstyn, Noordeinde 148 te Den Haag. Tel. 070— Villa „Rynegom" is telefonisch bereikbaar onder no. 023—24.35.82.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15