]Va vaak bloedige strijd van een halve eeuw Eindelijk akkoord tussen Koerden en regering Irak Ook Moro geeft opdracht terug OP ZOEK NAAR NIEUW POLITIEK GEZICHT Consul van Japan in Sao Paulo ontvoerd DE TOEKOMST VAN DE DEMOCRATEN (1) Hoe meer hoe fijner uw thee Tweetalig Vier jaar in totaal voor kapers uit Polen ARRESTATIES NA AANSLAG OP MAKARIOS Generale Synode wil ontslag van ds. Toornvliet ongedaan maken Slecht nieuws voor misdadigers Bonn tevreden over gesprek met Warschau CEYLON PONDERDAG 12 MAART 1970 LEIDSCB DAGBLAD PAGINA 17 BAGDAD (Reuter, AFP) De Iraakse regering en de leiders van de Koerden in de bergachtige en olierijke gebieden in het noorden tan het land zijn overeengeko men een einde te maken aan hun vaak bloedige strijd die meer dan jftig jaar heeft geduurd. Dit is gisteren in Bagdad bekendge maakt. Door een wijziging van de grondwet zal Irak een land van twee nationaliteiten worden, de Arabische en de Koerdische. In «en radiouitzending heeft presi dent Al-Bakr gezegd, dat de „na tionale rechten van de Koerden thans zijn erkend". De overeen komst tussen de regering en de Koerden voorziet ook in het van toepassing verklaren van de land- lervormingswet, waardoor het land van de grootgrondbezitters ial worden onteigend en onder arme boeren zal worden ver- >ld. Alle wapens moeten bij de iriteiten worden ingeleverd. Er zal een Koerdische vice-presi- komen. De Koerdische taal ordt in de gebieden waar de Koer de meerderheid zijn naast het rabische de officiële taal. De Koer en zullen ook zitting in de rege- het parlement krijgen. De Koerdische Democratische partij van toestafa Barzani zal als party wor- en erkend. In Irak is tot op heden de Arabische-socialistische athpartij toegelaten. President Al-Bakr heeft een alge amnestie afgekondigd voor Be Koerden die tegen de regerings- oepen hebben gevochten. Alle Koer- ENEN HAVANNA (DPA, AFP. In Wenen zün gisteren twee j Polen, die op 20 november een Es lijnvliegtuig dwongen naar de irijkse hoofdstad te vliegen, „deeld tot respectievelijk twee en drie maanden en twee jaar angenissoraf. Langezien vliegtuigroof niet. als sdrijf in het Oostenrijkse wetboek a strafrecht voorkomt, was hun dragen van wapens, belemmering i de persoonlijke vrijheid, het eigen met geweld ten laste gelegd, het uitzitten van hun straf zul- i zij worden uitgewezen. juridische deskundigen Jekent het uitwyzingsbevel niet de twee Polen na het uitzitten I hun straf aan Polen zullen wor- uitgeleverd. Gewoonlyk kunnen iteuropeanen na bestraft te zyn ar het land van hun keuze gaan, voorwaarde dat zü daar aanvaard rden. Ben Boeing van de Columbiaanse atschappi] Avianca, die onder l&g vier gewapende mannen ers gezet had naar Cuba, moest leren als gevolg van een motor- ring rechtsomkeert maken. Het stel maakte een ïynvlucht, toen vier mannen zich van het vlieg- l meester maakten. Op het vlieg- d van Barranquilla. hielden de t& toriteiten zich afzydig van het «tuig. De passagiers bleven allen i boord, terwyi de machine werd lerzocht pen „Boeing 727" van de Ameri- maatsohappy „United Air- is woensdagmiddag met 106 Ittenden in af wy king van het chtplan m Havanna geland. Het stel maakte een ïynvlucht van veland in Ohio naar Tampa in ffida, toen een gewapende man de tot dwong koers te zetten naar ba. den zullen zonder discriminatie in hun burgerbjke en militaire functies worden hersteld. De president heeft voorts meege deeld, dat de Koerdische taal aan alle scholen in Irak zal worden on derwezen. In Souleymaniyeh, de be langrijkste stad in Koerdistan, zal een universiteit komen. Er zullen boeken in het Koerdisch verschynen. Binnenkort komen er een Koerdisch weekblad en tijdschrift. Een televisie station zal programma's in het Koer disch gaan uitzenden. De nationale feestdag der Koerden zal in het ge hele land worden gevierd. Sinds 1923 is het bergachtige noorden van Irak, van Perzië tot Turkye, toneel geweest van de op stand der Koerden. In dat jaar werd Koerdistan met zyn semi-noma den die er al eeuwen leefden, ver deeld tussen deze drie landen. Het aantal Koerden wordt op onge veer vijf miljoen geschat, van wie er meer dan een miljoen in Irak wo nen. In 1931 begon Barzani met zyn legendarische loopbaan als ver zetsstrijder met het leiden van de eerste opstand. HU werd naar een andere streek in Irak verbannen maar keerde in 1943 terug. Twee jaar daarna steunde hy de mislukte poging tot oprichting van de Koer den-republiek Mehabad. Daarna bracht hy 12 jaar in de Sowjet-Unie door. In 1961 braken zware gevechten uit tussen de Koerden onder Bar zani en Iraakse strijdkrachten. De elkaar opvolgende regeringen konden niet tot een oplossing komen, maar ln juni 1966 werd er een soort ver zoening op gespannen voet bereikt. De stryd moest gestaakt worden en de Koerden kregen enige onafhan- kelUkheid binnen de Iraakse repu bliek en mochten hun nationaliteit en cultuur bewaren. Koerdische strij- ders kregen amnestie en het Koer disch werd als officiële taal aanvaard. Ondanks deze overeenkomst bleef het onrustig en na elke regerings- of kabinetswisseling in Bagdad ver klaarden de nieuwe heersers „een rechtvaardige en vreedzame regeling met het noorden" te willen zoeken. NICOSIA (AFP) In Fa- magusta zyn drie politiemannen, onder wie een officier, aangehouden in verband met de mislukte aanslag op president Makarios van Cyprus op zaterdag j.l. Dit is gisteren van de zy- de van de Cyprische politie verno men. In Nicosia wilde men het be richt bevestigen noch tegenspreken. De drie arrestanten zouden naar Nicosia zyn overgebracht. Naar ver der verluidt, zou de mitrailleur waar mee de helikopter van de president werd beschoten, in 1966 zyn inge voerd. Het wapen zou toen ter be schikking zyn gesteld van de politie van Lefkonico, een dorp in de omge ving van Famagusta. ROME (Reuter, AFP, DPA) De Italiaanse christen-democraat Aldo Moro heeft gisteravond aan president Giuseppe Saragat mee gedeeld, dat hij niet in staat is een nieuwe Italiaanse regering samen te stellen. Moro heeft Sa ragat zijn opdracht teruggegeven, nadat hij een week lang gepoogd had deze opdracht uit te voeren. Moro, minister van Buitenlandse Zaken van het op 7 februari afge treden homogene christendemocrati sche kabinet, is derhalve evenals pre mier Rumor, die op 12 februari be last werd met de opdracht om een kabinet samen te stellen, niet ge slaagd. Rumor gaf zyn opdracht na ruim twee weken terug. President Saragat heeft thans de voorzitter van de Italiaanse senaat, de christen-democraat Amintore Fanfani, naar het Quirinaal, de ambtswoning van de Italiaanse pre sident, ontboden. Waarnemers ver onderstellen, dat Fanfani ofwel een uiterste poging zal doen om een nieuwe regering te vormen of dat overwogen zal worden verkiezingen te houden, d.w.z. met drie jaar ver vroegd. Naar uit christendemocrati sche kringen verluidt, zou niet alleen Maro's poging, een coalitiekabi net van centrum-links tot stand te brengen gefaald hebben, maar ook voor een nieuw christen-democrati sche overgangskabinet zou Moro by de voormalige coalitiegenoten van de christendemocratische party de socialisten, sociaal-democraten en de republikeinen geen steun gevonden hebben. De opdracht aan Moro had overigens een voorlopig karakter en zou, zo zy vervuld was, een defini tieve geworden zyn. Moro is er ondanks zyn bekwaam heden als onderhandelaar niet in geslaagd de standpunten, waarvan verscheidene diametraal tegen over elkaar stonden, te verenigingen. Naar men men meent te weten, zyn opnieuiw de kwestie van de echtschei ding en die van de afbakening van de meerderheid op het vlak van de gemeentelyke en regionale besturen de twee grote struikelblokken ge weest voor het welslagen van de opdracht, die Saragat Moro op 3 maart verstrekte. DEN HAAG (ANP) Ds. G. Toornvliet, die in dienst stond van de Gereformeerde Kerken van Noord-Holland voor het radio-evan gelisatiewerk van de zender Bloe- mendaal die in 1968 door de parti culiere synode van Noord-Holland werd ontslagen, heeft van de gene rale synode bericht gehad dat zy op het standpunt staat dat zyn ontslag op kerkordelyke gronden ongedaan behoort te worden gemaakt. De sy node meent dat de zekerheidsmaat regelen die op grond van de betrok ken artikelen van de kerkorde in acht hadden moeten worden geno men, niet zyn toegepast. De uit spraak van de synode betekent dat de kwestie van ds. Toornvliet nu aan de orde zal moeten komen op de twee particuliere synodes van Noord- Holland die er door de splitsing van het ressort onlangs zyn ontstaan. Deze beide particuliere synodes zul len binnenkort byeenkomen. Het hangt uiteraard van hun beslissing af of zy het ontslag van ds. Toorn vliet ongedaan zullen maken. Er is van artikel 11 en 12 van de kerkorde een verschillende interpretatie mo gelijk. Terwijl Nederland zich lang zaam, op het voorjaar mag gaan verheugen, ligt er hier en daar in SAN FRANCISCO (Reuter) In San Francisco is een nieuw compu tersysteem voor de politie getoond, dat slecht nieuws voor misdadigers betekent. Door een druk op de knop in de politie-auto gloeien in het hoofdkwartier lichtjes op achter „hulp nodig", „zend ambulance" e.d. en kan ook onmiddellyk nader nieuws over een auto-kenteken wor den verkregen. Binnen seconden komt antwoord, terwyl voor een gewoon mobilofoon gesprek soms vyf minuten nodig is. De computer houdt ook in de gaten hoe lang een agent uit zyn auto weg biy'f. Duurt dat te lang, dan slaat hy automatisch alarm. Duitsland nog een pak sneeuw, zoals in het oude dorp Freuden- berg in Westfalen, dat met zijn vakwerkhuizen en besneeuwde daken opmerkelijke fotografische effecten oplevert Missionarissen uitgewezen Gis teren is opnieuw een groep r.-k. missionarissen uit Nigerië gewezen. Het betreft hier 28 priesters en zes nonnen, allen van Ierse of Britse na tionaliteit. zy zouden eerst, wegens het „illegaal betreden van Nigerië," terechtstaan maar de regering heeft hiervan afgezien. Nog 30 miljoen President Nixon heeft gisteren verklaard, dat nog 30 miljoen dollar beschikbaar is ge steld, om het probleem van verdo vende middelen via onderzoek en on- derwys aan te pakken. De begroting voor 1971 voorziet in totaal in 135.6 miljoen dollar om te trachten tot een oplossing van het drugprobleem te komen. WARSCHAU (AP) Gisteren Is de tweede serie van de besprekingen j tussen Bonn en Warschau voltooid. Van Westduitse zyde werd gezegd „zeer tevreden" te zyn. Het doel van het overleg tussen de twee landen, die geen diplomatiek j contact onderhouden, is de verbete ring van de onderlinge betrekkin gen. De belangrijkste Poolse eis is dat de Bondsrepubliek de Oder-Neisse- grens „ondubbelzinnig en absoluut" I erkent. I Die grens die werd vastgesteld door I de geallieerde mogenheden by het I verdrag van Potsdam van 1945, voegt grote delen van (het oude) Duitsland onder Pools bestuur. Naar in welin gelichte kringen hier wordt aange nomen zouden door de twee landen ontwerpen zyn ingediend voor voor stellen tot een overeenkomst. De Poolse en Oostduitse vakver bonden hebben gisteren een ge- zameniyk communiqué uitgege ven waarin wordt aangedrongen op besprekingen met de Westduitse han delsfederatie, aldus heeft het Oost duitse persbureau ADN bekendge maakt. Prehistorisch* vondst Op een eiland by Assoean in boven-Egypte heeft een Westduitse archeologische expeditie acht skeletten gevonden, die volgens de geleerden 10.000 jaar oud zUn. Zy zullen per vliegtuig naar Mainz worden gebracht om daar in de universiteit grondig te worden bestudeerd. SAO PAULO (Reuter) Gewapende mannen hebben gisteravond de Ja panse consul-generaal in de Brazili aanse stad Sao Paulo ontvoerd. Twee of drie auto's reden zijn wagen in de buurt van zijn woning klem. Er sprongen vijf mannen met machine pistolen uit. die de consul, Noboea Okoesji, dwongen met hen mee te gaan. Een woordvoerder van het con sulaat zei dat nimmer bedreigingen waren geuit tegen Okoesji. die zeven maanden geleden in Sao Paulo arri veerde. Vorig Jaar september hielden ont voerder in Rio de Janeiro de Ameri kaanse ambassadeur Burke Elbrick 77 uur vast tot de autoriteiten hun ultimatum accepteerden en vyf tien politieke gevangenen vrijlieten. Het afgelopen weekeinde ontvoerden le den van een ondergrondse beweging in Guatemala de Amerikaanse atta ché Sean Holly. Ze lieten hem pas los nadat de regering drie van hun col lega's in vrijheid hadden gesteld. De Braziliaanse pers heeft opdracht ge kregen voorlopig geen informaties over de ontvoering te geven. Functio narissen van het consulaat zouden van de federale politie dc opdracht hebben gekregen geen gegevens aan de pers te verstrekken. ADVERTENTIE IceylonI de fijnste thee ter wereld 4t 1 chip vastgehouden Het 9640 I metende Britse vrachtschip Bfalloch en de kapitein van een «de Brits schip, de 5528 ton me de Anchises, worden door de Chi- e autoriteiten in Sjanghai vastge- fen. De Glenfalloch, die een be ding heeft van 66 leden, zou ^dagavond naar Japan vertrek- Het schip werd evenwel vastge- Iden, omdat leden van de beman- 1 plaatselyke verordeningen zou- hebben overtreden. «en kolen vandaag„Ko- B&n, vandaag geen kolen," stond het briefje, dat mevrouw May fre gisteren op de voordeur van r woning in het Engelse dorp nes Chapel had geprikt. Korte later reed een kolenauto, waar de remmen weigerden, haar i binnen. De wagen kantelde en oneerde veertien ton steenkool, berg van vUf meter hoog, voor Wordeur. Waarop mevrouw Clar- «1: „En ik had nog zo gezegd dat kolen nodig had (Van onze oorrespondent.) mr. H. Leffelaar WASHINGTON (GPD) —De De mocratische Party, die verleden week de voormalige minister van Posterynen Larry O'Brien als lande- lyk voorzitter koos, is sinds de pre sidentsverkiezingen van 1968 nog steeds onzeker op zoek naar een nieuw politiek soortelyk gewicht, waarmee het in de jaren '70 zal kun nen dingen naar een „vestigingsver gunning" voor het Witte Huis. Er zyn weinig redenen om niet te gelo ven dat de Democraten in de komen de Jaren een harde dobber zullen hebben om weer vat te krygen op de kiezers die hen traditioneel steun den. Om te beginnen heeft de party de kolossale schuld van 35 miljoen gul den overgehouden van de vorige ver kiezingscampagne. Zulke partyschul- den worden in Amerika meestal niet zo nauw genomen, maar nu menige Democraat in zyn diepste binnenste het gevoel heeft dat de kiezers Nixon ln 1972 de huur van de ambtswoning aan Penssylvania Avenue niet zul len opzeggen, wordt het steeds moei- lyker om de politieke filantroop te vinden die anders bereid zou zijn ge weest met zyn by dragen de schuld te vereffenen en zich daarmee ter loops te verzekeren van een toekom stig ambassadeurschap. Senator Kennedy Catastrofaal Er zyn ernstige redenen, en de be langrijkste daarvan is dat er nog steeds geen aantrekkeiyke kandidaat in- zicht is voor de presidentsverkie zingen in 12. Oud-vice-president Humphrey, van wie -erwacht wordt dat hy zich in mei kandidaat zal stellen voor de senaatszetel, wordt niet alleen door de jongeren maar ook door de oude partyrotten met argwaan bekeken. Men vindt dat zyn figuur nog te veel herinneringen op- roept aan president Johnson en diens laatste catastrofale jaar. Bovendien bleek op de byeenkomst van de par ty-groten in Washington in de afge lopen week dat Humphrey veel van zyn gezag in de eigen partygelede- ren heeft verloren. Humphrey slaagde er namelyk, in de eerste ronde van beraadslagingen niet in om Larry O'Brien voor het voorzitterschap te interesseren, ter- wyi deze zyn eigen verkiezingscam pagne had geleid. Eerst na vele in terne beraadslagingen en het opzet ten van een stroman als O'Briens tegenkandidaat, en nadat hy zich had overtuigd van een meerderheid van stemmen, nam OBrien de uitnodi ging aan. In de huidige party-impasse had den de Democraten zich vermoede- ïyk geen betere administrateur en or ganisator kunnen wensen. De 52-jari- ge O'Brien was één van de groep medewerkers van president John Kennedy, die als de „Ierse Mafia" werd aangeduid: onzichtbare, uiterst bekwame deskundigen die ieder op hun terrein onbetwistbaar meester van de situatie waren. O'Brien, die later de contactman van Kennedy met het Congres was, verdiende zyn streven vooral als de meester-stra- teeg van de party-staatsgreep die Senator Muskie Kennedy in 1960 de Democratische kandidatuur voor het presidentschap bezorgde. Beroep eventuele kandidatuur, dat alleen een massaal beroep op hem nog voldoen de druk kan uitoefenen om zyn me ning te veranderen Toch zyn er Democraten, by wie de wens misschien de vader van de gedachte is. die volhouden dat de jqnge senator geenszins uitgeschakeld is*. Ze hebben er de volgende argu menten voor. In de eerste plaats, zeggen ze, is de senator een Kennedy en dat wil zeggen iemand die zich aan de fa milietraditie verplicht voelt om de afgebroken carrières van zyn ver moorde broers voort te zetten. Ed ward is volgens deze Democraten ook de enige Democraat die niet al leen zyn party kan redden, maar ook nog de aantrekkingskracht voor de jongeren heeft, die het land voor een verdere vervreemding van de gene raties kan behoeden. En tenslotte wy- zen deze politieke speculanten erop, dat Kennedy, op het ogenblik, gezien het auto-ongeluk waarby een mede werkster van zyn broer om het le ven kwam, moeilyk anders kan zeg gen dan dat hy geen bealngstelling heeft voor de kandidatuur. Populair Behalve Humphrey beschikken de Democraten over de bekende stal- paarden: senator Edmund Muskie, George McGovern en Edward Ken nedy. Senator Kennedy heeft zioh zo Van de overige twee meest-ge- oategorisch uitgeschakeld voor een noemde kandidaten scfüjnt senator George McGovern zich te hebben teruggetrokken voor een eventuele presidentiële kandidatuur. Blyft over: senator Muskie, die zich in de ver kiezingscampagne van 1968 ontpopte als een onverwacht populair politi cus die vaak de juiste toon wist te vinden op ogenblikken dat Hubert Humphrey, met handen eu voeten ge bonden aan Johnsons Vietnam-erfe- nis, weinig ruimte had om zich te ontplooien. Maar senator Muskie, hoewel hy het voordeel heeft op Lin coln te lyken, heeft voor de Ameri kaan niet dat geheimzinnige iets dat een Kennedy wèl en een A-llai Steven son niet tot president maakte. Muskie is integer, hy is doordacht, hy zegt de juiste dingen op het goe de ogenblik, maar hy mist Kenne dy's élan en Roosevelts persooniyk- heid, en hy laat een te kleine scha duw achter. Deze ongrypbare facto ren zyn voor een Amerikaanse pre sidentsverkiezing niettemin even be- langryk als een goed in elkaar ge timmerd partyprogramma. Nog be- langryker: Muskie heeft niet die greep op de liberale jongeren die hen warm deed lopen voor senator McCarthy en Robert Kennedy. En als de party bonzen het ergens over eens zyn, dan is het dat het in de presidentsverkiezingen '72 Juist zal gaan om deze, dan niet meer zo jonge, jongeren. WORDT VERVOLGD

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17