elgië ontdoet zich an zijn illusies EEG doet stap naar politiek samengaan Duits disconto sterk omhoog Vanavond krijgt u een totaal andere kijk op kopieerapparaten. och vorm van autonomie in trschillende taalgebieden oce 1 In vogelvlucht LEK Van 6 naar IV2 procent Vanavond komt de'Océ'1100 op TV. Wat gaat u zien? -X— BON voor informatie over de 'Océ' 1100. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1100. VAN DER GRINTEN N.V. 1ÏRDAG 7 MAART 1970 leidsch dagblad PAGINA 0 ISEL (GPD) Op een moment dat bijna niemand in en buiten het land daar nog at fde, is de Belgische premier Gas ton Eyskens er dan toch nog in geslaagd zijn regering te laten worden over een nieuwe bestuurlijke regeling in België, die de verschillende eden de autonomie geeft, die zij nodig hebben. Met zoveel woorden heeft Eyskens c gemaakt dat de unitaire staat België niet meer bestaat, in feite nooit heeft kunnen wordt, behalve voor wat 1 zeer belangrijke politieke wi. opgedeeld in drie be- i autonome gebieden: hee ,ee' sta lig gebied in het noor- en sten. het Franstalig gebied ten en zuiden en de agglo- russel. Voor Brussel is een ieling noodzakelijk, omdat a naar zuidelijke randge- 1 door de jaren heen ge- krer» tot een grotendeels yenclave in het Neder- ikende gebied. De grote ie concerns en de banken, un hoofdzetel in Brussel pden geleid door Frans- ~M Komst van de EEG naar r-^eft de Franstaligheid al- tiaar verder gestimuleerd. Europese gemeenschap- (ei vier talen erkennen. de ambtenaren vrijwel Frans gesproken. Grotere greep 1 U ie agglomeratie wordt nu e tweetalig, wat ze offici- bei g (ja maar bovendien krijgen :hte fel. een grotere greep op len d' van de zeventien Se~ nderle samen „Brussel" vor- d en ;volg is of Eyskens kans ziet ahoodzakelijke hervorming Idwet er in de Belgische I Afgevaardigden door te bheeft daarvoor de steun ajJweederde der parlemen- tv jggen dat ook de belang- irijst psitiepartij, de liberale 'e °Hi moeten zeggen op de lareii^iening. Tot voor kort ***4 steeds op geleken, dat en die steun niet zou krij- 1 d€ het zoveelste kabinet truikelen op een regeling zegthillen tussen Vlamingen daCoewel de liberalen zich éicleel hebben uitgespro- Noort plannen van Eyskens, dat ze hun tegenstand, dan lakelijke aspecten van de Oveig trouwens niets te ma- vele 1| zullen opgeven, ze di| 'het i Discriminatie aarmj 'et beseffen wel, dat er Ch^oet komen aan de on- in e^ensteiiingen op alle ge- ar Ze beseffen bovendien irbaarheid van het land nsgevaar komt. indien fan Eyskens. die het re- Van eindeloos praten en i ook weer de mist in Vlaamse Volksunie, die gepleit voor radicale het land in een fede- J nu v?.n plan haar be- in te slikken ten behoe- 'ices van Eyskens. 9 perhand wordt het in- tyd, dat de politieke België zich eens kun- (ezig houden met te bestuurstaken. Men overigens realiseren, laamde „taalprobleem" zeer gedeeltelijk een tgstuk is. In feite gaf lonomische discrimina- imingen. die zij nu de- ligd willen zien. Het I»even wordt beheerst ge Brusselaars, die be- |>ij handhaving van het de Franstaligen. Tot uikten ze daarbij het I centralistische unitaire 1 middel bij uitstek om België te behouden. daar nu van terug te K de tegenstand tegen aa*)e vanuit Brussel zowel iem is Walen dusdanig is dat het niet meer Bovendien stagne- belangrijke ovex-heids- ng op meerjarige ter- ;m B^nbekend begiip in de u' dsr'e^> eenvoudig omdat ast had daaraan te be- m 9 j Reen definitieve rege- Bipestuui-lijke organisatie He leidde dat tot een J inflatiepercentage ge- ive e Oe( AliMik Je b.t w tot 1971. Als 0 en 1 7 ujealiseert dat die er nog in een jaar waarover p f toch al niet gerust men zich voorstellen moet afkomen. Een voorbeeld van gebi-ek aan planning heeft nu geleid tot nieuwe on1 us ten: de regering heeft immers nog steeds geen plan geti-okken met betrekking tot de mijnsluitingen. De arbeiders vragen zich af: gaan ze eigenlijk wel dicht, en zo ja. vanneer dan. Hei-structureren zal in Belgisch- Limburg trouwens toch niet gemakke lyk worden, omdat andere industrie, naast de mijnen, ontbreekt, althans in volstrekt onvoldoende mate aan wezig is. Zij die de mijnen besturen, hebben zelf steeds alle andere industrieën naast de mijn afgewezen, niet alleen omdat het hun mijnen van arbeiders zou beroven, maar ook omdat de ko len uit hun Limburgse mynen naar de staalindustrie in Wallonië gaan, waar de eigenaren doorgaans dezelfde he-1 ren zijn. In dat opzicht is de fusie- I neiging in België al ver gevorderd. Mijnen dicht Onder deze omstandigheden mag het nauwelijks een wonder heten, dat de Limburgse mijnwerkers het beu raakten en vijftien procent loonsver hoging eisten, onafhankelijk daai-van of dat de mijnsluiting zou verhaas ten of niet. Dan maar liever de mij nen meteen dicht, zo werd er gezegd, dan kan de subsidie die nu in bodem loze mijnschachten verdwijnt, ge bruikt worden voor de opzet van nieuwe industrie met meer toekomst. De Belgische regering heeft met schrik moeten erkennen, dat de men taliteit van de Limburgers bezig is te veranderen. De vroeger zo trou we. serviele en gezagsminnende Lim burger voelt zich achtergesteld en misbruikt en eist nu zyn rechten op. Voor de vakbeweging, die in België meer dan in veel andere landen ver vreemd is van zijn eigen achterban, is deze ontwikkeling een volslagen verrassing. De Limbux-ger staat op tegen de regering, tegen de „patron" (die bovendien een Franstalige is en ver weg in Brussel woont) en tegen zijn eigen voormannen in de vakbond. Wil de Belgische politieke overheid in de naaste toekomst al haar ver waarloosde taken en alle nieuwe ont wikkelingen aankunnen, dan moet er inderdaad een einde komen aan de illusie van de Belgische staat als een politieke eenheid en zal de politieke constellatie verlost moeten worden van het eeuwige probleem van de tegenstelling tussen de twee grote be volkingsgroepen. De regering heeft dat nu ingezien, zij het laat. België zal veel in te halen hebben. Luchtfoto van het dorpje linksiPozzuoli is nu een uitge- Pozzuoli bij Napels, waarvan het I storven stadje, omdat de bevol- oude gedeelte bedreigd wordt I king, die aanvankelijk voor geen door aardbevingen (achteraan I geld weg wilde, thans min of meer in paniek een goed heen komen heeft gezocht. Politie en militairen bewaken hun huizen en eigendommen. Van onze correspondent) BRUSSEL iGPDi Tijdens de topconferentie van Den Haag, begin december vorig jaar, heb ben de regeringen ook afgespro ken dat zij zich zouden gaan be raden over „de beste wijze waar op voortgang op het gebied van de politieke samenwerking tussen de zes landen mogelijk zou zijn". Gisteren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG in Brussel een eerste prak- Eindelijk is dan het „non-prolife ratieverdrag" beter bekend als het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens, kortweg: het kemstopverdrag —van kracht geworden. Nadat Engeland hun was voorgegaan hebben de twee grote mogendheden Amei*ika en de Sowjet- Unie donderdag jl. in een plechtige bijeenkomst in Moskou de officiële documenten gedeponeerd, een ge baar. waarin zij zullen worden ge volgd door nog negenenvijftig staten, over de gehele wei-eld verspreid. Wat betekent dit nu eigenlijk? In de eer ste plaats, dat de drie grote kemmo- gendheden Amerika. Sowjet-Rusland en Engeland zich hiermee verplicht hebben geen kernwapens aan andere landen te leveren of deze landen te helpen bij onderstekingen op het ge bied van de kernwapens. Van hun kant zullen die andere landen derge lijke wapens niet mogen afnemen, voorts zullen zij afzien van de ver- vaai-diging van kernwapens en die ook n'et, gebruiken. Met het oog hierop onderwerpen ze zich aan toezicht door het Inter nationaal Bureau voor Atoomener gie in Wenen (IAEA). Al met al dus belangrijke toezeggingen, waarmee een begin werd gemaakt toen in 1963 een voorstel aan de orde kwam om een einde te maken aan de kernwa penproeven in die dampkring de ruim te en onder water. Alleen de onder grondse proeven zouden niet onder dit verbod vallen. Stap voor stap is men daarna verder gegaan. Zo werd 3 jr. geleden reeds 'n verdrag over het vi*eedzaam gebruik van de ruim te ondertekend. In de zomer van 1968 werd het thans van kracht geworden verdrag door de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties goedge keurd, nadat Washington en Moskou een half Jaar eerder een ontwerp verdrag hadden ingediend, waarin voorzien werd in toezicht op de na leving van de verdragsbepalingen. Dat toezicht was immers van het al lergrootste belang, maar wekte hiel en daar weerstanden. Zo waren er niet-nucleaire landen, die de vrees hadden geuit, dat het vooi-gestelde toezicht door het Internationaal A- toombureau in Wenen de ontwikke ling van de vreedzame toepassing van atoomenergie in sterke mate zou afremmen, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling mocht zijn. diging van kernwapens, vernietiging van alle bestaande voorraden daar van, de verwijdering uit de nationale arsenalen van kernwapens en hun vervoermiddelen en tenslotte een verdrag inzake algemene en volle dige ontwapening." zoals de pream bule van het verdrag het zo mooi Verder waren de Euratom-landen, met name Italië en West-Duitsland, beducht, dat het toezicht zou kunnen leiden tot „industriële spionage" en gevaar zou kunnen opleveren voor het voortbestaan van Euratom, dat er al een eigen inspectiesysteem op nahield. Al deze moeilijkheden kon den worden ovei-wonnen met het re sultaat, dat eergisteren de plechtig heid in Moskou de bekroning kon vormen van het streven de mensheid te behoeden voor verwoesting door een kernoorlog. Het einddoel is en blijft: „stopzetting van de vervaar- VOOR het zover is zal er nog heel wat water naar zee stromen. Want. helaas, twee kenunogend- heden. Frankrijk en China, hebben geweigerd tot het verdrag toe te treden. En daardoor is er een „lek" blijven bestaan, dat gevaarlijke ge volgen kan hebben en een niet on aanzienlijk deel van het optimisme wegneemt, waartoe aanleiding zou zijn, indien letterlijk alle mogend heden tot het verdrag zouden zijn toegetreden. Het grootste gevaar is te duchten van Rood-China, dat nij ver doorgaat met zijn onderzoekin gen en proefnemingen zonder zich aan internationale afspraken te sto ren. Dit benauwt vooral daar om. omdat het hier geen kleine staat betreft, die qua oppervlakte en getalsstei-kte der bevolking weinig in te brengen zou hebben en rekening zou moeten houden met de moge lijkheid. dat de anderen zich collec tief tegen hem zouden keren. Hoe groot China is en hoe talrijk zijn be volking is ieder bekend. Wanneer er dus werkelijk van een geruststellen de verdragssituatie sprake kan zijn. zal ook Peking tot het nu gesloten akkoord dienen toe te treden. Daarbij komt nog. dat de ontwikkeling van de kernenergie, ook voor destruc tieve doeleinden, allerminst haar eindpaal heeft bereikt. Inte gendeel. zij staat vermoedelijk nog pas aan het begin en het verdrag kan dan ook moei lijk anders dan als een eerste stapje worden gezien op een weg vol ver schrikkelijke gevaren voor de gehele mensheid .Toch is er anderzijds geen reden voor zwart pessimisme. Juist die eerste stap is immers van het grootste belang, hoe gebrekkig zij ook moge zijn. En dat temeer, omdat de di-ie grootste kernmogendheden zich achter het akkoord hebben geplaatst: de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië, aan wie niet al leen op het gebied van het intellect, maar ook op dat van de financiële middelen een uitzonderlijk grote rol is toebedeeld. Er is trouwens nog een andere reden voor (gematigd) opti misme. „De Sowjetrussische re gering". zo verklaarde premier Kosi- gin donderdag j.l. bij de plechtighe den in Moskou, „hecht zeer veel waarde aan het gesprek met de Ver enigde Staten over beperking van de strategische wapens, dat eind vo rig jaar is begonnen. En wij berei den ons zeer ernstig voor op de on derhandelingen over deze kwestie, die in april a.s. in Wenen zullen begin nen". Alweer: geen reden tot uit bundige vreugde, maar wel ,.'n wolk je als eens mans hand", dat reden geeft tot voorzichtige verwachtingen. tische stap in de gezochte rich ting gedaan. Zij hebben besloten, dat er een commissie van hoge functionarissen uit de zes landen zal komen, die een uitvoerig syntheserapport zal opstellen over de voorstellen, die de landen op het gebied van die samen werking hebben gedaan. Het zal aan de raad van ministers tijdens zyn volgende bijeenkomst in Rome op 28 en 29 mei worden voor gelegd. Minister Harmei van België, die de bijeenkomst van gisteren leidde, zei na afloop, dat hij de lan den die kandidaat zijn voor het lid maatschap van de EEG zal inlich ten over hetgeen de ministerraad met betrekking tot die poitieke sa menwerking bespreekt. Hij zal die landen dus allereerst in kennis stellen van het gisteren genomen besluit. Van EEG-stand- punt uit gezien is de beslissing ven de ministerraad belangrijk omdat duidelijk een eerste stap is gezet om uitvoering te geven aan het plan van de gemeenschap niet alleen een economische, maar ook een politieke alliantie te maken, die te zijner tijd als eenheid tegenover belangrijke partners als de Verenigde Staten en het oostblok zou kunnen optreden. DEN HAAG (GPDl West- Duitsland heeft het officiële discontotarief opgetrokken van 6 procent tot 7,5 procent teneinde het gevaar voor inflatie te keren. De opgaande conjuctuur, die nog niet vertraagd was door de re valuatie van de mark, moet ver- der worden beteugeld. Het weg- I trekken van geld en kapitaal I naar het buitenland, waar tot i dusver een hogere rente viel te j behalen, heeft de Duitse devie- zenreserves sterk doen slinken, j Getracht wordt om door de I sprongsgewijze discontoverhoging het getij te doen keren. Nadat al geruime tijd van ver- I scheidene zijden was aangedrongen 1 op verhoging van het officiële dis contotarief heeft de Bundesbank i eindelijk het moment gekomen ge- I acht om drastisch in te grijpen. Er zijn geen halve maatregelen geno- I men om het conjuncturele getij te doen keren. Het is maar zelden voor gekomen dat het tarief zo drastisch werd opgetrokken als nu gebeurt door de sprong van 6 naar 7 Va pro cent. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog is de rentevoet in Duitsland niet zo hoog geweest als thans. De maatregel toont aan dat de revaluatie van de mark in oktober van het vorig jaar niet het kalme rende effect heeft gehad dat er des tijds van werd verwacht. De revalua tie kwam te laat om nog goed door te werken, want er was reeds een algemene loon- en prijsstijging aan het rollen gebracht en een dergelijke beweging valt moeilijk te stuiten. 1 Het Duitse disconto is nu op gelijke I voet gekomen met het Britse, dat I donderdag werd verlaagd van 8 pro- cent tot 7'A procent. Hieruit blijtot wel hoezeer de bordjes zijn verhan gen nu het pond sterling dankzij de versoberingsmaatregelen beter wordt aangeslagen op de internatio- I nale valutamarkten, terwijl de po sitie van de mark werd verzwakt door het wegtrekken van geld en ka- I pit aal naar het buitenland. ADVERTENTIE Vul in-kniD uit- st« lur od. Het elektrostatisch kopieerapparaat, dat snel van alles kopieert (elk formaat, tot en met A 3T, dat kinderlijk eenvoudig te bedienen is en slechts in de prijsklasse van een elektrische schrijfmachine valt. Dat apparaat gaat u vanavond om 19.57 (Ned. 1) zien. Wilt u onmiddellijk uitvoerige informatie over de 'Océ' 1100? Bel dan een van onze verkoopkantoren: Amsterdam - 4410 88, Den Bosch - 2 44 61, Den Haag - 51 46 61Eindhoven - 6 98 25 Hengelo - 1 0569, Rotterdam - 14 50 66. Of stuur de bon op naar VAN DER GRINTEN N.V.,Den Bosch. kopieert in uw voordeel. Vul in-knip uit- stuur op. Firma: T.a.v. Adres: Verkoop Nederland. Aartshertogenlaan 151, Den Bosch.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9