Voor maken van kinderspeelplaatsen even kwajongen zijn Moet DDT verdwijnen i 1 Geen last meer van „de overgang" Ook wat overlaten aan de fantasie van de jeugd mjm sfln halm handcréme I DANKZIJ NIEUW GENEESMIDDEL ZATERDAG 7 MAART 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA lt ZWOLLE (GPD) ,,Het is een kwestie van eerst zelf weer even kwa jongen worden, van denken: wat had den wij in onze jeugd en wat deden we. Pas daarna moet je je plannen gaan uit werken. Ze zeggen, dat de jeugd van tegenwoordig zo veranderd is en ze zul len best gelijk hebben. Maar, voor mij staat één ding vast: de jeugd van nu is nietr veranderd waar het spelen betreft. De jeugd van nu wil net als wij destijds een balletje trappen, een appeltje pik ken en een beetje op avontuur gaan. Met 't maken van die speelaccommoda- ties houden we met dat alles rekening Uiteraard zou ik zeggen. Per slot van rekening komen die speelveldjes er voor hen en niet voor ons; zijn niet wij maar zij het, die zich er moeten vermaken. Vandaar dat af en toe in hun huid krui pen, dat zo nu en dan kwajongen wor den." Kwajongen van tyd tot tyd om bovengenoemde redenen is G. Mos- tert, een goede veertiger en als hoofd van de afdeling plantsoenen in Zwol le verantwoordelijk voor opzet en aanleg van speelaccommodaties voor Zwolle's hope. Zwolle's hope. van klein grut tot en met de opgroeiende teener. Zwolle bouwt (zoals zovele steden» flink aan zijn toekomst. Plats wor den in flink tempo uit de grond ..ge stampt", het verkeerslint steeds ver der uitgerold. Zwolle immers moet in de verre toekomst plaats gaan bieden aan 150.000 tot 200.000 men sen. Dar Zwolle van nu en dat Zwolle van straks moet echter wel leefbaar (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) De glorieuze carrière van DDT schijnt ten einde te lopen. Dit sterk werkzaam insektendodend middel veroverde aan het eind van de tweede wereldoorlog een meer dan verdiend suc ces in de meeste delen van de wereld. Maar bij vele nieuwe chemische middelen, die naast hun krachtige werking ook schadelijke en zelfs heel gevaarlijke bijwerkingen ontplooien zijn juist deze laatste oorzaak geweest dat zij na kortere of lan gere tijd in de ban werden gedaan. zyn Niet alleen voor de volwasse nen. maar vooral ook voor de jeugd Vandaar dat Zwolle gezien dat laat ste (sinds een jaar of twee» heilige ernst maakt met het aanleggen van speelterreinen voor die jeugd. Speel velden die (ook al zyn ze in deze vorm ook al elders in den lande te vinden o.m. in Delft. Hoogeveen en Utrecht) aandacht vragen en die aandacht daarom ook krijgen. Die speelmogelijkheden. In Zwolle zijn er verscheidene gerealiseerd, waarbij telkens doelbewust werd ge mikt op verschillende leeftijdsgroe pen. Het grut van nul tot vier im mers stelt andere eisen dan de jeugd van vier tot acht, terwijl de jonge ren tussen de acht en achttien ook zo hun eigen wensen en verlangens hebben. Andere eisen, niet alleen ten aanzien van spe(e)lmogeliikheid, maar ook van grootte en situering. In Zwolle kwam men tot de vol gende opzet: Eenvoudige accommodaties vlak bij huis voor de jeugd van nul tot vier. Dicht bij huis ('n speelter rein per flatgebouw of combinatie van flatgebouwen) opdat moeder een oogje in het zeil kan houden Een voudig van opzet omdat de kleuter weinig eisen stelt, aan een kleine zandbak en eenvoudig speelwerktuig schommel, klimrek genoeg heeft en klein omdat het speelterrein steeds slechts één flatgebouw of eer combinatie van flatgebouwen hoeft te ..bedienen". Voor de jeugd tussen vier en acht jaar wat grotere complexen met meer avontuurlijke speelterrei nen. die wat verder van de eigen flat verwijderd de kinderen zijn al wat zelfstandiger en voor de kinde ren van meerdere flats bestemd Hier behalve een grotere zandbak (er zijn immers ook meer kinderen op aangewezen mogelijkheden voor klimmen klimbomen. klimrekken e. d.» ruimte voor het trappen van een balletje en mogelijkheden voor (bal) sporten (badminton, basketbal e.d.) Voor de nog oudere jeugd (tot zo n jaar of achttien) vervolgens per wijk een grootse accommodatie met terreinen voor sport en spel. tal van (avontuurlijke) speelwerktuigen (zo als forten, uitkijktorens, houten wig wams)' en ruimten om te doen waar 1 Je kunt er heerlijk in spelen. je als jongere maar zin in hebt: Indiaantje spelen, verstoppertje of zo maar wat avonturieren. Voor de wijken van Aalanden en Holtebroek moderne woonwijken aan aan weerszijde van de autosnelweg Amersfoort-Zwolle) zijn die speelac commodaties voor een groot deel al kant en klaar. De gemeente legde daarvoor heel wat geld op tafel, ter wijl - voor wat betreft de kleine lekker stukkie brok ruig natuurland schap te creëren waar je heerlijk kunt wandelen, maar als kind ook heerlijk kan spelen. Kastanjebomen hebben we met opzet in het speel plan opgenomen. Niet alleen voor de mooiigheid: maar ook als speelmo- gelijkheidhet kastanjes uit de boom 1 gooien. Plannen zijn er nog voor het planten van appelbomen. Vroeger was het een soort van „sport" om pen hangen - als het ware op een presenteerschaaltje worden gelegd - is de aardigheid van het pikken er af". Het kind moet kunnen spelen en bij dat spelen z'n fantasie de vrije loop kunnen geven. Daarom heeft men in Zwolle bewust gekozen voor houten speelwerktuigen omdat, zegt Mostert. „die minder steriel zijn. minder mechanisch ook dan metalen toestellen, meer aan de verbeelding van de kinderen overlaten". Die houten speelwerktuigen zijn de klimtorens, de houten wigwams en de voor duizend-en-een doeleinden te gebruiken kleuterwoninkjes, houten nokjes waarin de jeugd vader en moedertje kan spelen, waarvan ze met een deken voor de ingang een tent kan maken, een ruimtetje dat ze ook als geheime hut kan gebrui ken maar. waarover ze ook heen kunnen klimmen en klauteren. Mos tert over die kleuterwoninkjes: ..De kinderen kunnen daar alle kanten mee uit.. Ze kunnen er dankzij hun verbeelding van alles van maken. Je moet speelwerktuig nl. niet volmaakt trachten te fnaken, niet met een be wust doel voor ogen van dat en dat kunnen ze er mee doen. Zij zelf zoe ken wel uit wat ze er wel en niet mee willen doen. Ze hebben daar voor genoeg fantasie, meer mis schien dan wij. Neem nou die grove hangmat daar aan die paal. Daar kan je lekker in luieren, maar de jeugd heeft ook ontdekt dat je er m liggend mee kan schommelen, dat je dankzij dat netwerk er ook in kunt klimmen. Neem ook die autobanden die daar keurig op een rijtje aan die paal hangen. Door die banden kan je kruipen, je kunt er aan hangen, je kunt er ook in schommelen. Moge lijkheden te over. Die bandentoe stand is goedkoper dan de gebruike lijke schommels. Veiliger ook, want zo n band tegen je hoofd voel je niet, maar krijg maar eens een hou ten schommel tegen je aan. In het hele plan voor speelgelegen- heden voor de jeugd zijn in Zwolle ook tal van vijvertjes opgenomen. Geen keurig nette watertjes met een mooie beschoeiing, maar waterplas sen, zo aangelegd alsof moeder na tuur dat deed. Ze dienen ter versie ring van de wijken, als vis watert je* (in de winter als ijsbaantjes» en ook Dat is bijvoorbeeld met een groot aantal sulfamiddelen gebeurd, die naast hun uitstekende bacterie-doden de werking té veel ernstige bijwer kingen op de bloedbereidende orga nen bleken te vertonen, zodat ze al diverse jaren niet meer gebruikt (mogen) worden. Alleen sulfa-genees middelen zonder deze gevaarlijke ne venwerking hebben hun plaats behou den, zij het dat de ontdekking der antibiotica ze op vele gebieden heeft verdrongen. De cyclamaten, die na hun ontdekking als zoetstof binnen enkele jaren de wereldmarkt verover den. zijn enkele maanden geleden op slag verboden .toen bleek welke ge varen hun veelvuldig gebruik kan op leveren. Dat dreigt nu ook met het DDT te gaan gebeuren, de uitvinding waar aan ook ons volk zoveel te danken heeft. In een aantal landen is het ge bruik van DDT reeds verboden van wege de nadelige biologische gevol gen op talrijke gebieden. Hoever de invloed van DDT doorwerkt, is Wel gebleken uit het feit dat in de Pool cirkel in het lichaam van dieren zeer kleine hoeveelheden van het be strijdingsmiddel zijn aangetroffen: met DDT is toch echt niet in de poolstreken gewerkt! Ongevoelig Engelse entomologen hebben on langs meegedeeld dat hoofdluizen in een aantal gevallen ongevoelig zijn geworden tegen DDT, terwijl dit mid del altijd juist zulk een krachtig be strijdingsmiddel cegen luizen is ge weest. Dat zullen vele mensen zich nog wel uit de na-oorlogse periode herinneren, toen DDT een waar red middel was. Maar onderzoekingen aan de Londense school voor tropische ziekten en hygiëne hebben uitgewe zen dat een groot aantal luizenstam- men heel rustig blijft leven ondanks een hoeveelheid DDT die twee maal zo groot is als normaal wordt toege past. Men heeft ze zelfs vergeleken met een daartoe speciaal overge vlogen luizenstam uit Amerika; daar bij bleek dat de „resistente" stam men een vierpercentige oplossing van DDT gedurende meer dan 48 uur •overleefden, terwijl de Amerikaan se luizen al ten gronde gingen wan neer ze 36 uur in een één-percen tage DDT-oplossing werden gebracht. Amerika en Zuid-Afrika bij de lui- zenbestrijding toegepast. Hoe groot dit (onsmakelijke» probleem nog in j Engeland is blijkt uit het rapport van de Chief medical officer for schools. In 1965 hadden niet minder dan 191.698 schoolkinderen hoofdluis en in 1967 waren dit er 194.000! Tegen malaria C Dat DDT op een ander insecten-be strijdingsterrein nog niet goed ge mist kan worden blijkt uit het oordeel van dr. James W. Wright, hoofd van de afdeling biologische controle bij j de Wereld Gezondheids Organisatie. Volgens hem zou elke beperking van het gebruik van DDT bij malaria bestrijding in de onderontwikkelde I landen tot een enorme catastrofe lei- I den. Het resultaat dat met behulp van DDT bij deze bestrijding werd bereikt is uniek: dit middel heeft over de hele wereld miljoenen men senlevens gered, meent dr. Wright. Bij de anti-malaria campagnes die tijdens de afgelopen 20 jaar zijn ge voerd en waarbij 200.000 helpers wa- ren ingeschakeld, zijn nog nooit ver- I giftigingsverschijnselen waargenomen I Dit was ook het geval bij de 600 miljoen tot 1 miljard inwoners van gebieden waar bespuiting met DDT herhaaldelijk is toegepast. De enige bekende vergiftigingsgevallen kwa- j I men voor bij mensen die per on- geluk DDT hadden ingeslikt, maar i de afloop was nooit dodelijk. Men moet daarom de mogelijke gevaren, die door een voortgezet gebruik van DDT kunnen optreden, goed af wegen tegen de grote voordelen van dit insecticide, aldus dr. Wright. In landen waar ziekten die door muskieten worden overgebracht geen groot probleem vormen, zou beper- I king van het DDT-gebruik wél juist zijn. Maar in ontwikkelingslanden, vooral in tropische streken, vormt j i malaria nog steeds zulk een ernstig gezondheids- en sociaal-economisch probleem, dat hier met de toepas sing van DDT moet worden doorge gaan, totdat een meer effectievere en economische wijze van bestrijding is gevonden. Hut op palen speelterreintjes voor de kleuters - de woningbouwverenigingen <of beleg ger) een steentje daarin bijdroegen. Van al die speelgelegenheden springt de accommodatie voor de oudere jeugd in de wijk Aalanden (kosten: zon 25.000 a 30.000 gulden» eruit. Het terrein (de hele lap grond langs de rijksweg» „herbergt" een complete Wild-West-nederzetting 'fortificatiën, klimtorens, wigwams, loopbruggen), trapvelden, sportveld- jes e.d. Mostert: „Toen we de plannen in grote lijnen op papier hadden staan, hebben we ze de wijkbewoners voor gelegd en gevraagd: wat denken jul lie ervan, hebben we misschien nog iets vergeten, heeft u zelf nog be paalde wensen. Dat leverde verschil lende nieuwe ideeën op Zo zei er iemand dat 'ie een hondenbos miste, een stuk te., om met bosjes en boompjes waar je de hond uit kan laten. Dat hondebos komt er straks. We denken nog aan een dierenhof. een soort kinderboerderij met klein vee. Voorts zijn we van plan om van het nog braak liggende stuk terrein een gedeelte lekker „ruig" aan te leggen met heuvels, ruige beplan ting en alles wat nodig is om een appeltjes te pikken We geven onze jeugd die mogelijkheid. Goed. er zijn dan wel geen buren waar je voor op moet passen - want dat was eigen lijk het spannende bij dat appeltjes pikken - maar wy zorgen voor een andere moeilijkheid, zodat er toch iets van een sport van over blyft. We maken het met beplanting moei lijk om zo maar een, twee, drie bij die appels te kunnen. Wie een appel wil. zal zich in moeten spannen, z'n best ervoor moeten doen Want kijk, als die appels zo maar voor het grij- als speelmogelijkheid. omdat kinde ren nu eenmaal graag in en met water knoeien. Om het allemaal als speelattractie veilig te houden, zyn die vyvers (op een enkel exemplaar na) nergens dieper dan een meter. Samen met de hengelsportverenigin gen zorgt de gemeente dat er in die watertjes ook buit voor de vissertje* zit: voorn. Die geringe diepte van de vijvertjes houdt in de winterdag in, dat de vijvertje* in no time dicht gevroren en dus al heel gauw als ijsbaantje te gebruiken zijn. ADVERTENTIE WASHANDEN. RUWE HANDEN,W1NTEHHAhoEN7 Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcréme proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet H U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handan weer gaaf an zaoht Ml .Ik: sl.V DIE! I5< Andere stoffen Andere insecticiden bleken op de resistente luizen een veel sterkere Werking uit te oefenen, waaronder Dieldrin en Malthion. Deze laatste stof wegenis haar sterke onaan gename geur echter onbruikbaar. Men zoekt nu naar nieuwe in secticiden waarmee de nog steeds zeer talrijke schoolkinderen die hoofd luizen hebben afdoende behandeld kunnen worden. Reeds zijn vele proe ven genomen, waarbij vrijwilligers (onder wie het hoofd van dit Don- dense instituut zelf) zich ter beschik king hebben gesteld. Daarbij wordt nu de stof Carbaryl gebruikt. waar- Van eerst eventuele schadelijke bij werkingen zijn nagegaan. Deze stof li al eerder met goed gevolg in Zuid- I Begraven I Intussen levert de .verbanning van S DDT in een aantal landen nieuwe j problemen op. Het bestuur van de Canadese provincie Ontario, die de- I ze maatregel eind vorig jaar nam, i (met uitzondering van de tabaks- en appel teelt) moest plotseling 30 ton DDT kwijt. Ook in de huishouding I was echter het gebruik van DDT in I sprays, poeder en vloeistoffen niet I meer toegestaan. Men mocht deze produkten echter niet in de wc gooien 1 zo waarschuwde de radio, omdat dit de milieuverontreiniging zou verster- i ken. Daardoor kwamen al die stof fen in de vuilnisemmers terecht I en tenslotte op de vuilnisbet ten. Er was maar één manier om de DDT veilig weg te werken: begra ven. Dat moet nu op een diepte van verscheidene meters gebeuren, waar voldoende bacteriën aanwezig zijn om de stof te vernietigen. HEERLEN (GPD) Geen enkele vrouw hoeft meer last te hebben van 'de overgang'. De klachten die vroeger werden af gedaan met 'niet zeuren mevrouw, dat hoort er nu eenmaal bij, het gaat wel over" kunnen thans afdoende bestreden wor den. Geen enkele vrouw hoeft zich neer te leggen bij het vol dongen feit van de overgangsjaren: het leven als vrouw is voorbij, je zult verder als een soort derderangs wezen moeten leven. I A. M, C. M. Schellen en zijn team hebben de laatste twee jaar uitge- breid onderzoekingen gedaan waar- 1 van de resultaten werden bekend ge- I maakt op een symposium over het climacterium in het nieuwe audito rium van het Sittardse ziekenhuis. eenlopende klachten. De therapie met Estrovis een soort „overgangspil" voorziet in dat tekort. De therapie De bekende Amerikaanse vrouwen arts dr. Robert A. Wilson die op dit gebied voor Nederland baanbre- verricht, heeft het climacterium een „onbegrijpelijke misgreep van de natuur" genoemd. In Amerika is de behandeling van de ongemakken van de overgangsjaren al enige jaren in geburgerd, in Nederland is er ver houdingsgewijs weinig aan gedaan; er is slechts een handvol publikaties op dit gebied verschenen de laatste jaren. In het Sittardse ziekenhuis is op dit gebied voor Nederland baanbre kend werk gedaan. Gynaecoloog dr. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08Q-II2 LEIDEN Moet het climacterium als een ziekte beschouwd worden? Dr. Schellen: „Nee, hoewel de symptomen hartkloppingen, „op stijgingen", slapeloosheid, duizelig heid, gebrek aan concentratievermo gen door veel patiënten wel als een alekte worden ervaren. Het cli macterium is eigenlijk niets anders dan een fase van het ouder worden, waarin en dat is het bijzondere van het climacterium —de door de eierstokken geproduceerde hoeveel heid eostrogene stoffen en het pro- gesterom niet beantwoorden aan de behoefte. De behoefte daalt ook wel in de jaren van de overgang, namelijk tussen de 45 en de 60 jaar, net zo goed als de behoefte aan voedsel kleiner wordt, maar de produktie van de hormonen neemt in die tyd te snel af en daardoor ontstaat een Wat is het nieuwe aan Estrovis? Dr. Schellen: „Als je een -vrouw hormonen toedient krijgt ze bij on derbreking van de toediening direct j een bloeding uit de baarmoeder. Dat I was tot nu toe het probleem met de overgangstherapie. Estrovis nu is zo samengesteld dat die bloedingen uit blijven, evenals trouwens andere by- i verschijnselen die verband houden I met hormonengebruik. Het probleem is immers, dat we op een gegeven moment moeten stoppen en dat dat liefst geleidelijk moet gebeuren Met Estrovis kunnen we zo werken: we houden ons aanvankelijk aan de ge- j wone periode van 28 dagen. In het j I begin pauzeren we iedere periode I vijf dagen, maar na verloop van tijd 1 I kunnen we de onderbrekingen langer maken, tien dagen, vijftien enz. tot we, als de vrouw de overgang ach- j ter de rug heeft omstreeks haar 1 zestigste jaar dus de therapie ge heel kunnen stoppen. algemeen, middelen tegen alle kwa len zijn. Dertig procent van de ge vallen die ik behandeld heb, reageer den matig op de therapie. Onlangs is gebleken dat niet alleen de daling van de produktie van oestrogene stoffen de oorzaak van de 'overgang' is. maar ook veranderingen in de werking van de hypothalamus (cen trum in de hersenen». Ik wil hiermee maar zeggen dat je hormonen maar niet als snoepgoed om je heen moet strooien dat er een behoorlijke con trole nodig is en wel door een vrou wenarts dat bovendien de cyclu* reguleert, nog voor deze als gevolg van het be ginnende climacterium onregelmatig begint te worden. Het moet een prepa. raat zijn waarin vooral oestrogene stoffen zijn verwerkt. Na enkele jaren kunnen we dan. op grond van onder zoek. vaststellen of het tyd ia over te schakelen op het zuivere oeetroge- ne preparaat, de overgangspil. Is het een dure therapie? Dr. Schellen: „Het middel koet f 5,20 per maand Daar komen dan de kosten van het regelmatig bezoek by. Hebt u de indruk dat er by huis artsen een zelfde weerstand be staat als tegen de anticonceptiepil? Dr. Schellen: Nee, dat geloof ik niet De pil heeft baanbrekend werk verricht, de mensen zyn hormoon- 1 minded geworden. Toch geloof ik wel dat er ook op de overgang een taboe rust, iets van tja, dat hoort er nu eenmaal by als je vrouw bent." Preventief Geen snoepgoed Kan de „overgangspil" gewoon door de huisarts worden voorge schreven? Dr. Schellen: „Het antwoord op die vraag moet ik voorzichtig formule ren. U moet niet denken dat die oe strogene stoffen, de hormonen in het Kan de therapie ook preventief worden toegepast Dr. Schellen: „Ja. dat kan mag I en moet zelfs. De leeftijd waarop is afhankelijk van de instelling van de j patiënt. Als een vrouw van 43 of 44 jaar tot de conclusie komt: dat en dat staat voor de dein-, ik wil dat I voorkomen, dan is het raadzaam dat I ze zich laat instellen op een prepa- raat dat de ovulatie onderdrukt (want deze vrouwen willen in het al- gemeen toch geen kinderen meer) en Waarom is de ov ergangsbehan deling op het ogenblik zo actueel? Dr. Schellen: .Natuurlijk ten eer ste omdat we het goede middel bij de hand hebben, maar ook omdat de vrouwen steeds bewuster gaan leven, zich niet automatisch neerleggen by het oude adagium dat als je opge houden hebt te „produceren", je je maar bij de overgang hebt neer te leggen komen steeds meer vrou wen die een goede baan hebben, die daardoor in gevaar zou kunnen ko men. U moet ook niet vergeten dat tegenwoordig de vrouwen een veel lan gere levensverwachting hebben: ze worden gemiddeld 76 jaar. Na da overgang hebben ze nog een heel le ven vóór zich." „Het is een enorme desillusie voor een vrouw, te merken dat ze, nu de kinderen getrouwd zijn of althans de deur uit, plotseling een vrouw met allerlei kwaaltjes is geworden, in plaats van dat ze nu eens eciu van I het leven kan gaan genieten."

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19