Militairen Plannen voor Kuinderbos enthousiast en Flevoland van de baan over Tunesie Ontvoerd jongetje terug naar moeder Schoolkinderen gratis appels geven L.I.A.M. Kamer tegen oefenterrein in Harskamp Geweldloze Roel van Duijn reageert op kritiek met klap iJêecMe lange MINISTER LARDINOIS WIL: Kamer aanvaardt KVP- initiatiefwetje èl80x45cMT_JZa o 5180x28cm Tegen Amerikaanse hasjiesjhandelaar 15 maanden geëist vondellaan 45 leiden tel.44545 VRIJDAG 6 MAART 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA ,1 (Van onze parlementaire redactie) DE NHAAG (GPD) Het is nu wel zeker dat er in de Tweede Kamer een meerderheid bestaat die zich keert tegen de uitbreiding van de Harskamp tot militair oefen terrein. Er zijn teveel natuurwetenschappelijke bezwaren tegen de bestemming van dit bijzonder unieke gebied tot militair terrein. Als schietterrein zal de Harskamp echter blijven bestaan. Dat betekent dat de plannen om in t Kuinderbos een militair schiet- terrein aan te leggen van de baan ziin. Hetzelfde geldt voor Zuidelijk Flevoland. Dat gebied is weliswaar genoemd als alternatief voor het Kuinderbos, maar nu er geen vervan- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) —De Twee de Kamer heeft gistermiddag zon der hoofdelijke stemming het initia tiefwetje van de KVP'ers Boot en Van Schaik aangenomen, dat voor ziet in een overlijdensuitkering ten behoeve van nagelaten betrekkingen van werknemers. Volgens het wetje moet de werkgever bij overlijden van een werknemer diens loon nog twee maanden doorbetalen. Kreeg de werk nemer vóór zijn overlijden sociale uitkering, dan zal aan degene die van hem afhankelijk was, moeten worden doorbetaald. Alle fracties wa ren voor het wetsontwerp. De indieners kregen na de aan vaarding van de kamerpresident de opdracht het wetsontwerp bij de Eerste Kamer in te dienen en te ver dedigen. ging voor de Harskamp nodig is. zijn zowel het Kuinderbos als Zuidelijk Flevoland van de baan. Overigens staart; het voor iedereen zowel in militaire- als in politieke kringen vast dat er binnen de Neder landse grenzen nieuwe oefenterreinen gevonden moeten worden. De oefen- mogelijkheden in Duitsland zijn be perkt en ook Frankrijk zal niet zo veel ruimte bieden dat er binnens lands niet meer geoefend behoeft te worden. Bovendien verkeren de plannen voor oefenen in Frankrijk toch nog pas in een stadium van onderzoek. Een suggestie om in Denemarken oefen ruimte te zoeken schijnt op louter militaire gronden geen haalbare kaart te zijn. lijk zijn, alhoewel er nog verschillen de jaren voorbij zullen gaan, alvo rens het gebied geheel beschikbaar is. Ook Vlagtwedde, het door het ka merlid Kikkert gepropageerde plan, is een bruikbaar alternatief. Hoge financiële kosten spelen echter een rol. Dan is nog een derde alterna tief een droog te .eggen deel van de Waddenzee. Volgens deskundigen is daar ech ter slechts een strook grond van een kilometer breedte technisch ge schikt. Deskundigen menen dat deze strook kunstmatig verbreed kan wor den, maar op dit ogenblik is er nie- ADVERTENTIE Lauwerszee Dat betekent dat de plannen voor militiare oefenterreinen in ons land zich duidelijk concentreren in de rich ting van de Lauwerszee, Vlagtwedde of de Waddenzee. De plannen voor de ingepolderde Lauwerszee worden in politieke kringen nogal gunstig be oordeeld. Technisch moet het moge- Arrestaties in Athene Zeven per sonen. onder wie twee vrouwen, zijn in de afgelopen dagen in Athene ge arresteerd wegens het illegaal in hun bezit hebben van vuurwapens en expltosieven. AMSTERDAM (GPD) „Jouw enige doel is zoveel mogelijk in de publiciteit te komen, jouw Oranje- Vrystaat is puur ondemocratisch, je optreden is fascistisch, je bent een lafaard en een zwendelaar", riep gisteravond in het BBK-cenlrum in Amsterdam oud-provo Gerard van den Berg (55) naar Roel van Duijn. Roel zag geen kans Gerards woor denstroom te stuiten, hij kwam aan verweer niet toe en wond zich zo op dat hij Gerard een klap gaf. Direct stortten de beeldhouwer Jacob Jutte en enige anderen zich in het gevecht, maar evenveel zagen kans een massale vechtpartij van de geweldlozen tegen Gerard van den Berg en zijn medestanders te voor komen. Oud-provo Hans Tuynman suste de nu zeer opgewonden .-preker door zijn sprekerskwaliteiten te roemen op deze bijeenkomst, die bedoeld was om kandidaten te vinden voor Roel van Duüns kabouterlijst. Jacob Jutte trachtte nog het ge weld weer op gang te brengen, hij schreeuwde in de zaal vol grijze ka bouters: „Jij hebt- toch arrestatie bevoegdheid?". Roel, bovenop een tafel, keek Ja cob meewarig aan en begon zijn apologie. Bakfietsaetie ADVERTENTIE IN honderden beeldige,. fEXOnecHE KLEUREN EK DESSINS RftMATEN: UITSLUITEND 8U_5£ DE MANTELSPÊCIAUST Leiden: Haarlemmerstraat 163 Vanmorgen om zeven uur zou de ,auto-eliminatiedienst" een nieuwe bakfietsaetie houden, te beginnen bü het Muiderpoortstation. Doel van deze actie, evenals van de twee vo rige, is de automobilisten duidelijk te maken dat zij onverantwoord veel beslag leggen op de ruimte in de binnenstad doordat hun auto de hele dag op dezelfde plaats geparkeerd staat. Blijkens een pamflet dat op de bijeenkomst werd verspreid, vervaar digt de beeldhouwer Miletic een „kolossaal beeld van twee parende mensen, dat volgende week op de Dam wordt aangeboden aan de Dolle Mina's". AMSTERDAM (ANP) Tegen de 39-jarige Amerikaanse neger-com ponist, schrijver en koopman Robert uee K. heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gis- fcermiddag voor diens aandeel in een transitohandel in hasjiesj via Am sterdam een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Niettegenstaande verdachtes hard nekkige ontkenning achtte hij mede plichtigheid bewezen aan uitlokking van het smokkelen per vliegtuig van zes kg. hasjiesj door de 19-jarige secretaresse Miek B. uit Aalten van af Schiphol naar Canada. Voorts het In Amsterdam voorhanden hebben gehad van twee kg hasjiesj. De se cretaresse had eind vorig jaar a saison va.n 200 dollar per trip twee vluchten naar Canada gemaakt, waarbij de eerste keer de hasjiesj in een corselet en haar laarzen en de tweede maal in een smokkelbontjas was verborgen. Robert was volgens de officier van Justitie, mr, H. E. van Renesse, duidelijk een van de drie buiten landers, die feitelijk de top vorm den van de eind vorig Jaar door de Amsterdamse politie opgerolde inter nationale smokkelgroep. Zijn mede verdachte, de 23-jarige mode-ont werpster Thea P. P. uit de hoofd stad, had met haar gevluchte en door de FBI gezochte Amerikaanse man voor de aanvoer van de has jiesj vanuit Beiroet gezorgd, zover- klaarde zij ter zitting. I mand die zelfs maar een schatting I kan maken omtrent de kosten daar- van. Dat er overigens kosten ge- maakt moeten worden staat vast. De KVP heeft al eerder laten blij ken graag geld over te hebben voor oefenterreinen in het buitenland. De bijzondere commissie die zich met de problematiek van de oefenterrei nen bezig houdt heeft zich donder dagmiddag in besloten kring laten voorlichten over een aantal techni sche en militaire aspecten. De be velhebber van de landmacht, luite nant-generaal van Rijn, heeft daar bij een groot aantal vragen van ka merleden beantwoord. Van militaire zijde is geen enkele voorkeur voor welk terrein dan ook uitgesproken, de fracties in de Ka mer hebben nog een maand voor hun definitieve standpunt, want op 8 april moet men dit hebben kenbaar gemaakt voor het voorlopig verslag. SCHIPHOL (ANP) Met het zelfde toestel, waarmee Neder landse militairen naar ons land terugkeerden, is gistermiddag de gisteren 11 jaar geworden Stefa- no Bevers uit het Overijsselse Borne uit Tunesië teruggekeerd. Op 22 februari j.l. werd hij door zijn vader, ir. Frans Bevers, na schooltijd om vier uur, opgewacht en meegenomen naar Tilburg. Vandaar begon een omzwerving door diverse landen van Europa en Noord-Afrika. Enige jaren geleden is ir. Bevers gescheiden van zijn toenmalige echt genote. aan wie de 4 kinderen (drie dochtertjes en Stefano) werden toe gewezen. De vader wilde zich hier niet bij neerleggen en ging er op 22 februari toe over zijn zoontje te ont voeren. Bij aankomst in T ilburg stuurde hij de moeder ter gerust stelling een telegram, waarin hij meldde dat hij Stefano had meege nomen. Toen de gewaarschuwde politie in Tilburg een onderzoek Instelde, bleek ir. Bevers reeds met zijn zoontje te zijn afgereisd naar Frank fort. Daar probeerde de vader zijn zoontje op zijn paspoort in te laten schrijven. Het Nederlandse consu laat bleek daartoe echter niet zonder meer bereid en daarop trok ir. Be vers naar Afrika. Hoe hij er met het kind wist te komen zonder de nodige papieren, is de rijkspolitie nog niet duidelijk. Het was Interpol, dat vader en zoon al vrij spoedig in Afrika wist te signaleren, maar bij gebrek aan een uitleveringsverdrag konden de Ne derlandse autoriteiten niets doen om het jongetje bij zijn moeder terug te brengen. Korte tijd later bleken vader en zoon zich naar Marokko te hebben begeven, waar de plaatselijke poli tie de twee herkende. Nu kwam de Nederlandse ambassade in het ge weer. Op een onbewaakt ogenblik sprak een der ambassadeleden het jongetje aan en vroeg hem of hij naar huis terug wilde. Stefano ant woordde bevestigend en werd in Al giers nogmaals ontvoerd, maar dit maal op een legale wijze. Hij werd vervolgens overgeleverd aan de ambassade in Tunesië, omdat Op Schiphol werd de 11-jari ge Stefano onder andere begroet door zijn neefje Jimmy. Zijn moe der kon niet aanwezig zijn, omdat zij ziek is. dit. land wel een uitleveringsverdrag met Nederland deeft. Aldus kon de kleine knaap vandaag naar Schiphol terugkeren aan boord van het vlieg tuig. waarmee de militairen uit Tu nesië vertrokken. Gistermiddag werd Stefano op Schiphol opgewacht door zijn groot moeder, mevrouw Ekkelboom uit Borne, die samen met zyn neefje Jimmy zijn ziek in bed liggende moeder verving. „Ik vind het best fijn om weer naar mijn moeder terug te gaan." sprak de wat verbouwereerde jon gen in de microfoons van radio-re porters, „maar ik heb het bij mijn vader ook leuk gehad." Als verjaardagscadeau had hij gis teren van één der militairen een tamboerijn gekregen. Waar zijn va der zich op het ogenblik bevindt, wist hij niet te vertellen. Vermoed wordt dat deze zich nog in noord-Afrika be vindt. De opsporing van ir. Bevers wordt nog steeds verzocht, daar hij een minderjarige aan de wettelijke voogdij heeft onttrokken. Nauwelijks terug uit het warme Tunesië moesten de sol daten zich op Schiphol weer gedeeltelijk omkleden om zich in een mobiele wagen te laten doorlichten. AMSTERDAM (GPD) Johannes de Hoop (23) uit Wou- terswoude bij Dokkum en Leo Mohren (20) uit het Zuidlim burgse Koningsbosch vonden het geweldig in Tunesië te heb ben kunnen werken. Met ruim 80 andere soldaten en officie ren zijn zij gistermiddag op Schiphol aangekomen en gaan nu eerst tot 31 maart met verlof. Vanmiddag kwam de tweede groep terug en dan is, een paar achterblijvers buiten beschouwing gelaten, het Neder landse vredeskorps weer thuis. Johannes de Hoop, in „het burgerleven" onderwijzer, is soldaat bij de geneeskundige troepen. In Tunesië heeft hij te maken gehad met 30 soldaten die geelzucht hadden en met gemiddeld 100 Arabieren per dag die aanklopten voor me dische verzorging. De hulp aan de Arabieren ging niet altijd even eenvoudig. Hij vertelt van een kind dat nekkramp had en naar een ziekenhuis moest. Maar in Arabische gezinnen is de familie band zeer hecht en de grootvader heeft het voor het zeggen. De grootvader vond dat het kind niet naar het ziekenhuis moest, hij zwichtte niet voor de herhaalde aandrang van het medische team. Tenslotte riepen zij de hulp in van de plaat selijke politie. Wat er is besproken tussen politie en groot vader is niet overgekomen, maar het kind heeft in het zie kenhuis de verzorging gekregen die het nodig had. De meeste Arabieren die de poort binnenkwamen hadden oogklachten, sommigen waren aan een oog blind. Vrouwen kwamen met hun sterk ondervoede baby's, anderen hadden voor de meest uiteenlopende zaken medicijnen nodig. Bij het vredeskorps kregen zij die gratis, terwijl deze mensen, die vaak alles hadden verloren, in het ziekenhuis voor medicijnen een gering bedrag zouden hebben moeten betalen. Ook Leo Mohren is met de beste herinneringen naar Ne derland teruggekeerd. Als motorordonnans heeft hij het ver schrikkelijk druk gehad met het overbrengen van boodschap pen en kleine zaken, knetterend op zijn motor door de woes tijn. Als zichtbare herinnering toont hij een lucifersdoosje met een moskee, maar in zijn bagage heeft hij nog meer. Voor een gewapende macht maakte de troep trouwens een ietwat vreemde indruk: beladen met bewerkte wandelstok ken. schapenvachten, kruiken en andere souveniers kwamen zij om drie uur uit de Warschau, het chartervliegtuig van de KLM waarmee zij een paar uur eerder uit Tunis waren vertrokken. Daartussen opeens een jongetje van elf jaar uit Twente, dat enige tijd geleden door zijn Tunesische vader was ont voerd en dat nu. opnieuw „ontvoerd", per eerste gelegenheid naar zijn moeder terugkeerde. Tientallen officieren, onder wie generaal-majoor N. Berg huis. die later de „mannen" bedankte voor hun nuttige werk, waren ter verwelkoming aanwezig, alsook een militaire kapel. De ambassadeur van Tunesië in Nederland, S. Ladgham, sprak namens zijn regering een woord van dank uit voor het „zeer belangrijke werk" dat de Nederlanders hadden ver richt. „Deze eerste poging kan zonder verbloemen een mees terstuk worden genoemd", zei hij. Het Nederlandse leger had „met deze weldaad aan de Tu nesische bevolking een roemrijke bladzijde toegevoegd aan de geschiedenis van het Nederlandse leger". Hij hoopte dat de militairen nog eens naar Tunesië zouden terugkeren. Maar dan niet als militairen en hij gaf de verzekering dat zij beter zouden worden gehuisvest dap Tunesië nu aan onderdak had kunnen bieden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Om een extra afzet van de overschotten fruit te bevorderen wil minister Lardinois van Landbouw aan schoolkinderen gratis fruit laten uitreiken. Hij heeft dit idee reeds veertien dagen geleden in de EEG-ministerraad in Brussel met zijn collega's besproken. De be windsman deelde dit gisteren mee in antwoord op een vraag van het tweede-kamerlid dr. J. H. Lamberts (PvdA). De arts Lamberts stelde zelf voor een miljoen ton per jaar gratis voor de schoolkinderen ter beschikking te stellen, .waarmee de dokter buitens huis gehouden wordt'. Bovendien kunnen zodoende de kinderen ge wend raken aan het eten van fruit, meende dr. Lamberts Minister Lardinois vond een mil joen ton wel wat veel. Hij was van mening dat er veel voordelen aan een dergelijke actie zouden zijn, maar wees er op dat het alleen maar zou kunnen op vrijwillige basis, dat wil zeggen dat schoolbesturen ook moe ien kunnen weigeren als zij dat wil len. Het enige gevaar dat ir. Lardi nois zag, is dat de appels ook door de ruiten van de school zouden kun nen vliegen. Volgens de bewindsman zouden de kosten voor een dei-gelijke aotie moe ten worden vergoed door het EEG- landbouwfonds. Van mijn kant is alle mogelijke medewerking te ver wachten', voegde hij er aan toe. Twintig miljoen Sinds de Nederlandse rooi-premie- regeling voor de fruitteelt van kracht is, zijn er in totaal ongeveer ander half miljoen struiken en bomen voor rooiing aangeboden, wat neerkomt op een totale vergoeding aan fruit telers van twintig miljoen gulden. Dit komt geheel ten laste van het ontwikkelings- en saneringsfonds van ae landbouw, aldus deelde ir. Lar dinois dr. Im kamp (D'66) mee, die een groot aantal mondelinge vragen over de boomgaarden stelde. Dr. Imkamp maakte zich kennelijk zorgen dat het verdwijnen van boomgaarden ten koste zou gaan van het landschapsschoon en vroeg zich af of over de rooiregeling overleg is geweest met andere departementen die belast zijn met de zorg voor het milieu en het behoud van het land schap. De minister deelde mee dat hij geen contacten had gehad, om dat het ook niet noodzakelijk is. In de boswet wordt duidelijk voor wat het rooien van bomen betreft een uitzondering gemaakt voor fruit bomen. Zo kan in gemeentelijke ver ordeningen nooit worden gesteld dat men zijn fruitbomen niet zonder toestemming van de gemeente mag rooien Alleen het ministerie van Landbouw heeft de verantwoorde lijkheid voor het rooien van fruit bomen .Overigens wees de minister erop dat niet gevreesd behoeft te worden dat veel boomgaarden zul len verdwijnen. De rooiregeling en zijn bedoeld als saneringsmaatrege len om oude, weinig produktieve boomgaarden weg te nemen. Minister Lardinois heeft boven dien een regeling ontworpen waarbij diegenen die hun cultuurgrond gaan ombouwen tot bosgrond recht op een premie zullen hebben. Deze premie regeling wordt op het ogenblik be studeerd door het bosschap en an dere adviesinstanties. Minister Lar dinois hoopte dat deze premie-rege ling nog dit jaar in werking zal kunnen treden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7