atta's waarheid over de rijheids- verklaring Frans Molenaar blijft de Mondriaanmode trouw 'Ontmythologisering van een Indonesische legende Prof. Zielhuis: roken is ergste vorm van luchtverontreiniging 'Sajjens Fiksjun' Nieuwe uitsaven LD.V. verovert Rijnstreekbeker BILJARTBEKER VOOR J. VAN ES WOENSDAG 11 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 fWat vooral kwaad bloed zet bij de Ihrijver is de hardnekkige legende, Soekarno en Hatta alleen bereid en de vrijheid van Indonesië te dameren nadat zij daartoe door jongeren waren gedwongen. Vol- Hatta was het uitroepen van vrijheid geen probleem meer. De van de proclamatie was reeds gesteld door een commissie op juni 1945, tevens bedoeld als peambule van de grondwet-1945. De nafhankelijkheid van Indonesië was ^[eds goedgekeurd door de Japanse ;ering, die de verdere uitvoering ïleel reeds had overgedragen aan f commissie voor de voorbereiding i de onafhankelijkheid van Indo- Het ging nu slechts nog om de waarop die vrijheid moest wor- t uitgeroepen. Op dit punt stonden aad twee meningen diametraal nover elkaar. SEATTLE De actrice Jane ida gaf giste, en een perscon- ■entie loaarop ze vertelde, dat contact zou opnemen met haar \caat voor een aanklacht we- jk pis ruwe behandeling door Ame- Iftaemse militairen na samen flirt enkele honderden Indianen f wprobeerd te hebben het militai- e Fort Lawton te bezetten. De 1Mkrice wetrd met vijfentachtig Meren opgepakt en na drie uur T*kjgelaten. De Indianen willen het leegstaande militaire kamp Wpi Indiaans centrum en univer- «elf inrichten. Ze zeggen dat ze een verdrag uit 1865 hebben op land dat door de wering „overtollig" is verklaard, Fort Lawton. Enige tijd ge- Iden bezetten de Indianen de ïde staatsgevangenis Alcatraz for de kust van Californië. Jane Llonda, pas gescheiden van de regisseur Roger Vadim en •o. hoofdrolspeelster in „Barbel- 4". heeft zich opgeworpen als ertolkster van de eisen van de Medianen. Met een groep trekt zij Verenigde Staten rond. tevens iganda makend tegen het Vrij van alles (Van onze correspondent) DJAKARTA (GPD) Oud-vice-president Mohammad Hat- l\ trekt in de zojuist verschenen brochure „Rond de proclama- opnieuw ten strijde tegen de fabels en legenden over de vrijheidsproclamatie van 17 augustus 1945. Voor het eerst reageert hij nu ook op een voor hem minder vleiende ge in de autobiografie („As told to Cindy Adams'") van oude strijdmakker Soekarno. 4, De brochure bevat slechts een deel hetgeen Hatta in de maanden irt-september in het East-West iter op Hawaii op papier heeft ge- maar Hatta hoopt op deze wijze groter publiek te bereiken, de iure kost slechts een gulden. By door hem in die maanden ver- ite onderzoek is hem gebleken, ook vele buitenlandse schrij- rs een onjuist beeld hebben ge ien van de geschiedenis van de jheidsproclamatie. Vaak ook, om- jat zy als het ware elkaar citeren, ens Hatta. Zyn oorspronkelijke om een kritiek te schrijven op boeken heeft hij laten varen, hdat daarvoor bij de doorsnee-lezer belangstelling zou bestaan, tegendeel hoopt hij voor het nu chenen verslag van „iemand die in die geschiedenis betrokken De revolutionaire jongeren, be staande uit de groep Soekarni <de huidige voorzitter van de Partai Moerba», Charroel Saleh (in 1966 in de gevangenis overleden» en Adam Malik, studenten van de medische hogeschool, zoals Sjarif Thajeb (thans vice-voorzitter parlement) en de groep-Sjahrir. wensten een on afhankelijkheidsproclamatie vrij van alles wat naar Japan riekte. Zij wa- ren ervan overtuigd, dat een vrij Indonesië van Japanse makelij door de geallieerden niet zou worden er kend. Niettemin wilden zij dat Boeng Karno als volksleider voor de micro foon zou verkondigen, dat Indonesië de vrijheid had veroverd op de Ja panse machthebbers. Volgens Soekamo-Hatta zou zulks een fantasie in strijd met de werke lijkheid zijn, omdat Japan reeds in september 1944 had verklaard, dat Indonesië onafhankelijkheid zou krij gen. Hatta geeft toe, dat de vrij heid door Japan verleend niet d e vrijheid zou zijn overeenkomstig de idealen van het Indonesische volk, maar deze belofte zou men kunnen hanteren tegen de Nederlanders t.z.t. die nog nooit de mogelijkheid van een Vrij Indonesië hadden geopperd. De voorzitter en vice-voorzitter van de bovengenoemde commissie ter voorbereiding van de onafhankelijk heid. Soekarno en Hatta. werden bo vendien door de opperbevelhebber van de Japanse strijdkrachten in Z. O.-Azië uitgenodigd hem in Dalat bij Saigon te bezoeken om daar op 12 augustus de erkenning door de Ja panse regering van de Indonesische onafhankelijkheid in ontvangst te ne Gezien ook de samenwerking van Soekarno met de Japanse bezettings autoriteiten was het dus wel vreemd van hem te verlangen, dat hij als volksleider de Indonesische vrijheid zou moeten proclameren geheel los van alles wat naar Japans maaksel zou rieken. In tegenstelling met de revolutionaire jongeren waren Soe karno en Hatta van mening dat de vrijheidsproclamatie zou moeten wor den geproclameerd door de reeds be staande commissie van voorberei ding. Uiteindelijk, aldus Hatta, maakte het voor de Nederlandei's weinig uit of deze proclamatie een Japans of een eigen maaksel was, aangezien zij slechts hun macht wil den herstellen. Niettemin moet het Hatta toch bekend zyn dat de colla boratie van hem en Soekarno in de Nederlandse binnenlandse politiek toch wel degelijk een rol heeft ge speeld. LEIDEN Sprekend voor een handjevol PvdA-leden en andere belangstellenden heeft prof. dr. R. L. Zielhuis hoogleraar aan de universi teit van Amsterdam en woonachtig in Oegstgee.st, gisteravond in de Stadsgehoorzaal gesproken over de problemen rond de milieuhygiëne. Prof. Zielhuis legde daarbij de na- diuk op de zorg voor de gezondheid van de mens Hy constateerde, dat door de voor uitgang van de techniek de bewe gingen van de mens steeds vermin- ceren. De auto vervangt de fiets, en de industrie heeft eerst gemechani seerd (verminderen van de factor arbeid» en vervolgens geautomati seerd (verminderen van het den ken). „Het gevolg", aldus prof. Ziel huis. „is dat de huidige maatschappij gekenmerkt wordt door „bewegings armoede". Nu zou dat niet zo erg zijn wan neer we ook onze voeding daaraan zouden aanpassen. Dat is eÖhter niet het geval. Er is juist een ontwikke ling merkbaar naar het kopen van duurder eten. waarin opgesloten ligt de flinke toeneming van het vetge- bruik. Gevolgen van deze „bewe gingsarmoede en verkeerde voedings wijze zijn dikte, rugklachten en hart ziekten. aldus prof Zielhuis. Bevochten Bovendien is het gemakkelijk om achteraf de vrijheid toch als een Japans geschenk te erkennen, omdat zij later op de Nederlanders is be vochten en pas in december 1949 door Nederland bij de soevereiniteits overdracht werd erkend. Het laatste woord komt dan ook in de Indone sische geschiedenisboeken voor als .soevereiniteitserkeiming", maar de laatste tyd zien wij het in zijn ori ginele vorm in de pers nog wel eens opduiken. Hatta verwijt ook de revolutionaire jongeren hun grote zwakte, dat zij zich niet mans genoeg achtten zelf de vrijheid t e proclameren, maar met alle geweld wilden dat Soekar- no-Haata dat zouden doen. Het schijnt de tragiek van de Indonesi sche jeugd te zijn, want ook in 1966 bleven de leiders van het studenten front Kami bij een bezoek aan Soe karno het antwoord schuldig op de vraag of zij een regering konden vor men. In feite zoeken de studenten van 1970 ook nog naar een leider. Voorts signaleert Hatta evenals zijn antagonist Adam Malik („de ge schiedenis van de proclamatie") de afzijdige houding van Sjahrir. die pas in oktober 1945 bereid is naar voren te treden als de voorzitter van het werkcomité van het Komite Na- sional Pusat (Centraal Nationaal Co mité, een nood-parlement). Bij Adam Malik kan men hiervoor als reden lezen, dat Sjahrir de komst van de geallieerden wenste af te wachten, omdat hem uit radioberichten was gebleken dat zij Soekarno als oor logsmisdadiger terecht zouden stel len. Het is bepaald amusant de lezingen te vergelijken van de ontvoering van Soekarno en Hatta en hun overbren ging naar het plaatsje Rengasdeng- klok, zoals die gegeven warden door Hatta en Adam Malik. Bij de laatste is het een revolutionair epos door de jongeren geschreven, dat wel. Hatta tekent als belangrijkste ge beurtenis aan, dat de eerste zoon van Soekarno, Goentoen. toen 9 maanden oud zijn broek beplast Principiëler is de zaak van de tekst van de vrijheidsproclamatie op 17 augustus 1945, zoals deze nu een maal de geschiedenis is ingegaan. Volgens Adam Malik opgesteld door Sajoeti Melik (thans parlementslid) en volgens Hatta door hemzelf aan Soekarno gedicteerd. Volgens de eer ste lezing tikt Melik de tekst op de schrijfmachine, maar een feit is dat de proclamatie door Soekarno met de hand is geschreven. Alleen over de plaats van samenkomst, waar de tekst wordt vastgesteld, bestaat over eenstemming: ten huize van de Ja panse admiraal Maeda, aan de voor avond van de 17de augustus 1945. Deze datum heeft een heilige, ma gische klank gekregen Ln de Indone sische geschiedenis, maar Hatta stelt nu heel nuchter vast, dat als h et jn- cident-Rengkasdengklok er niet was I geweest, de proclamatie in alle rust op 16 augustus 's morgens had kun- nen geschieden in een vergadering van de commissie van voorbereiding, i Met volledige Japanse medewerking, j want pas in de middag van die dag i ontvangen de Japanners van admi- I raai Patterson, die inmiddels in de j haven van Djakarta is aangekomen J a.b. van HMS. Cumberland, verge- I zeld door Van der Plas. het bevel de status quo niet te veranderen. Van af dat moment zijn de Japanners agenten van de geallieerden, aldus Hatta. Niet of wel Kortom, op 17 augustus om 10 uur 's morgens zal voor de woning van Soekarno de proclamatie worden voorgelezen en Hatta. bekend als punctueel man. is vfjf minuten voor dien present. Niet aldus bij Soekar no op blz. 331 en 332 in zyn auto biografie, zoals verteld aan Cindy Leidse jeugd zag LEIDEN In de Leidse Schouw burg ging gisteren de door Harry Geel geschreven en gecomponeerde musical „Sajjens Piksjun". Het pu bliek bestond uit mavo- en uts- leerlingen, die dank zy de bemoeie nissen van K. en O en LJA het mu zikale spektakel konden zien. Regisseur Erik Plooyer heeft zich enkele weken voor de première van de musical eind oktober laten ont vallen dat dit brok amusement ge schikt is voor personen van vyf tot tachtig jaar Een twijfelachtige uit spraak, want „Sajjens Piksjun" is een met kinderlijke grapjes gekruid j kitscherig produkt. De bijzonder bon- j te aankleding van dit op de science fiction gebaseerde „zangspel" ver- i dient overigens meer waardering dan de weinig spitsvondige tekst met I haar langgerekte dialogen. Ook liedjes zyn niet zo heel erg sterk uitgezonder een enkel plezierig in 1 het gehoor liggend melodietje De musical gaat over een tiener idool die met drie fans via een tijd machine plotseling in het jaar 2000 verzeild raakt. Daar wordt hy ver liefd op een vrouwelijke Ypsilon, een van de raseen die dan leven, terwyi een professor die met de tijdmachi ne experimenteert op zyn beurt ver liefd wordt op één van de fans. In dit verre door computers bestierde toekomstrijk speelt het. verhaal, dat j voor een belangrijk deel door de wat j in het vergeetboek geraakte popzan- ger Rob de Nijs en door de altijd ontwapenend-charmante Nieuwe Ko medie-actrice Wieteke van Dort wordt gedragen, van zich af. Voor j ouderen is het zoels gezegd nauwe- lijks te pruimen, voor kinderen daar- 1 entegen leent dit beweeglijke spel I met ziin aan- en uitfloepende com puterlichtjes. de grappige filmprojec- ties en de leuk gepruikte mini-meis jes zich uitstekend. Al met al hebben 1 de twee voorstellingen voor de Leidse schooljeugd zeker eff°et gpsori *erH Pieter C. Rosier. i Maurice Chevalier: schoffie met wit haar Uitg.: A. W. Bruna en Zcon. Utrecht/Antwerpen. Loe Sjuun Nieuw China's grootste j schrijver. Vertaald door Dr. Jef Last j (Bruna) Het eigen lot door Kenzaburo O Literair paspoort. Uitg.: Meulenhoff De Bezige Bij, Amsterdam. Dokter glas door HJalmar Soder- berg (Meulenhoff-De Bezige Bij) Combray do:>r Marcel Proust (.Meulenhoff-De Bezige Bij) Heft hoog de nokbalk, timmerlie den. door J D Salinger. (.Meulen- hoff-De Bezige Bij). Hatta (links) en Soekarno: Sumatraan en Javaan. Adams: „Nu. Boeng. nu", riep het volk. „Spreek nu de proclamatie uit". „Hatta is er niet", zei ik, „als Hatta er niet is, wil ik de proclamatie niet uitspreken". Niemand riep: „wij wil len Boeng Hatta" Ik had hem (eigenlijk) niet nodig. Net zo goed dat, ik ook Sjahrir niet nodig had, die weigerde de voorle zing van de proclamatie bij te wo nen. Eigenlijk kon ik het alleen wel af en in feite deed ik het ook hele maal alleen. In deze twee zenuwslo pende dagen speelde Hatta geen rol in de geschiedenis. In de periode van de strijd speelde hij geen eigen rol. Het was alleen Soekarno. die hem naar voren schoof. Ik had deze man, die „leider" werd genoemd, nodig op grond van een overweging. Ik had hem nodig omdat ik een Javaan ben en hij een Sumatraan en in deze da gen had ik iemand van Sumatra no dig. Hy was de beste weg om de steun van de bevolking van het twee de grootste eiland van Indonesië te verzekeren. Op dit kritieke moment ln de geschiedenis wachtten Soekar no en het vaderland op de komst van Hatta". Dit is de uitspraak van een dicta tor, Soekarno. die zichzelf verhoogt en zichzelf vergeet, anders dan de vroegere Soekarno. leider van het volk tijdens de proclamatie en daar voor, verzucht Hatta. Nu bijna 25 J jaar na die proclamatie, is Soekarno gevangene in het huis van zijn Ja- 1 panse ex-vrouw Dewi en Hatta advi seur van de nieuwe president Soe- harto. Sport Volgens de Amsterdamse hoogle- laar zal dan ook de eerstkomende jaren de nadruk moeten liggen op de sportbeoefening. „Het is een bijzon der trieste zaak. dat 400.000 leerlin gen van de scholen verstoken zijn van een gymnastieklokaal terwijl juist daar de basis gelegd zou kun nen worden voor een sportbeoefe ning. Prof. Zielhuis wees in zijn betoog op diverse iouten die in Nederand op dit punt worden gemaakt. Hij v fes op de sluiting van de my nen in Limburg, die tot gevolg heeft ge had dat mijnwerkers wier lichaam was ingesteld op zware arbeid plot seling veel lichtere arbeid gingen vervullen of vervroegd gepensioneerd werden. Bij de mijnsluiting is dan Gek te veel gelet op financiële ge volgen en te weinig op de gevolgen voor de volksgezondheid. Kritisch stond de hoogleraar ook tegenover dc huidige verdeling van de ministeries met name op het punt van de sportbeoefening, recreatie en volksgezondheid die nauwe raakvlak- Ken hebben, maar over verschillen de departementen zijn verdeeld. Ook achtte hij het niet juist, dat binnen de politieke partijen in ons land strikte scheidingen worden gemaakt tussen deskundigen op verschillende terreinen. Geluidshinder Volgens prof. Zielhuis is het bo vendien niet juist, dat aan punten wis luoht-en waterverontreiniging bovenmatige aandacht wordt ge schonken terwijl andere facetten van de milieuverontreiniging vrijwel on- oesproken blijven. Hij noemde met name de geluidshinder en het roken. ,.Jn Nederand is nog nooit enig ver band aangetoond tussen luchtver ontreiniging en longkanker, maar ten feit is nu eenmaal, dat het gros van de Nederlanders sigaretten rookt: de ergste vorm van luchtver ontreiniging 'lie je je kunt voorstel len. Een andere bedreiging voor de gezondheid van de mens vormt de geluidshinder. Er zijn nog wel geen gevallen bekend waarbij mensen ziek werden van lawaai of er aan stier ven, maar vast staat dat het lawaai schade toebrengt bij de ontwikke ling van de menselijke capaciteiten. Prof. Zielhuis pleitte er dan ook voor de strijd tegen de geluidshinder bovenaan te plaatsen op de priori teitenlijst. Tenslotte wees de Amsterdamse hoogleraar nog op het feit dat de beleidsbeslissingen in het verleden te veel zijn genomen ten behoeve van de economie, terwijl de gevolgen voor het milieu vTywel niet aan bod kwamen. „Het gevolg daarvan is ook. aat de technische mogelijkheden om de milieuverontreiniging te bestrij- oen nog slechts op zeer minimale wijze zijn toegepast", aldus prof. ZiefHhuia. HAZERSWOUDE LDV uit Lel den heeft beslag gelegd op de Ryn- streekbeker. die beschikbaar was ge steld voor de damvereniging uit de Rynstreek. die zich het sterkst kan tonen in het toernooi, dat de Ha- zerswoudse vereniging „Samen Sterk" organiseerde. LVD beëindigde de competitie, waaraan behalve Samen Sterk het Alphenae ADC deelnam, zonder puntenverlies. Samen Sterk en ADC moeten elkaar nog één keer ontmoeten. De eerste wedstryd won ADC. NIEUWE WETERINO. In café Hoogenboom kwam de biljartvereni ging „Nieuwe Wetering" byeen voor de 2e contactavond van het seizoen. Op deze avond had tevens de prijs uitreiking plaats van de gehouden wedstrijden om het klubkampioen- schap. Voorzitter Ant Bouwmeester mocht hiervoor de gewonnen beker met een woord van gelukwens uit reiken aan de heer J. van Es Na afloop hiervan ging men ln ge zellige sfeer over tot het prijskaar ten en prijssjoelen. De uitslag by da kaartwedstryden was als volgt: L. P. Möllers, 2. K. 8prlng ln 't Veld. Th. Zoetendaal. Sjoelen: L. T. Loa. 2. Ant. Bouw meester, 8. Th. v. d. Veer. AM8TERDAM (GPD| Frans Molenaar, de jeugdige Amsterdam se couturier, die zyn vakmanschap vorige seizoenen al met een frisse eigentijdse lijn heeft bewezen, ver rast de vrouw dit voorjaar opnieuw met mode op internationaal niveau. Door zijn consequente originaliteit heeft Frans Molenaar zich zo lang zamerhand ver boven alle andere Ne derlandse ontwerpers uitgeheven. Eln waarschyniyk kwam het daar door dat zijn show in zijn futuristi sche Amsterdamse boutique op een sprankelend lentefeest uitliep, waar in zeer veel draagbare creaties wa ren te zien. Zyn antracietgrljze salon zag er door een paar grote gele boeket ten van tulpen en narcissen en win terjasmijn zo veelbelovend uit, dat iedereen zich bij de aanblik van zyn goudgele broekpakken en hansoppen verrukkelijk voorjaarsachtig begon te voelen. Molenaar, die er wonderwel in slaagde om door zijn broekpakken het maxiprobleem zoveel mogelijk te omzeilen, maakte echter ook zyn en kele lange rokken acceptabel omdat, die van hem splitmaxi's mogen zijn. De midi-rokken kwamen bij hem net 35 cm. van de grond, maar za gen er door hun strakke functionele coupe toch nog zo modern uit, dat zü met de ..new look" werkelijk niets te maken hebben en zoiets Is zelfs in het door „pluche-romantiek" besmette Parijs een opmerkelijke prestatie. Wat zijn simpele gelukkig nog kor te zomerjurkjes betreft, die men eventueel op een pantalon kan dra gen, door kleurige tussengezette puz zelstukjes waren een speelse varia tie op Molenaars zo langzamerhand kenmerkende Mondriaan-them a Wanneer u er dan nog even by wilt noteren dat deze buitengewone origi nele couturejurkjes in goudgeel, bruin rood en wit linnen ln de boutique-se- rie al vanaf zo'n f 110 te koop zyn. dat begiijp je niet, dat nog één i De nieuwe collectie van Frans vrouw voor een gewone confectie- Molen aar bevat onder andere Jurk meer geld uitgeeft, terwijl ze deze twee zwarte en gele broek- bi] een echte couturier goedkoper te- pakken, uitgevoerd in wol en recht kan. zijde.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11