Kleuterleidster meer dan ooit nodig c- 3 B VVV-bundeling in Leidse regio FORD KOOPAVOND Organisatie in voor andere principe geschikt transplantaties Liesbeth en Louis op Leidse schoolavond •x i A Tramrails verdwijnen bij station SPEEL/LEERKLAS WORDT LANGZAMERHAND WONDERMIDDEL" ZEGT DIRECTRICE KWEEKSCHOOL Nieuwe vragen over huisvesting gastarbeiders PROF. DRVAN ROOD UIT LEIDEN: WOENSDAG £8 MAART mo EID80H DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN „Het sprcx)kje dat staatssecretaris Grosheide van lÉÉBUfch nSffiff Pflr Onderwijs twee jaar geleden in de wereld heeft geholpen, als zouden er minder nieuwe kleuterleidsters nodig zijn, leeft nog _f J ,M., J&ÈÊ& steeds. Het gevolg is, dat er voor de komende jaren een tekort jHy J- V -^is^SSöiK SB2§ aan kleuterleidsters dreigt. Vooral in sterk groeiende gemeen- ten worden voor kleuterscholen nu al wachtlijsten aangelegd". JjnL'x w w^BÈBÊÈ^k^SK00***^^ Aldus de heer E. D. Ninck Blok, adjunct-directeur van de Leid- se kweekschool aan de Vliet, waar meisjes met tenminste een iajp» R mavo-diploma op zak, kunnen worden opgeleid tot kleuter- fMWfr||^v <?.-• rP|W** v leidster jV -tfSrW 13? De uitspraak van staatssecretaris Grosheide, waar de heer Ninck Blok op doelt, heeft indertijd nogal wat onrust veroorzaakt. Het werd voor pagina nieuws. Een tv-gesprek met werkloze kleuterleidsters bleef ook met zonder gevolgen. In plaats van de nodige 2500 leerlingen, begonnen jn '68 slechts 1700 meisjes aan de cureus tot kleuterleidster. Argumenten Het leerlingen-aantal is nu weer tot het normale peil gestegen, ver telt de heer Ninck Blok, maar onder hand is het kwaad al geschied. Hij noemt een aantal redenen op, waar door het beroep van kleuterleidster aantrekkelijk is. In de eerste plaats zijn er al kleu terleidsters te weinig, omdat rich twee jaar geleden veel minder meisjes voor de cursus aanmeldden dan verwacht en noodzakelijk was. f Kleuterleidsters blijken met ver- gemeen te hebben, ze gewaardeerde huwelijkspart ners zijn. Het verloop onder deze on derwijskrachten is groot. Er zal niet gauw een overschot aan kleuterleid- sters ontstaan. „Er zijn genoeg meis jes die eindexamen doen. maar nooit voor de klas komen", zegt de heer Ninck Blok. Een ander punt is de verlaging van de leerltngenschaal, van 40 naar |38 kleuters per klas. Landelijk ge- rien betekent dat een sterkere be- lem boefte aan kleuterleidsters, ook al ■4 omdat. de gèboortegolf nu de kleuter leef- bereikt. Een laatste argument waarmee de heer Ninck Blok meisjes met mid delbare schoolopleiding zou wil len opwekken om kleuterleidster te worden, is de uitbreiding van het werkterrein. De oprichting van dag verblijven voor geestelijk gehan dicapte kinderen vanaf drie jaar, in zeer snel tempo. Binnenkort denkt men 1500 meisjes nodig te heb- voor het runnen van deze dag- l verblijven. De voorkeur zal dan uit gaan naar meisjes die zich kleuter leidster mogen noemen. In een gesprek met de heer Ninck Blok en mej. H. M. ter Beek, direc trice van de Leidse kweekschool merkt de laatste op dat de kleuter school van vandaag, al lang niet meer de bewaarschool van vroeger is. Men is gaan inzien dat het kind kleuterschool in een belang rijke fase van zijn leven verkeert. Hier wordt min of meer de basis ge- gd voor de verdere ontwikkeling. Verschillende onderwijsdeskundi gen houden zich op het ogenblik be ng met de kleuterschool. Zo wordt er met verschillende experimenten extra aandacht besteed aan de taal ontwikkeling, want gebleken is dat kinderen met een beperkte woor denschat daar hun leven lang door gedupeerd blijven. Dit alles stelt ook z'n eisen aan de kleuterleidster, aldus mej. Ter Beek. De kleuterleidster is niet zo maar een meisje dat een groep kinderen overdag zoet houdt, maar weet moet hebben van zaken als: hoe vang ik „flat-kinderen" op. wat is „de" manier van goed opvoeden, hoe maak je ze „schoolweerbaar", en dat in staat moet zijn om zich in te passen in projecten als die extra taalontwikkeling. Op onze kweekscholen willen we de meisjes een vorming geven, waar door ze volwassen vrouwen worden", aldus mej. Ter Beek. De dagopleiding aan de kweekschool duurt drie jaar, met daarna een niet verplichte aan vullende cursus voor de hoofdakte. Meisjes die geslaagd zijn voor het eindexamen havo (of hoger) kunnen in de tweede klas worden geplaatst. Om die „volwassenheid" te bereiken, is een schoolprogramma opgesteld, dat naast de typische onderwijs- vakken als pedagogiek en didactiek ook veel biedt aan maatschappij leer en expressie-vakken. Een nogal verrassende uit spraak van mej. Ter Beek gaat over de speelieerklas. Binnen enkele Ja ren hebben alle Leidse lagere scho len in de laagste klassen het speel/ leersysteem ingevoerd. Althans, als de wens van de onderwijs-inspec- teurs in vervulling gaat. Mej. Ter Beek toont zich echter wat huiverig over de speei/leerklas. Voor de tra ditionele lagere school betekent dit systeem wel een stapje in de goede richting, zegt ze, maai- met de speel/ leer-methode op de kleuterschool heeft ze niet veel op. ,,De speel/leer klas wordt langza- Hier zijn enkele aanstaande kleuterleidsters in hun school aan de Vliet bezig met handenarbeid. Het lesprogramma van deze kweekschool vermeldt veel wren voor de creatieve vakken. (Foto LD/Holvast) merhand gezien als een won dermid deltje voor alle kwalen", vindt mej. Ter Beek. In de .speel'leer klas wordt op „intellectuele" manier gespeeld, een heel ander soort spelen dan van het kind dat met blokken en ander eenvoudig speelgoed aan de gang is, en zich daarbij op creatieve manier werelden schept. Mej. Ter Beek meent, dat al het dure leermateriaal uit de speel/leerklas het niet haalt by de speel-rijkdom van bijvoor beeld een poppenhoek. De invoering van speel/leerklassen betekent wel vooruitgang, zegt ze, maar het is nog niet „de" oplos sing. Zy is bang dat de overgang van kleuterschool (emotionele speel - wereld) naar lagere school (intellec tuele „kille" spelletjes) te ab rupt gaat verlopen. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat in de toekomst de VW's rond Leiden de Sleutelstad met Duin- en Bollenstreek en het merengebied zullen gaan samenwerken in een streek-VVV. Wanneer dit plan gerealiseerd wordt is de kans groot, dat deze streek-VVV haar zetel in Leiden zal krijgen en dat de Leidse directeur, de heer R. Dekker, er de scepter over zal gaan zwaaien. Naar wij vernemen worden er besprekingen in deze richting gevoerd. Die samenwerking tussen de plaat selijke WV's wordt sterk geani meerd door het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag en biedt talrijke voordelen, zoals het bij over stelpende drukte aan de kust onder brengen van buitenlandse toeristen in plaatsen meer 't binnenland in. Wan neer bepaalde plaatsen „vol" zijn be hoeft men slechts bij het centrale adres te informeren waar nog bed den vrij zijn. Ook kan men eventueel gezamenlijk activiteiten bundelen en reclame maken in het buitenland door middel van folders en ander reclame-ma te riaal. Het ziet er wel naar uit, dat de grote VW's niet afwyzend zullen staan tegen het oprichten van een Streek-VW, doch wel staat vast dat zij hun zelfstandigheid willen behou den en zelf hun relaties in het bui tenland zullen blijven bezoeken en eventueel nieuwe aanwex-ven. Dit sei zoen wordt de Streek V W-Lei den nog niet verwacht, doch aangenomen kan worden, dat deze in 1971 of uiterlijk 1972 gestalte zal krijgen, Als mogelijke deelnemers aan de ze Streek-VVV kunnen worden ge noemd Leiden, Katwijk, Noordwijk, Wai-mond, Rijnsbui-g, Sassenheim, Lisse, Noordwijkerhout en De Kaag. Het is echter niet uitgesloten, dat er nog enkele plaatsen bijkomen. De Leidse Vereniging voor Vreem delingenverkeer heeft een bouwplan voor een nieuw bui-eau, dat op het Stationsplein tussen stationsgebouw en NZH-vestiging komt. „Antivoord b. en w. slecht en onbev red igend LEIDEN Het raadslid Ampt- meijer (PSP) heeft onlangs aan bur gemeester en wethouders vragen gesteld over wat hy noemt het „men sen-pakhuis Steenschuur 7". In nieu we vragen constateert het raadslid nu: „Naar mijn bescheiden me ning verdient Uw antwoord de kwa lificaties slecht en onbevredigend, met name wat betreft de vraag, die onder andere handelde over de wei gering van de politie tot enigerlei handeling over te gaan ten gunste van de huurders in geval van ver moedelijke wetsovertreding van de huurders in geval van vermoedelijke wetsovertreding van de heer Stip- donk. Inmiddels is hierover een nieuwe publikatie verschenen, en wel in de vorm van een ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van de heer J. van Greuningen, secretaris van de huuradviescommissie in het res sort Leiden". Het i-aadslid vraagt (hierover: Hebt u kennis van dit stuk ge nomen? (Met name wat betreft de Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wilnis P. J. Droogèrs te Ridderkerk: te Daarle L. West- land, kan. te Huizen (NU.); te In- gen en te Kats en Wilhelminadorp A. G. van Beem, kand. te Doorn; te Rouveen J. Bos te Lunteren; te Nee- de en te Pernis C. Hogendoorn te Oude Lande c.a.; te Neerlangbroek, te Ooltgensplaats en te Randwijk C. Evers. kand. te Putten; te IJssel- muiden D. van den Berg te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Utrecht (city pastoraat) J. v. d. Werf te Utrecht; naar Maartensdijk Hollandsche Ra ding C. Nieber te Zaltbommel; naar Oosthem c.a. G. W. Marchel, kand. te Apeldoorn; naar Holwerd c.a. H. Buning, kand. te Roden. Bedankt voor Kampen, voor Rou veen en voor Sommelsdyk T. Lekker- kerker te Oosterwolde (Gld); voor Vianen L. Gulmans te Ter Apel. Bedankt voor Katwijk aan Zee J. Wilschut te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Apeldoorn en voor Waardenburg P. Blok te Dirksland. passages over de passiviteit van de politie?) Welk commentaar hebt u (of de politie) hierop? Bent u bereid de politie instruc ties te geven voortaan actiever te zijn bij het geven van rechtsbe scherming aan huurders, om het even of het nu Nederlandei's of gast arbeiders zyn? ADVERTENTIE MORGEN, DONDERDAGAVOND tot 10.00 uur. Ja met „INRUIL-VOORDEEL" bij: AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Lammenschansplein 6 Leiden LEIDEN Vanochtend is men op het Stationsplein begonnen net het weghalen van de tram- tails op de middenstrook, die als parkeerstrook in gébruik was. Het leeghalen van de rails, jaren na dat de laatste tram erover Yeed, past in het kader van de recon structie van het Stationsplein in aansluiting op de wijziging van de Rijnsburg er rotonde. (Foto LD/Holvast) LEIDEN „Eurotransplant is volkomen levensvatbaar ge bleken", zegt prof. dr. J. J. van Rood uit Leiden over de bijna twee jaar bestaande organisatie, die tot doel heeft orgaantrans plantaties beter te laten slagen. Tot nog toe heeft men zich al leen met nieren bezig gehouden, maar de organisatie die me dici en patiënten ten dienste staat, is in principe ook geschikt voor transplantatie van hart, lever en longen. In een houten keet op het ter rein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, tussen oni-egelmatig ge groepeerde oude en nieuwe gebouwen, byna niet te vinden voor wie de weg immuno-hematologie, over Euro- niet kent, vertelt hoogleraar in de transplant en wat er nodig is om een niertransplantatie een betere kans van slagen te geven. Daarvoor is niet alleen nodig een donor, een operatieteam, een labora torium, een team van de nazorg en zovoort, maar vooral communicatie lijnen tussen die tfeams Het is een (accent) taak van Eurotransplant voor die lijnen te zorgen. Wat Eu- rotransplant nog meer doet is in fei te het specialisme van dr. Van Rood en zijn medewei-kersde weefselty- pering, met als doel de afstotings reacties die zich voordoen by elke transplantatie te verzwakken en als het kan te voorkomen. Dit kan men bereiken wanneer de zogenaamde weeselgroepen bij donor ein ontvan ger overeenstemmen Eui-otransplant is in 68 begonnen by de vergelijking van de gegevens van donor en ontvanger, negen groe pen te onderscheiden. Daarbij moesten minstens acht'groepen over eenkomen. Nu, twee jaar later, on derscheidt men in Leiden 23 groepen. Deze weefseltypering draagt dat staat wel vast, ook al kan men nog niet beschikken over gegevens die een beeld geven over een flink aan tal jaren —sterk by tot de overle vingskansen van de patiënt die een nier heeft ontvangen. Communicatie Om „bij elkaar passende" dianors en ontvangers te vinden, zyn goede communicatielijnen tussen vele zie kenhuizen nodig. Dat is de tweede hoofdzaak van Eurobrajnsplant. In de pool zyn thans vijftien niercen tra in Nederland. België en West- Duitsland vertegenwoordigd. Met Zwitserse cantrale wordt over toetre ding onderhandeld. Er zijn uitstekende contacten met gelijksoortige organi saties in de Scandinavische landen en Engeland. Eurotransplant, waarvoor het idee in '67 op een medisch con gres in Turijn ontstond, heeft het grootste aantal patiënten ter wereld en heeft het gi-ootste aantal nier transplantaties mogelijk gemaakt. Tot nog toe heeft men de weefsel- groepen van meer dan duizend patiën ten getypeerd. Er wachten nog 576 patiënten aan de kunstnier op transplantatie. Er zijn in het kader van Eui*otransplant al 162 nieren ge transplanteerd. Ei- zijn nieren die al tien jaar ge leden tussen zeer nauwe familierela ties als bi'oer en zuster zijn getrans planteerd en die nog functioneren", aldus dr. Van Rood. „Zeer onlangs is echter ontdekt dat met behulp van de weefseltypering het mogelijk is ook buiten de familiekring mensen te vinden, die wat betreft hun weefsel- groepen overeenstemmen alsof het broer en zuster zyn". Er wordt soms nogal negatief ge dacht over transplanteren, maar vol gens dr. Van Rood is dit een ge volg van de tegenvallende resultaten van harttransplantaties. „Nier transplantatie is een gewone behan delingsmethode", zegt hij, om direct daarop uitvoerig te, vertellen wat er allemaal nodig is. Partners De gegevens van de donor gaan naar Leiden, waar de computer zoekt naar de juiste partner. Als de fami lie van de donor toestemming geeft „geen toestemming geven komt erg weinig voor" aldus dr. Van Rood de weefseltypering een gunstig re sultaat te zien geeft, de ontvanger geschikt is voor de opei-atie en voorts aan nog een aantal andere voorwaar den is voldaan, kan de nier worden overgebi-acht (tegenwoordig veel per helikopter, die sinds kort op 'n he lihaven bij het Leidse AZ kan lan den) en kan worden geopereerd. Komt de patiënt de operatie goed door en doen zich geen afstotings verschijnselen voor, dan kan de pa tiënt verder normaal leven al zal hij wel zeer regelmatig voor controle terug moeten komen en al zal hij ook medicijnen moeten blijven slik ken. (w.v.) LEIDEN „Brussel, Brus selwerd er gisteravond gescandeerd in de goed be zette aula van de Louise de Coligny Scholengemeenschap Tot drie maal toe eiste het enthousiaste publiek een toegift van Liesbeth List en het trio Louis van Dijk. Hun optreden vulde een hele schoolavondwaarvoor het verenigingsbestuur van de scholengemeenschap hen had uitgenodigd Bram Kruit, de voorzitter van het bestuur, sprak een kort inleidend woord. Toen kon het voor een school ex clusieve optreden beginnen. Het eerste deel vulde trio Louis van Dijk. Het bracht o.m. ten gehore Sweet Geor gië Fame" van Blossom Dea rie, „Lil' darlin" van Neal Hefti, het melancholieke Ni ce's Dream" (Horace Silver) en de Duke Ellington-compo sitie „It don't mean a thing if it ain't got that swing". Besloten werd met het grote succes Windmills of your mind", gecomponeerd doer Michel Legrand. Na de pauze was het tijd voor Liesbeth List. De zaal, of althans het grootste deel ervan, had daar toch eigen lijk op zitten wachten. Lies- betfi bracht een gevarieerd programma van Franse, Ne derlandse en Engelse liedjes. Behalve haar Grand Gala succes „Brussel", zong zij voortreffelijk begeleid door het trio o.m. „Laat me niet alleen„Soleil ex- actement" en „Grijze Lente". Een bonte afwisseling van oude en nieuwe minder be kende en overbekende liede ren. Na het zingen van „Oud Amsterdam" verliet Liesbeth het toneel, maar gejuich en handgeklap riepen haar te rug. Onder staande ovaties werd tenslotte het optreden van de vier artiesten beslo ten. Het kostte hun nog min stens een half uur voordat zij klaar waren met de talrijke handtekeningenjagers, die de kleedkamers belegerden (op foto LD/Holvast).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3