AUTO RAMDE BOOM: VIER LISSENAREN OMGEKOMEN Muiterij op V.S.-vrachtschip Spanning op Cyprus na moord op minister MINDER PHANTOMS VOOR ISRAËLIËRS Heemskerk verbrandt verkiezingskaarten m N.v.v.d. velde Citroën Twee jongelui met wagen in Leidse singel: één overleden MET LADING BOMMEN JN CAMBODJA 'S WATEREN Weer ongeval in de Groenoordhal Tijdelijk zachter Griekse regering mogelijk bij kwestie betrokken iJiMTOMkai Geen stuiver voor Cruyff Tel Aviv bezorgd over besluit Nixon W eer betoging in Cambodja Prins Bernhard kreeg een B-25 (9uc/ Qlteuivs Opgericht I maart I ÖbO MAANDAG 16 MAART 1970 No. 33044 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. K van Disboeck Hoofdredacteur: Drs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17.25), f 4,95 per maand (bty vooruitbetaling) losse nummers f 9.25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57056 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Het munitieschip Columbia Eagle", waarop mui terij is uitgebroken. De .Mellon" schaduwt de vrachtboot. Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde op diverse plaatsen weer slachtoffers geëist. Zo reed een auto met vijf inzittenden in het Noordhollands Kanaal. Eén van de passagiers, een baby van bijna een jaar kon nog worden gered door een automobilist, maar de vier anderen, een moe der met twee kinderen en een grootmoeder verdronken (zie ook pagina 5). Ernstige ongevallen, waarbij in totaal zes personen om het leven kwamen, deden zich voor in Beemster, Leiden en Hillegom. BEEMSTER/LISSE Vier inwo ners van Lisse zyn dit weekeinde om het leven gekomen bij een onge val in Beemster. Vannacht omstreeks half drie slipte op de Middenweg een personenauto, die in volle vaart tegen een boom reed. Van de vier inzitten den, allen afkomstig uit Lisse, wer den er drie op slag gedood. Het wa ren de twintigjarige C. de Vos, de Jl.jarige J. P. Kerkvliet en de 20- Jarige F. N. J. van den Berg. De vierde, de 21-jarige C. Wyers, over leed vanochtend om half zes in het Stadsziekenhuis van Purmerend. Toen de wagen werd weggetrokken, bleek een van de banden leeg te staan, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er sprake is geweest van een klapband. LEIDEN De 26-jarige Teun is Tan der Knyff uit Roelofarendsveen Is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden, en kele uren nadat hij met zijn auto in het water van de Rijnsburgersingel vas gereden. Voor het leven van een andere inzittende van de ongeluksau to. de 18-jarige Martin us van der Hoorn eveneens uit Roelofarendsveen werd vanochtend nog ernstig ge vreesd. Het ongeval, waarvan de oorzaak vooralsnog een raadsel is, gebeurde omstreeks kwart voor ze ven op het rechte weggedeelte ter hoogte van de melkfabriek „De Landbouw"'. De wagen schoot plot seling dwars door het struikgewas via de wegberm in het water, waar het op zijn kop bleef liggen. Kikvorsmannen van de snel gealar meerde brandweer konden aanvan kelijk weinig uitrichten omdat de portieren van de auto waren afgeslo ten. Met behulp van een kraanwagen to de auto later op zijn wielen gezet, waarna de achterruit kon worden in geslagen. De twee inzittenden zijn via de kapotgeslagen ruit uit de au to getrokken. Zij zijn ijlings per EHD naar het beademingscentrum van het Academisch Ziekenhuis vervoerd, WASHINGTON (Reuter) Een deel van de beman ning van het ruim 7.600 ton metende Amerikaanse i vrachtschip .Columbia Eagle", dat met een lading bom men en andere munitie op weg is naar Thailand heeft mui terij gepleegd en het schip in zijn macht gekregen, aldus dee'de het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren mede. LEIDEN Voor de derde achter eenvolgende keer is er m het afgelo pen weekeinde tijdens 'n hamdbalwed •toijd ln de Groenoordhal een onge luk gebeurd. Ditmaal was het een 28-Jarige Noordwijker die tijdens de toedstrijd ten val kwam. De jonge- ow, die een hersenschudding had opgelopen, is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De Bilt verwacht van heden- tot ™tódagavond: in het algemeen veel oowolklng en tijdelijk regen. Tot krachtig of hard toenemende wind west tot zuidwest. Hogere tem- P®atnren dan vandaag. fo® op: 6.51 uur; onder: 18.47 uur. M*an op: 12.28 uur; onder: 5.10 uur. - -te Katwijk te 11.35 uur; •Otfwiter te 635 en 19.35 uur. <Dto bestaat uit 22 pagina's) De auto van de twee jongelui uit Roelofarendsveen, die gister avond in de Rijnsburgersingel is gereden. Een van de jongens is kort na het ongeluk overleden, voor het leven van de andere jongeman wordt gevreesd. (Foto LD/Holvast) waar de oudste van het tweetal nog dezelfde avond overleed (Getuigen van dit ongeval word* verzocht zich in verbinding te stellen met het Leidse politiebureau, afdeling Ver keer). HILLEGOM Vermoedelijk door te hoge snelheid is de 22-jarige Hillegommer A. M. Verschoor op de Leidsestraatweg met zijn auto ge slipt en om het leven gekomen. Zijn verloofde en zijn moeder zijn met hoofdletsel ln het Diaco- nessenhuis in Haarlem opgenomen. De vierde inzittende, een zestienja rige jongeman, liep slechts een snij- wond aan zijn hand op. Hy kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis keren. De „Columbia Eagle", die gechar terd is door de dienst voor militair vervoer overzee bevindt zich op het ogenblik ln de territoriale wateren van Cambodja, en ligt daar voor an ker. Een kotter van de Amerikaanse kustwacht en vliegtuigen van de Amerikaanse marine, die buiten de territoriale wateren en het luchtruim van Cambodja blijven, houden het schip in het oog. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft diplo matieke stappen bij de Cambodjaan se regering genomen. Een ander Amerikaans schip heeft 24 (van de 39) bemanningsleden van de „Columbia Eagle", die zich in twee reddingssloepen bevonden, aan boord genomen. De geredden hadden de kapitein van dit schip, de ruim 8.000 ton metende „Rappahannock", ver teld dat er aan boord van de ..Co lumbia Eagle" paniek was uitgebro ken ln verband met een bom. Wat hiermee bedoeld werd, is nog niet duidelijk. NICOSIA (AP, AFP, Reuter) De spanning op Cyprus, na de aanslag op president Makarios toch al op een kookpunt, is nog meer toegenomen nu blijkt dat oud-minister van Binnen landse Zaken Georghadjis gisteren is vermoord. ADVERTENTIE ■!:OT->.vi iVG7.' 'i 'J AMSTERDAM Het fonds, opgericht om Johan Cruijff voor Ajax te behouden blijkt tot dus ver geen groot succes te zyn Tot dit weekeinde was op de bankrekening volgens de Initia tiefnemer. de aannemer Freek van der Meyden, een bedrag van f 250.04 gestort. Volgens een bericht in het ochtendblad Trouw ls het be drag van vier cent afkomstig van een Rotterdammer. Hij heeft zijn gave gestort met de mededeling dat Cruijff voor hem nog geen stuiver waard was. Vele Cyprioten zijn bang dat de dood Georghadjes 'n „oorlog" zal ont ketenen tussen de aanhangers van de vermoorde minister en zijn moor denaars. Het eiland wemelt van de niet-bevestigde berichten en geruch- WASHINGTON/TEL AVIV (Reu ter, AP, AFP) Israël is ernstig bezorgd over berichten dat presi dent Nixon niet alle vliegtuigen zal verschaffen die oorspronkelijk wer den beloofd. Volgens de Washington Post van vanochtend nam de Ame rikaanse president dit besluit omdat hp van mening is, dat Israël al vol doende overwicht in de lucht heeft op de Arabische landen die aan de Joodse staat grensen. Volgens het gezaghebbende Ameri kaanse blad heeft de Amerikaanse president al enkele dagen geleden deze beslissing genomen. Er zou nog niet zijn bekendgemaakt omdat de formulering nog uitgewerkt moetwor den. De moeilijkheid is, de Ameri kaanse weigering zodanig te formu leren dat zij voor de regering in Tel Aviv zo weinig kwetsend moge lijk is. President Nixon zou wellicht met de verkoop van enkele vliegtui gen kunnen instemmen, maar niet met de 25 F—4 Phantoms en de 80 tot 100 A—4 Skyhawks waarom Is raël heeft gevraagd. Israël zou het aanvankelijk verlangde aantal Phan toms van vijftig tot 25 teruggebracht hebben. Het afgelopen weekeinde vergader de het Israëlische kabinet koorts achtig over deze zaak. Ambassadeur Jitzak Rabin, over uit Washington, woonde deze kabinetsvergadering bij Hij keerde vanochtend terug in de Amerikaanse hoofdstad Militair Hoewel Israëlische functionarissen er officieel het zwijgen toe doen heeft het invloedrijke blad Haaretz inmiddels ook al gemeld dat Nixon „besloten heeft de jachtbommenwer pers voorlopig niet te leveren". Ni- xons motieven zouden niet politiek maar militair zijn. Aan alles is te merken dat de af gelasting van de door Nixon voor eind februari beloofde leveranties een moeilijk te verwerken teleurstel ling voor de Israëliërs blijkt te zijn. Twee weken geleden twijfelde men er niet aan of Washington zou vol doen aan het verzoek van premier Meir om meer Phantoms. Israëlische commando's hebben vanochtend en de afgelopen nacht uitgebreid een grootscheepse aan val op Syrisch grondgebied uitge voerd. Volgens een bekendmaking in Tel Aviv drongen de Israëliërs het diepst in Syrië door sinds het einde van de zesdaagse oorlog. ten. De situatie zou kunnen ontaar den in een politiek conflict waarbij ook leden van de Griekse regering zouden kunnen worden betrokken. Volgens sommigen zijn pro-Griekse Cyprioten, die contacten met Athene onderhouden, verantwoordelijk voor Georghadjes' dood. Het lichaam var. Georghadjes werd gisteravond aangetroffen in zijn ge parkeerde auto op een landweg on geveer zeven kilometer buiten de Cyprische hoofdstad Nicosia. Hij had zes kogels in de borst. Volgens welingelichte bronnen zat Georghadjes niet alleen in de auto toen deze werd beschoten. Hij zou zijn vergezeld door een politieagent. Ki- riakos Patakos die als lijfwacht voor de oud-minister optrad toen deze lid was van de ondergrondse bewe ging „Eoka" die de onafhankelijk heidsstrijd tegen de Britten in 1958 en 1959 voerde Tragisch genoeg haalde de Cy prische politie Georghadjes. wiens naam werd genoemd in verband met de aanslag op Makarkx, vrijdag uit een vliegtuig dat op het punt stond naar Beiroet te vertrekken. Hij verklaarde toen Cyprus om re denen van persoonlijke veiligheid te willen verlaten. In een officieel com muniqué werd toen gezegd dat het hem verboden was het eiland te ver laten in afwachting van het politie onderzoek naar de moordaanslag. Een dag daarvoor, donderdag was hij veroordeeld tot een boete wegens illegaal wapenbezit. Georghadjes zelf heeft altijd elke betrekking met de aanslagplegers op Makarios ontkend. HEEMSKERK (GPD) Van de circa 15.000 stemgerechtigden die de Noordhollandse gemeente Heemskerk rijk is. hebben gistermiddag zo'n 3.500 hun oproepkaart voor de ver kiezing der provinciale staten inge leverd. Het inzamelen van deze op roepkaarten gebeurde tUdens een massale protestmars door het cen trum van Heemskerk, waardoor de demonstratie voor het behoud van Heemskerk haar hoogtepunt bereik te. De in melkbussen alternatieve stembussen opgehaalde oproep kaarten werden aan het einde van de protestmeeting collectief voor het raadhuis verbrand onder luid gejoel van de duizenden, die waren samen gestroomd Door het inleveren en verbranden van de oproepkaar ten wordt een protest aangetekend tegen de plannen van minister Beer- nink om Heemskerk samen met Be- i verwyk in te lijven bij Velsen. j De jongeren actiegroep, die de or- j delijk verlopen demonstratie op touw I had gezet, spreekt van een geslaagd geheel. Naast de kaarten, die tijdens de protestmars werden opge- 1 haald werden ook oproepkaarten in- j geleverd by het secretariaat van het actiecomité „Vry Heemskerk" en ty- dens de zaterdag onder de bevolking gehouden enquête bleek, dat 92 pet. tegen de gemeenteiyke samenvoe ging was. Aan het einde van de protestmars werd op het Burgemeester Nielen- plein een realistisch volkstoneel op gevoerd. Daar de inwoners van Heemskerk zo collectief tegen de fu sieplannen van minister Beernink hadden geageerd was het niet noodzakeiyk de Heemskerk.* ezel het symbool van Heemskerk te executeren. Daarom werd nu ..de eael van Beernink" aan de galg ge hangen. Dit gebeurde onder luid ge joel der aanwezigen. Een foto van Georghadjis drie weken geleden genomen op de verjaardag van zijn zoontje Kos- takis. Voor Luchtvaartmuseum DJAKARTA (GPD) Op hel hoofdkwartier van de Indonesische Luchtmacht was gisteren de rode lo per uitgerold voor Prins Bernhard. In de ontvangstzaal kreeg de prins de erewlng opgespeld door de chef staf van de Luchtmacht luchtma&r- schalk Soekender. De prins wees in zijn dankwoord op de byzondere kameraadschap tussen luchtmachten ter wereld en zei met groot plezier de erewlng te zullen dragen. Prins Bernhard deelde mee, dat de Indonesische Luchtmacht hem een B-25 bommen werper had aangeboden voor het Ne derlandse Luchtvaartmuseum. De B-25's. ook bekend als Mitchells, voerden bemand door Nederlandse piloten tydens de Tweede We reldoorlog vanuit Australië operaties uit boven Indonesië. Het toestel zal per schip naar Nederland vervoerd worden. Inmiddels doen geruchten de ron de, dat ook Koningin Juliana bin nen afzienbare tyd een bezoek zal brengen aan Indonesië. Het bezoek zou dan moeten aansluiten op het officiële bezoek, dat president Soe- harto in het komende najaar waar- schyniyk aan Nederland zal bren gen. (zie ook pagina 59 gen betrokken te zyn geweest by de aanslag op de Griekse premier Papa- dopoelos. Rechterhand Na een huiszoeking zei hy dat de gevonden revolvers een persooniyk geschenk waren van president Maka rios. Georghadjes was eens de rechter hand van Makarios. Hy was minis ter van 1959 tot november 1968, toen hy moest aftreden na beschuldigin- PHNOM PENH, HONGKONG. MOSKOU (Reuter. AP) Naar schatting dertigduizend jongeren hebben vandaag by het parlements- Het nieuws van de dxxl van de ,ebollw d, Cambodjaan*- hoofd- oud-minister verspreidde zich van- ,t„d Phnom Penh opnieuw betoond nacht als een lopend vuurtje over tenen de Vleteong. Vorige week itjn Cvpr Verslaggevers die mevrouw de ambassades van de Vjeteong en Georghadjes om commentaar vroe- Noord-Vietnam in Phnom Penh door gen. verrasten haar met het bericht betogers geplunderd. Zy verkeerde nog "teeds in de ver- Intussen hebben zowel Noord-Viet- onderstelling dat haar man in bed j nam als de Vietcong een bUeenkomst lag. De patrouilles op het eiland met Cambodja voorgesteld om de ge- zyn versterkt in afwachting van de schillen tussen de beide landen tot resultaten van het onderzoek. een oplossing te brengen. ADVERTENTIE V. ZUYLEN V. NIIEVf l>TSTR. 372. WASSENAAR. TEL. 3011 70ETERW0UDSEWEG.13 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Uit het Leidsch Dagblad van 15 Maart 1870: AdvertentiePro Memo- ria. Reünie van Oud-Studen ten aan de Leidsche Hoogen- school van 1830-1840 in Junlj van dit jaar. Zegt het voort (Advertentie) Op heden ontvangen: vette gerookte zalm d 50 ets. per ons, b\J Busé Vischmarkt. Madrid, 12 mrt. Heden morgen heeft tusschen Hen ri de Bourbon en den Hertog van Montpassier een duel plaatsgehad waarin eerstge noemde gedood is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1